TILBURGENAAR DOOR VROUW VERGIFTIGD Reeds vijfde poging Twintig vrije boeren veroordeeld KRO-reportage uit Nederlands college Post en giro januari duurder Parkeerruimte op dak en in kelder Wèl op de goede weg! Jongen bedolven in oude goudmijn DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT De 50-jarige echtgenote van de 55- Jarige Tilburgse spoorwegarbeider, C. Haneveer, die 11 oktober onder verdachte omstandigheden overleed, heeft na langdurige verhoren van de Tilburgse recherche bekend haar man vergif te hebben toegediend. De vrouw, die tien dagen geleden teza men met haar 20-jarige dochter M. en haar 17-jarige zoon H. werd aan gehouden, blijft ingesloten. De beide kinderen zijn vrijgelaten. PARATHION Het drama heeft zich op die elfde oktober 's avonds laat afgespeeld in de woning van H. De man wend na het drinken van een kopje koffie on wel en overleed nog voor medische hulp aanwerig was. In het kopje werden sporen van het zeer giftig in- seotenbestirijdingsmiddel paraithion aangetroffen. Ditzelfde vergif werd ook bij sectie in het lichaam van die man gevonden. WEDERZIJDS Gebleken is dat het tussen man en vrouw al lang niet boterde. Zij heeft tegenover kennissen wel eens uitge laten dat haar man zou gepoogd heb- Belgische douaniers verjoegen passagiers van hun plaatsen Op het Centraal Station in Rotter dam en even later op het station te Roosendaal is gisteren een golf van verontwaardiging ontstaan over het optreden van twee Belgische doua niers. De trein van half negen uit Rot terdam naar Brussel, die gekoppeld was aan een treinstel, dat in Roo sendaal moest worden afgesplitst, om naar Vlissingen door te rijden, was helemaal-vol. In de eerste klas waren enkele buitenlandse reizigers met Brussel als bestemming gaan zitten in de coupé die voor de douane was gereserveerd. Twee Belgische douaniers, die naar Roosendaal moesten, gelastten op het Rotterdamse perron de coupé te hunner gerieve geheel te ontruimen, hetgeen ook gebeurde. De passa giers moesten een plaatsje elders in de overvolle trein zoeken; waardoor ze in Roosendaal opnieuw moesten overstappen. Het overstappen ver oorzaakte in Roosendaal opnieuw_gro- te ergernis van de passagiers. In de Tweede Kamer heeft een Kamerlid al eens eerder zijn grote ergernis over deze toestanden uitge sproken. Het publiek zal inmiddels op deze vragen wel een antwoord klaar hebben. ben haar met chocolade, waarin rat tenvergif was verwerkt, te vermoor den. De vrouw op haar beurt, had, naar aangenomen wordt, sedert au gustus 1962 al vier pogingen onder nomen haar man te doden. Viermaal is H. in het ziekenhuis opgenomen met ernstige buikklach ten zonder diat ooit een aanwijsbare oorzaak daarvan werd gevonden. De verschijnselen, die daarbij optraden waren analoog aan die op de bewus te elfde oktober. De economische politierechter in lAssen heeft gisteren twintig boeren uit de omgeving van Hoogeveen en Hollandsche Veld, die geweigerd hadden gegevens te versterkken aan het Landbouwschap veroordeeld tot boeten van 25.en 50subs. vijf of tien dagen. Vijftien van de verdachten hadden verstek laten gaan. De overige vijf waren verge zeld van hun raadsman, mr. Van Hey- ningen, die de wettigheid van het Landbouwschap bestreed, dat hij totalitair in strijd achtte met de rech ten van de mens. Hij betoogde voorts, dat het Landbouwschap de ge heimhouding van de ontvangen ge gevens had geschonden. Schending geheimplicht. Bij de Officier van Justitie in Den Haag is door de heer Voortman een klacht ingediend tegen het Land bouwschap wegens het schenden van de geheimplioht. De heer Voflrtman dringt er bij de officier van justitie op aan, de strengst mogelijke maat regelen te nemen tegen de schenders van de geheimplicht. Maandag is op de grote Amerikaanse landbouwtentoonstelling in 't Amsterdamse RAI-gebouw een Europees- Amerikaans symposium gehouden over de handel in de landbouw. Op deze overzichtsfoto, welke gemaakt werd tijdens de rede van minister-president Marijnen, zien we aan de grote tafel v.l.n.r. mevr. Clarence Eskidsen, Richard W. Reuter (bijzonder assistent van president Kennedy), minister B. W. Biesheuvel, John S. Rice (de Amerikaanse ambassadeur in ons land) en achter de lessenaar minister-president Marijnen. 