MAHLER TRIOMFEERDE IN LEIDSE STADSGEHOORZAAL Leidse Jo-KVP in het nieuw B. EN W. STELLEN DE RAAD VOOR PARKEEREXCESSEN AAN TE PAKKEN c i D e Leidse Agenda Weerbericht Het weer in Europa VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Prachtige uitvoering door het Residentie-orkest, koren en soliste van het Residentie-orkest gisteravond stond onder leiding van Willem van Otterloo, die vanuit de volle Gehoor zaal bij zijn binnenkomen enthou siast werd begroet. De damesleden van het Haagse Toonkunstkoor, het Matrozenkoor en de alt-zangeres Aaf- je Heynis, gaven hun gewaardeerde medewerking op deze bijzondere avond, waarop de derde Symphonie van Maihler in haar geheel werd uit gevoerd. Het orkest heeft hierin een ongewoon grote bezetting in elke groep instrumenten; voorts zijn er een altsoliste, vrouwen- en knapen koor. De zangstem eist de meest zorgvuldige déclamatie en tevens eist de componist, dat de vocale me dewerkenden de tekst ter dege aan voelen en elke stemming 't zij in tiem-rustig, sensitief of ernstig, weer geven. De tekst in de beide vocale delen geeft stemming en roerselen van de mensenziel sprekend weer in juiste tekening, waarbij de fantasie van de hoorder in een bepaalde rich ting geleid wordt. Hiertoe geeft Mah- lers derde symphonie ruimschoots aanleiding, neergelegd iaa de oor spronkelijke titels, die hij in zijn manuscript schreef, zoals: ,,Ein Som- meirmorgentraum, Pan erwaaht, der Sommer marschiert ein". De beteke nis van het woord einmarschieren valt niet te onderschatten, want aan deel I ligt een marsbeweging ten grondslag. Mooie karakteristieke en sprekende titels gaf hij aan in z*n oorspronkelijke partituur, als gees telijke drijfveren tot het schrijven van dit lange, prachtige werk. ONDANKS DE SCHERPE critiek, die voorheen is uitgeoefend, is de toehoorder innig geboeid, en aan het V oorlichtingsavond Ouders van Emigranten Ook voor die Leidse ouders van emigranten bestaan er in het komen de jaar weer zeer aantrekkelijke mo gelijkheden om per boot of vliegtuig hun naar Amerika, Canada, Australië of Nieuw Zeeland geëmigreerde kin deren te bezoeken en de reis van hun leven te maken. Om een en an der over deze mogelijkheid uit voerig aan de weet te komen be zochten gisteravond een groot aantal leden van de afdeling Leiden van de OVG (de vereniging van Ouders van Emigranten) de speciaal tot dit doel belegde bijeenkomst in de grote zaal van „Den Burcht". Als eerste spreker op deze voorlichtingsbijeenkomst fun geerde de heer J. J. Dolfos, directeur van de groepsreizen-centrale, waarin de drie reisbureaus „Lissone en Lin deman" „Intraned" en „Ruys en Co" vertegenwoordigd zijn. De heer Del fos gaf de aanwezigen een uitgebreid overzicht van de komende 10 groeps reizen naar Canada, Amerika, Aus tralië en Nieuw Zeeland, die alle door een Nederlandse reisleider zul len worden geleid en waarvan nu al bekend is, dat er 8 reizen definitief doorgaan. De amimo voor deze groepsrei zen is mede daarom zo groot, omdat bij een deelname van tenminste 25 ouders op de reissom van de reizen naar Amerika en Canada 25% re ductie wordt gegeven en voor de ou ders, die naar Australië of Nieuw Zeeland willen goedkope voorjaars- reizen zijn georganiseerd. Naast de ze bootreizen kunnen ook door de medewerking van de KLM vliegrei zen tegen zeer gereduceerde reissom- men worden gemaakt. Hierna was het woord aan de heer N. M. Buisman, propaganda-chef van de Holland- Amerikalijn, die onder het motto: „Van huis tot huis" speciaal de reis- formaliteiten belichtte en aan de hand van kleurendia's het dagelijks leven aan boord van een HAL-passa- giersschip beschreef. Hierna gaf de KLM-film „Langs jaagpad en wol ken" (Van trekschuit