S)e CaicbeSoti/fca/nt Wordt de Syrische president in Irak als gijzelaar vastgehouden? Egypte en Syrië houden zich gereed ZUIDWESTERSTORM EIST 3 DODEN EN RICHT ERNSTIGE SCHADE AAN ZUID-HOLLAND ENIGE TIJD IN HET DONKER DOOR KABELBREUK Mcnamara acht de Amerikaanse kernmacht in Europa zeer sterk De brand in Atlantic City DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.082 Directeur J. F. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT >1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Whisky bedreigde kustvaarder Telef. 2 0 9 15 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorglng 83839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kW. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 ct. p. nun., Telefoontjes 1.50 In Irak, waar president Abdoel Aref gisteren een einde maakte aan de macht van de socialistische Baath-partij, was de toestand vanochtend rustig. De militaire gouverneur van Bagdad, generaal Rasjid Mosleh, liet via de radio bekend maken, dat de stedelingen overdag weer op straat mogen. Het gebruik van motorvoertuigen blijft echter verboden. De generaal gelastte opnieuw de nationale garde, die aan de kant van de afgezette partij staat, wapens en uniformen in te leveren. Maandagmiddag is het houten noodgebouw van de r.k. kleuterschool aan de Sportparkweg in Nootdorp geheel door de storm vernield. Kort nadat onderwijzend personeel en kinderen de school hadden verlaten, begaf de voorgevel het en toen duurde het niet lang meer voordat het gehele bouwsel een prooi van de elemen ten werd. Foto: brandweerlieden en burgers redden uit de puinhopen wat er te redden valt. handen heeft genomen en dat het leger de wil van het volk ten uit voer heeft gelegd. De nieuwe Iraakse president staat bekend als een aanhanger van Nas ser. De Egyptische pers voorspelde vandaag, dat ook in Syrië de Baath- partij ten val zal worden gebracht. De vroegere Iraakse premier, Ali Saadi, die vorige week na een ruzie in de leiding van de Baath-partij ten zouden hebben plaatsgevonden naar Madrid moest uitwijken ver- tussen het leger en de door de klaarde gisteren, dat het nieuwe be- Baath-partij geschapen nationale wind het niet lang zal maken omdat garde. het de steun van het volk mist. El De voorzitter van de uitvoerende Saadi, die inmiddels in Athene is raad van de Verenigde Arabische aangekomen, verklaarde aldaar, dat Het schijnt wel zeker, dat president Republiek, Ali Sabri, verklaarde te- hij vandaag naar de Syrische hoofd- Amut el Hafez van Syrië en de se- genover verslaggevers in Cairo, dat stad vertrekt om ruggespraak met cretaris-generaal van de Syrische het Iraakse volk zijn lot in eigen zijn partijgenoten te houden. Baath-partij, Af lad, in Bagdad tussen wal en schip zijn geraakt. De opstand brak uit op het moment, dat zij hun Iraakse geestverwanten een bezoek brachten. Volgens een Egyptisch blad wor den zij vastgehouden als gijzelaars. Uit Damascus werd gemeld, dat zij zich in Bagdad in goede welstand bevinden. De Syrische regering keurde gisteren de machtsovername van Aref af en beloofde het Iraakse volk te steunen. Syrische troepen zouden in staat van alarm zijn ge bracht. De draadverbindingen met Bagdad waren dinsdag nog verbroken. De radio ontkende, dat er straatgevech- De Zuidwesterstorm die gisteren over grote delen van Nederland heeft gewoed, heeft voorzover gisteravond bekend was verscheidene slachtof fers gemaakt, onder wie drie doden. In Rotterdam is gistermiddag tengevolge van de hevige storm een breuk ontstaan in een voedingskabel, die een groot deel van Zuid-Holland van elektriciteit voorziet. Hierdoor hebben vele plaatsen in Zuid-Holland het kortere of langere tijd zonder elektriciteit moeten stellen. Ook Leiden heeft enkele sekonden in het duister gezeten. Het eiland Schouwen-Duiveland is sinds maandagmiddag één uur ge ïsoleerd, toen de veerdienst Zierikzee-Kats werd gestaakt. Twee uur eerder was reeds de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder gestaakt vanwege het stormweer. Bij de aanlegsteiger van de veerpont in Anna Jacobapolder stonden gister avond al meer dan 300 vrachtauto's te wachten om te worden overgezet naar Schouwen-Duiveland. De chauffeurs hebben de nacht doorgebracht in het veerhuis. Zodra het weer dit toelaat zou de veerdienst hedenmorgen worden hervat. Het Spaanse vrachtschip Pedro de Alvarado" sloeg binnen 20 uur twee maal op drift in de Waalhaven. Vier sleepboten hadden er uren werk aan om ook dit schip weer on dier controle te krijgen. In de Euro poort geraakte de Britse tanker „Naess Endeavour" op drift. Een Panamees schip, de „Arun", liep maandag uit zijn roer op de Oude Maas en ramde twee staanders van de brug ten zuiden van Barendrecht. Het wegdek werd gedeeltelijk ver nield en de politie verbood vracht auto's en bussen nog langer van deze brug gebruik te maken. DOOR TAK GEDOOD In Veenendaal werd een 51-jarige bromfietser zwaar gewond door een afgerukte boomtak. Met een schedel- basisfractuur werd hij naar het Ju- lianaziekenhuis in Veenendaal ver voerd, waar hij later op de dag is overleden. Het slachtoffer was va der van zeven kinderen. De storm blies op de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht een 23-jarige onderwij zeres met fiets en al op de rijbaan, waar zij werd gegrepen door een auto. Zij is ernstig gewond in een ziekenhuis in Dordrecht opgenomen. In de Witte de Withstraat in Rot terdam werd een student getroffen door een omgewaaide boom. Hij werd met onbekend letsel in een Rotter dams ziekenhuis opgenomen. In Nootdorp blies de storm een houten kleuterschool omver, koert na dat tientallen kleuters het gebouw tje om vier uur hadden verlaten. Een windhoos beschadigde op Texel een woonhuis. Door de storm kon ook de Hembrug over het Noordzeekanaal gisteren niet gesloten worden. BUSJE WAAIDE TEGEN VLIEGTUIG Op het platform op Schiphol werd een geparkeerd staand busje met gro te kracht tegen een „Electra" van de KLM opgeblazen, die op het punt stond naar Kopenhagen te vertrek ken. Het busje vloog tegen een van de draaiende propellers en raakte klem tussen de vleugel en de romp van het toestel, dat zodanig bescha digd werd dat de passagiers in een ander vliegtuig moesten overstappen. De meteorologische dienst op Schiphol registreerde gistermiddag rukwinden met een snelheid van omstreeks 120 kilometer. Het stormweer deed maandagoch tend reeds besluiten de loodsdiensten in IJmuidien en Vlissingen voor alle schepen te staken. Rond het middag uur volgde de loodsdienst van Hoek van Holland dit voorbeeld, zodat nu tientallen schepen voor de Hoek het anker hebben uitgeworpen om op beter weer te wachten. SCHEPEN OP DRIFT Ook het havengebied langs de Nieuwe-Waterweg kreeg zijn aandeel in de storm. In de Waalhaven botste een Amerikaanse ertstanker, de „Montauk", tegen een Zweedse vrachtvaarder alvorens vast te lo pen in de trossen van een Turks schip. Het Zweedse schip, de „I. W Winck", liep flinke schade op. Later op de dag is men erin geslaagd, de Amerikaanse ertstanker weer te me- rtn. Ook dit schip had flinke schade aan de romp opgelopen. VERDRONKEN Kort na elkaar zijn maandag aan het eind van de middag twee binnen vaartschepen op het Hollands Diep in ernstige moeilijkheden geraakt, het ene liep uit de koers en kwam tegen een pier aan, het andere sloeg vol en zonk. Van de opvarenden van beide schepen verloor er één het le ven, te weten de 16-jarige matroos Arie van Werd uit Sliedrecht en de 35-jarige schipper W. W. Kootstra uit Nieuwerkerk aan de IJssel. De 16-jarige jongen was diekknecht op het uit Sliedrecht afkomstige schip „Risico", waar behalve hij aan boord waren de schipper M. B. Kor net en d'e motordrijver J. Korver, beide uit Sliedrecht. Toen de „Risi- oo" de bocht naar de monding van de Dordtse Kil nam, werd het schip door de storm uit zijn koers gedre ven. Het liep op een pier en kreeg averij. Het dek knecht je raakte in pa niek en