$e£cicbe(Boii/fca/nt 792 yrije Rritse JJeksen „WIJ MOGEN HET VOLK NIET ONGERUST MAKEN" Perzisch vliegtuigje door Sowjet-Mig neergeschoten Bresjnef brak programma af Iemco n.v. KASTEN Ontvoerde Franse kinderen gevonden 50 Gesprek De Gaulle-Erhard in vriendschappelijke sfeer Alle Sowjet-diplomaten moeten uit Kongo vertrekken VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.085 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 33 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Zie pagina 7) Telef. 80925 Bed. 200 15, 25594. Advert. 20 8 26 - Klachten beiorjing3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w, 8.15 p. mnd., 9.45 p. fcw. Franco p.p. 9;95. Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 Minister Andriessen in Tweede Kamer: „Wij mogen elkaar en ons volk niet ongerust gaan maken, als er geen reden is tot ongerustheid." Met deze woorden stelde minister Andriessen van Economische Zaken zich gistermiddag te weer tegen opmerkingen, die woensdag in de Tweede Kamer zijn gemaakt naar aanleiding van de prijsverhogingen van de laatste maanden. Men sprak toen van ongemoti veerde verhogingen, waarvan sommige reeds nu rekening houden met de loonsverhogingen van januari a.s.. De minister achtte het scheppen van een sfeer van onrust gevaarlijk. Hij weerlegde de bewering van de PvdA-afgevaardigde Baart, dat alle prijzen gestegen zouden zijn. De minister zei een hele lijst te kunnen opnoemen van artikelen, die niet in prijs gestegen, doch gedaald zijn; peulvruchten, aardappelen, enkele auto merken, rijwielbanden, naaimachines, augurken, gasolie, scheerapparaten en Coca Cola. De door de heer Baart in zijn commentaar genoemde prijsverhoging van groenteconserven noemde de minister „onwaar". Hij toonde aan, dat de conserven in prijs gedaald zijn, en niet gestegen, zoals de heer Baart wil. VIER PUNTEN HOGER De minister was het overigens wel eens met beweringen, dat de prijzen in hun totaliteit gestegen zijn. „De prijzen zullen in december waar schijnlijk vier punten hoger liggen," zei hij, maar hij was van oordeel, dat dit geen reden tot onrust of tot kweken van onrust mocht zijn. Overigens gaf hij het publiek een verstandige raad: „Leg u niet zon der meer neer bij de prijsverhogin gen. Als in een bepaalde winkel een croquetje soms vijf centen duurder mocht zijn, loop dan twee straten verder, waar die croquet nog een kwartje kost." RUST TOT JANUARI Minister Andriessen benadrukte in zijn betoog, dat hij tot 1 januari rust wenst op het prijzenfront. Daarna zal meer soepelheid betracht 'wor den, „maar," zo zei hij, „dat bete kent nog niet, dat het de opzet is om maar alles goed te vinden." De eerste vijf procent loonsverhoging mag tot op zekere hoogte worden doorberekend in de prijzen. Wanneer dat eenmaal gebeurd is, zal er weer volkomen rust moeten heersen, even als in de lonen. „Wij moeten vast houden aan een krachtig prijsbeleid," aldus de bewindsman. NIET UIT HET NIETS PLUKKEN De binnenkort te verwachten loonsgolf, die een bedrag van ruim drie miljard gulden zal omvatten, zal moeten worden ingepast in de vaderlandse economie. Deze eenma lige aanpassing is bovendien nood zakelijk voor het herstel van de discipline in het bedrijfsleven en het gaande houden van het centraal overleg. De loonstijgingen kunnen echter niet zo maar „uit het niets" worden geplukt. Om een mogelijk tekort te voorkomen is een verklei ning van de winstmarge en een ver hoging van de prijzen dringende noodzaak. In zijn prijsbeleid zei de minister de gulden middenweg te willen bewandelen: geen prijsstop, doch ook geen absolute vrijheid. PROSPECTUS De heer Baart kwam echter met een prospectus van een groot winkel bedrijf waarin bijna 70 prijsverho gingen worden vermeld, óók voor peulvruchten. „Deze verhogingen zullen zich echt niet tot één bedrijf beperken," zei de heer Baart, die dit als oorzaak voor de ongerustheid aanwees. Onder andere naar aanleiding hier van diende de heer Baart een motie in, waarin hij dringend verzocht om een verscherping van de prijscontro le en een algemene herziening van het prijsbeleid voor het volgend jaar. Motie onaanvaardbaar De minister antwoordde op de kri tiek van de heer Baart, dat de helft van de prijsverhogingen, die deze had opgesomd, vleeswaren betroffen. „Het opsommen van veertig prijs verhogingen, terwijl het eigenlijk om één verhoging, namelijk die van vlees gaat, dat brengt de onrust in de wereld. Bovendien noemde hij de reaktie van de PvdA-afgevaar digde inkonsekwent. „De heer Baart wijst hiermee een van de uitvloei