Oudste aartsbisschop ter wereld reeds bij zijn leven legendarische figuur Grondwetswijzigingen in de Eerste Kamer aangenomen PECTORAAL ROUW EN TROUW VOOR IEDEREEN GELIJK WOENSDAG 18 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT MGR. MANNIX VAN MELBOURNE OVERLEDEN Vechtlustige Ier DE VORIGE WEEK stierf de Aartsbisschop van Melbourne, Dr. D. Mannix. Hij bereikte de leeftijd van 99 jaar en was de oudste katholieke aartsbisschop ter wereld. Niet slechts in katho lieke kringen, ook in reformatori sche en buitenkerkelijke kringen maakte het overlijden van aarts bisschop Mannix een diepe in druk. Met hem dat erkent men alom in Australië is een mar kante, strijdbare en diep-gelovige figuur heengegaan. Reeds tijdens zijn leven was Dr. Mannix geworden tot een legendari sche figuur in Australië en zelfs ver buiten Australië. Waar het de pu blieke zaak betrof aarzelde hij nooit om zijn oordeel en zijn mening in felle termen kenbaar te maken. Het ontbrak hem allesbehalve aan humor en zijn tong was soms zeer scherp. Hij had de moed der overtuiging en ging soms dwars tegen de heersen de opvattingen in. Door dit alles wekte hij stellig weerstand, maar ook zij, die zijn inzichten niet deelden, bewonderden hem om zijn recht schapenheid en moed. Dr. Mannix is 46 jaar aartsbisschop van Melbourne geweest. Het aarts bisdom Melbourne heeft de reputa tie, dat zijn aartsbisschoppen allen oud worden. E n terecht, want in de afgelopen 114 jaar zijn er slechts drie Aartsbisschoppen van Melbour ne geweest. De overleden aartsbisschop werd geboren op 4 maart 1864 als zoon van een arme pachtboer in Charville in Ierland. Na zijn eerste leerjaren te hebben doorgebracht op 'n kloos terschool ging hij later naar het „Ro yal Catholic College of Maymooth" (St. Patrick's College), eveneens in Ierland. Als student was hij 'n echte uitblinker. In juni 1890 werd hij (op 26-jarige leeftijd) priester gewijd. Onmiddel lijk hierna volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de wijsbegeerte en (iets later) in de theologie aan het „College" waar hij had gestudeerd. In 1903 „passeerde" hij zijn vroegere professoren, want in dat jaar be noemde men hem tot vice-president van het „College". In 1912 ontving hij de bisschops wijding, maar hij bleef nog tot 1913 aan het „College" zijn wetenschap pelijk werk doen. In maart 1913 ver trok hij naar Melbourne, waar hij co-adjutor (met recht van opvolging) werd van de toenmalige Aartsbis schop Carr. Toen Aartsbisschop Carr in 1917 overleed, volgde Dr. Mannix de overledene op. DR MANNIX was een verbeten tegenstander van de doodstraf en 'n nog feller tegenstander van het com munisme. Reeds in 1931 sprak hij de waarschuwing uit: „Alom steekt het communisme het hoofd op. Als het niet tegengehouden wordt, zal het zonder enige twijfel rampen over de wereld brengen!" De overleden aartsbisschop was van mening, dat iedere manifestatie van communis tische invloed in Australië een luxe was, die dat land zich niet kon ver oorloven. Toen in 1916 de Ieren een felle strijd streden voor „home rule" (zelfbestuur en onafhankelijkheid) stak Dr. Mannix zijn mening niet onder stoelen of banken. Ja, zó fel was hij, dat er mensen waren, die hem „een verrader" dorsten noemen. Een soortgelijk;» kritiek ondervond hij, toen hij „als gewoon burger" oppositie voerde tegen de invoering van de dienstplicht in Australië tij dens de eerste wereldoorlog. Hij noemde de dienstplicht „een slecht ding, dat vrijwel zeker kwade' ge volgen met zich zal bréngen." DE THANS OVERLEDEN aarts bisschop van Melbourne was zijn nieuwe vaderland zeer toegedaan. „Ik ben een goed vaderlander", placht hij te zeggen, „en daarom spreek ik mijn oordeel steeds frank en vrij uit.. Dat is gelukkig mogelijk in ons