WONINGBOUW IN MOEILIJKHEDEN DOOR STAGNERING GLASAANVOER zich beraden over de prijsstijgingen DEN HAAG WIL NIEUW „HART" "Trouw aan de beste sigaret ERNSTIG WOORD IN LEIDSE RAAD AAN ADRES VAN RANDGEMEENTEN Jaar geëist voor dood door schuld Sjeik El Ro-Jenbiet ■lkk iili de geluidsmuur DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HHS» Utrecht Zij is bezweken aan de ver wondingen die zij opliep bij een ver keersongeluk, dat op donderdag 14 van vensterglas, speciaal zogenaamd voelen zich of zij zich met het Bel- november gebeurde. Mevr. Van imitatie-spiegelglas uit België, plot- gische glas lelijk in de vingers heb- Oostrum kwam toen in het Spinoza- seling ernstig gestagneerd blijkt. Tal ben gesneden. Waar ze de boel nu van bouwers zitten met de handen vandaan moeten halen staat nog tus- Plantsoen niet haar bromfiets fron- Ernstige moeilijkheden dreigen voor hoge kosten met zich te brengen. Im- de woningbouw omdat de aanvoer porteurs. handelaren en aannemers in net st. Antonius-ziekennuis 17 1 j ie gisteren overleden de 43-jarige V HKCCIltTRlCIl ^3311 mevr. M. van Oostrum-Tammer uit *11 i i in het haar, omdat hun leveranciers sen vraagtekens, niet meer tijdig aan reeds afgesloten contracten kunnen voldoen. De le veranciers zelve zijn ook wanhopig. Hun, voornamelijk Belgische fabrie ken leverden tot voor kort op termij nen van omstreeks drie weken. Thans worden levertijden van dertien tot vijftien weken gevraagd. De moeilijkheden schijnen volgens de eerste berichten te schuilen in een concentratie en omzetting van de Belgische glasindustrie. Deze zou per 1 november uitsluitend nog en kele grote maten gaan leveren op grond van nieuwe fabricagemethoden. Protesten uit Nederland, dat zulks zou neerkomen op een snijverlies van een percent of vijf schijnen niet geholpen te hebben. De plotseling veel langere lever tijden brengen tal van aannemers in moeilijkheden. Gesproken wordt van duizenden woningen, die pas kunnen worden afgewerkt door tim merlieden, stucadoors en schilders, nadat zij glasdicht zijn. Vele impor teurs en glashandelaren moeten ech ter glashard „geen glas" zeggen als het tenminste om het veelgebruikte „imitatie-spiegelglas gaat. Enkel en dubbeldik glas schijnt nog wel te krijgen te zijn, maar voor de „gro te lappen" in de moderne bouw is dit glas minder gewenst. De Belgische fabrikanten hebben wel voor grotere formaten, echter niet voor langere levertijden gewaar schuwd, zo klagen tal van impor teurs. Hoe de woningbouw uit deze perikelen moet komen is nog niet te zeggen, want het voorlopig afdich ten met plasticdoek schijnt weinig afdoende te zijn en bovendien vrij Het overlegorgaan van de drie vakcentralen zal aanstaande woens dag bijeenkomen om zich te bera- taal in botsing met een personenauto, den over de recente prijsverhogin- gen. Het dagelijks bestuur van de Ka- ongunstige ontwikkeling te keren. Indien dit niet mogelijk blijkt, zul len de vakcentralen, aldus, de KAB, nader moeten bezien hoe de positie van de werknemers zoveel mogelijk is veilig te stellen. De Haagse wethouder van Open bare Werken, mr. A. J. Dankelman, heeft gistermiddag in de gemeente- RADIO TELEVISIE +v,r.iLVÏ' i o u il raad meegedeeld, dat het centrum tholieke Arbeiders Beweging heeft van Den |,aag e;n nieuw hart| met TTtrprM vergadering m winkels zaj krijgen. Daartoe zal de Utrecht aandacht besteed aan dit zogetlaawde f>p™ist» van het 0ude rnoorft «prijsverhogingen, zo stadhuis aan de Groenmarkt worden veroorzaakt ^toór omstandigheden zal ontstaan ter grootte van 65 x 65 Huzaar stierf door alcoholvergiftiging De huzaar L. G. de Bruin die op 9 oktober in de legerplaats 't Harde dood in bed werd gevonden, is over leden door buitensporig gebruik van kluizen en het profiel van deze SCHIEDAM GAAT WAKEN TEGEN alcohol. Hij is niet door anderen tot straat te wijzigen en, tenslotte, STRAATVERVUILING. het drinken van grote hoeveelheden eventueel een algeheel parkeerver- De gemeente Schiedam wil een alcohol