ZILVEREN MERENDISTRICT WERD IN WEINIG JAREN LANDELIJK VERMAARD Schaatsploeg traint in Deventer DUKLAIN KWART FINALE PSV op volle sterkte tegen Spartak? Zesdaagse van de toekomst Huldiging Karstens a.s. vrijdag Zeilers voor Tokio geselecteerd Noren willen op ski's de Argos met hakken over de sloot pool over DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 TROTS MAG METS TOCH WEL ZIJN: Het Merendistrikt van de Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond is een instituut, dat moeilijk meer is weg te denken uit het winterse Zuidhollandse polderlandschap. Als het enkele dagen goed gevroren heeft beginnen de telefoons bij de bestuurs leden en de inschrijf centra te rinkelen: „Of de radio-nieuwsdienst het misschien vergeten is om te roepen, dat er Meren- en Molen tochten zijn?" Is het eenmaal zover, is eenmaal via de Nederlandse publiciteitsmedia bekend gemaakt, dat er gelegenheid bestaat tot inschrijving, dan voeren de treinen de duizenden uit alle delen van ons land, zelfs uit het buitenland, naar de Sleutelstad, naar restaurant Zomerzorg of Bellevue, waar een ongeduldige schare in het gedrang het bestuur met de tafel tegen de muur drukt en waar - zoals één keer is voorgekomen - de assistentie van de politie ingeroepen moest worden om het enthousiasme in goede banen te leiden. Honderdduizend schaatsers hebben nu al Molen-, Merentochten of de Sleutelstad-Bloemenstadsrit gereden. Vorig jaar op Tweede Kerstdag boekte men een record: 5100 inschrijvingen op één dag. Het merendistrikt van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond bestaat dit jaar 25 jaar. In die 25 jaar is het enthousiasme van de pioniers op een prachtige manier bekroond. Buiten verwachting kan men wel zeggen, want de moeilijke beginperiode wees er niet op, dat het allemaal zo voorspoedig zou lopen. Aan de eerste Merentocht, die op 23 december 1938 werd georganiseerd namen 16 schaatsers deel, o.w. burgemeester D. J. Hogenboom van Ter Aar. Het getal 16 kan wellicht nog een ver keerde indruk wekken: Het bestuur besloot namelijk ook maar mee te doen om nog aan een behoorlijk aantal te komen 16 DEELNEMERS AAN EERSTE MERENTOCHT Er was aan deze tocht veel vooraf gegaan. De heer W. J. A. Dicke, se cretaris van de Zuid-Hollandsche Ijsbond, organiseerde uit liefhebbe ren tochten over het ijs, maar po gingen om tochteiKin de polders bo ven Leiden te organiseren, waren heel lang een illusie gebleven. Het kwam tenslotte in 1938 toch tot een eerste Merentocht, nadat de heer Dicke een goed oor had gevonden bij de heren C. Snijders, M. van Tol en Jac. Vissers, wier namen al sedert lange tijd verbonden waren aan de fjssport in Ter Aar. De eerste tocht werd vastgesteld, maar daags voor het evenement van start ging sneeuwde het traject ddcht. De heer Jac. Vissers, die over een paard beschikte, toog met vrijwilli gers aan het werk en slaagde er in 'n gedeelte van de route seeuwvrij te maken. Het was weliswaar een in gekorte toch, maar het begin was ge maakt. De ijsclub van Nieuwkoop en Rijnsaterwoude kregen belangstelling en verklaarden volgend jaar te wil len meewerken. In 1939 werd weder om een Merentocht gehouden, dit maal over een afstand van 60 km. De aansluiting