vaderland Australië!" In het postkantoor Kerkplein-Prinsestraat in Den Haag heeft de Nederlandse eerste minister mr. V. G. M. Ma- rijnen, dinsdagochtend vroeg de eerste kinderpostzegels 1963, waarvan de afbeeldingen geïnspireerd zijn op kleuterversjes, gekocht van 'n kleuter, n.l. van zijn 4-jarig zoontje Paul, dat bij de verkoop werd geassisteerd door zijn moeder. Het was een tafereeltje waarbij natuurlijk de pers niet ontbrak. Slot fotowedstrijd Tentoonstelling in Amsterdam: „Het licht in de grachten" Als hoogtepunt der negende lus trumviering der Katholieke Meisjes studentenvereniging „Religione Iunc- tae Amicitiaque" (RIA) is in het universiteitsgebouw Het Maagden huis gistel-middag de fototentoonstel- Advertentie) ling „Het liaht/ligt in de grachten" Verlaging leeftijd kiesrecht RED BAND Het blauwe busje voor'n kwartje IN BISDOM BREDA: HONORARIA VAN ZIELZORGERS IN DE KERKE-KAS Per 1 januari 1964 wordt in het bisdom Bredia een nieuwe voor alle parochies geldende finaincierinjgsre- geLiwg ingevoerd. Deze week zal de bisschop van Breda, migr. dr. G. de Vet, in een korte brief aan al zijn diocesanen de regeling toelichten. Deze brief wordt.huis aan huis ver spreid. De nieuwe regeling gaart uit van het beginsel der gezamenlijke ver antwoordelijkheid en solidariteit van gelovigen zowel ais van parochies onderling. De honorering der priesters dient te geschieden op basis van het ambt, zodat geen geld gekoppeld zal zijn aan door hen te verlenen geestelijke diensten. Een ander beginsel is dat het kerkbestuur de verantwoorde lijkheid draagt voor de financiering van de eredienst en van de zielzorg. Inzake de armbesturen bereidt het bisdom een andere regeling voor. In elke parochie wordt het plaat- seriigeld in dè kerk bepaald op 25 ct. per bezoeker boven de schoolplich tige leeftijd. Daarbij komt verder 'n zjg. paroohiebij'drage, die gebaseerd is op vrijwillige gave naar draag kracht en op de lasten van parochie en bisdom. De gemiddelde bijdrage zoals die thans wordt gedacht, is 60 gulden per gezin per jaar. Misstipendia, rijkssalaris, opbreng sten van offerlicht en andere inkom sten uit het ambt, dienen te wor den gestort in de kerkekas. Bijver diensten udt lessen door de zielzor gers dienen voor de helft ten bate van de lesgever, zij het met een maximum van duizend gulden per jaar. In de parochies wordt de rouw- en trouwdienst voor iedereen gelijk. Voor hen die deelnemen aan de pa rochie-bijdrage zal geen tarief ge vraagd worden bij huwelijkssluiting, huwelijksjubileum en uitvaart. Het parochieel kerkbestuur zal jaarlijks een aanbal nader te bepa len bedragen dienen af te staan voor diocesane belangen. In de kerk wordt voortaan slechts een beperkt aantal collectes gehou den, te weten een wekelijkse collec te voor bijzondere noden en een maandelijkse collecte vopr z.g. cari- tas-huilp. Daarbij komen dan nog slechts de in het algemeen voorge schreven collectes zoals die van mis sie-zondag. Boer Koekoek kon beschuldiging niet waar maken OP ZIJN NUMMER GEZET IN 2e KAMER Omdat hij niet waar kon maken wat hij heeft beweerd, is de leider van de Vrije Boeren, Koekoek, gis termiddag in de Tweede Kamer ge voelig op de vingers getikt. Hij kon niet waar maken, dat al leen degenen, die financieel zijn ge ïnteresseerd voorstanders zijn van de p.b.o. Daarbij noemde hij de afge vaardigden Brouwer, Kikkert en Aantjes. Mr. Aantjes (A.R.) vroeg daarop het woord „voor een persoon lijk feit". Hij eiste, dat de heer Koe koek zou bewijzen wat bij had be weerd. Dit bewijs kwam echter niet. Koekoek zei alleen, dat mr. Aan tjes als secretaris van een aannemers- bond wellicht voor een bestuursfunc tie in de p.b.o. in aanmerking komt als er een schap in het bouwbedrijf wordt opgericht. Mr. Aantjes