VERBONDSRAAD KAB UIT FELLE KRITIEK OP WILDE STAKINGEN Alle gekheid op een stokje... Lijntrekkerij is regelrechte diefstal Rotterdamse politie moest het ontgelden EEN MOEDER ZOALS U... Moerasgas ontplofte: man gewond MINISTER SCHOLTEN IN MEMORIE VAN ANTWOORD OP BEGROTING Paling voor de pony? DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Nieuw controleschijfje voor parkeerwachters De A.N.W.B. heeft in de strijd die de bond al jaren voert tegen de par- keermeter kort parkeren tegen betaling en ten gunste van de par- keerschijf, die kosteloos parkeren mo gelijk maakt, een nieuwe stap ge daan. Als antwoord op de bedenkin gen van sommige gemeenten, dat controle op parkeer schijven moeilijk zou zijn, heeft de A.N.W.B. een „con troleschijf" ontworpen. Deze maakt het de parkeerwachter gemakkelijk te zien of een auto langer dan de toegestane tijd staat geparkeerd. Op de parkeersdhijf die duide lijk zichtbaar voor de voorruit van de auto moet worden aangebracht staat de toegestane parkeertijd in cij fers en in kleuren aangegeven. De controleschijf van de parkeerwachters werkt volgens hetzelfde principe, maar geeft aan welke kleuren de parkeerschijven in de auto's niet mo gen vertonen. Bij een botsing op rijksweg 34 onder Borger zijn maandag acht kweekschool-leerlingen uit Groningen om het leven gekomen, terwijl nog twee zwaargewonden in het ziekenhuis verblijven. Het busje, waarin zij zaten, werd frontaal gegrepen door een vrachtauto, die links op de weg reed. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. Op de foto het vernielde busje. De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. Mid delhuis, heeft gistermiddag aan het slot van de buitengewone verbonds raadvergadering van de KAB als zijn mening te kennen gegeven, dat de onderscheidene vakbonden die straks met de nieuwe loonmogelijkheden moeten werken niet erg behoeven te millimeteren. Anderzijds, zo zei hij, biedt de ruimte ook geen mogelijkheden tot kilo- meteren. Ook van de vakbeweging zal in de komende tijd zelfbeheersing en verantwoordelijkheidszin worden gevraagd. De heer Middelhuis verwacht overigens, dat de vakbeweging ook in de toekomst de kritiek wel niet zal worden bespaard. De kritische geleerden, zo zei hij, spreken elkaar vrijwel voortdurend tegen. Moest de vakbewe ging in de afgelopen jaren veel kritiek incasseren van beoefenaren der sociologische en psychologische wetenschappen, thans zijn het de eco nomen die de vakbeweging ervan langs geven. Als sociale organisatie komt de vakbeweging voortdurend in aanraking met verschillende wetenschappen. De adviezen van de beoefenaren van de ene wetenschap zijn niet zelden öi strijd met die van de andere. In dit verband adviseerde de heer Middelhuis de specialisten in de verschillende wetenschappen alvorens de onwetende vakbeweging verder in verwar ring te brengen met hun afzonderlijke en elkaar vaak tegensprekende adviezen, elkaar vooraf te consulteren. Wellicht kan men dan na dit consult de vakbeweging de aangewezen remedie in de juiste dosering van de verscheidene middelen voorschrijven. den heeft men voortdurend contact gehad met de besturen van alle bon den die bij de KAB zijn aangesloten. De communicatie kan volgens zijn in zicht moeilijk anders dan trapsgewijs geschieden. De heer Van der Gun deelde het standpunt van zijn voor zitter. „Wij weten inderdaad wel wat er in het land leeft. Wij zouden als centrale ernstig in onze taak tekort schieten wanneer dit niet het geval zou zijn", zo zei hij. De heer Middelhuis deed - naar aanleiding van een vraag - een klem mend beroep op alle leden om onge motiveerde prijsstijgingen direkt te rapporteren. De heer Coppes zei over dit onderwerp, dat het uitermate noodzakelijk is dat de minister van economische zaken een duidelijk halt toeroept aan prijsstijgingen. Een van de leden van de verbondsraad merk te op, dat er door een bepaalde NW- bond uitkeringen worden gedaan aan deelnemers aan wilde stakingen. De heer Middelhuis zei hierop, dat dit hem niet bekend was. Wanneer het inderdaad juist zou zijn, zou hij het in hoge mate betreuren. HULDE AAN DE WERKGEVERS Felle kritiek uitte de heer Middel huis op de organisatoren van de wil de stakingen. Hoe lang nog, zo zei hij, zal de grote meerderheid van de goedwil lende werknemers in sommige be drijven van Amsterdam en enkele andere plaatsen zich door een kleine groep communisten of door commu nisten gedirigeerde heethoofden moe ten laten terroriseren en tegen hun zin tot wilde stakingen laten leiden? In dit verband vroeg hij zich af wat de sociologen hiervan weten en waar om de overigens zo kritisch ingestel de pers