o>§iter Trbuw aan de beste Amerikaan VRIJDAG 22 NOVEMBER 196S DE LEIDSE COURANT PAGINA S Ir. Wiesenthal zoekt in Amsterdam naar verder bewijsmateriaal tegen de oud-SS'er Silberbauer De leider van het Joodse documen tatiecentrum in Wenen, ir. Simon Wiesenthal, bevindt zich in Amster dam om verder bewijsmateriaal te gen de Weense politie-inspecteur Karl Silberbauer te zoeken. Silber bauer heeft bekend in de oorlog, toen hij als lid van de Gestapo in Neder land was, de arrestatie te hebben ver richt van de familie van Anne Frank in het uit haar dagboek bekende Am sterdamse „achterhuis". De opspo- Nieuw onderzoek naar verraad gezin Frank De Amsterdamse justitie heeft een nieuw onderzoek gelast tegen de onbekende Nederlander, die in 1944 het gezin van Otto Frank en vier andere Joden heeft verraden aan de Sicherheitsdienst. Er zijn nog besprekingen gaande over de opzet van het nieuwe on derzoek, Men heeft daarvoor de be schikking over oude P R A-dossiers, want er is kort na de oorlog al eens een onderzoek ingesteld naar de rol die een magazijnbediende uit de hoofdstad bij het verraad mogelijk kan hebben gespeeld. Het kanton gerecht in Amsterdam besliste even wel in 1949, dat het niet bewezen acht, dat de magazijnbediende „zich op de in de beschuldiging aangege ven wijze heeft gedragen". Zoals bekend is leidde het ver raad van de onbekende Nederlander tot de arrestatie van Otto Frank, zijn vrouw, hun dochtertje Margot en Anne, de familie Van Pels (man, vrouw en zoon) en een tandarts. ring van Silberbauer was zoals bekend het werk van ir. Wiesen thal, die al vele jaren als 'n bloed hond het spoor volgt van ex-nazi's, die oorlogsmisdaden hebben begaan. Ir. Wiesentlhal was de man, die er voor zorgde, diat Adolf Eichmann zijn straf niet ontging. Vóór zijn vertrek uit Wenen zei ir Wiesenthal, dat zijn reis niet al leen tot doel heeft bewijsmateriaal tegen Silberbauer te vinden, maar dat hij ook meer over andere „be langrijker" oorlogsmisdadigers o.a. Rajaikovic aan de weet wil ko men. Hij wil vaststellen of Silber bauer op eigen initiatief de arresta tie van familie Frank verrichtte of dat hij dit op bevel deed. Zoals be kend had Silberbauer slechts 'n lage SS-rang bij de Gestapo. „Ondergedoken" Silberbauer, die zich voor de hem be legerende journalisten en fotografen heeft verborgen, maar wiens ver blijfplaats aan de justitie wel bekend zal zyn, moet op 17 december voor de dag komen. Dan moet hij zich bij de politie-directie verantwoorden voor het feit, dat hij bij zijn toetre ding tot het politiekorps indertijd heeft verzwegen bij de Gestapo werk zaam te zijn geweest in de oorlog. Oealer: u tomobielbedrijf GEBR. HUISMAN LEVENDAAL 80, LEIDEN (Advertentie) EERSTE PAAL VOOR HET NIEUWE AGNESLYCEUM Vrijdag, 29 november a.s. zal de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe Sint Agneslyceum aan de Kagerstraat in Leiden. Deze plech tigheid zal worden verricht door de hoogeerwaarde heer W. P. M. Ha ring, deken van Leiden. LEIDERDORP Raadsagenda De gemeenteraad ver gadert dinsdag 26 november des avonds om 7.45 uur. Agenda o.a.: Voorstel tot het aankopen van enige percelen grond van mevr. M. Ouwehand-Boekee en tot het aangaan van een overeenkomst met de heer A. Bloemendaal, waarbij hij af stand doet van zijn pachtrechten op het perceel grond, aangekocht van de heer M. J. Oostveen. Voorstel tot het verko pen van grond uit complex 1 van het Gemeentelijk Grondbedrijf voor de bouw van 81 eengezinswoningen en 40 garageboxen aan Aannemingscombina tie Leiderdorp te Leiderdorp. Voorstel tot het verkopen van grond uit complex 1 van het Gemeentelijk Grondbedrijf voor de bouw van 42 eengezinswoningen aan N.V. Ingenieurs- en Bouwbureau J. en ir. C. A. W. Vermeulen te 's-Gra- venhage. Voorstel tot het verkopen van een stuk grond aan de Bloemhofstraat uit complex 6 van het Gemeentelijk Grondbedrijf voor de bouw van enige garageboxen, 9 enkele en 2 dubbele ga rageboxen aan de heer M. v. d. Velden te Zoeterwoude. Voorstel tot het ont eigenen van diverse percelen grond en water. Voorstel tot het goedkeuren van de begroting voor het jaar 1964 van de zwem- en polovereniging „De Does". Voorstel tot het verlengen van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Achthovenerweg nr. 4547. