Brief uit BLIJF WARM MET BONT Onder onó cfezecfd KLEUREN WORDEN STEEDS BELANGRIJKER BIJ DE WONINGINRICHTING Witte achtergrond geeft de meeste mogelijkheden Contrasterende muren Zij liet zich niet afschrikken Tien Tips Recepten EEN TIP TT doorl Jeanne Graham Pruiken van vossebont Laat ook Uw vloer eens een woordje meespreken Verhoog de aantrekkelijkheid Wat nagels kunnei. verraden Brandwonden eisen zeer zorgvuldige behandeling \X DL IMiMKR KB VAN /.hl» 1 Het heeft weinig nut uit een tijdschrift of etalage een kleurenschema te kiezen en te zeggen: „En zo zullen we ons huis de volgende keer behangen", zonder zichzelf eerst drie vragen te stellen: 1. Zyn mijn kamers net zo groot? 2. Past myn meubilair er by? 3. Is dit de soort kamer waar mijn gezin zich in ihuis voelt? Kleuren beginnen steeds belangrijker te worden bij de woninginrichting, niet alleen voor verf en behang maar ook voor houten panelen, veelkleurige vloeren en kleden en decoratieve stenen. digste basis maar de andere kleuren dienen zo gekozen te worden dat de frisheid nog extra wordt beklemtoond Een mengsel van blauwe en groene tinten is heel geschikt als contrast. Geef het meubilair wat oranje, goud gel- en warme bruine tinten om het geheel te completeren. Zwart en wit - in ruiten, tweed dessins of smalle streepjes zijn ook goed in contrast met effen wit. in dit geval moeten de kleuren van kus sens, kleedjes en bekleding van het meubilair levendig zijn. En donker hout is hier uitstekend. Ongeveer vyf jaar geleden was het in de behangafdeling mode drie mu ren met hetzelfde behang te beplak ken en de vierde in een contrasteren de kleur. Dat was inderdaad vlot er. fleurig, maar thans is deze methode ongeschikt geworden, nu we verschil lende zittingen in de stoelen hebben en allerlei extra stukken meubilair een plaatsje gevonden hebben, zoals tele visie- en radiotoestellen of extra ta feltjes. Het resultaat is dat de ver warring nog groter wordt door die contrasterende muren. Een praktisch geheel witte achter grond geeft de schoonste en eenvou- De Britse Sheila Waddington stond bij het paardesportmin- nend publiek bekend als de blon dine die niet bang te maken was. Een nimmer bereikt en ge ëvenaard resultaat was 't win nen van het springtoernooi van Badminton, waar zy drie keer triomfeerde over de elite der springruiters. In 1957 versloeg zij de beste ruiters ter wereld - ook mannen - en veroverde 't Europees kampioenschap. Hier na startte zij een campagne om ook de Olympische ruitersport toegankelijk te krijgen voor vrouwen. Zij argumenteerde „Hoewel slechts weinig landen vrouwen hebben, die goed ge noeg zijn om aan de Spelen deel te nemen, moet elk land toch in staat zijn zelf te kie zen of zy gekozen kunnen wor den voor de landenploeg". Zij kreeg echter te horen dat deze wedstrijd veel te gevaar lijk is voor vrouwen. Het ge vaar, dat deze sport inhoudt werd onderstreept toen me vrouw Waddington zelf, twee jaar geleden, een ernstige val maakte. Zij liep een verwonding aan haar ruggegraat op en kreeg te horen dat zij nooit meer zou kunnen rijden. Enige tyd scheen het dat zij de me dedeling van de dokter rustig aanvaardde, toen zij zich ge heel aan haar huishouden wyd- de en haar aandacht uitslui tend gericht hield op haar echt genoot, John, dezoon van een textielfabrikant. In september evenwel besloot de 27-jarige Sheila te proberen een come- bacl te vieren; zij kocht Gle- namoy, een zes jaar oude ruin. Kortgeleden schreef zij in voor een wedstrijd in Derbys hire, de eerste sinds haar on geluk. Zij werd derde in haar klasse en dat was een beschei den maar bemoedigende start voor iemand, die te horen had gekregen, dat zij nooit meer zou kunnen rijden. Een bijzonder heid is, dat terwijl mevrouw Waddington niet meer in actie was, de Internationale Paarde- sportfederatie besloot, dat ook vrouwen in de teams voor de Olympische Spelen in Tokio kunnen worden opgenomen. Men kan er zeker van zijn, dat me vrouw Waddington hiervan goed op de hoogte is. „Niets zal mij een groter plezier doen dan een Olympische medaille te winnen. Maar natuurlyk zal ik me eerst moeten plaatsen in het Britse team". Leegstaande kamers zijn erg