De wereld betuigt haar medeleven DE MOORD OP PRESIDENT KENNEDY DE POLITIEKE CONSEQUENTIES VAN DE MOORD IN DE VER. STATEN Afgevaardigde - Senator - President HIJ WAS DE EERSTE KATHOLIEKE LEIDER VAN ZIJN LAND 2ATFRDAG 23 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGfNA I fonisch op het hem door een journalist medegedeel de nieuws. Later op de avond verklaarde hij: „Het is met diepe ontroering, dat ik het nieuws heb verno men, dat menselijk gesproken verschrikkelijk is en politiek belangrijke consequenties inhoudt". Radio-Moskon en de Russische televisie hebben hun uitzendingen onderbroken om het nieuws van de moordaanslag op president Kennedy te brengen. De aanslag werd toegeschreven aan „rechtse elementen". Radio-Moskou zond aansluitend op het nieuws stem mige muziek uit. Russen die reeds op de hoogte waren van het nieuws zeiden onmiddellijk, dat deze aanslag op binnen- en buitenlands gebied zeer belangrijke gevolgen zou kunnen hebben. Waarnèmers achten het niet uitgesloten, dat deze gebeurtenis de huidige, door premier Chroesjtsjow gevolgde politiek ten aanzien van het westen op losse schroeven zet. De West-Eerlijnse burgemeester, Brandt, zei: „Ik heb het gevoel alsof een licht is uitgegaan, uitgegaan voor alle mensen die op vrede en vrijheid hoopten en op een beter leven. Hij is de beste vriend die Ber lijn ooit gehad heeft". Radio-Boedapest onderbrak vrijdag het programma om het „schokkende nieuws van president Kennedy's dood" bekend te maken. Het communistische Tweede-Kamerlid Bakker zei geen woorden te hebben voor een schanddaad als de moord op president Kennedy. Naar zijn oordeel was dit een daad van rassenfanatici. De heer Bakker kon nog niet overzien van welke invloed de dood van de heer Kennedy zou zyn op de betrekkingen tussen Amerika en Rusland. Paus Paulus VI heeft in grote verslagenheid kennis genomen van het overlijden van president Kennedy. Hij trok zich onmiddellijk in zijn kapel terug om te bidden voor de zielerust van de overledene, die hij nog in juli jl. in audiëntie had ontvangen. De Paus zond boodschappen van rouwbeklag aan de familie van de president. Kardinaal Spellman uit New York verklaarde vrij dagavond in Rome, dat hij geschokt en diep bedroefd was over Kennedy's overlijden. De kardinaal, die het Concilie in Rome bijwoont, zei, dat hij de rozenkrans voor de president bad. Hij noemde het overlijden van de president een groot verlies voor Amerika en de gehele wereld. Generaal De Gaulle verklaarde: „President Kenne dy stierf als soldaat, in het vuur, voor zijn plicht en in dienst van zijn land. Uit naam van het Franse volk, dat altijd bevriend is geweest met het Ameri kaanse, breng ik een eresaluut aan dit grote voor beeld en aan deze grootse herinnering". De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gezegt, dat het bericht van de moordaanslag bij hem „een gevoel van niet begrij pen, van persoonlijk verlies" heeft opgeroepen. Hij was diep geschokt door de tragische dood van „deze jeugdige, energieke en daadkrachtige president", die hij uit persoonlijke contacten kende. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, was zijn ontroering nauwelijks meester toen hem het nieuws werd medegedeeld. „Het is verschrik kelijk, ik ben totaal overstuur", antwoordde hij tele- In het vliegtuig van Dallas naar Washington, kort nadat Lyndon Baines Johnson al6 opvolger van Kennedy I» beëdigd, troosten Johnson en zijn vrouw mevrouw Jacqueline Kennedy (rechte). Vervolg van pag, L Toen WJ enkele minuten later in een veraocht geen bloemen naar heit Wït- ziékenlhuds werd binnengebracht, was te Huis of de begraafplaats te renden. Een dier politiemannen, dfe deel hü al stervende. Men heeft nog ge- Zij vraagt het gelid daarvoor voor een uitmaakte van het escorte van pre-tracht hem te redden met een bloed- liefdadig doel beschikbaar te stellen, side rit Kennedy, heeft verklaard, dat transfusie. Er werd ook nog een ope- het eerste schot viel bij het nemen ning gemaakt in de luchtpijp om hem In Washington heerste, na het be- van een bocht naar links. Volgens het ademen te vergemakkelijken, kend worden van de moordaanslag