sprong overboord. Tegen de hoog opgezweepte golven had hij geen kans. Hij wend meegesleurd en verdronk. Militairen van het in Willemsdorp, vlak bij de Moerdijkerbrug gekazer neerde detachement Commandotroe pen, begaven zich naar de plaats waar de „Risico" weerloos tegen de pier lag. Zij slaagden erin de schip per en de motordrijver van boord te halen. Het tweede schip diat in moeilijkhe den kwam, was de „Negen Gebroe ders" uit Nieuwekerk aan de IJssel. Het schip tornde tegen de hoge gol ven van het Hollands Diep op om op het wat kalmere water van de Dordtse Kil te komen. Niet ver van de monding van de Kil af, sloeg het schip echter vol en begon te zinken. De 25-jarige A. de Jong uit Ouder kerk aan de IJssel sprong overboord en zwom naar de wal. In de buurt van de Commandokazerne klom hij op de oever, waar hij om hulp vroeg Commando's begaven zich naar de „Negen Gebroeders" die bijna gezon ken was maar het Lukte hen met schipper Kootetra te redden. STROOM VIEL UIT Een breuk in een ruim drie centi meter dikke koperen kabel in het 150-kilovolt openluchtstation „Waal haven" in Rotterdam heeft gisteren laat in de middag ervoor gezorgd dat vele plaatsen in Zuid-Holland gerui me tijd van elektriciteit werden ver stoken. Volgens een zegsman van het Rot terdamse G.E.B. verbond de gebroken kabel een 140-megawatt generator met een zogenaamde „verzamelrails" die voor de distributie van het v'ek- trische energie zorgt. Door het breken van de kabel ont stond een vonkenboog, die op zijn beurt weer kortsluiting veroorzaakte en onder meer een nabijgelegen „veld" van een groep elektrische ge leiders beschadigde. De 140-megawatt generator - de grootste in Rotterdam en een van de grootste in Nederland - is niet be schadigd, aldus de zegsman, omdat onmiddellijk een groot aantal bevei ligingsinstallaties in werking traden. De generator is nog niet opnieuw in bedrijf gesteld na de kabelbreuk. Ook de kabel zelf is nog niet hersteld: men heeft daarmee tot vandaag ge wacht. De oorzaak van die kabelbreuk is nog niet met zekerheid bekend. Ver moedelijk was de zuidwester storm daaraan debet, doch men acht de kans niet uitgesloten, dat ook andere fac toren een rol hebben gespeeld MOEILIJKHEDEN Het uitvallen van de stroom had onder meer tot gevolg, dat verkeers lichten op drukke kruispunten in steden als Den Haag en Rotterdam plotseling gedoofd werden, dat de straatverlichting, die hier en daar op deze donkere dag reeds ontstoken was, weer uit ging en men in win kels en woonhuizen kaarsen voor de dag moest halen. Vele trams bleven tussen twee hal ten in stilstaan, evenals treinen op het traject Dordrecht-Den Haag. Lo ketbeambten op de Haagse stations Staatsspoor en Hollandse Spoor za gen zich gehandicapt in hun werk, omdat de electrisch aangedreven plaatskaartenmachines onbruikbaar werden. Ook de automatische perron- kaartjesmachines werkten niet. De telefoons van plaatselijke ener giebedrijven, alsook dlie van de Zuid hollandse Elektriciteitsmaatschappij in Den Haag, stonden roodgloeiend, terwijl technici onder het toeziend oog van directieleden koortsachtig probeerden de stroomvoorziening weer op gang te krijgen. In de meeste delen van Den Haag viel de stroom slechts ruim een half uur uit, toen omstreeks kwart over vier de GEB generatoren met een ge zamenlijke capaciteit van 90 mega watt het wegens overbelasting lieten afweten. Maar de wijken in zuid-Den Haag, zoals Morgenstond en Moer- wijk, bleven anderhalf uur lang in het duister gehuld. Behalve Den Haag en Rotterdam waren maandagavond ook Gouda, de Zuidhol'landise Eilanden en Maassluis kortere of Langere tijd van elektrici teit verstoken. STORING IN LEIDEN Ook de stroomvoorziening in Lei den heeft kortere tijd te lijden ge had van een storing in het net. Om ongeveer kwart over vier gistermid dag viel gedurende enkele seconden de spanning op het net uit, waardoor alle electrische installaties plotseling stilstonden. Enkele ogenblikken la ter - de gehele storing heeft misschien drie seconden geduurd - was de fout weer hersteld, zodat de schade in Leiden beperkt bleef tot enkele se conden stroomloosheid. Acheson voelt niets voor vermindering van strijdmacht De Amerikaanse minister van de fensie. Mcnamara, heeft in een toe spraak voor de economische club in New York verklaard, dat de sterkte der Amerikaanse tactische kernmacht te land in Europa in de afgelopen twee jaar met meer dan zestig procent is toe genomen. „Op het ogenblik hebben de duizen den Amerikaanse ladingen die voor de onmiddellijke verdediging van Europa op het continent zijn ondergebracht, een totale explosieve kracht welke meer dan 10.000 maal zo groot is als de kracht van de kernwapens die gebruikt zijn om een einde te maken aan de tweede wereldoorlog". De vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson heeft in een toespraak tot de universiteit van Connecticut gezegd, dat de Amerikaanse troepen niet in Europa zijn als een gunst tegenover de Europeanen totdat hun economie zich heeft hersteld, zoals oud-president Eisenhower schijnt te denken, maar om de Navo-strijdkrach- ten te versterken. Acheson drong er bij Engeland, de Ver. Staten en de Sow jet-Unie op aan de besprekingen over Duitsland niet voort te zetten. Het onbehagen en de achterdocht, die hieróor in Duitsland worden gewekt, wegen zwaarder dan de cliché's over voeling houden, open deuren en gebaande wegen. Geen steun aan Franse kernplannen Acheson zei ook: „Verleen geen steun aan het Franse kernprogram. Deze steun zal generaal De Gaulle niet in de ge ringste mate doen afwijken van zijn po litieke activiteit die op het ogenblik de Europese eenheid en het bondgenoot schap met Amerika wegvreet". Acheson vervolgde met de opmerking, dat de Amerikaanse strijdmacht in Eu ropa niet moet worden verminderd. Ter ontwikkeling van de Europese eenheid kan slechts de nauwste samenwerking tussen de regeringen van Duitsland en de Verenigde Staten enige vooruitgang opleveren. Te Atlantic City in de Amerikaan se staat New Jersey waar gisteren vijf hotels en een pension door brand werden verwoest, heeft men vier dioden geborgen. 20 mensen worden nog vermist. De panden waren gro tendeels van hout opgetrokken. Een naburig blok woningen liep zware schade op. In slechts één van de hotels be vonden zich gasten, 30 in getal. Daar is ook de brand begonnen. Onder de vermisten zijn veel Joodse bejaarden. Zoekt U een SCHÜÜRSTEENKLÜK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe Maandagochtend is een oestervisser uit Bruinisse in opdracht van een expertisebureau met zijn schip in de Amsterdamse Schinkel begonnen te vissen: niet naar oesters doch naar de tas met 157.000 gulden, welke enige tijd geleden tijdens een verkeersongeluk in het water verdwenen is. Op de foto rien we de «BRU 45" aan het werk. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ONBESTENDIG Oceaanstoringen blijven het weers- verloop in West-Europa bepalen. De stormdepressie, die gisteren boven de Noordzee was gelegen, trekt snel weg in de richting van Scandinavië. Een volgende storing naderde vanmorgen Ierland. De krachtige, nu en dan nog stormachtige zuidwestelijke lucht stroming, die door de storingen in stand wordt gehouden, blijft tame lijk zachte lucht aanvoeren, met nu en dan regen of buien. Morgen zal de neerslag waar schijnlijk minder zijn dan vandaag. Bij New-Foundland is een nieuwe en in diepte toenemende depressie de Oceaan opgetrokken, eveneens koers zettend in de richting van Europa. Het weer zal dan ook de komende dagen een onbestendig karakter be houden met slechts kortdurende weersverbeteringen. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Nov.: zon op 8.07, onder 16.44; maan op 11.53, onder 19.46. H oogwaterstanden 20 Nov.: v.m. 5.19; n.m. 17.27. KORRELTJE Menigeen ontvlucht de mensen en bemerkt niet, dat hij in feite voor zichzelf ia gevlucht.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1