selen van het overeengekomen loon- beleid als onverantwoord van de hand. Dit betekent wantrouwen in datgene wat het bedrijfsleven als verantwoord acht. „Wij kunnen het bedrijfsleven niet helemaal inslui ten met allerlei prijsstoppen," be sloot minister Andriessen. Tijdens Russisch staatsbezoek Voor volautomatische wasmachines A E G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO hang-, leg- en keukenkasten HOGEWOERD 99, TEL. 22536 (Advertentie) De Perzische regering heeft in krachtige termen geprotesteerd bij de Russische regering tegen het neer schieten van een Perzisch vliegtuigje door een Russische straaljager. Het incident heeft zich voorgedaan tij dens het staatsiebezoek van de Russi sche staatspreident Bresjnef aan Te heran. Bresjnef was juist bezig een dag van „Russisch-Perzische vriend schapsbetuiging" af te werden, onder andere met een redevoering voor het parlement in Teheran, toen de Rus sische jager het Perzische toestel neerschoot. Twee inzittenden land bouwdeskundigen, die in het gebied van Meshede en Daragaz in Noord- Perzië land in kaart aan het brengen waren in verband met latere ver kavelingen werden gedood. De pi loot liep brandwonden op, maar ver keert niet in levensgevaar. Zeker 50 Perzische mannen en vrouwen hebben gezien, hoe de Rus sische straaljager zich uit een for matie van drie Migs losmaakte en het vuur opende op het vliegtuigje, dat ongewapend was. Het toestel kwam brandend naar beneden. Later wer den talrijke lege patroonhulzen ge vonden van de Russische schutter. Spijt en verbazing. Volgens het relaas van de piloot heeft het Perzische vliegtuigje bij karteringswerkzaamheden wel dicht langs maar niet over de Russische grens gevlogen. Drie Russische jagers kwamen toch op hem af, sloten lm in en beduidden hem mee te vliegen naar een Russisch vliegveld. De pi loot maakte echter rechtsomkeert en vloog weg, dieper Perzisch gebied in. Op dat moment heeft een van de Russische jagers het toestelletje neer geschoten. Bresjnef zei, dat hij het „spijtig" vond en dat hij „verbaasd" was, toen hem in Teheran het ge beurde werd meegedeeld. Hij zag van een verdere afwerking van zijn vriendschapsprogram af en bracht de rest van de dag door op de Russi sche ambassade. Gistermiddag heeft de politie in een klooster in de buurt van Bor deaux twee jongens gevonden, die op 3 november uit de woning van de va der te Straatsburg zijn ontvoerd. De moeder, die van haar man is ge scheiden, en een door de Kerk ge schorste priester, zijn op beschuldi ging van ontvoering aangehouden. De politie heeft naarstig naar de kinderen gezocht. Gisteren werden in Parijs nog een tiental personen, die verbonden zijn aan het instituut „Onze Lieve Vrouw van Fatima". waartoe ook het klooster behoort waar de jongens zijn gevonden, ver hoord. Op verschillende plaatsen in Frankrijk zijn huiszoekingen verricht Toen de jongens - 10 en 12 jaar oud - de politie zagen, vluchtten zij, maar zij waren snel ingerekend. Kort na hun verdwijning heeft een verslaggever van het radiostation „Europa nummer één" een gesprek met de jongens gehad, dat ook is uit gezonden. De jongens zeiden bij die gelegenheid, dat zij liever bij hun moeder waren dan bij vader, aan wie de kinderen na de scheiding zijn toe gewezen. Gewapende bandieten hebben woensdag in het hart van Parijs een wisselloper overvallen. Een 24-jarige politieagent, die hun wagen nazette, werd door kogels in hoofd en borst getroffen en overleed op weg naar een ziekenhuis. De buit bedroeg 10.000 frank. TWEEDJASSEN LEIDEN Haarlet ROTTERDAM W*.t-Krullkad* ROTTERDAM Kort* Hoogstraat ROTTERDAM M**nt ROTTERDAM Katendr. Lagedijk HOOGVLIET Wink*lc*nlrura VLAARDINGEN: Lt*sv*ld Het bezoek van de Westduitse bondskanselier prof. Erhard aan Parijs. De aankomst op het Oost-station in de Franse hoofdstad, waar Erhard opgewacht werd door de Franse premier Pompidou. De opname werd gemaakt tijdens het spelen van de beide volksliederen. Niet op alle punten eens gëhee I lAAff sati jngevoerd JÊrmmM De Westduitse bondskanselier Er hard, die momenteel een bezoek brengt aan Parijs, heeft na een ge sprek met president De Gaulle ge zegd, dat onmiddellijke overeenstem ming (tussen hen) niet op alle pun ten mogelijk was. „Maar de wens tot wederzijds begrip was aanwezig". Erhard sprak aan een lunch. Te voren had De Gaulle die anders dan toen Adenauer nog op bezoek kwam, de bezoeker niet zélf van het station had gehaald; dat moest dit maal premier Pompidou doen, gelijk overigens het protocol vereist te voren dus had De Gaulle het Frans- Duitse