repliceerde hierop, dart de heer Koekoek dus veronder stelt, dat als er ooit een schap zou komen hij daarin een bestuursfunc tie zou kunnen krijgen en dat hij daarom voorstander is van de p.b.o. „Ik ben echter geen bestuurslid, maar ambtelijk secretaris van een aanne- mersbond. De heer Koekoek heeft dus zijn beweringen niet bewezen. Voor beschuldigingen die niet waar worden gemaakt bestaat een kwali ficatie, die ik hier niet zal gebrui ken". Op de uitroep van de heer Koe koek: „dat kunt u gerust doen", ant woordde mr. Aantjes, dat hij het be treurde, dat de heer Koekoek in deze Kamer op dit niveau lukraak niet bewezen en niet te bewijzen beschul digingen uitspreekt. Voorzitter Bommer voegde hier aan een ernstige waarschuwing toe. In het debat dienen de persoon en de naam van de afgevaardigde ver der buiten beschouwing te blijven. Hij zegde anders van de zijde van het presidium strengere maatregelen toe. De „Vrije Boeren" dienden gister avond nog een amendement in om de salarispost van de staatssecretaris p.b.o. te schrappen. Zij werden ge steund door alleen de Staatkundig Gereformeerden. De 80-jarige W. Koch unit Utrecht is eergisteren in het Diaco- nessenziekenhuis overleden. Hij werd vorige week vrijdoigmiddiaig geraakt dootr een houten keet, diie door de storm vain zijn plaats was gerukt en meters ver-dier werd neergesmeten. De man werd daarbij ernstig ge wond. Prinses Beatrix in Marinekamp Hilversum Prinses Beatrix heeft gistermiddag een oriëntatiebezoek gebracht aan het Marine opleidingskamp te Hilversum. Bij haar aankomst om ongeveer twee uur werd zij welkom geheten door de commandant van deze Marine inrichting, kapitein ter zee F. J. Kroe- sen. In het bureau van de commandant werd een uiteenzetting gegeven over de taken van het marine opleidings kamp, alsmede van het in dit kamp opgenomen Marine opkomstcentrum. Bij de rondleiding, allereerst door het opkomstcentrum, werd de prinses de moderne outillage van dit twee jaar geleden gebouwd complex ge toond, waarna zij diverse testmetho den te zien kreeg. Rondgaande door het marine opleidingskamp werden achtereenvolgens bezoeken gebracht aan de kantine, het exercitieterrein, en de schietbaan, terwijl uiteraard het in deze bebossing „voor anker liggende" betonnen opleidingsschip „Noord-Brabant" niet vergeten werd. Van de zijde van de regering werd bij monde van de minister-president, mr. Marijnen, de publikatie van een dergelijk witboek afgewezen, als het zou moeten dienen voor een politie ke beoordeling yam. het. kabinet, dat met dat Nieuw-Guinea beleid gecon fronteerd is geweest. Een witboek, dat meer een samenvatting geeft van hetgeen geschiedde, en dat uit.histo- rischngeschiedkundige overweging van belang is, zal waarschijnlijk minder bezwaar ontmoeten. Processieverbod Er werd van de zijde van de Kamer gewezen op enkele belangrijke on derwerpen in de grondwetswijziging als 't processieverbod. Prof. Diepen horst zei, dat het niet juist is, als de vrijheid voor het houden van pro cessies afhankelijk is van het inzicht van de Hoge Raad. geopend, waarop ruim 100 der circa 1100 foto's geëxposeerd worden; die vopr de gelijknamige wedstrijd wer den ingezonden. Voor deze lande lijke fotowedstrijd voor amateurs had de vereniging RIA de grachten als thema gekozen, omdat haar lustrum samenvalt met het 300-jarig bestaan van de uitleg der Amsterdamse grachten (de stadsuitbreiding door de aanleg van de drie grote grach-- ten). De foto's op de expositie geven tezamen met oude foto's prenten en plattegronden uit de gemeente-archie ven een beeld van de gracht in he den en verleden van de universitiets- steden: Amsterdam, Delft, Groningen, Kampen, Leiden en Utrecht. De ten toonstelling duurt tot en met 29 no vember. Ook