ISgiliy STUDENTEN ORGANISEREN ZICH DEMOCRATISCHER EN HECHTER Sjeik El Ro-Jenbiet de geluidsmuur VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 JONGE MENSEN die BUSCHAUFFEUR HwiJlen worden kunnen bij het grootste autobusbedrijf van ^Nederland voor deze afwisselende fimctie worden opgeleid. De N.Z.H. vervoert met 300 bussen jaarlijks 55 miljoen reizigers in het welvarendste deel van Nederland. Aantrekkelijk werk in een streek met veel natuurschoon •n amusement. U kunt kiezen tussen de standplaatsen HAARLEM, LEIDEN, of VOORBURQ. Rijbewijs BE vereist, leeftijd minimum 21 jaar. Zend nevenstaande coupon in en U ont vangt van ons een sollicitatieformulier alsmede inlichtin* gen over de loon en arbeidsvoorwaar den. 50RD-ZUID-H0LLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V.Hoofdkantoor: Leidsevaart 396 - Haarlem. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H, Landbouwlonen 5% omhoog NAAM: ADRES: i WOONPL:.. LEEFTIJD:.. Treslong in Tiililegoim veranderd zien in een complete bailzaail. Een aardig accent vormde de gecostuimeerde dansgroep van Nijmeegse studenten en het optreden van een befaamd De hoofdafdeling Sociale Zaken Engels danspaar. Onderhoudend en van het Landbouwschap heeft zich vaaik geestig was de instructie van gisteren beraden over een wijziging de bekende danskampioen Wim Voe- van de lonen in de landbouw. In be- ten, jn de tweede aflevering van het ginsel werd overeengekomen, om in deteotivespel „Het huis" is de kijker het kader van de algemene aanpas- temidden van nieuwe problemen blij- singsverhoging deze per 1 januari ven steken? A.s. zondag komt 't ver- 1964 tussentijds met vijf .procent te VoLg. Avro's „Uit de school geklapt" verhogen. Besloten werd om op 19 was mede bedoeld als een amusant november het beraad voort te zet- programma; maar dat was het zeker ten. De CAO's in de landbouw lopen njet. Het was hier en daar nog al op 1 mei 1964 af. schools, met op de koop toe enkele wijze lessen van professor Presser. Aan de gevolgen van een ver keersongeval is overleden de 47-jari- Documentaires ge mevrouw J. P. van der Goot-Beks uit Den Haag. Zij was op het kruis- in de tweede KRO-aflevering punt Prinsenstraat-Kerkplein een auto aangereden door (Advertentie) Algemeen kiesstelsel voor „studentenparlement" „WILLEKEUR" PROFS De rijkspolitie in Tubbergen heeft zes personen aangehouden, die er van worden verdacht dat zij schuldig zijn aan brandstichting in twee roggemij- ten en aan het doorknippen van een draadafrastering bij een sportveld op meer dan honderd plaatsen. De hooi mijten gingen woensdagavond Kerkelijk samenzijn „Eén alleen is maar verdrietig" ging het in hoofdzaak om de menselijke verhoudingen in de bedrijven en da mogelijkheden tot communicatie. Tal van beelden waren met zorg bijeen gebracht en bekroond met een klein college van professor Steenkamp. Presentator Jacques Grijpink besloot met de juiste opmerking, dat de fac tor arbeid in het bedrijfsleven een belangrijke rol moet spelen. Uitste kend van voorlichting was de NBC- documentatie over de opkomst van Chroesjtsjov, even boeiend ais kort geleden de documentaire over Sta lin. Filmfragmenten en getuigenissen wisselden elkaar leerzaam af. Komende uitzendingen OP DE KORREL De tv-toespraak van paus Paulus Vanavond bij de NCRV komen Stief- met een speciale boodschap tot Ne- heen en zoon wederom op de prop- jaar omstreeks Pasen voor het eerst vimmen6op."De verdachtenliTn o"p derland werd in het Duits gehouden, P™ t Jp officier van iirctitie in maar °P het scherm verscheen de ma met Rit a Corrta en Hu ene de vTie^rbewaS Se d Ttt de Nederlandse vertaling, zoals die be- Mesquita. Zaterdag is er de VARA verzeKerae oewanmg gesieia. ïotae w,™* Jnnnurronnn vanaf drie uur. Hoogtepunten zijn de Binnenkort zullen alle Nederland- stelsel, het tekort aan huisvesting, de se studenten de gelegenheid