SPAREN VOOR DE AUTO LARIVE KONDIGT OP SCHIPHOL OPRICHTING VAN A.L.M. AAN TELEFUNKEN TELEFUNKEN Sjeik El Ro-Jenbiet de geluidsmuur VKIJDAG 22 NOVEMBER 196J DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (Advertentie) Bedrijfsresultaten van melkhandelaren De bedrijfsresultaten in de melk- detailhandel hebben zich sinds 1959 wat gunstiger ontwikkeld dan in voorgaande jaren het geval was. De ze ontwikkeling heeft echter geen gelijke tred gehouden met die van het CAO-loon van de melkbezorgers Het inkomen van de ondernemer blijft hierbij nog steeds ten achter. Tot deze conclusie komt de Com missie Kostprijsmethodiek van he«t Bedrijfssehap Detailhandel in Melk en Zuivelprodukten in een rapport over de bedrijfsresultaten van de zelfstandige melkhandel. De commis sie stelt, dat er in deze sector te wei nig gelid overblijft om winkels te vernieuwen en aan te passen. De oommissie meldt, dat de loon kosten ook in 1963 weer zijn geste gen, een stijging van 7 procent Ook voor 1964 zal men met een forse loon stijging rekening moeten houden. Er is derhalve - aldus de commissie - voldoende grond voor de verwach ting dat de ontwikkeling van het in komen van de ondernemer uit het bedrijf verder zal achterblijven bij de stijging, dde de CAO-lonen voor bezorgers te zien geven. Het rapport van de commissie is gisteren tijdens een vergadering van het bedrijfssehap in Utrecht ter spra ke gekomen. Het bestuur kon zich met de inhoud van het rapport ver enigen. SAMENWERKING KLM MET ANTILLEN Met goed nieuws over de Antil liaanse Luchtvaart Maatschappij, die naar het zich thans laat aanzien bin nenkort toch zal worden opgericht, is direkteur E. H. Larive van de KLM gisteravond uit Curasao op Schiphol teruggekeerd. Begin dezer week heeft hij met de Antilliaanse premier E. Jonckheer uitvoerige be sprekingen gevoerd over dit onder werp. „Wij hebben in een prettige sfeer met elkaar gesproken," aldus de heer Larive, „en ik geloof, dat verschil lende oude wrijvingspunten zijn op gelost." Zoals uit vroegere uitlatingen van premier Jonckheer duidelijk is ge worden. vormden de intercontinen tale routes tussen de Antillen en Amerika tot dusverre het grote strui kelblok. Premier Jonckheer was met het binnenlandse Antilliaanse lucht verkeer, het zogenaamde inter-insu- laire verkeer, niet tevreden omdat deze lijnen niet rendabel zijn. Hij eis te voor de op te richten A.L.M. ook de grote buitenlandse routes op. De KLM die haar verliesgevende West-Indische bedrijf wel wilde on derbrengen in een Antilliaanse Lucht vaart Maatschappij, dacht er niet aan om de samenwerking met de Venezolaanse Luchtvaart Maatschap pij Viasa te verbreken en het is juist de Viasa, die op grond van een samenwerkingscontract, voor de KLM de door premier Jonckheer zo begeerde buitenlandse verbindin gen onderhoudt. COMPROMIS Wellicht wordt thans een compro mis gesloten; het contract met de Viasa kan worden ingebracht in de A.L.M. Dit zou dus betekenen, dat de A.L.M. het hele West-Indische bedrijf van de KLM inclusief de ge bouwen en de twee nog in gebruik zijnde kleine Convair-330 vliegtui gen overneemt. Met deze twee toestellen gaat de A.L.M. dan zelf het luchtverkeer tussen de eilanden verzorgen. De Viasa zou dan net als nu de grote (Advertentie) vluchten op de intercontinentale routes blijven uitvoeren, niet meer voor de KLM maar voor de Antilli aanse Luchtvaart Maatschappij. De samenwerking tussen de KLM en de Viasa blijft dan bestaan op de trans atlantische routes tussen Nederland en de West. OVERLEG Volgens de vroegere plannen zou de A.L.M. een dochteronderneming worden van de KLM. De Antilliaanse regering zou in de nieuwe lucht vaartmaatschappij participeren. De heer Larive zei op Schiphol, dat hij de financiële details liever eerst met zijn mede-direktieleden wilde be spreken. Hy achtte het echter beter te spreken over een A.L.M. waarin zowel de KLM als de Antillen zul len participeren. De streefdatum is 1 januari a.s. geworden. Premier Jonckheer zal het nieuwe plan aan zijn ministerraad voorleg gen, terwijl de KLM-direktie vol gende week donderdag hetzelfde hoopt te doen op een vergadering van gedelegeerd commissarissen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Nieuw Am sterdam (24-11), ss. Kenkedijk (27- 11); Argentinië: ms. Algorab (24-11), ms. Alberto Dodero (26-11); Austra lië: ms. Songkhla (25-11); Brazilië: ms. Algorab (24-11), ms. Robert Borrthofen (26-11); Briits-O.