"Tróuwaan de beste sigaret. 80 Europees parlement akkoord Nieuw knooppunt van NZH-lijnen in gebruik met plan-Mansholt Franse treinen rijden weer Aannemer wapent zich tegen vorstverlet DOORWERKEN AAN TORENCOMPLEX STATIONSPLEIN TE LEIDEN voordeel Ct Aanslag tegen De Gaulle beraamd? DOtflJJjirtDAG 28 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Het Stationsplein te Leiden verandert van aanzien. Allerwegen is bouwaktiviteit. Het complex kantoren «op de hoek van de Stationsweg is reeds geruime tijd door de universiteit in gebruik. De flats daarnaast zullen voor een gedeelte in de maand december nog worden betrokken en aan de overzijde van de Steenstraat heeft de bouwer Van Eesteren zich al tegen vorstverlet beschermd door over de bouwput voor het elf-verdiepingencomplex: hotel, winkels en kantoren, een overkapping te plaatsen. In het kader van deze algemene bouwaktiviteit past ook de opening van het nieuwe NZH-kantoor op het Stationsplein, die heden morgen om half elf plaats vond. Het nieuwe modern-uitgevoerde kantoor heeft gelijkvloers een restauratieruimte met circa 80 zitplaatsen, daar naast een loketruimte en een verblijf voor het personeel. Op de eerste verdieping is het rayonkantoor van de NZH gevestigd, waar de heer Jonge jan de scepter zwaait. en de leveranciers en allen die aan de totstandkoming van dit eigentijd se bouwwerk hadden bijgedragen, toegesproken werden door de direk- teur van de NZH, de heer N. Hor- tensius. Aan zijn toespraak ontlenen we de volgende gegevens: de nieuwe zetel van de NZH aan het Leidse Stationsplein is twee keer zo groot als de vorige, welke er nog geen tien jaar heeft gestaan en deze opmerkelijke uitbreiding hangt uiter aard samen met de snelle en ingrij pende ontwikkeling welke de NZH juist in dit gebied de laatste jaren heeft ondergaan. Modern zitje voor de reizigers in Leiden Daar het te guur en te mistig was om in de buitenlucht te blijven van morgen verplaatste men de plechtig heid naar de behaaglijk verwarmde nieuwe restauratieruimte waar de vele genodigden, onder wie verte genwoordigers van het gemeentebe stuur, leden van de raad van com missarissen van de NZH, vertegen woordigers van gemeentebedrijven GELOOF IN EIGEN ZAAK De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. Bo- gaers blijkt steeds meer wat men ook van hem zou kunnen zeggen een man te zijn, die heivast „ge looft" in zijn zware taak de bouw- produktie en in het bijzonder die voor de woningen snel op een hoger peil te brengen. De wijze, waarop de bewindsman deze week zijn be groting tegenover de Tweede Kamer heeft verdedigd, was van die eerst noodzakelijke gezindheid voor het behalen van enig succes een sterk bewys en voorbeeld. Na de lange tijd van pijnlijke depressie in de bouwnijverheid stond de Kamer be grijpelijkerwijs nogal wat twijfelach tig ten aanzien van de successen, die dr. Bogaers haar al voorhield, maar we hebben de sterke indruk, dat de bewindsman erin is geslaagd het college „mee te krijgen" in zijn aan stekelijk enthousiasme. Men kan slechts hopen, dat die gesteltenis aan beide zijden op realiteit zal blijken te berusten en dat ze ook deel zal worden en blijven van de gehele bouwwereld, waar enthousiasme en geloof in de eigen zaak eveneens pri maire voorwaarden voor welslagen zijn. Dat welslagen zal moeten zijn ge baseerd op de nieuwe middelen, die drs. Bogaers in zijn destijds versche nen bouwnota heeft geëntameerd en welke hij deze week zij het nadat ze nog maar korte tijd hadden gehad om hun waarde te bewijen al aan een eerste proef van deugdelijkheid durfde onderwerpen. Afgezien van de concrete cijfers, die de minister op tafel legde over de in het derde kwartaal van dit jaar vrij frappant