Sjeik El Ro-Jenbiet de geluidsmuur MAANDAG 9 DECEMBER 199S DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 LTB-VOORZITTER DOET BEROEP OP EENHEID AANDEEL IN NATIONAAL INKOMEN „Voor een onvoorzienbare hoeveel heid activiteiten, gericht op 'n soepele aanpassing van de landbouw aan de nieuwe en dynamische omstandigheden zijn nodig veel stuurmanskunst, veel daadkracht veel opoffering en toewij ding, maar bovenal ook vertrouwen en medewerking". Aldus richtte vanmor gen de voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, de heer E. J. M. Kolfschoten uit Roelofarendsveen, zich in zijn openingsrede op de vandaag te Haarlem gehouden jaarvergadering tot de afgevaardigden. „Begrip en steun van alle leden zijn nodig, terwijl even zeer van overheidswege in ruime mate hulp moet worden geboden", vervolgde spreker, die verder opmerkte dat de agrarische sector en bevolking reeds vele jaren midden In een aanpassings proces staan en in een stroomversnel ling. Vergeleken met 1958, toen de heer Kolfschoten het voorzitterschap aan vaardde, is er veel veranderd en de ontwikkelingen zijn nog niet afgesloten. AANDEEL IN De voorzitter zeide, dat men zich in de landbouw afvraagt of de agrariërs ook recht hebben op een evenredig Man overleeft val van 10 meter De 34-jarige A. Melissant uit de Grote-Visserijstraat in Rotterdam heeft zondagmiddag een val van een hoogte van tien meter overleefd. Hij was bezig de drooglijn te repareren, toen hij zijn evenwicht verloor en over het hek van het achterbalkon stortte. Zijn val werd eerst door de droog lijnen van zijn benedenburen ge broken en vervolgens door het dak van een houten schuurtje op de be gane grond, waar hij door heen sloeg. Met rugklachten is de man door de GGD naar het Dijkzightziekenhuis gebracht. Na te zijn onderzocht, kon hij vervolgens echter weer naar huis terugkeren. Vermoedelijke daders bankroof Epe gegrepen Twee van de drie vermoedelijke daders van de bankoverval te Epe, die in de nacht van 15 op 16 novem ber plaats vond, zijn in Aken door de Duitse politie gegrepen. Het zijn de 33-jarige K. W. en de 22-jarige H. W.. Deze Duitsers zijn, in afwachting van hun berechting, in de gevange nis te Krefeld opgesloten. De even eens verdachte 33-jarige G. A. B. uit Rotterdam is nog voortvluchtig. Onlangs is de opsporing van dit drietal met naam, toenaam en foto's in tal van Nederlandse en Duitse bladen gevraagd. Zoals men weet werden de be heerder van het bijkantoor Epe van de Ned. Handelmy en diens vrouw 's nachts overvallen en gekneveld. Daarna werd de beheerder gedwon gen de kluis te openen waarna de drie met nylon kousen gemaskerde boeven zich met 29 mille in voorna melijk Nederlandse valuta uit de voeten maakte. Een in Zutfen ge detineerde man herinnerde zich de drie verdachten, met wie hij eerder samen gevangen zat, omdat zij hem over de situatie van het kantoor hadden uitgehoord. De nauw samen werkende politiekorpsen van Epe, Arnhem en Apeldoorn kregen via het commissariaat te Venlo contact met de Duitse politie, die de twee Duitse verdachten alras op de hielen zat en hen verleden donderdag in Aken in de kraag vatte. aandeel in de nationale welvaart. De prijspolitiek is niet alleen de pijler van het boerenbestaan, maar de invloed van weersomstandigheden, de marktprijs- verschillen en de produktieomstandig- heden hebben eveneens een doorslag gevende invloed op het inkomen. De ge organiseerde landbouw heeft nooit een inkomenspolitiek gewild, echter alleen een prijspolitiek. Dit is ook een waar borg van de vrijheid op het bedrijf en om tot zo goed mogelijke bedrijfsresul taten te komen. Volgens de heer Kolfschoten blijft het bezwaar tegen het besluit van de rege ring om bij het bepalen van het prijs beleid het advies van het landbouw schap niet over te nemen bestaan. Voor het melkprijsjaar 1962-1963 was daartoe door de onevenredig zware