GELOOFSOVERTUIGING BELEMMERT DE VACCINATIE VAN KINDEREN PIJN OF GRIEP! Haagse slager voor die een gevoelige maag hebben, gerechtshof Cliefarine,4" BRANDVERHAAL LEVERDE EEN BEDRAG VAN 2.600 OP DE EERSTE NEDERLANDSE RAKET GISTEREN OP TEXEL GELANCEERD VIER ERNSTIG GEWONDEN Oegstgeestse onder bestgeslaagden Middenstandsexamens DINSDAG 3 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Polio-explosie op Tholen Matige opkomst. delijk had de economische politie rechter sluiting van het bedrijf ge durende een jaar bevolen. Dat was niet de enige straf. We gens het in voorraad hebben van bedorven varkensvlees werd 900 boete opgelegd. Wegens het in voor raad hebben van vlees dat niet was voorzien van keuringsstempels, 100 en ter zake het in diepvries in voor raad hebben van bedorven kalfs harten, varkensvlees en rundvlees één maand hechtenis, benevens één jaar sluiting van het bedrijf. De hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, de heer H. J. Dijkhuis en de waarnemend inspecteur van de In Poortvliet (300 kinderen) heb- Volksgezondheid in Zeeland, de heer ben de ouders van 102 jongens en S. Lelie, zullen vandaag in Tholen meisjes deze nog niet laten vaccine- van deze drie veroordelingen kwam een bespreking hebben met alle art- ren. de slager in hoger beroep bij het sen op het eiland om een overzicht In Sint Annalland, waar voordien Haagse Gerechtshof. De procureur- te krijgen van de situatie en overleg nog vrijwel geen kind was ingeënt, is ppnpraal rnnctafpprHp fn<?tprmnrepn te plegen over de te nemen maatre- na de oproep van vorige week om- dat verdachte een ergerlijke zorge- gelen in verband met de polio-explo- streeks 50 procent van de kinderen loosheid in zijn bedrijf aan de dag sle op dit eiland. gevaccineerd. Nog 176 kinderen zijn iegde, zodat bevestiging van het von- Zoals gemeld, zijn op het eiland door de ouders van de vaccinatie af- nis werd geëist. >es a zeven gevallen van polio ge- ^0"fe™'^an|^ttoier12°^a^indsrCT De verdediger, mr. P. van 't Hof constateerd. Voorts zijn er tientallen va? V1®£ maanaen 1- jaar. stolk wpps proo dat na dit laatste verdachte gevallen. Onder de bevel- eenden Stolk wees^erop^d^na^totste hCerSt gr0 °nger d' polio. Toch zijn er na de oproep van h.eden het van verdachte Bij de bespreking zal, naar het zich vorige week slechts 40 kinderen met zlJn ontstaan. Pleiter vroeg de slui- laat aanzien, ook ter sprake komen hun ouders bij de dokter verschenen. tinê van het bedrijf in elk geval waarom de vaccinatie pas op 21 no- 200 kinderen worden nog door de ou- achterwege te laten. Het hof zal op vember is begonnen, terwijl het eer- ders verhinderd zich te laten inenten. 16 december arrest wijzen. ste geval al op 14 oktober werd ont- Oud-Vossemeer is een uitzondering. dekt, zoals dokter Looijsen, een van Hier ligt het percentage gevaccineer de artsen in het stadje Tholen gis- kinderen boven het landelijk ge- teren meedeelde. middelde. iT In Tholen waren van de 815 kin- Zoals bekend, onthouden die ouders dieren, die er wonen, 418 voor de ex- hun kinderen de vaccinatie op grond piosie ingeënt. In de laatste dagen van hun geloofsovertuiging. Zy ver- zijn, onder de druk der gebeurtenis- wijzen hierbij naar zondag 10 van de seri) n0g 229 kinderen gevaccineerd. Heidelbergse catechismus, waarin Hier zijn 168 kinderen nog niet inge- staat dat ,,Hij (God) alzo regeert, dat enfj. zijn nog geen sterfgevallen, alle dingen niet bij gevall maar door zijn vaderlijke hand ons toekomen". In Tholen is een gezin, waarvan twee kinderen in ernstige mate polio heb ben. Zij zijn in een ziekenhuis opge nomen. De vader, die vaart, maar gis teren is teruggekeerd nadat hij via de radio van de ziekte van zijn kin deren