deze ooggetuige werd de president Een zuurstofapparaat baatte ook niet op de president, grote verwarring, niet door dit schot getroffen. Kenna- meer. Na 25 minuten viel de card&o- Groepjes mensen, die zich bij de dy draaide zijn hoofd om, om te zien graaf stal: John Kennedy was dood. ingangen van grote warenhuizen had- wat er aan de hand was. Tegelijk daarop viel het tweede schot, dat de president in het hoofd trof. Hierna zakte de president op de krnieën van zijn vrouw ineen. CHAPELLE ARDENTE IN WITTE HUI8 DALLES CONSERVATIEF BOLWERK dien verzameld, vervielen tot diep stilzwijgen. Een gekleurde taxichauffeur, die zo overstuur was, dat hij niet meer in Het stoffelijk overadhot van wijlen •J"'™? b05feJ\'? Op de voorbank van de auto zat president Kennedy zal vandaag war- ',Dlt 15 dat ik het echtpaar Connally. Toen de poli- den opgebaard in een der ontvangst- meegemaakt en God tieman zag, dat de auto met bloed zalen van het Witte Huis, die daartoe weet'. d j.:leTen„heel wat besmeurd was, had het escorte maar als chapelle ardente wordt ingericht smen,>6e dmj^en heb gezien één gedachte: zo snel mogelijk naar Om tien uur 's morgens, plaatsehj- TTT KTTS:TF w v VAOR het ziekenhuis. tijd, zullen de naaste familieledlen St Sct een laatste groet aan de gestorvene daaist brengen, terwijl later op de dag ach- Wa„„, tiraonTwvrffcmo Henry Gonzalez, die lid is van het Tr -j legenhedd zullen hebben. De chapelle het volgende. „Ik zag, dat me Kennedy en zijn echtgenote waren M publiek toe- vro?w met bloed be- halverwege een driedaagse serie z;jin> spat was, haar man voor het laatst spreek/beurten in Texas. De president kuste. Zij nam de ring van haar vin had al een toespraak voorbereid Zondag en maandag aal het lijk g* enJ_1f€d aan 08 vülger van worden opeebaard in de grote roten- Kermedy gehoor te Dallas. In zijn rede deed j. v.KsnitAni hij een scherpe aanval op zijn ul- bouw P Congresge- j0hn80n ONMIDDELLIJK AAN tra-conservatieve tegenstanders. Dal- DE SLAG las staat bekend als een bolwerk van Maandag zal in de St. Matthews conservatieve politiek en conservatie- kathedraal in Washington een ronw- Zowel de republikeinse als de de- ve financiën. dienst worden gehouden, waarbij de mocratische leiders van beide Huizen Vier weken geleden, op 24 oktober aartsbischop van Boston, kardinaal van het Congre6 hebben tijdens hun spuwde een man naar Adilai E. Ste- Richard Cushing, een pontificale Re- ontmoeting met president Johnson vensan, toen die een rede hield. Een quiemmis zal celebreren. deze hun samenwerking toegezegd, ander sloeg Stevenson op het hoofd. De nieuwe president voerde later De rede werd gehouden ter gelegen- Het stoffelijk overschot zal wor- telefoongesprekken met oud-presi- heid van de dag van de Verenigde den opgebaard op een katafalk gelijk denten Truman en Eisenhower. Naties. aan die, welke ongeveer honderd Voor vandaag staat een conferentie jaar geleden voor president Lincoln met minister Dean Rusk op het pro- De politie had voor het bezoek van werd gébruikt. gramma, die 's morgens vroeg in Kennedy de grootste voorzorgen ge- De familie van de president heeft Washington werd verwacht, nomen, omdat nieuwe demonstraties werden verwacht. Wellicht is de aandacht daarbij te zeer gericht ge richt geweest op het centrum van de stad en heeft men een gevaarlijk punt, zoals dat waar de moordenaar in een hinderlaag lag, verwaarloosd: een kruispunt van drie drukke ver- x keerswegen buiten het stadscentrum. De moord op president Kennedy klaarden, dat Kennedy voor de vol- De kogel, die een einde heeft ge- zal ongetwijfeld het politieke beeld gende presidentsverkiezingen, in no- maakt aan het leven van Kennedy, in de Verenigde Staten grondig wij- vember 964, ongetwijfeld weer de trof die president in zijn rechterslaap, zigen. Politieke waarnemers ver- kandidaat van de democratische par- K 6 tij zou zijn geweest en ook een grote kans zou hebben gemaakt de over winning te behalen, ondanks het feit, dat hij de laatste tijd enig ter rein had verloren in verband met zijn standpunt en dat van zijn rege ring met betrekking tot de burger rechten. Of zijn dood zal