dubbel groot koppen the< DAMESHOEDEN ging meer dan drie uur in geheime zitting Antwoord van burgemeester Detmers aan burgemeester Van Kinschot OPNIEUW ZES MAANDEN CEEIST TEGEN WETHOUDER VAN MELICK Belgische auto botste tegen boom Pickwick Theezakjes 8 voor DRMES te ÊL U&üi :5T'm Leimuiden DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Komt er een zwakzinnigeninrichting in Zoeterwoude? Wie gemeend mocht hebben, dat de raadszitting van Zoeter woude gisteravond slechts „luttel tijds" zou vergen, kwam wel heel erg bedrogen uit. Weliswaar werd het grootste deel van de agenda vlot afgewerkt, na het afleggen van een openlijke verkla ring van burgemeester Detmers in antwoord op hetgeen de bur gemeester van Leiden enige tijd geleden aan het adres van b. en w. van Zoeterwoude had gezegd, maar toen de vergadering een uur oud was ging de raad in besloten zitting. Dit comite-generaal duurde niet minder dan drie uur en het was bijna half éen in de nacht, toen men openbaar aan de staart van de agenda begon. Intussen zat een aantal belangstellende Zoeterwouders en „de pers" zich in de bodekamer té vermaken met het nuttigen van ontelbare kopjes koffie, het leegroken van pakjes sigaretten en het luisteren naar verhalen over het dorpswei en -wee. Dat was alles bij elkaar wel niet ongezellig, maar toch zouden we burge meester wel willen vragen - als zo iets in de toekomst weer zou voorkomen - „de mogelijkheid te willen onderzoeken" eerst de openbare agenda maar af te werken. Als dan de besloten zitting begint dan weten pers en belangstellenden tenminste waar ze aan toe zijn en de rest komt dan wel op andere wijze. Het is maar een suggestie, maar b.escheidenlijk menen wij deze vanaf deze plaats te mogen doorgeven. Na middernacht werd een belangrijk besluit genomen. De raad beschikte instemmend op een verzoek van de Stichting „St. Jo seph" te Bergen tot stichting van een inrichting voor zwakzinnige vrouwen. Deze inrichting zal een capaciteit hebben van 130 bed den. Slechts twee leden verklaarden zich tegen het voorstel nu, die wilden het liever aanhouden tot een volgende vergadering. De nieuwe weg vanaf de Ommedijk- seweg naar die Noordbuurt zal „Smeetsweg" gaan heten, naar de vorige burgemeester. VERKLARING Voordat met de behandeling van de gepubliceerde agenda werd begonnen legde de burgemester de volgende verklaring af: De burgemeester van Leiden heeft in een vergadering van de Raad van Leiden namens Burge meester en Wethouders een ver klaring afgelegd met betrekking tot het verzuim van Zoeterwoud- se kant aangaande de ontei gening voor het Industrieschap. Waar de tendens van deze ver klaring tegen de Zoeterwoudse belangen gericht is, met name een nieuwe poging Zoeterwouds gebied te bemachtigen wordt on- denomen, past hier een duidelijk wederwoord. Gesteld wordt, dat het Leidse apparaat beter in staat is de in het geding zijnde belangen te verzorgen dan dat van Zoeter woude. Onmiddellijk rijst hier de vraag of Burgemeester en Wethouders van Leiden dat ap paraat wel zo in de hand heb ben, dat meer en spoediger re sultaat bereikt wordt dan dat Zoeterwoude het doet. Boven dien wisten Burgemeester en Wethouders van Leiden toen reeds, dat kansen op verwerving van de gronden zo groot waren dat onteigening waarschijnlijk niet nodig zou zijn. Inderdaad hebben Burgemees ter en Wethouders van Leiden aan Zoeterwoude om een uitvoe rige uiteenzetting gevraagd over het meergenoemde verzuim. Burgemeester en Wethouders van Zoeterwoude hebben hier op geantwoord, dat zij het ge ven van deze uiteenzetting over bodig achten en daarom ook niet zullen geven, omdat Leiden in dezelfde brief waarin om deze uiteenzetting gevraagd wordt, reeds aangeeft welke maatre gelen het Leidse College ter za ke genomen heeft. Derhalve zon der eerst het Zoeterwoudse ant woord af te wachten. Wij ne men niet aan, dat een ambtelijk verzuim reden tot grenswijzi ging kan zijn. De wil van Zoeterwoude om mede te werken aan de reali satie van het Industrieschap staat vast en is nog eens onder lijnd door de vlotheid waarmede andermaal de onteigeningspro cedure werd ingezet. Dat dit laatste gebeuren moest, blijven wij