op de hoogte was gesteld, deel- niet zullen worden ingeënt. De moe der wees huilend op de reeds ge noemde zondag 10 van de Heidel- Vier middelen in één tablei doen wonderen zonder de maag van streek te maken I 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde- II ren tegen pijn en griep. Ook zij, c 0 kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. Een potentieel gevaar voor de de mee, dat de volksgezondheid, zo duidde het rap- 4. cartoon, mpp. pQrj. yan de keuringsdienst in Den Haag het bedrijf van een Haagse slager aan. Tegen de slager was 32 maal proces-verbaal opgemaakt we gens diverse overtredingen. Uitein- het naar het inzicht van verboden zou zijn preventieve maat regelen te nemen. De verschillende gemeentesecretarieën op het eiland hebben een overzicht verstrekt van het aantal kinderen, dat nog inge ënt zou moeten worden. In Sint Maartensdijk zijn 400 kinderen voor de polio-explosie ingeënt en vorige week na een herhaalde oproep nog 88. De ouders van 120 kinderen heb ben ze nog niet laten inenten. wikkelde raket wijkt in zoverre af van in het buitenland vervaardigde types, dat men de raket een kleine diameter (van zeventien centime ter) heeft kunnen geven, terwijl ze toch geladen is met een (vaste) brandstof die een relatief lange brandtijd heeft van negen tot tien seconden. bedrijven op het terrein van raket- ontwikkeling dateren van 1960. Toen kwamen contacten tot stand met het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartla boratorium in Amsterdam, dat voor onderzoekingen in de vrije vlucht behoefte had aan een rakettype zo- contacten met een Frans onderzoe kingslaboratorium, de Societé d'Etu- de de la Propulsion par Reaction, daarmee werd in 1961 een contract gesloten waarna de beide Neder- door het Nationaal Luoht- en Ruim- landse bedrijven de beschikking kre gen over bepaalde „know-how". „KNOW-HOW". Die „know-how" werd met de resultaten die uit eigen on- Maandag heeft H.K.H. Prinses Beatrix in de Europahal-van het Amsterdamse RAI-gebouw de openingsbijeen komst van de jeugdmanifestatie „Europa, een, twee, drie" bijgewoond. Op de foto zien' we de aankomst van de prinses in de grote hal; naast haar de aktieleider Wim Bloemendal. Voor de Haagse politierechter Een uitbeender uit Benthuizen zat in financiële nood, hetgeen mede een gevolg was van brand, waarvan de schade niet door verzekering werd Gistermiddag kwart voor drie pre- wikkelen die zeer gelijkmatig op- cies is van de noordpunt van het brandt en over dat opbranden rela- eiland Texel een twee-trapsraket tief lang doet, hetgeen belangrijk is gelanceerd. Binnen enkele ogenblik- voor een gelijkmatige voortstuwing, ken bereikte deze „vuurpijl" een Nu is men zover, dat van de twee hoogte van ongeveer tien km. en ze trapsraket de tweede trap in Neder - kwam achttien km. van de lanceer- land gemaakt wordt. De eerste de plaats in zee terecht. Met deze lan- zogenaamde booster of aanjager cering presenteerden twee Neder- komt nog uit Engeland. Eind vol- landse industrieën, n.l. de Kon. gend jaar hoopt men die ook in Ne- Ned. Springstoffenfabriek en de Ar- derland te kunnen maken. fillerie-Inrichtingen, een produkt dat De in Nederland vervaardigde ra- ze gezamenlijk ontwikkeld hebben, ket zoals die nu bestaat (lengte 86 Doel van die ontwikkeling was zo cm, gewicht 23 kg, diameter 15 cm) deelden directieleden van de twee is zoals gezegd ontwikkeld voor het bedrijven tijdens een persconferentie Nederlands Lucht- en Ruimtevaart- mee om een technische achter- laboratorium dat er aërodynamische Men ziet voor de raket (of voor De door de twee bedrijven ont- ®en =emodificffr<l exemplaar) toe- komst m zowel de militaire als de civiele sector, in de