DADER ROOFMOORD IN OLDEBOORN EINDELIJK DOOR DE KNIEEN AMSTERDAMSE HOOFDAGENT STAL BENZINE UIT POLITIE BUREAU Boekbespreking Méér verkeersveiligheid door koplamp-spion VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 DELEIDSE(COURA2T PAGINA Mi Teddy Scholten als presentatrice van „Kiekeboe", een nieuw tv-program- ma van de KRO, dat aanstaande zondag in première gaat. In dit pro gramma worden Nederlanders van nabij gehoord, gezien en „gekiekt" door mr. Kiekeboe. TWEEDE ARRESTANT OP VRIJE VOETEN Tijdens een vanmWgen gehouden persconferentie heeft de officier van Justitie in Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, volledige opening van za ken gegeven omtrent het onderzoek inzake de wurgmoord, die vorige wéék donderdag in Nes bij Akkrum werd gepleegd op de 65-jarige boe r*n, mevr. F. Peenstra-Vellinga. Zo ale bekend legde de tweede verdach te in deze zaak, de woensdag gear resteerde 27-jarige landarbeider E Steenstra, gisteren een volledige be kentenis af. Steenstra, zo is uit zijn bekenterus gebleken, zat diep in de schuld, o.rn. door de aanschaf ven een motorfiets. Hij is die donderdagmorgen de boer derij van Peenstra binnengegaan via de staldeur, waarvan hij wist, dat die niet gesloten was. Aangezien hij een paar jaar op de boerderij van Peenstra had gewerkt, was hij goed met de situatie op de hoogte. Via de keuken sloop hij het woonhuis bin nen, maar zag toen tot zijn schrik mevr. Peenstra in de gang staan. S. draaide het lidhit in de gang uit. Me vrouw Peenstra vroeg hem wat hij in de boerderij deed, waarop S. ant woordde dat hij geld nodiiig had om dat hij in moeilijkheden verkeerde. „Hoeveel" vroeg de boerin. „Min stens f 500-", antwoordde S. Mevr. Peenstra is hem toen voorgegaan naar een zijkamertje van het woon huis, waar ze uit een portefeuille, die daar in een kast lag, f 500,- nam. Ze telde het geld voor S. op tafel uit. De boerin liet een bedrag van f 110,- in de portefeuille zitten, maar ver stopte tevens een bedrag van f 600,- onder haar kleding, zonder dat S. dit zag. Dit geld werd later, bij de sectie die op het lijk werd verricht, ineen gefrommeld in de kleding van de vrouw aangetroffen. S. stak de f 500 in zijin zaïk en liep toen naar de keu ken om weg te gaan. Volgens zijn lezing, waaraan de Justitie niet meent te moeten twijfelen, riep mevrouw Peenstra hem op dat moment achter na: „Je zult er nog wel meer van ho ren". STERK VERMOEDEN Deze bedreiging was voor S. aan leiding om de vrouw bij de keel te grijpen en te wurgen. Hij zette het lichaam van de vrouw daarop onder aan de trap neer en stak vervolgens het rieten dak van de schuur in brand. De rechercheurs, die het onderzoek hebben geleid, kregen woensdag een sterk vermoeden, dat S. de dader was, toen ze van een der getuigen hoorden, dat hij op de dag van de brand twee- of driehonderd giuilden op zak had, terwijl bekend was, dat hij diep in de schuld zat. S. ver klaarde na enkele draaierijen, dathij dit geld van zijn reeds eerder gear resteerde neef, Jakob Knol, had ge kregen, maar deze ontkende ten stel ligste zijn oom geld te hebben ge geven. De politie was geneigd de ver klaring van Knol voor waar aan te nemen. Woensdagavond werden S. en Knol met elkaar geconfronteerd, waarbij ze elkaar er van beschuldig den wel eens over de mogelijkheid om een in/braak te plegen te heb ben gesproken. Tijdens een rustig verhoor, dat gistermiddag werd ge houden, legde S. ineens een beken tenis af. Jakob Knol is intussen op vrije voeten gesteld. Tegen