EERSTE PAAL VOOR HET NIEUWE AGNES VRIJDAG DE GROND IN aam Gesprek met drs. J. J. A. Zonneveld geen stadslichten maar dimlichten Dubbelparkeren blijft probleem Twee miljoen meer voor sluis WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE STEM VAN HET ONDERWIJS Van buiten maakt het St. Agnes-lyceum de indruk, die iedere oude school maakt, namelijk hoegenaamd geen. De grauwbruine gevel steekt in niets af bij de troosteloze herfsthemel. Een waas van miezerige, motterige regen ligt zwaar over de Oude Vest. Wij drukken op de bel. Terwijl we wachten spet teren een paar van de zich traag van de gevel losmakende druppels in onze nek. Geïrriteerd drukken we, veel te gauw, nog eens op de bel. Op hetzelfde moment zwaait de deur voor ons open en treden we binnen in het „Mekka der kennis". Onze, na het zien van het exterieur bepaald niet hooggestemde verwachtingen, worden ver in negatieve zin overtroffen bij het aan schouwen van het interieur. Drie oude gebouwen, samen een „U" vormend, onderling niet of slechts gedeeltelijk met elkaar verbonden, nare hoge klas lokalen met hoge plafonds, weinig licht, een speelplaats tussen de drie ge bouwen, brede, en ook overdreven nauwe gangen, ziedaar onze eerste in druk van het Agnes-lyceum. De concierge, die ons voorgaat, vertelt over opstoppingen bij het uitgaan der school. Vanaf de binnenplaats, waar de leerlingen hun fietsen plaatsen, is er geen andere verbinding met de Oude Vest of de Pelikaanstraat, dan door de school! 's Zaterdags, wanneer alle klassen tegelijk de lessen beëindigen, is het een ware chaos. Dan wordt de leraar weer de man, die hij nu juist niet wil zijn: de politie-agent. Na enige keren links- en rechtsaf te zijn geslagen, komen we aan een deur, waar een keurig plastic bordje ons vertelt, dat we op de plaats van bestemming zijn aangekomen. OUDE EN NIEUWE SCHOOL De lange, rechte gestalte van de rector van het lyceum, drs. J. J. A. Zonneveld, verschijnt in de deurope ning. Zich onderwijl verontschuldi gend voor het grote kale klaslokaal, dat als rectorskamer dienst doet, neemt de heer Zonneveld onze jas aan. Hij verklaart lachend, onze jas op een stoel leggend, „deze ruimte noemen wij in de wandel wel onze „uitdragerij". Gelukkig is de tijd niet ver meer, dat aan deze situatie een eind komt." En trots vertelt hij, dat vrijdag 29 november om drie uur 's middags eindelijk de eerste paal voor de nieuwe school de grond in wordt gedreven. Meteen zijn we „thuis" wanneer de heer Zonneveld eerlijk belang stellend informeert naar onze om standigheden en werkzaamheden. Doelend op ons fototoestel vraagt hij naar het merk en de mogelijkheden van het apparaat, waarna hij abrupt midden in een zin ophoudt en half lachend, half verontschuldigend op merkt: „Maar laat ik m'n mond hou den, want zo begint het er op te lij ken, dat ik u een interview afneem in plaats van omgekeerd!" Onze eerste vraag aan de heer Zon neveld betrof het aantal leerlinge en leraren. „De school, die nu ruim 400 leer lingen telt, is verdeeld als volgt: 100 le'êrlingen op de onderbouw, 100 op het gymnasium en 200 op de MMS- afdeling zo is het toch hè?" vraagt hij aan zijn secretaresse, die zojuist binnen is gekomen „de school zal in de toekomst rekening moeten hou den met naar schatting 500 leerlin gen. Daar wordt met de nieuwbouw al aan gedacht. Er zijn nu 36 leraren en een 25 lokalen." LERAREN EN SALARIS „Heeft u een tekort aan leraren?" „Nee, gelukkig niet. Toch wil ik over het leraren-tekort in. Nederland wel wat zeggen. Er zijn naast de sa lariëring, verschillende oorzaken aan te wijzen, waardoor afgestudeerden geen functie bij het Middelbaar On derwijs ambiëren, of een begonnen leraarschap weer prijsgeven. De be reidheid om, met door wetenschap gewonnen wijsheid mensen te vor men en het inzicht dat, om deze ar beid vruchtbaar te maken, grote in tellectuele kwaliteiten nodig zijn, an dere dan b.v. voor wetenschappelijk onderzoek of instructie, dienen voorop te staan. Het Middelbaar On derwijs ziet niet graag dat het uit stekende medewerkers, d.w.z. min naars van de wetenschap, maar te vens van de