-Afrika: ms. Jean Laborde (27-11); Canada: ss. Nieuw Amsterdam (24-11), ss. Rijndam (27-11); Chili: ts. Isar stein (24-11); Ned. Antillen: ms. Maron (26-11); Suriname: ms. Chiron (27- 11); Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afri ka: ms. Capetown Castte (24-11), ss. Alikmkerk (27-11). Inliahtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. SCHEEPSBERICHTEN Alnati 21 te Victoria verw.; Koss- matella-t 20 van Curacao nr Three Rivers; Krebsia-t 20 van Tandjung Priok nr Perzische Golf; Waterland 19 van Paranagua nr Montevideo; Al- phacca verm. 20 van Duinkerken en 20 te Antwerpen; Casamance 20 van Brest nr Duinkerken; Kalydon p20 Gibraltar nr Turku; Koratia (t) 20 van Abadan naar Lorenzo Marques; Langkoeas 21 te Marseille; Maasha ven 20 van Port Haïcourt nr Lagos; Mainlloyd 20 van Bremerhaven en 20 te Hamburg; Van Riebeeck 21 te Kuwait verw.; Kenia (t) 20 van Rot terdam en 20 e Thameshaven; Se- rooskerk 20 te Rotterdam. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uwdranken.Bijöflessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG (Advertentie) Bij het oversteken per fiets aan de Harskamperweg tussen Stroe en Harskamp in de gemeente Barneveld is de 19-jarige mej. L. van Milligen uit Barneveld door een auto gegre pen en vrijwel op slag gedood. techniek van topklasse Grammofoon installatie f 290,- AEG AMSTERDAM (Advertentie) Man stal voor 27.000 gulden aan textiel De Amsterdamse recherche heeft in nauwe samenwerking met de spoor wegrecherche een 37-jarige man aangehouden, die bekend heeft een aantal textieldiefstallen te hebben gepleegd tot een totale waarde van ruim 27 duizend gulden. Tegelijker tijd zijn drie andere mannen aange houden wegens heling van deze goe deren. Alle verdachten zijn inmiddels voor de officier van Justitie geleid. Al sinds maart dit jaar werden er in Amsterdam en omgeving regelma tig partijen textiel gestolen. Soms werden goederen vermist uit lood sen, waar per trein aangevoerde partijen textiel waren opgeslagen dan weer werden inbraken gepleegd in textiel-groothandels. De thans gearresteerde verdachte. J. S. K. genaamd, is afkomstig uit Amsterdam. De politie heeft ongeveer de helft van de gestolen buit kunnen achter halen. De meeste goederen, w.o. ja ponnen, rokken e.d. waren reeds doorverkocht. ■tandpasta Behoud van Uw tanden (Advertentie) SCHOOLTELEVISIE „Politiek is mensenwerk" is de ti tel van het schooltelevisaeprogramma, dat dinsdag 26 november wordt uit gezonden. Dit programma is voort gekomen uit de wetenschap dat poli tiek, vooral ook voor veel jongeren, een belast begrip is. Nu het wereld gebeuren elke dag in de huiskamer- te volgen is, zien we ook bijna dage lijks hoe onbetrouwbaar veel politici zijn en welke machinaties onder de dekmantel van een bepaald positief doel of zelfs het algemeen welzijn, overal ter wereld plaats vinden. De meest negatieve reacties op het poli tieke gebeuren zijn dan ook, zeker bij de groep leerlingen voor wie deze uitzending bestemd is, geen uitzon dering. „Als u het mij vraagt". Dit is de titel van een spelend do- comentair NCRV-programma, dat be paald geen quiz wil heten, zoals spel leider Nico van Vliet woensdagavond meedeelde. Er zat ook deze tweede keer kennelijk veel voorbereidend werk aan de uitzending vast om iets te laten zien; maar niet steeds was het even boeiend en spits. Allengs nam de uitzending aan belangrijk heid toe, met name toen een woordje viel ten nadele van de vakbeweging, toen diepere achtergronden werden genoemd over het 's avonds openlaten van gordijnen en toen na lugubere beelden men niet kwam tot een uit