100 PAREIS (Advertentie) In de Maas langs de ZeveneRen- wag te Roermond is gisteren de 44- jarige J. van <$&r Sluis uit Roermond verdronken. Het slachtoffer was be zig een roeiboot te verleggen. Ver moedelijk is de man hierbij uitgele den en is hij achterover in het water gevallen. De gemeentepolitie van Roermond heeft het slachtoffer en kele uren later gedregd. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. De plechtige inwijding donderdag ®.s. van de nieuwe bouw van het Ne derlands ooilege in Rome te 17.00 uur en het bezoek daarna vam paus Paiulius zullen door de KRO-raddo en -t v. worden uitgezonden. De KRO verzorgt oök een uitzending van een plechtige H. Mis die zondag 17 no vember door kardinaal Ailfrimk in zijn titelkerk St. Joachim te Rome wordt opgedragen. In het Ziekenhuis aan de Zuid- wal in Den Haag is overleden de 57- jarige J. H. van Westbroek. De man was op 16 oktober aan de Wester mo lens tegen lijn 10 gelopen, waarbij hij ernstig hoofdletsel opliep. Hertog Karei weer bijgezet in Arnhems Grote Kerk De stoffelijke resten vain hertog Karei van Gelder zullen weer wor den bijgezet in de grafkelder onder het koor van de Grote of Eusebius- kerk in Arnhem. De plechtigheid vindt op vrijdag 22 november plaats in tegenwoordigheid ondier meer van de besturen van provincie en van de voormalige kwartiersteden vain Gel derland, waartoe ook Roermond be hoort. Zowel over de herplaatsing van de graftombe, als over de bijzetting van het gebeente van de in zijn tijd - tot ver over de landsgrenzen roem ruchte hertog is nogal wat te doen geweest. De fraai gebeeldhouwde tombe vond de kerkvoogdij der her vormde gemeente, van wie de grote kerk is, niet meer passen in het ook herstelde koor van de kerk. Men kwam uiteindelijk echter tot een compromis en de tombe is nu her plaatst in de kooromgang. Het in een loden kist geborgen gebeente en in een zilveren kistje bewaarde hart van de hertog zijn destijds uit de verwoeste kerk naar een kluis van de gemeente Arnhem overgebracht en zijn daarin sedertdien bewaard. Het nieuwe posttarief voor gedruk te stukken zal vijf cent per 50 gram worden. De nieuwe tarieven voor monsters zijn vijf cent per 50 gram (min 10 cent), pakjes (stukken bo ven 500 gram) van 60 ct af, postpak ketten van 100 cent af, postwiiels tot en' met 25 gulden, 2x 35 cent en daarboven 60 cent, gewone kwitan ties 40 cent per stuk en bovendien per borderel 75 cent, kwitanties met stuksgewijze afrekening per giro 70 cent. In het verkeer met het buitenland zullen gedrukte stukken acht cent per vijftig gram gaan kosten. In zowel binnenlands verkeer als verkeer met het buitenland zal aan tekening 35 cent en expresse bestel ling 75 cent gaan kosten. Overwogen wordt om de nieuwe tarieven in te voeren per 1 januari 1964. OOK GIRO WORDT DUURDER De minister van Verkeer en Wa terstaat overweegt om met ingang van 1 januari van het volgend jaar het stortingarecht voor de postchèque en girodienst te verhogen tot 20 cent. De bewindsman zegt verder dat het in de bedoeling ligt om met ingang van volgend jaar het formaat van de afrekening aanmerkelijk te verklei nen. De tot dusverre met het nieuwe systeem opgedane ervaringen zijn in het algemeen gunstig. Gistermiddag heeft drs. J. M. den Uyl te Amsterdam de eerste paal geslagen voor een parkeerruimte „binnenshuis" in een van de gebou wen, waarvan De Hollandse Socië teit in Levensverzekeringen N.V. binnenkort eigenares wordt. Wanneer het project