DE ZEVEN LEVENS VAN JOHN F. KENNEDY Eén dag uit het leven van een „rusteloze president ZIJN SCHIP WERD OVERVAREN DOOR EEN JAPANSE JAGER BLOEMEN BIJ PORTRET VAN KENNEDY Een moedig man is ons ontvallen ZATERDAG 23 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAG1K 10 De artiest, belast met het schilderen van het portret van president Kennedy in opdracht van een tijdschrift, was wanhopig. De president bleek het moeilijkste „model" te zijn, dat hij ooit voor zich had gehad. „Hij wil niet stilzitten", zuchtte de schilder. „Om de paar minuten toont zijn gezicht 'n andere uitdruk king". Dezelfde rusteloosheid maakt het hem onmogelijk rustig in een stoel te zitten; voortdurend speelt hij met potloden, dassen of sigaren. Zij geeft echter ook uitdrukking aan een geest, die zeer gemakkelijk van het ene onderwerp naar het andere kan overspringen. Deagenda van een „gewone" dag in het leven van de president toonde de volgende gespreksonderwerpen: wetsproble- men, een komende Navo-conferentie. plannen voor een nieutv landbouwpro gramma, tariefonderhandelingen met de EEG en een gesprek op het ministerie van binnenlandse zaken. Hij sprak over zijn trip naar Zuid-Amerika met domi nee Billy Graham, de laatste ontwikkelin gen rond Berlijn met Dean Rusk, een politiek probleem met de republikeinse senator Walter, de Con go-politiek en over enige benoemingen aan het ministerie van buitenlandse zaken. s araP IHra i Diezelfde dag lunchte hij met een groep radiomensen, deed een half uur lang gymnastiek, liet zijn haar knip pen, sprak met Henry Cabot Lodge over het Atlantic Institute, accepteer de de geloofsbrieven van "een nieuwe diplomaat uit Roemenië, beëdigde Chester Bowles als zijn bijzondere ad- viseuren sprak met senator Spark- man uit Alabama over een niet be kend gemaakt onderwerp. Hij tekende 'n stapel papieren, las zijn post en dic teerde zijn secretaresse een aantal brieven, sprak zich uit over wat klei nere stafproblemen, ging een half uur zwemmen en keerde om half negen naar zijn huis terug om samen met zijn vrouw het diner te gebruiken. Zijn stafleden zeggen, dat Kennedy in staat is gemakkelijk over ie scha kelen van een wereldprobleem naar een onbelangrijke benoeming en van daar weer naar een wereldprobleem. Hij wil ook graag op de loogte blij ven van alles wat er zo gebeurt. Dikwijls zegt h\j tegen een staflid iets in de geest van: ,,Ik heb de gang van zaken in Indonesië de laatste tijd niet al te best gevolgd. Ik wil graag helemaal op de hoogte zijn. Wil je me een overzichtgeven van wat er zo al gaande is?" Geen rust Er was op dat moment niets, dat hem aan Soekarno moest doen den ken, maar zijn eigen „wekkertje" waarschuwde hem, dat het tjjd was om weer eens wat over Indonesië te horen. Maar net zo mir als zijn geest, kent zjjn lichaam enige rust. Tijdens lange conferenties of vergaderingen doet de president niets anders dan heen en weer schommelen in zjjn stoel, wrijft over enkel of knie,vouwt zijn handen samen en draait met zijn" duimen, wrijft met een hand langs zijn kin, laat een been op en neer schommelen en speelt met een sigaar. Het sigaar ritueel fascineert conferentiegenoten soms zó, dat zij haast van het onder werp afgeleid worden. Sommige bij eenkomsten zijn soms „twee sigaren- vergaderingen" en die zijn ook twee maal zo intrigerend. Het ritueel gaat gewoonlijk zó: De president wacht totdat de discus sie goed op gang is en haalt dan een sigaar voor de dag, onveranderlijk een klein, dun dingetje. Heel lang zaam maar zeker verwijdert hij het cellofaan en haalt zorgvuldig het band je eraf; dan rolt hij de sigaar enige malen gedachteloos langs zijn tong. Vervolgens begint het gesla op de zak ken van pantalon en colbert. De pre- OP HET RODE PLEIN Terwijl een sneeuwjacht door de Moskouse straten joeg, groepte een aantal Russen op het Rode Plein nog na midder nacht samen. Zij lieten hun spijt horen over de dood van president Kennedy. Een van de schildwachten bij het granieten Lenin-mauso- leum, een