„KLEINZOON VAN DE KLEINZOON" VERRICHTTE PLECHTIGHEID MAANDAG 2 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Een aardige plechtigheid in Leiden heeft vorm gegeven aan de Konink rijksherdenking. De kleinzoon van de kleinzoon van Joan Melchior Kem per, de bekende Leidse promotor van de stichting van het Koninkrijk heeft een krans gelegd bij het borstbeeld, 50 jaar geleden aangebracht in de muur van het pand Breestraat 109 schuin tegenover de ingang van het Stadhuis. Deze nazaat van de grote Leidenaar is 22 jaar ond. Hij woont in Den Haag en studeert dit jaar af aan de Hogere Technische School te Den Haag. Aan de naam Kemper is inmiddels de naam De Bosch ge voegd: Joan Melchior De Bosch Kem per. Hij werd vergezeld van ouders, broer en zuster. Vóór het weghalen van een vlag in de Leidse kleuren en met het Leidse wapen de kranslegging mar keerde, verzamelden de genodigden zich in de Burgerzaal van het Leids stadhuis, waar de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot in een goed-gedocumenteerde en met aardige annecdotes gelardeerde be schrijving gaf van het leven en de betekenis van Joan Melchior Kem per. In ons blad van zaterdag is aan zijn leven reeds uitvoerig aandacht besteed. Kemper, die aanvankelijk gematigd keizersgezind was, heeft na zijn ontmoeting met Keizer Napoleon in 1811 gezegd: „Ik dacht een genie met talent te vinden, maar ik ben alleen getroffen door brutaliteit". Bij de beroeringen na de Franse neder laag heeft ook de vrouw van Joan Melchior Kemper, die voor haar huis op de Breestraat de saamgestroomde mensen toesprak, een rol gespeeld. Later is prof. Kemper vooral de man achter de schermen geweest, die grote invloed uitoefende op Koning Wi'l'lem I, de samenstelling van de regering (geen regenten meer) en de voorbereiding tot het vormen van het burgerlijk wetboek. Bij deze plechtigheid waren onder meer het voltallig college van b. en LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse universiteit zijn geslaagd voor de examens; kandid. Frans: mej. M. E. A. Deiters (Bus- sum) en mej. W. J. Kersten (Rotter dam); doctoraal W.-Sociologie: de hr. N. J. Kieftenburg (Den Haag); doet. Geneeskunde: de heren Th. K. de Graaf (Oegstgeest), en H. A. J. M. Scheerder (Alphen a.d. Rijn); Semi- artsexamen: de heren P. Lens (Berg en Dal), Tjan Yik Tjiang (Oegst geest) en C. H. Waar (Den Haag). JUDO Jacq. v. d. Blom werd kamp. middengewicht Wederom heeft een Leidse Judoka van Sportschool Luiten beslag weten te leggen op de nationale titel bij de landelijke bondswedstrijden van de NJJB. J. v. d. Blom, die zoals wij vo rige week vermeld hebben, districts kampioen bij de kyu-graden ge wichtsklasse van de NJJB was ge worden, heeft zaterdagavond in Utrecht bij de landelijke wedstrijden bewezen, dat de Leidse Judoka's uit het goede hout zijn gesneden door na een zeer enerverende strijd ook de landelijke titel in het middengewicht op zijn naam te brengen. Vooral in de finale tegen A. van Hout (Zuid-Nederland) heeft hij het zeer moeilijk gehad. Deze gevaarlij ke tegenstander die met een linkse hame-goshi zijn vorige tegenstanders naar de mat wist te brengen, heeft het v. d. Blom in een wijdstrijd, die de volle 10 minuten duurde zeker niet cadeau gegeven. Niettemin wist v. d. Blom zich voortreffelijk staande te houden, en bracht zelfs tot twee maal toe met een linkse seoinage de stand in zijn voordeel, zodat aan het eind van de wedstrijd terecht v. d. Blom door de scheidsrechters aan gewezen werd als de nieuwe kam pioen. Vol trots op deze prestatie ont- vnig v. d. Blom tezamen met de kam pioen lichtgewicht G. Suykerbuyk en de kampioen zwaargewicht C. War merdam de prijs uit