betreuren, doch dit kan en mag geen aanleiding zijn tot de veronderstelling waarvan Lei den is uitgegaan. Op deze verklaring had de raad op dat ogenblik althans - geen com- mentaar. ALLERHANDE De raad kocht voor 300 gulden vijf wilgebomen bij Leunen aan die Gel- dlerswoudseweg, die stonden op grond door de gemeente van de ver koper gekocht. Twee zijn er gerooid, drie zijn er blijven staan en geven hun aandeel in het natuurschoon van Zoeterwoude. Accoord ging men met de aankoop van een Bedford-diesel voor f 14.190, doch in verband met een schijnbaar vroeger gemaakte afspraak werd nog voorbehouden bij welke leverancier in de gemeente de wagen zal worden gekocht. Dit in tegenstelling met het eerder gepubliceerde. Een krediet van f 2500 wend ver leend voor plantsoen in het park „Die Leythe". De heer C. M. Wester man (Vr. 1.) vroeg of de afwatering daar wel deugde. De z.g. Konink rijksboom schijnt ook al dood te gaan. De grond zal worden vervangen door goede teelaarde, aldus wethouder Hofwegen. f 4500 moet de verbeterang kosten van het laatste gedeelte van de Wei- poortsweg tot aan de Uiterdijk. Hier tegen was geen bezwaar, maar de heer C. J. M. Straver (V.L.) wees op de zeer slechte toestand van het Kerkepad vanaf de verharde weg naar De kwakel. Dat stuk is nog slechter en niet in het voorstel be grepen. B. en W. zullen die zaak be kijken, aldus de voorzitter. FLUORIDERING GAAT (VOORLOPIG) NIET DOOR De raad wilde er nog niet aan ac coord te gaan met de fluoridering van het van Boskoop betrokken drinkwater en een daarmee gepaard gaande verhoging van de melkprijs met een halve of 1 cent. Boskoop vroeg het standpunt van Zoeterwou de in deze zaak. De heer A. Paarde- koper (KVP) vond het als leek een moeilijke taak om daarover te oor delen. De wetenschap en de water techniek is ook niet eenstemmig, het pro en contra is 50-50 (Burge meester: „Prof. Muntendam is pro".) De discussie vloeide een poosje door. waarbij ook de toestand van het wa terleidingnet ter sprake kwam, dat hier en daar hopeloos slecht is. Ver schillende leden bleken niet direct voor fuoridering warm te lopen en de voorzitter bracht het in stemming. De uitslag was 6 voor, 6 tegen en 1 blanco. De stemmen staakten dus en het punt zal op een volgende verga dering weer aan de orde komen. Zonder discussie en zonder stem ming ging de raad accoord met de wijziging van de bezoldigiingsveror- dening 1962, het aangaan van een kasgeldlening ad f 300.000 bij de Bank voor Nederlandse gemeenten en het opnemen van een vaste lening van zeven ton bij een niet nader ge noemde instelling of persoon. En toen ging men in geheime zit ting, die zoals reeds gezegd, ruim drie uur in beslag nam. Na heropening van de openbare zitting om pl.m. half een aanvaardde de raad met dankbaarheid de schen kingen van een zonnewijzer en vier zwanen ter gelegenheid van de „openstelling" van het opgeknapte Watertje. De raad ging accoord met een voorstel tot het aangaan van een garantielening .groot ongeveer 400.000 ten behoeven van het uitbreidings plan ..Westeinde", waarvan men bij monde van de heer J. H. v. d. Ploeg (KVP) hoopte dat G.S. spoedig hun goedkeuring daaraan zouden verle nen (over het voorstel in ons blad van morgen meer gedetailleerd. Red.) en tenslotte was de raad het er mee eens, dat een krediet zal wor den verleend voor het doen opmaken van een efficiency-rapport over de werkwijze ter secretarie. Wethouder Hofwegen wilde voorts nog een misverstand wegnemen dat evtl. gerezen zou kunnen zijn ten aanzien van zijn afwezigheid op de vorige raadsvergadering. Hij stelde er prijs op te verklaren dat deze in geen enkel verband stond met de verklaring, toen door de KVP-frac- tie afgelegd. Zijn evtl. besluit om zijn wethoudersnortefeuille ter beschik king te stellen, zal hij, nu de hemel wat is opgeklaard, niet handhaven. Hierover sprak de burgemeester zijn dank en vreugde uit. ZWAKZINNIGENINRICHTING Aan de agenda werd toen nog 1 punt toegevoegd, n.l. het reeds in de aan hef van dit verslag genoemde ver zoek tot stichting in Zoeterwoude van een inrichting voor zwakzinnige vrouwen. De situering hiervan zal dan zijn op de gronden tussen