3)e£ekióeSou/tant MOSKOU SCHROK MOSKOU REAGEERDE PROMPT OP KENNEDY'S „PERSOONLIJKE BEZORGDHEID": PROF. BARGHOORN WEER VRIJ MAN Russen beschuldigen hem nog steeds van spionage STAKINGEN IN RUSLAND? Opnieuw staatsgreep Irak in Ontdekten Russen de Zuidpool? Vier O.-Duitse militairen vroegen om asiel WAPENSTILSTAND IN LAOS Kardinaal Alfrink droeg H. Mis op in zijn titelkerk Tweeling bij brand omgekomen KASTEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 54e JAARGANG No Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD POOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 915- Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorging 3 S 8 3 8 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.13 p.w„ f 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw Franco p.p. 9.95. Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes f 1.50 Professor Frederick C. Barghoorn van dè Yale-universiteit in de Ver. Staten is gisteravond per vliegtuig in New York aangekomen. Een dag tevoren was hij vrijgelaten uit een gevangenis in Moskou en direkt daarop per vliegtuig naar Londen gezonden, vanwaar hij gisteren naar New York vertrok. De Russen zeggen de 51-jarige Rusland-kenner Barg hoorn te hebben vrijgelaten wegens „de persoonlijke bezorgdheid" van president Kennedy voor het lot van de hoogleraar; overigens blijven de Sowjets er bij, dat Barghoorn schuldig is aan spionage. Inderdaad heeft Kennedy door zijn persoonlijke bemoeienis met deze pijnlijke kwestie de invrijheidstelling van prof. Barghoorn van de Sovjet regering gedaan kunnen krijgen. Bij zijn aankomst in New York toonde Barghoorn zich dankbaar voor de uitlatingen van president Kennedy op diens persconferentie, welke tot zijn vrijlating hadden geleid. Omtrent de Russische motieven tot de arrestatie van de Amerikaan tast men nog in het duister. Zowel president Kennedy - die het Amerikaanse ruimteprogramma in- spekteert in Cape Canaveral - als het ministerie van buitenlandse zaken hebben hun vreugde te kennen gegeven over de vrijlating. De moeder van professor Barghoorn in New Haven (Connecticut) belde het Witte Huis op om te bedanken. Tijdens een korte persconferentie in New Haven deelde prof. Barg hoorn mede, dat het doel van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie was ge weest zich op de hoogte te stellen van de publieke opinie aldaar en van de methoden waarop deze publieke opinie wordt gevormd. Voor zijn ver trek uit Amerika had hij verscheide ne Russische functionarissen van zijn voorgenomen programma in kennis gesteld, zodat zij volop gelegenheid hadden op de hoogte te zijn van al les wat hij voornemens was te doen. Hij had geen camera naar de Sowjet- Unie meegenomen en er zorgvuldig tegen gewaakt ook maar het geringste te doen wat bij de Russen verden king zou kunnen opwekken. Volgens prof. Barghoorn kunnen de Russen nog maar moeilijk begrijpen, dat er zoiets als een objectief maatschappe lijk onderzoek bestaat. Tot journalisten, die hem om zwermden, zei prof. Barghoorn in antwoord op vragen, dat't niet nodig is zo'n drukte van de zaak te maken of er zich in te verlustigen. Hij was erg blij terug te zijn. H»j' is bezig een boek te schrijven over het politieke stelsel van de Sowjet-Unie. Bij zijn aankomst in New Haven werd hij door de burgemeester en Het Barghoorn- incident j^OSKOU valt moeilijk te peilen. Prof. Barghoorn wordt gearres teerd, beschuldigd van spionage, en weer vrijgelaten. Een „spion" wordt vrijgelaten, alleen omdat president Kennedy zegt „persoonlijk bezorgd" te zijn voor Barghoorn. De Russen zijn al meer dan eens de Verenigde Staten een eindje tegemoet gekomen, Cuba was hier een sprekend voor beeld van. Maar een spion zonder meer vrijlaten lijkt ons- voor de Sow jets een ongewone daad. Zou Moskou met het arresteren van Barghoorn werkelijk een taktische fout hebben gemaakt, zoals in Westerse kringen wordt verondersteld? De