S)e &2id6e6oti/fcout 48-uurs staking bij de bussen in streekvervoer Stakers in auto intimideerden werkwilligen Bij Maarse en Kroon goede hoop PROTESTVERGADERING GAF STAKINGSPAROOL UIT Vakbonden laken houding van de stakende chauffeurs „Natuurlijk afwijzen!" DUIZENDEN GEDUPEERDEN IN LEIDEN EN OMGEVING „Voorbarig!" Mr. Stikker zou willen aftreden ,Géén commentaar" DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16. Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WIJ GAAN MAAR LOPEN l'elef. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w„ f 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. S 9.95. Adv. 18 ct. p. mm.. Telefoontjes 1.50 Na een nachtelijke vergadering in Tivoli in Utrecht hebben honderden bus-chauffeurs van streeksvervoers- ondernemingen in de vroege uren van donderdag bes loten tot een staking van 48 uur. De chauffeurs van het streekvervoer wensen een gelijke beloning voor hun zware arbeid als de chauffeurs van de gemeentelijke vervoerbedrijven in de grote steden van Nederland, die vaak enige tientallen guldens meer verdienen per week. Foto: actie in de nachtvergadering. De spanning on/tlaadide zich, d'e sprekers schroomden nu niert meer felle kritiek te uiten. „Wij zijn het beu, wij willen niet naast ons toch al zware werk nog moeten bijwerken Vanaf vannacht twee uur hebben grote woord te spreken. Iedereen ^e^oo^m^^etV ruim 1500 buschauffeurs vau streek- sprak over ultoa^ nMScU® aoht egteld vervoersondernermngen ui* het gehe- em staking met ng»g van 1 decern- telylce chau(teurs een schandvlek, le land vergaderd in de concertzaal ber of iets in die mchtrng. Om half mogirfiik uit de wereld van het gebouw „Tivoli" te Utrecht, vier barstte de bom, toen het hoge ter bespreking van de te nemen maat- woord dat «nvoudig met kon uit- strekw van de meeste' toespraken, regelen. De vergadering was uitge- blijven, er tooh uitkwaim. schreven door een actiecomité van de Nader vernemen wij van de rayonohef van de NZHVM im Zuid-Holland, de heer C. Jon- gejan, dat er vanmorgen aan het kantoor te Leiden 4 werk willige chauffeurs zich meid dien. Deze chauffeurs werden ingezet op de stadlijnen te Leiden, om 6.45, 7 en 7.15 uur vanuit Leiderdorp en Oegsrt- geest. Nadat zaj enkele ritten hadden gereden, werd hun het leven zo zuur gemaakt door collega's in het bezit van een auto, - dat zij eveneens 't werk tegen half acht moesten neer leggen. De .stakende collega's blokkeerden herhaaldelijk de weg en beletten bij haltes het wegrijden van de bussen, luid roepend commentaar gevend vanuit de auto. De werkwilli gen' konden hun ritten niet meer voortzetten. „Het zou an ders levensgevaarlijk gewor den zijn," aldus de heer Jon- gej'an. Twee particuliere Noord-Holland se busondernemingen: Maarse en Kroon N.V. te Aalsmeer en de N.V. Enhabo te Landsmeer ondervinden geen last van de staking. Van de zijde van de directie van Maarse en Kroon vernamen wij, dat een groot gedeelte van het personeel van de Aalsmeerse onderop ming georgani seerd is. „Gelukkig blijkt men bij ons niets te voelen voor een staking, zodat we goede hoop hebben dat we de diensten normaal kunnen blijven uitvoeren", aldus de directie van Maarse en Kroon. Ook bij de N.A.L. wordt niet gestaakt. ..VISSERSBUSSEN" VERTROKKEN Om ongeveer 12 uur vanmiddag zijn vanuit Katwijk enkele NZH- bussen vertrokken naar IJmuiden Wegverv. St. Raphael: Westlanidsche Stoomtramweg Maart- schappij, diie reeds vorige week de vier vakbonden had verzocht een ver gadering als dleze te organiseren. De bonden wilden hiervan echter niets weten, en gaven in een circulaire uiting aan hun afkeuring. De chauf feurs zijn bijzonder ontevreden over de ten opzichte van hen gevoerde loonpolitiek. Zij voelen zich tenach- ter gesteld bij hun collega's van de gemeentelijke vervoersbedrijven, en zijn van oordeel dart dirt verschil -met te verhalen is op hert verschil in werkomstandigheden. De vakbonden hebben zich in hun circulaire uitge sproken voor verbetering in deze si tuatie, maar die is, aldus de vakbon den, niet te bereiken door het or ganiseren van een nachtver gadering, welke ae positie van de vakbeweging slechts kan ondermijnen. De stemming onder de vergaderden was enigszins verbitterd, óók tegen de vakbonden. Toen een van de spre kers voorstelde om collectief uit dte vakbond te treden en aan het actie comité de vorming van een aparte chauffeursbond