tot DC 8) de aanwezigen een goed beeld van het reizen per vliegtuig. Van de gele genheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt LEIDSE POSTZEGELVERZAME LAARS IN NIEUW GEBOUW Hoewel de Leidse postzegelverzame laars in Zomerzorg een vast tehuis meenden te hebben gevonden, was door allerlei omstandigheden ook de ze lokaliteit in november niet be schikbaar. Het bestuur had tenslotte een oplossing op langere termijn ge vonden in een grote zaal van het Gebouw Steenschuur 6, welke nu voor een geheel jaar voor iedere vierde woensdag in de maand ge huurd is. De heer A. de Best was dan ook gisteravond verheugd zijn leden in een ruime zaal te mogen begroeten. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering vroeg de heer De Best de mening van de leden om een fonds te vormen voor de viering van het 25-jarig bestaan van de ver eniging in 1965. Hij stelde voor om hiervoor een extra-heffing van een gulden gedurende twee jaar te be- talen. Ter compensatie van de vervallen vergadering in november, had het bestuur besloten de februari-bijeen- komst tot een bioscoopvoorstelling te formeren welke dan verzorgd zal worden door de PTT. De vergadering in januari zal de jaarvergadering worden, waarbij dan candidaten voor bestuursfuncties kunnen worden voorgedragen. Negen nieuwe leden kwamen deze maand de vereniging versterken. De veiling werd ditmaal weer ge houden onder het alziend oog van de heer J. H. Spijker, die, naar zijn eigen zeggen, weer eens met genoe gen de hamer hanteerde. De 38 ka vels brachten goede prijzen op en gingen vlot onder de hamer door. Na het officiële gedeelte bleven de leden nog lange tijd gezellig ruilen en napraten. slot van het vrome, machtige „Ada gio" laait de geestdrift op; een bewijs van Mahlers grote macht en vermo gen. De buitengewone dirigenten kwaliteiten van Willem van Otter loo en zijn prachtig spelend orkest zijn wederom overvloedig gemanifes teerd. In het vierde deel komt het grote moment van bezinning als de altsoliste de tekst zingt van de filo soof Nietzsche, door Mahler in die tijd zozeer vereerd. Aafje Heynis maakte een onvergetelijke indruk, zo eerlijk, eenvoudig en waar als haar voordracht is, imponerend door de pracht van haar sympathieke stem, zich beheerst uitend in velerlei nu ances van extatische expressiviteit. IN HET LAATSTE deel komt het antwoord op de vragen, die de mens zich stelt „van boven". Kinderkoor, vrouwenkoor, alt-solo en orkest ver tolken de naieve tekst uit „Das Kna- ben Wunderhorn", waarna de bekro ning, het slot-adagio, volgt. Ten zeer ste onder de indruk heeft men na het betekenisvolle feest van klank zijn waardering betuigd aan de or kestleider, aan het prachtig spelend instrumentaal ensemble, de beide ko ren, onder leiding van Frans Moo- nen en Kees Stolwijk, en aan de on volprezen alt-soliste. J. Kortmann Politieke jongerengroeperingen hebben tot dusver in Leiden een moeilijk leven geleid. Terwijl er in de omstreken gewoonlijk een zeer goede belangstelling was, bleek een jongeren-K.V.P. in de stad zelf dik wijls moeilijk van de grond te kun nen komen. Toen dan ook het afdelingsbestuur een speciale jongeren-afgevaardigde de heer B. E. A. Ottervanger, in zijn gelederen had opgenomen, was dit een goede gelegenheid om het pro bleem (op)nieuw aan te pakken. En met sukses: de eerste groep is reeds gevormd, terwijl een tweede op het staat geboren te worden. Tijdens de openingsvergadering, werd een indrukwekkende lijst plannen opgesteld, die zich tot bui ten het kader van een normale K.V. P.-groep uitstrekken. Er zullen af gevaardigden naar het Leidse Jeugd- parlement gaan; gedachtenwisselin- gen met socialistische en christelijke jeugdorganisaties, zo mogelijk een bezoek aan de E.E.G. te Brussel, ter wijl met het actuele politieke leven voeling wordt gehouden door behan deling van de documentatie in de K.V.P.