handen van de vice-voorzitter N.J.J.B., de heer Van Bijleveld. Op de foto: met de vlag in de hand, rechts Joan Melchior De Bosch Kern- per, die de plechtigheid verrichtte. Naast hem zijn ouders, broer en zus. w., oud-wethouder Jongeleen, raads leden en oud-raadsleden, leden van de Leidse Commissie voor de Ko- ninkryksherijenking, de ondervoor zitter van de Kamer van Koophan del, de heer C. F. Meerpoel, de rector- magnificus van de Leidse universi teit, prof. dr. W. den Boer, de secre taris van de Universiteit mr. N. F. Hofste en enige hoogleraren mede aanwezig. Onderlinge wedstrijden van Victorie Door ongeveer 200 leden werd vrij dagavond in de Dr. v. Voorthuyzen- school aan de Marnixstraat deelge nomen aan de onderlinge wedstrij den. Dit was georganiseerd in ver band met de districts-ikampioenschap- pen, diie op 8 december in Den Haag zullen worden gehouden. De leeftijds groepen waren: 10-11 en 12-13 jaar. Door het grote aantal deelneemsters hebben deze wedstrijden de gehele avond in beslag genomen. Tussen door heeft Ria Prins, onze succesvol le turnster, met nog enkele andere leden, demonstraties op de brug met ongelijke leggers, evenwichtsbadk en grond gegeven. Ineke Verhoeven, kampioene 12-13 jaar Bij de 12-13-jari'gen werd er in 3 graden gewerkt. Als nummer 1 van de le graad en dus kampioene werd: Ineke Verhoeven, 2e werd Miesje Frederiksz en als 3e eindigde Anneke Voorzaat. Bij de 2e graad werd Carla Bleyleve nummer 1. Hier werd Irene Ou cishoorn 2e en Astrid Hollebeek 3e. In de 3e graad werd Annemieke Vrijbloed le, Joke Abspoel 2e en Joyce Isaak 3e. Marian v. d. Voort, kampioene 10-11 jaar In deze leeftijdsgroep werd eveneens in 3 graden gewerkt. Als le eindigde Marian v. d. Voort, 2e werd Luusje v. d. Laan, en 3e Monique Wallaard. Bij de 2e graad werd le An ja Eg- bert, 2e werd Ineke Beugelsdiijk en 3e Yvonne Jansen. In de 3e graad eindigde Marguerioh Fruneaux als le, Carla v. Dam als 2e en Anja Oudshoorn werd 3e. BRIDGECLUB „SANS ATOUT" De uitslagen van en de standen na de. tweede ronde van de promotie-vier talcompetitie van de bridgeclub „Sans Atout" luiden: Groep A: team BernardEling 0 6; Bikv. d. Zeeuw 06; Jonkers Hissink 51; Brakelv. d. Star 06. Stand: team v. d. Star 212; v. d. Zeeuw 212; Hissink 27; Eling 2 6; Jonkers 25; Brakel 23; Bik 23; Bernard 20. Groep B: team v. ZantenKop 0 6; VerkerkHuijs 06; AltinkDe Jong 06; ScheffersSchippers 33. Stand: team Huijs 212; De Jong 212; Schippers 29; Scheffers 29; Kop 26; v. Zanten 20; Altink 2— 0; Verkerk 20. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD (Vervolg) Bij de algemene beschouwingen over de begroting in de gemeente raad van Voorschoten achtte dr. Pels (PvdA-fractie) de behandeling van de begroting niet de juiste. We doen er 4 weken over en is daarom te veel gespreid in de tijd, wat de aandacht verslapt. De begeleidende nota noem de spr. mat, vaag, er ontbreekt di mensie en is onevenwichtig opge bouwd. Spr. had veel vragen en wen sen. Eerstens graag een overzicht van de gemeente-financiën, los van alle rijksbijdragen, zodat we weten wat er omgaat. Spr. was gaarne ge- informeerd naar de uitslag van de enquête, gehouden onder de flatbe woners, idem naar de uitslag van het efficiëncy-onderzoek en naar de stu die van het reglement van orde. Spr. wüde ook graag de visie vernemen van het college inzake de ruimte lijke ordening. Wij moeten komen tot een eigen planning. De groenvoorzie ning Adegeest-Boschgeest was on evenredig. Waarom? Ook deze spre ker informeerde naar de recreatie plannen en de wandelwegen. Het in vesteringsprogram voor 1964 en 1965 bood weinig nieuws. Van het pro gram van 1963 vond hij weinig te