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art 72 der La- ger-onderwijswet 1920 aan de stichting parochiële scholen „Meerburg" te Zoe terwoude ten behoeve van het aanschaf fen van leer- en hulpmiddelen voor de R.K. EngedaelschooL Voorsel tot het verlenen van subsidie aan de stichting Leidse Muziekschool. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de stich ting „De Leiderdorpse Padvinders". Voorstel tot het aangaan van een kas geldlening van 1.000.000 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Voorstel tot het aangaan van een geldlening van ƒ866 000 met N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen, ten te 's-Gravenhage. B. EN W. VAN LEIDERDORP STELLEN GRONDAANKOOP VOOR VAN 2,5 TON Namens het college van b. en w. van Leiderdorp heeft de heer J. Vellekoop te 's-Gravenzande, taxateur dezer ge meente, overeenstemming bereikt met mevrouw M. Ouwehand-Boekee te Kat wijk, over de aankoop door de gemeen te van een aantal percelen grond, ge legen in de Zijllaan en Meijepolder en in de Munnikenpolder, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 8.09.60 ha. Bedoelde percelen zijn gelegen in het op 12 januari 1960 door de raad vast gesteld uitbreidingsplan en zijn be stemd voor toekomstige woonwijken en voor bijzondere doeleinden. Mevrouw Ouwehand-Boekee is be reid de percelen grond te verkopen voor de totale prijs van ƒ240.737,50. De raad wordt voor specificatie verwezen naar het bij de raadsstukken ter inzage liggende taxatierapport van de heer Vellekoop, welk rapport als vertrouwe lijk dient te worden beschouwd. Voorts heeft de heer Vellekoop over eenstemming bereikt met de gemachtig de van de heer A. Bloemendaal inzake het afstand doen van pachtrechten op het perceel grond, aangekocht van de heer M. P. Oostveen. Overeenstemming is bereikt over het betalen van een schadevergoeding van ƒ12.500. Zoals b. en w. reeds mededeelden is het in verband met de aanleg van de weg, welke de verbinding zal vormen tussen de nieuw te bouwen brug over de Oude Rijn en de Hoogmadeseweg de Persant Snoepweg noodzakelijk dat de gemeente zo spoedig mogelijk de beschikking krijgt over dit perceel grond. 1965: jaar van intern, samenwerking De algemene vegadering der Ver enigde Naties heeft donderdag een voorstel vn India, om 1965 tot jaar van internationale samenwerking uit te roepen, bij acclamatie aangeno men. K.N.A.C. wil einde maken aan slipdispuut Het dispuut over het koppelen of ontkoppelen als een van de belang rijkste handelingen om 'n auto uit 'n slip te halen is voor de KNAC aan leiding geweest door een aantal des kundigen een slip- en anti-sliptheo rie op schrift te laten stellen. Daarin wordt stelling genomen te gen de mening van de heer Gijswijt die in Amsterdam slip-instructie geeft dat het beter is altijd te ont koppelen. Volgens de KNAC is dit in bepaalde gevallen, bijvoorbeeld by auto's met voorwielaandirijving, op zuiver theoretische gronden onjuist. Het slip- en anti-slipgeschrift van de KNAC heeft tot doel een einde te maken aan het geschil en ongerust heid van cursisten of ze wel de juis te instructie krijgen, weg te nemen. De KNAC heeft inmiddels aan de heer Gijswijt opgedragen om, zolang hij in dienst van de KNAC is, in structie te geven volgens de theorie die door negen van de tien in het Land werkzame anti-slipinstructeurs zou worden onderschreven. NIEUW KABINET IN IRAK In Irak is gisteren een nieuw kabi net aan het bewind gekomen. Het uitgaansverbod, d'at maandag na de militaire staatsgreep was ingesteld is opgeheven. Uit het opnemen van verscheidene leden van de socialistische Baath- partij blijkt, dat de nieuwe regering niet van plan is deze partij volledig uit te sluiten, zo menen waarnemers in Beiroet. De Baath-ministers in