van Nieuwkoop en Rijn- saterwoude was beslissend geweest, want nu meldde zich ook Rijpwete- ring. Het bond je van vier in de ZHY ging nu onder leiding van ir. Vet praten met andere ijsclubs in de om geving en toen in 1940 ook nog Lei mudden, Oude Wetering en De Kaag zich aansloen was de toekomst ver zekerd. Nog in 1940 bleek het moge lijk drie Merentochten te organise ren. Op iedere Merentocht was 't ook mogelijk onderweg een van de vier afstanden 20, 40, 60 of 90 km te kie zen. MACHTIG APPARAAT Het Merendistrict is niet alleen ac tief in de winter. Administratief zijn alle tochten al voorbereid. Als het gevroren heeft wordt met enkele te lefoontjes het machtige apparaat in werking gesteld. De commissarissen van de 17 aangesloten ijsclubs gaan het traject van him gebied op be trouwbaarheid keuren; het admini- stratie-materaal voor de controle posten wordt gedistribueerd en inge sneeuwde stukken van het traject worden vrijgemaakt door de trek kers, die op strategische punten in het Merendistrict gestationeerd zijn, Is het sein „veilig" eenmaal gege ven dan worden de kranten, radio en televisie op de hoogte gebracht. En hierna is het nog slechts een kwestie van enkele uren, voordat de eerste schaatstere zich meldden op de in- sohrijvinigsbureaus en de massale jacht op de lintjes is begonnen. FEESTPROGRAMMA Het Merendistrict gaat dius feest vieren. De prachtige groei en de plaats, die het Merendistrict zich in de Nederlandse sportwereld heeft weten te veroveren geven een bijzon dere glans aan dit zilveren jubileum. Door de aangesloten ijsverenigingen is een jubileumcommissie gevormd, bestaande uit de heren Th. Hijdra, voorzitter; P. H. Verdel, secretaris en M. van der Linden, penningmeester. Op het programma staat een receptie, die zaterdagmiddag van 4 tot 5 uur gehouden word in rest. „De Woeli ge Baren" te Roelof arendsveen. Na de receptie volgt een diner voor het bestuur, commissarisen van de aan gesloten ijsclubs, de burgemeester uit het Merendistrict en de besturen van de KNSB en het gewest Zijid- Holand en genodigden. Tot slot is er op 29 november voor de aangesloten ijsclubs een feestavond in café Heemskerk te Roelofarendisveen. Een muur optrekken achter de doelen... De Engelse eerste divisieclub Everton is van plan de doel- verdedigers van bezoekende clubs speciale bescherming te bieden tegen acties van het chauvenistische publiek. Het bestuur beoogt onder andere, achter beide doelen een soort muur op te trekken om aan het gooien met diverse voorwerpen naar de keepers een einde te maken. Tijdens een onlangs gespeel de wedstrijd Ever ton-Totten ham ïlotspur had één der toe schouwers Bill Brown, de doel man van de Londense club, zelfs met een pijltje bestookt. VOETBAL MASSALE DEELNAME Luxemburg maakt kans In 1940 kon men nog niet van mas sale deelname spreken. De jaarboe ken vermeldden een totaal van 250 deelnemers. De grote getallen komen voor het eerst in het jaar 1942, toen ook de eerste Molentochten georga niseerd werden. De Molen- en Me rentochten werden in dat jaar een groot succes. De kranten gingen zich bezig hou den met de activiteiten van het Me rendistrict - de eerste 100 km wed strijd gewonnen door Herman van