WOELIGE BRAASSEM DEED POLDER BU RUNSATERWOUDE ONDERLOPEN GROOTSE ZIEKENDAG TE NOOTDORP Wegen moesten worden afgesloten ZIEKEN UIT GEHEEL HET BISDOM IN SPORTPAVILJOEN GEDEELTELIJKE SCHOOLSTAKING IN NOORDWIJKERHOUT Clubhuis „IJssport" in Leiderdorp uitgebrand Zaligverklaring in de St. Pieter 60 JAAR GETROUWD IN ALPHEN AAN DEN RIJN DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 r^rrr De storm van gisteren heeft de omgeving van het Braassemer- meer - en dan vooral in de buurt van Rijnsaterwoude - weer met angst en zorg vervuld. Angstwekkend hoog werd het woelige water van het meer tegen de waterkeringen en dijken aan de oostelijke zijde opgestuwd en joeg er zelfs overheen. Een klein poldertje tegen de Hereweg aan liep al spoedig vol en de daar gebouwde bungalows kwamen rondom in het water te staan. Ook van da kant van de Wetering dreigde gevaar. Door echter tijdig de p duikers te openen kon onderlopen van de Vriezekoopse polder nog juist worden voorkomen. De Heiligegeestweg, nabij 't veer van Van Staveren, kwam echter ge heel ondier water te staan. Op som mige plaatsen stond het water een halve meter hoog en stroomde met grote kracht de Heilige Geestpodder in. Er werden maatregelen genomen om te voorkomen dat de hele polder zou worden overstroomd. Vertegen woordigers van het Hoogheemraad schap Rijnland controleerden, teza men met burgemeester B. Kammen- ga en wethouder S. Visser de dijken. Men besloot echter, met het oog op het Weerbericht, dat afnemende wind voorspelde, met de uitvoering nog even te wachten. Wel werd de Hei- lögegeestweg vanaf de Herenweg tot aan het pontveer voor aJile verkeer afgesloten, evenals de Herenweg van af de Heiiligègeestweg door hot cen trum van de gemeente tot aan de Kerk weg. Dit om verzakkingen en ongelukken door het zware verkeer te voorkomen. Aan de westkant van Rijnsater woude moesten enkele tuinderijen '1 ontgelden. Ze kwamen blank te staan en liepen daardoor vrij aanzienlijke schade op. Het gevaar voor verdere water overlast is voorlopig wel geweken, maar als de wind weer gaat toene men, begint de overlast weer op nieuw. Met grote kracht werd het water van het Braassemermeer tegen de ooste lijke dijk opgejaagd, waar het gister middag met gang overheen kwam naar het kleine poldertje, waarin een zestal bungalows met de „voeten" in het water kwam te staan. De Heilige Geestweg moest later op de dag voor het verkeer worden af gesloten. 's Middags konden enkele automobilisten met moeite nog de weg passeren waar op sommige plaatsen een halve meter water stond. Zondagmorgen om tien uur kwa men ruim 140 zieken uit alle delen van het Rotterdamse diocees naar Nootdorp voor een Banneux-bezin ningsdag. Vele zieken werden per ambulance aangevoerd. Ook uit Lei den en omgeving kwamen deelne mers. In de fraaie bovenzaal van het Sportparkpaviljoen te Nootdorp droeg pastoor A. A. M. Wentholt een plechtige Hoogmis op, daarbij geas sisteerd door twee paters Montforta- nen uit Voorschoten. Pastoor Went holt heeft in een treffende toespraak de zin van het ziek-zijn in christelij ke zin nader uiteengezet, daarbij de vergelijking treffend met het „Lam", dat geslachtofferd werd voor de zon den van de wereld. De gezsmgen tijdens deze Hoogmis werden verzorgd door het Nootdorps parochieel zangkoor „Laus Deo" o.l.v. de heer W. A. Overtoom. In de zaal stond een fraai altaar opgesteld en was een verhoging gemaakt, waarde beeltenis stond, in een sohat van bloemen, van O. L. Vrouw vam Ban neux. In de middaguren kwam de R. K. Harmonie „Gloria in Excelsis Deo" o.l.v. de