stop 'n tijger in uw tank NEDERLAND HEEFT AARDGAS GENOEG TOT HET JAAR 2000 de geluidsmuui DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Automobilisten, die vergelijken, hebben hun keus snel bepaald: Esso Extra! Deze benzine geeft de motor meer fut, meer vermogen. Altijd! MEï( BENTU BETER UIT! (Advertentie) Boter smokkelaar bracht 15.000 kg. boter over grens In samenwerking tussen de Ne derlandse en Duitse douanerecherche is een omvangrijke botersmokkel aan het licht gebracht. Een Duitse boer, D., die in het grensgebied nabij de overgang Knalhutte - Sanderskuper woont, wordt verdacht hoofdpersoon te zijn. De boer werd gearresteerd toen de velddienst hem betrapte bij het vervoer van ongeveer 300 kg roomboter op een wagen. De boer, die aan de Nederlandse zijde van de grens land heeft liggen, passeert vele malen de .grens. De man deelde mee, dat hij de boter had gevonden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boer gedurende een half jaar vermoedelijk ongeveer 15.000 kg Nederlandse roomboter Clandestien over de grens heeft ge bracht. Hij kocht de boter van een Nederlandse handelaar en bracht de ze naar zijn land, dat aan de Neder landse kant ligt. Vandaar vervoerde hij de boter via binnenwegen naar zyn in Duitsland gelegen boerderij. Tussen de boer, die inmiddels is ge arresteerd en de Nederlandse boter- handelaar heeft dezer dagen een con frontatie plaats gevonden. Op grond van globale ramingen meent de minister van Economische Zaken te mogen verwachten, dat het aandeel van het aardgas In het nationale energiever bruik op den duur zal kunnen stijgen tot ongeveer 30% van het totale ver bruik. Uitgaande van het huidige jaarlijkse energieverbruik en van een voortzet ting van het accres dat de laatste jaren valt te constateren, zou in 1975 moeten worden gerekend met een energiever bruik van ruim 50 miljoen ton stan daardsteenkool. Op basis van de in de aardgasnota 1962 ontwikkelde afzetplan- nen zullen de aardgasleveringen tot het jaar 2000 kunnen worden voortgezet. De minister deelt dit alles mee in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Maenen en Westerterp (KVP), die hadden ge ïnformeerd wat de consequenties zijn van de recente mededeling, dat er in Groningen niet minstens 500 miljard, maar 1100 miljard kubieke meter aard gas zijn aangetoond. Werd aanvankelijk gerekend met een uitputting van de bekende voorraad in 20 tot 25 jaar, op grond van de thans bekende hoeveelheid mag ervan wor den uitgegaan, dat op basis van de in de aardgasnota 1962 ontwikkelde afzet- plannen de leveringen tot ongeveer het jaar 2000 zullen kunnen worden voort gezet. PROGNOSE IS MOEILIJK Overigens merkt de minister op, dat de planning van de aardgasafzet niet een zaak is, die primair door hem wordt bepaald, maar door de N.V. Nederlandse Gasunie en dat hem slechts 't recht van goedkeuring van de door deze in stantie aan hem voorgelegde afzetplan- nen toekomt Uitgaande van het jaarlijkse energie verbruik, uitgedrukt in steenkooleen- DE LONEN VAN DE BUSCHAUFFEURS Het Tweede-Kamerlid Roolvink (ARP) vindt, dat het verschil in be loning van een buschauffeur in dienst van een grote gemeente en van een buschauffeur bij een streekvervoers onderneming wel erg groot is. In schriftelijke vragen aan de ministers van binnenlandse zaken, van ver keer en waterstaat en van sociale zaken en volksgezondheid, vraagt hij of zij bereid zijn (voor zover zij ter zake over bevoegdheden beschikken) te bevorderen dat de beloning van werknemers in de particuliere en overheidsvervoersbedrij ven beter op elkaar wordt afgestemd. heden, en van een voortzetting van het accres, dat de laatste jaren valt te con stateren, zou in 1975 moeten worden ge rekend met een energieverbruik van ruim 50 min. ton standaard-steenkool. De ervaring heeft echter geleerd, dat het uiterst moeilijk is een betrouwbare prognose te geven van de ontwikkeling van het energieverbruik op langere termijn. Het hiervoor genoemde cijfer moet daarom met het nodige voorbe houd worden gegeven. Op grond van uiteraard globale ra mingen, meent de minister te mogen verwachten, dat het aandeel van het aardgas in het nationale energieverbruik op de duur zal kunnen stijgen tot onge veer 30 pet van het totale verbruik. Dit percentage stemt ongeveer overeen met dat in landen, waar het aardgas reeds gedurende lange jaren een betekenende rol speelt in de energievoorziening. Drie doden bij autobotsing in Deemster Op de Purmerenderweg te