gedwongen, aldus antwoordt >«>6 - dagelijks van 8—10 nur, in te gepensioneerde agent aanstellen om minister De Jong (defensie) op stellen voor het Noordeinde en om- toezicht te houden op de burgers, wpinia K Z* waarop meter waar0p, zoals de wethouder weimg invloed kan worden uitge- oefend, anderzijds echter doen zich een plaats kan prijsverhogingen voor, die kenne lijk gezien moeten worden als een Gehoopt wordt, zoals bekend, dat vooruitlopen op het akkoord dat on- kier een monument voor koningin langs in de Stichting van de Arbeid Wilhelmina kan verrijzen. Er is reeds is bereikt. Uit dit akkoord, aldus de een maquette van de nieuwe situatie KAB, vloeit een zekere prijsaanpas- ontworpen. sing voort, hetgeen ook door de vak- In de plannen, die naar verwacht centralen is aanvaard. wordt, binnen 3 a 4 jaar gerealiseerd De KAB is evenwel van oordeel, zullen kunnen worden, zal «ook het dat het vooruitlopen een inbreuk is gebouw van „eigen hulp", op de op het bereikte akkoord. Voorshands hoek van de Prinsestraat en de meent zij, nog niet te moeten terug- Groenmarkt, worden betrokken, komen op dit akkoord. Door de re- De wethouder sprak van een „bij- gering zullen echter maatregelen zondere oplossing, die ons allen zeer moeten worden getroffen om deze zal aanspreken". Ouders let op uw saeck Onderivijs lijdt onder gebrek aan docenten De ouders van niet minder dan 6300 leerlingen uit buitengemeenten, waar onder 1000 uit Oegstgeest, mogen wel eens aandacht schenken aan het feit, dat hun kinderen tekort komen in het onderwijs, dat deze op Leidse scho len krijgen wegens het gebrek aan docenten. Het is n.l. moeilijk, zo niet onmogelijk, docenten aan te trekken als er geen woningen beschikbaar zijn. En hestuurderen van nabuurgemeenten willen er niet één reserveren! Dit is onder meer de strekking van het betoog gistermiddag in de Leidse raad, dat door drs. Wiertz (KVP) is aangespannen. GANGETJE 12 (Advertentie) (Advertentie) schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw G. Brautigam (PvdA). liggende straten. 6300 LEERLINGEN VAN BUITEN, MAAR GEEN TOEWIJZING VAN WONINGEN Drs. Wiertz noemde het vorige naai zonder meer ernstie te laken. ma<*e 452, Katwijk 483 niet minder dan 210 docenten huis vesting moet worden geboden. De wethouder, die zich hartgrondig bij de heer Wiertz aansloot, deelde onder meer mede, dat uit Leiderdorp 648 leerlingen in Leiden school gaan, Noord wijk 421, Oegstgeest 1000, Sas- senheim 259, Voorschoten 719, Alke die naar de praktijk leert niet erg maal zonder meer ernstig te laken, gevoelig zijn voor het streven van dat de bestuurderen van de rand- Ook de raadsleden Frans (PSP) De winkeliers, die zich gisteravond het plaatselijke comité „Opgeruimd meenten haar verantwoording bij de Zudderman (PvdA) en Van Weizen tijdens een bijeenkomst hebben be- staat netjes". De afdeling Juridische huisvesting van docenten, van de sloten zich bij het betoog Wiertz aan.' *«i wao geen sprake van „ontgroe- j esteeds nijpender wor- Zóken van de gemeente onderzoekt hand wijzen. Zij willen geen wonin- De hulsvesting van de docenten is in nen van fillers"; de overledene was dende parkeerprobleem in hun win- hoever de bevoegdheid van deze ge- gen beschikbaar stellen, hoewel aan Leiden veel moeilijker dan in de keistraat kan worden opgelost, bie- pensioneerde agent kan gaan en of de de hand van de cijfers, die wethou- randgemeenten. „Ouders, let op uw den de gemeenteraad aan zelf par- algemene politie-verordening gewij- der San-nes gistermiddag verstrakte saeck!" Vooral op het bijzonder mid- keerruimte te scheppen achter hun zigd moet worden om hom een offi- bleek, dat alléén ten behoeve van de delbaar onderwijs is dit vraagstuk rjArrplpn pri np knstpn var» rnntrnlp niiila ,.a..inne>, 11j volgens de bewindsman reeds ge ruime tijd in militaire dienst. Over de toedracht zegt hij het volgende: een aantal huzaren, waaronder De Percelen, en de kosten van controle ciele status te verlenen. Bruin, vierden