leiden tot een strijd binnen de democratische par tij over de presidentskandidatuur, staat nog te bezien, doch wel zal hij van enorme invloed zijn op de keu ze van een republikeinse kandidaat. Vooral op de kansen van de zeer rechts georiënteerde senator Gold- water zou de moord een nadelige invloed kunnen hebben. In hun uitlatingen nemen de poli tici in Washington geen blad voor de mond en velen geven onomwon den de schuld aan de uiterst rechtse „John Birch Society". Alles bijeen kan niemand voor spellen hoe de politieke situatie in de Verenigde Staten zich in de ko mende weken zal vormen. Sommi gen achten het zelfs mogelijk, dat er nu meer stemmen zullen opgaan voor een herverkiezing van oud- vice-president Nixon, die in 1960 Kennedy's tegenstander was. Senator kreeg dreigementen. Tegen de republikeinse senator voor Texas, John Tower, werden vrijdagavond door de telefoon ver scheidene anonieme dreigementen geuit. Als voorzorgsmaatregel liet hij zijn vrouw bij vrienden buiten Washington onderbrengen. Ook ont ving hij twee telegrammen, waarin hij indirect verantwoordelijk wordt gesteld .voor de moord op de presi dent. Met een vliegtuig van de presidentiële vlucht is de kist met het stoffelijk overschot van president Kennedy uit Dallas in Texas aangekomen op de Amerikaanse luchtmachtbasis Andrews bij Washington. Achter de kist mevrouw Kennedy en de broer van de president, Robert Kennedy. JOHN FITZGERALD KENNEDY: John Fitzgerald Kennedy, de 46-jarige president met het jongens achtige uiterlijk, was de eerste rooms-katholiek, die sedert 1928 toen gouverneur Al Smith uit New York, ook een democraat, door Herbert Hoover verslagen werd naar het presidentschap dong. Hij werd 29 mei 1917 in Brookline, Massachusetts, geboren als tweede zoon van Joseph Kennedy, Amerikaans ambassadeur in Engeland van 1937 tot 1940, die als financier een groot fortuin ver gaarde en reeds bij zijn leven op elk van zijn negen kinderen een miljoen dollar vastzette. Hij kwam in 1946 in de politiek door zijn verkiezing als afgevaar digde van een district in Boston. Hij werd tweemaal herkozen en werd in 1952 senator voor Massachusetts. Ondanks zijn nederlaag op de conventie in 1956 werd hij toen reeds als toekomstig kandidaat voor het presidentschap aangemerkt. Als senator heeft Kennedy begrip voor moeilijke kwesties gezond verstand en evenwichtigheid getoond. Zijn collega George Sma- thers van Florida zei van hem, dat zijn grootste politieke troef was dat de mensen hem mochten en hem wilden helpen. In de ver kiezingscampagne toonde hij grote gevatheid. Hij versierde zijn redevoeringen met aanhalingen uit de klassieken en wist interrup ties handig te pareren. Kennedy was een belezen man. Na de oorlog was hij een tijdje journalist. Hij schreef drie boeken: „Why England Slept" (1940), over het gebrek aan voorbereiding van Engeland op de laatste wereldoorlog, „Profiles in courage (1956), een serie biografische essays, waarvoor hij de Pulitzer-prijs kreeg, en „The strategy of peace" (1960), een bundel redevoeringen. President De Gaulle is vrijdag 73 jaar geworden. Evenals voorgaan de jaren bleven officiële plechtig heden op verzoek van het Franse staatshoofd achterwege. Een 18-jarige Parijse telegra fist, Marcel Vincent, heeft donder dag de ring ter waarde van ongeveer 450.000 gulden die mevr. Fath al en kele dagen vermiste teruggevonden. De ring lag in de straat goot voor haar huis. Men vermoedt, dat mevr. Fath de ring uit haar handtasje heeft De broer van de overleden president, Robert Kennedy, houdt de hand vastten vallen, toen zij haar sleutels van zijn schoonzuster, mevr. Jacqueline Kennedy, terwijl het stoffelijk voorschijn haalde, overschot in de lijkwagen wordt gelegd. Kennedy werd op 8 november 1960 tot president der VS gekozen. Zijn republikeinse tegenstander was Ri- card Nixon. In zijn inaugurele rede in januari 1961 deed de nieuwe pre sident een beroep op zijn landgeno ten en de mensen in de gehele we reld gezamenlijk te strijden tegen „de gemeenschappelijke vijanden van de mens tirannie, armoede* ziekte en oorlog". In de eerste honderd dagen van zijn bewind, een kritieke