INDRUKWEKKEND OPTREDEN VAN DONALD BYRD IN GEHOORZAAL EEN EERLIJK IMPROVISATOR mede-musici voortijdiig te onderbre ken) ook in het zelfde nummer een Onverdiend was de Stadsgehoorzaal zondagmiiddag om 2.15 virtuose, langdurige solo liet horen. slechts half gevuld (lag de oorzaak misschien in het ongunstige Herman Sohoonderwalt speelde ge- tijdstip?); heel wat Leidenaars hébben een waarlijk groots op- voelig in een ballade. Daarna werd treden van de Amerikaanse trompettist Donald Byrd; dat door een blues gespeeld, een aardige Jazz-Societeit The Beat" georganiseerd was, moeten missen. oompositie met een origineel intro SSSËSffaSS L C. Oosterlaan (Voorschoten) ontving Pauselijke onderscheiding Politie zoekt getuigen KOSTBARE AUTO STORTTE VAN RIJBAAN NABIJ GOUWSLUIS (Alphen) MAANDAG 18 NOVEMBER 19«S PE LEIDSE COURANT Donald Byrd stelde niet teleur, integendeel. Hij poogde niet SJ^Byxd inleen boeiende solo, - zoals sommige Amerikaanse musici nog wel eens plegen te doen - fcaafe ixxm weer demonstreerde. zijn succesvolle platensoli te imiteren; hij toonde zich een ware en eerlijke improvisator. Bovendien beschikt hij over een fraaie, Eigen composities heldere toon en een persoonlijke, lyrische stijl. Sommige van de -- gespeelde stukken eenaaim Pim Jacobs nu eens zónder Het programma wend begonnen me* Notï! lo voor zijn vaste guitarist, en mèt een drum- toen nog zonder altsaxofonist Her- t/JL'T„ mer, die altijd voor een genuanceer- man Sohoonderwalt met Ferde ooff der ritme kan zorgen, te horen. Bo- Grofé's humoristische „On the track" --f vendien schijnt h| met. Rita Keys In „Well, you needit""zorgde bassist t'wS^dilnS altijd een wat commerciëler reper- Ruud Jacobs voor een goedopge- 1' h t to ire te wilden brengen. Nu kwam bouwde, melodisch mooie solo, ter- daardoor zijn sprankelend pianospel wijl de immer ongeduldige drummer des te beter uit. Cees Cee (het schijnt zijn onaange- Byrd in actie in de Stadsgehoorzaal Gistermiddag ontving de heer L. C. Oosterlaan uit handen van pastoor J. Th. van Bemmelen de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifice". In aanwezigheid van het voltallige kerkbestuur, pastoor M. Out, pastoor Jac. v. Duij ven voorde en kapelaan M. Duijvesteijn, reikte pastoor J. Th. van Bemmelen, oud-pastoor van Voorschoten, de onderscheiding uit. Hij noemde dit een vererende en aangename taak, want nog tijdens zijn pastoraat was dit te Rome aan gevraagd. De redenen waarom wa ren niet overbodig. 15 jaar geleden werd de heer L. C. Oosterlaan kerk meester. De omstandigheden in Voorschoten waren toen van geheel andere aard dan thans. Voorschoten beschikte toen over twee katholieke scholen en sindsdien zijn er 4 bij ge komen. De heer L. C. Oosterlaan heeft de ze ontwikkelingsfase geheel meege maakt. Zijn werk in het kerkbestuur heeft hij altijd met ambitie verricht. Altijd stond hij klaar om te assiste ren. Nimmer heeft de voorzitter van het kerkbestuur tevergeefs een be roep op hem gedaan. De grote lijn werd uitgestippeld door het gehele bestuur. De kleinere werkzaamhe- denen en dat waren vaak niet de ge makkelijkste, werden in de regel door de heer L. C. Oosterlaan ver richt. Op schoolgebied is in Voor schoten heel wat gepresteerd. Dit is voor een groot deel te danken aan de activiteiten van de heer Ooster laan. Daarom is deze pauselijke on derscheiding- niet alleen een vlag, maar een verdienste. Pastoor Van Bemmelen stelde het op hoge prijs dat hij de onderschei ding mocht uitreiken. Hij was nu in de gelegenheid om de heer Ooster laan te bedanken voor het vele werk dat hij tijdens zijn pastoraat had ver richt. Het was mevrouw Oosterlaan die haar man de pauselijke onder scheiding opspelde. Pastoor v. Bem melen overhandigde hem de daarbij behorende „bulla" uit Rome. Hierna werd de heer L. C. Ooster laan door al de aanwezigen harte lijk gefeliciteerd. VOORSCHOTEN STRATEN IN ,30SCHGEEST" KRIJGEN NAMEN In verband met de voortschrijden de