in de avond van 8 op de parkeerschuven zelf te dragen oktober in een café in 't Harde de door bijvoorbeeld de aanstelling van verjaardag van een van hen en de leerlingen uit randgemeenten aan van toepassing. terugkeer van enige anderen van oogstverlof. Bij deze gelegenheid is „Een nadere toelichting volgt," besloot het telegram van de ver- door huzaar De Braii^ daartoe wel ontrusto winkeliers, door zijn kameraden aangemoedigd, doch zeker door hen daartoe niet gedwongen, in het tijdsverloop van ruim twee uur een zodanige hoe veelheid sterke drank gebruikt, dat hij onwel werd. Hij is daarna door zijn kameraden op klandestiene 'wij ze binnen de kazerne teruggebracht en in bed gelegd. In de loop van de De procureur generaal bij bet nacht is hij aan alcoholvergiftiging Amsterdamse gerechtshof heeft gis- overleden." terochtend bevestiging geëist van het Minister De Jong heeft zich ervan vonnis van de Utrechtse rechtbank, overtuigd, dat door de betrokken waarbij de 34-jarige gedetineerde commandant een nauwgezet onder- o. V. U. B. uit Apeldoorn wegens zoek naar het voorgevallene werd good door schuld bij een verkeers- *-,J hangende het onder- ongeluk en het rijden onder invloed Een vervolgverhaal van Suske en Wiske zoek de toegang tot het betrokken café voor militairen werd verboden. van alcohol werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar De justitie is ingeschakeld. In af- met aftrek van voorarrest en vijf wachting van het afsluiten van het jaar ontzegging van de rijbevoegd- justitiële onderzoek ziet de minister heid. geen aanleiding verdere maatregelen te treffen. Op 3 mei reed de vertegenwoordi ger na een café-bezoek in Leusden in zijn auto naar Apeldoorn terug. Zes glaasjes jenever en nog enige pilsjes had hij gedronken. Even voorbij het kruispunt bij Hoevela ken zou hij volgens de tenlasteleg ging roekeloos, onoplettend en on voorzichtig bij een inhaalmanouvre op de linkerweghelft terecht zijn ge komen terwijl een motorrijder na- Een aantal winkeliers en zaken- derde. In volle vaart botsten auto mensen uit het Noordeinde in Den en motor tegen elkaar op. De be- Haag heeft gisteravond aan de op stuurder van de motor, de Amster- dat ogenblik in vergadering zijnde dammer C. B. Brünings werd op slag Haagse winkeliers zoeken oplossing voor parkeerprobleem Haagse gemeenteraad een telegram gezonden, waarin wordt aangedron gen terstond parkeerschijven aan te dingen op.. gedood, zijn 23-jarige vrouw die achterop de motor zat liep verwon- schaffen voor een deel van het Noordeinde, de Hogewal te over- Het hof zal op 9 december arrest wijzen. Aetherklanken WOENSDAG 27 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. (Om. ca. 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lich te gr. muz. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw. 9.10 Cantate: Lobe den Herren, den mach tigen König der Ehren, BWV 137. (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Lichte gr. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.35 En nu Maastricht, gevar. programma. )herh. van zaterdag 23 november jl.). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Koor zang (opn.). 13.35 Pianotrio: Klass. en mod. muz. (stereof. uitz.) 14.00 Koorzang: klass. en mod. muz. 14.50 De vrouw en de misdaad, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Ritmisch strijkork: lichte muz. (stereof. uitz.). 17.50 Regerings- uitz.: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nws. 18.15 Gesproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luistert naar De Stem van de VVD. Tot u spreekt mr. H. v. Driel, voorz. van de le Kamerfractie van de VVD. 18.30 Western Time: licht ens. en zangsol. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Theaterorkest en zangsol.: lichte muz. (stereof. uitz.) 19.55 Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd PSV-Spartak Plov div te Eindhoven. In de pauze 20.45- 20.50 Nws. Daarna: lichte gr, muz. 21.50 Lichte gr. muz. 22.05 Licht Grieks ens. 22.30 Nws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren.. 22.55 Licht gr. muz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gr. muz. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte or- kestmuz. (gr.). 8.30 Volksliederen en -dansen (gr.). 8.45 Pianospel met rit mische begeleiding: Italiaanse muz. (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gr. muz. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klass. kamermuz. (gr.). 10.30 Morgendienst 11.00 Pianorecital: klass. muz. (gr.). 11,15 Een Hollandse familie in de Franse tijd, hoorspel. (10). 11.45 Lich ter gr. muz. 12.3Q Meded. t.b.v. land en tuinb. 12.33 Gewijde muz. (gr.). 12.37 Alle-Dag-Kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrumentaal ens. 13.35 Klass. gr. muz. 13.45 La scala di seta, opera. (gr.). 15.00 Studenten concert: klass. en mod. muz. 15.50 Bijbed vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Orgelspel met ritmische begeleiding. 17.45 Ha- waiian-orkest. (gr.). 18.00 Kon. Mili taire Kapel: marsmuz. (gr.). 18.10 Meisjeskoor met orgelbegeleiding. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Harprecital (gr.). 18.55 Op weg naar de 40, toespraak. 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 lachte gr. muz. 20.00 Radio Filh. ork. en sopr.: Operamuz. 21.00 Waarheid en en ver beelding, lezingen. 21.20 Musette-ens. en zangsol. 21.45 Kanttekeningen. 22.00 Samenz.: geest, liederen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Metrop.-ork.: romantische muz. 23.30 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, int, jeugdjournaal. VARA 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Inspecteur Leclerc De jacht, TV-film. 21.10 Talentverspilling, kritisch blik op het Middelbaar Onderwijs. 21.50 Boule vard Feudeau, TV-klucht. 22.20 Film venster. NTS: 22.45-22.50 Journaal. naar de film „the sound barrier" Mijn argwaan ten opzichte van de bedoelingen van J.R. bleef bestaan, hoewel ik moet toegeven dat zijn houding tegenover Philip geen enkele aanleiding daartoe leverde. Hij accep teerde Philip volkomen en maakte nooit enig onderscheid tussen hem en Tony. Na een maand was het al zo dat Philip met een licht verwijt in zijn stem tegen mij zei: „Ik be grijp niet dat je die man ooit dic tatoriaal hebt kunnen noemen. Hij heeft dat grote bedrijf hier inder daad stevig in allebei zijn handen, maar dat is alleen maar in hem te bewonderen. En van enige bemoeiing met mijn persoonlijke leven heb ik nog niets gemerkt. Het lijkt me onwaarschijnlijk dat ik er ooit iets van zal merken. Ik geloof dat jij met je fantasierijke geest een op zijn minst veel te sterk gekleurde voorstelling van hem hebt gegeven". Ik kon niet veed anders doen dan maar wat mompelen van: je zult nog wed zien. Natuurlijk moest Philip eens ontdekken dat J.R. in ieder geval niet zo was aiLs ik hem had afgeschilderd. Ik hoopte al'leen dat hij bijtijds aou ontdekken hoe J.R. wél was: in mijn ogen nog tien maal gevaarlijker. En dan was er Jess, die voor mij altijd wel een raadsel zou blijven. Men kon zander overdrijving zeg gen dat zij de bodem was waarop Philip al zijn denken en handelen bouwde, maar evenzeer gold dat hij daarmee zijn leven op een vulkaan fundeerde. J.R. had Jess ook een kamer op Madgeworth Court aange boden, maar zij had geweigerd. Ik wist dat Philip haar opnieuw ge vraagd had met hem te trouwen, zij had er noch met „neen" nodh met „ja" op geantwoord. Soms kwam zij een paar dagen over uit Londen, soms ook ging PhiMip naar haar toe. Altijd was hij na deze ontmoetingen meer terneergeslagen dan ooit. „Ik wou dat we een half uur vér der waren", zuchtte Wil Sparks. „Ik ben het er nog steedis niet mee eens. We hadden hem een paar weken lan ger moeten testen. Misschien „Jij bent overwerkt Wil", gromde J.R., „je hebt een paar weken vacan- tie hard nodig." „Die heb ik al bijna dertig jaar lang hard nodig J.