zo voorzichtig over dit euvel schrijft. Tenslotte bracht de heer Middel huis hulde aan de centrale werkge versorganisaties, die naar zijn me ning, respekt verdienen voor de be sluiten die ook zij hebben genomen, wetende dat zij het met hun leden wel heel moeilijk zouden krijgen. Want, aldus de heer Middelhuis, niet in alle bedrijven is het grote rijkdom. Daarom behoort het tot de taak van de vakbeweging erop te wijzen dat er behoorlijk en goed gewerkt moet worden. Een vermanënd woord richt te hij tot die werknemers die lijn trekken. Lijntrekkerij, aldus de KAB- voorzitter, is ook diefstal. De fatale misvatting, dat men uitsluitend zou werken voor de hoge winsten van de werkgevers, dient de vakbeweging te bestrijden, aldus de heer Middel huis, die evenwel daarbij opmerkte, dat de vakbeweging het nog lang niet eens is over de verdeling van inkomen en bezit. INTERNE COMMUNICATIE Er wordt op het ogenblik een stu die gemaakt van de verhouding van de Katholieke sociale organisaties met betrekking tot de politiek. Dit deelde voorzitter Middelhuis mee, naar aanleiding van vragen. Tijdens de discussie uitte de heer J. Schoofs ("St. Willibrordus") felle kritiek op de interne communicatie in de KAB. Hij verweet het bestuur, dat het niet op de hoogte was van hetgeen er on der de leden leefde. Hij had de in druk dat er tussen verbondsbestuur en de leden zelf een teveel aan één richtingsverkeer bestaat. De heer Schoofs is van oordeel, dat een deel van de leden meer waardering heeft voor zoals hij hét uitdrukte, bepaalde eerwaarde heren, dan voor het ver bondsbestuur. De heer Middelhuis antwoordde hierop het pertinent niet eens te zijn met de bewering dat het verbonds bestuur niet op de hoogte zou zijn van wensen en verlangens der leden. Speciaal gedurende de laatste maan- De Rotterdamse politie heeft het tijdens het afgelopen weekeinde wel moeten ontgelden. Zaterdagnacht „viel" een politieman van een trap van vijftien treden, toen in het wes telijk stadsdeel om zijn assistentie bij een familieruzie was gevraagd. De recherche arresteerde later de 19-jarige loswerkman H. S. op ver denking van poging tot zware mis handeling, c.q. wederspanningheid. De agent is onder doktersbehande ling. Enkele uren daarvoor werd een airndiere agent, die op de Groene Kruisweg het verkeer controleerde, bijna aangereden door een automo bilist. De man remde op zijn stopte ken aanvankelijk af, maar toen hij dicht bij de agent was gekomen gaf hij vol gas en reed hij recht op hem in. De agent moest een flinke sprong maken om zijn leven te redden. De automobilist, de 27-jarige glazenwas ser F. de Z. werd later aangehouden door de rijkspolitie in Spijkenisse. Zijn autopapieren bleken niet iin orde te zijn. Ziehier een moeder, die elke dag in de weer is voor haar gezin. Man en kinderen mogen niets te kort komen. Daarom heeft de voeding haar volle aandacht. En daarom is vlees haar hoofd schotel, elke dag weer. Vlees heeft immers alles mee: de smaak, de kracht, de jus, de bouillon. Vlees ■en vleeswaren zijn meer waard dan Nederlandse moeders ervoor betalen! (Advertentie) Bij pogingen om de begroeiing in ee<n greppel op afdoende manier te kunnen verwijderen heeft de 27-ja rige P. Sohouwenberg uit Tegelen brandwonden aan het gelaat opgelo pen. In het bijzijn van een opzichter, die zich op de hoogte kwam stellen van het vegen der waterlassingen, wierp de heer Sohouwenberg een halve liter benzine in de greppel en hield daar een brandende lucifer bij. Er ontstond een heftige ontloffing die gepaard ging met een meterslange steekvlam. De heer Schouwenberg werd aan het gelaat getroffen en te gen de grond geworpen. Hjj moest in een ziekenhuis in Tegelen worden opgenomen. Bij een later ingesteld onderzoek bleek, dat de greppel ge vuld was met moerasgas. Donderdag 31 oktober is in Leuven overleden Prof. Mag. Dr. R. A. de Langhe. Prof. De Langhe is van 1947 1961 buitengewoon hoogleraar ge weest aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Zijn leeropdracht luid de: Semitische taal- en letterkunde. Prof. De Langhe, die nog steeds in Leuven doceerde, was een bekend oriëntalist. Hij maakte vele studie reizen naar het Midden-Oosten. Rina Lodders, vorig jaar verkozen tot Miss World, is maandagmiddag van Schiphol naar Londen vertrokken om daar donderdagavond haar titel over te dragen aan de dan verkozen nieuwe Miss World. Foto: een brede lach en wuiven naar de „wegbrengers" en fotografen bij het vertrek. De minister van justitie, mr. Y. Scholten, heeft zijn memorie van ant woord op de begroting van zijn de partement voor het dienstjaar 1964 ingediend. De minister verwacht niet, dat