-werkgroepen. Een ambitieus programma dus, dat echter gezien het kennelijk enthou siasme van de groep een goede kans van slagen heeft. Voorzitter tevens penningmeester is de heer B. E. A. Ottervanger, ter wijl de heer J. van der Kamp als secretaris, tevens de functie van rap porteur aan de Centrale Werkgroep van de Partijraad op zich heeft ge nomen. Voorts is er op toegezien de groep samen te stellen uit een aantal zo gevarieerd mogelijke leden, de breedheid van de partij nabootsen de, hetgeen bij de discussies een winstpunt zal blijken te zijn. LEIDERDORP Gift aan Kruisverenigingen Het comité uit de patientenkring van wijlen dr. G. A. de Bruyne heeft dezer diagen aan mevr. De Bruyne- Aldiewereld een c«l ieverfschildljrij aangeboden, vervaardigd door de be kende Haagse kunstschilderes, mej. I. Hooft. Hiermee heeft het comité zijn werkzaamheden afgesloten. Er is echter nog een batig saldo beschikbaar, groot 329.18. In over leg met mevr. De Bruyne-Aldewereld is besloten dit saldo beschikbaar te stellen aan Het Groene Kruis en aan het Wit-GeLe Kruis, ieder 50%. Het comité heeft de voorwaarde aan de Kruisverenigingen gesteld, dat van dit bedrag een meer blijvende appa ratuur zal worden aangeschaft ten behoeve van de werkzaamheden der vereniging. BINDINGSAVOND BB In gebouw Irene werd gisteravond de jaarlijkse bindingsavond gehou den van de BB, Brandweer en de re serve-rijkspoli tie. Het hoofd van deze dienst, de heer E. Kronenburg, ver welkomde in het bijzonder burge meester en mevr. Gallas, wethouder Nievaart met echtgenote, dn com mandant van de brandweer, de heer W. Buitendijk en de heer J. P. v. d. Meulen, districtshoofd uit Leiden. Omdat de Leiderdorpse BB dit jaar 10 jaar bestaat, droeg de avond een speciaal karakter. Burgemeester Gal las dankte namens het gemeentebe stuur de trouwe BB'ers omdat, zei hij, deze mensen hebben begrepen, diat met hun trouw de BB staat of valt. Met een dankwoord speldde de burgemeester vervolgens enkele da mes en heren de herinneringsmedail le op. Als extra onderscheiding overhan digde hij de heer C. de Ruiter een speldje waarop het getal 19 stond, hetgeen betekend dat deze 69-jarige Leiderdorper 19 maal de vierdaagse heeft uitgelopen. Met omlijsting van muziek en de clamatie vertoonde de heer W. Zui dervaart een serie prachtige natuur - dia's. De heer Ph. J. v. d. Bosch, die on langs tot wijnridder werd geslagen, hield na de pauze een praatje over „wijn" toegelicht met dia's, proeven en keuren. Aquarium vrienden stellen belang in Afrikaanse vissen De belangstelling die de leden van de vereniging van aquariumhouders „De Leidse Aquariumvrienden" gisteravond voor de maandelijkse bijeenkomst toon den, was weer dermate groot, dat de recreatiezeaal van de HCW en NEM zo goed als geheel bezet was. De belang stelling ging ditmaal uit naar de lezing van prof. dr. A. Stolk. hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die een en ander vertelde over zijn natuur historische studiereizen naar Afrika. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer M. van Dijk, die zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder richtte tot prof. Stolk en zijn secretaris, de heer -J. B. Rivière. Namens de leden sprak hij er zijn voldoening over uit, dat de heer Rivière na zijn langdurige ziekte weer acte de présence kon geven. Prof. Stolk bleek een boeiend vertel ler en een voortreffelijk amateurfoto graaf Op zijn reizen door Afrika legde hij tal Van interessante en leerzame bij zonderheden over land en volk op de kleurenfilm vast. Hij nam zijn gehoor mee op enkele van zijn Afrikaanse rei zen en vertelde daarbij verlucht met enige series kleurendia's op populair wetenschappelijke wijze tal van frap pante wetenswaardigheden over de in Afrika voorkomende dieren, de zeden en gewoonten van enkele negerstammen en hij gaf, als speciaal voor de Leidse aquariumvrienden bestemde hoofd schotel. een beschouwing over de spe cifiek in Afrika voorkomende vissen- en waterplantensoorten. Het behoeft nauwelijks nadere vermelding dat de Leidse aquariumvrienden, mede gezien de deskundigheid van de hoogleraar- spreker, kunnen terugzien op een bij uitstek interessante en leerzame avond. VOGELSHOW „AVIBUS" Onder zeer grote belangstelling heeft de heer J. H. Goossen, voorzitter van de Leidse club van vogelliefhebbers „Avibus" (onderafdeling van de Ned. Bond van Vogelliefhebbersgister avond in 't St.-Leonardushuis (Haag- xveg 14) de jaarlijkse grote Avibus- vogelshow met een enkel toepasse lijk woord geopend. De vogelliefheb bers in Leiden en omstreken kunnen op deze vierdaagse expositie weer volop genieten van een zeer rijk ge varieerde collectie vogels, terwijl eveneens een aantal fraaie vluchten en vitrines het geheel een extra kleu rig en levendig aanzien geven. On danks de door het koude voor jaar tegenvallende kweekresulta- ten, omvat de show ditmaal weer niet minder dan ruim 300 vogels in vele gevarieerde soorten, zowel wat betreft de tropische vogels, de kana ries als de parkieten. Daar aan de expositie voor de leden van Avi bus" weer een onderlinge wedstrijd verbonden was, had de jury, be staande uit de heren M. van Woe- zïk, A. Dommeholt en H. J. Lub be, de allesbehalve gemakkelijke taak de vele beschikbaar gestelde prijzen toe te kennen. RESULTATEN De voornaamste successen zagen er als volgt uit: klasse 3 (zangkanaries Hazers E.K. '63): E. de Boer, ereprijs (legpenning-L.D.) en 1ste prijs (be ker); klasse 4 (zangkanaries harzers overj. e.k. '62): E. de Boer, 1ste prijs (lauwertak) en 2de pr.; klasse 5 (zangkanaries open klasse): A. La terveer, 1ste pr.; klasse 10 (kleurka- naries, gepigmenteerd e.k. '63): E. Redemaker, Langhout-wisselbeker voor mooiste vogel van de show, 2 ereprijzen (w.o. Bondskruis) alsmede een 3de, 3de, 6de en 7de pr.; klasse 11 (kleur-kanaries, gep. overj. e.k. '62): mevr. J. C. A. Spaans-Boots, lste prijs; klasse 12 (kl. kanaries, gep. open klasse): W. Zitman, lste pr.; H. Laterveer 2de pr.; C. Schef- fer 3de pr.; klasse 13 (kl. kanaries, ongepigmenteerd e.k. '63): J. H. Goossen, ereprijs (beker) en lste pr.; W. Gijsman 2de, 3de en 4de pr.; klasse 14 (kl. kanaries, ong., overj. e.k. '62): J. Broekman lste pr.; klas se 15 (kl. kanaries, ong. open kJasse) P Philippo lste pr.; W. Gijsman, 2de pr. J. Franse 3de pr.; klasse 22 (krui singen tropische vogels) J. Broek man lste prijs (Standaard-L.C.); klasse 25 (kuif- en vormkanaries e.k. '63): J. H. Goosen ereprijs (be ker) en lste pr.; klasse 27 (idem open klasse): W. Gijsman, lste pr.; klasse 28 (paren tropische vogels e.k. '63): A. Laterveer ereprijs (be ker), lste en 2de pr.; klasse 29 (idem overj. e.k. '62): A. Laterveer, lste pr.; klasse 30 (idem open klasse): J. Franse lste pr., J. Lefebre, 2de pr.; klasse 31 (enkele trop. vogels e.k. '63) R. Broekman, ereprijs (Medail- le-N.L.C.) en lste pr.; mevr. H. v. d. Horst; 2de prijs; klasse 32 (idem overjarige e.k. '62: W. Zitman, lste pr.; klasse 33 (enkele tropische vo gels, open klasse): J. Franse lste pr.; W. Zitman 2de pr.; W. v. d. Blom, 3de pr.; klasse 36 (paren parkieten open klasse): R. v. d. Reijden, lste pr. (beker); klasse 37 (enkele par kieten e.k. '63): A. Laterveer lste en 2de pr.; R. Blansjaar ereprijs-jeugd- lid (beker); klasse 