Diensttelegram N.S.-directie NIEUWE C.A.O. OP KOMST Viering 25 jaar N.K.J.B. te Hoogmade Belgische kritiek op dr. Mansholt VERKLARING OVER JODEN ONTMOET TEGENKANTING IN CONCILIE DINSDAG IB NOVEMBER 196J DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft in een gistermid dag verzonden diensttelegram aan het personeel een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst aangekondigd waarin alle mogelijkheden van het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid 20 goed mogelijk zullen wor den verwerkt. Hiermee vertrouwt de N.S.-directie het inikomenspeil van het personeel op een hoogte te brengen die in een juis-te verhouding staat tot de in het bedrijfsleven geldende inkomensni veaus. Zoals bekend, loopt het reglement ddenetvoorwaarden (RDV) waarin thans alle sociale voorzieningen van het N.S.-personeel geregeld zijn, per 1 januari aanstaande af. Ben paritair samengestelde commissie bereidt thans een collectieve arbetbdisover- eerukomst voor, diie het RDV gedeel telijk zal vervangen en in de toe komst niet meer de goedkeuring van de minister van Verkeer en Water staat behoeft, maar die van de Stich ting van de Arbeid, zoals bij alle an dere cao's het geval is. Daarnaast zal voor een aantal pun ten een nieuw reglement dienstvoor- waarden worden samengesteld, waar aan d'e minister wel zijn goedkeuring dient te hechten. Eerste lustrum LTM en VKAJ COLLEGE, WAAR EENS DE SPINMACHINES ZOEMDEN Op de plaats waar een jaar geleden de spinmachines nog zoemden studeren nu de jonge studenten in de natuurkunde voor hun „propjes". Parmentier, breiwol- en kousenfabriek heeft inder tijd zijn complex verkocht aan de Leidse universiteit •n met veel vaart Is hier in korte tijd het gebouw Inwendig verbouwd ten behoeve van het hoger onder wijs. Parmentier is naar Dokkum verhuisd. 260 stu denten tegelijk kunnen hier college lopen in een van de hallen (foto). Intussen wordt ook aan de andere gehouwen hard gewerkt. Men noemt het gehele complex het „pro- visorum" Schelpenkade, omdat het provisorisch is. „Maar we zijn er aardig mee gered, want op zo'n korte termijn hadden we nooit nieuwbouw gereed kunnen krijgen," zei de feouwcurator ir. M. L. Kalff tijdens een rondleiding voor de pers langs deze her bouw ten behoeve van de universiteit. Volgens een ontwerp van het architectenbureau A. J. van Eek worden hier straks ook ondergebracht de collecties van het Rijksherbarium (thans gedeeltelijk aan de Nonnensteeg en in een houten dépendance op het Hortusterrein) een aantal practicumruimten voor de Natuurkunde, ruimten voor de Fysische scheikun de en voor de Biofysica. Er zijn ingangen zowel aan de Herenstraat als aan de Schelpenkade. Totale verbouwingskosten bedragen circa 5miljoen gulden en 1,7 miljoen voor inrich tingskosten etc. Gisteren heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Th. Bot, een werkbezoek aan de Leidse universiteit gebracht. Het bezoek heeft tot vier uur in de middag geduurd. De minister kwam aan het Academiegebouw aan en heeft vervolgens •en bezoek aan de universiteitsbibliotheek gebracht viar 4e maquettes van As nieuwbouw universiteit Om het 25-jarig bestaan van de NKJB en het eerste lustrum van de LTM en VKAJ op feestelijke wijze te vieren, waren de leden van deze plaatselijke jeugdverenigingen, za terdagavond in de grote zaal van café-restaurant v. d. Ploeg, bijeen. De kerkelijke viering had reedg plaats gehad op zondag 10 novem ber met een H. Mis, die in de paro chiekerk door aalmoezenier pastoor 01st hoorn was opgedragen. GROTE BELANGSTELLING Dat deze jeugdverenigingen grote belangstelling genieten bleek, toen de voorzitter van het comité van ontvangst de heer C. Hoogendoorn P.z. bij de opening niet alleen vele leden welkom kon heten maar ook de landelijke hoofdaalmoezenier A. J. Meyer, hoofdbestuurders van de VKAJ en KAJ en het hoofdbestuur van de