spraak in verband met de doodstraf. Godfried Bomansh bleek onbetwist de meest gelezen Nederlandse schrij ver te zijn. Een en ander werd be vestigd via een plechtige notaris door het zogenaamde „administratietuig". Het geheel was kennelijk in NCRV- stijl opgevat. Stiefbeen en zoon heb ben weer stevig gebekvecht, deze keer om de handel van zoonlief, die „wetenschappelijk" zou wórden aan gepakt. In „pas geperst" verscheen het Cocktail trio, waarvan gezegd is, dat het ook al onder Zwolsman's in vloed zal komen. De Vara. De muziek van Harold Arlen, om geven door een kleine show, kwam niet onverdienstelijk op het scherm. Wilma Driessen viel van de solisten wel het meest op en ook de dans van Marianne Hilarides. Bij de jongste Dick Powellfilm moest men wel even de gedachten er bij houden, niet echter in de korte rubiek „Reac tie op eacties", waarin het minder waardige programma „Zo is het toe vallig ook nog eens 'n keer" jammer genoeg werd goedgepraat. Men gaat rustig verder. Jaap Buys tenslotte was ook nu een knap pedagoog, toen hij jongelui ondervroeg omtrent de houding van hun ouders. We hebben in de wandelgangen te Hilversum nog vernomen, dat de Vara het be kende orgel van de BBC heeft aan gekocht. Het gewicht is 25.000 kg. Komende uitzendingen. In de jongste KRO-gids heeft men kennis kunnen maken met een nieu we indeling van de t.v.-programma's. Men vindt nu elke dag op een af zonderlijk bladzijde, binnen- en bui tenland samen. Gisteravond was er opnieuw de Vara met het blijspel van Noel Coward „Intimiteiten". Naast Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Guur Oster kreeg men Andrea Dom burg en Petra Laseur te zien. De KRO stelt vanavond aan de orde: kij kend naar televisie; een discussie met jongeren. Na Brandpunt is er een show van Undine von Medvey, een reportage over de IJtunnel en iets over het wilde westen. De dag opent met twee korte schooltelevisie-pro- gramma's. Zaterdag heeft de Avro enkele vervolg-programma's, waar onder het quiz-uur en Wachtwoord, en tot slot „Kijk die Rijk". A.s. zon dag lijkt ons bij de NCRV het meest aantrekkelijk en Doktersstuk, deze keer de medische ethiek, en een con cert met het vermaarde mondaccor- deon-solist Larry Adler. Aetherklanken ZATERDAG 23 NOVEMBER 1963 HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA; 9.40 VPRO, 10.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoooimuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 9.00 Loon naar werken, praatje, 9.10 Klassieke grammofoonmuziek (stereofonische uitzending), 9.35 Waterstanden; 9.40 Kiezen en gekozen worden, lezing, 9.55 Boekbespreking, 10.00 Buiten lands weekoverzicht, 10.15 Geknipt voor herhaling: gevarieerd program ma, 11.30 Techniek en leven: dis cussie gewijd aan de gezondheids vraagstukken, die de techniek op roept (1), 12.00 Musette-orkest, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Tussen start en finish: sportnieuws, 13.00 Nieuws, 13.15 VA- RA-Varia, 13.20 Tijd voor teenagers, 14.10 Uitlaat: programma voor de twintigers, 14.45 Artistieke staalkaart, 15.15 Radio Jazzclub, 15.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoor- diing, 16.00 De Metropolitan 1900-1925: operafragmenten, 17.10 Boekbespre king, 17.30 Salonorkest en zangsolist, 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Pianospel (gr.X, 18.30 Weerklank: muziefcrevue, 19.00 Paulus de boska bouter, 19.10 Operette-selectie (opn.), 20.00 Nieuws, 20.05 En nuMaas tricht: amusementsprogramma, 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 Me- tropole-orkest, 22.00 Langs vergeten wegen, klankbeeld, 22.30 Nieuws, 22.40 Actualiteiten, 22.50 Te waar om mooi te zijn, cabaretprogramma, 23.20 Lichte grammofoonmuziek, 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM n 298 m 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Klassieke kamermuziek (7.30-7.35 Voor de jeugd), 7.45 Geestelijke lie dieren, 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.15 Strip voor de jeugd, 8.20 Djinn, gevarieerd programma, 10.45 