Beem- ster is gisteravond een vrachtwagen met aanhangwagen in botsing geko men met een kleine personenwagen met vier inzittenden. Twee van hen, de 25-jarige mej. H. H. Wittebers uit Stompetoren en de 22-jarige H. C. Visser te Koedijk, werden op slag gedood. Het ongaliuk gebeurde doordat de personenwagen achter 'n stilstaande vrachtwagen stopte om verkeer van de andere zijde te laten voorgaan. Een achteropkomende vrachtwagen met aanhanger met aan het stuur 'n 18-jarige chauffeur merkte te laat de personenwagen op. Hij trachtte nog uit te wijken, doch door deze ma noeuvre schoot de aanhanger dwars over de personenwagen heen. Deze wagen werd geheel in elikaar ge drukt. Tengevolge van dit ongeval moest het verkeer enige tijd worden omgeleid. Een van de inzittenden de heer A. F. Rotteveel is vanmorgen in het „St. Luidina"-ziekenhuis in Pur- merend bezweken aan de verwon dingen. De bestuurder van de auto de heer A. E. Gelling bevindt zich nog in het ziekenhuis. Zijn toestand is ernstig, maar er is geen direct levensgevaar. Een aquarel van Vincenit van Gogh, voorstellende een breiende Scheveninigse vrouw, uit de Haagse periode van de schilder, heeft giste ren op de kunstveiling van Paul Brandt in Amsterdam een recordbe drag van f52.000 opgebracht. De aquarel blijft Nederlands bezit. GEDENKPLAAT GESNEUVELDEN BATALJON T DECEMBER DIVISIE Een deputatie van oud-strijders van 3-1 regiment infanterie, een on derdeel van de 7 December Divisie, heeft zaterdagmiddag tijdens een reü nie in de Prins Hendrikkazerne te Assen aan de vroegere commandan ten een bronzen gedenkplaat aange boden die in de kazerne zal worden aangebracht. In de plaat staan de na men gegraveerd van de 24 man van het bataljon die in de jaren 1946-1949 in Indonesië het leven lieten. De gedenkplaat werd aanvaard door brigade generaal T. T. D. Blan ken en door kolonel Van Loon, de te genwoordige kazernecommandant van Assen, die beiden een fotoreproduc tie ontvingen van de plaat. Bij de overdracht was ook tegen woordig generaal-majoor D. C. de Vries, die zich bereid heeft verklaard het voorzitterschap van de band oud strijders 7 december op zich te ne men. RADIO TELEVISIE GANGETJE 12 (Advertentie) ƒ50.000 GESTOLEN UIT BRANDKAST In het filiaal van een warenhuis in 's-Hertogenbosch is in het afgelo pen weekend een inbraak gepleegd, waarbij de daders een gat im de brandkast hebben gesneden en een bedrag van circa 50.000 hebben buitgemaakt. Zij zijn aan de achter zijde het gebouw binnengekomen en hebben via het papiermagazijn het kantoor bereikt, waar de brandkast staat. Hun optreden bewijst, dat ze ter plaatse goed georiënteerd waren. In de zaak hebben ze BB- helmen en handschoenen gepakt, waarna ze in de deur van de brand kast met een snijbrander een gat hebben gesneden van circa 35 cm doorsnee. WITTE DE KRUIS PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermee! Be scherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS (Advertentie) Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uwdranken.Bij6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG Loonsverhoging metaalnijverheid De Stichting van de Arbeid heeft de nieuwe c.a.o. voor de metaalnij verheid goedgekeurd. Met terugwer kende kracht van 1 oktober 1963 wor den de lonen met 5 cent per uur ver hoogd voor 120.000 werknemers. De ze c.a.o. is aangegaan op basis van het percentageruimte van 2,7 per cent, dat voor 1963 geldt. De stichting heeft bezwaren tegen één clausule in de overeenkomst, welke het mogelijk maakt de lonen per 1 januari 1964 in de metaalnij verheid in even grote mate te ver hogen als bij de metaalindustrie het geval kan zijn per 1 januari 1964. De nu overeengekomen lonen in de me taalnijverheid, zo schrijft de stich ting, kunnen per 1 april 1964 aange past worden bij de loonsverhogingen, die per 1 januari in de groot-metaal- industrie moeten ingaan. BUSCHAUFFEURS KOMEN VRIJDAG WEER BIJEEN Door de verschillende oomité's uit de busondernemingen, waar vorige week 48 uur Lang het werk is neer gelegd is een gezamenlijke, besloten vergadering uitgeschreven. Vrijdag avond komen deze oomité's in Utrecht bijeen om de situatie, die na de sta king is ontstaan, te bespreken. Voor al de verhouding tot de vakbonden zal een punt van discussie uitmaken. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Aetlierklanken WOENSDAG 20 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. I.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpag., praat je). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Klass. kamermuz. gr. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Disco-Varia gr. 11.00 Voor de vrouw. II.40 Cabaret-progr. 12.10 Amster damse politiekapel. 12.30 Meded. t.b. v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelkwartet: lich te muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte ork.- muz. 13.55 Licht instrum. ens. (ste- reofonische uitz.). 14.00 Radiokamer- ork.: klass. en mod. muz. 14.50 Inter nat. solidariteit: vraaggesprek. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Lichte ork.muz. (stereofonische uitz.). 17.50 Reg.uitz.: Geven en ne men. Tips voor en van weggebrui kers. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 Uitz. van de Anti-Revolutionaire Partij. Tot u spreekt mr. W. R. v. d. Sluis, sekr. van de Anti-Revolutio naire Partij. 18.30 Jazzork. (stereo- fonische uitz.). 19.00 Paulus de bos kabouter. 19.10 Muz. voor kinderen gr. 19.25 Ramblers Hitparade. 20.00 Nws. 20.05 Tango Rumba ork. en zangsol. 20.30 Hart op de tong: inter views. 20.45 Attila, opera. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Spontane reacties: muzikale discussie. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 9 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Kamermuz. gr. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.45 Internat, volksliederen en -dansen gr. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte gram. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klass. gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Mod. muz. voor twee piano's gr. 11.15 Een Holl. fam. in de Franse tijd, hoorspel (dl 9). 11.45 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Accordeonork. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrum. trio. 13.45 Mod. kamermuz. gr. 14.50 Mod. gram. 15.20 Samenzang: geestelijke liederen. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16..00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzpers- pectief. 17.45 Jazzmuz. gr. 18.05 Ka merkoor: geestelijke liederen. 18.30 Het Spektrum: lezingen. 18.45 Oude kamermuz. gr. 18.55 Wat beweegt ons?, toespraak. 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier gr. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus.muz. gr. 20.00 Licht instrum. kwintet. 20.20 Concertgebouwork. en sol.: klass. en mod. muz. 21.20 Waarheid en ver beelding, lezing. 21.40 Licht instrum. kwartet. 22.00 Kanttekeningen: act. rubriek. 22.10 Voc. ens.: geestelijke liederen. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Concertgebouw ork.: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nat. jeugdjournaal. NCRV: 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Pas geperst. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Stiefbeen Zn, TV-spel (dl 4). 21.05 Als u het mij vraagt, enquête en quizpro gramma. 21.55 Pianorecital: klass. muz. 22.05 Ridder van Maison Rou ge, TV-feuilleton (dl 4). 22.30 Dag sluiting. NTS: 22.50-22.45 Journaal. naar de film „the sound barrier" „Dat ben ik niet met je eens", verdedigde Will zich. „Om te begin nen is hij volkomen vrij om te wei geren; daar zal J. R. hem zelfs niet op aankijken. We zullen hem van te voren duidelijk vertellen welke ge varen hij loopt. En bovendien, ge loof je niet dat in de hele geschie denis van de luchtvaart duizenden mannen minstens even grote risi co's gelopen hebben? De kerels die tientallen jaren geleden voor het eerst in die wrakke gevalletjes kro pen, waren even weinig zeker van hun kans als Tony. En het maakt geen fluit verschil of je van honderd voet naar beneden komt en ver brandt in het wrak, of op twintig duizend voet uit elkaar spat". Ze viel me geen enkele keer in de rede maar toen ik uitgesproken was, zei xe kalm: „Je praat er omheen Dave, en dat weet je zelf heel goed. Die technische détails interesseren me inderdaad niet, ik zou er niets van begrijpen. Maar wat me wel in teresseert, en jullie hebben het recht niet me daarbuiten te houden, dat is het feit dat er een nieuwe machine wordt gebouwd waarmee Tony veel grotere risico's zal lopen dan nor maal. Het is geen kwestie van in vliegen alleen, het gaat nu om een of andere vervloekte geluidsmuur. Als ik het goed begrepen heb willen jullie dat Tony met die nieuwe ma chine sneller vliegt dan het geluid. Dat schijnt een avontuur te zijn, waarvan de afloop twijfelachtig is. Vraag ik te veel als ik iets wil we ten van een onderneming waarmee ik mijn