Amerikaanse represailles treffen Nederlandse export Secretaris-generaal J. J. van Houten plotseling overleden Kartels en prijzen vier militairen Nieuwe CAO voor metaalbeambten OVERHEID KOMT TE HULP IN MOEILIJKHEDEN BOERENBEDRIJVEN Kettingbotsing bij Maastunnel ADJUDANT VAN DEURSEN GAAT POLITIEDIENST VERLATEN VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Z.K.H. Prins Bernhard is donderdagmiddag van Schiphol naar New York vertrokken. De prins zal in West Point een toespraak houden en in New York aanzitten tijdens een diner ten bate van het World Life Fund, waarvan hij de internationale president is. Daarna vliegt de prins naar Aruba, waar hij dinsdag een industriecomplex zal openen. Op de foto begeeft prins Bernhard zich via de Aviobridge naar het toestel. Volgens voorlopige berekeningen van de Europese commissie, van de EÈG wordt een Nederlandse uitvoer van ongeveer 2.8 miljoen dollar naar de Verenigde Staten getroffen door de woensdag aangekondigde Ameri kaanse represaillemaatregelen in de „kippenoorlog" tussen de VS en de EEG. Dit cijfer is een gemiddelde van de Nederlandse uitvoer van dex trine en aardappelzetmeel over de afgelopen drie jaar. Het zwaarst worden getroffen de uitvoer van Franse cognac en van Duitse vrachtauto's, die een gemid deld bedrag beliep van resp. 11 en 17 miljoen dollar. De oorzaak van de Amerikaanse maatregel is de verhoging van de invoerrechten in de EEG op Ameri kaans slachtpluimvee. Nadat tussen de EEG en de Ver. Staten een me ningsverschil was ontstaan over de waarde van de Amerikaanse uitvoer, die door deze verhoging werd ge troffen, heeft een arbitrage-commis sie uit het GATT deze waarde be paald op 26 miljoen dollar. Dit be- De heer J. J. van Houten, secreta ris-generaal van het ministerie van Defensieis gistermidag op het mini sterie overleden. De heer Van Houten werd in zijn kamer op het ministerie onwel en overleed korte tijd daarna. Zijn stof felijk overschot is naar het zieken huis Zuidwal in Den Haag gebracht. De overledenen secretaris-generaal werd in 1903 in Den Haag geboren. Na de H.B.S. bezocht hij het konink lijk instituut voor de marine in Den Helder. In 1923 werd hij benoemd tot officier van de administratie. In 1945 werd hem ontslag verleend uit de zee dienst als beroepsofficier. In datzelf de jaar werd hij secretaris-generaal van het ministerie van Marine. Later werd hij adviseur voor inte gratie-aangelegenheden op 't depar tement van Defensie. Als secretaris generaal van Defensie volgde hij de heer L. C. Rietveld op. drag is deze week door de minister raad van de EEG aanvaard. Volgens de voorlopige berekenin gen van de Europese commissie be draagt de waarde van de invoer in de VS die onder de represaillemaat regelen valt, ruim 31 miljoen dollar. GEEN VERTICALE PRIJSBINDING De staatssecretaris van economi sche zaken heeft per brief de kartel- organisaties, welke afspraken kennen omtrent de verticale prijsverbinding (zgn.collectieve verticale prijsbin ding) dringend verzocht ook van hun zijde een bijdrage te leveren voor het welslagen van het loon- en prijs beleid. Deze bijdrage zou volgens de brief van de staatssecretaris daarin gelegen moeten zijn, dat deze kartels in afwachting van het totstandkomen van de aangekondigde algemene maatregel van bestuur, inhoudende een verbod van collectieve verticale prijsverbinding, nu reeds de betrok ken bepalingen niet zouden hante ren. - Het verzoek van de staatssecretaris betreft in het bijzonder de kartelbe palingen, waarbij de naleving van de prijshandhavingsvoorschriften collec tief wordt afgedwongen. Hij spreekt vooral zijn bezwaar uit tegen de col lectieve uitsluiting van levering, d.w.z. dat een overtreder van de prij shandhavings voorschriften niet alleen wordt uitgesloten van de le vering van de goederen ten aanzien waarvan hij