Leeuwen, had de schijnwerpers van de publiciteit op zich gericht gekre gen - en door het gebrek aan vertier in de oorlogsjaren werd het schaats- festijn met beide handen aangegre pen. Een factor, die men zeker niet moet onderschatten is het toeristisch ele ment in de tochten van het Meren district. Voor de stadsmens en voor al als hij uit een andere streek komt heeft het polderland rond Leiden een grote bekoring. Het bestuur zegt er van: er wordt bij ons niet alleen ge schaatst; de stadsmens komt ook het platteland ontdekken. PIONIERSGEEST EN LIEFDE VOOR DE SPORT WERDEN BELOOND Wat het bestuur (er zitten nog werkers van het eerste uur in) niet zelf zal zeggen, maar waar wij toch op gewezen zijn door de jubileum commissie, die het bestuur gaat hul digen: Het enthousiasme van de be stuurders, hun werkkracht en opof feringsgezindheid is bijzonder groot geweest. Tegenwoordig heeft men de SCHAATSENRIJDEN Kees Broekman traint Italiaanse schaatsers Kees Broekman, de Europese kam pioen 1953, is coach van de Italiaan se schaatsenrijders. De in Hamar woonachtige Nederlander verblijft nu reeds in Cortina d'Ampezzo om de Italianen in conditie te brengen voor de komende Europese- wereld en Olympische kampioenschappen. beschikking over prachtige mechani sche hulpmiddelen, tractoren en mo torschuivers, maar in de eerste jaren geschiedde alles „pro deo", met eigen materiaal en door eigen werkkracht. Een feit, dat veel duidelijk maakt: Penningmeester J. W. de Ren, die weldra ook aan een jubileum toe is bij het Merendistrict, beschikte in 1940 over slechts f 50. 1940 was een groots jaar en 't Meren district was op slag een instituut ge worden, waarvan het bestaan niet meer vergeten kon worden, hoewel in de jaren '43 tot en met '46 niet ge reden werd. In de periode, waarin niet geschaatst werd, in 1945, volgde de heer J. van Zwieten uit Rijnsater - woude, de heer C. Snijders als voor- ziter op. In 1954 nam de heer Van Zwieten afscheid als voorzitter en weid opgevolgd door de heer J. Coers, directeur van de Leidse Sport stichting. Tegenwoordig, sedert vorig jaar, is de heer J. Juffermans uit Rijp wetering voorzitter. Dukla Praag heeft zich woensdag middag geplaatst in de kwartfinales van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen door op eigen terrein het team van Gornik Zabrze, de Poolse kampioen, met 4-1 te verslaan. De ruststand was 2-0. De eerste ontmoeting tussen beide teams, vorige week woensdag in Polen ge speeld, leverde een 2-0 nederlaag voor de Tsjechen op, die echter dank zij een beter doelgemiddelde, de kwartfinales toch bereikten. Na Nederland uitgeschakeld te hebben in de strijd om de Europese beker voor landenteams deed Luxem burg woensdagavond opnieuw van zich spreken. Jeunesse d'Esch pres teerde het namelijk om op eigen ter rein Partizan Belgrado met 2-1 (rust 1-1) te verslaan in een wedstrijd voor de achtste finales van 't toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Partizan, dat ken nelijk het veld opgekomen was met de gedachte een gemakkelijke zege te gaan behalen, liep reeds na 19 mi nuten een achterstand op door een doelpunt van rechtsbinnen May. _Wel kon linksbuiten Galic dertien minu ten later gelijkmaken, maar