risico's van het weer en de zwakke marktsituatie toch alle aanleiding. KREDIETREGELING De heer Kolfschoten was van mening dat een ruime kredietregeling 'n snelle en doeltreffende hulp moet bieden aan hen die in het afgelopen boekjaar uitgesproken slecht bedrijfsuitkomsten hebben gehad en die ook deze zomer in moeilijke omstandigheden zijn blij ven verkeren. De aflossing zou over 'n aantal jaren kunnen worden gespreid, terwijl aan faciliteiten zou kunnen wor den gedacht van renteloos tot een ge leidelijk oplopend rente-percentage. De renteverliezen zouden aldus de voor zitter kunnen worden gedragen door het ontwikkelings- en saneringsfonds, terwijl het borgstellingsfonds voor de landbouw de aflossing zou kunnen ga randeren. „Wat wü van de vakbonden kunnen overnemen is hun eensgezindheid en so lidariteit, ook als enkele van hun ver wachtingen uit het pakket vallen", zo merkte de heer Kolfschoten op. De landbouw heeft die eenheid ook zo bit ter nodig in vele zaken. Bundeling der krachten is onder meer van belang bij het prijzenoverleg per 1 april 1964, dat onmiddellijk na de jaarwisseling zal be ginnen. Sergeant in douchecel overleden De 21-jarige dienstplichtige ser geant M. J. Taal uit Den Haag is gisteravond levenloos in een douche cel van een kazerne in Harderwijk aangetroffen. De brigade Harderwijk van de Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in. Sergeant Taal, cursist aan de school Militaire Inlichtingen dienst in Har derwijk zou gisteravond met verlof gaan. Hij haalde een sleutel om zich bij het gymnastieklokaal van de Oranje Nassaukazerne te douchen. Toen later de ronde werd ge daan bleek echter de douchecel te zijn gesloten, terwijl er licht brandde. De deur van de douchecel werd opengebroken. De militair bleek te ztfn overleden. De douche installatie bleek normaal te funktio- neren en werkte nog. KORTE GOLF De gladheid van de weg heeft za terdagavond ook in oostelijk Fries land een slachtoffer gemaakt. De 40- jarige R. Betten uit Assen kwam om het leven, toen de door zijn neef J. Betten uit Gorredijk bestuurde auto, waarin hij zat, op de weg tus sen LippenHuizen en Jubbega slip te en tegen een boom botste. De heer R. Betten was op slag dood. De bestuurder van de auto werd met een gebroken been naar het zieken huis in Heerenveen overgebracht. Aan de gevolgen van een ver keersongeval, dat hem jl. donderdag op de Boslaan te Den Haag is over komen, is zaterdag de 57-jarige rijksambtenaar G. P. A. Cosman uit Voorburg in de Ursula-kliniek te Wassenaar overleden. Zondag. Zelden zal de herhaling van een t.v.-programma zo welkom zijn ontvangen als dat van de Oran jes over de Oranjes. En opnieuw zal men verrast zijn geweest door het on bevangen optreden van de jongste prinses. Na keurturnen en de weke lijkse sport heeft de KRO een af wisselend afvondprogramma gebracht, te beginnen met op haar beurt een herhaling, namelijk van het optre den van de befaamde zangeres Nati Mistral, met bekende liedjes, als bijv. Malaguena. Teddy Scholte was voor de tweede keer gastvrouw in „Kie keboe". Wederom werden verschil lende Nederlanders van zeer nabij gezien, gehoord en „gekiekt". Deze slachtoffers hadden het ook nu voor het zeggen; maar niet iedereen is er gelukkig mee als hij op het t.v.- K.L.M. DC-8 moest terugkeren naar Schiphol Een 40-ta'l passagiers aan boord van de KLM DC-8 „Daniël Bernouil- li" heeft zaterdagavond na het ver trek om 17.00 uur naar New York een onprettig uurtje doorgemaakt als gevolg van een vreemd lawaai, dat in de ruimte van het neuswiel werd gehoord. Gezagvoerder J. Zuger hesloot te rug te keren en op Schiphol werd voor de zekerheid alles in staat van paraatheid gebracht. Voor de lan ding werd, zoals gebruikelijk, een deel van de brandstof boven zee ge lost, in verband met het toelaatbare landingsgewicht. Daarna maakte de DC-8 kort na 6 uur een normale landing