kapelmeester A. L. Glotzbach een serenade brengen. De NootcLoTpse toneelgroep „Het Voetlicht" bracht enkele humoristi sche eenacters. Pastoor Wentholt heeft in de namiddag dank gebracht aam de Nootdonpse comitéleden, wel ke als gastheer optraden. Bijzonder verheugd was pastoor Wentholt, dat de bisschop van Rotterdam een tele gram had gestuurd aan „zijn zieken", hen vragend speciaal te bidden voor de noden van de kerk. Gaarne ver leende de bisschop aan allen zijn bis schoppelijke zegen. Om half vier began het plechtig lof, dat werd gecelebreerd door pas toor Wentholt, daarbij geassisteerd door pastoor Kops uit Delft en pas toor Koene uit Aiphen. Na de zie kenzegen ontvingen alle zieken een bouquet bloemen als hartelijk af scheid aan een onvergetelijke dag, die de geschiedenis van de Bainneux- ongamisatie zal ingaan als een van haar beste dagen. Gisteren ontdekte een bestuurslid van de Leiderdorpse ijssportvereni- ging „IJssport", toen hij aan het werk was in het clubhuis van zijn vereniging om 14.10 uur een begin van brand in het gebouwtje. Voor zo ver wij hieromtrent inlichtingen hebben kunnen verkrijgen, is ver moedelijk de baanruimer, een om gebouwde motor-met-zijspan, nadat deze op deugdelijkheid was beproefd, plaatse was, had de grootste moeite in brand gevlogen, waardoor ook het de brand, die nog werd aangewak- gebouw vlam heeft gevat. Wat de kerd door de hevige storm, in het oorzaak is geweest van het in brand gebouwtje, dat gedeeltelijk uit hout vliegen van de motor, is niet met ze- was opgetrokken, te blussen. De in- kerheid bekend. De gehele inventa- ventaris is vermoedelijk geheel ver- ris van het gebouw is, naar men ons loren gegaan, meedeelde, verloren gegaan. De foto geeft een beeld van de De brandweer, die spoedig ter blassingswerkzaamheden. De bewoners van de Haarlemmer- treikvaartweg in de omgeving van de Hoogeveense molen te Noordwijker- hout zijn vanmorgen een actie be gonnen 'door hun kinderen van de scholen thuis te houden, omdat naar hun mening de Schippersvaartweg, die Voert van de Haarlemmertrek vaart naar het dorp Noordwijkerhout, onbegaanbaar is geworden. Deze weg moet gerioleerd worden en is bij gedeelten onteigend, maar de toestand is dusdanig dat ze, naar het zeggen van een der leden van het actie-comité absoluut onbegaanbaar 1 is. Eingelijk zal de Schippersvaartweg een z.g. „Eigen weg" zijn. Een jaar of veertig geleden stond er nog een tol boom, maar sinds mensenheugenis is de weg altijd voor het verkeer vrij geweest. Ze loopt ongeveer parallel met de 's-Gravendamse weg doch ligt meer naar het noorden in de richting van Lisse. Een actiecomité, dat gevormd wordt o.a. door de heren Cosijn (molenaar), Lange veld, Van Hagen, N. van Dijk en Braam hebben een ultimatum ge steld aan het gemeentebestuur van Noordwijkerhout en zullen voorts vandaag een onderhoud hebben met de heer Schipper, inspecteur van het onderwijs te Leiden. Eigen weg. Van de zijde der gemeente Noord wijkerhout zei men ons, dat de actie nimmer tegen de gemeente kan wor den gericht. De Schippersvaartweg is n.l. particulier eigendom, d.w.z. van de aangelanden. In verband met de rioolwaterzuiveringsinstallatie is het Mr. H. J. Schölvinck staatssecretaris O.K.W. Met ingang van 13 november 1963 is benoemd tot secretarisgeneraal vam het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Schölvinck, directeur-^generaal voor de volksontwiikked ing Hermarn Joseph Schölvinck werd gebaren op 19 september 1904 te Am sterdam. Hij studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden en de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Na zijn doctoraal examen in 1933 aan laatstgenoemde universiteit was hij van 1934-1938 werkzaam als advocaat en procureur in 's-Gravemhage. In de St. Pieter vond zondagmorgen gen de vierde zaligverklaring in de ze tweede zittingsperiode van 't Con cilie plaats. Deze keer werd 'n secu lier Italiaans priester, Dom Vimcenzo Romano, zaliig verklaard. Dom Roma no werd op 3 juli 1751 in Torre del Greco in Italië geboren. Hij stamde uit een landbouwersgezin. Hij wijd de zich aam de opvoeding van de jeugd en aan het apostolaat omder de plattelandsbevolkingHij onder scheidde zich door zijn offervaardig heid bij de uitbarsting van de Ve suvius in 1794. Hij overleed op 20 december 1831. de bedoeling met medewerking van de eigenaren en ten behoeve vooral van de bewoners in die omgeving een riool door die weg aan te leggen. Deze medewerking werd niet ver leend en dus bleef de toestand zoals hij was. Intussen is de streefdatum van de rioleringsaanleg zomer 1963 voorbij. Willen de omwonenden ac tie voeren, aldus de zegsman van de gemeente, dan zullen ze het tegen de eigenaren van de weg moeten doen. Los van dit ligt het wel in de be doeling, na overeenkomst met de eigenaren i.z. de riolering, dat de gemeente de weg in onderhoud, event, in eigendom neemt. (Advertentie) Het is vandaag (dinsdag) 19 no vember precies 60 jaar geleden, dat de toen 22-jarige Wouter Willem van der Kwaak en de 18-jarige mejuf frouw Van Leeuwen, beiden geboren in het toenmalige Alfen, aan de amb tenaar van de burgerlijke stand de wens te kennen gaven, dat zij op 3 december dus nog vóór het Sint Nicolaasfeest in het huwelijk wens ten te treden. Daar had toen nie mand bezwaar tegen en vandaag zijn dus de diamanten bruidsdagen in gegaan. De bruidegom verdiende destijds de kost in een eigen schoenmakerij, welk beroep hij uitoefende in zijn woning nabij de Oosthoekbrug, na dat hij knecht was geweest bij de schoenmakerij van de firma Van Dranen in de Van Mandersloostraat. Al spoedig werd de heer Van der Kwaak ziek en mocht hij anderhalf jaar niet werken. Het schoenmakers vak heeft hij daarna maar niet meer opgenomen, wel had hij intussen het lantaarnaanstek en en -dovenge leerd. Elke avond ging hij in de win teravonden de olie-straatlantaarns van de Oosthoekbrug tot aan de Prinsenschouw, de grens met Ha- zerswoude, aansteken als het donker begon te worden en om tien uur maakte hij de tocht weer om de lan taarns te doven. Vele jaren is de bruidegom ook werkzaam geweest bij de voormalige jam- en bessen- sapfabriek van Rok aan de Postbrug, daar heeft hij bijna tot zijn 65ste jaar gewerkt. De heer Van der Kwaak is drager van het Mobilisatiekruis, was altijd een trouw lid van de vroegere Bur gerwacht en de plaatselijke schiet vereniging. Kreeg ook bekendheid als controleur bij feestelijkheden en sportwedstrijden en is thans met zijn echtgenote een trouwe gast van de bejaardenbijeenkomsten, zowel van ds. Bogers als van ds. Schurink. Het echtpaar kreeg tien kinderen waarvan er nog acht in leven zijn. Er zijn 26 kleinkinderen en 17 ach terkleinkinderen. Men hoopt op 25 november in ho tel Centraal een gezellig familiefeest te vieren, waar des avonds ook van 7 tot 8 uur gelegenheid bestaat het echtpaar en de familieleden te feli citeren. Beiden genieten nog een redelijke gezondheid in hun gezellige woning aan de Nieuw9traat 26, waar zij al meer dan dertig jaar wonen en het de komende dagen wel eens druk kon worden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4