dat ont moedigde de Luxemburgers nauwe lijks. Partizan moest spelen voor wat het waard was en er ontspon zich een aantrekkelijke strijd met wisse lende kansen. Acht minuten voor 't einde viel de beslissing ten gunste van Jeunesse, toen Theis uit een door Feller genomen vrije trap feil loos inkopte. Het ligt in de bedoeling van trai ner Bram Appèl het elftal van PSV zondag na afloop van de wedstrijd PSV-DOS al samen te stellen. Of de ploeg van de landskampioenen zon dag op volle sterkte tegen de Utrechters kan uitkomen staat nog niet vast. De blessure, die stopper Roel Wiersma vorige week woensdag te Plovdiv in de eerste ontmoeting met Spartak kreeg is momenteel na melijk nog niet geheel genezen. Ook Fons van Wissen, die in de avond voor de wedstrijd een voedselver- DE TRAINING van de kernploeg van de Konink lijke Nederlandse Schaat senrijdersbond is woens dag in Deventer in zijn volgende fase gekomen. Deze week zal op het De venter kunstijs worden be gonnen met afwerking van hoofdstuk drie van het door trainer Henk Lam berts opgestelde program ma, de centrale training. Behalve Henk van der Grift, die in verband met zijn werkzaamheden zich niet eerder kan vrijmaken dan 1 december, maar op de Amsterdamse ijsbaan zijn eigen trainingspro gramma zal blijven af werken, en Jan Half we g, waren zij allen gekomen om zich gedurende een maand te scharen onder de leiding van de „jeugd- erbergvader" (zoals hij hetzelf noemde) Lammert Steinvoorte uit Leeuwar den. De aartsvaderlijke Fries, die zowel in de bil jart, als de schaats- en de voetbalwereld op organisa torisch terrein zijn sporen verdiende, zal de eerste tijd de leidersrol vervul len. Henk Lamberts en de nieuwe coach van de schaatsploeg, de eveneens uit Leeuwarden komende Jan Charisius, zullen zich namelijk niet eerder dan 1 december volledig aan hun taak kunnen wijden. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat zij geen bemoeiingen vóór die tijd met de ploeg, die, behalve het weekeinde, in Deven ter zal logeren, zullen heb ben. vertoeft. De ploeg blijft tot ongeveer 20 december, om daarna naar Hamar te vertrekken voor het vierde hoofdstuk van de trai ningscampagne en om te vens de rijders de gelegen heid te geven op wedstrij den met sterke tegenstan ders uit te komen. Bij hun entree in hun nieuwe trai ningscentrum hebben de schaatsenrijders het echter DISSONANT: UITRANGEREN VAN PIET ZWANENBURG CO30300aX>S00000000300(XXXXXO»00000Cp0C0000000CC0CC00C10000CX50CmX0000CO Lamberts bijvoorbeeld somt elke middag zelf de schaatsconditie-training leiden. DE LEDEN van de kern ploeg, die momenteel in Deventer verblijven zijn de dames Willy de Beer en Carry Geijsen en verder Rudi Liebregts, Peter Not- tet, Cees Verkerk, Joop v. d. Berg, Ad Schenk, Piet Modder en Wim v. Heijst. Tevens traint met de ploeg mee Klaas Renes, die op eigen kosten in Deventer niet getroffen. Er is geen ijs... De heer Piet Bergstroem, de directeur van de De venter kunstijsbaan, wond er geen doekjes om, toen hij zijn gasten welkom heette. „De storm heeft ons parten gespeeld, en 600m3 ijs weggevaagd. Wij zul len echter ons best doen om zo spoedig mogelijk de baan in orde te heb ben. Juist echter om de kwaliteit