S)e £oid6e(Bou/Yci/rit OSWALD PLEEGDE OOK AANSLAG OP RECHTSE GENERAAL WALKER ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.098 Directeur J. T. J. M. KOENS Hoofdredacteur L.C J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Larive (KLM) vliegt er weer uit Telef. 2 0 9 3 S Red. 2 0 0 1 5, 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w„ 3.15 p. mnd„ 9.45 p. hw. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 et. p. min., Telefoontjes 1.50 Ernstig vermoeden in onderzoek moord president: ONDERZOEK WERD DESTIJDS GESTAAKT OP LAST VAN REGERING Naar uit regeringskringen in Washington is vernomen, zou Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, tegenover zijn vrouw hebben bekend een aanslag te hebben gepleegd op de bekende, ultra-rechtse, ex-generaal Edwin Walker. Oswald's vrouw zou tegenover agenten van het FBI hebben verklaard, dat haar man op de avond van de tiende april haar had verteld op de gene raal te hebben geschoten. Oswald was zeer opgewonden toen hij haar dit zei. Het ministerie van justitie en het FBI wilden over deze kwestie geen mededelingen doen, maar het schijnt dat een onderzoek naar de juistheid van mevrouw Oswald's verklaring wordt ingesteld. laten voelen aan de moord op presi dent Kennedy". De Republikeinse Politieke Com missie van het Huis van Afgevaar digden gaf een verklaring uit, waar in gezegd wordt, dat de tragische ge beurtenis moet dienen om alle Ame rikanen tot vastberaden tegenstan ders te maken van de vreemde leer stelling van het communisme en nfiet om de ene Amerikaan tegen de an dere op te zetten, wat gemakkelijk zou kunnen gebeuren als schuld mis plaatst is. Als Kennedy's moorde naar door haat was geïnspireerd, dan was die haat ontstaan door het com munisme. De commissie meent voorts dat men niet mag verwachten dat de smart, die de Amerikanen tot elkaar had gebracht, nu ook eensgezindheid teweeg brengt bij de behandeling Op 10 april werd inderdaad een genis gezeten en zou president Ken- van Kennedy's wetsvoorstellen, aanslag op de ex-generaal gepleegd, nedy nog hebben geleefd", aldus Terwijl hij in de huiskamer van zijn Walker. woning in Dallas zat, werd die avond Van de zijde der politie van Dallas van buiten een kogel op hem afge- weigerde men elk commentaar op vuurd, die rakelings langs zijn hoofd deze verklaring, ging. Een zijner armen werd gewond OSWALDS MOEDER: door rondvliegende houtsplinters. De kogel werd later teruggevonden. De federale recherche zou thans nagaan of deze kogel kan zijn afge vuurd uit hetzelfde geweer, waar mede president Kennedy om het le ven gebracht werd. ONSCHULDIG Steun voor echtgenote van Oswald Jong Friesland heeft de schaatsen al weer onder kunnen binden: de bijgaande foto werd 6 december (vrijdag) gemaakt in het Friese dorpje Wijtgaard, ten oosten van Leeuwarden, waar het drie cm dikke ijs de jeugdige liefhebbers tot de eerste baantjes noodde. Mevrouw Oswald, de moeder van de vermoedelijke moordenaar van Mevrouw Marina Oswald, de Rus- president"Kennedy, hèeTfirijd'ag'op sische echtgenote van de vermoede- - lijke dader van de moordaanslag op een persconferentie opnieuw ver- "J klaard, dat zij in de onschuld van President Kennedy heeft van vele haar zoon, die door nachtclubeige- £ant(?n ^«ciele steun ontvangen, naar Jack Ruby werd vermoord. Een ^woonster van Forth Worth, de Ex-generaal Walker verklaarde bl«£ ®fe°v™et wat OSWALD AL EERDER ONDERVRAAGD WESTDUITSE ARBEIDER ZONDER MEER DOOR OOST-DUITSERS DOODGESCHOTEN woonplaats van de Oswalds, die een w™. ,.le. wa. nrecies is se- ondersteuningsfonds heeft gevormd :,SdA^?e„Tnu?ttS beurt. ™a"" h<* to?h zo kunnen verklaarde dit vrijdag en zei dat de i AFP in een Duitse krant gelezen te hebben, dat Oswald destijds door de politie