KATHOLIEKE BIBLIOTHEEK VOOR MINSTENS 3 JAAR NAAR HOGEWOERD huizing aan de Steenschuur. D NATIONS S NATIONS UNIES Eigen spaarzegel voor middenstand Gemeente weer eigenaresse VERKOOP VAN GROND DOOR GEMEENTE LEIDERDORP MAANDAG 26 NOVEMBER 196» DE LEIPSE COURANT PAGINA 8 Twee van de zes assistenten, mej. M. Laagland (links) en mej. F. Droogh, aan het werk aan een van de lees tafels in hun nieuwe omgeving, die Door een expeditiebedrijf, dat zich gespecialiseerd heeft op het verhui zen van bibliotheken is vorige week het boekenbezit (16000 banden) en de administratie van de R.K. Steen- schuur naar het voormalige klooster van de zusters van de Voorzienig heid aan de Hogew. 57 gebracht. De huisvesting v. d. bibliotheek aan de Hogewoerd zal van tijdelijke aard zijn; althans men rekent er op, dat het zeker twee a drie jaar zal duren voor het gebouw aan de Steenschuur gerestaureerd en gemoderniseerd kan worden. ZELF UITZOEKEN Toch is het beslist niet z», dat het huidige onderdak van de bibliotheek a>La een nood-voorziening nuoet wor den gezien. Integendeel, in aMe op zichten is het een verbetering, want de directrice, mej. W. Hueber, heeft in de Voorzienigheid, waar men op de parterre beschikt over drie grote ineenilopende lokalen, aanzienlijk meer mogelijkheden gekregen. Zo heeft men thans gelegenheid gekre gen te voldoen aan de vraag van veel lezers naar een „open" biblio theek, d.w.z. men kan thans zelf in de rekken een boek gaan uitzoeken. Ook het begrip openbare leeszaal komt aan de Hogewoerd meer tot zijn recht, want in de bibliotheek- ruimte zijn leestafels geplaatst. Dit was overigens wel nodig, want het Rijk dreigde de subsidie voor de lees zaal aan de Steenschuur, waar nu eenmaal te weinig ruimte was, in te trekken. Wait het punt subsidie be treft: de bibliotheek zou zonder sub sidies niet kunnen bestaan. Door Rijk, provincie en gemeente wordt op het ogenblik f 30.998,16 aan sub sidie verstrekt. Het betrekken van de nieuwe ruimte zal zeker verho ging van de exploitatiekosten met ziah brengen, maar gevaar, dat deze verhoging remmend- zal werken op de uitbreiding en vervanging van 't huidige boekenbezit bestaat niet, om dat de gemeente het te verwachten exploitatietekort zal aanzuiveren. TOEKOMSTPLANNEN Ondanks de vele werkzaamheden, die het verplaatsen van de bibliotheek met zich mee gebracht heeft en nog zal brengen, is er geen wijziging ge komen in de plannen, die men voor de directe toekomst heeft. Op 1 september opent de R.K. Bi bliotheek met de bibliotheek Reu- vens een filiaal met maximaal 7000 boeken in 'de Louise de Colligny- HBS, speciaal voor de leerlingen van de scholen, die in het Scholencen trum achter de Rijnsburgerweg lig gen. Met Reuvens werkt men ook aan plannen om in Leiden-Zuid-West een filiaal te beginnen, omdat voort zetting van de dépendance in een ruimte naast de Antoniuskerk niet Langer mogelijk was. Met de dépen dance in de Alexanderstraat in het „Ziekentriduumzaaltje" van de Jo zefkerk heeft men zeer goede erva ringen. Het aantal lezers in de He- renisingelparocihie breidt zich gesta dig uit. Het vaste boekenbezit van deze dépendance is op het ogenblik 2300 banden. Bovendien is het altijd mogelijk, dat men via de dépendance boeken aanvraagt uit de „moeder- bibliotheek" aan de Hogewoerd. Al met al is de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek een hele on derneming geworden. Om het geheu gen nog eens op te frissen: Het is allemaal begonnen met mej. Schoen makers in een huis aan de Lorentz- kede enkele jaren voor de oorlog. Het katholiek bibliotheekwerk in de Sleutelstad was toen nog geheel in particuliere handen. Ongeveer 4 jaar heeft mej. Schoenmakers thuis de bibliotheek geëxploiteerd, tot in 1941 haar bibliotheek opging in de R.K. Openbare Bibliotheek en Leeszaal, waarvan mej. W. Huber directrice werd. De openingstijden van de biblio theek aan de Hogewoerd zijn: 's mor gens van 10-12 uur en 's middags van 2-5 uur. Maandagmorgen en donder dagmiddag gesloten. Dinsdag en donderdag 's avonds geopend van 6.30-8 uur en vrijdag avond van 7-8.30 uur. UJ 15th ANNIVERSARY 1948 "1963 Ter gelegenheid van de 15e verjaardag van de universele verklaring van de rechten van de mens geven de posterijen van de Verenigde Naties organisatie de hierbij afgebeelde speciale postzegel uit. De eerste verkoop zal