in overtreding is, maar ook van de goederen van de andere aan het kartel deelnemende leveran ciers. Indien ondanks het dringend verzoek van de staatssecretaris een kartel deze uitsluiting zou toepassen zal de bewindsman zich genoodzaakt zien met een schorsingsmaatregel krachtens de wet economische mede dinging tegen de collectieve prijs- handhavingsbepalingen op te treden, zo heeft hij meegedeeld. „Het vergetten kint Een 29-jarige Utrechtse schil der E. is gisteravond door de politie aangehouden toen hij, met een collectebus gewapend, aanbelde bij de bewoners van de Willem Arntzkade in Utrecht. Op de bus was een etiket geplakt met een kinder kopje erop. Daaronder stond: „Voor het vergetten kint" Ondanks 't stuntelige opschrift op de bus hadden verschillen de mensen geld geofferd, maar een van hen vertrouwde het zaakje niet en belde de politie. De man werd aangehouden en bekende, dat hij het geld „ten eigen bate" ophaalde. In de bus zat bijna f 14. Handgranaat ontplofte< Op de handgranaatbaan van het in fanterie schietkamp in Harskamp zijn gistermorgen twee militairen vrij ernstig en twee anderen zeer licht ge wond door een ontploffende handgra naat. De 19-jarige dienstplichtige soldaat A. Vooijs uit Monster liet, toen hij voor een oefenworp aan de beurt was een al op scherp gestelde handgra naat achter zich uit zijn hand vallen. De tweede luitenant A. G. H. Kerk- hoffs uit Venlo trachtte het projec tiel nog weg te schoppen maar dit ontplofte reeds. Soldaat Vooijs en luitenant Kerkhoffs werden aan hun benen en voeten gewond. Soldaat Vooijs kreeg bovendien een shock. Beiden zijn opgenomen in het mili tair Hospitaal in Arnhem. De 19-jarige dienstplichtig soldaat H. Versluis uit Den Haag en de serge ant eerste klasse J. C. van Roofj uit Korthoef werden zeer licht gewond. Zij konden ter plaatse door de mili tair-geneeskundige dienst worden be handeld. John Connolly weer thuis John Connally, de gouver- aeur van Texas, die schot wonden opliep in dezelfde iuto, waarin president Ken- aedy op 22 november in Dal las werd doodgeschoten, heeft donderdag het Parkland-zie- kenhuis bij Dallas verlaten (foto). Zijn longverwonding is genezen, het is evenwel aog niet zeker of hij zijn ge wonde pols nog ooit zal kun- aen bewegen. Er is overeenstemming bereikt over de CAO voor de beambten in de metaalindustrie. Dit op dezelfde voorwaarden als de CAO voor de me taalarbeiders. De beambten krijgen nu een loonsverhoging van 9 pet. en een minimum maandinkomen van ƒ433 na 25-jarige leeftijd. Voorts zullen zij twee vacantiedagen meer op mogen nemen en zullen de toesla gen voor overwerk op zaterdag en zondag worden verhoogd. Prijsindexcijfers van het levensonderhoud Stijging zuivelprijzen niet schoksgewijs De 62-jarige Amsterdamse beeld- houwer A. J. van der Kop, die woens dagochtend 27 november op de krui sing van de Wibautstraat en de Eer ste Boerhaavestraat in Amsterdam door de tram (lijn 7) is aangereden, is gisteren in het Onze Lieve Vrou wengasthuis aan zijn verwondingen van de welvaart in Europa zou het mogelijk maken de hogere zuivel- bezweken? prijzen uit te betalen. Bij het transporteren van een M i dorsgarnituur is gisteren de 58-ja- Minister Biesheuvel zorgde giste- wet een klap. rjge arbeider J. Niewoner uit Ter ren in de Tweede Kamer voor een De minister geen tegenstander surprise: hij deed de toezegging, op van het met een klap gelijktrekken men en zo ernstig gewond, dat hij de kortst mogelijke termijn de mo- van de graanprijzen. Dit is in Brus- kort na aankomst in het ziekenhuis gelijkheden na te gaan om van over- sei besproken. De minister ontkende, is overleden. Z .J, dat minister Andriessen zich in Brus- heidswege bij aantoonbare liquidi- sei tegenstander van deze door teitsmoeilijkheden van een groep boe- de heer Mansholt voorgestelde maat- renbedrijven hulp te verlenen om de- reSel zou zijn. Met deze maatregel zien wij misschien kans de tariefs- TAS MET SIERADEN TER WAARDE VAN 11 MILLE VERDWENEN ze moeilijkheden op te lossen. Hier- """f,taneis- (invor.