gestegen pro- duktiviteit, waarvan de duurzaam heid natuurlijk nog nader zal moe ten worden aangetoond, bleek de bewindsman ook concrete factorei op tafel te kunnen deponeren, die zowel de geloofwaardigheid van de gestegen produktielijn konden aan tonen, als wel duidelijk konden ma ken, dat er goede hoop mag bestaan op een zekere continuiteit in de ge signaleerde-verbetering. De heer Bo gaers kon namelijk wijzen op een verhoogd aantal bouwvakarbeiders, een gestegen produktiviteit per werk nemer, een verbetering in de alge mene mentaliteit in en ten aanzien van de bouwwereld, een gunstiger goedkeuringsbeleid, stimulering van goedkope woningen, op gang komen van de verletbestrijding, dienstplicht faciliteiten voor jonge bouwvakkers en versterking van de industriële bouw. Wie al deze elkaar aanvullen de factoren in ogenschouw neemt en met de minister wil constatren, dat ze na een korte periode van werk zaamheid reeds enig soulaas hebben opgeleverd, kan tot de voorzichtige conclusie komen, dat er inderdaad een betere toekomst voor de woning bouw in de lucht schijnt te zitten! Minister Bogaers heeft echter ook niet verzuimd enkele nadelige elementen aan te wijzen, die nog bestreden en zo mogelijk definitief uitgeschakeld zullen moeten wor den. Een daarvan is het al zo lang bestaande gebrek aan voldoende or ganisatie en efficiëncy over de ge hele lijn van de in aanbouw zijnde woningen, waardoor de versplinte ring van werkkrachten zeer funest kan optreden. Men sprak in dat ver band in het verleden van een „prop" in de toevoerkraan van de vergunningen, die nu echter lang zaam door minister Bogaers wordt doorgestoken, teneinde de stroom geleidelijker te doen vloeien. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat de door de bewindsman trots gesigna leerde verhoging in de bouwproduc tie enigszins mede het gevolg is van loskomen van bedoelde „prop", maar dan is het verschijnsel niettemin gunstig. Laat ons gerust conclude ren, dat de nieuwe minister met een heel redelijk arsenaal van remedies de bouw-patiënt onder controle houdt, nadat hij in zijn nota de diag nose zo soherp wist te stellen. Zo be zien, is het goed mèt hem geloof in de ontwikkeling te hebben; als gezegd: een eerste voorwaarde voor het we- slagenl Leiden is natuurlijk van de op richting in 1881 af steeds een kern punt van de eerste rang in het net van de NZH geweest. In 1924 werd het, na de ingebruikneming van de remise en het vervoerskantoor aan de Rijnsburgerweg, ook het organi satorische centrum van alle elektri sche tramlijnen van de NZH in Zuid- Holland. Dat is na de reorganisatie van het bedrijf tot volledige autobusonderne ming ook zo gebleven. De NZH-ga- rage te Leiden is met haar stallings capaciteit van 140 bussen de grootste van het land, de daaraan verbonden onderhoudswerkplaats een van de modernste. Grote onderneming Tegelijkertijd nam de betekenis vam Leiden als brandpunt in 't net van jaar tot jaar toe. Hij herinnerde eraan, dat in november 1961 een tweede, zeer frequente buslijn naar Den Haag, nu via Oegstgeest en Was senaar, werd geopend. Het Leidse busstation Ir thans het middelpunt van dertien NZH-lijnen welke 24 miljoen reizigers per jaar vervoeren en buiten de spitsen elk uur zestig bussen, dus elke minuut één, aanbrengen. Niet minder dan 400 NZH'ers ver dienen in het Leidse rayon hun brood. De reizigers krijgen thans een wachtgelegenheid waarvan het inte rieur tot een zitje met een onver plicht kopje koffie noodt. Zij zullen bovendien voortaan op comfortabele wijze hun weekkaarten of abonne menten kunnen kopen of een inlich ting kunnen vragen, want de loket- tistes krijgen nu de afzonderlijke werkruimte waarop zij recht hebben. Niet meer dringen