van Dallas in verband met weduwe, die met twee kinderen ach- zijn, dat Lee, toen hij tijdens het ge- V1 - - in dat leermiddelengeboSw 'erblef* 'h"»dde^. ongeveer aoht- J ua"u was, in paniek raakte, omdat de poli- duJzend dc>llar ZlJ had da' deze aanslag was verhoord. „Ik weet tj(, kende en dat hjj v^ie gehoord van politiemannen die het verdacht te worden, zei mevrouw 8ezm beschermen. Toen het geld Oswald haar overhandigd werd zou mevrouw Zij vond dat het gezien de aard °swald «ehuild hebben- van haar zoon logisch was dat hij een pistool trok en zich verdedigde. Mevrouw Oswald deelde voorts mee dat zij in 1961 naar Washington was gereisd om met president Ken nedy over het verblijf van haar dat het onderzoek op last van de minister van justitie, Robert Kenne dy, werd gestaakt. Als dat was voort gezet, had Oswald nu in de gevan- Mevrouw Kennedy verliet Witte Huis voorgoed West-Berlijners neay over net veronjt van naar zoon r in de Sowjet-Unie te spreken. Op het niOgeil Biet KCrStmiS Witte Huis had men haar gezegd dat O op bezoek achter de president haar niet kon ontvan gen. Zij verklaarde dat dit bezoek ten doel had onjuiste verklaringen op te helderen. Precies twee weken na de moord op haar man, heeft mevrouw Ken nedy vrijdagmiddag met haar beide kinderen het Witte Huis voorgoed de muur REPUBLIKEINSE KRITIEK Naar alle waarschijnlijkheid zullen De republikeinen hebben vrijdag de West-Berlijners, voor het eerst verlaten. Zij heeft voorlopig haar in- kritiek uitgeoefend op de „pogingen sinds twee jaar, met de Kerstdagen trek genomen in de woning van om de Amerikanen zich schuldig te naar Oost-Berlijn mogen gaan om Standbeeld voor Kennedy in Suriname? Averell Harriman, de onderminister van Buitenlandse Zaken, in afwach ting van het vinden van een nieuw huis, waar zij zich permanent zal kunnen vestigen. Vóór haar vertrek had mevrouw Kennedy vanachter een scherm de plechtigheid gadegeslagen, waarin president Johnson op door hem aan zijn voorganger postuum toegekende „vrijheidsmedaille" overhandigde In een donderdag gehouden comi aan diens broer, Robert Kennedy. té-vergadering heeft het statencol- JjjjJ Ver wereFd^iT'eeen ^voet^op Voorts nam mevrouw Kennedy af- lege van Suriname besloten de raad Oostberlijns grondg?bied mochten scheid van het huishoudelijk perso- van ministers in aansluiting bq de neel, dat twee jaren en tien maanden plannen die laatstgenoemd lichaam lang het gezin Kennedy had gediend, mocht hebben in overweging te ge- Ongeveer 400.000 van de 2.2 mil- Het tijdstip van vertrek was voor ven de weg tussen het vliegveld joen West-Berlijners hebben bloed de pers geheim gehouden, doch niet- Zanderij en de Meursweg te noemen verwanten in de eerste graad in Oost- temin wachtten op enige afstand naar wijlen president Kennedy. Berlijn wonen. Als de verdere fami- enkele fotografen en verslaggevers. Het college zal ook gaarne zien, lieleden en goede vrienden worden Mevrouw Kennedy zal geduren- dat bij het begin van de weg van meegerekend kan worden gesteld, de enige tijd een bureau aanhouden Zanderij een standbeeld verrijst voor dat wel 80 procent van de Westber in een naast het Witte Huis gelegen de zo tragisch om het leven gekomen lijnse bevolking familie of kennissen regeringsgebouw. Amerikaanse president. achter de muur heeft. daar hun familileden te bezoeken. Donderdag werden de regering in Bonn en het Westberlijnse stadsbe stuur in kennis gesteld van het Oost- berlijnse voornemen dergelijke be zoeken mogelijk te maken. Van West- duitse zijde werd het plan inmiddels goedgekeurd. Sedert de oprichting van de Ber- lijnse muur, op 13 augustus 1961, wa ren de Westberlijners de enige men- Oostduitse grenswachten hebben gisteren de 34-jarige Hamburgse ar beider Werner Hans