„Mijlpalen" wijzen de weg in de Romeinse geschiedenis NATIONALE PARKEN ESSENTIEEL VOOR DE RANDSTAD HOLLAND Snuffelen in het Muzenhuis BABY LEVEND VERBRAND Kosten wel hoog, maar noodzakelijk Een handig garnituurtje DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Rijschoolhouders vragen bescherming De Nederlandse Bond van Auto rijschoolhouders (N.B.A.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd te bevorderen, dat stappen worden ondernomen die leiden tot een bescherming van de bedrijfstak auto- motorrijscholen en tot een con centratie van krachten op het ter rein van de verkeersopleiding door middel van een conferentie, die door de minister of een gemachtigde zou moeten worden bijgewoond. De N.B.A. heeft dit gevraagd in een petitie die gisteren werd opge steld op de algemene vergadering in Den Haag. In de petitie staat on der meer dat steeds meer rijscholen van dubieuze kwaliteit opduiken." Deze lieden nemen beslist niet de moeite hun eventuele vakbekwaam heid op de een of andere manier te bewijzen. Door het generaliserende karakter van de publikaties, welke beroering veroorzaken inzake de rij opleiding komt de erkende en ge diplomeerde instructeur in discre- diet". Gistremiddag is in Menaldum bij Leeuwarden de bijna 1-jarige Homme levend verbrand in zijn ouderlijk huis. Zijn vader was op het ogenblik, dat dit gebeurde, naar zijn werk, de moeder was aan het boodschappen doen in het dorp. Twee zoontjes, 2 en 5 jaar oud, een dochtertje van 3 jaar en de baby bleven alleen thuis. De kinderen wisten een doosje luci fers te bemachtigen. Het resultaat van hum spel was, dat het huis bin nen zeer korte tijd in lichter laaie stond. Een 55-jarige buurman, die toevallig passeerde en het huis zag branden, snelde naar binnen en wist de twee jongetjes en het meisje te redden. De redder liep hierbij en kele vrij ernstige brandwonden op. Door de steeds fellere brand kon de baby niet meer bereikt worden. Bij een autobotsing op de Hel- (Advertentie) derseweg in Bergen (N.-H.) is gis- teravond de 33-jarige heer G. J. Duineveld uit Breezand om het leven met een vrachtauto. De bestuurder gekomen. daarvan en zijn bijrijder, beiden af- Hij reed met zijn auto op de linker- komstig uit Alkmaar, werden licht weghelft en kwam daar in botsing gewond Op de foto wordt de kist uit de St. Mattheuskathedraal gedragen. Rechts (v.lm.r.) Edward Kennedy, Caroline, mevr. Jacqueline Kennedy, Robert Kennedy en de kle ine John, die de eregroet brengt. EEN RAMP OF EEN MILJARD VOOR RECREATIE „Aïs we er niet in slagen deze plannen te verwezenlijken, dan zijn we bezig ons een ramp te bouwen." Deze hartekreet kwam van ir. G. C. Lange, plaatsvervangend direkteur van de provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland, tijdens de ANWB-recreatie-studiedag in Rot terdam. De door hem genoemde plannen betreffen de „ster" van elf elk 1000 hectare grote bossen of nationale parken waarvan negen essentieel geacht worden voor de randstad Holland (4 bij Rotterdam, 3 bij Amsterdam, één bij Den Haag en één bij Utrecht). Volgens zijn berekening zal zo'n park op 50 miljoen komen tegen eertijds het Amsterdamse (met hand kracht aangelegde) Amsterdamse Bos op 40 miljoen „Colijnguldens". Voor die parken zal een half miljard nodig zijn. Neemt men daarbij het ANWB-plan „Hollands Groene Zone", dat volgens ir. Lange eveneens essentieel is, en het recreatie-plan Grevelingen, dan zal één miljard voor de verwezenlijking van deze recreatieplannen nodig zijn tegen de tijd, dat Nederland in het jaar 2000 achttien tot twintig miljoen inwoners zal tellen. Tegen de opmerking in, dat „de kosten van die recreatieplanrien dan zo hoog geweest zullen zijn, dat nie mand meer geld zal hebben om er van te genieten", bracht ir. Lange in, dat een grote stad per nieuwe