De chauffeurs en conducteurs be hoeven zich niet meer in één be nauwd hokje te verdringen om hun koffie te drinken. Zij krijgen de be schikking over een zaaltje. De direkteur dankte de architect, ir. C. Douma, die de NZH in Leiden al eerder zo'n fraaie gevel aan de Rijnsburgerweg schonk, voor zijn, in samenwerking met Spoorwegopbouw zo geslaagd ontwerp, dat door het Spoorwegbouwbedrijf alle tegensla gen van het weer en de personeels- schaarste ten spijt binnen het jaar werd gerealiseerd. De eigen Technische Dienst en met name de bouwkundige, de heer B. Vreugdenhil, had bij de voorberei ding en de uitvoering een belang rijk aandeel. Voor de chef van de technische dienst, de heer H. J. Kap- teyn, moet het terecht een voldoe ning geweest zijn, dat hij dit laatste grote object, dat deze reorganisatie als het ware afsluit, nog voor zijn pensionering gereed heeft zien ko men. Tevreden Leiden De wethouder van verkeer van Leiden, ir. J. van Hoek verrichtte vervolgens de officiële opening. Hij zei in een toespraak, dat de NZH van zeer groot belang is voor de ge meente. Dit is ook wel weer eens gebleken toen de mensen de bussen enkele dagen moesten missen. De NZH is er in de behandeling van de begroting goed vanaf gekomen. Er waren weinig klachten. Wel werd aangedrongen op de bouw van meer abri's of wachthuisjes. Hij wenste het personeel toe, dat het in. de nieuwe omgeving plezierig zal wer ken. Het Europese Parlement heeft gis teren in beginsel het z.g. plan-Mans holt (voor uniforme graanprij zen bin nen de Europese Economische Ge meenschap) goedgekeurd. Alleen 5 Duitse afgevaardigden stemden te gen. Het Parlement heeft zich niet wil len uitspreken voor compensatie ten behoeve van verbruikers in landen ails Nederland, waar de prijzen zul len stijgen. De socialisten hadden dit in een amendement gevraagd naar analogie van de compensatieregeling voor de boeren in Duitsland, Italië en Luxemburg, die lagere prijzen voor hun produkten zullen krijgen. Het Europese Parlement heeft in een resolutie vastgesteld dat de lan den van de EEG volgend jaar de z.g. „Kennedy-ronde" alleen kunnen be ginnen als er een akkoord is bereikt over een gemeenschappelijk land bouwpolitiek en het prijspeil. De voorstellen van Mansholt zullen nu worden voorgelegd aan de minister raad van de EEG. Deze zal vol gens de huidige plannen nog voor 31 december een beslissing moeten nemen. VERKIEZINGEN IN ZUID-KOREA De „Democratisch Republikeinse partij" van president Park Sjoeng Hee van Zuid-Korea heeft de over winning behaald in de Zuidkoreaanse parlementsverkiezingen. Zij heeft on geveer 60% gekregen van de 175 ze tels in de nationale vergadering. Op de tweede plaats komt de „Partij voor een burgerlijke regering" van oud president Joen Bosoen. Raket met vloeibare waterstof gelanceerd Van de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral is gisteren een 150- ton zware Atlas-Centaurraket gelan ceerd om voortstuwing met gebruik making van vloeibare waterstof te beproeven. Volgens functionarissen ter plaatse is de lancering zeer goed geslaagd en zou de tweede trap van (Advertentie) deze tweetrapsraket in de bereken de baan om de aarde gekomen zijn. De lancering is van groot belang voor het Amerikaanse „Apoliö"- maanprogramma. De tweede en der de trap van de reusachtige „Satur- nius 5"-raket, die naar gehoopt wordt begin 1968 de eerste Amerikaanse „maanvaarders" omhoog zal bren gen, moeten ook aangedreven wor den met behulp van vloeibare wa terstof, omdat hiermee de stuw kracht 35 pet. groter is. Het spoorwegverkeer in geheel Frankrijk is weer normaal na de ste king van 34 uur uit protest tegen de regeringspoliftiek van bevriezing der lonen. Tijdens de staking gisteren