vriendschapsverdrag dat hij met Adenauer sloot, „een soort won der van verstand en gevoel" ge noemd. In zijn toespraak herinnerde De Gaulle aan de „voortreffelijke rol die de grote en geliefde kanselier Adenauer in dit magistrale werk heeft gespeeld". Hij noemde Erhard een algemeen geacht staatsman, die de welvaart symboliseert, die zijn land onder zijn leiding heeft bereikt. Het is „buitengewoon nuttig", dat Duitsland en Frankrijk samen de grote vraagstukken bezien waar zij beide mee te meken hebben „de economische organisatie, vervolgens, Tijdens de viering van de Nationale Dag van Monaco verschenen prins Rainier en prinses Gracia met de kinderen, prins Albert en prinses Caroline, op het paleisbalkon. Prins Albert droeg voor het eerst een militair uniform, zodat het een gro te dag voor de kleine jongen wae. Gouden V erlovingsringen Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze. Op 't grave ren kunt u wachten. Betrekkingen met Rusland „opgeschort" Alle personeelsleden van de Sow jet-ambassade in Leopold- stad zijn tot ongewenste perso nen verklaard. De twee gearresteerden zijn vrij gelaten en zullen uit het land worden gezet. Dit heeft premier Adoela gisteravond meegedeeld. De diplomaten Voronin en Mia- kotnik moesten Kongo binnen 48 uur verlaten. Met hen is vrijge laten de correspondent van het Sowj et-persbureau „Novosti", Yoezbasjew, die veertien dagen geleden pas uit Brussel in Leo- poldstad aankwam. Hij werd don derdag in zijn hotelkamer ge arresteerd. Premier Adoela verklaarde op een (Advertentie), persconferentie, dat de diplomatieke (Advertentie) betrekkingen met de Sowjet-Unie niet zijn verbroken en dat hij ver vanging van de huidige Sowjet-am- bassadeur Memtsjina, in welwillende overweging zal nemen. Kongolese functionarissen zeiden, dat de be trekkingen tussen beide landen in feite zijn „opgeschort". Adioela zei, dat op de Sowjet- di plomaten, die dinsdag werden gear resteerd, documenten waren gevon den die bewezen dat zij samenwerk ten met een „nationaal bevrijdings- comité". Dit comité was in Brazza ville opgericht door Christophe Gbenye, voormalig oppositieleider in Leopolds tad. Onder meer was een brief aange troffen waarin het comité aan een lid van de Sowj et-ambassade vroeg om een bedrag ter waarde van honderd miljoen gulden in valse bankbiljet ten, wapens, bandopname-apparaten en ander materiaal. Al deze docu menten bewijzen onweerlegbaar de samenwerking van de Sowj et-am bassade met dit comité, dat bestaat uit een handvol Kongolese agitators die zichzelf een regering in balling schap noemen, aldus de premier. naar wij hopen, de Europese poli tiek, de veiligheid van de vrije we reld en, in het bijzonder, van zijn spits op het oude continent, de spits gevormd door Duitsland en Frank rijk", zei de Gaulle. Voor zijn gesprekken met Erhard (het eerste duurde bijna twee uur) had De Gaulle, die er evenals Ade nauer sterk op tegen is, dat men in zijn bijzijn rookt, een doos met Er- hards lievelingssigaren op de tafel laten zetten. Een Westduitse woordvoerder zei donderdagmiddag tegen verslagge vers, dat het eerste onderhoud tus sen De Gaulle en Erhard in een „zeer goede en vriendelijke sfeer" was ver lopen. Voornamelijk was gesproken over Europese kwesties, in het bij zonder de landbouwpolitiek. Bij hun tweede gesprek 's middags, kwamen NAVO-kwesties en de betrekkingen tussen Oost en West aan de orde. In Franse kringen toonde men zich „zeer voldaan" en werden de besprekingen van donderdagmorgen „verkennend" genoemd. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Aanhoudend onbestendig Een actieve depressie, die vanmor gen bij de kust van Noorwegen was gelegen, verplaatst zich naar Scan dinavië. De storm, die de depressie veroorzaakt, begon vanmorgen weer geleidelijk af te nemen. Waarnemin gen van schepen ten zuidwesten van Ierland duiden er op, dat 'n nieuwe storing zich begint te ontwikkelen, die morgen weer regen zal brengen met opnieuw toenemende wind. De komende nacht zal het kouder zijn dan de afgelopen nacht, maar met de nieuwe storing dringt morgen in de loop van de dag weer een nieuwe hoeveelheid zachte lucht ons land binnen. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Nov.: zon op 8.12, onder 16.40; maan op 13.48, onder 23.01. Hoogwaterstanden 23 Nov.: v.m. 7.06; n.m. 19.31. KORRELTJE Van alle schepselen op aarde is de mens het enige, dat drinkt zonder dorst te hebben, eet zonder honger te hebben en spreekt zonder wat te zeggen te hebben.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1