de deelnemers uit Leiden via de fotowedstrijd in De Leidse Cou rant zijn op de tentoonstelling ver tegenwoordigd. De landelijke eerste prijs voor jon geren tot en met 19 jaar plus de eerste stadsprijs van de hoofdstad was gewonnen door Jan van Duuren (Amsterdam), de tweede prijs plus de tweede Amsterdam stadsprijs was voor Betty van der Staay (Maassluis), en de derde prijs voor I. H. Meurs jr. (Dordrecht). De eerste prijs in de groep 20 jaar en ouder was toegekend aan mej. A. Dessing (Amsterdam), die ook de zilveren medaille der ge meente Amsterdam verwierf, de tweede prijs aan A. v. d. Broek (Landsmeer), deze kreeg ook de eer ste Amsterdamse stadsprijs in zijn groep en de derde prijs aan G. van Arkel (Naarden). De 5-jarige Sita, enig kind van de familie P. Huizinga is gisteren bij een ongeluk om het leven gekomen. Het meisje liep in het dorp, waar haar een met twee paarden bespan nen wagen geladen met bieten pas seerde. Het meisje verloor haar even wicht en kwam te vallen. De wagen reed over haar heen. Met zeer zware verwondingen werd het kind naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd, waar het in de loop van de middag is overleden. De Eerste Kamer kreeg gisteren in tweede lezing te behandelen de vier wijzigingen van de grondwet, welke betrekking hebben op de erfopvol ging, het schrappen van Nw.-Guinea uit de desbetreffende grondwetsarti kelen, de verlaging van 't actieve kiesrecht van 23 tot 21 jaar, en het wijzigen van de minimum-leeftijd voor het passieve kiesrecht: voor het lidmaatschap van Tweede en Eerste Kamer een minimum-leeftijd van 25 jaar in plaats van 30 jaar. Deze grondwetswijziging nam de Eerste Kaaner, bij hoofdelijke stem ming aan. Er waren geen tegenstem mers. Bij bet debat van gistermid dag kwam men echter van de zijde van alle fracties op de kwestie van het witboek over N.-Guinea terug. In dit witboek zou die gehele gang van zaken m'et betrekking tot het Nieuw-Guinea-besleiid moeten worden weergegeven. Belastingkantoor had geen geld Een delftenaar, die van de inspec teur der directe belastingen de me dedeling had gekregen, dat hij. en kele honderden guilidens aan teveel betaalde belasting zou terug krijgen, vervoegde zich gisteren met dit bil jet op het kantoor van de ontvanger der directe belastingen. Tot zijn ver bazing kreeg hij echter van die amb tenaar aan het loket te horen: „Het spijt me, maar we hebben het heus niet". De Delftenaar moet erg ongelovig gekeken hebben, doöh de ambtenaar herhaalde het: hij had niet voldoen de geld om het verschuldigde bedrag uit te betalen. Eerst zouden er men sen moeten komen con belastingpen ningen te storten. Tenslotte is de Delftenaar naar huis gegaan na de afspraak te heb ben gemaakt, dat hij in die loop van de dag wel eens zou opbellen om te informeren of er al geld was Jongen liftte naar Berlijn De 16-jarige Bernard Steljger uit Apeldoorn, die sedert vrijdag j.l. werd vermist, is teruggevonden. De jongen is liftende naar Berlijn gereisd. Hij verbleef daar in een kamp, waar hij van de zomer ook al een week had doorgebracht. De jongen zou familie in Amster dam en Haarlem gaan bezoeken. Toen hij daar niet aankwam en er verder ook niets van hem gehoord, waar schuwden zijn ouders de politie, die via radio en pers zijn opsporing ver zocht. zjM-Ualië6''hlSleSchadteSr2ae^ Prinses Soraya, gevolgd door haar moeder, die haar bewaakt als een aardschok voorgedaan. Gebouwen terrier, begaat hier in Rome een kleine verkeersovertreding door naast liepen schade op en vele mensen een zebra-pad over te steken tijdens het winkelen. De prinses is in Rome renden in pandek de straat op. voor de make-up en kostuum-tests voor haar eerste film ,Het geheim".

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7