Katholieke Plattelands Jon geren. Ook een aantal oud-voorzit ters waren aanwezig en alsmede be stuursleden van de plaatselijke KAV, de KAB en de LTB. Schriftelijke felicitaties waren binnen gekomen vam burgemeester J. C. v. Wagenin- gen en echtgenote en van het hoofd bestuur van de KAJ, district Gouda. Vóór het souper feliciteerde de voorzitter de beide besturen met hun jubileum en dankte voor hetgeen zij in de loop der jaren voor de jeugd verenigingen hebben gedaan. Tijdens de broodmaaltijd sprak als eerste mej. A. Lieverse, voorzitster van de plaatselijke LTM-VKAJ. Zij dankte het bestuur van de NK JB voor de oprichting en de grote steun, die haar vereniging steeds on dervond. Daardoor is het nu moge lijk ons eerste lustrdm te vieren, al dus spr. Als blijk van waardering overhandigde zij een geldkistje. Namens de KAB sprak hierna de voorzitter de heer W. Bonk. Hij her innerde aan de oprichter van de ju bilerende vereniging, pastoor Lips, die reeds 25 jaar geleden het grote nut van een jeugdvereniging heeft ingezien. Hij zag deze vereniging als een leerschool om zich te ontwik kelen op velerlei gebied. Vergezeld van de beste wensen voor de toe komst overhandigde hij een envelop pe met inhoud. Mej. Joosten sprak namens het hoofdbestuur van de VKAJ. Haar gelukwensen gingen vergezeld van bloemen. Het Brusselse blad „La libre Bel- gique" Heeft vandaag een felle aanval gedaan op de Nederlandse vice-voor- zitter van de Europese commissie van de E.E.G., dr. S. L. Mansholt, naar aanleiding van diens verklaringen over de prijspolitiek voor granen in de Europese economische gemeen schap. „Spoedig zullen alleen de een- voudigen van geest de klaag gezan gen van dr. Mansholt nog ernstig ne men", aldus het blad. In een gesprek met het Duitse weekblad „Der Spiegel" heeft dr. Mansholt de vorige week verklaard, dat het bestaan van de Europese ge meenschap zou worden bedreigd in dien zijn voorsbellen voor een ge meenschappelijke basis-richtprijs voor granen in d)e E.E.G. niet wor den aanvaard. Inidiien de Duitse bondsrepubliek ziich tegen een con structieve landbouwpolitiek verzet, zal de E.E.G. in een impase belanden „niet alleen wat de verdere ontwik keling van de gemeenschap betreft, maar ook in de betrekkingen met diende landen", voegde hij hier aan toe. „La libre Belgique" merkt hierbij op, diat waarschijnlijk deze wijze van chantage, waaraan dr. Mansholt zich overgeeft, de Duitse boerenleiders niet onder de indruk zal brengen", herinnerend aan de vorige week in Straatsburg afgelegde verklaringen waarin vam Duitse agrarische zijde de voorstellen als onaanvaardbaar wer den verklaard. Bij een botsing tussen een brandweerauto en een autobus zijn maandagavond in Manchester twee brandweerlieden omgekomen en veertig personen geworidL JOODSE TOENADERING TOT HET VATIKAAN De Internationale Joodse organisa tie B'nai B'rith heeft het verlangen kenbaar gemaakt, met de Katholieke Kerk meer rechtstreekse betrekkin gen aan te knopen en bij het Vati caanse Concilie daartoe een verkla ring ingediend, waarin de gehele mensheid verantwoordelijkheid ge steld wordt voor de kruisiging van Christus. De voorzitster van B'nai B'rith heeft, gezegd dat, wanneer deze ver klaring door het Concilie wordt aan vaard, „de Joodse gemeenschappen naar de middelen zullen gaan zoe ken om samen te werken met de autoriteiben van de (katholieke) Kerk ter verwezenlijking van haar doeleinden en haar geest". B'nai B'rith tellt 475.000 leden in 42 lan den. ■taan. Daarna heeft hij verschillende gebouwen In Enige leden in de Latijns-Ameri- aanbouw bezocht. Op de foto: links mr. N. F. Hofstee, k?