periode voor elke nieuwe regering, zond hij naar het congres een program van federale hulp aan het onderwijs en verscheidene voorstellen ter stimule ring van de economie. Tijdens zijn presidentschap streef de hij naar belastingverlaging, hulp aan gebieden, die door industriële veraonderingen economisch in moei lijkheden waren gekomen, een uit gebreid woningbouwprogram en me dische zorg voor de bejaarden. De president ijverde voor de bur gerlijke rechten van de negerminder heid. CUBA In zijn buitenlandse politiek stuur de hij zijn land door een der ern stigste crises, toen hü in oktober van het vorig jaar met grote beslistheid optrad tegen de installatie van Rus sische raketten op Cuba. De wereld bevond zich korte tijd aan de rand van een oorlog, maar de Russen stem den er, na een persoonlijke uitwisse ling van boodschappen tussen Kenne dy en premier Chroesjtsjov, in toe de raketten uit Cuba terug te trek ken. Kennedy, die een der jongste pre sidenten der VS was, zette de Ame rikaanse pogingen om de spanning in Berlijn te verminderen voort, streef de naar een neutraal en onafhanke lijk Laos en riep herhaaldelijk op tot een doeltreffend verdrag, waarbij kernproeven zouden worden verbo den. Tijdens zijn bewind kwam het beperkte kernstopverdrag tot stand, dat deze zomer in Moskou werd ge tekend en waarbij alle kernproeven behalve de ondergrondse, werden verboden. Hij zag dit als onderdeel van een algemeen ontwapeningsver drag dat hij als het voornaamste doel beschouwde. Een van zijn eerste daden als pre sident was zijn overleg met Chroesjt sjov in Wenen, dat deel uitmaakte van zijn streven o mde spanning in de wereld te verminderen. Hij stichtte een vredeskorps van Amerikaanse vrijwilligers „technici en instructeurs, die thans in de ont wikkelingslanden werken. Van hem is ook een program voor economische en sociale vooruitgang in Latijna- Amerika afkomstig, dat in 1961 op een conferentie in Urugay werd goedgekeurd. Kennedy trad in 1953 in het huwe lijk met Jacqueline Bouvier. In 1957 werd Caroline geboren en in 1960 hun zoon John. Een derde kind stierf kort nadat het in augustus van dit jaar voortijdig was geboren. De fa milie Kennedy is afkomsitg uit Ier land. OFFERBEREIDHEID Kennedy, die herhaaldelijk wees op de noodzaak van een dynamische vooruitziende politiek op binnen- en buitenlands gebied, vroeg bij zijn in stallatie als president zijn landgeno ten bereid te zijn alle nodige offers te brengen: „Vraagt niet wat uw land voor u kan doen, maar vraagt wat gij voor uw land kunt doen." Hij was goed in sport en had veel vrienden, van wie een groot aan tal uit academische en intellectuele kringen en uit de perswereld. Poli tiek had zijn grootste belangstelling maar hij las veel biografieën en boe ken over geschiedenis. Hij had een onverzadigbare nieuwsgierigheid. Bezoekers werden vaak gebombar deerd met vragen over allerlei ge beurtenissen en nieuwe ideeën. Op de universiteit van Harvard leerde hij, naar hij later zei, de „bekoring van het denken". Als president versterkte hij de Amerikaanse strijdkrachten in de VS en in Europa en riep hij zijn bond genoten op standvastig te blijven te genover communistische druk. Maar in juni 1963 deed hij in een grote re de een beroep- op de Amerikanen oude, verstarde standpunten aan gaande de koude oorlog te herzien. Terwijl de betrekkingen met de com munistische wereld minder gespan nen werden, begon de verhouding met enkele bondgenoten moeilijker te worden. Zo verkoelde de sfeer tussen Parijs en Washington. Et ont stonden scherpe meningsverschillen over de Navo en de kernpolitiek. TONEELVOORSTELLING IN DE SCHOUWBURG WERD AFGELAST De opvoering van het toneelstuk „Ra tel van een simpel man" door het Nieuw Rotterdams Toneel in de Leidse stads schouwburg is gisteravond in de pauze afgelast in verband met het overlijden van de president van de Verenigde Sta ten, John Kennedy. De directeur van K. en O., de heer Van der Pompe, kondigde in de pauze aan, dat dit nieuws aanleiding was om de voorstelling af te gelasten. „ERE-SALUUT AAN DEZE GROOTSE HERINNERING"

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3