Opvolger van president Kennedy LYNDON B. JOHNSON DE PERS OVER MOORD Scherpe koersdaling op Newyorkse beurs SATERDAG 13 NOVEMBER IMS ps j^gpg» cowRAjrr De opvolger van John F. Kenne dy is de vice-president Lyndon B. Johnson, die 27 augustus 1908 werd geboren in Texas, in de omgeving van Johnson City, een stad die door zijn grootvader werd gesticht. Toen Lyndon Johnson op de lagere was werkte hij in zijn vrije tijd op een boerderij. Om een deel van zijn studie aan de kweekschool van Zuid west Texas te bekostigen, verrichtte hij 's avonds onderhoudswerk. In 1930 deed hij met goed gevolg eindexa men en later studeerde hij aan de ju ridische faculteit van de Georgetown -universiteit in Washington. In 1937 stelde Johnson zich kandi daat voor de verkiezingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den en hij versloeg de negen andere kandidaten uit zijn district. Vier jaar later dong hij bij tussentijdse verkie zingen naar een vakante zetel in de Senaat. Hij verloor met slechts 1311 stemmen en dit is zijn enige politieke nederlaag gebleven. In 1948 nam hij revanche en won met grote meer derheid een zetel in de Senaat. Gedurende de vele jaren waarin Lyndon Johnson zitting had in het Amerikaanse Congres heeft hij rui me ervaring op wetgevend gebied op gedaan. Van 1953 tot begin 1961 was hij leider van de democratische frac tie in de Senaat. Hij gaf toen blijk op meesterlijke wijze tegenstrijdige gezichtspunten met elkaar in over eenstemming of tot een compromis te kunnen brengen. Naast zijn functie van meerder heidsleider bekleedde Johnson het voorzitterschap van de politieke com missie van de democratisch# partij, van de senaatscommissie voor lucht en ruimtevaart en van de commissie van onderzoek naar de paraatheid. Hij was ook lid van de invloedrijke commissie van toewijzingen en de commissie voor de strijdkrachten. Johnson staat bekend als een man met een vooruitziende blik. Aan het begin van het ruimtevaarttijdperk in 1957 stelde hij een onderzoek in naar de ontwikkeling van satellieten en intercontinentale ballistische projec tielen. Dit onderzoek gaf de stoot tot het huidige nationale programma voor ruimteonderzoek en ruimte vaart. Vice-president Johnson heeft steeds militaire programma's ter bestrijding van communistische agressie zijn vol le steun gegeven en alle internatio nale overeenkomsten en bondgenoot schappen, die dit als voornaamste doel hebben, krachtig gesteund. Wijlen president Kennedy heef dankbaar gebruik gemaakt van d< juridische ervaring van zijn vice-pre sident Johnson om goed contacter tussen de regering en het Congre. te onderhouden. Naar gelang de si tuatie dit vereiste, verzocht hij John son ook te fungeren als zijn diploma tieke of persoonlijke vertegenwoor diger. Op het terrein van de burgerrech ten heeft hjj baanbrekend werk ver richt sedert hij tijdens de regering Eisenhower leider van de democrati sche fractie in de Senaat was. In 1957 en 1960 wist hij het congres te be wegen wetten op het gebied der bur gerrechten aan te nemen. Johnson is lid van de „Christian Church", een protestants genoot schap. Met enorme koppen, en in aommige Tal van bladen wijdden vele pagina'», gevallen met zwart onu-ande voor- afgewisseld met foto's aan de laaghar- paginas.brachten de New Yorkse om het leven gebrachte president, bladen het bericht over de noodlot- Eén foto van president Kennedy, tege moord op president Kennedy, staande voor een groot schilderij van president Lincoln, droeg aLs onder schrift: „Beiden behoren nu tot de geschiedenis". De „New York Times" gewaagde in een hoofdartikel van een „Historisch en overweldigend verlies voor het land en voor de wereld". De „New York Herald Tr'bune" schreef, dat „geen beter geds eken voor John F. Kennedy kan worden opgericht, dan een zorgvuldig onder zoek naar de oorzaak van de mis daad". De „New York Daily News" schreef: „Zo eindigde dan, in een vre selijke tragedie, betreurd door de natie en, naar onze overtuiging, door het grootste dieel der wereld, een carrière die schitterend was en een Leven, dat vol was met opwinding, avontuur en succes". Ook de pers in andere wereldcen tra, zoals Londen en Parijs, getuig den in een hoofdartikel van het gro te verlies, dat de wereld door het heengaan van Kennedy heeft geleden. De Londense „Times" noemde de moord „een schok, die groot genoeg is om de gehele wereldstructuur tot schudden te brengen". De „Daily Mail" schilderde de pre sident als een man: „die bewezen heeft de sfeer van het internationale denken tot meer hoopvol en idealis tisch peil te kunnen brengen". Enige uren na de dood van haar man, Johnson de eed als president aflegde» De Par ij se „l'Aurore" noemde mevrouw Kennedy aanwezig In Washington toen Lyndon Bainee Kennedy de „personificatie van de roadie en gelijkheid der mensen". groet haar vader warm met een „Hi, Daddy" na zijn aan komst voor een weekend in het gezin. Daar onder: Kandidaat senator Kennedy tijdens 'n verkiezingsrede in Detroit, de stad, die dikwijls de autostad wordt genoemd vanwege het grote getal autofabrieken in de omge ving. Rechts boven: Een historisch ogenblik: John Kennedy legt de eed af als de v*jf- en-dertigste president van de Verenigde Staten, op 20 januari 1961 voor Earl War ren, hoofd van Justitie. Rechts onder: Het eerste gezin van Amerika: de heer en mevr. Kennedy. John jr. en Caroline voor het huis van de vader van de presi dent, Joseph P. Kennedy, in Palm Beach, Florida. Presidenten die in het harnas stierven Sinds 1840 is iedere twintig jaar een Amerikaanse presi dent tijdens zijn ambtsperiode overleden. Met de moord op president Kennedy wordt deze tragische reeks met één geval uitgebreid. Kennedy was de vierde president die vermoord werd. William Henry Harri son, de negende president, overleed een maand nadat hij tot president was gekozen aan een longontsteking, op 4 april 1841. Abraham Lincoln, geko zen in 1860, overleed op 15 april 1865. James A. Garfield, die in 1880 president werd, stierf 19 september 1881, Wil liam McKinley herkozen in 1900, kwam in 1901 te overlij den, Woodrow Wilson, herko zen in 1920, overleed op 3 fe bruari 1924, Franklin D. Roose velt, herkozen in 1940, stierf op 12 april 1945 en John F. Kennedy, gekozen in 1960 overleed op 22 november 1963. De eerste berichten over de moord aanslag op president Kennedy en de latere bevestiging van zijn dood heb ben Wall Street vrijdag verbijsterd. Nadat de eerste berichten over deze nationale ramp waren ontvangen daalden de koersen scherp door een lawine van verkopen. Halverwege de middag werd de handel gestaakt. De koersdalingen bedroegen meren deels tot twee punten en meer. En kele handelaren verklaarden, dat de snelle stopzetting van de handel gro tere verliezen voorkwam. Het Dow J ones-gemiddelde sloot 21,16 punten lager op 711,49. Het koersverlies van gisteren werd geraamd op bijna tien miljard doilar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9