ge schikt voor experimenten. Voor een kleine kamer met veel licht stel ik lila met zacht blauw voor. Lila met blauwe bloemdessins of abstracte pa tronen voor de grootste muur, de rest van de muren geschilderd met een emulsieverf in het lichtste lila van het dessin van de grootste muur. Kussens en accessoires dienen goed te passen bij de blauwe en lila tin ten, maar enkele contrasterende kleu ren zijn op hun plaats, bijvoorbeeld helderblauw of oranje. e Hierby >en raadgevingen om pijn en ongemak met de voe- f ten vom kon tHi, 1. Was uw voete* zo dikwijls mogelijk, minstens eens per da? 1 Daarna goed drogen en poede i ren. 2 Trek zo vaak mogeiyk sch'-rt sokken aan Draag zo mogelyk hetzelfde paar schoenen niet 2 I dagen achtereen. 3 Knip de nagels recht; nooii korter dan het vlees. 4 Draag goed passende schoe i nen, liefst van leer. Denk bij het I Kopen van schoenen aan uw be ll roepsomstandigheden. 5.De juiste maat van schoenen en kousen is hoogst belangrijk I 6. Voeten hebben oefening nodig U moet uw tenen bewegen de spieren van de tenen en van de rest van de voet mogen niet in onbruik raken. 7. Houdt uw voeten droog Dn slaat ook op transpireren 8 Sta en loop goed dan wordt I 1 het gewicht door de hele voet - I gedragen. I 9 Inspecteer van tijd tot tijd I uw voeten en die van uw kinde I ren. 10 Als er iets aan uw voeden mankeert win dan de raad m I van een voetspecialist of de d<>k ter! v'l 4 111 till I M l|l1l><lll|li||i|t Gestoofde panharing of makreel verse panharingen of makrelen, mosterd, 50 g (3% eetlepel) boter of margarine, 1% dl (1 kopje) water, stukje laurierblad, ui, peper, zout, peterselie, 1 eetlepel azijn of ci troensap, l eetlepel bloem. De vissen schoonmaken, van graten ontdoen en wassen. De vissen inwryven met zout en ze 15 minuten gezouten laten staan. De vissen aan de binnen kant bestrijken met mosterd en weer dichtslaan. Het water met de boter of margarine, laurierblad, peper, azijn, de in ringen gesneden ui en wat peterselie aan de kook brengen. De vissen erin leggen en zachtjes gaar stoven in 10 minuten. Ze halver wege de kooktijd even omleggen. De vissen uit de pan nemen. Het vocht binden met een papje van water en bloem. Het laurierblad verwijderen. De saus afmaken met fyngehakte pe terselie en over de vissen gieten of apart erby geven. Desgewenst de vis sen garneren met plakjes banaan of plakjes banaan enkele minuten mee- verwarmen. Gebakken stokvis 40z g geweekte stokvis, zout, bloem, frituurvet. De stokvis in 4 of meer stukken sne den of knippen en zouten. Is de stok vis niet vry van graten, dan de vis in weinig water tegen de kook brengen, laten uitlekken en voorzichtig ontgra- ten. De stukken vis door bloem wen telen ei. lichtbruin bakken in heet fri tuurvet. Baktijd ±345 minuten. De vis laten uitlekken en bv. opdienen met een sla, gekookte aardappelen of rijst en een tomatenpaprikasaus. Ook is heerlijk bij deze gebakken stok vis een gerecht van in dunne plakjes gesneden, rauw gebakken aardappe len met uien (tomaten) en peterselie. EKSTEKOKGEN U kunt eksterogen doen verdwijnen door ze in te smeren met een meng sel van vaseline en salicylzuur, dat uw drogis* graag voor u wil berei den. Enige jaren geleden ontdekten bont- fabrikanten, dat tieners en twens om twee redenen geen bont wensten te dragen: 1. zy konden zich de luxe niet veroorloven; 2. de ontwerpen waren meer geschikt voor oudere dames dan voor hen. Deze bezwaren zijn nu echter geheel verdwenenbont is thans dé kleding om warm te blij ven. Het is nog maar twee maanden geleden sinds de bekende ontwerpers voor de dag kwamen met ocelot (pan- terkat)-mantelpakken als variatie op het wintermodeschema. N ziet men ze overal in Parijs in allerlei „ge vlekte" bontsoorten, van konijn tot namaak. Capes van tweed of geruite stoffen zyn dit seizoen bijzonder populair ge weest. Nu zyn ze er van vossebont voor het meisje, dat naar de winter sport gaat en namaak-kalf voor het stadsmeisje. Een hoed of een pruik? Dit is in de afgelopen seizoenen de grote vraag geweest in Parijs. De bontverwerkers hebben het probleemtenslotte opge lost door pruiken van vossebont te maken, die om het hoofd sluiten met