van het ijs niet te bederven vonden wij het beter niet overhaast te werk te gaan", aldus de heer Bergstroem, die zijn optimisme niet heeft ver loren en vrijdag weer ijs hoopt te hebben. Bij dé ploeg ontbreekt Piet Zwanenburg, die aan vankelijk als assistent van Henk Lamberts zou optre den. Na Amsterdam, ook in Deventer, maar 'dezer dagen is Piet op dood spoor gerangeerd, „met dank voor de bewezen diensten TRAINER Henk Lamberts, die met Jan Charisius reeds jarenlang bevriend is en met hem jaren lang heeft samengewerkt als trainer van de noordooste lijke schaatsploeg, heeft het grootste vertrouwen in een coördinerende leiding van de kernploeg. Op onze vraag waar de training nu op is gericht: Oslo, Hel sinki of Innsbruck (Euro pese- en wereldkampioen schappen met een totaal klassement of Olympische Spelen met klassementen op de vier verschillende afstanden) moest Lamberts echter het antwoord schul dig blijven. „De KNSB wil alles...". giftiging opliep, is nog niet helemaal fit. Tot overmaat van ramp werd voorts doelman Gert Bals tijdelijk uitgeschakeld door een keelontste king. Hij is gelukkig echter aan de beterende hand. De Noorse arbiter Birgen Nilsen, woonachtig in O9I0, zal woensdag 27 november in Eindhoven de tweede wedstrijd tussen PSV en Spartak Plovdiv voor de tweede ronde (acht ste finales) van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen leiden. Zijn landgenoten Hans Granlaand en Bjoer Gulv Ivensen zul len hem assisteren. Het elftal van Spartak zal maan dag a.s. per vliegtuig de 2509 kilo meter lange reis naar Nederland ma ken. De ploeg komt laat in de mid dag op Schiphol aan en zal daarna doorreizen naar Eindhoven om zijn intrek te nemen in hotel Cocagne, vlak bij het PSV-stadion. WIELRENNEN Gisteren is de tweede manche van de „zesdaagse van de toekomst", evenals de eerste manche op dinsdagavond, in het Brusselse sportpaleis gewonnen door de Belgen Patrick Sercu en Romain Deloof. Patrick Sercu versloeg in de eindsprint de Nederlander Gerard Koel, die met zijn koppelgenoot Dick Ver doom in deze manche tweede werd en nu 4e staat in het algemeen klassement. De -tijd van de winnaars over de 144 ronden bedroeg 40 minuten en 12 sec. ZESDAAGSE VAN BRUSSEL Na de tweede nacht van de zes daagse van Brussel heeft het Belgi sche duo Van Looy-Scrayen zich naar de eerste plaats gewerkt. De stand luidt: 1 Van Looy-Scrayen (B.) 74 p.; 2 Post-Pfenniniger (Ned.-Zwits.) 67 p.; 3 Bugdahl-Renz (Did.) 10 p.; op één ronde: 4 De Maes-De Munster (B.) 37 p.; 5 v. Steenbergen-Lykke (Belg.-Den.) 22 p. De supportersvereniging „Gerben Karstens" organiseert vrijdag 22 nov. om acht uur 's avonds in café-restau rant „De Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn te Leiden een huldigingsavond ter ere van Gerben Karstens. Op het pro gramma staan naast de huldiging, het uitreiken van de Dusoswa prestatie- prijzen, wedstrijden op home-trainers en een tombola. Een dansje zal de avond besluiten. SKIËN Ski-kampioen filmt Olympische spelen Jan Boon, de veelvoudige oud-ski kampioen van Nederland, maakt deel uit van de cameraploeg die in Inns bruck de officiële film van de 9e olym pische winterspelen zal maken. De Ne derlander, die al jaren in