in.voner ongeveer 10.000 moet in vesteren aan voorzieningen op het gebied van drinkwater, riolering, bestrating, plantsoenen, sportvelden, verlichting, vervoer enz. Op dit be drag kan 166 per nieuwe inwoner (zes miljoen minstens) nauwelijks een rol spelen. Zeker, wanneer het gaat om zijn recreatie-behoefte. Voor iedere nieuwe 100.000 inwoners van de westelijke steden moetimmers een miljard worden geïnvesteerd. De hartekreet van ir. Lange was mede ingegeven door het in snel tempo dichtgroeien van het groene, hart van Holland, „waar wij dreigen een ramp te bouwen". Ir. Lange wees op de ontwikkelingen van Amster dam, Haarlem, het Gooi, en Utrecht, op het complex Den Haag-Leiden- Alphen-Gouda-Delft en de Rotter damse agglomeratie, die precies de verkeerde kant uitgroeien, waardoor we hoogstens „patio-groengebieden omringd door stelselmatige bebou wing", over kunnen houden. „Pas op voor schurftachtige aanvreting, zoals in Parijs is gebeurd", zo waar schuwde ir. Lange zijn plm. 400. Tijdig maatregelen Hij betoogde, dat voor het verwezen lijken van broodnoodzakelijke re creatieplannen volstrekt te weinig geld wordt gegeven. Tegen beter weten in wordt grond, zoals bijv. in Delft voor het „European Space Technological Centre" beschikbaar gesteld, of het bouwen van een satellietstad Zoetermeer. De boel bij Den Haag loopt vast tussen zee, kas sen, vliegvelden enz. Tijdig moeten maatregelen worden genomen, eigen lijk gisteren al, zo zei ir. Lange. Door zware aanslagen op de vlakte van Holland is het welhaast zeker, dat slechts een gedeelte van het ongerepte gebied binnen de steden- ring Den Haag-Leiden-Alphen-Gou- da-Rotterdam-Delft ongerept be waard zal kunnen blijven. Ir. Lange stond niet alleen in zijn opvattingen. Zijn berekening, dat in een stad 137 vierkante meter per in woner nodig is en daarbuiten nog eens 125 vierkante meter voor re creatie, werd dan ook niet aange vochten. De heer H. Molendijk, voorzitter van de „Stichting Recreatie" bepleit te een „strategie der overheden" om in een landelijke conceptie de voor recreatie onmisbare gronden onder controle of in handen te krijgen en geschikt te maken. Een aankoop schema is nodig. „We gaan ook in dit opzicht het tijdperk van de com puter in en daar hebben we maar rekening mee te houden, vond deze oud-burgemeester van Amersfoort. Stad - platteland Dr. A. K. Constandse, socioloog van de Wageningse Landbouwhogeschool, constateerde een scherpe aftekening van de spanningsverhouding stad- platteland. De modern denkende en werkende boer wenst een rationeel geleid bedrijf, niet „gehinderd" door recreatiemogelijkheden. Hij vindt het niet best, dat hem land ontnomen wordt, waarop hij werken kan, ter wijl later een ander erop ligt te luieren. In plattelandsgemeenten staan de middenstandsbelangen vaak lijnrecht tegenover de agrarische belangen op het punt van toerisme. Verder gaan de gemeenten nog te vaak hun eigen weg. Van samengaan van landbouw en recreatie verwachtte de heer Constandse weinig. Moderne land bouw en recreatie zyn zi. onver enigbaar. Het stoffelijk overschot van Lee Oswald, die ervan verdacht werd president Kennedy te hebben doodgeschoten, is onder strenge politiebewaking in de kapel van de begraafplaats in Dallas gedragen. Alle wegen leiden naar Rome. De letterlijke betekenis van dit voor zich- zdve sprekende gezegde is nu niet denkbaar meer. Eeuwen geleden echter ten tijde van het grote Romeinse rijk, was Rome inderdaad door een spin- neweb van wegen met de verste uithoeken van haar rijk verbonden en gaf zij als een reusachtig kloppend hart langs deze aderen krachtstof aan haar machtige organisatie, waarvan het wegenstelsel een equivalent van ons huidige spoor- en wegennet een der indrukwekkendste machtsuitingen is. Reiskaarten en tabellen, waarop de