mensen, moet verliezen b.v. aan de uitbreiding der weten schappelijke staven van de Universi teiten. Ook hier zie ik een factor, die de lerarenstand geen goed doet en zowel direct als indirect het leraren tekort mede veroorzaakt. Ik wil er echter haastig aan toevoegen dat men ook de zuigkracht van de industrie niet moet onderschatten." „U had het daar over salaris, wat vindt u van de geldelijke waardering van de leraren?" „Al hebben de goed georganiseer de leraren-verenigingen de nodige successen behaald aan 't salarisfront, relatief bezien dient gesteld, dat op pedagogisch-didactisch gebied, werk zame intellectuelen worden onderge waardeerd; overigens is dat een ver schijnsel, dat we in heel West-Europa aantreffen." De heer Zonneveld merkt daarbij nog op, dat hij het beslist onjuist vindt, dat de Mammoetwet ruimte biedt om voor de lagere klassen van de middelbare school niet-volledig bevoegde leerkrachten aan te stellen. Hij acht de volledige bevoegdheid (MO b of de academische graad) noodzakelijk om les te kunnen ge ven, zelfs, of misschien wel juist, aan de leerlingen van de lagere klas sen. DE MAMMOETWET „Nu het woord Mammoetwet een maal gevallen is, zijn we nieuwsgierig naar uw oordeel hierover." „Ik ben van mening, dat het te ver zou voeren uitgebreid op deze mate rie in te gaan, maar iets wil ik er wel van zeggen. Ten eerste: het con cept-Mammoetwet is uiterst vaag, waardoor het moeilijk is vast te stel- De bekende zanger Paul Anka is dinsdagochtend met zijn echtgenote uit Parijs op Schiphol aangekomen (foto): via Rotterdam reist het echtpaar met de „Nieuw Amsterdam" naar de Verenigde Staten voor een vakantie verblijf aldaar. len, welke gevolgen deze wet, wan neer hij in werking is getreden, zal hebben voor het middelbaar onder wijs. Als een van de voordelen van deze wet zie ik de doorvoering van een grotere differentiatie in het onder wijs. Dat men tracht het begeleiden van de jeugd naar de volwassenheid en haar inpassing in het arbeidsbe stel op de moderne leest te schoeien is een groot voordeel van de Mammoet wet. Ten tweede moet ik een minder lo vend geluid laten horen. Ik vind het een betreurenswaardig feit, dat de minister van onderwijs, die zelf heeft toegegeven weinig inge speeld te zijn op onderwijszaken, een staatssecretaris (Grosheide) heeft aangesteld en belast met de uitvoe ring van de Mammoetwet, die in het nabije verleden duidelijk blijk heeft gegeven een tegenstander te zijn van diezelfde wet!!! Een raadsel, te meer daar de andere staatssecreta ris van O. K. en W., de heer L. J. M. van de Laar, rector van het Rijswijk- se lyceum en op onderwijsgebied ui teraard terdege ingelicht, geen be moeienis heeft met het onderwijs!" Een leemte in het concept noemt hij vervolgens het ontbreken van duidelijke aanwijzingen omtrent de waarde van het toekomstige HAVO- diploma. „Verbazingwekkend, dat er noch van de zijde van het ministerie, noch van universiteitswege ook maar iets wordt meegedeeld in dit verband. Er zijn té veel duisteren punten." „Een goed oordeel is wel moeilijk," verzucht hij. OASE VAN RUST De heer Zonneveld, nog steeds kaarsrecht op zijn stoel zittend, wacht rustig op onze volgende vraag. Het valt ons op, hoe kalm en onverstoord hij blijft tijdens onze ondervraging. Zelfs bij vragen, die het hem moeilijk maken om er een rechtstreeks ant woord op te geven, blijft hij vriende lijk en innemend, denkt even na en geeft zijn weloverwogen antwoorden, v*lot en duidelijk. Of we hem niet te lang op houden? „Nee, ik heb deze tijd er voor uit getrokken, gaat u rustig door," is het antwoord. En dat nu ons gesprek al is uitgegroeid tot anderhalf uur, ter wijl we hadden aangekondigd hoog uit drie kwartier beslag op zijn tijd te leggen! Een zeldzaam verschijn sel in deze jachtige tijd: een der lei dende figuren te ontmoeten, die zich niet direct beroept op het stopwoord „geen tijd". Een oase van rust in een woestijn vol haastige mensen. „Bent u een voorstander van het gemengde schooltype, of geeft u de voorkeur aan een gescheiden opvoe ding van jongens en meisjes, dus zoals bij u aan school. Het