*™* menen, dat aanvaar- «—it, rechts prof. dr. D. J. Kuenen. en zal bijdragen tot het verbe teren van de betrekkingen tussen de De minister liet sich ook uitvoerig inlichten ovtf 4e godsdiensten, vooral in overwegend huisvestingssituatie voor As studenten, Mevr. Lieverse-v. d. Ploeg, voor zitster van de KAV, sprak over de samenwerking in de jeugdverenigin gen en zij voegde daaraan toe, dat degenen die deze verenigingen gaan verlaten altijd bij de KAV terecht kunnen. Door haar werd een enve loppe met inhoud overhandigd. De heer J. Zwetsloot voorzitter van de LTB verklaarde dat de jeugd verenigingen op steun en medewer king van de LTB kunnen rekenen. BIJDRAGE VAN DE GEMEENSCHAP Als laatste verkreeg hoofdaalmoe zenier Meyer het woord. Hij wilde niet alleen de verenigingen maar de hele gemeenschap zijn gelukwensen aanbieden, omdat vele ouders aan het welslagen van het jeugdwerk hebben, meegewerkt Hij hoopte, dat de huidige besturen in staat zouden zijn deze grote gemeenschap bijeen te houden. Hij zei zeer gelukkig te zijn met de werkzaamheden van de bestuurder endaardoor wordt im mers het werk van de priester ver licht. De voorzitter van de jubilerende NKJB, de heer P. Bank, dankte al len, voor de getoonde belangstelling en voor de opwekkende woorden en fraaie geschenken. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot het comité vam ontvangst voor de orga nisatie van deze avond. Vele rappe handen hadden hierna spoedig de zaal omgebouwd voor het „gezellig samenzijn", waarbij het muzikale gedeelte werd verzorgd door de „The Lucky Stars" uit Lei den, die er tot laat in de avond de stemming in hielden. Tijdens het dansfeest werden d«i vele prijzen, die door de plaatselijke middenstand waren geschonken door een verloting aan de man gebracht. FLAMENCODANSERES CARMEN AMAYA OVERLEDEN De internationaal bekende Spaanse flamencodanseres Carmen Amaya is vanochtend op 50-jarige leeftijd op haar landgoed te Gagur aan de Cos ta Brava overlieden. Zij leed reeds enige tijd aan een nierziekte. Zij werd in 1913 in een zigeuner gezin in de krottenwijk Somorrostro van Barcelona geboren. Toen zij vier jaar was trad zij al op in café's bege leid door haar vader op gitaar. Ondanks haar successen die haar een vermogen opleverden, vergat zij noodt de arme zigeuners van Somor rostro. Zij werd beschouwd ails de grootste flamenoodanseres van deze tijd. 1M iBl 1 - 100 PABEIS foto van de herbouw aan de Schelpenkade van de oude fabriek van Farmentier. Tussen Herenstraat en Schelpenkade wordt hier een serie collegezalen geplaatst. Het Zweedse schip „California" (7.227 brt.) heeft gemeld, dat een be manningslid over booïxl is gevallen in de nabijheid van het lichtschip „Goeree". Aan schepen in de omge ving is verzocht naar de drenkeling uit te kijken. Van het marinevliegkamp Valken burg is een „Neptune" opgestegen om vanuit de lucht naar hem te zoeken. Bij een arbeidsongeval is de 45- jarige ongehuwde D. Bel uit Smilde, die bezig was met het slopen van een stalling op het Wilcoterrein te Assen, gisteren tijdens zijn werkzaamheden van een hoogte van ruim drie meter op een betonnen vloer gevallen. De man was op slag dood. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft een van zijn zoons, de 17-jarige prins No rodom Naradapo, die in communis tisch China studeert, aangewezen als zijn opvolger als hoofd van de Sang- koem-partij. Deze beweging is in Cambodja aan de macht. Prins Noro dom Naradapo zal eventueel ook staatshoofd kunnen worden. Een parachutist is in Tucson in de Amerikaanse staat .Arizona dood gevallen doordat de volgende sprin ger, die foto's nam, op hem viel en zijn valscherm scheurde. De man, een militair, was door de slag blijkbaar bewusteloos geraakt, want hij deed geen poging om zijn noodiparachute te openen. De fotograaf liep veel ver wondingen op. VOORSCHOTEN Aanzienlijke schade bij kettingbotsing bij „Haagsche Schouw" Gisteravond heeft omstreeks kwart voor tien op de oprit van de brug over de Oude Rijn op Rijksweg 4, ter hoogte van café-restaurant „Het Haagsche Schouw" een personen auto, bestuurd door de 