afstanden tussen de verschillende plaatsen waren aangegeven, maakten het mogelijk elke reis van te voren uit te stippelen en te berekenen. Op regelmatige afstanden van elkaar ver telden mijlpalen de reiziger hoe ver hij nog verwijderd was van het naaste wegstation of stad, waar hij zijn reis kon onderbreken. V»le automobilisten weten wat het wil zeggen wanneer de winter zijn intrede doet. Dat betekent antivries in de ra- diateur en.... bevroren ruiten, aange slagen ruiten, die druipen van het vocht, slecht zicht en wat al niet meer. Natuurlijk probeert iedereen die ellen de zoveel mogelijk tegen te gaan. We beschermen het koelsysteem door anti vries, we schakelen de defroster in, we rijden met een krant voor de radiateur, maar wanneer de wagen enige tijd heeft gestaan en we komstn bij vriesweer naar buiten, dan moeten we niet gek kijken, wanneer de ruiten bevroren zijn en dan duurt het toch wel even voordat er weer een beetje zicht is. In zo'n geval kan een speciale plastic krabber wonderen verrichten. Er zijn handige dingen in de handel, waarmee we zo het ijs van de ruit kunnen „sche ren". Aan de andere kant zit dan nog een soort ruitenwisser, waarmee we de damp van de ruiten verwijderen. Op zich een heel handig apparaatje. Maar men heeft het daarbij niet gelaten. Er zijn momenteel heel leuke garnituurtjes in de handel, waarin we zo'n handig krabber-wissertje en daarnaast een spons, een doek eneen pakje papieren doekjes bij elkaar vinden. Hebt u pech, dan Is het soms niet te voorkomen dat u uw handen vuil moet maken. Die oude lap in de wagen is veelal ook niet brandschoon meer en daarom niet geschikt er de handen aan af te vegen. In zo'n geval doen zulke papieren doekjes, die je na gebruik kunt weggooien, wonderen. Het geheel Is leuk verpakt in een leren etui. Zoiets is pre cies het passende Sint-NIcolaasgeschenk voor de automobilist(e) In onze familie. (Nadruk verboden) v- S Toen in het begin van onze jaartel ling de Romeinse legioenen tot in de lage landen doordrongen, begon daar mee een bezetting die ruim vier honderd jaar heeft geduurd. Niet het gehele gebied van Nederland was be zet. De noordoostelij kste verdedi- gingsdijn liep van Lobith over Utrecht naar Katwijk aan Zee, langs de Rijn dus, d.w.z. de tak die bij Katwijk uitmondt. Daarboven zijn natuurlijk wel eens Romeinen geweest, maar de stammen van het noorden hebben geen permanente overheersing gehad. Grote wegen doorsneden ons land. De grote hoofdweg langs de Rijn liep van Keulen over Utrecht naar de zee; een zijtak takte zich bij Nijmegen af, volgde de zuidelijke Waaloever en kwam tenslotte aan zee terecht bij hetzelfde eindpunt als de eerste weg, ni. Lugdunum (Leiden). Andere we gen kwamen over Maastricht en Heerlen ons land binnen en door kruisten het zuidelijke deel van Lim burg van west naar oost. ZEVEN EXEMPLAREN Er zijn bronnen, die de gezamenlij ke lengte van de Romeinse hoofd wegen in ons land op ongeveer 250 Gallische mijlen schatten, hetgeen ongeveer 555 kilometer moet bedra gen. Er zouden dus, indien er op ge regelde afstanden mijlpalen hebben bevonden, in ons land een kleine 200 van deze monumenten hebben ge staan. Hierover bestaat echter twij fel daar gebleken is, dat op de hoofd wegen vaak een tussenafstand van vijf mijl of nog langer werd geno men. Niettemin is het verwonderlijk dat zo weinig exemplaren tot ons zijn gekomen. We bezitten nu, de on langs te Rijswijk gedane vondst mee- getelt, zeven exemplaren, waarvan vijf zeer fragmentarisch en het zesde niet meer in oorspronkelijke staat. Dit is wellicht te wijten aan hét feit, dat toen het Romeinse verkeers systeem in verval was geraakt, de stenen waarschijnlijk voor andere doeleinden gebruikt zijn en verwerkt in gebouwen, temeer daar natuur steen in onze streken zeer zeldzaam