Klassie ke orkestwerken (gr 11.00 Plechti ge Requiem-Mis voor de Gevallenen, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste, 12.50 Rege ringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers, 13.00 fjjeuws, 13.15 Musicerende dilettan ten, 13.40 Franse les, 14.00 Voor de jeugd, 15.00 Verbonden in één koers, gesprek, 15.15 Pianorecital: klassieke en moderne muziek, 15.45 Franse chansons, 16.00 Grensland, uitzending voor jonge mensen, 16.15 Jazzmuziek met commentaar, 16.40 De Spring plank, 17.00 Leiding geven, lezing (8), 17.10 Muziek periodiek, 17.30 Boekbespreking, 17.40 Instrumentaal Octet, 18.00 Kunstkroniek, 18.30 Lichte orkestmuziek, 18.50 Voor de kleuters, 19.00 Nieuws, 19.10 Actuali teiten', 19.30 Radiokamerorkest en zangsolisten, populaire klassieke werken, 20.30 Rieleksen: amuse mentsprogramma, 21.30 Buurmans krant, berichten van buitenlandse correspondenten, 21.50 Bric a Brac, cabaret, 22.20 22.25 Boekbe spreking, 22.30 Nieuws, 22.40 Kruis punt, discussie over de verschijnings vorm van kerk in de wereld van van daag, 23.10 Promenade-orkest en solist, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 Jazz Scene USA; 15.30 Uit de voeten, TV-film, 16.30 In het TV-lab, documentair programma, 17.0017.45 Voor de kinderen, 19.30 Luipaard op schoot, TV-film; NTS: 19.58 't Manneke, 20.00 Journaal en weeroverzicht; AVRO: 20.20 Pinky en Perky, 20.35 Dick van Dyke Show (dl. 4), 21.00 AVRO's quiz-uur, 22.00 Kijk die Rijk, amusementsprogram ma, 22.50 In AVRO's Televizier; NTS 23.1023.15 Journaal. naar de film „the sound barrier" Mij-n eerste indruk was er toch niet zo ver naast, J.R., dacht ik, je bent gevaarlijk. Misschien had je beter tandarts kunnen worden, of procu ratiehouder. Op zo'n plaats zou je waarschijnlijk een hard werker en tot op zekere hoogte een gewaar deerd mens zijn geweest. Maar je had nooit in die vervloekte lucht vaart terecht moeten komen, want daar ben je gevaarlijk. „Zou je hem bijvoorbeeld nu kun nen opbellen en hem uitnodigen eens een paar dagen in Madgeworth Court te komen logeren?" Ik antwoordde niet en greep met tegenzin naar de telefoon, die op de tafel stond. „Maak het dringend", zei J.R. toen ik het gesprek aanvroeg. „Het is natuurlijk lang niet zeker dat ik hem nu te pakken krijg", mompelde ik. Maar na vijf mimiten bad ik hem al aan de lijn. ,Dave, ouwe leugnaar", schetterde zijn stem als begroeting, „verzin je nog steeds smoesjes om de kisten van die oude Ridgefield aan de man te bren gen?" J.R. grinnikte, hij kon dus van de plaats waar hij zat Philip's harde stem verstaan. Dat wilde ik liever niet en daarom zei ik: „Pro beer het eens met een beetje zachter te praiten, je ontwricht het hele tele foonverkeer". Zijn lach loeide in mijn oor. „Doet die baas van jou ook wel eens aan vacantie voor zijn per soneel?" vroeg ik. „Hou op", zei hij, „ik heb voor vier jaar vrije dagen, maar ik mag ze niet opnemen." „Probeer er dan toch eens een stuk of drie, vier van hem los te krijgen", antwoordde ik. ..En kom dan eens hier logeren; dat zal Tony ook wel gezellig vinden. Je brengt Jess na tuurlek mee." Ik keek J.R. vragend aan en hij wuifde met zijn hand ten teken van instemming. „Moord-idee", knetterde zijn stem, verstaanbaar tot in alle hoeken van de kamer, „dan leer ik misschien meteen die beroemde en beruchte John Ridgefield ook eens kennen. Zou die vrijer nog niet een aardig baantje voor me hebben?" Ik drukte in wanhoop de schelp zó dicht tegen mijn oor dat het pijn deed, maar het was tevergeefs. Over het gezicht van J.R. trok een nauw merkbare trek van voldoening. „Waarom noemt u die vliegdingen in 's hemelsnaam „Prometheus"?" in formeerde Jess belangstellend; met haar groene ogen keek ze J.R. on schuldig aan. We zaten in de grote tuinkamer van Madgeworth Court. De deuren naar het terras stonden wijd open en de geur van de regen, die na een periode van grote droog te eindelijk gekomen was, vulde de kamer tot in alle hoeken. Philip en Jess waren nu al drie dagen op Madgeworth Court en ik