op te dragen, stem de men met luid gejuich in. Men ver weet de vakbonden politiek te be drijven, in plaats van zich bezig te houden met de belangen - van de chauffeurs. En toen gebeurde het. Nadlait de heer T. Gordijn, woord>- voerder van het personeel van de WSM, het doel van d'ezé vergade ring had besproken beklommen nog vele andere sprekers het podium, dioch geen van hen durfde het aan, het - zoals later zou blijken Japanse mijnwerkers lijden aan geheugenverlies Een vijftigtal mijnwerkers, die aan de dood ontsnapt zijn na de ontplof fing van zaterdag in een Japanse mijn waarbij tallrijike slachtoffers vie len, lijdt aan volkomen geheugen verlies. VERMOEDELIJKE OORZAAK VAN MIJNRAMP Het Japanse pers/bureau „Kyodo" meldde heden, d!art deskundigen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de ramp in de steenkoolmijn van Md- kawa, in Zuid-Japan, tot de slotsom zijn gékomen, dat de ramp vermoe delijk is veroorzaakt door hert los na ken van lorries. Bij deze ramp zijn, ais gemeld, 451 mijnwerkers van de ruim 1.300, die zich ten tijde van het ongeluk onder gronds bevonden, om hert leven geko men. In een groot deel van het land hebben vanmorgen de bus-chauf-, de" bond afwijzen. Hij achtte een dergelijke bond weinig bevorderlijk voor het andere personeel van de be drijven, en vroeg zich af, wat er nu nog zou overblijven van de onderlin ge solidariteit. Prot. Chr. Bond: De voorzitter van de Protestants De heer A. W. Molenaar, voorzitter van de Bedrijfsgroep Wegvervoer van St. Raphaël toonde zich, toen hem om commentaar over de staking werd gevraagd, een fel tegenstander van wat hij noemde „deze wilde actie". „De normale wegen van overleg Christelijke Bond van Vervoersper- feurs van streekvervoersondernemingen het werk neergelegd, na functioneren goed. Bovendien zijn soneel, de heer L. C. van Dalen noem- een bewogen protestvergadering te Utrecht. In de streekvervoers- er reeds maatregelen genomen tot de de staking voorbarig. Ook hij her ondernemingen werken ruim 10.000 chauffeurs. Het is de bedoeling verbetering van de positie van het innerde aan de circulaire van de er- de staking gedurende 48 uur vol te houden. buspersoneel. Deze verbetering zal, kende vakbonden aan hun leden Aan dp «jtakinfr nemen deel chauffeurs van de N Z H V M en de in verband met het in de Stichting waarin werd gesteld, dat het over- Citosa" zodat de Ssdienst te Leiden en Haariem en de ver- van de Arbeid bereikte loonakkoord, les over de vernienwins van de CAO „Litosa zodat ae staascuenst ze i^eiaen en naanem en ae vei ingaan op 1 januari 1964. Wij voor het vervoerspersoneel (per 1 bindingen in wijde omgeving uitvielen. De staking heeft zich over hebben deze week reeds onze april 1964) nog moet beginnen. Bij een groot deel van het land uitgebreid, maar niet overal werd jeden doen weten, dat wij begrip dit overleg zullen ook de erkende het werk neergelegd. Het personeel van de autobusonderneming hebben de wensen van het personeel bonden ervan uitgaan, dat het ver- Maarse en Kroon te Aalsmeer met haar vele verbindingen met Van de streekvervoerondernemingen schil beloning tussen de chauffeurs Leiden en andere steden bleef o.a. aan de arbeid. betreffende gelijkstelling met collega's van de gemeentelijke vervoersbedrij- Controleurs van de N.Z.H.V.M. in Haarlem hebben de plaats van de gemeentelijke vervoerbedrij- ven en die van de autobusonderne- van chauffeurs in de autobussen ingenomen om een verbinding ven. Met moet echter hegrijpen, dat mingen moet worden overbrugd, van Zandvoort met het N.S.-station Heemstede-Aerdenhout in een dergelijke gelijkstelling onmoge- stand te houden. Reizigers uit Zandvoort kunnen in Heemstede IlJ* m een keer bere,kt w0 landelijke algemene vergadering in met de trein verder. De hear Molenaar vraagt zich ove- utrecht verband met de komen- De bussen van Maarse en Kroon reden wel. Maar daar waren alleen de gegadigden voor dit vervoermid del mee gered. Foto gemaakt van morgen rond half negen op het Sta tionsplein te Leiden. om daar visserspersoneel af te halen wanneer deze vissers in de haven zijn gearriveerd. Om de vissers niet te duperen hebben enkele chauf feurs zich bereid verklaard de „vis sersbussen", die doorgaans na een mededeling van Radio-Scheveningen naar IJmuiden vertrekken, naar de havenplaats te rijden. Mr. D. U. Stikker heeft er woens dag op gezinspeeld, dat hij wellicht