man kan verliezen? Ik ben er tegen dat Tony het doet, maar ik ben er ook van overtuigd dat hij zich op dit punt niets van mij zal aantrekken. Ik zal het door mijn houding misschien honderdmaal moeilijker voor hem maken, maar hij zal doen wat J.R. hem vraagt. En daarom wil ik hem er niet om lastig vallen. Toen ik daar in die ka mer bij Jess lag, je weet wel, heb ik geweten dat deze dingen' zouden gaan gebeuren. En ik heb ze toen allemaal onvoorwaardelijk geaccep teerd. Maar ik wil weten wat ik te verwachten heb. Daar heb ik recht op, ik en ons kind". Haar stem was al die tijd helder en duidelijk ge weest, maar na een ogenblik stilte zei ze zacht en hulpeloos: „Jullie moeten het me niet zo erg moeilijk maken, Dave". „Sue", zei ik, omdat ik met de beste wil van de wereld niet wist wat ik anders moest zeggen. Er werd geklopt en J.R. kwam binnen. „Dag Susan", knikte hij en toen tegen mij: „Zou ik even wat met je kunnen bespreken Dave?" Ik stond op. „Vader", zei Susan, „zou ik eerst even vijf minuten met u kunnen praten? Blijf jij er maar bij Dave". J.R. gromde wat en liet zyn zware lichaam op een stoel zakken. Er kwam een argwanende trek op zijn gezicht alsof hij niet helemaal gerust was op wat volgen zou. „Vader, is het werkelijk ao be langrijk als de mens sneller zou kun nen vliegen dan het geluid?" vroeg Susan hem zonder omwegen. „Wat weet jij allemaal?" J.R. keek haar scherp aan. „Alles", antwoordde ze kort. J.R. vroeg niet verder, hij kende zijn dochter. „Ochbegon hij toen nadenkend. „Ik zou graag willen weten, va der", viel Susan hem scherp in de rede, „ik zou graag willen weten of het sneller vliegen dan het geluid een zege voor de mensheid zou zijn?" „Dat zal aan de mensheid zelf lig gen", ontweek J.R. „Er is dus een kans dat het van geen enkel nut zal zijn", hield Susan vol. „Er is ook een kans dat het van zeer veel nut zal zijn", zei J.R. rus tig. „Al was die kans maar één pro cent, dan zouden wij het toch moe ten proberen." „Het is allemaal nogal vaag", vond Susan. „Kunt u me zeggen waaruit dat nut zou bestaan?" J.R. sloeg bedachtzaam zijn benen over elkaar en bekeek nauwkeurig de nagels van zijn rechterhand. „Dat is niet in de eerste plaats een prac- tisch punt nu", zei hij voorzichtig. „Natuurlijk zijn er wel directe voor delen. We kunnen met razendsnelle jagers bijvoorbeeld vijandelijke atoombommenwerpers onderschep pen." „Tot die bommenwerpers even snel worden en dan zult u weer naar iets anders moeten zoeken", merkte Susan droog op. J.R. reageerde niet op haar opmer king en ging verder: „We zouden in de toekomst misschien ook in staat zijn binnen twee uur van New York naar Londen te vliegen". „Ik wil er ook wel zes uur over doen", onderbrak Susan hem. „Ook als je met je zieke kind naar een dokter moest reizen, de enige die het misschien nog het leven kon redden?" vroeg J.R. haar. „Het oude smoesje", verwierp Su san dit argument. „Dat komt zo spo radisch voor. En verder zullen er ge noeg van dergelijke gevallen over blijven, waarvoor zelfs twee uur nog te lang is." „Je onderschat deze voordelen", zei J.R. kalm. „Als je er eens goed over nadenkt, zul je ontdekken van welk een geweldig belang een snel lere wijze van transport voor de mensheid in het algemeen kan zijn. Maar al deze voordelen, hoe belang rijk ook, vallen weg tegen de nieuwe mogelijkheden die zich voor de ge hele wetenschap zouden kunnen ope nen. Achter de geluidsmuur ligt een nieuw® wereld, een onbekende we reld, waar ons onmetelijke schatten wachten. We zullen er misschien de sleutel vinden voor nog steeds onop geloste wetenschappelijke raadsels. Met de ervaring die we daar opdoen kan de wetenschap zich wellicht op allerlei gebieden verrijken. Tot zege van de mensheid. Susan, tot zege van de mensheid. Maar er zullen mannen moeten zijn, die dit land willen verkennen. Mannen die be schikken over een helder verstand en een groot doorzettingsvermogen, mannen die daarbij in een uitsteken de physieke conditie verkeren en tot de beste vliegers ter wereld behoren, mannen bij wie de vervoering van een dichter beheerst wordt door de exactheid van een wiskundige. Er zijn niet veel van zulke mannen, Su san. Er zijn er maar weinig. Tony is een van hen". „Ik ben er niet zeker van of hij dit zelf ook allemaal zo ziet", zei Susan wanhopig. „Als dat wel zo was, zou ik er misschien tot op ze kere hoogte vrede mee kunnen heb ben, maar nu (Wordt vervolgen

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2