Chroesjtsjow geeft China weer schouderklopjes Europese landen protesteren bij V.S. tegen tarwevervoer De militaire kracht van Rusland, China en het Westen De redding te Lengede VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Dreigementen voor kapitalisten De Sowjetrussische minister-presi dent en partij-leider Nikita Chroesj tsjow heeft gisteravond op een ont vangst in het Kremlin ter gelegen heid van de herdenking van de 46ste verjaardag van de Oktober-opstand van 1917, die door een tweeduizend gasten werd bezocht, (weer) ver klaard, dat de Sowjet-Unie „in 1970 het eerste land ter wereld zal zijn". Hij zei ook ervan overtuigd te zijn, dat de breuk in de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek zal worden geheeld. Chroesjtsjow, die een half dozijn heildronken uitbracht, herhaalde de waarschuwing aan de Verenigde Sta ten, dat zij Cuba niet moesten aan vallen. „Wij zijn voorstanders van een vreedzaam samenleven met de Verenigde Staten in internationaal verband. Doch indien Amerika Cuba aanvalt, kan hiervan geen sprake zijn. Dan zal er oorlog zijn", verklaar de hij. Tenslotte, doch niet nadat hij hier toe was aangezet door de Ameri kaanse ambassadeur Kohier, hief Chroesjtsjow het glas voor een laat ste heildronk op de „geest van Mos kou". Wel had hij zich eerder in al gemene zin lovend uitgelaten over „internationale vreedzame samenle ving". Wie is rein? Chroesjtsjow had de 21 Amerikaan se zakenlieden, die hij woensdag j.l. in het Kremlin had ontvangen, door het kordon van veiligheidswachten geloodst. In een speciale heildronk, die hij nu op hen als „zakenlieden van Amerika" uitbracht, zei de Sow- jet-premier onder meer: „Wij moeten evenals in de ark van Noath 't geval was, nu eenmaal .net een aantal rei ne en onreine schepsels samenleven. Wij menen, dat wij rein zijn, ter wijl u denkt, dat u het bent. Onze opvattingen zijn echter niet abso- Portugese bisschop protesteert tegen inmenging van regering Een bisschop, die dooi' het be wind van dr. Salazar uit Portugal is verbanpen, heeft gisteren in de Vati caanse Concilievergadering geprotes teerd, tegen inmenging van de Portu gese regering in kerkelijke zaken. Volgens een Conciliewoordvoerder heeft de bisschop, mgr. Antonio Fer- reira Gomes van Oporto, gezegd, dat de Kerk soms minder vrijheid geniet onder katholieke regeringen dan on der protestantse. Mgr. Ferreira pro testeerde ook tegen laakbaar optre den van niet-kerkelijke autoriteiten bij de benoeming van bisschoppen. Mgr. Ferreira had zich uitgesproken tegen het vereiste, dat pasbenoemde bisschoppen de eed van trouw aan de staat afleggen. Overstromingen in Italië en Z.-Frankrijk Brandweerlieden hebben gisteren rond 150 boerengezinnen naar veili ger oorden gebracht toen het water van de rivier de Adida in het gebied van Lodi en dat van Treviglio bij Mi laan door de dijken brak en akker land en boerderijen overstroomde. De rivier was sterk gezwollen door de zware regenval van de laatste da gen. In de westelijke buitenwijken van Genua moesten 56 mensen hun woningen verlaten. Een massa aarde, in, beweging gekomen door een grond verschuiving, was op een viertal hui zen gestort. Ook in het Rhonedal hebben zich overstromingen voorgedaan tenge volge van zware regenval. Enkele dorpen zijn van de buitenwereld af- Twee mensen verdronken. luut. Wij willen leven, handel drij ven en goede betrekkingen met an- derè landen onderhouden." Over de