Minstens vijf miljard aan nieuwbouw voor Leidse universiteit EEN MEDISCHE BUENKORF DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA T f Leiden volgt het spoor van Delft, aan de rand van de stad verrijst een modern betondorp, geheel ten dienste van de universiteit. Te Leiden ligt de aktiviteit thans tussen de Rijnsburgerweg en de oude Rijksweg Den Haag-Amsterdam nabij Rijnhof. De oude Rijksweg gaat geheel verdwijnen. De Rijksweg wordt omgebogen tot achter de Haagse Schouw, maar in de toekomst zullen zelfs tot over deze weg de gebouwen staan. Hier wordt gebouwd het propaedeutische laboratorium Schei kunde. Het moet medio 1964 klaar zijn. Lengte 88 meter, breedte 75 meter, hoogte vanaf het terrein 9 meter. Het gebouw bevat op de begane grond 1 2 practicumlokalen elk met 36 plaatsen. In de kelders zijn de technische installaties ondergebracht. Voorts het voorcandidaatslaboratorium organische scheikunde. Leng te 81 meter, breedte 87 meter, hoogte circa 1 1 meter. Totale kosten 17Vi miljoen gulden. Voorts het gebouw voor nacandidaatsopleiding en wetenschappe lijk onderzoek organische scheikunde. Dit gebouw wordt circa 45 me ter hoog. Het zou tachtig meter geworden zijn. Maar door de militaire autoriteiten zijn met het oog op vliegveld Valkenburg de hoogten beperkt. De schoorsteen van het ketelhuis, die al gereed is, mocht ook niet hoger dan 45 meter worden. Kosten circa 40 miljoen gulden. Men is begonnen met heien; gereed: 19671 Dit gebouw zal werkruimte bieden aan 400500 personen. Gereed is intussen het centrale ketelhuis voor het toekomstige schei- kunde-complex. De bouwprijs bedraagt ruim twee miljoen gulden. Voor de komende jaren is een bouwplan opgemaakt voor tenminste vijf miljard gulden. Een blik op de toekomst: Chemiecomplex Leiden op de plaats van de oude Rijksweg bij de witte palen. Het gebouw gaat 18 miljoen gul den kosten, aan inventaris wordt nog eens 51/! miljoen op tafel gelegd. Maar het biedt dan ook het laatste wat er op klinisch en diagnostisch gebied in de wereld te koop is. Het gebouw heeft de vorm van een grote kubus; het is 37meter hoog. Er zijn twee overdekte binnenplaat sen. Het wordt dus door een open tussenruimte in tweeën gedeeld. Van verdieping tot verdieping be staat het uit galerijen, die door een groot trappen- en liftenhuis zijn verbonden. Dit vergemakkelijkt het zoeken en maakt de looplijnen kor ter. Niet wachten tiënt zal slechts een kleine staf van verplegend personeel nodig zijn. Om het werk voor deze staf te verge makkelijken wordt een gesloten te levisie-circuit opgesteld, die het de zusters mogelijk maakt alle gangen af te kijken. Ander technisch snufje is de buizenpost, die het transport van gegevens en onderzoekmateriaal mogelijk maakt. De patiënten voor onderzoek krijgen zoveel ruimte, dat zij niet meer, in een hoek „sa mengedreven", elkaar met de gebrui kelijke wachtkamer-verhalen „naar" kunnen maken. „We moeten af van het idee van de „armen-polikliniek" zegt de hoogleraar-direkteur. De so ciale ontwikkeling heeft gemaakt, dat er praktisch geen verschil meer is tussen de particuliere en fonds patiënt. „Wachten is er niet meer bij,M zegt Miljoenen prof. Mulder. Het onderzoek zal ge- schieden door gespecialiseerde art- *n verband pleit de hoogleraar sen. Behalve de internisten zijn alle °?k voortdurend voor een vergoe- deelspecialisten in het gebouw werk- yan een deel der kosten door zaam. Snelle wederzijdse consulten de ziekenfondsen. Het werk aan de zijn dus mogelijk Patiënten bij wie kliniek kost thans miljoenen en mil- kleine ingrepen zijn verricht, in het joenen, hetgeen door de gemeenschap belang van de diagnose, kunnen zo wordt gedragen. „Bovendien wekt nodig in dit gebouw worden opge- het bij de patiënten meer vertrou- nomen en een paar dagen worden wen als ziJ weten, dat het onderzoek geobserveerd. Zij „logeren" dan als niet geheel gratis is." het ware in dit centrum; leggen dus Ook voor het onderwijs, dat uiter- geen beslag op een ziekenhuisbed, aard aan een Academisch ziekenhuis Dank zij „zelfbediening" van de pa- zeer belangrijk is, zijn steekhouden- 1. propaedeutisch laboratori um Chemie voorcandidaatslaboratorium Organische Chemie 3. nacandidaatslaboratorium Organische Chemie 4. collegezalengebouw Chemie 5. anorganische en physische Chemie 6. Chemieplein 7. Universiteitsdreef Het nieuwe gebouw van de interne geneeskunde. Dit wordt het klinisch diagnostisch centrum en zal in de loop van 1964 in gebruik worden genomen. Het interieur van het nieuwe diag nostisch centrum aan de Wassenaar- seweg-Rijnsburgerweg. De overdekte binnenpleinen zijn tevens verkeers pleinen, die leiden naar het trappen- liftenhuis. De bewegwijzering is al dus zeer eenvoudig en de looplijnen zijn verkort. In de loop van het volgend jaar zal van lieverlee in het reusach tige nieuwe gebouw voor Interne Geneeskunde aan de Wassenaar- seweg, hoek Rijnsburgerweg de bedrijvigheid op gang komen. Dit zal de kliniek voor interne geneeskunde worden. Prof. dr. J. Mulder, hoogleraar-direkteur, geeft het gebouw liever de naam van klinisch-diagnostisch centrum. Hier zal straks namelijk alle diagnostiek van ambulante patiënten van het Aca demisch Ziekenhuis worden samengebundeld. Hier zullen dus de patiënten van binnen en buiten bekeken worden, alvorens wordt vastgesteld aan welke ziekte zij - niet of wel - lijden, en in welke graad van hevigheid. de voorzieningen getroffen. Hoewel er aan de hand van bepaalde ziekte gevallen onderwijs wordt gegeven, zal dit zo onopvallend mogelijk ge schieden. Geheel boven is het restaurant, tevens lezingen-ruimte voor het per soneel. Hier rondom loopt een zonne terras, dat een onvergelijkelijk pa norama op Leiden, duinen, plassen etc. biedt. Een toekomstbeeld. Op de plaats waar nu nog de grond wordt omge woeld, waar een jaar geleden de koeien nog graasden, zal over drie tot vier jaar dit beeld zich aan ons oog vertonen. Men ziet de laborato ria chemie, propaedeutisch en voor- candidaats met rechts nog heel even zichtbaar het hoge laboratorium „na- candidaats". De beschouwer is zelf gezeten in het cirkelvormig college zalengebouw chemie.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7