de Zuidbuurt en de dr. Kortmannstraat, evenwijdig aan de Zwetkade. De heer Paardekoper viel het wat rauw op het dak en wilde het voor stel opschorten tot na het gesprek met de planoloog, dat op 18 decem ber zal plaats vinden. De heer J. W. Vink (KVP) viel zijn fractiegenoot bij. Dit werd echter niet voldoende gesteund, zodat het voorstel van b. en w. met 11 tegen 2 werd aan vaard. Toen vond ook de raad het wel letjes. Slechts de heer Straver maak te gebruik van de rondvraag door te klagen over de toestand van het riool langs een deel van de Schen- kelweg. Daar wordt aan gedacht, al dus de burgemeester, een adres van belanghebbenden is echter nog niet terug van de adviserende instantie. Om een uur stonden we buiten, het waaide flink en het was koud, maar het was droog. BEDRAG IN „KIPPENOORLOG" VASTGESTELD. De arbitragecommissie van de or ganisatie der algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (Gatt) heeft de omstreden waarde van de Amerikaanse uitvoer van slachtkip- pen naar West-Duitsland vastgesteld op 26 miljoen dollar per jaar. Dit cijfer is een compromis tussen de 48 miljoen dollar die de Ver. Sta ten noemden en de 16 miljoen dollar die de Europese Economische Ge meenschap (EEG) als waarde opgaf. Lord Hailsham gaf adellijke titel prijs De Britse minister van weten schappen en voorzitter van de kroon raad, burggraaf Hailsham, heeft gis teren afstand gedaan van zijn adel lijke titel en zal voortaan weer Quen- tin Hogg heten. Hij kan zich nu kan didaat stellen voor een zetel in het Lagerhuis bij de tussentijdse verkie zingen in St. Marylebone, een Lon- dens kiesdistrict. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren in hoger bereop de zaak behandeld tegen de 49-jarige assuradeur H. H., tevens wethouder van de gemeente Melick bij Roer mond, die 7 x/2 jaar geleden op 16 juni 1956 een poging tot zware mis handeling zou hebben gepleegd door met zijn auto op een zekere Cox in te rijden, die zich door op zij te springen nog juist in veiligheid kon brengen. De mannen hadden tevoren een ruzie gehad, die op een scher mutseling uitliep, waarhij H. licht gewond werd. H. werd in mei jongstleden door de Roermondse rechtbank vrijgespro ken, doch de officier van Justitie, die zes maanden gevangenisstraf met aftrek had geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk, was tegen in hoger beroep gekomen. Bij de behandeling door het Hof bleken de getuigen, zowel die a charge, als die a décharge bijzonder weinig meer van het gebeurde te we ten terwijl zij bij d)e behandeling door de rechtbank in mei jongstleden nog allerlei details wel verteld hadden. Men vroeg zich af, of de getuigen wellicht bevreesd waren voor de wet houder, die in deze gemeente een min of meer onbeperkt heerser heet te zijn. De raadsman mr. G. van Hilten uit Roermond meende daartegen, dat er door de rijkspolitie bij de eerste verfioren pressie op de getuigen was uitgeoefend. De verhouding tussen de rijkspolitie en H. blijkt namelijk zeer slecht te zijn. De advocaat-generaal, die de opzet tot zware mishandeling bewezen achtte, eiste opnieuw zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De raadsman achtte hoogstens bedreiging bewe zen en dit delict is inmiddels al ver jaard. Hij bepleitte vrijspraak. Ar rest van het Hof op 4 december aan staande. NOORDWIJK TWEE INZITTENDEN NAAR ZIEKENHUIS Op de Voorstraat te Noordwijk- Binnen reed gistermiddag een 58-ja- rige fabrikant uit België met een door hem bestuurde personenauto te gen een boom. De chauffeur en zijn mede-inzittende, een 45-jarige ver koopster uit Hillegom, liepen beiden ernstig letsel aan het gelaat en han den op. Zij werden naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De auto werd zwaar bescha digd. De politie onderzoekt of drank misbruik de oorzaak van de botsing KIPPENDIEF LIEP TEGEN DE LAMP Toen de heer Hoogeveen dezer da gen 's morgens vroeg bij zijn kippen farm aan de Hogeweg te Noordwijk kwam bemerkte hij, dat kippendie ven een bezoek aan zijn hokken had den gebracht. Hij meldde dit aan de politie, waar op een rechercheur op onderzoek uit toog. Al spoedig ontdekte hij een spoor, dat naar een in