verhouding tussen de Sow jet-Unie en de Chinese volksrepu bliek zei Chroesjtsjow: „U verheugt u erover, dat wij een geschil met de Chinezen heben. Maar hoe sterker u zich nü verheugt, des te teleurge- stelder zult u later zijn. Het voor naamste geschil, dat wij hebben, is niet met de Chinezen, maar met de kapitalisten." Chroesjtsjows uitlatingen schijnen deel uit te maken van een krachti ge Russische campagne om de Chi nezen te overreden de gerezen ge schillen niet meer in de openbaar heid te brengen. Volgens bepaalde communistische kringen in Moskou is het mogelijk, dat Sowjet-Rusland en communistisch China hun me ningsverschillen opnieuw zullen gaan bespreken. Rusk debatteert niet verder De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, heeft op een besloten bijeenkomst van de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden gezegd niet van plan te zijn zich te laten verwikkelen in een persoonlijk de bat over de vraag wie nu eigenlijk heeft toegegeven inzake het jongste incident op de autoweg tussen West- Duitsland en West-Berlijn, waarbij 'n Amerikaans militair konvooi door de Russen werd tegengehouden. Journalisten hadden opgemerkt, dat er nog .steecfê enige twijfel scheen te bestaan te dezen aanzien. „Het konvooi heeft tenslotte zijn weg ver volgd zonder dat de controle-proce dure was gewijzigd", zo voegde hij er nog aan toe. Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. (Advertentie) Rus en Amerikaan schuldig aan spionage Een federale jury in Newark (New Jersey) heeft gisteren de 33-jarige Russische chauffeur Igor Iwanov en de 38-jarige Amerikaanse technicus John Butenko schuldig verklaard aan spionage voor de Sowjet-Unie. Zij kuninen hiervoor ter dood worden veroordeeld. Iwanov werkte voor een Russische handelsinstelling in New York. Bu tenko was werkzaam bij een bedrijf in New Jersey, dat geheime leve ranties voor de Amerikaanse lucht macht verzorgde. Butenko, Iwanow en twee leden van de Russische dele gatie bij de Verenigde Naties, wer den eind oktober gearresteerd. Vol gens de Amerikaanse politie werd bij de arrestatie een aktentas gevonden waarin zich inlichtingen over de luchtmachtleveranties bevonden, als mede een miniatuurfototoestel. 72 plastic-buizen, elk 100 meter lang, zijn gisteren met behulp van rubbervlotten van Delfzijl naar het werk- eiland in de Lauwerszee gesleept. Zij zullen - 60 cm diep in de Waddenbodem - een drinkwaterleiding van het werkeiland naar de vaste wal vormen. Het merkwaardige transport, dat hier gefotografeerd is bij het vertrek uit Delfzijl, trok veel belangstelling. Elf grote zeevarende landen heb ben een protest bij de Verenigde Staten ingediend tegen de Ameri kaanse voorschriften t aanzien van het vervoer van tarwe naar de Sow jet-Unie en de rest van Oost-Europa. De protesfnota, die door de Ne derlandse ambassadeur op het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken is overhandigd, is onderte kend door Nederland, België, Groot- Brittannie, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Griekenland, Italië, Noorwegen, Zweden en Japan. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Washington verklaarde, dat in de nota bezorgd heid wordt geuit over de bepaling van president Kennedy, dat de tar we verscheept moet worden met Amerik. schepen, zo nodig aange vuld met buitenlandse scheepsruim- te. De nota zegt, dat de richtlijn dis- crimatie van andere zeevarende lan den betekent en verzoekt de kwestie in overweging te nemen, aldus de woordvoerder. In Amerikaanse kringen in Was hington verwacht men, dat 't even tuele vervoer van tarwe naar de Sowjet-Unie ongeveer gelijkelijk door schepen der V.S. en hun bond genoten zal worden gedeeld. Antwerpen krijgt tweede Se' letunnel Na jarenlang overleg is gisteren de beslissing gevallen: Antwerpen krijgt een tweede tunnel onder de Schelde. Naar de Belgische minister van openbare werken, Bohy, op een persoonferentie in Brussel mededeel de, worden de kosten geraamd op oiigeveer 2 miljard frank - ongeveer 150 miljoen gulden. Met de aanleg zal nog deze winter worden begonnen. De werkzaamheden zullen ongeveer vier jaar duren. De afgelopen weken was er in Antwerpen een ware strijd ontstaan tussen de voorstanders van een twee de tunnel en de verdedigers van een brug. Minister Bohy verklaarde, dat weliswaar de bouwkosten voor een brug dezelfde waren geweest, doch dat technische overwegingen de door slag hebben gegeven. Het Panorama Mesdag in de Haagse Zeestraat gaat wellicht naar Scheveningen, als gevolg van de bouwplanen van het Zwolsmancon- cern. Dit concern heeft een pand in de Zeestraat aangekocht met de be doeling het samen met andere pan den tot een groot kantoor te verbou wen. Men schat, dat de Russen nu be schikken over 20 duikboten die door kernenergie worden voortgestuwd, aldus een in Londen gepubliceerd rapport van het instituut voor strate gische studies, een onofficieel orgaan waarin politici en militaire deskun digen zittinig hebben. Volgens het rapport ligt de groot ste kracht van de Sowjetmarine in haajr 420 duikboten. In het rapport wordt voorts opgemerkt, dat de hoofdlijnen van de Russische defen sie-politiek de laatste jaren maar Russische koopvaardij vloot groeit naar eerste plaats De Russische koopvaardijvloot groeit snel volgens een programma, dat. de Sowjet-Unie binnen enkele jaren in de voorste gelederen van de zeevarende naties zal brengen, zo staat in een rapport van de subcom missie voor de binnenlandse veilig heid van de Amerikaanse senaat. Krachtens het enorme Russische bouwprogramma zal de koopvaardij vloot in 1965 tweemaal zo groot zijn als in 1960 en in 1970 driemaal zo groot. In 1980 zal de vloot het vijf. a zesvoudige van de huidige omvang hebben bereikt. In 1961 en 1962 breid de de Sowjet-Unie haar vloot uit van 873 tot 1002 schepen en niam de ton nage toe van 4.939.000 tot 5.922.000. In dezelfde periode daalde het aantal Amerikaanse koopvaardijschepen van 954 tot 843 en de tonnage van 13.345.000 tot 12.810.000. Z.-Afrika werkt aan dodelijke gassen Zuidafrikaanse defensie-geleerden werken „aan dodelijke gassen, die in staat zijn massale verwoestingen aan te richten die vergeleken kunnen worden met die van een kernbom" zo heeft professor L. Ie Roux, vice- president van de nationale raad voor wetenschappelijk en industrieel on derzoek verklaard op een bijeenkomst van het genootschap ter bevordering van de wetenschap in Pretoria. „Deze gassen zijn tienmaal gifti- gei dan elk ander gas", zed hij. „De gevaarlijkste zijn reukloos en kunnen als een insecticide in de lucht ver spreid worden. Deze vergiften kun nen in grote hoeveelheden door een vliegtuig of een lange-afstandsraket vervoerd worden en de uitwerking hebben van een kernbom van 20 me- i", zei le Roux. Mr. K. J. G. baron van Harden- broek van Bergambacht is op 73-ja- rige leeftijd in Bennebroek