rechtgekomen. Van het programma was de industrie verdwenen en waar om? De woningbouw werd uitvoerig besproken. Spr. adviseerde te bou wen naar de behoefte van de inge zetenen. Graag een verloop-overzicht van de verkoop van de beschikbare bouwgrond ter plaatse en een cijfer matig inzicht van de gaande en ko mende bevolking en van de zgn. doorstromnig in de gemeente. Heeft het college al plannen voor een nood- Pauselijke onderscheiding kerkmeester G. P. van der Krogt (Zoeterwoude) Zondagmorgen te Zoeterwoude kreeg de familie G. P. van der Krogt op „Oostvliet" bezoek van pastoor Emmen, oud-pastoor Klaverweijden en leden van het kerkbestuur met echtgenoten. De heer G. P. van der Krogt is nu al 25 jaar lang kerkmeester van de parochie H. Kruisverheffing in Zoe terwoude. Daarvoor werd hij beloond met de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" De versier selen werden hem door zijn echtge note mevr. J. H. van der Kroft-van der Kley opgespeld. Maar het was niet alleen hiervoor dat de heer v. d. Krogt deze onderscheiding te beurt viel. Elk jaar reist de heer v. d. Krogt naar Texel en koopt daar een kudde schapen, die hij distrubueert onder de boeren van de H. Kruisverheffing-^ parochie. Volgens oud-pastoor Kla verweijden heeft de heer v. d. Krogt altijd goed op z'n schaapjes gepast. De heer v. d. Krogt is ook voorzit ter van het bestuur van^ de Boeren leenbank in Zoeterwoude en het is voor al zijn verdiensten voor de ge meenschap dat hij die onderscheiding Pro ecclesia et Pontifice met recht verdiend heeft. Met een gezellig on deronsje ten huize van de fam. v. d. Krogt werd deze plechtigheid geslo ten. gebouw by de alg. begraafplaats? Verder kwamen ter tafel het aard gas, onderwijsplanning, reconstruc tie Leidse weg-Veurseweg, parkeer ruimten en het politioneel toezicht binnen de gemeente. De WD liet haar meningen horen bij monde van de heer De Groot. Met het financile beleid van de gemeente was spr. het wel eens. Spr. vond dat de gemeenschappelijk aangegane re geling met de gemeenten Leidschen- dam-Voorburg wel opnieuw in studie mocht worden genomen en opnieuw bezien, natuurlijk in overleg met de partners. Spr. nam stelling tegen de uitlatingen, gedaan in de Leidse raad dat buurgemeenten niet genegen zouden Leidse ingezetenen van de universiteit op te nemen. Dit gold toch zeker niet voor Voorschoten. Spr. betreurde het niets in de nota gelezen te hebben over de sport. Dus gaarne geïnformeerd inzake de sport- nota. Voorschoten bezit weinig na tuurlijk groen. Hij had veel waarde ring voor het werk van de beplan- tingsdienst. Zou het niet mogelijk zijn in Voorschoten een „Bloomplant- dag" te organiseren. Voorschoten komt hierdoor sneller in het groen en het kweekt liefde voor de natuur bij de jeugd. Voorlichting omtrent de ontwikkeling van het aardgas werd gewenst. Spr. informeerde naar de oorzaak van het uitblijven van de reconstructie Leidse weg-Veurseweg. T.a.v. het verkeer was spr. ter ore gekomen, dat het aantal ongelukken in Voorschoten in 1963, waarbij per sonen veel letsel hadden opgelopen was toegenomen. In verband met de toenemende verkeersonveiligheid hier over gaarne nadere inlichtingen. Ver der bepleitte spr. toezicht op de la- waai-makende bromfietsers en op het overschrijden van de 50 km. snel heidsbeperking. De fractie kon met de begroting wel akkoord gaan. In de vergadering van 13 december a.s. zul len b. en w. op de algemene beschou wingen terugkomen. Sinterklaasfeest Traditiegetrouw vierde de buurtvereniging „Recht door Recht" van de Donklaan en om geving het St.-Nicolaasfeest. Dit keer waren zaterdagochtend de kinderen bijeen gekomen in de zaal „De Werf" aan de Leidse weg. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer M. J. de Ruyter sprak een vriendelijk welkomstwoord tot de kinderen, waarna de kinderen konden genie ten van een poppenkastspel. Om 11 uur werd gepauzeerd en werden de kinderen getracteerd op een lekkere kop chocolademelk. De ochtend werd verder opgevuld met goochelen en poppenkast. Het hoogtepunt werd bereikt met de komst van St.-Nico- laas en Zwarte Piet, die ruim een half uur bleven en de kinderen per soonlijk een heerlijke zak met snoep goed overhandigden. De tractatie was royaal opgezet. Nadat de kinde ren nog een kop chocolademelk had den gedronken, keerden allen met voldane gezichten huiswaarts. Filmliga Omdat onlangs de film „M> een stad zoekt zijn moordenaar" op de televisie is geweest, is deze film van het programma afgevoerd. De liga zal hiervoor op dinsdag 3 en woensdagavond 4 december vertonen de film „Hiroshima Mon Amour". SCHEEPSBERICHTEN Alwaki 30 v. Aqaba n. Aden; Am- stelkroon pass. 30 Singapore n. Chi na; Amstelland pass. 30 Ouessant n. Hamburg; Amstelmeer 3 te Shimizu verw.; Echo 2 te Buenos Aires; Heli con 1 te Newport News; Hercules 1 v. Matarani n. Callao; Hermes 2 te San Juan; Irazu 30-11 v. Christobal n. Vera Cruz; Kara-t 1 v. La Valleta n. Piraeus; Katendrecht 1 v. Port Said n. Catania; Kinderdijk 30-11 v. Miam in. Vera Cruz; Prins Alexan der 30-11 te Antwerpen; Prinses Ire ne 1 v. Montreal n. Le Havre; Rand- fontein 1 te Antwerpen. AUTO UIT DE BOCHT: TWEE DODEN Gisteravond om half elf is in de be bouwde kom van IJsselmuiden een personenauto met vier inwoners van Kampen met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Daarbij kwamen de heren J. Ekkel en W. Knol om het leven. De bestuurder de heer J. Korf en de heer A. Knol moesten zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Kampen worden overgebracht. Ex-president Nazem el-Koedsi van Syrië, die sinds mei van dit jaar ge vangen heeft gezeten, is gistermor gen vrijgelaten. De 58-jarige Koedsi, een van de leiders van de ontbonden Sjaab (volkspartij), werd op 14 december 1961, na de breuk tussen Syrië en Egypte, tot president gekozen. Bij de staatsgreep van maart trad hij als president af. De maand daarop werd hij weer in zijn ambt hersteld. Op 1 mei moest hij echter op last van de revolutionaire raad terechtstaan. Sportvisser verdronken Zaterdagmiddag is de 32-jarige sportvisser J. van der Veer uit Hil versum op de Wac lenzee bij de Texelse veerhaven verdronken, door dat de vlet, waari- hij zich met zijn vriend, de 23-jarige C. Kroon even eens uit Hilversum bevond, plotse ling omsloeg. De heer Kroon, die niet kon zwem men, wist op de vlet te klimmen en kon een half uur later worden gered door de visser A. Leyen uit Den Hoorn. De sportvissers hadden de vlet van de heer Lyen gehuurd. De heer Van der Veer was gehuwd en vader van twee kinderen. Het stof felijk overschot is nog niet gevonden. Verkiezingssucces voor premier Menzies De verenigde liberale en platte landspartij van de Australische pre mier Menzies heeft bij de verkiezin gen van zaterdag zijn meerderheid vergroot. Zij had in het oude huis van afgevaardigden een meerderheid van één zetel. Volgens de gisteravond beschikba re cijfers heeft de liberale en platte landspartij van premier Menzies 71 zetels verworven en de arbeidsparty 48. De uitslag voor drie zetels was nog niet bekend. Betrapt tijdens twist De politie in Medan heeft 30 stu denten die in het geheim de twist dansten, betrapt, zo meldt het Indo nesische persbureau Antara. „Geluk kig voor hen, kwamen zij er vanaf met slechts een terechtwijzing van het hoofd der politie in Medan", aldus „Antara". „Op de ouders werd een