Kitzbtihel woont, heeft grote bekendheid gekregen door de drie expedities naar de Hima laya, die hij leidde. Boon, die als enige Nederlander het diploma van Oosten rijks ski-leraar heeft behaald, zal de Alpine ski-wedstrijd vastleggen, waar bij de 54-jarige cineast de cracks zoveel mogelijk op de ski's zal volgen. Op zijn speciaal verzoek zal Boon ook het kunstrijden dames voor zijn reke ning nemen, waarbij het zijn grootste wens is voor het eerst in zijn leven er getuige van te zijn de Nederlandse vlag bij Olympische spelen in de hoogste top gaat. Turkije en Italië speelden woens dag iin Ankara tegen elkaar gelijk (2-2) in een wedstrijd voor de voor ronden van het Olympische voetbal toernooi 1964. Bij de rusit leidden de Turken met 1-0. Het was de eerste ontmoeting tussen beide landen. In de eerste interland, die in het Wembley-stadion te Londen ooit bij kunstlicht werd gespeeld, zegevierde het Engelse voetbalelftal woensdag avond voor 55.000 toeschouwers met 8-3 over Noord-Ierland na een 4-1 ruststand De zeilwedstrijd commissie van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport Verenigingen (KVNWV) heeft acht zeilers aangewezen waaruit, bijzondere omstandigheden voorbehou den, eind april-begin mei 1964 de laatste selectie zal worden gemaakt voor de voordracht aan het NOC voor uitzen ding naar de Olympische Spelen van Tokio. Voor Tokio zal bü de drakenzeilers een keuze worden gemaakt uit Jan Bier en Wim van Duyl. Voorts vormen UIrik Jager, Jan Schooneveidt en Ben Ver hagen de groep, waaruit Nederlands Olympisch Flying Dutchmann-zeiler zal worden aangewezen. De zeilwedstrüdcommissie selecteerde verder de finjollenzeilers Wim Maarse, Dik Waijboer en Hans Willems. Er zal nog wel worden geoefend te Medemblik, doch het ligt niet in de be doeling de groep van acht geselecteer den te wijzigen. De „voorlopigen" zullen in het voorjaar de gelegenheid krijgen in een aantal belangrijke internationale wedstrijden uit te komen. PAARDESPORT KOERSEN HILVERSUM Uitslagen van de woensdagavond in Hilversum gehouden draverijeri: Ankaraprijs (1500 meter met auto start): 1 Captan Double (P. M. Smit) 2.23.6 1.35.7, 2 Curiosa. 3 Cornelia Ellen. Tot. win. 6.pl. 3.80 2.50, cov. 3.70, gek. 16.20. Washingtonprijs (2020 m.) 1 Bouw mannetje S (A. H. A. Plagge) 3.00.4 1.30.2, Ysbrandine, 3 Bertha Again L. Tot win. 3.—, pl. 1.70 3.40 3.30, cov. 9.80, gek. 6.20, trio 261.30. Caracasprijs (2440 m.) 1 Baron Kin- ley (J. van Dooyeweerd) 3.45.6 1.31.7, 2 Blauwe Druif B, 3 Zelos van Vreden- hof. Tot. win. 1.90, pL 1.30 2.1.90, cov. 7.10, gek. 260 Pretoriaprijs (2020 m.) 1 Atie van de Lente (J. v. Dooyeweerd) 3.02.2 1.30.2, 2 Atlas, 3 Azalea B. Tot. win. 2.80, pl. 1.30 1.60 5.30, cov. 6.—, gek. 7.60. Bernprijs (2020 m.) eerste afd.: 1 Wendy Holandia (P. Heynen) 2.52.2 1.26.3, 2 Upper Ten, 3 Wiebeline Wip. Tot. win. 3.40, pl. 1.40 3.10 2.20, cov. 10.—, gek. 11.20. Stockholmprijs (2000 m. met auto start): 1 Aleid Williams (K. Woudstra) 2.49.7 1.24.9, 2 Zingaro 3 Wilco Maire. Tot. win. 6.70, pl. 2.10 1.70 880, cov. 4.20, gek. 9.—, trio 898.70 Bernprijs (tweede afd): 1 Xuthus J (J. Th. D. Krauwer) 2.51.7 1.25.0, 2 Win- ny Cliff, 3 Napoleonette. Tot. win. 3.50, pl, 1.60 2.20 3.50, cov. 6.60, gek. 10.