S. zal 'n vervolging worden ingesteld wegens het plegen van doodslag, gevolgd door een ander strafbaar feit, in casu de brandstichting, waarmee hij zijn misdaad heeft willen camoufleren. Ottavwni: Kritiek op Curie kan niet worden geduld In de hedenmorgen gehouden con cilievergadering, welke stond onder voorzitterschap van kardinaal Lerca- ro, werd onder meer gesproken door kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen. Deze uitte scherpe kritiek op de H. Congregatie van het H. Of fice (de curie). Ook hekelde hij de houding van leden van de theologi sche commissie (meestal behorende tot de curie), die de volle waarde van de door de vaders uitgebrachte stem men over het He hoofdstuk van het schema over de Kerk niet willen er kennen. Kardinaal Ottaviani, die niet als spreker stond ingeschreven, vroeg en verkreeg daarop het woord. Hij ant woordde kardinaal Frings dat kritiek op het H. Office niet geduld kan wor den, omdat de H. Vader zelf daarvan het hoofd is. Kritiek op het H. Of fice, aldus Ottaviani. is dus een rechtstreekse aanval op de paus zelf. Daarna ging de vergadering over tot bespreking van het He hoofdstuk van het schema over de bisschoppen en het bestuur van de bisschoppen. noordwijk Schietwedstrijden. De uitslagen van dè laat9t gehouden schietwed strijden van „Blijft voor 't Land" zijn als volgt: met de buks mej. A. v. Weeghel. 47 p., Ie klasse; J. P. Goudriaan 43 p., 2e klasse; F. v. Oos ten 45 p., 3e klasse. De wisselbeker met KSO werden gewonnen door N. W. Caspers, 59 p., Ie klasse; B. de Jong, 58 p., 2e klasse. Geslaagd. Voor het voorberei dend rijksexamen heilgymnastiek en massage slaagde te Den Haag onze plaatsgenote mej. H. v. Nes. Klaverjascompetitie NKJB. Evenals voorgaande jaren heeft de NKJB in het Juvenaatsgebouw weer een klaverjascompetitie georgani seerd. Hét vijftal van de eersten in deze Onderlinge ontmoeting waren: Henk Hiep 9801 p., Nic vart Schie 9789 p., mej. L. Brekelmans 9732 p., Jaap Vermeulen 9660 p., Wim Pes- schier 9516 p. Schaken Het eerste tiental van de schaakvereniging Daniël Note- boom, heeft d'e ontmoeting tegen Bo degraven 1 op overtuigende wijze gewonnen met 7-3, De uitslagen hier van zijn: J. Turk-J{ L. de Ragt 1-0, J. J. Bizof-J. G. Breekveldt 0-1, A. Leenheer-W. v. Beek 1-0, R. Soesilo sr.-W. de Koning 0-1, J. Hoogeveen- J. Sterkenburg 1-0, P. Bedijn-W. J. de Wolf 1-0, H. Meijer-C. v. Muis- wnikel J4-14, J. Scheepmaker-H. v. Dam y2-]4, J. Sleeboom-R. Bruinia 1-0. Th' Admiraal-J. v. Briemen 1-0. Voor de onderlinge wedstrijden zijn de uitslagen: le klasse: F. Hoek- H. Veenstra 1-0; 2e klasse: A. Veef- kind-C. v. Duijn afig., P. Lindhout- J. v. Bgrnond 1-0, C. de Putter-H. Vermey 1-0, W. v. Rooijen-J. v. Da len afg.; junioren: Wim Oosing-Pe ter v. d. Berg 1-0, Wim Oosting-Her- man Vonk 0-1, Wim Oostinig-Kees Scberpenzeel 0-1, Herman Vonk-Wiim Passchier 1-0, Herman Vonk-Kees Soherpenzeel 0-1, Wim Passohier- Ron Bizof 1-0, Wim Passohier-Keee Scherpen zeel 0-1. Wim Passdhier-Pe- ter v. d. Berg 1-0. Geboren: Helena J„ d.v. J. Boot en W. J. ter Laak; Alan E. Th„ z.v. L. C. M. Vliet Vlieland en C. Th. Tho- masee; Pieternella M., d.v. L. M. v. d. Linden en A. C. v. Nobelen; Petra H., d.v. P. J. de Groot en E. v. d. Wied; Marinus Th., z.v. M. A. Wassenaar en M. Meeuwissen; Asrfcrid A., d.v. W. F. Berkhout en S. A. Luijckx. Ondertrouwd: Johannes S. Bartel* en Wilhelmina A. Schuts; Bernardus W. C. v. Werkhoven en Geentruida M. M. d'e Ridder; Adrianius Th. v. Woudenberg