krijgen studie-vrijheid en wat men noemde deel te nemen aan verkiezingen voor de „willekeur van een aanbal profes- de samenstelling van de plaatselijke soren en assistenten bij examens, grondraden. Tot nu toe werden deze die soms echt wel te ver gaat". raden uitsluitend gekozen door leden van de verschilende studentenvereni gingen. De nieuwe grondraden zul len op basis van evenredige vertegen woordiging vervolgens delegaties sa menstellen voor afvaardiging naar het congres van de landelijke Neder landse Studentenraad. Dit congres, dat 50 leden zal tellen zal het hoog ste nationale „studenten-parlement" vormen. De studenten zullen dan georgani seerd met meer zeggingschap en overtuiging kunnen optreden. De huidige Nationale Studenten raad. die enige tijd geleden reeds in principe besloten had tot demo cratisering van het studentenleven, 'heeft in een deze week gehouden vergadering gedetailleerd vastge steld hoe deze democratisering zal diienen te verlopen. De landelijke federaties, die tot nu tot een aan tal verenigingen in de raad vertegenwoordigden, zullen nog slechts als „waarnemers" zonder stemrecht op het congres worden toegelaten. De enige basis voor de studentenraad-nieuwe-stijl vormen de plaatselijke grondraden. Op een gisterochtend in Amster dam gehouden persconferentie heeft het huidige bestuur van de NSR tenfarf bezig zal gaan houden zijn verdachten behoren de 50-jarige Van de Krent aa.: het mensa-wezen, het beurzen- dier W. en twee zonen. De heilige Vader vond zijn vertrouw Russische receptie werd druk bezocht Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia- listvooraluw dranken. Bij 6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG In Engeland zullen vandaag thriller „Moord zou ik zeggen" en de kardinaal Alfrink naast zidh en een satirisch programma, waaraan had een muurschildering als achter- °-a- Mies Bouwman en Rirnus Ferdi- groind. Dit alles was de inleiding tot nadusse meewerken. Zondag is op- de jongste KRO-uitzending. Het be- nieuw de KRO op het scherm, o.m. sluit was een oecumenisch gesprek met „Kiekeboe", waarin Nederlan- met dx. Fiolet, dominee Sillevis Smit ders van nabij worden gezien en ge- en de oud-katholieke hoogleraar dr. hoord, ingeleid door Teddy Sohodten. Rond duizend personen hebben gis- Maan, onder leiding van drs. Mar- Net Kuinstmaandorkest komt met zijn teravond in kasteel Oud-Wassenaar ^en van Buuren. De kijker zal ge- eerste concert van populaire Franse een receptie bezorgd welke werd ge- b^id zjjn geweest door de openhar- werken, geven door de Russische ambassadeur tige belijdenissen van alle deelne- en mevrouw Toegarmof ter gelegen- Het voorai de her heid van de 46ste verjaardag van de v^ding van verloren waanden en de Octoberrevolutie. algemene wens was: géén eenrich- Onder degenen, die zich gister- tingverkeer! Met een gezamenlijk avond ter receptie begaven, bevon- eerbiedig gebeden „Onze Vader" den zich praktisch alle buitenlandse werd het onderhoud beëindigd. Ho- ambasadeurs en gezanten, alsmede pelij'k komt d>e KRO met een voort- vel e andere diplomaten, onder wie zetting, van de Chinese Volksrepubliek. Ver der waren er die president van het Amusement Internationaal Gerechtshof, rechter B. Winiarski uit Polen en verschei- Het toneelspel van donderdag heet- dene andere rechters, ambtenaren te „De kollektie" en werd onder re- van de ministeries van buitenland- gie van Ton Lensink gespeeld door se en van Economische Zaken, hoge het echtpaar Guus Hermus-Bep Dek- militaire autoriteiten, verscheidene ker, door Maxim Hamel en Gerard Kamerleden onder wie de voorzitter Hartkamp. Misschien heeft men het van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk- stuk eerder in de schouwburg ge- man, en de minister van Onderwijs, zien; maar dan kan worden gezegd, Kunsten en wetenschappen, mr. Th. dat de t.v.