was het verkeer op de lijnen naar de Pa- rij se voorsteden zeer beperkt. Op de grote lijnen reed ongeveer dertig pro cent van het normale aantal treinen. Over het geheel genomen was de ani mo voor de staking niet giroot. Amerikaanse officier in Venezuela ontvoerd Naar in Washington is medege deeld, is het onderhoofd van de Ame rikaanse militaire missie in Caracas, Venezuela, kolonel James Chenault, gisteren door vier gewapende man nen ontvoerd. Volgens het ministerie van defen sie in Washington was kolonel Che nault op weg vam zijn huis naar het hoofdkwartier der missie, toen de ontvoerders zijn auto tot stilstand brachten en de kolonel onder bedrei ging met vuurwapens tot uitstappen dwongen. Later werd de Amerikaan se ambassade in Caracas opgebeld door iemand, die in het Spaans zei: „Maakt u geen zorg over kolonel Chenault. Zijn ontvoering is alleen maar voor propagandadoeleinden". Bij wegwerkzaamheden aan da Mathijsenlaan te Eindhoven is de 71- jarige wegwerker M. Markgraaf gis termiddag tengevolge van een ver keersongeval overleden. Hij werd door een vrachtauto aangereden, ter wijl hij met andere arbeiders aan het werk was. Over drie jaar moet op het Sta tionsplein een elf verdiepingen hoog complex van één hotel, winkels en kantoren overeind staan. Het wordt gebouwd door N.V. Aannemings- maatschappij Van Eesteren uit Rot terdam en de immer ruimte-honge rige universiteit heeft al veel be langstelling getoond voor de huur van de kantoorruimten. Om in de komende wintermaanden uit de grond te kunnen komen met dit ge bouw heeft de aannemer een over kapping doen ontwerpen, die thans op het bouwterrein wordt opge bouwd. Bestrijding vam het vorstverlet is in het centrum van de aandacht ge komen sinds minister Bogaers dit met zoveel nadruk heeft gepropa geerd. Van regeringswege zijn faci liteiten in het vooruitzicht gesteld, terwijl de aannemer ook een tege moetkoming kan verwachten uit de kas, waaruit door bouwondernemers bij vorstverlet wordt geput. De overkapping op het Stations plein wordt gebouwd van stalen span ten met houten gordingen. Hierover - heen komt een dak van polyester golfplaten, die het daglicht voor 75 procent doorlaten. Een grote olie kachel eventueel met nog een warmtebron aan te vuiilen zorgt voor een temperatuur waarbij het goed wenken is. Bij zware koude kan men bij temperaturen vam vijf tot tien graden goed werken. Boven dien kan doorgewerkt worden bij re genval en bij ander „onwerkbaar weer, zoals bij hevige wind. Dat men hiermede de arbeidstijd tot minstens twee tot drie maanden kan bekorten behoeft geen betoog, temeer omdat men ook kam doorwerken irn de don kere uren 's morgens en 's middags. Leiden bezit met 'n project in deze omvang landelijk een primeur, die niet zal nalaten belangstelling te trekken. Het gebouw, waarvoor men deze voorzieningen treft, wordt 47 meter hoog. Samen met het belastingge bouw en een tenminste veertien ver diepingen hoge torenflat aan de westzijde van het Stationsplein, plus de thans in het stadium van vol tooiing verkerende complexen kanto ren, winkels en luxe-flats, belooft 't Stationsplein te Leiden een indruk wekkend geheel te worden. Gratis Prodent tandenborstel bij 2 familietuben .PRODENT TANDPASTA die u toch nodig hebt! Ambtenaren v>am het Amerikaanse federale politieapparaat, het FBI, hebben gisteren medegedeeld, dat zij door ombekenden waren gewaar schuwd, dat tijdens de begrafenis van president Kennedy aanslagen zouden worden ondernomen tegen president De Gaul'le en de burge meester van Dallas, Earle Cabell. Deze laatste werd gedurende de begrafenisplechtigheid en zijn terug reis naar Dallas door bewakers ver gezeld.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3