kapitein van het Rode leger, zei: „Zoals wij het in Rusland zeggen: ieder land heeft zijn schurken Ondanks ideologische geschil len bestond toch van beide kanten het streven de betrek kingen te verbeteren en Ken nedy was van mening, dat er nauwere banden moesten be staan. Het is treurig, dat hij door moordenaars werd over vallen". Ook de met een bontmuts getooide politieman bij de Spasskypoort van het Krem lin, nabij het bureau van pre mier Chroesjtsjow, sprak over president Kennedy's pogingen om de betrekkingen met Rus land te verbeteren. Een monteur met een breed gerande hoed en een zware overjas, die in de buurt stond, zei: „Het hele Russische volk vindt het jammerWij be schouwden Kennedy als de man die in staat was de zaken in tijden van gevaar te rege len". sident schijnt nooit lucifers bij zich te hebben, laat staan dat hij beschikt over een gemakkelijk voorwerp als een aansteker. Als hij alleen in zijn kantoor is, dan roept hij zijn secre taresse, die voor lucifers moet zor gen. Maar tijdens de vergaderingen van de nationale veiligheidsraad is de deur naar het kantoor van de secreta resse gesloten. Net als iedere minis ter en generaal klaarzit om een aan steker voor de dag te halen, legt de president zijn sigaar neer. De discus sie gaat dan verder en even later brengt hij de sigaar weer naar zijn mond. Begint uieer Het spel van zoeken naar lucifers begint weer, maar eerst dan herin nert de president zich, dat hij geen lu cifers heeft. Tenslotte kijkt hij hoop vol naar de man, die het dichtst by hem zit en krijgt zijn vuurtje. Alle men, die in de kamer zitten, kun nen dan weer opgelucht ademhalen. Maar ook na het „vuur" ritueel blijft Kennedy met de sigaar spelen, beweegt hem heen en weer, tipt er as af en rolt hem over zijn handpalm. President Kennedy gebruikt elke mid dag ook een kop thee met wat ka- neel-toastjes. Tijdens de eerste verga dering van de „nationale veiligheids raad" keek hij even rond e vroeg be leefd of iemand ook thee wenste. Al le aanwezige dertig mannen zeiden „ja," tot verrassing van de president. De keuken in het Witte Huis kreeg toen een spoedorder te verwerken, die een half uur tijd in beslag nam. Toen alle 31 koppen thee en de toastjes klaar waren, moest de vergadering voor tien minuten onderbroken worden vanwege het ronddienen van thee en toast. Sindsdien vraagt de president door Marianne Means Copyright Opera Mundi nooit meer of iemand soms ook thee wil. Wel 'krijSf hij zelf zijn portie, on geacht wat er gaande is, om vier uur Goede pokerspeler De president hoe ongedurig hij ook moge zijn,is een goede pokerspeler. Men merkt nooit aan hem, hetzij aan woorden of gelaatsuitdrukking, wat hij denkt wanneer er over een probleem gediscussieerd wordt. Wanneer iedereen zijn opmerkingen te vragen: „Kunt u daar zelf voor gemaakt heeft, begint de president instaan?" als een lid van het kabi net een bepaald voorstel doet. „Wat gebeurt er ,alszal hg een ander vragen. Elke week krijgt president Kennedy van zgn ministers een overzicht van drie bladzijden, waarin alles staat wat er op de diverse departementen is gebeurd. De president blijft ook van de bewegingen van zijn ministers en hun staf op de hoogte door de dag bladen. De secretaris van het kabinet, Ted Reardon, staat steeds in contact met de leden van het kabinet,met uit zondering van de ministers van bui tenlandse zaken en van defensie, die dagelijks enige malen persoonlijk met de president spreken. Kennedy en zijn ministers spreken dikwijls per telefoon met elkaar en tal van stafleden fungeren als verbin dingsdienst tussen het Witte Huis en de verschillende ministeries. Over el ke rede, die zg van plan zijn uit te spreken, lichten de ministers de presi dent in het kort in. Zij gev-n hem geen inzage van de rede, zoals die op papier staat, maar spreken voordat zij de speech schry- ven met de president over wat zg van plan zyn te zeggen. Drie voordelen De préèïdent heeft meer kabinets- en veiligheidsraadvergaderingen