een fluwelen band over het voorhoofd. HANDTASSEN VAN BONT. De laarzen zijn ook dit seizoen nog jé van hét. Dit jaar zyn ze veelal gegarneerd met bont. Ze hebben een bontrand van vos, astrakan of kort- harig zeehond, in combinatie met handtassen, moffen, kragen, hand schoenen of capuchons. De handtas van bont, ook in schoudertasuitvoe ring, is een geheel nieuw accessoire. De jonge Parisiennes blijven trouw aan hun leren rokken en pantalons maar zij worden nu gecombineerd met sweaters van bont, vesten en de nieuwe „overpulls". Deze zien er uit als een buis eni zyn gemaakt van bont. De mouwen zijn gebreid. Losse voeringen zijn er in de vreemdste des sins, strepen en abstracte patronen. De basis is konijn maar zelfs een ko nijn zal zichzelf hierin niet meer her kennen. BONTMANTEL. De grofgebreide visserstrui diende als inspiratie voor de ruimvallende sweaters van bont met polohals. Na maak luipaard is populair, tygerstre- pen zyn nieuw maar als men hele maal mee wil tellen, dan kiest men zebrastrepen. Indien gewenst kan men learsjes krygen, die eenzelfde zebra- rand hebben. Babymutsen, compleet met kinban den, zijn het allernieuwste op het ge bied van de bontmutsen. Zij hebben een grote bol met er bovenop een pompoen. Mantelpakken met bont kraag - vooral indien dit bont ocelot is - worden als. nieuwigheid gecom pleteerd met een blouse van hetzelf de bont. Het kan echt zyn, maar vaker is het namaak. Suèdeschoenen met ocelot-teenstuk- ken en glanzende leren schoenen af gezet met zeehond zijn goede inves teringen voor hen, die jong zyn en ook over voldoende geld beschikken. Links: Parka van namaak-kroko- dil met een capuchon, die gevoerd is met zwarte vos, waarvan ook de mof is gemaakt. Rechts: Stylist Chombert gebruikt vos voor deze parka in roodbruin en wit. De capuchon is afneembaar. De vloer behoeft niet noodzakelykerwijs Assepoester te zyn. Zeker, men kan de vloeren bedekken met matten en tapyten maar thans bestaat de mogeiyk- heid voor weinig geld de vloer tot het meest opvallende van een kamer te maken. Verhoog de aantrekkelijkheid van vloeren met linoleum, hout o! tegels in patronen en dessins, die meubilair, muren en gordynen tot hun recht doen komen. Een vloer kan een verder saaie kamer opvrolijken, kleur geven aan een donkere omgeving en licht en ruimte scheppen, zodat een kamer als nieuw lijkt. Linoleum heeft altyd wel ergens in huis een plaatsje gekregen, meest al in een wat saaie uitvoering voor keukens en gangen. Thans is linole um helemaal „by" wat de mode be treft, niet alleen in kleur en ontwerp maar ook in afwerking. Sommige van de nieuwste soorten zijn beschermd m~t een laagje plas tic, zodat wryven overbodig wordt. Men kan nel kopen aan een rol of in tegels. Als men een opvallend dessin kiest, moet men er echter wel voor zorgen, dat meubilair en gordynen erby passen en dat de kleuren niet .vloeken' Zoals met alle vaste vloerbedek kingen moet men het leggen op een gladde, vochtvrye oppervlakte. Het is niet moeilijk om linoleum zelf te leggen maar dan moet men er wel zeker van zijn, dat de fundering goed anders komen er moeilykheden. Als er vocht onder komt zal het li noleum gaan schimmelen; by onge lijkheid van de vloer krygt men bob bels. MOZAÏEK-TEGELS. Een grappig idee voor een linoleum vloer zijn honginkleurige vierkanten met dunne strips linoleum in de hoofd kleur van de kamer er tussen. Ke- ramiektegels zijn een aparte vloerbe dekking. Ze zyn er met glazuur, wa ter-, vuil- en vetafstotend. Indien men een lixueuze vloerbedekking wenst, luxueus zowel in kleur als in dessin probeer dan keramiek-mozaïek. De tegels zyn erg klein en de mogelykhe den van variatie eindeloos. Het leggen van een parketvloer was altyd vakwer.. en betekende voor de huisvrouw tydvergend onderhoud Thans kan men parket krygen in een geprefabriceerde vorm, zodat men de afmeting kan bestellen, die voor de kamer gewenst is. Het schuren en lak ken is reeds gedaan, zodat de vloer na het leggen weinig onderhoud meer vraagt. Visgraat was altijd de traditionele vorm voor parket maar thans zjjn er veel meer mogelijkheden: vierkan ten, strepen. Mogelijkheden genoeg dus om een prachtige en duurzame