Russen bewandelen een vreem de weg. Zij (althans Croesjtsjov) prediken de vreedzame coëxistentie, maar in het wilde weg houden zij konvooien op en arresteren zonder meer een professor, die zich interes seert voor het politieke systeem van de Sowjet-Unie en een visum voor Rusland had. Afgezien van die vreedzame coëxis tentie toont Moskou de laatste tijd weer een zekere toenadering tot Pe king. Misschien hebben de Russen met de aanhouding van Barghoorn de Chinezen een blijk van him goede wil gegeven. Het is allemaal zeer onduidelijk en ongewoon, maar bo vendien erg onbeschaafd. een menigte vrienden ontvangen en talrijke mensen standen langs de straten om hem toe te juichen. GOEDE BEHANDELING Een functionaris van de Ameri kaanse ambassade te Londen deelde mee, dat de professor in Rusland goed behandeld schijnt te zijn. Zijn persoonlijke bezittingen waren niet Russische arbeiders van een fa briek te Krivoi Rog in de Oekraine zijn de vorige week in zitstaking ge gaan uit protest tegen het tekort aan brood. Zij eisten loonsverhoging in verband met de gestegen prijzen van de voedingsmiddelen. Havenarbei ders in Odessa hadden de vorige week gestaakt omdat zij geen boter wilden laden in een schip, dat naar Cuba zou varen. Een en ander is meegedeeld in be trouwbare Weense kringen. Nadere bijzonderheden waren echter niet bekend. in beslaig genomen. Toen hij gevan gen zat mocht de professor geen Amerikaanse functionarissen ontvan gen en had hij alleen maar de „Praw- dia" mogen lezen. Tij diens de vlucht naar Londien had men Barghoorn niet in contact laten komen met andere passagiers. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Moskou heeft gezegd, dat de culturele besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, die door de arrestaties van professor Barghoorn waren uit gesteld, nu doorgang zullen vinden Er is evenwel nog geen datum vast gesteld. Eisenhower acht één Amerikaanse divisie in Europa voldoende Oud-president Eisenhower heeft gisteren in een t.v.-gesprek gezegd, dat alle Amerikaanse divisies in Europa op één na daar kunnen wor den gemist. Er zijn er momenteel zes. Hij gelooft niet, dat de Sowjet- Unie een vermindering van de Ame rikaanse troepensterkte zou uitleg gen als zwakte. Eisenhower vindt het tijd worden, dat de Westeurope- se landen zelf een groter deel van de defensielast op zich nemen. „Zij zijn nu economisch sterk en vele heb ben grote saldi in goud", zei hjj. Terwijl uit duizenden kinderkelen het „Zie ginds komt de stoomboot" weerklonk, arriveerde Sint Nicolaas en zijn gevolg van Zwarte Pieten en Spaanse edellieden zaterdagmiddag met de stoomboot „Spanje" aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade. Het grote moment voor alle Neder landse kinderen was daar: ook dit jaar was de woelige tocht van Spanje naar Nederland weer goed verlopen! Ook in Rotterdam werd de Sint met veel staatsie ontvangen. Dinsdag arriveert hij in Leiden. Russische geschiedendskundigen be weren, dat zij de vraag, wie de Zuid pool heeft ontdekt, hebben opgelost Zij hebben een kaart gevonden die is getekend door de Russische ontdek kingsreiziger Fabian Bellinghausen op zijn expeditie van 18191821, al- dtus het Russische persbureau „Tass". De kaart had 140 jaar in een archief gelegen zonder geïdentificeerd te zijn. Hoewel de kaart niet was onder tekend had men het handschrift van Bellingshausen herkend. Volgens de bestaande boeken heeft een Amerikaanse zeeman, Nathaniel Palmer, de Zuidpool voor het eerst gezien in 1820. Een andere Ameri kaan, Charles Wilkes, zeilde in 1839- 1840 2400 km langs de kust van de Zuidpool en bewees dat de Zuidpool een werelddeel was. KOGEL UITGESPUWD De 29-jarige Jack Morris die met zijn broer Orville in de omgeving van Rockford in de Amerikaanse staat Illinois aan het jagen was, schoot zijn metgezel per ongeluk een kogel in het achterhoofd, doordat de trekker achter rijn riem