op Schip hol. Bij de inspecties bleek, dat een deur van de neuswielgondel niet goed gesloten was. Dit defect kon op Schiphol worden verholpen, zodat de machine korte tijd later opnieuw naar New York kon vertrekken. scherm wordt gebracht. De Belgische journalist Om er Grawet ontmoette deze keer Karei Wasch van het glas museum in Leerdam, die eerder in „Schatten op zolder" als deskundige was opgereden. Het bleek thans, dat Wasch ook schrijver is. Herman Krebbers, concertmeester van het Concertgebouworkest, was vioolso list in enkele populaire klassieke werken uit het Franse repertoire, in een welkome serie door het Amster damse Kunstmaandorkest. Deze keer zagen en hoorden we dokter Trim bos, niet in gesprek met jongeren en ouders, maar met geleerden als de Nijmeegse prof. Ruygers en de Am sterdamse gynaecoloog Rottinghuis. Ook na deze uitzending vinden we, dat een en ander wellicht beter be schreven kon zijn. We tekenen nog aan, dat de rubriek „Gehuwd en ongehuwd" van a.s. zaterdag we gens een Concilieforum wordt ver schoven naar januari; dan zal dit programma in wat gewijzigde vorm op het scherm komen. Zaterdag. Menige kijker zal, laat op de zaterdagavond, op Mies Bouw man hebben gewacht. Wat zal ze deze keer in het VARA-t.v.-program- ma „Zo is het toevallig ook nog eens 'n keer" gaan zeggen, om haar radio contact bij de AVRO niet te verspe len? Welnu: wat dit betreft, is alles nog al meegevallen. De venijnighe den kwamen meer van de kant van Rinus Ferdinandusse en zijn manne lijke medewerkers. Het was alles satire wat de klok sloeg en dan vraagt men zich wel eens af, of elke satire wel rechtvaardig is. De oor delen daaromtrent zijn nog al ver schillend. Vooral mikpunten op deze avond waren oud-minister Van Rooy, de KLM en de Morele herbewape ning. Er kwamen verder lugubere beelden bij de kwestie van roken en longkanker en gespot met de Delft- se intellectuelen, die een eenvoudig timmerman niet in hun buurt wensen. De avond tevoren was deze zaak al behandeld in de traditionele fabel van Alexander Pola bij de NCRV. Een echt Duitse show van wat zoe te makelij (behoudens dan een enkele pikanterie) kwam uit Hamburg en werd gepresenteerd door de liedjes zanger Paul Kuhn. Het was lang niet alles nieuw wat gezongen werd; de show moest het grotendeels hebben van de rijke montering en het ge zwoeg van de regisseur. „Advocaat van kwade zaken" was een niet ge heel boeiend spel, met een allerminst moeilijke opgave voor spelers als Hans Tiemeyer, Jan Teulings, André van den Heuvel en Frits Butzelaar en de dames Femke Boersma en Pe tra Laseur. In deze thriller was het begonnen met een lijk; hoe kon het ook anders! Komende uitzendingen. Vanavond draait de film „The man between", van dezelfde Carol Reed, die eerder „The third man" had gemaakt. De welbekende James Mason is mede van de partij. Dinsdag vraagt de NC RV aandacht voor „de zaak dr. Mudd", een o.i. spanende aangele genheid. De AVRO heeft woensdag een literaire ontmoeting met de auteur G. van 't Reve, die al eens eerder voor de camera is geweest. Het bekende toneelspel „Boefje" is donderdag aan de orde. Ouderen herinneren zich dit spel met Annie van Ees in de titelrol. Deze wordt nu vervuld door Rita Marechal. We ma ken er al vast op attent ,dat in de Kerstnacht de Eurovisie de nachtmis zal uitzenden uit de kathedraal van Brugge. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muz, VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Programmaover zicht, aansluitend lichte grammofoon muziek. 9.00 Gymnastiek. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klassieke gramm. muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Licht instrumentaal sex tet en zangsolisten. 12.00 Regerings- uitz.: Voor de landbouw. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest en zangsolisten (stereofonische uitz.