verkoop van bouwgrond is thans de tijd aangebroken om het betref fende stratenplan van „Boschgeest" van namen te voorzien. In dit com- filex komen 33 straten. B.en w. wil- en aan deze straten namen verbin den van personen, die gedurende en kort na de Tweede Wereldoorlog pal hebben gestaan voor de Nederland se en Geallieerde zaak en wier uit stekende van grote persoonlijke moed en opofferingsgezindheid getuigende daden in vele gevallen hebben bij gedragen tot de bevrijding van ons vaderland. Om een bepaalde maat staf aan te leggen, zonder daarbij te kort te willen doen aan de velen, die zich wellicht evenzeer of op andere wijze in de genoemde periode ver dienstelijk hebben gemaakt, willen b. en w. vernoemen, die personen, die benoemd zijn tot Ridder in de Militaire Willemsorde. Het is bekend, dat deze onderschei ding uitsluitend wordt verleend in dien absoluut vaststaat, dat van een bijzonder daad van „Moed, Beleid en Trouw" sprake is en bij de beoorde ling zeer strenge maatstaven worden aangelegd. Deze hoogste decoratie leent zich dan ook bij uitstek om als criterium te dienen. Uit de lijst van de Kanselarij der Nederlandse Orden moet een keus aemaakt worden uit 200 namen. Naast de verzetstrijders en de ver tegenwoordigers van de koopvaardij komen hierbij ook zoveel mogelijk alle militaire onderdelen, wapens en diensten, zelfs de geneeskundige dienst. Uit de KNIL-vertegenwoordigers ia voorts een Ambonees-sergeant op- {enomen, die als huldebetoon aan de rjigshaftige KNIL-Ambonezen. De gesneuvelde luitenant der ca valerie Maduro vertegenwoordigt de Nederlandse binding met Cura sao. Het verzet wordt vertegenwoor digd door een bekende medicus-ver zetsfiguur en verder de enige vrouw, die buiten Koningin Wilhelmina met de Militaire Willemsorde werd gede coreerd. Verder de jongeman, die de Waalbrug wist te redden en nog eni ge anderen. Op de straatnaamborden zullen enige bijzonderheden van de betrokkenen worden vermeld. Opge merkt kan nog worden, dat de naam van de bekende, inmiddels overle den Voorschotense ingezetene, kolo nel Beets, alsmede van de laatste commandant van het Marine Op komst Centrum te Voorschoten, de kapitein-luitenant ter zee De Looze eveneens zijn opgenomen. Er zullen dan komen straten ver noemd naar personen van de Koninklijke Marine, Marine-lucht vaartdienst en Korps Mariniers: 9 straten t.w. Karei Doormanlaan, Douw van der Kraplaan, de Vetweg, van Dulmplein, van Hamellaan, De Loozeweg, Schaperlaan, Schuiling- laan en Hoebenweg. KNIL: v. Helsdingenlaan, Tahya- laan (Ambonees sergeant), Generaal Spoorlaan. Landmacht: Infanterie: Beetslaan, Migchelbrinklaan; artillerie: van Lierdreef, de Jagerweg; cavalerie: Sixlaan, Kenninckdreef en Maduro- weg; genie: van der Houwen dreef; pontonniers en torpedisten: Oome- weg; geneeskundige dienst: van Oud- heusdenweg. Militaire luchtvaart: Dourleindreef Mulderlaan, Swagermanweg en Bo- daanweg. Koopvaardij: Bakkerdreef en Het- temadreef. Verzet: Veeneklaaslaan; mevrouw Fick-Gemmekelaan; Jan van Hoof- laan; Rouboslaan en Brouwerlaan. Voorts stellen b. en w. de naam van de Rozenburgerlaan aan te pas sen bij de algemene begraafplaats „Rosenburgh" en in het vervolg te schrijven Rosenburgherlaan. Het verdient aanbeveling het aan de westzijde van de spoorlijn gedeelte van de Papelaan voortaan te noemen Papelaan-West nu het aan de oost zijde van de spoorlijn gelegen deel zal uitlopen op de Rouboslaan en deze laatste laan op de Wijngaarden laan zal uitmonden. Een volledige andere naam is minder gewenst, om dat de ervaring heeft geleerd, dat de betrokken bewoners hiertegen overwegende bezwaren hebben. PASTOOR VOORHAM De zeereerw.