-presentatie niet achter- H. Bot. bjje°f._Eerder bij de KRO kon men (Advertentie) .regedeeM, bet congres volgend rStS ross in Schotland waar premier sir Alec Douglas-Home de regeringskan didaat zal zijn. Trein greep auto: DODE EN GEWONDE De 78-jarige weduwe G. van Tent Beeling-Palm is gisteravond om streeks zeven uur om het leven geko men toen een diesellocomotief met goederenwagons op de onbeveiligde spoorwegovergang bij de Gietenberg- weg te Dieren een auto greep en over een afstand van ongeveer 80 meter meesleurde. De vrouw, die naast de bestuurder van de auto zat, werd vrij wel op slag gedood. De man de heer C. H. Tazelaar (23), werd gewond- Het ongeval gebeurde op een lijn voor goederenvervoer van Dieren via Laag Soeren naar Apeldoorn, die slechts sporadisch werd gebruikt. Het is het tweede ongeval op de overweg dat jaar met dodelijke afloop. Daar het uitzicht ter plaatse goed is hebben de spoorwegen tot nu toe geen aanleiding gezien de overweg te beveiligen. Naar de juisite toedracht wordit een onderzoek ingesteld De zevenjarige Rudy Stokman is woensdagmiddag in Alkmaar na dat hij van zijn fiets gevallen was, die hij daags tevoren voor zijn ver jaardag had gekregen, overreden door een passerende vrachtauto, bestuurd door een buurman van de familie Stokman. Het knaapje was op slag dood. Fabriek in Almelo door brand verwoest Een felle brand heeft gistermiddag het bedrijfspand van de N.V. Kapok- fabriek van J. en A. Tenbruggencate aan de Tuinstraat in Almelo geheel verwoest. Een grote hoeveelheid ka pok, schuimrubber en kapokmatras sen ging verloren. De schade is om vangrijk, doch kon gisteren nog niet worden vastgesteld. Vier werknemers zijn min of meer ernstig gewond ge raakt. Ze kregen brandwonden in het gezicht. De oorzaak van de brand is on bekend. Wel is komen vast te staan, dat in de kapokverkavelafdeling brand is ontstaanDe daar werkzame arbeiders (het bedrijf heeft dertig man in dienst) 'grepen naar een schuimblusalpparaat en richtten de straal op een zgn. kapokketel. Daar op volgden explosies. Hier door liepen de arbeiders brandwon den op. Na de ontploffing greep het vuur snel om zich' heen. Enorme hoe veelheden rook trokken over dé bin nenstad. De brandweer bestreed het vuur het groot materieel, maar mede door de straffe wind kon ze niet voorkomen, dat de fabriek verloren ging. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske V-fflt/ffltrimrMSt/iamrmc matmm/im ovmnteett. totmMentia/zMxltttM. MitfkvK, hftoifteat/ntic Aetherklanken ZATERDAG 9 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. (7.30 V. d. voorpaig., praatje). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Klas sieke gram. 9.35 Waterst. 9.40 Kie zen en gekozen worden. Godsdien stig praatje. 9.55 Samen thuis, praat je. 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.13 Geknipt voor hedhaiing. 11.30 Piano/ ongel-diuo en zangsol.: lichte muziek. 12.33 Sportact. 13.00 Nws. 13.15 Va- ra-varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Uitlaat: progr. v. d. twintigers. 14.45 Artistieke staalkaart. 15.15 Ra dio Jazzclub. 15.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 16.00 De Metropolitan 1940-1950: Opera-aria's, 17.10 Boekbespr. 17.30 Lichte orkest - muz. en zangsol. 18.00 Nws. en com mentaar. 18.20 Lichte orkestmuziek. 18.30 Weerklank: muziekrevue. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Lichte gram. 19.50 Gitaarspel met orkestbe geleiding (gr.): lichte muziek. 20.00 Nws. 20.05 Specialiteitentheater: Ra dio-show. 21.00 Soc. commentaar. 21.15 Vijf seconden vam Woef: teen agershow. 22.00 Langs vergeten we gen - Zwerftochten door tijd en ruimte, klankbeeld. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Waarom niet?, cabaret- progr. 23.20 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 l^lass. gram. 7.30 Strip v. d. jeugd. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn, gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Lichte gram. 12.25 Motorpraat. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht in strumentaal kwartet met zangsoliste. 12.50 Regeringsuitz.: Meer verstand minder brand, een klanbeeld over brandoorzaken. 13.00 Nws. 13.15 Mu sicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Gevar. prop. v. d. jeugd. 15.00 Reisbureau Musica: muziek uit vele landen. 15.20 Militaire kapel. 16.00 V. d. jeugd. 16.15 Jazzmuz. (gr.). 16.40 De Springplank: progr. met jonge artisten. 17.00 Leiding geven, lezing. 17.10 Lichte gram. 17.30 Boek bespreking. 17.40 Licht instrumen taal octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lidht ork. 18.50 V. d. kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Populaire klas sieken. 20.30 Rieleksen gevar. progr. 21.30 Buurmans krant: infor matie uit het buitenland. 21.50 Bric a brac: cabaret. 22.20 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nws. 22.40 Kruis punt, religieus gesprek. 23.10 Om roeporkest en sol. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 15.00 Rawhide - geld voor een kerk, film. 15.50 Expeditie De laatste der Bosjesmannen, doku- mentaire. 16.20 Casper de goede geest, sprookje. 16.30 Sport. 17.00 V. d. kinderen. 19.30 Vrije nieuwsga ring - Dora heeft vakantie, TV-film. 19.58 Het Manneke. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter 't nieuws. 20.45 Akkordeonrecital. 21.00 Moord zou ik zeggen, thriller. 22.00 Zo is t héél toevallig ook nog een keer, een satirisch programma over personen, toestanden en gebeurtenissen waar over doorgaans met meer respect wordt gesproken. NTS: 22.40-22.45 Journaal. naar de film „the sound barrier" „Dat is allemaal nogal vaag, J.R.", merkte ik niet al te vriendelijk op. „Daarmee hebben we haar nog niet terug." Hij antwoordde niet, haalde alleen even zijn schouders op alsof hij vond dat zijn verklaring voor mij genoeg moest zijn. In ieder geval had hij er mee bereikt dat de zaak voor mij nóg verwarder werd, hoe wel ik me vreemd genoeg vastklam- te aan zijn besliste bewering dat er met Susan geen ongeluk gebeurd was. Om de een of andere reden sprak ik echter geen woord over 't bezoek van J.R. tegenover Tony, toen die me zo onverwacht kwam vertellen dat hij niet van plan was naar de opleiding terug te keren zo lang hij Susan niet gevonden had. „Zou je nou niet terug gaan?" zei ik voorzichtig. „Als je nu gaat, zal mis schien niemand er iets van merken." „Nee", zei hij koppig; zijn vingers trommelden onophoudelijk op de leuning van zijn stoel. „Ik ga niet terug vóór ik Susan gevonden heb. Ik wil eerst weten wat er met haar aan de hand is. Als ik dat weet, zal ik teruggaan. Dan mogen ze met me doen wat ze willen. Maar zoals ik nu ben, hebben ze toch niets aan me. Ik zou maar brokken mak^n." „Luister nou èens Tony be gon ik overredend. „Loop naar de hel", snauwde hij woest, „jij hebt makkelijk kletsen. Ik zou jou wel eens willen zien als je een paar dagen getrouwd bent en je vrouw loopt weg zonder één en kele verklaring. Denk je dat ik voor mijn plezier straks als deserteur voor een krijgsraad ga staan? Maar ik begrijp wel waarom je me zo graag terug wilt hebben; je bent na tuurlijk bang dat ik je een onderdak zal vragen. En je wilt geen deser teur in je huis hebben, want ze zou den jou ook eens kunnen grijpen." Hij stond op en deed een paar stap pen in de richting van de deur. Ik had veel zin he te laten gaan; voor al om die laatste woorden was ik woedend. Maar ik bedwong me en zei: „Wil jij Susan graag zo gauw mogelijk terug hebben?" Ik probeer de iets geheimzinnigs in mijn stem te leggen om zijn nieuwsgierigheid te prikkelen. Het werkte. Hij bleef staan en draaide zich om. „Nee", zei hij kwaad, „ik ben vanavond voor mijn plezier een eindje uit wande len gegaan." Ik grinnikte, hij had