overleden. Hij is dertiig jaar burgemeester van Bennebroek geweest. Tot hij de leef tijd van zeventig jaar bereikte, was hij tevens dijkgraaf van de Haar lemmermeerpolder. Een groep vooraanstaande Fran sen heeft de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk verzocht 1/4 procent van hun militaire budget af te staan voor uitbreiding van de kankerbéstrij- ding. weinig gewijzigd zijn. Wel was het Russische leger iets ingekrompen. Men schat het nu op 2,3 miljoen man. Ook het geschil tussen de Sowjet- Unie en China heeft niet geleid tot troepenverplaatsingen op grote schaal naar het oosten van de Sow jet-Unie. Men acht verder ver plaatsing van de Russische strijd krachten in Europa onwaarschijnlijk. Mogelijk acht men alleen een reor ganisatie van de luchtverdediging en de verdediging ter zee. Het instituut meent verder dat de militaire macht van communistisch China in de afgelopen vijf jaar ge leidelijk is verminderd. De mankracht kan wellicht zijn opgevoerd, maar de dioeltreffenheid wordt niet groter. Men schat dat de Chinese strijdkrach ten rond 2,4 miljoen man sterk zijn. Een deel van het Chinese militaire materieel raakt verouderd en de Rus sen hebben in 1960 voor het laatst materieel aan de Chinezen geleverd. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de tactische kernmacht van de NAVO- strijdkrachten in West-Europa in de afgelopen twee jaar 60 percent ster ker is geworden. Naar de directeur-geneesheer van het ziekenhuis van Peine, waarin de 20-jarige S iem ens - employé Adolf Herb9t en de 43-jarige mijnwerker Rudolf Wiese zijn opgenomen, van morgen meedeelde, hebben beide pa tiënten vannacht- onregelmatig ge slapen. Telkens schrikten zij uit hun slaap op. Zij zijn nog zeer moe, heb ben nauwelijks nog iets gezegd en zullen zeker nog veertien dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Ove rigens is de arts tevreden. De negen mijnwerkers in het ziekenhuis van Salzgitter hebben al een paar maal gegeten en een paar hebben zelfs aJ een sigaret gerookt. Amerika en Engeland erkennen Z.-Vietnamese nieuwe bewind De Amerikaanse regering en die van Gr.-Brittanindë hebben 't nieuwe Zuidvietnamese bewind officieel er kend. In Washington heeft men eerst het advies van de Amerikaanse am bassadeur in Saigon, Cabot Lodge, willen afwachten. 33 doden en 235 gewonden heeft volgens de officiële opgave de staats greep van 1 november in Zuid-Viet nam geëist. Twintig van de doden en 145 van de gewonden vielen onder de burgerbevolking. Na de Ver. Staten en Engeland, hebben ook Australië, Japan en Z. Korea de nieuwe regering van Zujd- Vietniaim erkend. Franse tuinders smeten met bloemkool In de Franse plaats Saint Malo zijn de tuinders gisteren slaags geweest met de politie nadat zij tienduizenden bloemkolen in de buurt van de on derprefectuur op straat hadden ge gooid. Zij wilden daarmee kracht bijzetten aan hun eis tot subridiëring en herziening van de akkoorden van Brussel. De politie heeft met behulp van traangas de omgeving van de on derprefectuur vrij van betogers ge maakt. De tuinders willen een subsi die van duizend francs per hectare. Simon de Wit boekt lager saldo dan in 1962 Simon de Wit n.v. heeft meege deeld, dait dit jaar bereikte resultaten bevredigend zijn te noemen, althans tot nu toe. Tegenover de kostenstij gingen staat de toename van de om zetten in de levensmiddelenzaken, al compenseert deze de uitgaven niet geheel. Daardoor