was. De Nederlandse bodem heeft ook vele van deze monumenten ver zwolgen en geeft af en toe deze schatten met mondjesmaat prijs. Zo gebeurde het, dat enkele weken ge leden in Rijswijk een als een puntig skelet uit de grond stekend stuk steen als een Romeinse mijlpaal (nog gei£ rend naar barbarij) uit de grond te voorschijn kwam. MIJLPAAL VAN NAALDWIJK Met bovengenoemde zesde exem plaar, de minst oorspronkelijke, maar wellicht een der meest interessante, is de bekende mijlpaal van Monster of Naaldwijk, een kalkstenen zuil met een onregelmatig, vijfhoekig on derstuk, waaraan links midden onder het opschrift, een middeleeuws aan doende versiering is uitgehouwen. Aanvankelijk werd gemeend dat men met een vervalsing te doen had daar de wijze van. inbeitelen niet Romeins aandeed, maar later is ge bleken dat aan de echtheid van het monument niet getwijfeld behoefde te worden omdat de steensoort, kalk steen, het gewone materiaal van de Romeinse mijlpalen in Gallië en Ger- manië was. De geschiedenis spreekt trouwens ook voor de echtheid. De steen is gevonden bij Naaldwijk een andere lezing vermeldt Monster en is daarna vervoerd naar het klooster Sion te Delft, waar het on regelmatige onderdelen een wat „go- thische" hoekversiering kreeg en de letters wat dieper ingehakt werden waarbij enkele afwijkende details toegevoegd werden. Bij de verwoesting van het kloos ter Sion in 1544 kwam de mijlpaal terecht bij mr. Hipolitus Persijn. Hij liet van deze steen een pendant ma ken waarop de namen van Karei V en Philips II op soortgelijke wijze als die der Romeinse keizers waren aangebracht. Toen het huis van Per- sijn (Wassenaar) werd afgebroken verhuisde de steen naar het Museum van Oudheden te Leiden. Over het belangrijkste van het opschrift, de afstand tot een grotere plaats aan de weg, bestaat grote onzekerheid, zodat een veronderstelling op het al te gewaagde vlak zou komen. FRAGMENTARISCH Over de andere in ons land gevon den mijlpalen is niet veel te zeggen, daar ze allen te fragmentarisch zijn. We kennen de mijlpaal, gevonden bij Beek bij Nijmegen, die de weg naar Keulen moet hebben aangege ven. Er zijn in de omgeving van Nij megen nog twee andere mijlpalen gevonden; elke hypothese hierom trent mist echter redelijke grond. In Zuid-Limburg werden belangrijke vondsten gedaan. Bij Eygelshoven, aan de Romeinse heerweg Tongeren- Heerlen, werden twee stukken mijl paal ontdekt die verwijzen naar kei zer Constantijn de Grote. Een base ment van nog een mijlpaal staat nog langs de weg tussen Eygelshoven en Rimburg. De onlangs te Rijswijk gedane vondst is waarschijnlijk even belang rijk als de ontdekking die men vorig jaar bij Zoeterwoude heeft gedaan. Daar vond men de gracht van Cor- bulo, een kanaal waarvan men het bestaan reeds kende uit de Annalen van Facitus, maar dat men nog nooit had teruggevonden. Aan de gracht van Corbulo heeft waarschijnlijk de stad der Kaninefaten gelegen, een Germaanse volksstam die door veld heer Drusu onder Romeinse heer schappij is gebracht. De theorie van de Nijmeegse hoogleraar prof. Bo- gaers, n.l. dat in Voorburg, samen met of naast het Forum Hadriani, het militair centrum der Kaninefaten heeft gelegen, wordt door het op schrift op deze mijlpaal sterk beves tigd. Op de gevonden mijlpaal is duideljjk te lezen „a canan°fate mu- nicipio" hetgeen betekent dat de paal de weg wijst naar de hoofdstad der Kaninefaten. Voor ons zijn deze mijlpalen „mijlpalen" in de geschiedenis van Rome en wat dat betreft gaan ook duistere wegen naar Rome. (Ter documentatie van dit artikel zijn enkele passages ontleend aan een artikel van prof. H. Brunsting in de Oudheidkundige Mededelingen uit het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden). SNUFFELAAR

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11