-mi i'l'l muren in de gehele wereld af te brok- UIIVcl allucl U over zal ook overleg met het Land- kelen In het overleg echter heelt bouwschap worden gepleegd. De ka- minister Mansholt gewezen op het merleden hielden zich bezig met de f®4, er overeenkomst moet zijn Een in Johannesburg wonende Ne- .ree. i au tussen het gelijktrekken van de derlandse dame heeft bij de Amster- g t g voor landbouw. graanprijzen en de goede houding damse politie aangifte gedaan dat zij Minister Biesheuvel stelde daarbij van de Euromarkt bij internationale dinsdagmiddag op de drukke vlucht- nadrukkelijk vast, dat niet mag wor- verhoudingen. Als Frankrijk een pro- heuvel van het Damrak haar tas met den gediscrimineerd. Het weidebe- toctionistische houding aanneemt, een snoer parels en diverse gouden drijf heeft twee slechte jaren gehad. voorstondier is van een gesloten Eu- sieraden ter waarde van f 11.600 is Een vergelijking echter met het ge- *Let voor Nederland moeilijk kwijtgeraakt. mengde bedrijf over vijf jaar gere- m 6611 EuroPese graanprijs akkoord De vrouw die gisterochtend naar kend toont aan, dat de uitkomsten t€ Ma:f Nederland stelt zich Zuid-Afrika is teruggekeerd ver van het gemengde bedrijf ongunsti- P0?™ °P» alldus de minister. Het is moedt dat de tas, welke twee heng- ger waren. belangrijk wat er gebeurt met de seis had, is losgesneden. De zakken- On aandmntr nif Ha ir,™.. zuivel en andere produkten. Een te- rollers zijn zoals altijd in deze we- p aandrang uit de Kamer echter gemoetkoming van de anderen zal ken weer actief. Het politiebureau in wilde minister Biesheuvel pogen de moeben staan tegenover die Neder- het centrum kreeg vijf aangifte van noden van hen, die op de weidebe- lanld®e toestemming betreffende de zakkenrollers in grote winkels in de drijven in liqyiditeitsmoeilijkheden ë]raarLPr^s- binnenstad. verkeren, te verzachten. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, dat maandelijks samenstelt op basis 1959'60 100, bedroeg per medio november 1963 - evenals de vorige maand 109. Voor een groot aantal artikelen werden prijsstijgingen geregistreerd, zoals voor brood, gebak, aardappelen, vlees, vleeswaren, margarine, melk, kaas, kleding en dagbladen. De in vloed van deze prijsstijgingen op het totaalindexcijfer bedroeg bijna 1 punt. Daartegenover vertoonden de indexcijfers voor groenten, fruit en bloemen echter een daling, doordat de prijzen van deze artikelen in no vember in het algemeen meer onder het niveau van het basisjaar bleven dan in oktober het geval was. Hier door bleef het totaalindexcijfer onge wijzigd. Het indexcijfer inclusief so ciale verzekeringen en belastingen handhaafde zich op 107. Bij een kettingbotsing op de 's-Gra- vendijkwal in Rotterdam, dicht bij de Maastunnel, hebben vanmorgen zes personenauto's vrij grote schade opgelopen. Een der inzittenden werd licht gewond. Omstreeks kwart over zeven slip te een uit Den Haag komende auto in één der verkeerstunnels, tengevolge van de gladheid van het wegdek. Kort daarop drukten nog vijf auto's tegen het scheef op de rijbaan staan de voertuig. Het verkeer op de rij baan Den HaagMaastunnel moest een uur lang over een naast de 's-Gra- vendijkwal lopende secundaire weg worden geleid. Er ontstond weinig of geen vertraging. De begroting van landbouw die van het lanidbouw-egalisatiefonds en een lof-wijziging in het landbouw egalisa tiefonds 1963 werden z. h. st. goed gekeurd met de drie stemmen van de Boerenpartij tegen. In een betoog van de minister gis teren over het Nederlandse karakter van de Publiekrechtelijke Bedrijfsor- meenschap te hebben