-R.", snauwde Will. „Maar als vanmiddag alles goed af loopt, wil ik dat verdomde gekken huis van je een maand lang niet zien." Hij stak een sigaret op en ik zag dat zijn vingers trilden. J.R. rea geerde niet op zijn uitval en keek naar de „Prometheus II" die zijn aan loop nam. De zon deed het slanke toe stel glinsteren als een ster toen het snel omhoog schoot en in een grote boog over het vliegveld kwam. We draaiden onze hoofden om het te volgen. Philip was nu ook boven ge komen en stond b(j ons., Het is een prachtkist, Will", zei hij bewonde rend. Ik klim nu naar veertigdui zend voet en zal dan eerst duiken tot ongeveer Mach negen vijf of ne gen zes." „Begrepen", antwoordde de con troller. De „Prometheus II" werd snel kleiner en verdween tenslotte uit het gezicht. Het geluid was weggestor ven. Zo nu en dan kwam even Tony's stem die de hoogte meldde. Dan was het weer stil. „Dertigduizend voet. On beperkt zicht. Ga verder naar veer tigduizend." „Roger", zei de controller ten te ken dat hjj het begrepen had. Na enkele ogenblikken: „Veertig duizend voet. Buitentempeartuur min vijftig. Tony noemde nog een aan tal gegevens. Toen: „Alles in orde. Daar gaan we dan". J.R; die sinds de start in een lage stalen stoel had ge zeten, zoals gewoonlijk zijn hand on der het hoofd, de ogen gesloten, stond op en begon door het vertrek heen en weer te lopen. „Mach negen. Geen last van trillen. Snelheid neemt toe". J.R. haalde een sigaren koker te voorschijn en begon met zorg een sigaar te kiezen. Hij stak die tussen zijn tanden. „Mach negen vier". J.R. nam de sigaar uit zijn mond, pakte zijn koker en borg hem weer zorgvuldig weg. „Mach negen vijf'. Will Sparks stond verwoed op een nagel te bijten en staarde met een nietziende blik naar buiten. „Mach negen zes. De machine begint te schokken. De neus wil voorover. Corrigeer dat." Will bleef doodstil staan, zijn vinger nog in zijn mond, maar hij beet niet meer. J.R, haalde zijn sigarenkoker weer te voorschijn. Philip drukte een juist aangestoken sigaret uit. „Minder gas. Remklep- pen aan." En even later: „Schok ken is opgehoudena Alles in orde". „Roger", zei de controller onbewo- gen, „Bij deze snelheid nog niets bijzon ders. Alles normaal behalve een lich te neiging van de neus om voorover te gaan. Klim weer naar veertigdui zend voet voor een tweede poging." J.R. stak eindelijk zijn sigaar aan en ging weer in een stoel zitten. Will bekeek zijn nagel met een be langstelling of hij die nooit eerder gezien had. „Hij haalt het", zei Phi lip, maar niemand gaf een antwoord. Will greep een microfoon en keek naar de controller die even knikte. „Tony, dit is WilL Corrigeerde je die neus vóór je de remkleppen aanzette?" „Ik doe precies wat je me allemaal gezegd hebt, Will. Maak je maar niet dik!" Will trok een bezorgd ge zicht. Hij keerde zich tot J.R., open de zijn mond als wilde hij iets gaan zeggen, aarzelde even en sloot toen zijn mond weer. „Veertigduizend voet. Alles in or de. Blijf een minuut op deze hoogte". In de controletoren keken vier man nen tegelijk op hun horloge. J.R. bracht het dicht voor zijn ogen om nauwkeurig de seconden wijzer te kunnen volgen. Ik keek naar buiten. Bij de startbaan two zero stonden nog steeds de kraanwagen, de brand weerauto en de ambulancewagen. Een groepje mannen stond er bij. Allen keken omhoog. „Daar gaat-ie dan." Ik staarde on afgebroken naar de rode brandweer auto, die kleurig afstak tegen het groen van de velden daarachter. „Mach negen drie." Ik dacht aan Su san; de hoofdfilm zou nu waarschijn lijk net begonnen zijn. Susan ging graag naar de bioscoop. „Mach negen vier." „Roger". Twee van de mannen bij de start baan two zero begonnen een vriend schappelijke bokspartij, de anderen keken belangstellend toe. „Mach negen vijf'. Misschien stond balver Garthwaite op dit moment met zijn mandje aan de deur van de kosterswoning te ver tellen van zijn zoon „die het zo goed geschoten had" zoals hij altijd met onverbloemde trots tegen iedereen zei. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2