gereed is, zal het gebouw op het dak en in de kelder aan 66 auto's parkeerruimte kunnen bieden. Bovendien hebben de Amsterdamse architect K. L. Sijmons Dzn. en zijn Canadese collega ir. J. Albarda in studie een plan voor een helling- baan-parkeergarage, eveneens te Am sterdam. IJet was te verwachten, dat enkele I*van de bestaande omroep-orga- nisaties zich teweer zouden stellen tegen een of meer van de voorstellen, die de commissie-Scholten aan de re gering heeft gedaan ter oplossing van het wettelijk vraagstuk van het ra dio- en TV-bestel. Het blijkt, dat ze daarbij vooral stelling hebben geno men tegen de suggestie om naast de reeds bestaande omroep-verenigingen ook de mogelijkheid van zendtijd verlening te openen voor geheel nieuwe lichamen, die op grond van deugdelijke argumenten van de mi nister van O. K. en W. zulk een toe stemming tot uitzenden zouden kun nen verkrijgen. De opponenten betogen, dat zij wel degelijk vóór het ook door de commissie op last van de mi nister! ontworpen „open bestel" zijn geporteerd, maar zeggen dat dit bestel slechts op rechtvaardige wij ze gerealiseerd zou kunnen worden, wanneer objectieve wettelijk vastge stelde toelatings-eisen voor zendtijd gegadigden bestaan. Wij begrijpen deze afwijzing van de commissie-voorstellen niet, als we tegelijkertijd moeten aannemen, dat ook de protesterende omroepen werkelijk dat „open bestel" willen aanvaarden. De commissie zegt in. haar rapport, dat ze als een van de voornaamste uitgangspunten de be ginselen van de democratie heeft ge kozen, waarbij uiteraard de gelijk berechtigdheid op het stuk van vrij heid van meningsuiting voorop staat. De omroepen vrezen evenwel zo zeggen ze dat de minister, die volgens de commissie-Soholten op de aanvragen van anderen dan hun organisaties om zendtijd moet beslis sen, in feite bedoeld recht zou kun nen interpreteren en toewijzen. Nu kan daarvan dunkt ons in ons huidig maatschappelijk en politiek bestel onmogelijk sprake zijn. Natuurlijk zal geen enkele minister, tot welke levensbeschouwelijke en politieke overtuiging hij ook be hoort, zomaar zonder redelijke kri- teria en volgens een bepaalde ge dragslijn op verzoeken om zendtijd ten gunste en ongunste van deze en gene kunnen beschikken! In de eerste plaats moet straks een wet worden geredigeerd en door de Kamers be handeld en goedgekeurd, waarin zulke kriteria desgewenst nauwkeu rig kunnen worden omschreven; voorts zijn de gebruikelijke advies instanties, zoals bijvoorbeeld de Ra- dioraad, aanwezig voor raad en toe zicht. Wij twijfelen er verder niet aan, dat de volksvertegenwoordi ging nauwlettend op de juiste nale ving van de eenmaal gestelde regels zal toezien en in het negatieve zal er uiteraard een beroepsmogelijk heid op de Kroon voor zich misdeeld voelende aanvragers- zijn. Binnen niet al te lange tijd zal zich boven dien stellig nog een jurisprudentie hebben gevormd, die op dit - slechts ten dele nieuwe - terrein basis en steun voor het beleid kan verschaf fen. Het rapport van de commissie- Scholten geeft trouwens zelf ook al duidelijk aan, dat de kriteria voor de ministeriële beslissingen bepaald niet zo moeilijk te vinden zullen zijn en zeker in staait kunnen wor den geacht om tot een rechtvaardige en niet tot een lichtzinnige toestem ming te komen. Het aantal van de be trokken aanvragers zal natuurlijk een rol moeten (blijven) spelen, als mede hun verhouding tot andere in stellingen, die wellicht reeds in de ether plegen te vertoeven, de beteke nis van de aanvragers en die van hun organisaties. Wij zien niet in, dat hier de gevaren om de hoek liggen, welke de omroepen zeggen te ontwaren, mits zoals we reeds zeiden ook de gesuggereerde waarborgen zorg vuldig in de wettelijke regelingen worden verwerkt. Wij zinspeelden de vorige week al op die gunstige mo gelijkheid, betogend, dat men met de