39-jarige ac teur B.B. uit Amsterdam een kleine kettingbotsing veroorzaakt. Vóór de brug, die was geopend voor 't door laten van scheepvaartverkeer, ston den twee auto's te wachten: een per sonenauto en daarachter een bestel auto van een N.V. uit Leiden. De ac teur heeft, ondanks het feit, dat de weg ter plaatse goed is verlicht, de auto's vermoedelijk niet gezien, en reed in vólle vaart tegen de bestel auto op, die op zijn beurt tegen de achterzijde van de daarvoor staande personenauto werd gedrukt. De personenauto, die de botsing had veroorzaakt, „klapte dubbel" en is nagenoeg onherstelbaar. Van de bestelauto werd zowel achter- als voorzijde ernstig ontzet, terwijl bo vendien de achterzijde van de voor ste personenauto werd beschadigd. De bestuurder van eerstgenoemde personenauto brak door de schok z'n neusbeen en liep enkele minder ern stige inwendige kneuzingen op. Hij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd, maar is daaruit hedenochtend weer ontsla gen. Botsing op Rijndijk. Gisteroch tend reed om ongeveer 9.45 uur een tractor met oplegger van de firma V. vanaf een erf aan de westzijde van de Rijndijk de rijbaan op, op het ogenblik dat vanuit de richting Lei den een personenauto, bestuurd door mevr. H. uit Wassenaar naderde. De personenauto stopte achter de trac tor, die echter plotseling achteruit begon te rijden, waardoor de opleg ger over de neus van de personen auto heen schoof, en de voorruit van de auto verbrijzelde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade is aanzienlijk. De politie heeft tegen de bestuurder van de tractor procesverbaal opgemaakt. Na de stemmingen over de amem dementen op het voorwoord en het le hoofdstuk van het liturgisch sche ma, dlle een praktisch unanieme goed keuring kregen, hebben kardinaal Ci- cognani, staatssecretaris en voorzit ter van de Commissie voor de Ooster se Kerken en Mgr. Martin, aartsbis schop van Rouen, en lid van het se cretariaat voor de christelijke een heid, het met spanning verwachte schema over het oecumenisme inge leid. De stemming in de zaal was bij de voorlezing van het voorwoord zeer gespanrfen. In dit voorwoord verstdgt het schema sterk ook de aandacht op ongezond irenisme en op de gevaren van indifferentisme. Kardinaal Ruffini had veel lof voor het stuk maar gaf ook kritiek. Zo had hij bezwaar tegen de term oecu menisme omdat dit volgens hem ver warring schept, hij wil hierover ver duidelijking. Ook de verklaring over de gods dienstvrijheid en over de Joden vond hij in dit schema niet op haar plaats, omdat - zo zei hij - vele Joden al leen maar om economische redenen het Marxisme en het atheïsme heb ben bevorderd. Ook kardinaal Arriba y Castro van ■Tarragona zag gevaren in het oecu menisme. De aartsbisschop van Sevil le, kardinaal Buena y Monreal, zag voornamelijk gevaren van pan-chris- tiainisme, syn-chretisme en indifferen tisme. Volgens deze kardinaal horen de Joden in het schema over het oecumenisme helemaal niet thuis. De patriarch van Alexandrië, Si- darouss, vond de verklaring over de Joden ook overbodig. Volgens hem heeft de Kerk in voldoende mate ten aanzien van de Joden haar liefde be tuigd. Gedeeltelijk was patriarch Maxi mes IV Saight het met patriarch Si- darouss eens. Hij vond dat de ver klaring over de Joden niet in het schema thuishoort. De kwestie van anitd-semitisme moet behandeld wor den bij het rascisme. Overigens gaf hij als zijn mening, dat dit schema over het oecumenisme het eerste stuk was, dat zowel leerstellig als psto- raal een grote geladenheid vertoond, zoals de Griekse traditie deze altijd heeft gekend. Aan het slot van zijn interventie vroeg hij dat de Katholieke Kerk zo spoedig mogelijk de dialoog zou aangaan met de Orthodoxe Kerken. Na de kritiek volgde een serie krach tige pleidooien vóór het schema.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8