—. Prijs van Amsterdam (J. v. Dooye weerd) 3.29.8 1.26.7, 2 Wings, 3 Wally Parisien. Tot.: win. 4.20, pl. 2.40 1.90, cov. 4.30, gek. 29.10. Totale omzet 136.719. SCHAKEN HET ZONE-TOERNOOI VOOR DAMES De resultaten van de woensdag gespeelde partijen voor het zonetoer- nooi voor %ames te Bad Neuenahr waren: Vijfde rond,e: Jovanovic (Z.S1.)- Assenova (Buig.) 1-0; Axt (W.Dld.)- Nedeljkovic (Z.Sfl.) 0-1; Sunnucks (GB)-Brandler (W.Dild.) 0-1; Ferrer (Sp.)-Bruce (GB) 1-0; Ivanova (Bulg.)-Rinder (W.Dld.) 0-1; Bilek (Hong.)-Vreeken (Ned.) afg.; Laza- revic (Z.S1.)-Heemskerk (Ned.) afg. Afgebroken partijen. Derde ronde: Brandler-Axt 1-0. Vierde ronde: Bruce-Lazarevic 1- 2Va; Nedeljkovic-Ferner 1-0. Stand: 1. Nedeljkovic 5 pnt.; 2. Jo vanovic 4'/ï pnt.; 3. Rinder 4 pnt.; 4. Sunnucks 2Va pnt.; 5 en 6. Bilek en Heemskerk, beiden 2 pnt 1 afg. partij.; 12. Vreeken, 1 pnt 1 afg. partij. VOLLEYBAL Kangoeroes overklassen Rijswijks Blokkeer Het vorig seizoen nog in de westelijke hoofdklasse spelende Blokkeer (Rijs wijk) was gisteravond geen partij voor het damesteam van Kangoeroes. Het vertrek van meerdere prominente speel sters heeft de Rijswijkse ploeg kenne lijk geen goed gedaan. In de le en 2e set scoorden de Kan goeroes punten aan de lopende band direct uit de service. Het stoppen van de service bleek voor Blokkeer steeds weer een onoverkomenlijke hindernis. Met 153 en 152 zegevierde Kangoe roes, om daarna in de 3e set op wat meer tegenstand te stuiten. Desondanks kwam nu de Leidse zege niet in gevaar. Door een 159 setzege behaalde Kan goeroes een 30 overwinning. Een volkomen van slag zijnd Argos- damesteam had gisteravond het geluk, dat moest worden aangetreden tegen het zwakke KVC 2. Met veel kunst en vliegwerk behaalden onze stadgenoten een benauwde 31 overwinning. Het enthousiast spelende KVC 2 pro fiteerde uitstekend van het zwakke spel van Argos. Wel nam Argos een kleine 53 voorsprong, maar mej. T. van Duivenbode zorgde met uitstekend serveren voor een 613 voorsprong voor de Katwijkse dames. KVC 2 won de set met 915. Vooral dank zij goed serve ren van Ciska van Dorp nam Argos de 2e set met 156 voor haar rekening, ter wijl Carle v. d. Venne in de 3e set door uitstekend aanvalsspel onze stadgenoten naar 159 leidde. Ook in de 4e set bleef het spel van Argos rommelig, hetgeen vooral bleek uit het feit dat Alice Rijs- bergen, de hoofdaanvalster van Argos, regelmatig voor de set-up werd gebruikt in plaats van voor de smash. Toch werd ook de 4de set 159 voor Argos (31). In Noorwegen worden op het ogen blik voorbereidingen getroffen voor een expeditie naar de Noordpool op ski's. De 25-jarige leider van de ex peditie, Bejoern Staib, is nu in Washington om financiële steun los te praten voor deze expeditie, die een dag of negentig moet duren. Men is van plan de ijzige tocht te beginnen op het Canadese eiland Ellesmere; vandaar wil Staib over de geografische Noordpool naar het westen van Spitsbergen of naar Se- vernaja Zemlya voor de noordkust van Siberië zien te komen. Staib, die vorig jaar nog een glet sjer in Groenland met ski's overstak, hoopt begin volgend jaar in Thule op Groenland een trainingskamp voor zijn mannen en de ongeveer honderd trekhonden te kunnen inrichten. De uitslagen van de competiite*- wedstrijden luiden: Dames le klas: Vires 1-DOS 1 3-0 (15-11, 15-7, 15-4). 