en Johanna C. E. Ro denburg; Lubbertus Groen en Elisa beth I. Bouma. Getrouwd: J. L. C. Vervaet en G. M. Meijere; P. C. Bal en E. Duijn- diam; A. v. d. Lippe en A. Roo6; P. Plug en J. Dirkshoorn; W. B. Th. Vi-nk en G. M. Beélen. WARMOND Op het terrein van het Hoogovenbedrijf van Thy le Chateau in de door eeh grote mijnramp bekend gewor den Belgische stad Marcinelle, is donderdagochtend een Nederlandse tankauto, afkomstig uit Ouderkerk aan de Lfssel, welke benzol stond te laden, door on bekende oorzaak in de lucht gevlogen. Er zouden vier gewonden zijn, de schade in de omtrek is aanzienlijk. Het vuur sloeg over naar een opslagtank, welke zeven- tlg ton benzol bevatte en tastte ook bijna èen tweede tankauto aan, welke in de buurt stond. Foto: temidden van felle vlammen en zware zwarte rookwolken, vechten brandweerlieden hier voor be houd van de tweede tankwagen. een STERK STAALTJE POLYESTER GESTIKTE DEKEN Normaal kost deze 1 e klas (2 pers.) deken ca. 48.-. Dezelfde deken met zulke voortreffelijke eigenschap pen kunt u alleen deze week bij ons kopen voor: 2 persoons 33.50 1 persoons 24.50 Haarlemmèrstraat 172—174 Herenstraat 9 MIDZA Najaarsmuziekfeest grote muzikale gebeurtenis De centrale recherche van de Am sterdamse politie heeft gisteravond de 41-jarige hoofdagent H. B. B. ge arresteerd onder verdenking van ver duistering van een vrij aanzienlijke hoeveelheid benzine, uit een pomp die op de binnenplaats van het hoofd- burëaii van politie staat. De hoofdagent, die als monteur- pompbediende werkzaam was bij de autogarage en -werkplaats van de politie, heeft bekend gedurende min stens een half jaar enige honderden liters benzine te hebben verduisterd. Bij zijn aanhouding vond de politie thuis nog vijf met verduisterde ben zine gevulde jerry-Cans. De hoofdagent, die al vijftien jaar bij de Amsterdamse politie werkte, deed elke middag dienst als pomp bediende. Hij hield er een dubbele administratie op na. In de officiële administratie verantwoordde hij de hoeveelheid benzine die uit de pomp LEIDSCHENDAM Ondertrouwd: W. H. de Groot en G. P. J. Meester; C. J. Overdevest en L. Kobtzmeijer; C. A. Ohr. Bolle- boom en W. J. P. v. d. Berg. Getrouwd: J. C. Voskuil te Voor burg met C. M. G. Arkesteijn; E. F. M. v. Mierlo met M. G. Fr. Quadek- ker uit den Haag. Ovehledien: Maria C. v. S wiet en w.v. G. v. d. Drift; Petrus v. d. Bosch w.v. H. M. Wijsman; J. H. Husken e.v. J. S. de Wijer; Hermanus A. van Wissen e.v. A. Br inker; Maria Fr» v. d. Lans e.v. Chr. v. Vliet. was gegaan, in een privé-boekje te kende hij op wat in werkelijkheid in de politieauto's was bijgevuld. Het verschil ging in de ean6, waarvan B. er Zéven had. Hij is tegen de lamp gelopen, om dat hij gistermiddag het privé-boekje in de garage had laten slingeren. Een adjudant Vond het en vroeg zich af waarom de hoofdagent er een dubbele administratie op na moest houden. Toen kwam ook snel de fraude aan het licht. Het is nog niet bekend of de hoofdagent de verduis terde benzine uitsluitend voor zijn eigen auto heeft gebruikt. Boompje schudt me maar door Anneke Bloemen Uitg. Cantecleer, De Bilt. Dertig sprookjes, die door Anneke Bloemen met geestdrift worden ver teld en geïllustreerd werden door Toos Koedam. Het vertelselboek, dat weer voor vele heerlijke uurtjes zal zorgen, is geschikt voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Verhalen van de sprookjes- molen, door Lea Smulders Cantecleer, De Bilt. Weer een reeks uit de volop draaien de sprookjesmolen. Voor