kon me niet herinneren in lang zulk een pret tige vacantie te hebben gehad- Er was een luchtige, opgeruimde sfeer, waarin zelfs J.R. uitnemend paste. Of het nu kwam doordat hij dit on derwerp opzettelijk vermeed of door dat Jess de gesprekken zoveel mo gelijk een andere richting uitstuur de: over vliegen en vliegtuigen werd zo goed als niet gesproken. Natuur lijk was het in een omgeving als de ze nooit helemaal te vermijden, maar dan betrof het algemeenheden die geen aanleiding gaven tot diepgaan de discussies of meningsverschillen. De geluidsmuur of alles wat daarmee maar enigszins in verband stond, werd met geen woord genoemd. Alleen die middag toen we daar in de tuinkamer zaten, had Tony met de „Prometheus" gevlogen en hij maakte er enkele terloopse opmer kingen over tegen J.R. Het was toen dat Jess haar vraag stelde over de naam Prometheus. Ik had me ge durende deze drie dagen iin stilte ge amuseerd met de conversatie tussen haar en J.R. Ik geloof niet dat zij hem ten volle doorgrondde, maar zij kon hem im ieder geval aan. Ze saheen op geen enkele door hem ge ïmponeerd te worden wat waar schijnlijk voortkwam uit haar prin cipiële geringschatting van alles wat maar met de luchtvaart te maken had. Ze sprak luchtig over „schuur tjes" als ze de reusachtige hangars en werkplaatsen bedoelde. Ze liet in het gesprek het woord „vliegdinge- tjes" vallen alsof ze niet vlug ge noeg op „vliegtuigen" kon komen. Ik kon er niet helemaal achter komen af ze het opzettelijk deed of dat al deze dingen inderdaad zo ver buiten haar belangstelling lagen. J.R. scheen er zich niets van aan te trekken, hii liet het althans niet blijken. Alleen scheen hij meer dan anders op zijn hoede te zijn als hij met Jess sprak; hij wist waarschijnlijk ook niet goed wat hij aan haar had. Zo ook toen ze hem vroeg waarom hij zijn laat ste schepping Prometheus had ge noemd. Hij keek haar even achter dochtig aan en zei voorzichtig: „Dat heeft eigenlijk iets te maken met het doel waarvoor dit toestel is gebouwd". „Is er nog een ander doel dan vliegen?" vroeg Jess verder. „In zekere zin. Het gaat namelijk om de snelheid waarmee gevlogen wordt. We staan op het punt om sneller te gaan vliegen dan het ge luid. De kennis van de gedragingen van een vliegtuig dat zich sneller voortbeweegt dan het geluid kan van onschatbare waarde zijn. Niet alleen voor de vliegtuigbouwkunde maar voor de gehele wetenschap. Daarom hebben we dit vliegtuig „Prometheus" gedoopt. Prometheus was een Griek se God die het vuur uit de hemel roofde en het op aarde gracht. De naam Prometheus betekent': vooruit denkend. Zijn daad heeft dan ook nooit hoog genoeg te schatten gevol gen gehad. Denk eens in wat de mens zou zijn zonder vuur. Onze „Pro metheus" is ook een bewijs van ons vooruitdenken. Ook déze „Prome theus" zal in de hoogte onbekende natuurkrachten ontdekken die voor de mensheid van grote waarde zullen blijken te zijn." Niemand zei iets. Het gesprek was op een terrein gekomen dat enkelen onder ons liever ontweken. Na en kele ogenblikken stond Jess op en liep naar de open tuindeuren. „Het regent bijna niet meer", zei ze om hoog kijkend, „ik heb zin om een wandeling te gaan maken. Wie gaat er mee?" Toen ze het terras opliep, draaide zij zich half om en zei ter loops: „Ach mener Ridgefield, hoe ging dat ook weer verder met die Prometheus, ik bedoel de échte Griek se Prometheus? Was het niet zo dat hü voor zijn diefstal van dat vuur door Zeus zelf werd gestraft? Als ik me goed herinner liep het nogal be roerd met hem af: hij werd aan een rots geklonken, waar een adelaar hepi elke dag de lever uitrukte, die dan 's nachts weer aangroeide". Zon der op zijn antwoord te wachten liep ze de tuin in. De anderen stonden zwijgend op en volgden haar.. Phi lip en ik waren de laatsten die de kamer verlieten. Hij legde zijn hand op mijn schouder. „Heb je er be zwaar tegen om even rustig met me te praten terwijl die anderen hun wandeling maken?" zei hij zacht.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2