39 (idem open klasse): mevr. H. v. d. Horst lste pr.; klasse 40 (agaporniden e.k. '63): N C Mooyekind erepr. (beker) en lste pr.; klasse 41 (idem overj. e.k. '62): N C. Mooyekind lste pr.; klasse 42 (idem open klasse): N. C. Mooye kind lste pr.; klasse 44 (grote par kietsoorten): I. Neuteboom lste pr.; klasse 48 (stellen kleurenkanaries, gepigmenteerd): J. M. Kreuger lste prijs; klasse 49 (idem ongepigmen teerd): W. Gijsman lste prijs; afde ling vluchten: lste pr. A. Laterveer: 2de pr. I. Neuteboom; 3de pr. C. Tes- ke. Waar niet vermeld bestonden de eerste prijzen t.a.v. de eigen kweek '63 uit bekers, t.a.v. de overjarige kweek uit lauwertakken en alle ove rige prijzen uit diverse medailles. OEGS'l EEST B. en w. van Oegstgeest stellen de raad voor de algemene politieveror dening van Oegstgeest aan te vullen met het artikel 32 van het Wegen verkeersreglement, hetwelk in 1959 bij K.B. in het Wegenverkeersregle ment werd ingevoerd onder het op schrift „Parkeerexcessen". Deze ver ordening houdt de mogelijkheid in regelen te stellen t.a.v. het op de weg doen of laten staan van voertuigen: met het kennelijk doel om deze te verhandelen of te verhuren, voorzo ver het voertuig toebehoort aan hem, die een beroep of gewoonte maakt van het verhandelen of verhuren van deze voertuigen; met het kennelijk doel door middel daarvan reclame te maken; andere dan geringe her stel- of onderhoudswerkzaamheden verrichten door middel van iemand die er zijn bedrijf van maakt voer tuigen te herstellen. GEZELLIGHEID BEGINT BIJ STEENSTRAAT I HERENSTRAAT HAARIEMMERSTR. 204 SCOTS WHISKY per fles ƒ11.95 PULL HOUSE (alleenverkoop voor Leiden en omgeving) (Advertentie) De heer C. L. Stevens, direc teur van de Stichting Leidse Mu ziekschool en docent aan het Amster dams Conservatorium legde dezer da gen met goed gevolg het kandidaats examen muziekwetenschap af aan de Universiteit te Amsterdam. De bijbelcursus die gehouden wordit door pater dr. L. L. Terstroet SMM zal deze maand niet gehouden worden op ddnsrdag 17 maar op woensdag 18 december a.s. in res taurant v. d. Heijden, Breestraat 85, des avonds om 8 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gonda M. d.v. A. Looije- stijn en G. de Best; Jannetje C. d.v. D. Houwaard en J. Müller; Maria A. d.v. A. Wassenburg en L. J. de Jongh; Adrianus L. z.v. J. Hofman en A. M. van Leeuwen; Ingrid d.v. J. de Jonge en A. Bek; Linda J. d.v. M. Wolters en H. H. Oostrom. Gehuwd: G. A. Donker en H. E. Ruijtenbeek; S. A. M. Verver en C. J. Kasteel; A. C. N. de Voogd en E. P. Gunning; J. J. Pollmann en L. M. G. Haanappel; H. Lieffering en L. A. Landsman; H. J. Oudshoorn en A. W. Zonderop; J. H. van Hooidonk en D. M. Borst; N. P. van Cassel en M. C. Lagerberg. Overleden: A. J. M. Bargeman, 55 jaar, echtg. v. J. F. E. Einaar; H. P. Nijssen, 3 maanden, zoon; C. J. Tel- jeur, 62 jaar, wed. van J. Groenen- berg. VRIJDAG 13 DECEMBER St. Adelbertvereniging Lezing door dr. C. A. Bouwman, lector in de liturgie. De Doelen, aanvang 20.15 uur. ZATERDAG 14 DECEMBER Europese Beweging Nationale conferentie in de Stadsgehoorzaal. Aanvang 10.30 uur. OEGSTGEESTER PROMOVEERDE TE AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam is gistermiddag gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde de heer J. J. Went uit Oegstgeest. Hij verwierf de bul op een dissertatie getiteld „Rhesusimmuni- satie". De dertiende van de vijftien stellingen, die deze promovendus aan zijn proefschrift heeft toegevoegd luidt: „de ontwikkeling van de randstad Hol land biedt perspectieven om de centra van de oude steden intact te bewaren" Zijn promotor was prof. dr. J. J. van Loghem, De heer Van Went, geboren te Lelden en wonende te