het nieuwe kabinet behoren tot de vleu gel van de voormalige minister van buitenlandse zaken Taleb Hoessein Sjahib en de ex-minister van bin nenlandse zaken Hazem Jawad, waaruit blijkt, dat de nieuwe rege ring vijandig staat tegenover de voormalige vioe-premier Ali Saleh Saadi, leider van de vleugel die vo rige week de Baath-partij in Irak in tweeën splitste. VERKIEZINGEN IN JAPAN Het persbureau Kyodo meldt, dat de liberaal-democratische regerings partij van premier Ikeda, nu 95 pro cent van de uitslagen bekend zijn, 268 van de 467 zetels heeft veroverd. De socialisten hebben 135 zetels, de democratische-socialisten 20, commu nisten 5 en onafhankelijken 12 zetels. De partij van Ikeda had 286 zetels in het vorige parlement, de socialisten 137. 5% LOONSVERHOGING IN BLOEMBOLLEN- BEDRIJF PER 1 JANUARI Tussen de werknemers- en werk geversorganisaties in het bloembol- lenbedrijf is overeengekomen de lo nen per 1 januari 1964 te verhogen met 5 Deze verhoging heeft uiter aard tot gevolg, dat ook een aantal andere artikelen (wij denken hier bij aan beloning voor overwerk, de tarieven voor akkoordwerkzaamhe den en de waarden van de vakantie bonnen voor losse arbeiders) dienen te worden aangepast. Op zeer korte termijn zal de ge wijzigde collectieve arbeidsovereen komst ter goedkeuring aan de Stich ting van de Arbeid worden aange boden. Ook in het landelijk bloemkwekers- bedrijf is over deze 5 overeen stemming bereikt. De verhoging is exclusief de com pensatiebijslagen, huurverhoging 1960 en 1962. Aan arbeiders van 23 jaar en ouder, alsmede aan arbeiders, jonger dan 23 jaar voorzover zij kostwinner zijn, dient derhalve bo ven de nieuwe cao-lonen in totaal aan huurcompensatie te worden be taald: voor de eerste gemeenteklas se 6,25 per week; voor de tweede en derde gemeenteklasse 6 per week en voor de vierde en vijfde gemeenteklasse f 5,75 per week. Landbouwlonen 12 cent omhoog? In de Sociale Commissie Landbouw ambachten van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt over een advies met betrekking tot een loon- verhoging bij de loonbedrijven per 1 januari 1964. Aan de contractpar tijen zal worden geadviseerd 'n ver hoging van 5 pet. te realiseren door een verhoging van de basis-uurlonen met 12 cent. Arbeider maakte val van 23 meter De 41-jariige hulparbeider Jan Bak ker uit het Duitse Ubach-Palenberg is gistermiddag van het dak van het in aanbouw zijnde, 23 meter hoge, kantoorflatgebouw van de Staatsmij nen in Heerlen, gevallen. Hij was op slag dood. De heer Bakker was alleen op het dak aan het werk. Hij had een krui wagen op de laadvloer van een lift geplaatst. De laadvloer was al een paar meter gedaald, toen de man van het in aanbouw zijnde flatgebouw viel. Hij raakte nog de laadvloer, maar kwam op enkele kruiwagens op de grond terecht. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. Studenten beletten Belgische minister te spreken De Belgische minister van sociale zaken, Leburton, heeft in een com muniqué in Brussel verklaard dat hij zich, ondanks het optreden van de medische studenten van de Luikse universiteit, het recht voorbehoudt om zijn nieuwe Aekte- en invalidi teitswet toe te lichten. De studenten maakten de minis ter woensdagavond, toen hij op uit nodiging van de medische faculteit vn de Luikse universiteit naar Luik was gekomen voor het geven van in lichtingen over de wet-, door een woelige demonstratie in de zaal het spreken onmogelijk. Veertig minuten lang trachtte de Belgische minister zich toch verstaanbaar te maken. Het was echter een onbegonnen taak en tenslotte verliet hij de universiteit, begeleid door politie. De studenten motiveerden hun op treden met de mededeling, dat zich in het gezelschap van de minister tientallen leden van de socialistische partij bevonden, hetgeen volgens hen de voorlichtingsvergadering deed veranderen in een „politieke verga dering". ZOETERWOUDSE AGRARIËRS VIERDEN OOGSTD ANKDAG In het eerste begin van 1964 zal •en aanvang gemaakt worden met de bouw van een showroom voor de Gebr. Huisman, Levendaal 80 te Lei den naar een ontwerp van het Archi tectenbureau Kees Bik te Leiderdorp. Deze showroom zal gebouwd worden aan het Levendaal 84, hoek Wielma- kerssteeg te Leiden. Het gebouw zal bestaan uit begane grond, le en 2e verdieping, welke alle ingericht zul len worden als showroom voor auto's. De buitenwanden worden uitge voerd als vliesgevels en zullen vrij wel geheel uit glas bestaam Woensdagmorgen om half negen klonk klokgebeier over de polders van Zoeterwoude. Vanuit elke boer derij van Zoeterwoude trokken de bewoners naar de St.