-heer J. A. Voorham, em. pastoor van Zoetermeer, sinds enige jaren vtonende J. P. Coenstraat 5 te Voorschoten, is uit voorzorg be diend. Pastoor Voorham is 82 jaar oud. BROMFIETSER AANGEREDEN Gisteravond is om ongeveer 7 uur tijdens een hevig noodweer bij de kruising van Rijksweg 4a en de Hoge Rijndijk onder Zoeterwoude een bromfietser aangereden door een per sonenauto. De berijder van de brom fiets liep een gebroken enkel op, en is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De automobilist is echter na het ongeval doorgereden, zonder zich be kend te maken. De politie van Zoeterwoude roept eventuele getuigen op zich te mei den, telefonisch (01715-257) of per soonlijk aan de De Smethkade 8 te Zoeterwoude. SPORTVLIEGTUIGJE MAAKTE TWEEMAAL NOODLANDING Het Deense echtpaar Andersen, dat vrijdagmiddag met een eigen sportvliegtuigje in Engeland opsteeg met de bestemming Hilversum, heeft twee noodlandingen moeten maken vooirdat het definitief op weg kon naar Zestienhoven. Het vliegtuigje was uit de koers geraakt en landde in het dorje Maasland in het West- land. Daar werd hen erop gewezen, dat het eerstvolgende vliegveld Zes tienhoven was. Er werd opnieuw op gestegen. Vrijdagavond echter belde een landbouwer uit Abtswoude de Delftse politie op met de mededeling dat er een vliegtuig in zijn tuin stond. De politie heeft het echtpaar onder dak verschaft in een hotel en de dienst Luchtvaart van de rijkspolitie heeft zaterdagmorgen de drassige grond van het weiland moeten onder zoeken of opstijging nog wel moge lijk was door al die regen. Zaterdag middag kon 't echtpaar de tocht naar Zestdesmhoven voortzetten. Op het Leidse Bosje te Amsterdam is zaterdagmorgen een bestelauto tij dens een hevige regenbui geslipt, op de linkerweghe'lft terechtgekomen en daar tegen de 38-jarige bromfietser G. M. Meester gereden. Het slachtof fer, dat met ernstige hoofdwonden naar het Wilihelminagasfhuis werd overgebracht, bleek bij aankomst reeds te zrijm overleden. De elfjarige J. H. Horst uit Eemnes is gistermiddag op de Rijks weg bij „De Witte Bergen", onder Laren, door een auto aangereden en op 9lag gedood. De jongen had met twee vriendjes op de heide gespeeld en stak per fieits vlak voor de auto over. BLEEK IN BELGIE GESTOLEN - DE BESTUURDER VLUCHTTE GEWONI) hi Rotterdam is zaterdag in het Hermesplantsoen het standbeeldje van het „Rotterdamse Fikkie" officieel onthuld. Het beeldje is een geschenk van de dierenvrienden in de Maasstad en het Rotterdams studenten corps aan het gemeentebestuur en werd vervaardigd door de kunstenares Joeki Simak; de sokkel werd ont worpen door ir. A. A. Stekelenburg. Er waren talrijke „Fikkie»" 1>U d» onthulling aanwezig. De antracietkleurige, luxueus uit gevoerde Jaguar-sportauto, waarvan de aanschaffingskosten om de f 24.000 draaien, waarmede het afgelopen weekeinde een tot nog toe onbeken de man nabij Gouwsluis te Alphen aan den Rijn ongeveer tien meter van de rijbaan is gestort, is door de poli tie geïdentificeerd. De wagen is ei gendom van een inwoner van Sint Niklaas, gelegen ten westen van Antwerpen (België), die inmiddels aangifte van de vermissing van zijn auto bij de politie aldaar had gedaan. De auto werd aldaar op 12 novem ber ontvreemd. Vermoedelijk is de autodief een Nederlander, in elk ge val iemaind, die van plan was de wa gen in Nederland van de hand te doen. Het ongeval, dat hem te Al phen a. d. Rijn overkwam, heeft ech ter een spaak in het wiel gestoken. De bestuurder reed over de rijks weg onder genoemde gemeente in de richting van het centrum. Even over de Hefbrug trof de misterieuze be stuurder een voorganger aan, een auto bestuurd door een dame, wonen de te Alphen a. d. Rijn. Hij smeed de ze auto, maar de auto's raakten el kaar met het gevolg dat de Jaguar begon te slippen en dwars over het rijwielpad het talud van de oprit naar de brug afreed en ongeveer 10 meter lagier tegen de woning van de fami lie Domburg aan de Zeilmakerstraat opbotste. De Jaguar werd hierbij - flink beschadigd en die bestuurder raakte bij de botsing aam hand en hoofd gewond. Hoewel enkele omwonenden, de man in de omgeving hebben zien lo pen, heeft hij toch kans gezien spoor loos te verdwijnen. Bloedsporen ga ven aan, dat hij zijn