is het netto-exploi tatieresultaat lager dan in 1962. Voor het uiteindelijke resultaat over 1963 moet men de laatste maanden van dit jaar, die van beslissende invloed kuninen zijn, natuurlijk even afwach ten, zo deelt de directie van Simon de Wit mee. Zij acht de onoverzichtelij ke situatie aan het loonfront van die aard, dat een redelijke prognose voor 1964 onmogelijk is. Philips schakelt in 1965 over op aardgas Het bedrijf van Philips Eindhoven zal, naar de Philips Koerier meldt, in de loop van 1965 overschakelen op aardgas. Andere belangrijke gas verbruikende bedrijven van de on derneming, zoals de gloeilampenfa briek te Weert en de tl-fabriek te Roosendaal, volgen niet lang daarna. Deskundigen van de technische be drijven en van de hoofdindustrie- groepen der N.V. hebben deze zaak al geruime tijd in studie. De overschakeling zal mo. eten ver lopen met zo min mogelijk nadelige gevolgen voor de produktie. Talloze gasbranders zullen moeten worden omgebouwd. Dit omvangrijke om- bouwprogramma wil men, voor zover het Philips Eindhoven betreft, in de tijd van een half jaar uitvoeren. VOLGENDE WEEK OVERLEG OVER DE PRIJZEN Minister prof. dir. J. E. Andcriessen (Economische Zaken) zal volgende week woensdag met het georganiseer de bedrijfsleven overleg plegen over de vaststelling van een nieuw prijs beleid, n.a.v. de loonontwikkelingen in 1964. Aan dit overleg zullen deelnemen vertegenwoordigers van werknemers en werkgeversorganisaties, midden stand, de coöperaties, de landbouw- en de consumentenbonden. Het initia tief tot dit overleg, dat gehouden zal worden in het SER-gebouw in Den Haag, is uitgegaan van het ministe rie van economische zaken. V1 y ftTEENSTiÜAT i HERENSTRAAT- 'HAAALEMMERSTA* 204 L e i o c SHERRY MARQUES DE IRUN FINO DRY per fles 5.35 per 3 liter 17.25 per 10 liter 55.00 (Advertentie) BEVOEGDHEIDSSITUATIE BIJ HET VHMO Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft dezer dagen gegevens gepubliceerd over de bevoegdheids situatie bij het dag-VHMO op 16 september 1963. Van alle wekelijkse lessen in de wettelijk verplichte vak ken werd 25,0% onbevoegd gegeven, dat is iets minder dan in 1962 in welk jaar het percentage 25,6 be droeg. Voor de afzonderlijke vakken nam in vergelijking met 1962 het percen tage onbevoegd gegeven lessen vooral toe bij natuurkunde (van 29 tot 32%). voor wiskunde nam dit per centage of van 28 naar 26%, voor scheikunde en Latijn van 18 naar 16%. Bij het gymnasium was het percen tage onbevoegd gegeven lessen het laagst, nl. 17% en bij de middelbare scholen voor meisjes het hoogst,'nl. 34%. Het openbaar onderwijs telt 22% onbevoegd gegeven lessen, het overig bijzonder onderwijs 23%, het rooms- katholiek onderwijs 26% en het prot. christelijk onderwijs 29%. Mgï. Joh. Reesinck f Gisteren is in het Bonifacius Mis siehuis te Hoorn overlieden mgr. Ja- hannes Reesinck van de congregatie van Mill Hill, oud-apostolaat vica ris van Boven Nijl-Oeganda en tit. bisschop van Tunis. Mgr. Reesinck werd te Delft geboren in 1881 en werd priester gewijd te MilH Hill in 1908. Hij was missionaris in Oegan da van 1908 tot 1929 en later leraar in het St. Jozef-studiehuis te Til burg. Van 1938 tot 1947 was hij de vierde apositolisch-vicaris van Boven Nijl. Hij werd tot bisschop gecon sacreerd te Mill Hill door kardinaal Hinsley in mei 1938. In 1947 werd mgr. Reesinck door Paus Pius XII benoemd tot eerste apostolisch-vicaris in Tororo in