beroep gedaan betere controle uit te oefenen op de activiteit van hun kinderen teneinde herhaling van on gepast gedrag te voorkomen". President Soekarno had de twist verboden nadat de minister van on derwijs deze dans had veroordeeld als „een verdorven voorbeeld van Westerse cultuur". Noors vrachtschip is als verloren te beschouwen Het zaterdag in de Westerschelde aan de grond gelopen Noorse vracht schip, „Martin Bakke", is waarschijn lijk als verloren te beschouwen. Het schip is in tweeën gebrc.cn, en men is begonnen met het lossen van de 6.000 ton stukgoed. Mc* dit karwei zal minstens een week gemoeid zijn. Om te voorkomen, dat bij hoog of laag tij de achtersteven van het voorste gedeelte van 't schip los raakt trekken 3 Belgische slepers aan het achtersteven. Men hoopt, nog voor de gehele lading is gelost het schip in zijn geheel nog wat ho^er op de zandbak te kunnen trekken, maar in verband met het gevaar, dat het schip geheel in tweeën breekt, acht men de kans op welslagen van deze operatie niet bijzonder groot. ZOETERWOUDE FEESTAVOND KJV.B. Toen 14 dagen geleden op zondag avond de stroom uitviel in Zoeter woude kon ook de feestavond ter ge legenheid van het patroonsfeest van de K.A.B. geen doorgang vinden. Gisteravond was er de hele avond elektriciteit én „De Gastspelers" uit Leiden waren er. De voorzitter, de heer J. H. v. d. Ploeg opende de avond met een kort welkomstwoord, dat hij doelbewust kort hield omdat de K.A.B. binnenkort een landelijke structuurwijziging zal ondergaan. Deze zal nader uiteengezet worden op de komende jaarvergadering. Wel wees de heer Van der Ploeg op de lopende aktie „Wij en Zij" om geld bijeen te brengen om de katholieke vakbond in Latijns Amerika te steu nen. (Hiervoor wordt het a.s. week- ennd nog even bij de K.A.B.-leden aan huis aangeklopt). Nu was het tijd voor „De Gastspe lers", die het blijspel „Zeg het niet tegen Mathilde" van Hans de Rijk op voerde. Zij sleepten de aanwezigen in ingewikkelde maar bijzonder ko mische situaties. Er werd goed ge speeld en daverend gelachen. „De Gastspelers" mogen gerust nog eens terugkomen in het parochiehuis. De spelers kregen een luid applaus en bloemen. De avond werd besloten met een uurtje dansen met mede werking van De Kamelions. Sir Winston Churchill heeft zijn 89ste verjaardag gevierd in zijn woning in Mgr j A E yan D0clewaard, Londen. De oude staatsman verscheen aan het venster om de gelukwensen bisschop van Haarlem, zal woensdag van de menigte in ontvangst te nemen. 4 december geen audiëntie verlenen. TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING TE LEIDEN Op de walkant van de Oude Sin gel kwam deze personenauto zondag omstreeks half twaalf tot stilstand. De inzittenden, de heer B. Mulder, wonend aan de Roombnrgerlaan, met echtgenote, zijn uit de auto ge slingerd en gewond geraakt. Het on geluk gebeurde, doordat de chauf feur van een bestelwagen op het kruispunt Turfmarktsbrug, Oude Singel, Beestenmarkt, die van de Beestenmarkt kwam, ten onrechte geen voorrang gaf aan de personen auto, die vanaf de brug, de Nieuwe Beestenmarkt op wilde rijden. Niet alleen, dat deze auto van rechts kwam, bovendien heeft het verkeer van de brug voorrang. De klap kwam stevig aan. De per sonenauto werd zeer zwaar bescha digd, de bestelauto kreeg schade links voor, maar ernstiger was dat de inzittenden van de personenwagen, de heer Muidei en echtgenote, resp. een bloedende hoofdwonde en een hersenschudding kregen. Zij moesten door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis worden gebracht. De wal kant werd over een lengte van twee meter beschadigd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4