vlucht heeft on dernomen via de Prins Hendrikstraat en het Rietveldsepad. Het is inmid dels ook vast komen te staan, dat hij nabij de Prinsenlaan een rijwiel heeft gestolen, waarop hij zijn vlucht via het Rietveldsepad heeft voortgezet Een boerin aan de Compierekade ver bond de wonden van de man, toen hij bij haar aanklopte, hier om verzocht en haar als oorzaak van zijn verwon dingen verhaalde, dat hij met zijn fiets was gevallen. De barmhartige boerin, die van de prins geen kwaad wist, liet de man vertrekken, zon der op te letten im welke richting en hoe hij ging. Dat het hier naar al le waarschijnlijkheid de bestuurder van de verongelukte Jaguar betreft, stelt de politie vast aan de hand van een vaag signalement, dat omwonen den van de plaats van het ongeval van hem hebben verstrekt. Vaststaat ook dat de op 12 novem ber in België gestolen Jaguar-toer- auto direct de Nederlandse grens over gebracht is, vlug een Nederlands kenteken is aangevraagd en verkre gen, want daarvan was de auto voor zien toen hij aan Gouwsluis veron gelukten. In de bagageruimte trof de Alpheuse politie meerdere Bel gische kentekenplaten aan. Veron dersteld wordt, dat de mysterieus verdwenen autodief getracht heeft of zal trachten over de grens naar België te ontkomen. Het is niet uit gesloten dat hij inmiddels hierin is geslaagd. De Alphense dame, wier ajito door de Jaguar is geschampt, kwam met de schrik vrij. Zü is erin geslaagd haar wagen in het goede spoor te houden. De zwaar beschadigde Ja guar is naar de politie-gairage ge sleept. Zal de spanning in Z.0.-Azië verminderen? Indonesië en de Philippijnen hebben beloofd te zullen streven naar ver mindering van de spanning in Zuidoost- Azië. Dit is het resultaat van drie dagen besprekingen die op uitnodiging van de Thaise minister van buitenlandse zaken, Thanat Khoman, tussen de drie minis ters van buitenlandse zaken zijn gehou den. Voorts zullen de Philippijnen waar schijnlijk spoedig de Maleisische federa tie erkennen. In een verklaring na afloop van de be sprekingen zeggen de ministers alles in het werk te zullen stellen om toene ming van de spanning in het gebied te voorkomen. Tientallen vermisten bij hotelbrand in Atlantic City In Atlantic City, in de Amerikaanse staat New Jersey, heeft vandaag een zware brand gewoed in enige hotels en een pension aan de boulevard. Volgens de politie zouden 26 mensen worden vermist. De brand ontstond in het oude hou ten hotel „Surfside". De vlammen sloegen spoedig over naar drie aan grenzende oude gebouwen, die even eens van hout zijn opgetrokken en ongeveer zes verdiepingen tellen. Tien mensen moesten naar een zie kenhuis worden gebracht. Het merendeel van de vermisten woonde in het „Surfside"-hotel. La ter sloeg de brand over naar een vijfde houten gebouw. Ook werd 'n stenen flatgebouw bedreigd. KORTE GOLE Bij een boerderij in Zuid-Hon- garije is een partij van 1.111 gouden munten, met de beeltenissen van de Romeinse keizers Theodosius II en Valentinianus III gevonden die mo gelijk bestemd waren voor een po ging om de Hunnen-koning Attila er van te weerhouden gebieden in Oost- Europa aan te vallen. In struikgewas bij de autoweg Bergamo-Brescia is het in plastic ver pakte lijk gevonden van de 53-jarige Angelo Mauro Bettinelli, voormalig SS-officier en een van de hoofdman nen der Italiaanse onderwereld, die voor talrijke grote inbraken in juwe- Iderszaken en hotels verantwoorde lijk zou zijn geweest. Telefoonabonnees in twee voor stedien van Pittsburgh in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië zullen van vandaag af een nummer moeten drukken in plaats van draaien. Het ndeuwe systeem betekent een tijdsbe sparing van vijf tot acht seconden bij een getal van zeven cijfers. Vol gens de Bell telefoonmaatschappij zal het nog ongeveer tien jaar du ren voordat het drukknopstelsel de draaischijf in de V.S. zal hebben ver vangen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4