bleef haken. Orville spuugde de kogel direct weer uit, maar moest toch in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toe stand wordt bevredigend ge noemd. Professor Frederick C. Barghoorn van de Yale-Universiteit is zaterdag met een vliegtuig uit Moskou in Londen aangekomen (foto). Hij was onver wacht uit hechtenis ontslagen en direkt in Moskou op een vliegtuig naar Londen gezet. Zondag li professor Barghoorn naar de Verenigde Staten doorgereisd. Vier Oostduitse onderofficieren tus sen 20 en 24 jaar oud zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag over de Werra gezwommen en hebben bij de Westduitse douane in Eschwege asdel gevraagd. Twee van hen, dde op patrouille aan de zonegrens wa ren hadden op het gunstige moment die elders wachtende twee andieren een sein gegeven met een zaklan taarn. Leiders van de neutralisten in Laos en de pro-communistisch» Pathet Lao zijn zaterdag overeengekomen het vuren te staken. Voorts zou zijn overeengekomen, dat iedere dinsdag en zaterdag besprekingen worden gehouden om een gunstige sfeer te scheppen voor een ontmoeting tus sen de neutralistische premier, prins Soevanna Phoema, en zijn commu nistisch gezinde halfbroer prins Soe- phanoevong. Juwelendiefstallen in West-Duitsland Twee groepen inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag bij juweliers in West-Berlijn en Bad Woerishofen in Beieren juwelen en horloges ter waarde van 400.000 mark gestolen. In Bad Woeri9hofen hadden de dieven voor de inbraak 4 straatlan tarens buiten werking gesteld door de kabels ervan door te snijden, om des te meer in het donker te kun nen „werken". In aanwezigheid van de Nederlandse bisschoppen en vele leden van de Ne derlandse kolonie in Rome, heeft kardi naal Alfrink gistermorgen een plechtige H. Mis opgedragen in zijn titelkerk „Sint Joachim", te Rome. In zijn predikatie onder de H. Mis welke de kardinaal in het Italiaans en in het Nederlands hield, zei hij, dat of schoon er vele meningen op het Conci lie gehoord worden en tussen de per soonlijke meningen nog wel eens wrij vingen ontstaan, men daar doorheen moet blijven zien, dat voor het Concilie ruim 2000 bisschoppen naar Rome zijn gekomen, allen met hetzelfde idee. „Ook moeten wij niet denken, dat zich in het Concilie politieke partijen aan het vormen zijn, zoals met name de kran ten het wel eens willen doen voorko men", aldus de kardinaal. „Zoals deze kerk, waarin wij ons thans bevinden, kapellen heeft die ge bouwd zijn door mensen uit verschillen den delen van de wereld, zo moeten wij ook onthouden, dat in het Concilie men sen gekomen zijn uit alle delen van de wereld, leder met zijn eigen mening". De gezangen onder de H. Mis werden verzorgd door studenten van het Neder lands college in Rome. Tijdens de H. Mis, die door de KRO werd uitgezon den, werd kardinaal Alfrink geassisteerd door mgr. Damen, prof. dr. J. Groot en prof. Smulders uit Nijmegen. De Ghanese vice-premier van han del en financiën, Darko-Sarkwa, is vrijdagavond in een ziekenhuis over leden, nadat hij tijdens een incident ernstig met een stiletto was gewond. Volgens de politie werd minister Darko-Sarkwa toen hij van een be grafenisplechtigheid kwam aangeval len door een man die hem ernstig verwondde. Bij een brand, die vanmorgen om negen uur in een oude woning in Geldermalsen uitbrak, is een twee ling twee meisjes van anderhalf jaar door verstikking om het le ven gekomen. Het zijn kinderen van het gezin Vroon. De meisjes sliepen nog op een kamer op de eerste ver dieping. Het gezin bestond uit drie kinderen; het jongetje van drie jaar was reeds met de moeder beneden. Vermoedelijk is de brand ontstaan bij het aanmaken van een kachel. De brandweer stelt een onderzoek in. Volgens een in Tel Aviv opge vangen uitzending van radio Bagdad heeft president Absoel Salam Arif van Irak een staats greep tegen de Baath-partij uit gevoerd. Namens het leger heeft