plaatsvinden op 10 december, dat is de verjaardag van de adoptie van de verklaring door de V.N. De zegel wordt in twee waarden ver kocht, namelijk 5 en 11 dollarcents; ontwerper is de Pakistaanse kunste naar Rashid-Ud-Din; gedrukt in de Japanse Staatsdrukkerij in Tokio. B. en w. van Leiderdorp stellen de raad voor het besluit van 27-9-1957 om aan het Ingenieurs- en Bouwbureau J. en ir. C. A. W. Vermeulen te 's-Graven- hage te verkopen een perceel grond, liggende aan de Louise de Colignystraat in complex V van het gemeentelijk Grondbedrijf en bestemd voor de bouw van 18 etagewoningen te herroepen. Met de bouw van deze woningen is tengevolge van vele moeilijkheden nog geen begin gemaakt, terwijl er ook geen uitzicht bestaat dat de plannen binnen afzienbare tijd tot realisering komen. B. en w. hebben daarom con tact gezocht met genoemd bureau, ten einde te bereiken, dat de gemeente weer de volle beschikking over de grond zal verkrijgen. De onderhandelingen hebben tot re sultaat gehad, dat het bureau, inmiddels omgezet in een naamloze vennootschap, bereid is de transactite met betrekking tot de verkoop van het bedoelde per ceel grond ongedaan te maken, onder voorwaarde, dat daarvoor een vervan gend perceel grond in complex 1 van het Gemeentelijk Grondbedrijf in de plaats zou worden gesteld. B. en w. kun nen zich daarmede verenigen. Overeen stemming is bereikt over de verkoop van het perceel grond, gelegen aan de Gruttostraat, de Leeuwerikstraat en de Vronkenlaan, bestemd voor de bouw van 28 eengezinswoningen in de vrije sector voor de prijs van 10.350 per woning en de verkoop van het perceel grond, gelegen aan de Snipstraat, be stemd voor de bouw van 14 A-premie woningen, voor de prijs van f 5000.per woning. De premiewoningen kunnen dan naar keuze van de vennootschap bestemd worden voor de verkoop of de verhuur. De aanwijzing van de kopers of huurders van deze woningen is aan goedkeuring van het college onderwor pen. B. en w. stellen de raad voor naast intrekking van het besluit d.d. 27 sep tember 1957 over te gaan tot verkoop van de plaatsvervangende percelen grond. De verkoop kan geschieden on der de voorwaarden en bepalingen, ge noemd in de „Voorwaarden voor ver- Omschakeling gasnet te Rotterdam kost ruim 60 miljoen Men heeft becijferd, dat de om schakeling van het Rotterdamse gas net een bedrag van ruim 60 miljoen zal eisen. Dertig miljoen is nodig voor aanpassing van het buizenstel, dertig miljoen ook voor het ombou wen van de gebruikstoestellen. In een speciale gasnota zullen b. en w. binnenkort de wijze van omschake ling, de financiering en zo mogelijk ook de tarieven bekend maken. De twee gasfabrieken te Rotterdam zul len geleidelijk hun produktie gaan verminderen. De gehele omschake ling zal drie tot vier jaar in beslag nemen. De Nederlandse middenstanders krijgen nog voor het einde van dit jaar de beschikking over een eigen spaarzegel. Het ligt in de bedoeling, twee soorten zegels uit te geven: een gratis en een koopzegel, die zal wor den uitgegeven door de Nederland- sche Middenstandsbank. 't Spaargeld zal worden beheerd door de pas op gerichte N.V. Beleggingsmaatschappij voor het Midden- en Kleinbedrijf, en de nog in oprichting zijnde „N.V. Bankzegel". Dit plan Is het resultaat van een samenwerking tussen de Christelijke Middenstandsbond, de Katholieke Middenstandsbond en het Nederlands Verbond van Midden- standsvereni gingen. koop van bouwgrond uit Complex V van het Grondbedrijf', behoudens de bijzondere bepalingen en bedingen, die b. en w. zich voorbehouden in het aan hangsel van het concept besluit. Verkoop bouwterrein voor ruim 6 ton B. en w. delen de raad voorts mee, dat in het bouwblok Berendrecht, ge legen in complex 1 van het Gemeente lijk Grondbedrijf, nog enkele percelen bouwterrein voor de verkoop beschik baar zijn. Het betreft grond, bestemd voor in totaal 81 eengezinswoningen. De grond is gelegen aan de Brittenburg (42 woningen), de Van Poelgeestlaan (7 woningen), de Rijnenburg (25 wo ningen) en de Splinterlaan (7 wonin gen). Met de aannemingscombinatie Lei derdorp is overeenstemming bereikt over de verkoop van bedoelde bouw terreinen. Behalve de verkoop van grond, bestemd voor 81 eengezinswonin gen, behelst het voorstel van b. en w. tevens de verkoop van een achttal per celen grond, bestemd voor de bouw van in