-Janskerk aan de Zuidbuurtseweg. De LTB-afdeling Zoeterwoude vierde Oogstdankdag. De H. Mis werd opgedragen door deken A. F. L. J. van der Boog. Onder de offerande werd de oogstdankgave aan de Schepper opgedragen als dank voor de vruchtbaarheid van het land. BUITENKERKELIJKE VIERING Na de H. Mis zaten de LTB'ers aan bij een gezellige koffietafel. Nadat de inwendige mens versterkt was hield de geeselijk adviseur, deken v. d. Boog, een gesprek over de ook bij de agrariërs merkbare „vervreem ding binnen het gezinsmillieu". Door de spreker werden verschillende ge zinstypes aangehaald en besproken zoals het gesloten intieme gezin, het „schij nfagade" gezin, kosthuisgezin en het z.g. open gezinstype. Door de scholen wordt de nadruk gelegd op de individuele prestaties en het el kaar voorbijstreven waardoor de so lid ariteitsged acht e in de opvoeding niet aan bod komt. De tegenwoordige individüële gees tesgesteldheid in het gezinsmillieu kan voeren, aldus spreker, tot onder linge vervreemding tussen ouders en kinderen. Spreker legde ook accent op de waarde van de gezamenlijke maaltijd. FEESTAVOND 's Avonds om 8 uur kwam men weer bijeen in het parochiehuis. Door leden van de LTJ was onder regie van Jan Versteegen het blijspel „Een huis vol verrassingen" ingestudeerd. Na een wat .krampachtig begin kwam het spel toch goed op dreef. In het tweede bedrijf kregen we goed amateurtoneel te zien vooral van tante Clementine (Greet Ver stegen) en haar tegenspeler Theo- duul (Aad Westgeest). De scène in het derde bedrijf waar het licht uitviel haalde helaas de vaart er wat uit maar dit werd la ter weer goed gemaakt door Se vlotte en leuke intriges. Het applaus was met recht verdiend. Hierna volgde nog een uurtje dansen onder leiding van de heer Martin Visser met mede werking van „The Rithmemakers". Mededeling. Heden vrijdagavond 22 nov. is er om 8 uur in het Don Bosco-huis een klaverjasavond voor de leden van de LTB en echtgeno ten, LTM en van de LTJ. Spaarzegel voor middenstand GEEN INSTEMMING BIJ KON. MIDD. BOND De Christelijke Middenstandsbond e de Katholieke Nederlandse Mid denstandsbond hebben definitief be sloten deel te nemen in een naam loze vennootschap, welke één uni forme en nationale spaarzegel gaat uitgeven. De N.V. „Bankzegel" is daarvoor al opgericht. Vermoedelijk komen de zegels, gratis en als koop zegels nog dit jaar op de markt. Voor de consument hebben de ze gels het grote voordeel dat zij bij elke aangesloten winkelier, van wel ke branche en in welke stad dan ook, geldig zijn. Het doel van de N.V. „Bankzegel" is niet de uitgifte van de middenstandszegel, maar de ver koopbevordering van het midden- en kleinbedrijf. De zegels zijn daarbij hulpmiddel, aldus een woordvoerder van de KNMB. De Kon. Ned. Middenstandsbond wenst zich nadrukkelijk te distan- ciëren van de door de Chr. Midden standsbond geactiveerde uitgave van kortingszegels voor de middenstand, de z.g. actie „Het bankzegel". De Kon. Ned. Middenstandsbond is van mening, dat de taak van mid denstandsorganisaties en vakvereni gingen ligt op het sociaal- of sociaal- economisch terrein en niet in het commerciële vlak. TEGEN DOHRN ANDERHALF JAAR GEEIST Tegen de Duitse arts dr. Axel Dohrn, die in Hannover terecht staat we gens onvruchtbaarmaking van tal rijke vrouwen, is vandaag een ge vangenisstraf van anderhalf jaar ge- eist. De 53-jarige dr. Dohrn staat te recht wegens het toebrengen van li chamelijk