hij de macht in handen genomen. De militaire gouverneur van Bag dad heeft tot nader order een uitgaansverbod voor Bagdad af gekondigd. Naar radio Bagdad bekend maak te, is onder leiding van president Maarschalk Arif een nieuwe re volutionaire raad ingesteld. De nieuwe raad bestaat geheel uit militairen. Behalve de presi dent maken er deel van uit de chef-staf, de onderchef-staf, de divisiecommandanten, de bevel hebber der luchtmacht, de mili taire gouverneur-generaal en door president Arif aangewezen officieren. Radio-Bagdad heeft de leden van de para-militaire nationale garde opgeroe pen de wapens in te leveren. De strijd krachten hebben bevel gekregen het be stuur in Bagdad in handen te nemen en iedere tegenstand neer te slaan. Militaire commandanten werden gemachtigd mui ters en verraders direct neer te schieten. Voor het gehele land is een uitgaans verbod van kracht. De luchthavens zijn gesloten. Later werd een proclamatie omgeroepen waarin buitenlanders wor den verzocht te blijven waar zij zich bevinden. De bevolking kreeg opdracht buitenlanders te respecteren en hun hulp te verlenen. In opdracht van de militaire gouver neur-generaal is aan alle dagbladen een verschijningsverbod opgelegd. „Inbreuk op de vrijheid en overtre dingen van de wetten door ongure ele menten en moordenaars van de nationa le garde werden onverdraaglijk en de toestand werd vol gevaar voor de toekomst van het Iraakse volk", aldus de eerste verklaring van president Arif namens de nationale raad over de toe stand die tot de staatsgreep leidde. President Arif verzekerde de Arabi sche landen, dat Irak al zijn broeder- '>"ike plichten met betrekking tot de an dere Arabische landen, in het bijzonder ten opzichte van Syrië en de Verenigde Arabische Republiek, zal inkomen. en keukenkasten HOGEWOERD 99, TEL 22536 VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERSl (Advertentie) ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en f 40,- of het aller beste van 200,- en 400,-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 20T heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker. Syrië paraat In verband met de staatsgreep in Irak is in Syrië het leger in staat van paraatheid gebracht. De Syri sche nationale raad is in spoed- bijeenkomst bijeengekomen. De Syrische president, Al Hafez, en de secretaris van de Baathpartij, Aflaq, bevinden zich sedert vorige week in Bagdad om het geschil in de Iraakse baaspartij bij te leggen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wind gaat afnemen De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een actieve depressie die zich zater dag op de Oceaan begon te ontwikke len, is in snel tempo naar West-Europa gekomen. Zondagavond bracht het bij behorende frontensysteem reeds regen waarbij de wind tot stormkracht toe nam. Na het passeren van de fronten stroomde zachte lucht met krachtige tot stormachtige zuidwestelijke winden ons land binnen. Vanmorgen kwamen hierin op som mige plaatsen al temperaturen van 12 graden voor. De kern van de depressie trok vanmorgen over Noord-Ierland in de richting van de Noordzee. De lucht- drukverscbillen namen hierdoor in ons land weer toe. Nadat de wind maan dagmiddag een nieuw hoogtepunt heeft bereikt zal hij met het wegtrekken van de depressiekern naar Denemarken ge leidelijk gaan afnemen. Een depressie die op de oceaan ten noordwesten van de Azoren ligt en die morgen de Golf van Biscaje kan bereiken, zal mede tot een afneming van de wind bijdragen. Overigens zullen ook morgen plaatselij ke buien vallen. ZON- EN MAANSTANDEN 19 Nov.: zon op 8.05, onder 16.45; maan op 10.59, onder 18.57. Hoogwaterstanden 19 Nov.! v.m. 4.45; n.m. 16.56. KORRELTJE Als men de maatschappelijke lad der beklimt, moet men tegen alle mensen vriendelijk zijn. Straks bij 't dalen, komen ze u misschien weer tegen. (Harry Truman)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1