de kleintjes en de grotere kinderen tot 8 jaar om te smullen. Lea Smulders behoeft geen verdere aanbeveling; haar ta lent op dit gebied is bekend. Voor het vakdipdoma kruidenier slaagde te Amsterdam de heer B. M. J. M. van Stijn. Het najaarsmuziekfeest in Leiden belooft, gezien het grote aantal deel nemende korpsen, dat dit jaar aan het muziekfeest deelneemt, een suc ces te worden. Op zaterdag 9, zon dag 10 en zaterdag 16 november zul len im de Stadsgehoorzaal te Leiden 49 korpsen door hun miuziikaile pres taties hun bijdrage leveren aan deze zo bij uitstek muzikale ge beurtenis van de „Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigin gen". Van het gebeuren zal 'n radio- opname gemaakt worden. Uit onze omgeving zullen deelnemen, de har moniekapel „Leiderdorp" in groep B, en de Christelijke Muz.ver. „De Har- pe Davids" uit Noordwij kerhout in groep E. In de pauze zullen o.a. op treden het Christelijk Tamboer-, Pij pers- en Hoorriblazerskorps „Kunst en Genoegen" uit Leiden, en het Eerste Leidse Jeugdorkest met Tam boers „De Burcht" uit Leiden. Op 16 november zullen, na het optreden van de laatste vereniging, de win naars worden bekend gemaakt. Voor de allerbeste prestaties van het ge hele muziekkorps worden bijzondere beloningen toegekend. Granaten gevonden bij graafwerkzaamheden Bij het verbreden van de toegangs weg tot het woonwagenkamp in Schaesberg is gisteren een stapel van 25 mortiergranaten ontdekt. Arbei ders die met een grijper aan het werk waren zagen na de tweede schep een granaat meekomen. Op de vrachtwagen lagen er toen al twee. De mijnopruimingsdienst uit Venlo groef nog 22 granaten van dertig tot vijftig centimeter op. Er zijn tijdens de oorlog zowel Amerikaanse Eind maart van dit jaar werden autorijdend Nederland en ook de belanghebbenden buiten ons land verrast met de wereldprimeur van de Langeraarse vertegenwoordiger de heer G. H. Borst: een apparaat, zeer eenvoudig van op2et als het ei van Columbus, dat het de autobestuurder mogelijk maakt tijdens het rijden in het donker, zonder van achter het stuur vandaan te komen, de kop- lampen onder controle te houden. Zo gauw een van beide lampen uiten weerkaatsen dit naar de autobe- zou vallen kan dit euvel direct door de stuurder. Ze registreren bovendien nog man achter het stuur worden geconsta- elk verschil in lichtsterkte onder alle teerd. Het apparaat thans „Koplamp- weersomstandigheden (bij grootlicht of spion" gedoopt is nu in de handel dimlicht), gebracht. Voorlopig alleen nog voor de Mercedes, begin januari volgt de pro- duktie van de „koplamp-spionnen" voor de Volkswagen. Hierna zullen successie- velijk de verschillende modellen voor de meest populaire automerken aan het produktieprogramma worden toege voegd. De „koplampspion" is zeer waardevol als bijdrage tot een grotere verkeersvei ligheid. Het apparaat is een sierlijk, klein metalen „lichaam", dat voorzien is van twee bijzonder sterke reflectoren. De „spion" wordt aan de voorzijde van de auto aangebracht (bijzonder gemak kelijk zelf te monteren). De reflectoren vangen het z.g. diffuse licht, dat bij de koplampen van iedere auto ontroof, op Prinses Beatrix heeft donderdagmiddag in Den Haag een vergadering bijgewoond van de Sociaal Economische Duitse soldaten op de vindplaats ge- Raad. Foto: prinses Beatrix te midden van dr. F. 8. Pels (linke) de sekretaris en d*. ir. B. Boeleer, voorsitter. legerd geweest. LINKER LAMP BRANDT NIET

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10