Agnes- lyceum is toch alleen voor meisjes toegankelijk, nietwaar?" „Ik vind dat we onszelf niet moe ten bedriegen met kreten, zals „het is modern, laat de opvoeding toch natuurlijk zijn en open" en dergelij ke. Over de wenselijkheid van al of niet gemengd onderwijs is eigenlijk niets wetenschappelijk bekend. Men heeft nog nooit een kritisch onder zoek ingesteld. Het lijkt me daarom van belang ook in de nieuwe wet op z'n minst de mogelijkheid tot se parate instructie veilig te stellen, vooral omdat de aanvankelijk ver wachte voordelen van gemengd onderwijs nu weer gaan tegenvallen. In ieder geval heeft ook het niet- gemengde onderwijs zijn voordelen, b.v. een differentiatie, zo u wilt een vorm van „bijzonder onderwijs", die de eigen aard respecteert om juist daardoor de samenleving met ande ren rijker te maken." EIGEN WENS „Onze laatste vraag. Stelt u zich eens voor, dat u nog ongeveer twin tig regels in de krant mocht vullen, met welke gedachten zou u dat het liefste doen?" „Nu daar behoef ik niet lang over te denken. Twee dingen zou ik dan nog graag opmerken. Ten eerste had ik graag, dat u er de nadruk op zou leggen, dat het godsdienstonderwijs aan onze school zeer bijbels is georiënteerd. De con frontatie met de bronnen van ons christendom acht ik het belangrijkste in het godsdienstonderwijs, en dan niet zozeer in de vorm van een soort geschiedenisles, als wel door het le ren omgaan met de bijbel zelf, het leren interpreteren van de daarin verankerde waarheden. Ten tweede wil ik nog iets zeggen over de gymnasiale opleiding. Ik vind dat het gymnasium, dat zich in de loop van de Westeuropese geschiede nis zo vaak en zo sterk heeft ver nieuwd, dat ook nu weer en altijd zal (moeten) doen. Dan zal zij nu en in de toekomst weer een onver vangbare bijdrage leveren tot de plaatsbepaling van de mens in de maatschappij. Door de omgang met de klassie ken kan de mens zich indenken in de vroegere en hedendaagse cultuur- en beschavingspatronen. Hij leert de controversen Oost-West, protestant- katholiek, christendom-humanisme, om er maar enkele te noemen, beter verstaan, dank zij een soepelheid van geest, die hij wint door het leren verstaan van de klassieken, van men sen als wij maar toch anders." De heer Zonneveld verwijst tot slot naar een uitspraak van Anton van Duinkerken, die hem uit het hart is gegrepen. Deze luidt ongeveer zo: „Bij een opleiding waar het hu mane wordt ingekrompen, is er geen uitgroei tot grotere mogelijkheden." Drs. J. J. A. Zonneveld, rector van het St. Agnes-lyceum. voert vijf factoren voor deze aan zienlijke overschrijding van de oor spronkelijke begroting aan. Ten eer ste is in de oorspronkelijke begroting GELDERSE ROOKWORST of SPEKLAP AMSTERDAM(4) - HAARLEM - LEIDEN - DEN HAAG - ARNHEM(2) - UTRECHT (Advertentie) geen bedrag opgenomen voor onder- |n Haarlem en omgeving: zoekingen thans wordt voor bo- zoekingen thans wordt voor bo demonderzoek, model- en pompproef een bedrag van ruim een ton opge voerd. In de tweede plaats heeft men het ontwerp moeten aanpassen aan de eisen waaraan de sluis en met name de oever- en de bodemverde diging moet voldoen volgens een rap port van het waterloopkundig labo- rr, r t-mxj politiekorpsen van Haarlem, ratorium te Delft. Ten derde blijkt de Heemstede en Bloemendaal zullen mechanische installatie kostbaarder in de maanden december en januari (Advertentie) Eerste en Tweede Kamer herdenken Kennedy De Eerste en Tweede Kamer heb- parkeerders In Amsterdam: te zijn dan was voorzien. In de vier- een a^ie voeren, waarbij automobi- de plaats is bij de aanbesteding en üsten verzocht wordt met dimlicht gunning van het eerste bestek ge- in de stad te rijden in plaats van bleken dat het grondwerk beton- met stadsijcht. werk, storten bij de sluis en de front- en sohermwanden ongeveer 225.000 Bij fle invalswegen der gemeente meer moesten kosten dan volgens het eerste plan. Tenslotte zijn de mate- ™llcn borden worden Seplaatst met riaalprijzen en de loonkosten behoor- het opschrift: „dimlicht a.u.b." lijk gestegen sinds het opstellen van de oorspronkelijke begroting. Van de zijde