ge^ houden dan hij oorspronkelijk van plan was. Ilij heeft drie zeer belang- Tijdens zijn bezoek aan Amerika bracht prins Bernhard ook een be zoek aan Washington. Hij werd daar ontvangen door president Kennedy, met wie de prins een aangenaam onderhoud hf,d. rijke voordelen van dergelijke grote re vergaderingen ontdekt: —Zij zyn de beste en vlugste weg om de departementen van elkaar te laten weten, wat zij doen. Als regel krijgt elk kabinetslid de gelegenheid te spreken over de belangrijkste pro blemen en de vorderingen op zijn de partement. De grote vergadering is een goed forum voor de president om zijn be slissingen bekend te maken. Hij kan dan elke „laatste minuut" mening van de heren horen en hun allemaal tegelijk meedelen, wat hg heeft be sloten. Bovendie1 geeft de grote verga dering gelegenheid over de betrekkin gen met de volksvertegenwoordiging te spreken en te bepalen hoe elk de partement kan helpen met het door drukken Van een programma, dat in het congre-3 tegenstand ontmoet. Toer hg zgn tweede ambtsjaar ini- ging werd president Kennedy ge vraagd welke zaken hem in het afge lopen jaar het; meeste verbaasd had den. Hij- schudde zij tl- jhoófö en ant woordde: „Het, Js bijzonder moeilijk ih.de geschiedenis-terug te gaan...../' Overigens is het verschillende keren gebeurd, dat de president wel voor verrassingen werd gezet, in zyn eer ste jaar op het Witte Huis. Nog niet zo lang geleden kreeg hij er een voor geschoteld. Geïrriteerd Ietwat geïrriteerd was hij met een kabinetsvergadering begonnen en zei tegen een minister: „Waarom bent u verder gaan werken aan een plan, waar ik niets voor voel?" De minister protesteerde- „Mr. President, in januari stuurde u be richt, dat u er vóór was." Kennedy fronste do wenkbrauwen, liet alle correspondentie komen die op het onderwerp betrekking had en moest ontdekken, dat hij indertijd in derdaad zijn goedkeuring had gege ven. In het kader van nieuwe ont wikkelingen was het echter niet ver standig met het plan door te gaan. „Wie heeft dit bericht eigenlek ge schreven?" gromde hij binnensmonds. Een staflid van het Witte Huis zei toen: „Mogen wy u er aan herinne- 'rèn, dat een zeer hooggeplaatste rege ringsfunctionaris de opdracht gaf de ze boodschap te versturen De pre sident begon plotseling te grinneken. Niemand anders dan hy was er ver antwoordelijk voor. „Wel, de man die dit deed, had hier eigenlijk in decem ber .(tijdens de regering Eisenhower, red.) moeten ritten.'' zei hjj adrem. KENNEDY ALS SCHEEPSCOMMANDANT IN LAATSTE OORLOG Studie in Londen Na het behalen van het einddiplo ma der middelbare school, werd John Kennedy door zijn vader naar Looi den gezonden, waar hij de lessen zou volgen aan de beroemde London School of Economics, die destijds, het was in 1935, nog al sterk onder socialistische invloed stond. Aanvankelijk had hij de lagere school in zijn eerste woonplaats Brookline bezocht, maar nadat de fa milie in 1928 naar Bronxville bij New York was verhuisd, genoot hij onderricht aan particuliere scholen te Riverdiale (New York) en Choate in Connecticut. Aan de London School was een van zijn leraren prof. Harold Laski, de geestelijke mentor van de Engelse Labour Party. Door hem raakte John Kennedy onder de indruk van het socialisme, al moet gezegd wor den dat hij in feite nimmer socialist is geworden. Wel heeft Laski onge twijfeld zijn later politiek en econo misch denken beïnvloed. Harvard Na een jaar studie te Londen liet John zich, zoals zijn vader en oud ste broer voor hem (terwijl zijn twee jongere broers zijn voorbeeld zouden volgen), inschrijven aan de meest vermaarde universiteit van de Verenigde Staten, Harvard. In 1938 onderbrak hij zijn studie een half jaar om weer naar Londen te gaan waar zijn vader inmiddels gezant was geworden. Tijdens deze vakantie - die overigens tot in de herfst van 1939 werd gerekt - was John ruim een jaar werkzaam als secretaris van zijn vader op de ambassade. Kort na het uitbreken van de tweede