Oeganda. Hij vroeg in 1950 ontslag aan de H. Stoeil. Sinds sept. 1952 verbleef hij te Hoorn. Jaarfeest Kapperspatroons district Leiden Zondag a.s. zullen de georganiseer de katholieke kapperspatroons uit Leiden en omgeving voor een jaar feest bijeenkomen. Men vangt aan met een gemeen schappelijke avondmis in de kapel van de zusters Carmelistessen, Oude Vest 45, te Leiden om kwart voor zes nam. Na afloop vertrekken Sussen vanaf de Beestenmarkt nr \r Oegstgeest, waar om 7 uur de offi ciële jaarviering begint in het Pa rochiehuis naast de Kath. Kerk. Daar zal voorzitter E. M. Langezaal zijn jaarrede uitspreken. Meisjeskoor „Vox Laeta" uit Roelof ar ends veen zal voor muzikale omlijsting zorgdra gen. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Astrid Louise d.v. G. Burgigiraaf en M. Lagerwey; Lydia Mangaretiha d.v. G. Immink en M. A. Pardon; Alida Hendriika d.v. F. Mak en A. Langelaar; Janneke Marijke d. v. B. v. d. Bruigigë en S. Hooimeijer; Johanna Cornelia d.v. P. v. Beijeren en J. Werther; Antoriia d.v. C. van Duin en A. B. Huiskapm; Adrians d. v. D. Betram en C. J. Rietveld; Arie Bastiaan d.v. H. v. Klaveren en A. W. v. Lienden; Elisabeth Josefien Wilhelimiina d.v. P. A. Lokven en W. Th. J. v. Os; Catiharina Alleigonda Petronelila d.v. P. A. Lokven en W. Th. J. v. Os; Aaltje d.v. G. de Vries en L. v. d. Dool; Petronella Jacoba d.v. G. Spaain en A. Geerlof; Chris- tiaan Albertus z.v. J. W. v. d. Stoel en A. D. Frowijn. Overleden: Willem v. 't Wout 63 j Adrianus de Jong 64 j.; Margiaretha A. Vis e.v. P. Smits 73 j.; Pieter D. Bardelmeijer 66 j.; Jacobus v. Kints 75 j.; WElem v. d. Helm 83 j. Gehuwd: Luitzen Koopman 26 j. en Maria W. de Jong 22 j.; Theodo- rus C. Straathof 26 j. en Theodora C. Vergeer 29 j.; Cornelis v. d. Ent 22 j. en Geertruida W. Kantebeen 21 j. Ondertrouwd: Hubertus L. Val en- tijn 28 j. en Martina B. W. v. d. Pijl 23 j.; Jacob Mooij 35 j. en Adriama Mooij 25 j.Adrianus v. Donk 19 j. en Elizabeth S. Boerefijn 18 j.; Pie ter v. Harskamp 23 j. en Hasselt je Koopman 21 j.; Jacob Huisman 31 j. en Alida v. Harskamp 26 j. ALARMSIGNAAL VOOR BRITSE CONSERVATIEVEN NA LABOURZEGE De Britse Labour Partij heeft bij tussentijdse verkiezingen in Luton de overwinning behaald op de con servatieven, die tot dusver de Lager huiszetel van deze plaats bezetten. Er was een Labourmeerderheid van 3.749 stemmen. In 1959 bedroeg de conservatieve meerderheid 5.019 stemmen. In 1959 béhaalden de con servatieven 27.153 stemmen en La bour 22.134 stemmen. Volgens politieke kringen is het resultaat in Luton, een industriestad ten noorden van Londen, een al armsignaal voor de conservatieven, daar er op het ogenblik ongeveer honderd kiesdistricten zyn waar de meerderheid der conservatieve par tij op soortgelijke wijze in gevaar is. Luton ligt in een welvarend ge bied, dat weinig problemen kent die ongunstig kunnen werken voor de regering. De conservatieve „Daily Tele graph" schrijft, dat Labour bij de al gemene verkiezingen op een meer derheid van ten minste tweehonderd zetels kan rekenen indien de huidige ontwikkeling voortduurt. De conservatieven zijn verder be zorgd over de nadelige gevolgen die het optreden der liberale partij -voor hen heeft. Bij de vorige verkiezing in Luton ging de strijd rechtstreeks tussen conservatieven en Labour. Thans heeft de liberale kandidaat 5.000 stemmen op zich verenigd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5