spoedig zal aftreden als secretaris generaal van de NATO. Tot leden van een groep vooraanstaande Ame rikaanse zakenlieden verklaarde hij dat zijn gezondheid hem niet toe stond voor onbepaalde tijd zijn func tie te blijven uitoefenen. Mr. Stikker, die sinds aipriil 1961 secretaris-igeneraail vam de NATO is, is 65 jaar. Vorig jaar onderging hij in Washington een operatie. Als zijn eventuele opvolger wordt vaak de gewezen Noorse minister van buiten landse zaken, dx. Halvard Lange, ge noemd. Een sprinkhanenplaag woedt op het moment in het noorden van de Zuidiafrikaanse Kaapprovincie en in het verlaten steppengebied van Kar roo. Men noemt het de grootste sprinkhanenplaag sinds 1935. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De garage op de Leidsevaart in Haarlem staat onder politie- rigeivs af, tegen wie of Irimtf öicvr-nc«ri+ ie TVTPn w art de bewaking. Bij de Citosa in Boskoop werd vernomen de onderhandelingen. Op deze bijeen- dat het personeel, door kinj(gericht is „Men wil iemand SI*—fcwih» j kenbaar maken, aldus de heer Van chauffeurs van andere maatschappijen zou zijn belet uit te rijden. hifato voorzitter e^«?ail kan ook £lijken' of z« Een hele „vloot" van bussen (55 voor negen lijndiensten) stond Sïtóep Wegvervoer van wen aeven V vanmorgen voor de uitrit. De eerste bus zou om vijf uur moeten Raph,aël dtacht over de oprich- seven. vertrekken. Maar de posters van de andere maatschappijen gingen ting van een aparte chauffeursbond, Ten aanzien van de plannen voor voor de wagens staan en de Citosa-chauffeurs bleven daarop antwoordde hij, dart de erkende bon- de oprachting van een chauffeursvak- hinnpn den uiteraard iedere categorale „wil- bond zei de heer Van Dalen, dart hij wel iets dergelijks had verwacht. Men wil vakbeweginkje spelen, aldus de PCB-voorzitrter en dan moert men ook een binding kweken: als de eisen van de stakers niet worden ingewilligd, moet men toch iets waar maken van de actie die er aan de gang is, er moert op een of andere manier een zichtbaar resultaat, zijn. Overigens vindt de heer Van Dalen deze plammeh heilloos. Een speciale chauffeursbond zou, volgens hem, een wig drijven tussen de verschil lende groepen van vervoerspersoneel en de belangen van slechts één cate gorie, namelijk die van de chauf feurs, zouden gaan overheersen. Op dleze mander sticht men naar zijn me ning onnodige verwarring en dat juist in een tijd, waarin de Stichting van de Arbeid de werknemers heeft gevraagd, achter hun vakbonden te blijven staan. Ned. Bond van V ervoer spersoneel Voor de NZH-garage groepten de stakende employe's bijeen. De secretaris van de bij het NW aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer W. A. Xieboom wenste geen commentaar te geven over deze actie. Evenmin wenste de heer Kieboom te reageren op het voornemen van de chauffeurs het lidmaatschap van de vakbonden op te zeggen en een eigen chauffeurs- bond op te richten. WISSELEND De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de nacht van woensdag op don derdag passeerde een randstoring met enkele regen-, hagel- en onweers buien ons land. Daarna rüimde de wind naar zuidwest tot west, de aan gevoerde lucht is van polaire oor sprong en tamelijk droog, zodat op klaringen overheersen. In de koude lucht ontstaan boven het relatief warme Noordzeewater nog enkele verspreide buien die daarna landinwaarts drijven. Intus sen is ten noordwesten van Ierland een nieuwe depressie tot ontwikke ling gekomen, die in de kern een luchtdruk heeft' van ongeveer 970 mb. Verder bevindt zich tussen de Azoren en Spanje een andere de pressie, waarvan de drukdalingen zich over de Golf van Biscaye uit breiden. De laatste depressie verplaatst zich sneller dan de eerstgenoemde, maar het laat zich aanzien, dat deze over de Golf van Biscaye naar Zuid- Frankrijk trekt en voor het weer in ons land niet van invloed is. Voor morgen verwachten we dan ook nog niet veel verandering in de weerstoestand. Naast opklaringen zullen enkele buien voorkomen. De wind krimpt naar zuidwest tot zuid en zal waarschijnlijk later gaan toe nemen. In de temperaturen komt weinig verandering. ZON- EN' MAANSTANDEN 15 Nov.: zon op 7.58, onder 16.50; maiain op 6.43, onder 16.56. Hoogwaterstanden 15 Nov.: v.m. 2.37; n.m. 14.49. KORRELTJE Iedere vleier leeft ten koste van hean, die naar hem luistert.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1