Wereldoorlog keerde hy naar Amerika terug, met het doel zijn stu die aan de Harvard-universiteit voort te zetten. Een jaar later deed hij daar zjjn laatste examen, met als hoofdvak economie. Boek Tijdens het verblijf te Londen schreef John Kennedy zijn eerste boek Why Engeland slept (Waarom Engeland sliep), dat dank zij de wel- wilende steun van de Amerikaanse persmagnaat Henry Luce (Time, Li fe, Fortune en andere bladen), die er een voorrede voor schreef, een best seller werd. Van de opbrengst, van de Amerikaanse editie, waarvan om streeks 55.000 exemplaren werden verkocht, kocht de jonge Jhon zijn eerste wagen, een Buick. De royalty's vain de Engelse uitgave (hiervan werden 35.000 exemplaren verkocht) schonk hij aan de door bombarde menten zwaar getroffen Zuidengelse havenstad Plymouth. Een week lang bleven zij op dat onbewoonde eiland met niets te eten dan wat kokosnoten en te drinken dan de schaarse dauwdruppels, die zij van de bladeren likten. Redding Sport Natuurlijk deed hij, als iedere jon ge Amerikaan, veel aan sport, maar hij overdreef dikwijls. Tijdens een voetbalwedstrijd viel hij en liep een ruggegraatskwetsuur op, waarvan hij zijn hele verdere leven last heeft ondervonden. In september 1941 meldde hij zich voor de vloot, nog voor de Verenigde Staten in de oorlog betrokken wer den. Door zijn rugletsel kostte het hem moeite om goedgekeurd te worden, maar toen hij eindelijk zijn zin kreeg, klom hij al spoedig op tot luitenant ter zee 2e klasse. Hij kreeg het commando over een kleirt oor logsschip, de patrouilleboot 109, dat in de Stille Oceaan opereerde. Op 2 augustus 1943 werd de 109 bij de Salomoneilanden door een Ja panse jager geramd waardoor de boot letterlijk in tweeën werd ge sneden. 48 Uur op een half schip Twee dagen en nachten dreven John en vijf andere overlevenden op een half schip in zee, maar slaagden er tenslotte in naar een eilandje te zwemmen, over een afstand van vijf kilometer. Ondanks zijn rugletsel, dat hem steeds last bleef bezorgen, bereikte hij het eiland, waarbij hij nog een der zwaargewonde manschappen van zijn schip meetrok aan een tussen zijn tanden vastgehouden lijn van een reddingsboei Elke kilometer afstand veVgde een uur en na vijf uur zwemmen werd het reddende strand bereikt, waar elf andere overlevenden inmiddels al vaste grond hadden bereikt. Nadat zij de hoop, door een in Straat Blacket kruisend Amerikaans oorlogschip opgemerkt te worden hadden opgegeven, troffen de elf uitgeputte mannen voorbereidingen om op het dichtstbij liggende grotere eiland redding te zoeken. Nog eens worstelden zij drie uur in de golven en ook nu trok Kennedy de gewonde, die nog niet zwemmen kon, met zich mee. Het grotere eiland was Kennedy en zijn bemanning gunstig gezind. Allereerst vonden zij in een door de Japanners verlaten schuilplaats wat water en ook een aantal nog bruik bare noodrantsoenen. Daarna ont moetten zij inheemsen, die zich be reid verklaarden per roeiboot een bêricht naar het dichtstbijzijnde Ame- ri' anse steunpunt over te brengen, namelijk naar het eiland Rendova bij New Georgia. Kennedy gaf hun een kokosschaal mee naderhand sierde deze zijn bureau in het senaatsge bouw te Washington waarop hij de boodschap had gekerfd: „Inheem se kent positie. Kan de weg wijzen Elf overlevenden vragen klein vaar tuig. Kennedy". Al spoedig kwam er hulp opda gen. De uitzonderlijke doortastend heid en moed die hij bij het redden van een gewonde makker had be toond, was voor zijn bevelvoerende officier aanleiding Kennedy met een hoge marine-orde te onderscheiden. Ontmoeting Jaren later zou het avontuur in Straat Blacket voor enkele betrok kenen nog een merkwaardige poli tieke nasleep hebben. Tijdens de ver kiezingsstrijd in 1960 ontmoette Ken nedy te Charlottesville in Virginia een vroegere strijdmakker uit die tijd, William Battle. Het was een verheugend maar toch ook ontroe rend weerzien, daar Kennedy in de vooraanstaande Democratische politi cus Battle van dat ogenblik de