laatste met na me voor meteorologische onderzoe ken. Men acht het verder van groot belang dat er nu in ons land ook een „know-how" op raketgebied bestaat omdat die bijvoorbeeld het gemakkelijker en goedkoper verkrij gen van bepaalde licentierechten in de hand werkt. Beide bedrijven heb- .1 ben tot dusverre enkele tonnen in De eerste verkenningen van beide het raket-project geïnvesteerd. HELICOPTER. De raket zoals die nu bestaat, werd in oktober vorig jaar voor het eerst statisch beproefd in de Noordoost polder. In april van dit jaar wer- Doch, naar de officier van justitie bij de Haagse politierechter consta teerde, de man nam het leven toch niet al te moeilijk op, wamt hij had zo zijn pleziertjes en gokte er ook lustig op los. Dat vertelde hij niet aan de men sen, die hij geld wist af te troggelen met allerlei trieste verhaaltjes, waar bij de brand in hoofdzaak opgeld deed. Tijdens een autobusrit van Al phen aan den Rijn naar Leiden, kreeg hij een paar honderd gulden los van een dame, waarvan hij in Leiden goede sier maakte. Een student in Delft behoorde me de tot zijn slachtoffers. Een veehouder uit Maasland raak te f 500 aan verdachte kwijt na het brandverhaal. „U bent zo'n beetje de omgeving gaan afreizen met uw verhaal", zo constateerde de politierechter. Volgens de beloften, zouden de be trokkenen het geld weer terug ont vangen, wanneer verdachte geld ont ving, een bedrag van plim. f 5000, dat een notaris hem zou uitkeren. „Daar kwam natuurlijk niets van in", stelde de rechter vast. Bedragen van f 400, f 135, f 250 hadden een totaal van f 2600 aan verdachte ogeleverd. De officier van justitie wilde re kening houden met de omstandig heid, dat verdachte plotseling is „los geslagen" en hij waarschijnlijk nu wel op het go,ede pad zal blijven. Om hem daarbij te helpen, luidde de eis 120 dagen gevangenisstraf, waarvan echter 71 dagen voorwaar delijk met proeftijd van 3 jaar en aftrek van de 49 dagen welke ver dachte in voorarrest heeft doorge bracht. De verdediger wees op bepaalde moeilijkheden waarmee verdachte te worstelen heeft gehad en bepleitte clementie. DE JEEP TEGEN DE BOOM Een 18-jarige arbeider uit Bode graven reed met de door hem be stuurde jeep in zijn woonplaats te gen een boom. Het was de drank die hierin de voornaamste rol speelde en dus had de jongeman zich voor de Haagse politierechter te verant woorden wegens het onder invloed van drank verkerend een auto be sturen. Hij liet echter verstek gaan. Wel waren er de politiemannen die de jeep tegen de boom hadden aan getroffen en als hun mening te ken nen gaven, dat verdachte niet in staat was de auto te besturen. „Dat blijkt wel", constateerde de officier van justitie die van oordeel was dat verdachte een goede les be hoeft en tegen hem twee weken ge vangenisstraf benevens intrekken van het rijbewijs gedurende een jaar vorderde. De rechter veroordeelde conform die eis. VAN DE HAAGSE RECHTBANK Het hopeloze geval „Het is een hopeloos geval", zo had de psychiater geconcludeerd omtrent een 40-jarige chauffeur uit Leiden, die momenteel in de gevangenis te Leeuwarden een straf uitzit, Dat is voor hem geen zeldzaam heid, want verdachte is reeds 12 maal veroordeeld waaronder een straf van IV» jaar. Hij stond nu terecht, omdat hij op 5 sept. voor iemand in Leidschendam een auto zou verkopen voor f 900. De auto werd verkocht voor f 240 doch de eigenaar kreeg er geen cent van; het geld was in een café te Leiden door verdachte opgemaakt. „Er komt bij u ook nooit een eind aan", verzuchtte de president der rechtbank. De officier eiste tegen verdachte 6 maanden gevangenisstraf zonder aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. De Grooth wist ook niet wat hij eigenlijk