totaal 40 boxengarages, gelegen in het plan, omvattende de bouw van 102 pre mie- en woningwetwoningen. De totale verkoopprijs bedraagt ƒ611.850. De verkoopprijs is gebaseerd op de exploitatieopzet voor het uitbreidings plan Zijllaan en Meijepolder. Tot slot doen b. en w. aan de raad van Leiderdorp het volgende voorstel. In 1959 werd met de heer M. v. d. Velden te Zoeterwoude overeenstemming be reikt inzake de verkoop van een perceel grond langs de Bloemhofstraat, waarop 9 enkele en 2 dubbele garage-boxen kun nen worden gebouwd. Tijdens de voor bereidende werkzaamheden voor de ver koop bleek, dat de woningstichting „Patrimonium" grotendeels eigenaresse van bedoelde grond was, omdat deze in dertijd met het complex woningen aan de Hoofdstraat en de Hubrechtstraat abusievelijk aan de stichting in eigen dom was overgedragen. Op 2 oktober jl. is nu een rectificatie-akte gepasseerd, waardoor de gemeente weer de eigen dom over de grond heeft verkregen. Er bestaat thans geen beletsel meer tot verkoop over te gaan. Destijds heb ben b. en w. een verkoopprijs van ƒ1000.per (garage)perceel bedongen. Hoewel thans voor andere complexen Dit zijn de drie mannen die door de Nederlandse en Duitse politie wor den gezocht in verband met de ge wapende roof-overval op 15 novem ber op het bijkantoor van de Neder landse Handelmaatschappij in Epe. In het midden de 30-jarige recidi vist Georg Adolph Broekhoven, die wordt beschouwd als de hoodfdader. Links Herman Wierts, 23 jaar, uit Lank in Duitsland. Rechts de 34-ja- rige Konrad Welsch uit Anraad. wordt uitgegaan van een hogere prijs, zouden zij toch de overeengekomen prijs willen handhaven, omdat de overdracht ten gevolge van onvoorziene niet aan de koper te wijten omstandigheden werd vertraagd. Als voorwaarde dient gesteld te wor den dat voor een behoorlijke afscheiding zal worden zorg gedragen, zulks in over leg met en naar genoegen van de ge meente en dat het binnenterrein van een behoorlijke bestrating zal worden voorzien. Telegram NS-directie aan personeel over loonsverhoging De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft het gehele NS- personeel vanmorgen een diensttele- gram gestuurd naar aanleiding van de publikaties over een op handen zijnde tariefs- en loonsverhoging bij N.S. De directie meent namelijk dat deze berichten aanleiding zouden kunnen geven tot misverstanden. Zij brengt het personeel daarom in herinnering, dat de paritaire commis sie dieze week pas met haar werk is begonnen. De onderhandelingen zijn nog in volle gang, aldus de directie, en pas wanneer de voorstéllen ons en de petrsoneelsraad hebben bereikt, kan een beslissing worden genomen over de omvang van de loonsverho ging en de daarmee gepaard gaande kosten. SPOORWEGONGELUK BIJ HANNOVER In de buurt van Hannover zijn vanochtend twee personentreinen op elkaar ingereden doordat een ervan een stopsein negeerde. Er zijn zes doden en 30 gewonden, van wie een vijftal ernstig. Ook in Oost-Duitsland is vanoch tend een spoorwegongeluk gebeurd. Op het station van Ferstenberg aan de Havel ontspoorde een sneltrein. Drie man personeel op de lokomotief kwamen om het leven. Reizigers werden niet gedeerd. Oudera drukken hun kinderen tegen de grond terwijl de autostoet met president Kennedy, vlak na de ann- met grote anelheid voorbijrijdt op weg naar hot aiekanhuia, waar da president nou overlijden. De organisatie is zo ruim mogelijk opgezet. Zo is rekening gehouden met mogelijkheid te houden acties als uitgifte van klantenobligaties e.d. Men beoogt met deze zegeluitgifte geenszins een uitschakelen van an dere bestaande zegelorganisaties, het geen volgens een zegsman van de or ganisatie ook beslist niet mogelijk is, gezien de bescheiden opzet. Er be staat reeds ruime belangstelüng voor deze zgn. Bankzegel, di* zoals ver wacht wordt orde zal scheppen in de chaos van zegelsoorten, die thans in omloop zijn. Opvallend is het niet-deelnemen van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Deze bond is van oordeel, dat de deelneming aan een Dit is de bekende Engelse filmkomiek Norman Wisdom in een nieuwe commerciële "ao^^inoons^uent aourol: »Dc lefschopper". Maar zelfs een doorgewinterde filmkijker zal even rijn, goed moeten kijken om hem/haar te herkennen... INTREKKING RAADSBESLUIT

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8