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, event, actueel of grammofoonmuz. 13.25 Beursbe richten. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte gramm.muziek. 15.30 Pianorecital: Moderne en klassieke muziek. 16.00 Voordracht. 16.15 Licht instrumentaal ensemble. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Tussen 10-f en 20lichte gr.- muziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Orgel spel: lichte muziek. 18.30 Radio- Volksuniversiteit: Volkskunst in Su riname, door mevr. L. de Vries-Ham- burger. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle: gesproken brief uit BIJ SPAREN^ OP LANGERE 1 TERMIJN -k Een vervolgverhaal van Suske en Wiske NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. (Advertentie) Parijs. 19.10 Operafragmenten (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Revue. 21.00 Wat ons bezig houdt: radiofo rum over actuele kwesties. 21.30 Lichte orkestmuziek en Klein Om roepkoor. 22.00 Zangrecital: tenor met pianobegeleiding: moderne lie deren (stereofonische uitz.). 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Venster op de he dendaagse muziek: muzikale discus sie. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Lichte grammofoonmuz. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Lichte gramm. muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons (opn.). 10.30 Pianorecital (opn.): moderne en klas sieke muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuz. 11.50 Volaan vooruit, een uitzending in samenwerking met het Katholiek Sociaal en Cultureel Centrum voor rijn- en binnenvaart. 12.00 Angelus. 12.04 Draaiorgelklanken. 12.20 Bloe men voor 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Wij van het land, progr. voor de boeren. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katholiek nieuws of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!!: lichte gramm. muziek. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Wissewassen: licht progr. 14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 15.00 Klanken uit Cor sica (gr.). 15.20 Voordracht. 15.40 Licht instrumentaal kwintet. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voor rang: godsdienstig progr. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitz.: Nieuws uit de Ned. Antillen, door Henk Dennert. 18.00 KRO-Tienersclub. 18.20 Uitz. van de Pacif. Soc. Partij: B.V.D.. 18.30 Kon. Militaire Kapel (gr.). 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoor- ding. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.25 Licht instrumentaal ens. 19.45 Berlijns filharmonisch orkest, koren en solisten: klassieke muziek. 20.55 Utrechts kamermuziekgezel schap: klassieke muziek. 21.20 Mo derne gramm.muziek. 22.00 De zin gende kerk: bespreking over kerk muziek uit verschillende stijlperio den. 22.20 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Lichte gramm.muziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE NCRV: 19.30 Filmkader. 19.55 't Manneke. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 De onderste steen bo ven, reportage, waarin vragen wor den gesteld over het bouwen in Ne derland. 20.50 Dansduet. 21.00 De zaak Mr. Mudd, film. 21.50 Onder vier ogen, gesprek. 22.20 Samenzang in de Gereformeerde kerk van Em- meloord. NTS: 2.3022.35 Journaal. naar de film „the sound barrier" En Tony toen: „O ja, en op het ogenblik dat je dat wilde proberen viel je uit je bed en werd je wak ker." Ze hadden er kwajongensach tig om gelachen en Philip's laatste woorden waren: „Wacht maar, je zult nog wel aan me denken." Ik had Philip er na die tijd nooit meer over horen spreken maar het moet altijd in zijn herinnering geble ven zijn. Misschien is hij inderdaad niet zo gek, J.R., dacht ik, alleen jammer dat hij Tony niet heeft kun nen overtuigen; misschien. „Mach punt negen vijf." „Mach punt negen zes." „Mach punt negen zeven." „Mach punt