over verdachte moest zeggen en bepleitte een deel van de straf voorwaardelijk op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. Busje sloeg om: Op de hoofdstraat te Driebergen is gistermiddag omstreeks half zes een verkeersongeval gebeurd waar bij vier personen zwaar werden ge wond. Een vrachtauto komende uit de richting Utrecht, raakte met de achterzijde een tegemoetkomend busje. Het busje werd door de klap omgeslagen en kwam op de zijkant midden op de rijbaan terecht. De vier inzittenden, de 24-jarige J. Bier man, uit Zeist; de 17-jarige M. Schar- renburg uit Utrecht, de 41-jarige B. Scharrenburg uit Zeist en de 15- jarige H. Drachter uit Zeist, moesten met ernstige verwondingen worden overgebracht naar het Algemeen Ziekenhuis te Zeist. Daar dit ongeval plaats vond, juist bij de afrit van Rijksweg 12, ontstond een grote verkeersopstopping op de hoofdstraat, die door de politie in goede banen moest worden geleid. Bij het oversteken van een krui sing in Winschoten is de 69-jarige weduwe E. Hesse—Oosting uit Win schoten door een auto aangereden, waardoor zij ten val kwam. Met zeer ernstige hoofdwonden werd de be jaarde dame naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aan komst overleed. 0sis geconstateerd. De Kon. den enkele raketmotoren in Frank- Nederlandse Springstoffenfabrieken rijk door de SEpR getest 31 ok_ - de Artillerie-Inrichtingen legden toller van dit jaar werd Mn eerste raket van Texel af gelanceerd. Zoals de raket gisteren gelanceerd werd de lancering zelf geschiedde tevaartlaboratorium was ze uit gerust met een „doppler transponder" voor snelheidsmeting, zes rookgene- ratoren en een valschermsysteem. De raket werd in de vlucht met ra- aangevuld dar gevolgd en men had een helikop ter ter beschikking om de „uitge- Advertentie) derzoek werden verkregen, en zo brande" raket en de zich daar Vanmorgen heeft mr. H. A. M. van der Kallen, hoofd van de hoofdafde ling mididenstandswetten van het di rectoraat-generaal v. d. middenstand en het toerisme, namens de staats secretaris van economische zaken aan de twee kandidaten, die de beste re sultaten behaalden bij het midden standexamen algemene handelsken nis 1963, de bronzen legpenning van het ministerie van economische zaken uitgereikt. Deze uitreiking geschied de tijdens een bijeenkomst in het de- wist men een raketbrandstof te ont- bevindende instrumenten te bergen. De best geslaagde kandidaten zijn mej. M. B. H. ten Have te Oegstgeest en de heer T. Uenk te Terwolde (Gld). Zij behaalden beide voor de zes examenvakken 58 punten (maxi mumaantal te behalen punten is 60). Aan dit examen namen deel 19.955 kandidaten van wie er 9.147 46 pet.) slaagden. In 1962 was het percentage geslaagden 53. Vertegenwoordigers van de Stich ting middenstandsexamen algemene handelkennis en van de drie onder- wijscentrales, werkzaam op het ter rein van het middenstandisonderwijs, woonden de uitreiking der legpennin gen bij. Mej. Ten Have is leerlinge van het R.K. Middenstands-instituut „Rijnland", aan het Vrouwenkerkhof te Leiden. Op de Foto: mej. Ten Have bekijkt de legpenning die dir.-gen. Van der Kallen haar zo juist heeft overhan digd. In het midden de moeder van mej. Ten Have. Op Texel vond maandag een demonstratie plaats door het Staatsbedrijf Artillerie-inrichting en de Kon. Ned. Springstoffenfabriek: om belangstellenden een gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de Neder landse vooruitgang op het gebied van raketten werd er een tweetrapsraket gelanceerd, waarvan de tweede trap van Nederlandse makelij was. Op de foto zien we hoe technici van beide bedrijven de raket vow de lan cering gereedmaken»

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7