jonge kapitein herkende, die zeventien jaar -tevoren het bevel had gevoerd over de kleine afdeling, die de elf schip breukelingen van de PT-109 van het afgelegen Salomons-eiland kwam ha- .len. Kennedy belastte Battle hierna 1 1-' met de leiding van zijn verkiezingscampagne in Virginia. Journalist en politicus Na afloop van de oorlog was Ken nedy enige tijd in de journalistiek werkzaam. Als speciaal verslaggever van het persbureau I.N.S. woonde hij in 1945 de oprichting van de Ver enigde Naties te San Francisco en de conferentie te Potsdam bij. Daarna begaf hij zich op aandringen van zijn vader op politiek terrein. In het jaar 1946 werd John Ken nedy voor het eerst als afgevaardig de van de staat Massachusetts naar het Congres te Washington gekozen. Merkwaardigerwijs was het een van de armste kiesdistricten van Boston, die de miljonair naar het Huis van Afgevaardigden stuurde en hem daarna nog tweemaal herkoos. Nadat Kennedy op deze wijze in zes jaar noeste arbeid .in het Lager huis van het Congres de basis had gelegd voor een veelbelovende poli tieke loopbaan, bond hij iri de herfst van 1952 de strijd aan tegen de in vloedrijke Republikeinse senator Henry Cabot Lodge uit Massachu setts, wie hij zijn zetel te Washington wilde betwisten. Lodge, stond in de verkiezingsstrijd van 1960 opnieuw tegenover Kenriedy, nu als kandidaat voor het vice-presidentschap van de Republikeinse partij. Drie presidenten reeds eerder het slachtoffer van aanslagen In dé afgelopén honderd jaar zijn drie Amerikaanse presi denten doodgeschoten en op een aantal andere zijn aan slagen gepleegd. President Abraham Lincoln wex-d op14 april 1865 in een schouwburg in Washington door een kogel van een tegen stander uit de zuidelijke staten getroffen. Hij stierf de volgen de dag. President James Garfield werd op 2 juli 1881 in Was hington neergeschoten en stierf op 19 september van dat jaar. President William McKüxley werd op 6 september 1901 in Buffalo, New York, door een kogel gewond en stierf op 14 IN AMSTERDAM Bij het meer dan levensgrote por tret van Kennedy op de Amerikaanse voedsel- en landbouwtentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam hebben de Amerikaanse medewer-, kers, voordat de expositie werd ge sloten, de bloemen van hun bureaus gehaald en bij het portret neerge legd. Er naast hangt het portret van de nieuwe president van de VS, Lyn don B. Johnson, die als vice-presi dent op donderdag 7 november de expositie heeft geopend. De Ameri kaanse tentoonstelling zal morgen, zondag, die de slotdag zou zijn, niet geopend zijn. MINISTER MARIJNEN De minister-president mr. V. G. M. Marijnen heeft gisteravond voor ra dio en televisie de Amerikaanse pre sident Kennedy herdacht. De minis ter-president noemde hem een moe dig man, moedig als marine-officier in de oorlogsjaren, moedig ook, toen hij ondanks een lichamelijke handi cap zich als president volledig gaf voor het algemeen welzijn, dat hij Wilde dienen. Het getuigt van een grote mate van moec' van Kennedy, dat hij de immense verantwoordelijk heid op zich heeft willen nemen. Met de grootste bewondering heb ik president Kennedy in zijn woor den en daden gevolgd, aldus mr Ma- rijnen. Hij was een inspirerende fi guur, die opkwam voor de vrijheid van de volkeren. De minister president bewonderde ook de houding van Kennedy in het Cuba-conflict en nog onlangs bij de affaire Barghoorn. President Kenne dy kwam ook op voor een onderdruk te minderheid in zijn eigen land, die hij poogde vrijheid en een gelijk waardige positie te geven. Niet enkel met moed, ook met voorzichtigheid en met scherp in zicht bepaalde Kennedy zijn beleid. Deze Amerikaanse president is in dienst van de vrije wereld gesneu veld. Amerika heeft een grote presi dent moeten afstaan. Kennedy gaf bezieling aan allen, Amerikanen. Eu ropeanen en wie ter wereld ook, die vrijheid liefhebben. Moge God, op wie hij vertrouwde, hem de eeuwige rust schenken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10