2e klas: Jodian Boys 2-Vires 2 0-3 (6-15, 4-15, 10-15); Vires 2-De Plas 1 0-3 (10-15, 9-15, 7-15); Be Fair 1-De Plas 1 2-2 (12-15, 11-15, 15-13, 16-14); MVC2-Jodan Boys 2 3-0 (15-5, 15-12, 15-2). Heren le klas: DOS 1-Jodan Boys 1 2-2 (15- 8. 12-15, 13-15, 15-7); Vires 1-MVC 1 1-3 (15-12, 1-15, 8-15, 10-15) VSTS 1- Olympia 1 2-2 (4-15, 15-5, 15-13, 13- 15); MVC 2-Jodan Boys 2 3-0 (17-15, 15-5, 15-9). 2e klas: MVC 3-Smash 1 3-1 (15- 12, 17-15, 14-16, 15-12). 3e klas: Thor 1-DOS 2 1-3 (5-15, 8- 15, 15-8, 10-15); DOS 3-VSTS 2 3-0 (15-3, 15-3, 15-10). BILJARTEN UITSLAGEN DISTRICT BOLLENSTREEK De uitslagen van de teamcompeti tie van het district De Bollenstreek (KNBB) Luiden: Klasse CI: Vios-Centraal 4-4, De Turk-Soldaatje 4-4, Oude Post-Oude Haven 2-6, Concordia-De Engel 8-0, Amicitia 2-Amicitia 1 5-3. Klasse C H: Piet Gijs-Luto 6-2, Royal Sport-Passage 5-3, Berg en Dal-De Turk 3 8-0, De Turk 4-Zee- banit 8-0, Flora-De Turk 2 6-2. Klasse CIII: De Beurs-Royal 4-4, Oude Haven 2-Concordia 2 4-4, Vios 2-Vios 3 4-4, Passage 2-Flora 2 5-3, Amicitia 3-Soldaatje 6-2. Klasse CIVa: De Beurs 2-Luto 2 4-4, De Parel-Royal Sport 2 2-6, Piet Gijs 2-Oude Post 2 4-4, De Engel 2- Sportrust 7-1, Zeekant 3-Zeekamt 2 6-2. Stand Luto (2) 3 18-6, Piet Gijs (2) 3 16-8, Royal Sport (2) 3 16-8, De Engel (2) 3 13-11, Oude Post (2) 3 12-12, Zeekant (3) 3 10-14, De Beurs (2) 3 10-14, De Parel 3 10-14, Sport- rust. 3 9-15, Zeekant (2) 3 6-18. Klasse C IVb: Sport-Sportrust 2 0-8, Piet Gijs 3-Amicitia 4 6-2, Concordia 3-Oude Haven 3 4-4, Zeekant 4-Parel 2 8-0, Centraal 2-Vios 4 4-4. Stand: Sportrust (2) 3 20-4, Zee kant (4) 3 18-6, Concordia (3) 3 16-8, Amicitia (4) 3 14-10, Sport 3 12-12, Piet Gijs (3) 3 10-14. Centraal (2) 3 10-14, Vios (4) 3 8-16, Oude Haven (3) 3 8-16, De Parel (2) 3 4-20. Klasse C IVc: Piet Gijs 4-Amicitia 5 6-2, Zeekant 5-De Parel 3 4-4, Pas sage 3-Soldaatje 3 2-6. Stand: Soldaatje (3) 3 14-10, Piet Gijs (3) 3 14-10, Zeekant (5) 3 12-12, Passage (3) 3 10-14, Amicitia (5) 2 8-8, Luto (3) 2 8-8, De Parel (3) 2 8-8, De Beurs (3) 2 8-8, De Engel (3) 2 6-10. Het Schotse nationale voetbal elftal behaalde woensdagavond te Glasgow een 2-1 overwinning op Wa les. Bij de rust hadden de Schotten met 1-0 de leiding. HYS Hoky behaalde woensdag avond in Den Haag voor ongeveer 2000 toeschouwers een 8-0 zege op de Düsseldorfer E.G. in een vriendschap pelijke ijshockeywedstrijd. Amerikaanse troepen even weg uit Z.-Vietnam Robert Mcnamara, de Amerikaanse minister van defensie, heeft gezegd, dat over ongeveer zes weken „wat" Amerikaanse troepen Zuid-Vietnam zullen beginnen te verlaten. Tegen het eind van het jaar zouden geringe aantallen troepen terug kunnen ke ren, aldus de Amerikaanse minis ter tegenover verslaggevers. Hij weidde verder over dit onderwerp niet uit. Mcnamara sprak in Honoloeloe op een Amerikaanse conferentie over Zuidoost-Azië waarbij de kwestie van het terugtrekken van Ameikaan- se toepen uit Zuid-Vietnam een van de onderwerpen is.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12