van de politie verne- Volgens de nieuwste begroting zal wij, dat talloze automobilisten de sluis bijna 9.000.000 gaan kosten, duisternis rijden met stadslich- ten, die zo weinig licht geven, dat van enige redelijke verlichting niet kan worden gesproken. Hierin schui len gevaren. In de eerste plaats voor de automobilist zelf, die bij inhaal manoeuvres of zélf niet door tegen liggers wordt, opgemerkt, of die te genliggers met stadslichten niet of te laat opmerkt. Voor voetgangers (speciaal bejaarden) en fietsers zijn er ook gevaren. De kleine lichtbron nen bieden onvoldoende houvast bij de taxatie van afstand, naderings- Het straffere optreden van de Am- snelheid en aard van het voertuig, sterdamse politie tegen de dubbel- en overtreders van Met belangstelling zien de drie ben gisteren president Kennedy her- wacht- en stopverboden heeft wel politiekorpsen uit naar de resultaten dacht. In beide Kamers beantwoord- tot enige verbetering geleid (er werd van een door de ANWB gepropa- de de minister-president mr. V. G. in 1962 26.000 maal opgetreden, maar geerde proef, waarbij door aanbren- M. Marijnen, namens de regering de te velen zijn er echter die zich door ging van een weerstand de schake- woorden van de voorzitters. een proces-verbaal of betaalde waar- ling van dimlicht naar stadslicht in In de Tweede Kamer noemde mr. schuwing niet laten afschrikken), twee fasen kan verlopen. Daarbij F. J. F. M. van Thiel Kennedy in zijn Dit deelt het Amsterdamse college zou de fase met de grootste licht- herdenkingsrede o.a. „de vechter bij van b. en w. mede in zijn memorie sterkte moeten worden gebruikt voor uitstek voor de wereldvrede en voor van beantwoording inzake de ge- het rijden binnen de bebouwde kom. de goede verstandhouding binnen zijn meentebegroting. In de eerste helft Aan automobilisten zal worden ver- eigen volk". van dit jaar werden voor dubbel- zocht reakties aan de politie op te Mr. Van Thiel zei verder, dat Ken- parkeren maar liefst 10.000 betaalde geven. Gedurende de maanden ja- nedy naast het Amerikaanse volk de waarschuwingen uitgereikt en 50.000 nuari en februari zal politieperso- hele wereld aan zich heeft ver- processen-verbaal opgemaakt. neel hiertoe briefkaarten uitreiken, plicht. In zijn antwoord haakte mr. Marij nen in op de woorden van de Ka mervoorzitter en voegde er aan toe: „Kennedy stond een moedig staats manschap voor ogen, maar hij was meer dan moedig alleen. De balans van eigenschappen van wijsheid, kracht en voorzichtigheid hebben hem gemaakt tot een grote bezielende leider van de mensheid". De ambassadeur van de Verenig de Staten John S. Rice, woonde deze plechtigheid bij. Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, herinerde o.a. aan Kennedy's oprecht idealisme, aan zijn bereidheid tot overleg en zijn ver langen naar internationle ontspan ning. „Hij wekte vertrouwen, dank zij zijn zelfvertrouwen en Godsvertrou wen", zo zei mr. Jonkman. VOORTVLUCHTIGE BOEKHOUDER AANGEHOUDEN De uit Heerenveen afkomstige boekhouder E. K. is weer op Neder landse bodem gekomen. Sinds juni van dit jaar was hij verdwenen met gelden van de voetbalvereniging „Heerenveen". In Garmisch is hij aangehouden door de Duitse politie, die hem heeft overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee in Vaals. K. is nu ter beschikking van de po litie in Heerenveen gesteld, die om zijn opsporing en aanhouding had verzocht. Ruim twee miljoen gulden blijkt te weinig te zijn begroot voor de bouw van een nieuwe schut- en ont- wateringssluis in de rivier de Mark bij het Brabantse Dintelsas, die het heemraadschap Mark en Dintel al ja ren in voorbereiding heeft. In de ver gadering van dit heemraadschap, op 11 december te Breda, zal de hoofd ingelanden worden gevraagd dit be drag als aanvullend krediet beschik baar te stellen. Het bestuur van het heemraadschap De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag president Kennedy herdacht. De herdenking werd in de loge bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur, John S. Rice en echtgenote.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7