de buurt ge legen woonschip leidde, waar de po litieman de hoenders, geplukt en wel in de pan aantrof. Een 24-jarige landarbeider uit Noordwijk, zwager van de bewoner, bleek met de buit thuis gekomen te zijn. De dader, die na de nachtelijke strooptocht nog in diepe rust lag, werd ingerekend en meegenomen naar het politiebureau. Tegen zulk overtuigend bewijs paste slechts een bekentenis. De jongeman bleek de avond te voren te ddep in het glaas je te hebben gekeken, waarna hij op weg naar de woonark, twee kippen uit het hok van de heer Hoogeveen had gehaald. Proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl hem tevens de schaderekening van de eigenaar werd aangeboden. LEIDERDORP Geboren: Karen Y. d.v. F. H. van Tol en M. L. Bruins; Adrie d.v. P. de Groot en J. de Roode; Franciscus J. M. z.v. W. J. van Vliét en J. M. Ra demaker; Bruining z.v. E. Kok en W. S. H. Roelofs. Ondertrouwd: J. Sierat en A. Guijt; P. van Laar en G. Hagenus; J. West broek en M. E. van der Heden; B. L. A. van der Klugt en G. G. Borre- man; H. G. van der Maas en A. E. Gressie. Getrouwd: A. C. Oole en J. W. Ligtvoet; C. Zwanenburg en T. Kage- naar. Overleden: Cornelis W. Pennings, 15 jr., won. te Alkemade. SASSENHEIM „Elckerlyck" speelde Gieren op het veilig nest De toneelvereniging Elckerlyck bracht dinsdag en woensdag voor donateurs, genodigden en introducees de komische thriller „Gieren op 't veilig nest" voor het voetlicht. Het stuk speelt in de ont vangkamer van een op een eenzaam eiland gelegen hotel ,,'t Veilig Nest" In dit hotel proberen in het na-seizoen enkele onderwereldfiguren (Frankie Lawford en Jenifer Lawford) een „vei lig nest" te vinden na een grote juwe- lendiefstal. Hun chef en zijn maat ko men er achter waar dit paar verblijft en gaan zoeken (Dick Killinger en Linky). Een van de twee al aanwezige gasten (Jack Gable) lijkt echter sprekend op Killinger en deze gelijkenis brengt nog al wat beroering teweeg. Hij is het ech ter, die de ontstane precaire situatie tot een goede oplossing weet te brengen. De vertolking die Elckerlyck van deze komische thriller gaf was in het eerste bedrijf nogal zwak, hetgeen o.L vooral kwam door de twee vrouwelijke debu tanten, mej. N. Homan, die de eigenares speelde en dat nog iets te toneelmatig deed, en mej. E. Heuer, die als dochter Pat in het eerste bedrijf ook niet geheel zeker was. Deze laatste was vooral in het derde bedrijf veel beter. Goed spel gaf Jennifer Lawford (mevr. A. Immer* zeel-Homan) terwijl ook Odilia Ashome, schilderes (mej. C. Zwart) aanvaard baar speelde. De mannelijke rollen werden alle vier goed vertolkt, al kon de barkeeper To ny Bryce (Fr. Homan) iets duidelijker. De dubbelrol van H. Berg (Jack Gable, een zenuwlijder, en Dick Killinger de gangster) kreeg een zeer goede vertol king. Het geheel stond onder de be kwame regie van de heer P. G. van der Kraan, die dit niet eenvoudige stuk aan vaardbaar heeft gemaakt voor de toe schouwers. België heeft als eersite land in Europa vol-automatdsch openbaar telexverkeer met Amerika. De nieu we dienst werd woensdag geopend dioor de Belgische minister van bui tenlandse zaken, Pau-Henri Spaak, die boodschappen uitwisselde met d!e Amerikaanse minister' van handel, Hodges. Een 32-jarige Hongaar is woens dag in Parijs tot 20 jaar gevange- ndstraf veroordeeld wegens het deel nemen aan de aanslag op generaal De Gaulle, vorig jaar augustus. DOUWE EGBERTS Elk dubbel groot theezakje is voldoende voor ongeveer 1 liter (ca. 8 koppen) geurige thee! Naast de bekende groene doosjes theezakj'es Groot Formaat, biedt Douwe Egberts u thans óók Pickwick theezakjes DUBBEL GROOT, verpakt in een aantrekkelijke rode doos. Handig en gemakkelijk om ca. 8 koppen geurige thee van te zetten. INH. 20 THEEZAKIES 6 GR. pijne engelse melangije Vraagt uw winkelier! Mutsen Handschoenen Sjaals HHRRLEMMERSTR.I^5-K7 LEIDEN BOTERMARKT 2 Noordwijk Binnen AGENTSCHAP DE LEIDSE COURANT voor: Abonnementen Advertenties Drukwerken bu: P. CHR. W. MOLENKAMP Agentschap DE LEIDSE COURANT Voor: Abonnementen Advertenties Drukwerken Bij: Mevrouw van Tol Kastanjelaan 6.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10