Pierck bij de grenspost nabij Lübeck doodgescho ten. Een Westduitse douanebeambte heeft medegedeeld, dat Pierck te kennen had gegeven, dat hij van West- naar Oost-Duitsland wilde verhuizen. Na een kort onderzoek van Oostduitse zijde naar 's mans antecedenten werd hem de vereiste vergunning ver leend. Pierck werc^ door twee Oostduitse militairen bij de grensovergang op gehaald. Zij loodsten hem door de mijnenvelden in het grensgebied en brachten hem naar een waarne mingstoren over. Korte tijd later verschenen twee andere, in een jeep rijdende Oost duitse militairen, bij deze toren. Zij gelastten Pierck de handen omhoog te steken, waarna zij hem zonder meer met hun machinepistolen neer schoten. Dit geschiedde alhoewel Pierck zich op geen enkele wijze had verzet en evenmin enige poging tot vluchten had gedaan. In een officiële Oostduitse verkla ring wordt gezegd, dat twee West duitsers, die op „uitdagende wijze" Vrijdagochtend heeft de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Z.E. John S. Rice, de verbindingsstraat tussen de Amerika-laan en de Europa-laan in de Haarlemse wijk Schalkwijk John F. Kennedylaan gedoopt, ter ere van de op 22 november vermoorde Amerikaanse president. Op de foto vlnr bij het naambordje: de ambassa deur; dr. W. J. Prinsen, commissaris der koningin in Noord-Hollanden de burgemeester van Haarlemrrvr. O. F. P. M. Cremer. Levenslang voor advocaat die zijn vrouw liet vermoorden Eugene Thompson, een in de Ame rikaanse stad Minneapolis bekende advocaat, is schuldig bevonden aan moord op zijn vrouw met hulp van een handlanger. De jury sprak haar oordeel uit na gedurende twaalf uur te hebben beraadslaagd. Thompson werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Minnesota, de staat waarin de moord werd gepleegd, kent geen doodstraf. De voornaamste getuige, die ove rigens zelf ook terecht zal staan, was een 36-jarige verkoper, Anderson, die tijdens het proces de rechtbank re laas deed van de weerzinwekkende moord die hij, op verzoek van Thomp son en tegen betaling, op mevrouw Thompson pleegde. Volgens de openbare aanklager wilde Thompson na de dood van zijn vrouw een hoge levensverzekering incasseren. Hij had voorts een ver houding. De veroordeelde hield zijn onschuld staande. Russen willen twist met Peking beëindigen De Russische communistische par tij heeft opnieuw een oproep gedaan tot beëindiging van de twistgesprek ken tussen de grote communistische wereldpartijen. In een niet onderte kend artikel van 6.000 woorden schrijft het partij orgaan Prawda, na gewezen te hebben op de door pre mier Chroesjtsjow reeds in januari en oktober van dit jaar gedane op roep, dat de Russische communisti sche partij voorstelt de omstreden vraagstukken via de normale kana len te behandelen in plaats van in openbare polemieken. de grens hadden geschonden, op Oostduits gebied waren gevangen ge nomen. Een van de grensschenders had zich met een Westduitse grens wacht onderhouden. Deze persoon poogde, nadat hij was aangehouden, te vluchten. Hem werd toegeroepen, dat hij moest blijven staan, waaraan hij geen gehoor gaf. De Oostduitse grenswachten waren genoodzaakt van hun vuurwapens gebruik te ma ken. Officieel onderzoek naar (militaire) Duitse raketten Naar officieel is medegedeeld, heeft de Westduitse regering een onder zoek gelast naar de vraag of de door de Waffen und Luftrüstungs AGN in Hamburg vervaardigde raketten, donderdag in Cuxhaven in het open baar werden gedemonstreerd om an dere redenen dan de maatschappij tevoren had opgegeven. De maatschappij heeft donderdag tijdens een openbare demonstratie 4 raketten doen lanceren, die een hoog te van ongeveer dertig kilometer be reikten. Volgens de maatschappij zou de raketten, hoewel zij in de eerste