negen acht. Ik heb 'm niet meer onder controle." „Stapelgek," mompelde Will. „Mach punt negen negen." J.R. stond daar maar, de glimlach week niet van zijn mondhoeken. Je zal nog lachen als hij met Mach één de grond in schiet, dacht ik. Ik zou je wel op die lachende smoel kunnen slaan. „Mach één. Trillen is opgehouden". Will legde zijn hand op mijn schou der alsof hij er zeker van wilde zijn dat hij op dit ogenblik niet alleen stond. Ik voelde hoe hij zijn vin gers krampachtig kromde toen de stem van Philip weer klonk: „Duw nu de stuurknuppel naar voren." Het ogenblik van stilte dat volgde, was vreselijker dan alle vorige. „Trek op uit de duik. Minder gas." Op dat moment zag ik J.R. De glimlach was van zijn gezicht ver dwenen. Hij was doodsbleek gewor den en kleine zweetdruppels glinster den op zijn voorhoofd. Zijn ogen staarden met een nietziende blik naar buiten. Met een langzaam, moe ge baar bracht hij zijn hand naar zijn voorhoofd. Ik zag dat de sterke vin gers trilden toen hij er even zijn ogen mee bedekte. In die paar se conden stond daar niet de grote Rid- gefield maar slechts een man, heel oud en heel vermoeid. Toen deden twee felle knallen de ruiten rinkelen. Ik schrok op maar Will gebaarde zenuwachtig: „Dat is niets bijzonders, alleen maar een be geleidend verschijnsel bij het over schrijden van de geluidssnelheid. Hij heeft het gehaald, J.R., hij heeft het gehaald Ik greep de telefoon en terwijl ik Philip's stem hoorde vra gen of hij kon landen, draaide ik weer 't nummer van de kamer waar Susan en Jess wachtten. Deze keer kreeg ik Jess. „Alle in orde Jess", schreeuwde ik bijna en ik nam onwil lekeurig de woorden van Will over: „Hij heeft het gehaald. Met een paar minuten is hij bij je". „En die knallen", hoorde ik haar gejaagd vragen. Ze moest er hevig van geschrokken zijn, bedacht ik me. „Niets bijzonders", citeerde ik Will verder, „alleen maar een begeleidend verschijnsel bij het overschrijden van de geluidssnelheid. We komen nu naar jullie toe." Vijf minuten later stonden we bij de „Prometheus", waar Philip met een verlegen grijns op zijn gezicht uitklauterde. „Ik heb het geloof ik geraden, J.R. De Machmeter stond tenminste op één punt nul één". We begonnen allemaal door elkaar heen te praten; ik geloof niet dat er be langrijke dingen werden gezegd maar het luchtte ons in ieder geval op. We lachten luidruchtig en sloegen Phi lip op de schouders. „Kom jongens", dreunde de zware stem van J.R., „we gaan er op mijn kamer een borrel op nemen". Terwijl J.R. en Will in een druk gesprek gewikkeld ons voor gingen, nam Philip me bij de arm. „Waar is Jess?" vroeg hij zacht. „In de kamer van J.R. Blik sems", schrok ik op hetzelfde ogen blik. „Susan is daar ook. Ik weet niet of ze een ontmoeting met J.R. wel zo op prijs zal stellen. En ik zie nu geen kans meer haar te waar schuwen." „Als ze in de kamer van J.R. zit, weet ze zelf ook wel dat ze hem ieder ogenblik tegen het lijf kan lo pen. Met die mogelijkheid zal ze best rekening hebben gehouden", stelde hij mij gerust. En in één adem door: „Hoe komt Jess hier? Waarom is ze hier?" „Ze zal het je allemaal zelf wel vertellen. Voorlopig is het voor jouw genoeg om te weten, dat er op d6 he le wereld maar één plaats is waar ze wil zijn. En dat is hier, bij jou." Ik zag hem verbaasd kijken. Hy opende zijn mond alsof hij iets wilde gaan zeggen maar ik voorkwam zijn vraag. „In de kamer van J.R. zit een andere Jess, Philip. Je hoeft niet meer op uw tenen te gaan staan". „Ik begrijp het niet....", mom pelde hij. „Dat deed ik een paar uur geleden ook niet, maar dat is juist de moei lijkheid geweest. We hebben Jess al tijd dwars tegen haar zelf in altijd onbegrijpelijk willen maken". Hij zweeg. Will en J.R. waren ons ver vooruit gekomen. Het was laf van me maai- diep in mijn hart was ik er blij om dat ik nu niet verplicht was de situatie te