voorstellen van de commissie-Schol ten op de goede weg is. We houden dat graag staande, al is het natuurlijk altijd zo, dat men op de goede weg zijnde daarvan kan afdwalen of zelfs een misstap erop zetten. De omvang van de gevaren daartoe zoals de omroepen die zien, achten we evenwel stellig niet aanwezig. N.V.B.V. VRAAGT STOPZETTING „KLAAR-OVER-ACTIE" De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers heeft in een telegram aan de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht de „klaar-over-Actie" van het Verhond voor Veilig Verkeer in het belang van de verkeersveiligheid stop te zet ten. De vereniging meent n.l. diait ioi de affiche van deze actie twee onjuist- medien voorkomen. Op de kleurplaat van het Verbond voor Veilig Verkeer is o.m. een voetganger te zien, die geen aandacht heeft voor eventueel afbuigend verkeer, hetgeen volgens de vereniging bescherming voetgan gers oorzaak is van vele ongelukken. Ook het beeld van twee kleuters, die zonder begeleiding over een zebrapad stappen, wordt dioor de vereniging niet juist geacht voor progagandia voor veilig verkeer. Tenslotte meent de vereniging, diat het mouwembleem, diat vers te kt wordt, ten onrechte gevoelens van veiligheid c.q. bescherming wekt. Een afschrift van dit telegram is gezon den aan de minister van Ondierwijs, Kunsten en Wetenschappen. Overleg minister over wachtlijst telefoonaansluitingen Binnenkort zal de PTT in overleg met minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) trachten mogelijk heden te scheppen tot het inlopen van de achterstand bij de telefoon aansluitingen. De wachtlijst, die op het ogenblik groter is dan de PTT in een jaar kan afwerken, moet zo spoedig mogelijk worden afgewerkt. Aangezien' dit voor de PTT hoge kosten met zich meebrengt, zullen tijdens het overleg ook de investe ringen, die in de eerstvolgende ja ren vereist zijn, ter sprake komen. Uiteraard wordt hierbij rekening ge houden met de mogelijkheden van de produktie van telefoonapparatuur. In de begroting voor 1963 voor de PTT is reeds rekening gehouden met het inlopen van de achterstand mid dels een extra bedrag voor de onkos ten, die het groter aantal aansluitin gen met zich meebrengt. Het aantal mensen, dat hiebij gebaat is, is slechts een fractie van het totale aantal, dat de wachtlijsten vermel den. In het noordelijk gedeelte van New Jersey (Ver. Stateh), in het heuvelgebied rondom Ringwood, is gisteren een 16-jarige jongen bij 'n instorting in een oude goudmijn onder tonnen rotsblokken, modder en water bedolven. Voor het leven van de 16-jarige Harry van Dunk wordt gevreesd, omdat bij reddingspogingen van brandweer en vrijwilligers drie nieu we instortingen hebben plaats ge had. De politie zei, dat Van Dunk met drie andere jongens bij de 15 meter diepe, mijnkrater aan het spelen was toen de grond onder hen wegzakte en Harry op de bodem van de met water gevulde mijnschacht viel. De andere jongens konden zich net op tijd in veiligheid brengen. Prinses Beatrix heeft zaterdagmiddag in haar functie van presidente van de Europese werkgroep voor de actie Dousadj dank gebracht aan de jongeren, die de afgelopen maanden als provinciale actieleiders(sters zijn op getreden. De prinses heeft met hen, de andere bestuur sleden en het secretariaat van de Europese werkgroep, Tijdens de herdenking van het einde van de eerste wereld oorlog, zondag in Londen bij de Cenotaaf, werd deze met de „Blue Lady" een rondvaart in de omgeving van Amsterdam gemaakt. De foto geeft een beeld van de opname gemaakt van oud-premier Lord Clement Attlee (m.), de huidige premier Sir Alec Douglas-Home (r.) vrolijke groep bij het vertrek. In he$ midden op do voorgrond de prinsee. on Harold Wilson, die als leider van de oppoeitie door velen als de komende Britse premier wordt gezien.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7