gediend, gaat ad- ganisatie interrumpeerde de heer Van judant H. Th. van Deursen per 1 jan. Dis (SGP) met de mededeling, dat a.s. het politiekorps met pensioen ver volgens een boekje van prof. Romme laten. de PBO uit het Vaticaan stamt. De heer Van Deursen kan terugzien De minister: „Het verwondert mij op een mooie carrière, waarin hij zijn niet dit uit uw mond te horen." taak als politieman nauwgezet en met De voorzitter: „Na deze Sinter- grote plichtsgetrouwheid heeft vervuld, klaasverrassing verzoek ik de minis- Adjudant Van Deursen begon zijn ter voort te gaan." loopbaan in de zomer van 1928, toen hü hi het seizoen de gelederen van het Zuivelprijzen. Noordwijkse korps kwam versterken. Deze aanloop van enkele maanden tij- De stijging van de zuivelprijzen, delijke dienst, werd de start voor een die noodzakelijk wordt in de een- ambtsperiode van meer dan 35 jaar. wording van de Europese markt, mag Met ingang van 1 septamber 1928 be- volgens de minister niet schoksge- noemde jhr. Van Panhuys, toen burge- wijze worden doorgevoerd. In Neder- meester van Noordwijk, hem tot agent land heeft men van de eerste tijd al van politie in vaste dienst en nadien is geweten, dat de zuivelprijzen omhoog hij de badplaats steeds trouw gebleven, zouden gaan. De Nederlandse ver- In het korps heeft de scheidende ad- bruiker is gewend aan de lage prij- judant gewerkt bij de geüniformeerde zen, die zijn afgestemd op de we- dienst, de recherche en de economische reldmarkt. Een geleidelijke stijging controle. NOORDWIJK Na ruim 35 jaar de Noordwijkse ge- Toen Noordwijk van „zwevende" ge meente een plaats met gemeente-politie was geworden werd de heer Van Deur sen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1946 benoemd tot brigadier. Als zodanig was hij later belast met de vreemdelingendienst en uitvoering van de Jachtwet, de Vogelwet, de Vuur- wapenwet en dergelijke administraties. In 1958 volgde zijn promotie tot adju dant. Door zijn regelmatig contact met jachtheren, hoteliers, hotel-personeel en in de badplaats vertoevende vreemde lingen werd adjudant Van Deursen door zijn ervaring en kennis van zaken veler vertrouwensman. Lustrunikaartenaktie van GBTS van start Wethouder S. Sannes heeft heden morgen door de eerste mapjes met Kerstkaarten te ko «pen het startsein gegeven voor de Lustrumkaartenak- tie van de Gemeentelijke Bedrjjfs- technische School te Leiden. De ba ten van de actie, die aangewend zul len worden voor het Dr. Albert schweitzerdorp in Zuid-Frankrijk, zal eindigen op 16 december. De jongens mikken dit jaar op het batig saldo, dat vorig jaar werd ge haald voor het Neger weeshuis in Afrika, n.l. 5555,55. V.l.n.r. de te kenaars, die de kaarten aan wethou der Sannes (rechts) mochten aanbie den: Bart van Daalen, Bert van der Meer, Wim Roggeveen en Joop Gres- sie. Na de „transactie" bracht de wet houder en de ontwerpers een dronk uit (jus d'orange) voor het welsla gen van de actie. Zeer actief heeft de heer Van Deur- zich bewogen op het terrein van de vakorganisatie. Toen hij zijn politie loopbaan begon werd hij lid van de R.K. Politiebond „St Michaël". In de 35 jaar van zijn lidmaatschap vervulde hij bijna steeds zijn bestuursfunctie. Er zullen niet veel congressen van „Sint Michaël" zijn geweest, zonder dat de heer Van Deursen zijn afdeling daar vertegenwoordigde. Daarom was het bijna vanzelfspre kend, dat hij na de moeilijke bezettings jaren in 1945 de stoot gaf tot de her oprichting van de afd. Bollenstreek van „St. Michaël". Sindsdien is hij secretaris van deze afdeling. Vele jaren maakte hij deel uit van de plaatselijke CPO, die in het Noord wijkse korps als dienstcommissie func tioneert. Op donderdag 12 dec. a.s. om 11.30 uur vindt in de raadzaal een afscheids receptie plaats.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7