Oegstgeest, behaalde in 1956 het artsdiploma aan de Leidse uni versiteit. Vervolgens was hij tot 1960 werkzaam in het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis te Amster dam. Daarna keerde hij terug naar de Leidse Universiteitsklinieken, waar hij thans werkzaam is als wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de anthropogene- tica. INWONER VAN RHENEN BEKENT STEEK MET STILETTO De 18-jarige krantenbezorger H. G. uit Rhenen heeft bekend, dat hij za terdag bij een vechtpartij nabij een café in Tiel de Culemborger N. V. B. met een stiletto heeft neergesto ken. Door operatief ingrijpen kon het leven van de man worden gered. De krantebezorger zal maandag voor d'e officier van justitie im Arn hem worden geleid. Genoemd artikel schept tevens de mogelijkheid regelen te stellen t.a.v. het op de weg laten staan van niet rijklare voertuigen gedurende een langere tijd dan een in de plaatse lijke verordening vast te stellen aan tal dagen. Aangezien genoemde par keerexcessen in Oegstgeest niet tot de uitzonderingen behoren, stellen b. en w. de raad voor deze verorde ning aan de Algemene politieveror dening van Oegstgeest toe te voe gen. Caravans Ook ten aanzien van het parkeren van caravans en botenwagens dient iets gedaan te worden. B. en w. stel len voor ook hiervoor een bepaling in genoemde politieverordening op te nemen. B. en w. achten het tevens gewenst in de Algemene politiever ordening een bepaling op te nemen tegen het parkeren van autobussen en vrachtauto's op de openbare weg bij een bewoond perceel. Bromfietsen In verband met het hand over hand toenemen van het onbeheerd laten staan van rijwielen met hulpmotor, hetgeen diefstal van deze voertui gen in de hand werkt, stellen b. en w. de raad voor, dat in de desbetref fende politieverordening achter het woord „rijwielen" wordt ingevoegd „en rijwielen met hulpmotor". ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad van deze gemeente ver gadert op woensdag 18 december te 21.00 uur. Agenda: overname van de West- eindse weg; krediet voor reconstruc tie van de Schenkel weg; aankoop van de woning Hoge Rijndijk 118; het voeren van een rechtsgeding; fluoridering van drinkwater; aanwij zing van een oversteekplaats voor voetgangers op het Watertje; het bouwen van woningen voor zelf-be- woning. Overname Westeindseweg Reeds lange tijd worden besprekingen ge voerd met het Bestuur van de Grote Westeindse polder over de overname door de gemeente ,van de Westeind seweg. Genoemde weg is eigendom van verschillende ingelanden van de polder, doch het onderhoud berust bij het polderbestuur. De eigenaren, op twee na, zijn be reid de eigendom van genoemde weg om niet aan de gemeente over te dragen. Het polderbestuur wil het onderhoud aan de gemeente over doen. Overname zonder meer is niet ge wenst, en zal ook niet de hogere goedkeuring verkrijgen. In verband met het vorenstaande stellen b. en w. voor de eigendom van genoemde weg om niet over te nemen van de tegenwoordige eige naren en van het polderbestuur het onderhoud. Met betrekking tot de overname van het onderhoud willen b. en w. enkele voorwaarden stellen t.w. 1. de weg moet eerst in een be hoorlijke staat worden gebracht; en 2. het polderbestuur moet geduren de 25 achtereenvolgende jaren aan de gemeente betalen een bedrag van 750,- per jaar als bijdrage in de onderhoudskosten of een bedrag in eens betalen vanaf 15.000,-. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 dec., Kaas. Aange voerd 5 partijen Goudse kaas en geen partijen Leidse kaas. Noterin gen: Goudse kaas le kwal., 2.60-2.64. Handel: lui. LEIDEN, 13 dec., Vee. Aanvoer, prijs, handel: stieren 4, melkkoeien 45, 850-1175-1340, vlug, vette koeien 280, 2.90-3.50-3.85, redelijk, vare koei en 25, 550-825-1125, redelijk, pinken 9, 475-700, rustig; graskalveren 7, vette kalveren 46, 3.20-3.60-3.90, ta melijk, nuchtere kalveren 16, vette schapen 120, 100-130-140, stug, vet te lammeren 2324, 115-155-170, stug, varkens en zeugen 12, drachtige zeu gen 273, 475-600, goed, schrammen 105-135, goed. biggen 401, 70-75-80, goed, veulens en paarden 1, geiten 5, totale aanvoer 3568. Mej. dr. P. G. M. Schrama, arts, die gisteren aan de Rijksuniversiteit van Leiden is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Belangrijke vra gen, die het uitgangspunt voor haar dissertatie vormden, waren o.a. „be staat er een ziektebeeld, dat typerend is voor managers?"; „Biedt lichame lijke aktivlteit bij de beroepsarbeid bescherming tegen hartziekten?" Mej. dr. Schrama is verbonden aan de bedrijfsgeneeskundige dienst van de PTT, waar zij reeds ais 16-jarige in dienst kwam! Zij is geboren te Leidschendam en woont thans in Rijswijk, Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. NOORDOOSTELIJKE WIND Plaatselijke opklaringen en hier en daar een sneeuwbuitje. Overwegend matige noordoos telijke wind. In het zuiden en oosten van het land lichte tot matige vorst, elders lichte vorst tot temperaturen om het vries punt max. min. HELSINKI zw. bew. -7 -19 STOCKHOLM 1. bew. 0 14 OSLO onbew. -1 -10 KOPENHAGEN zw. bew. 2 -1 ABERDEEN zw. bew. 7 -3 LONDEN sneeuwbui 6 2 AMSTERDAM onbew. 2 0 BRUSSEL geh. bew. -0 -2 LUXEMBURG zw. bew. -2 -5 PARIJS geh. bew. 1 -1 BORDEAUX geh. bew. 11 4 GRENOBLE geh.-bew. 6 -0 NICE onbew. 13 4 BERLIJN geh.-bew. 0 -4 FRANKFORT geh. bew. 0" -3 MüNCHEN sneeuw -3 -4 ZURICH l.-bew. -1 -3 GENèVE geh.-bew. 2 -0 LOCARNO onbew. 6 -5 WENEN geh. bew. -3 -4 INNSBRUCK sneeuw 3 -5 BELGRADO sneeuw -0 -3 ATHENE h. bew. 19 16 ROME onbew. 13 3 AJACCIO regenbui 10 4 MADRID mist 9 3 MALLORCA onbew 16 6 LISSABON regenbui 15 9 PAUZE DE ZIEKE ZUS VAN p. TEILHARD DU CHARDIN Maar nu een echte aanhaling uit een brief vna p. Teilhard du Char- din, gericht aan zijn zus, die geheel haar leven ernstig ziek was: „Lieve Margaretha. Terwijl ik, bij de bestudering van de krachten, die het Heelal in stand houden, de zee- en overstak, verschillende wereldde len bezocht en hartstochtelijk tracht te in mij op te nemen alle kleuren, waarin de aarde zich tooide, lag jij onbewegelijk op je ziekbed en vol trok zich in het diepst van je hart die wonderbare gedaanteverande ring van de dichtste duisternis de zer wereld tot het Licht van God. Zeg me, voor Gods aanschijn, wie van ons beiden heeft het beste deel ontvangen?" PUZZEL No. 525. Horizontaal: 1 eentonig heid, 8 gem. in Gelderl., 9 vaarwel, 10 lidwoord (Fr.), 11 laagvlakte, 13 slede, 14 plaats in Gelderl., 16 man nelijk beroep, 17 landschap op de O.- kust van Suamtra, 18 tuchtroede, 20 telwoord, 22 oude lap, 23 bekende afkorting, 24 landtong, 26 steensoort, 27 boerenwoning waarin woonhuis, stal, graan- en hooibergplaats onder één dak liggen. Vertikaal: 1 plaats in Z.-Holland, 2 lied, 3 scheik. element (afk.), 5 vervoermiddel, 5 voorzetsel, 6 meis jesnaam, 7 eerbied koesterend, 11 zuidvrucht, 12 bereide dierenhuid, 14 keg, 15 deel van het oor, 19 alleen zang, 21 meisjesnaam, 23 telwoord, 25 stoomschip (afk.), 26 munt in Chi na. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 522 Horizontaal: 1 pro, 4 nog, 6 staal, 7 a.k., 9 la, 10 totaliter. 15 lol, 16 nee, 17 toppenant, 20 om, 21 sr, 22 tronk, 24 gat, 25 mis. Vertikaal: 1 prat, 2 os, 3 kaal, 4 nl, 5 gaar, 8 kolom, 9 Leens, 11 top, 12 alp, 13 Inn, 14 tea, 17 tong, 18 emoe, 19 tros, 22 t.t., 23 Km. PUNT Da's typisch een blindedarmontsteking!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4