letsel bij 149 vrouwen, sterilisatie zonder medische indica tie. Dr. Dohrn heeft aan het begin van zijn proces toegegeven na de oorlog 1300 vrouwen onvruchtbaar gemaakt te hebben om hun leven, gezondheid of huwelijk te redden. „Vogelman" in gevangenis overleden Robert Stroud, de „vogelman van Alcatraz" die door zelfstudie in ge vangenschap een vogelkenner van naam werd, is in Springfield, Mis souri, overleden. Zijn leven is on langs verfilmd. Burt Lancaster speel de de hoofdrol. Stroud, die 73 jaar is geworden, bracht 54 jaar van zijn leven in ge vangenissen door, waarvan 43 in een zame opsluiting. Hij werd oorspron kelijk ter dood veroordeeld, omdat hij in 1909 in Alaska iemand in een bad had gedood. De straf werd ver anderd in levenslang. Later doodde hy nog een gevangenbewaarder. Zijn belangstelling voor vogels werd gewekt toen hij op de binnen plaats van de gevangenis een ge wonde mus vond. Hij schreef onder meer een boek, dat als een gezagheb bende studie van vogelziekten wordt beschouwd. Zijn wetenschappelijke werk ver richtte hij voor het grootste deel toen hij nog in Alcatraz was, de be kende gevangenis op een eiland ter hoogte van San Francisco welke dit jaar is gesloten. Een verzoek om gra tie werd vorig jaar afgewezen. Nieuwe eiland bij IJsland blijft groeien Het nieuwe eiland, dat zich vorige week na een onderzees vulkanische uitbarsting nabij de zuidkust van LJsland heeft gevormd, heeft thans een lengte van 700 meter bereikt en een hoogte van 70 meter. De groei is nog niet tot staan geko men, daar de eruptie nog voortduurt Gisteren werden nog brokken lava tot een hoogte van 600 meter uitge braakt. Gezelligheid begint bij Jonge Coster een feestelijke borrel, ook voor Uw longdrinks, per fles STEENSTRAAT 8 HERENSTRAAT HAARIEMMERSTR. VU e. e i D (Advertentie) N.S. vragen opnieuw tariefsverhoging De Nederlandse Spoorwegen heb ben bij de minister een aanvraag ingediend voor een nieuwe tariefs verhoging. Een verhtging die zowel voor het personen- als goederenver voer zou moeten gelden. Deze aanvraag moet worden ge zien tegen de achtergrond van het feit, dat de Spoorwegen volgend jaaf door de verhoging van de lonen oi*- geveer f 26.500.000,- meer moeti uitgeven. J. de Haan (Peter Pech) te Laren overleden De heer J. de Haan uit Laren ls vannacht op 61-jarige leeftijd tenge volge van een hartaanval plotseling overleden. De heer De Haan genoot bekendheid als Peter Pech, onder welke naam hij vroeger veel succes had met zijn optreden voor de radio. Nadien kwam hij herhaaldelijk op 't beeldscherm; in een programma van Wim lbo zong hij onlangs voor de televisie een lied van Grieg. De laat ste tijd nam hij zanglessen by mevr. Thomsen, in Laren. Hij wilde zich als bariton meer in het klassieke pro gramma bekwamen. SPEURTOCHT NAAR" BANKOVERVALLERS De Nederlandse en Duitse politie werken thans nauw samen bij het zoeken naar de drie mannen, die by een gewapende overval op het kan toor van de Nederlandse Handel maatschappij in Epe vorige week 'n bedrag van f21.000 buit maakten, 't Vermoeden bestaat, dat de overval lers naar Duitsland zijn uitgeweken. Zij zouden inmiddels hun witte per sonenauto (Opel) in de steek heb ben gelaten en rondrijden in een blauwe Volkswagen met het kente ken PK 23-35. Alle politiekorpsen is verzocht naar deze auto uit te zien. SCHEEPSBERICHTEN Alphacca 21 vn Antwerpen nr Rot terdam; Casamance 21 te Duinker ken; Katsedijk 21 vn New Orleans nr Le Havre; Kopionella (t) 21 vn Avonmouth -f- 23 Hamburg verw.; Korendijk 22 te New York; Kosicia (t) 22 te Pta Cardon verw.; Maasdam p 21 Sable Island nr New York; Sar- pedon 20 vn Kingston nr Baltimore; Woltersum 21 vn Hamburg nr Am sterdam; Bantam 22 te Beyrouth; Ci- nulia (t) 22 te Stockholm; Herculea 21 vn Huacho nr Talcahuano; Alnati 21 t.a. Vitoria; Arca-t 21 vn Napier, 21 te Auckland verw.; Koningswaard -t 21 300 ono Azoren nr Rotterdam; Wonosobo 21 vn Leae nr Kotabaru; Zaria-t 21 te Singapore.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3