onder grond te verkrijgen voor modern zo wel als antiek meubilair. Een dokter v>u nog wei eens naar vingernagiis kyken. Of ze geen rouw- randjes hebben? Dat interesseert hem niet maar de arts kan aan de ver anderingen aan de nagels wel eens nuttige aanwijzingen krijgen wat de vroeger doorgestane ziekten van de patiënt betreft en w-aarvan de patiënt zelf vaak niet veel meer weet. Het kan daarbij gaan om algemene ziekten, die betrekking hebben op de stofwisseling, het bloed o* de klieren. Ook ziekten aan de ademhalingsorga nen, de lever alsmede koortsziekten kunnen sporen op de vingernagels achterlaten. Een gezonde nagel heeft ongeveer 170 dagen nodig om van de wortel uit tot een volledige nagel uit te groeien. In de eerste jeugdjaren 3 by hoge ouderdom duurt dit wat lan ger. Oneffenheden enz. op de nagel zyn in meer oi mindere mate tekenen van normale ouderdomsverschynse- len. Witte viekken op de nagels heb ben echter niets te betekenen indien het althans geeo grote vlekken zijn. Zy kunnen echter wel eens een aan- wyzing zijn voo: huidziekten of moei lykheden met de voeding. Witte vlek ken, lynen. bultjes en groeven op de nagels yn in bepaalde gevallen toch wel weer tekenen van een gezondheids toestand die te wensen over Iaat Afval van de nagels gebeurt wel eens bij ernstige ziekten betreffende de stofwisseling Het komt ook dik- wyls voor dat gelijktijdig bij haaruit val ook narigheden aan de nagels ont staan. Ernstige brandwond. Een jongetje van vier jaar heeft een pan met kokend water over zich heen gekregen, toen het in de keuken speelde Toen de ouders van het kind mij riepen vond ik het kind huilende en overstuur in het bed liggen. Hy had dorst en vroeg om drinken. Na een verband te hebben losgemaakt kreeg ik de schouder, een gedeelte van de borst, de heup en het bovenbeen te zien Verbrand tot in de ;weede graad, d.w.z. bedekt met oppervlak kige blaren waarvan 'n groot gedeelte stuk ge trokken en vochtig Het is vanmorgen ge beurd zei me de moe der. Ik was in de ka mer om een zakdoek te nemen. Toen ik de kleine hoorde huilen ben ik naar hem toege- rend. Ik zag hem op de grond liggen met de omgevallen pan naast hem. Ik begreep direct wat er gebeurd was. „En toen, wat heeft u toen gedaan?" Op myn beurt ben ik gaan gil len. De buren zyn geko men en hebben me ge rustgesteld door me te zeggen dat het geen die pe brandwonden waren. „Dan hebben ze u niet de waarheid verteld. Waar het om gaat by een brandwond is na- melyk niet de diepte maar de oppervlakte", reageerde ik. „En wat deed u daarna?" „Toen heb ik de kleine na tuurlyk vlug uitgekleed Ik kon hem toch niet de kleren, die op zijn lichaam plakten, laten aanhouden?" aldus de moeder. „Juist, door dit te doen heeft u er ook de huid mee afge trokken. U heeft ook zalf gebruikt by het verbinden?" vroeg ik. „Ja, kalkwater met lijnolie, dit heeft de apotheker ons vorig jaar gegeven toen mijn man zyn hand had ver brand". „Dat is inder daad een best middel maar alleen voor klei nere wonden. In dit ge val was een droog ver band beter op zyn plaats geweest. Heeft u het kind niets te eten gegeven na het onge luk?" vroeg ik verder. „Oh, nee, nelemaai niets, ik heb hem zelfs geen slokje water gege ven. Hy vraagt maar steeds te drinken, maar wy dachten dat het niet goed was". Ik heb de moeder daar op moeten mededelen, dat het kind naar het ziekenhuis moest. De ouders protesteerden - wel maar ik heb door gezet en voor de zeker heid heb ik hem zelf weggebracht. Ik had hem een morfine-injec tie gegeven tegen de pijn alsmede een kam fer-injectie. Voorts heb ik nem warme, goed gesuikerde Undenthee gegeven, dat een weinig gezouten was om het water dat hy uit zyn stukgetrokken huid ver loor, te vervangen. In het ziekenhuis heeft men hem naar een goed verwarmde kamer ge bracht en hem op een bed gelegd zonder la kens of dekens. Als et infectie optreedt, krygt hy penicilline. En wat had de moe der van het kind dan moeten doen? Zy had hem zyn kleren moeten laten aanhouden, hem in een laken wikkelen en moeten waarschuwen, onmiddellijk de dokter Voorts had zy hem veel moeten laten drinken

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5