plaats voor wetenschappelijke doel einden zijn bestemd, ook voor mili tair gebruik geschikt kunnen wor den gemaakt. De woordvoerder verklaarde, dat de demonstratie was bedoeld om de wetenschappelijke waarde van de ra ketten aan te tonen, doch hij gaf toe dat over ongeveer drie maanden proeven met militaire raketten zou den worden genomen. Naar hij zei, zouden de raketten, waaronder lucht- afweerraketten, vliegtuigraketten voor luchtdoelen met korte reik wijdte en raketten voor oorlogsbo dems, naar de zgn. ontwikkelings landen worden geëxporteerd. In de officiële verklaring werd gezegd, dat de federale regering de betrokken firma geen vergunning tot vervaardiging of export van militaire raketten heeft verstrekt. De aandacht werd erop gevestigd, dat de regering in de akkoorden van Parijs uitdruk kelijk de fabricage van militaire ra ketten heeft afgewezen. Robben leggen het loodje tegen Hebriden Het Britse ministerie van visserij heeft duizend robben ter dood ver oordeeld naar aanleiding van klach ten van Schotse vissers, dat zij hoe langer hoe minder zalmen vangen. De robben leggen een speciale voor keur voor deze vissen aan de dag. De schuldigen aan de malaise in de zalmvangst bevinden zich, enkele duizenden in getal, op een klein ei landje van de Hebriden. Donderdag is de slachting onder de dieren begonnen onder toezicht van twee ambtenaren van het ministerie van visserij en een vertegenwoordi ger van de dierenbescherming. COMPLOT TEGEN WILSON Volgens een woordvoerder van de Britse Labour Party is in een brief gedreigd, dat de leider van deze partij, Harold Wilson, zou worden vermoord. In de brief die aan de po litie was gericht, werd gezegd dat dit vóór gisteravond (vrijdag) zou gebeuren, aldus de woordvoerder. ZOEKT U een Gero-cassette van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist Hotel De Beurs, Noordwijk Zondag 15 december, aanvang 8 uur, optreden van Rob de Nijs, de Lords, The Fire String Brothers Kaarten vanaf heden 3.50 ver krijgbaar aan de zaal (niet telef.). Vervolgens iedere zondag: DANSMIDDAG EN DANSAVOND. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Meer bewolking Tijdens de afgelopen heldere en vrijwel windstille nacht heeft het in het grootste deel van Nederland 5 a 6 graden gevroren. Alleen in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland was de vorst wat lichter. Deze lage temperaturen konden wor den bereikt omdat een zwakke rug van hoge druk zich juist boven ons land bevond. Dicht ten noorden van de rug bevindt zich een front, dat met een tamelijk brede bewolkings- zone gepaard gaat. Op sommige plaaitsen, o.a. in de Duitse Bocht- en de Kieler Bocht viel hieruit wat lich te regen. Het front beweegt zich nog langzaam in zuidelijke richting. In verband hiermee zal ook de bewol king, die vanochtend al Groningen en Friesland binnenkwam, zich over heel Nederland gaan uitbreiden. Er is daarbij kans op wat lichte neer slag. Samenhangend hiermee zal de komende nacht een minder sterke uitstraling optreden en is dus min der vorst te verwachten. In de loop van morgen zaïl 't weer geleidelijk onder invloed van een nieuwe hogedrukgebied komen, dat zich van Schotland uit over Zuid- Scandinavië gaat uitbreiden. De wind wordt daardoor later weer noordoos telijk. Er zal opnieuw aanvoer van koude lucht plaats vinden, maar meer dan lichte vorst zal hierin niet voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 8 Dec.: zon op 8.34, onder 16.29; maan op 0.01, onder 13.53. 9 Dec.: zon op 8.35, onder 16.29; maan op 1.11, onder 14.11. H oogivater standen 8 Dec.: vjn. 8.46; n.m. 21.20. 9 Dec.: v.m. 9.53; n.m. 22.31. KORRELTJE Als het ongeluk slaapt, maak het (Advertentie) dan niet wekker.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1