de oude toon Weer te pakken. Mijn reactie scheen zijn weerstand te bre ken. Hij liet zich moedeloos weer in de stoel vallen en zei: „Neem me maar niet kwalijk, Dave. Ik ben een beetje over mijn toeren, geloof ik." We spraken een half uur en daar na ging hij terug naar de opleiding. Maar twee dagen later was hij er weer en toen kostte het me vrij wat meer moeite om hem weg te krijgen. De derde keer was het nagenoeg on mogelijk. „Ik heb me twee keer door jou laten ompraten", zei hij, „nou ga ik niet meer weg. Je kunt me de deur uitgooien, dan kom ik wel er gens anders aan een onderdak. Maar teruggaan doe ik niet meer." Ik moest uren praten om hem van be sluit te doen veranderen en toen hij eindelijk als de wanhoop in eigen persoon zonder een groet de deur uitschoof, was ik er nog niet eens helemaal zeker van dat hij het bij deze paar uur ongeoorloofd verlof zou laten. Veel tijd om me daar over ongerust te maken, had ik niet, want hij was nauwelijks een half uur weg toen de telefoon ging. „Met Bernside", zei ik afwezig. „Ja Dave, met Jess", ze een vrou wenstem die ik onmiddellijk her kende. Het kwam zo onverwacht dat ik niets anders wist te doen dan hak kelend te informeren hoe het met haar ging. „Met m ij gaat het wel", zei ze. Door een sterke nadruk te leggen op het woordje „mij" dwong ze me tot de volgende vraag. „Met wie dan niet?" Ik vroeg me af of er iets met Philip gebeurd was. „Met Susan", kwam haar stem. „Wat weet j ij daarvan?" vroeg ik scherp. „Vrijwel alles", ik meende even een triomfantelijke klank in haar stem te horen; „vrijwel alles, Dave. Ik heb haar namelijk nog geen vijf minuten geleden gesproken." „Waar is ze dan in hemelsnaam?" Mijn verbazing groeide met de se conde. „In mijn bed op mijn slaapkamer" Ze deed niet eens een poging meer haar triomf te verbergen. Ik ant woordde niet. Dit alles kwam zo ver rassend snel, dat het me volkomen overrompelde. Verschillende gedach ten tuimelden door mij heen en ik zag op dat moment geen kans ze, be hoorlijk te ordenen. Een volle minuut lang zwegen we beiden. „Ben je daar nog?" vroeg ik tenslotte om maar wat te zeggen. Ze lachte kort. Zelfs de telefoon zag geen kans uit die lach het prikkelende weg te ne men, constateerde ik onbewust. „Ja", zei ze, „ik ben er nog". „Ik kom naar je toe", zei ik plot seling gejaagd, „tot straks". Ik gooide de hoorn op de haak en greep naar mijn jas. Weer ging de telefoon. „Ja", snauwde ik in de hoorn, kwaad om dit oponthoud. „Waar denk je naar toe te komen, Dave?" Het was Jess. „Naar jou natuurlijk, naar bliksems nog aan toe, waar woon je eigenlijk? Ik had nooit geweten waar ze woonde. Maar.hoe is Susan dan aan haar adres gekomen, schoot het op hetzelfde ogenblik door me heen. Ze heeft Jess nooit ontmoet en wist nauwelijks dat ze bestond. „Dat wilde ik je juist vertellen, toen de afbelde, Dave", klaagde ze. De klank van haar stem irriteerde me. „Promeer niet de grappige rol te spe len in een drama", snauwde ik. „Er zijn een paar mensen die het er erg beroerd mee gehad hebben." „Nog altijd even opvliegend", zei ze, maar de spottende klank was uit haar stem. Ze gaf het adres. „En dan nog iets", ging ze verder, „je komt toch alleen". Het was meer een bevel dan eep vraag. „Wie dacht je dat ik zou meebren gen; mijn hospita?" zei ik gepikeerd. „Nee", antwoordde ze, „Tony". Ze verbrak de verbinding. Met dit laat ste opmerking gaf ze me nog een pro bleem over over na te denken, ge durende het half uur dat ik nodig had om naar haar huis te komen. Ze woonde in een stille straat met sta tige ouderwetse huizen. Toen ik aan belde, werd opengedaan door een butler, waarvan ik me later herin nerde dat ik hem begroette met „Dag Factor". Gezien zijn sprekende gelijkenis met de plechtige Factor van Madgeworth Court kon niemand me dat kwalijk nemen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2