redden als J.R. zijn dochter in zijn kamer vond. Ik open de de deur en liet Philip voorgaan. Bij het raam stond J.R. met Jess en Suan te praten, maar ze zwegen en keken op toen we binnenkwamen. Gedurende enkele ogenblikken viel er een stilte, waarin we allen onhan dig naar een houding zochten. Ik voelde me nerveus worden. Dit was voor Jess en Philip het critische ogenblik. In deze seconden zouden zij elkaar voor het leven kunnen ver liezen. Of vinden. Zo zeer hadden zij zich in het verleden voor elkaar afgesloten, dat een plotselinge over gave een bijna bovenmenselijke zelf overwinning zou kosten. Ondanks de harde muur van afweer die zij bei den rondom zich hadden opgetrok ken, hadden zij elkaar onbewust toch niets dan pijn gedaan. Hun hele ver houding had bestaan uit een zichzelf beschermen tegen de ander. Zouden zij zich dan nu ineens totaal onbe schermd stellen tegenover elkaar? Het was niet Philip, de man welis waar, maar toch ook de zwakste, de meest hulpbehoevende, het eerst tot toegeven bereid het was niet Phi lip die het initiatief nam. Het was Jew, ondanks haar vrouw-zijn de hardste, de meest onbuigzame het was Jess, die met één woord de laat ste stelling, haar trots, opgaf. Ze deed een paar stappen in Philip's richting. Haar ogen waren zacht als ik ze nooit eerder had gezien. En ze zei alleen maar dat ene woord „Jon gen De spanning in de kamer brak. Ik keerde mij van hen af en liep naar het raam waar J.R. en Susan ston den. „Wat heerlijk", zei Susan. Ze hield het kind, dat kleine geluidjes maakte, dicht tegen zich aangedrukt en haai- ogen glansden. „Ja" zei ik, hoewel ik niet wist wat ze bedoelde. Misschien bedoelde ze wel alle din gen tegelijk. J.R. kuchte. Hij keek naar het kleine kindergezichtje tus sen de reisdeken. Een klein handje woelde tussen een paar lichtblonde krullen en twee grote helblauwe ogen keken onbevreesd naar hem op. „Zo", zei J.R. met een voor hem vreemde schuchterheid, „dat is dus de kleine Garthwaite. Hij eh Even aarzelde hij en maakte toen snel de zin af, „hij lijkt op vader, geloof ik hé?" „Ja", zei Susan, „ja, hij lijkt op zijn vader." Het was even stil. Toen stak J.R. zijn grote harige hand uit naar het kleine blanke kindergezichtje. Met zijn vingertoppen beroerde hij vluch tig het handje dat ononderbroken met de blondglanzende krulletjes speelde. Ademloos keken Susan en ik toe. Het jongetje lachte en greep naar de vinger die zacht bewoog bo ven zijn gezicht. Toen trok J.R. zijn hand terug. Zonder een woord te spreken liep hij de kamer uit Susan drukte het kind 'nog dichter tegen zich aan alsof ze het wilde bescher men tegen een ver maar dreigend gevaar. Philip en Jess kwamen naar ons toegelopen. Zij hadden misschien nog geen tien woorden gewisseld, mar het leek niet waarschijnlijk dat er meer nodig zouden zijn. We stonden naast elkaar voor het brede raam. 'Links van mij Philip, zijn arm geslagen om de schouder van Jess. Rechts Susan, nog altijd met het kind in haar armen. We stonden daar en keken naar bui ten, zwijgend. Onze ogen volgden de man die met zware langzame stappen in de richting van Madge- worth Court liep. Zijn armen hingen los langs het logge lichaam, 't hoofd stond sterk geplant tussen de even gebogen brede schouders. Een groot vliegtuig kwam met het gedonder van de vier motoren laag over het hoofd van de man binnen voor de landing. Maai' hij keek niet op. Hij ging zijn langzame onweerstaanbare gang. Een man die het zeldzame ver mogen bezat de brede wiekslag van de toekomst te kunnen beluisteren. Een man die nooit onderworpen zou zijn aan enige andere mens, maar die toch beheerst werd door machten die sterker waren dan hijzelf, helse machten of hemelse dat moeten de komende generaties beoordelen. Maar in di± alles ook een man, een zaam als de eeuwige ruimte, die hij wilde veroweren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2