de invoering van het nieuwe burgerlijke wetboek binnen vier jaar zal zijn voltooid. Ten aanzien van het echt scheidingsproces schrijft de minister, dat ten aanzien van dit recht een op- Man meende zijn vrouw gewurgd te hebben De 21-jarige huisschilder Willem K. die meende zijn 17-jarige echtge note te hebben gewurgd, zal voor de officier van justitie in Den Bosch worden voorgeleid wegens poging tot doodslag. Willem K. en zijn vrouw waren acht maanden geleden getrouwd zij hebben een kind van bijna drie jaar maar kort daarop weer uit elkaar gegaan. Vrijdagavond had hij een afspraakje met zijn vrouw ge maakt en daarbij liep de twist zo hoog op, dat hij zijn vrouw bij de hals greep en haar de keel dicht kneep. Toen de vrouw in elkaar zakte vluchtte hij. Hij nam de trein naar Boxtel, waar hij zich meldde bij een hem bekende rechercheur. Een on derzoek ter plaatse wees echter uit dat zijn vrouw thuis in bed bleek te liggen. Zij verklaarde na drie kwar tier bij kennis te zijn gekomen en toen naar huis te zijn gestrompeld. Zij is gisteren in het ziekenhuis ter observatie opgenomen. In Hedel, Bommelerwaard, is de traditionele jaarlijkse paardenmarkt gehouden. Een jongetje was zo blij met zijn pony-paardje, dat hij voor vader en moeder een bosje paling kocht. Misschien blijft er ook nog wel iets voor de pony ove*. Wanneer u de maandagochtend niet al te fris bent begonnen, omdat het weekeinde nog in de benen zat, zoudt u, beste lezer, troost kunnen putten uit een uitspraak van de raad voor medisch onderzoek in Engeland. In een rapport staat zwart op wit en zonder veel omhaal, dat mensen, die 's morgens vroeg wakker worden mees tal introvert en anti-sociaal zijn. Degenen echter, die lang na het krieken van de dag en het opwekkend haangekraai zich nog eens behaaglijk omdraaien, zijn volgens de sympathieke raad een „gezel liger" soort mensen. Gezondheid, vrienden; het leven is zo kwaad nog niet Eindelijk is er dan een auto onder een voetganger geraakt. In Engeland, waar vele excentriciteiten worden geboren, werd een student beboet, omdat hü over een auto heen was gelopen. Zijn motief was: „Ik heb er schoon genoeg van, dat er steeds meer auto's komen; het wordt tijd, dat er nu eens een auto onder een man komt De buitenlandse diplomaten in de Verenigde Staten moeten het wat kalmer aan gaan doen. De heren schenen er een gewoonte van te maken, om de haverklap een nieuwe auto aan te schaffen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een domper op de vreugdevolle koopwoede gezet: de diplomaten mogen voortaan "slechts" één nieuwe wagen per jaar kopen; er zijn te veel tweede hands auto's Tenslotte nog even de bevinding Van een Amerikaans kattebrood- firma: in Europa wemelt het van de huisdieren, de insekten niet meegerekend. Europa telt een slordige 21 miljoen katten, 16 miljoen honden en 5 miljoen al dan niet zingende kanariepieten. De Ameri kaanse firma kan de zaak bijna niet meer bijsloffen. lossing moet worden nagestreefd, die hetgeen in brede lagen van de be volking leeft zoveel mogelijk weer geeft. Het echtscheidingsvraagstuk zal als geheel aan de orde moeten komen zodra alle partijen zich hier over voldoende hebben beraden. De minister concludeert uit de ge gevens van het CBS, dat de crimina liteit in verhouding tot de bevolking thans lager is dan voor de oorlog. Het aantal recidivisten is echter ge stegen. Het aantal minderjarigen, dat in 1962 wegens het begaan van mis drijven in aanraking met de politie is gekomen, is belangrijk lager dan de beide voorgaande jaren. Zolang de vier in Breda verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers een levenslange straf ondergaan kunnen zij niet in vrijheid worden gesteld. De minister heeft zijn standpunt nog niet bepaald ten aanzien van gratiebeleid. Het ligt echter niet in het voornemen van de minister om de vier naar Win schoten over te plaatsen. Het is thans slechts in zeer bijzondere urgente ge vallen mogelijk in de gevangenis een huwelijk te sluiten. De hiervoor gel dende richtlijnen wil de minister handhaven. Het ligt in de bedoeling alle auto's van de rijkspolitie, die op de wegen patrouilleren voor zover dit nog niet is geschied uit te rusten met mobilo foons. Bromfietsen blijken bij de verkeerspolitie goed te voldoen. Over het spijtoptantenprobleem is het kabinetsberaad nog gaande. De minister wil dit vraagstuk defi nitief oplossen. De mogelijkheid van rechtsstreeks contact met Indonesië, die thans weer bestaat zal kunnen bijdragen tot de oplossing van het probleem. Ir. E. R. Schultz chef Technische Dienst N.Z.H. Tot chef van de Technische Dienst van de NZH is benoemd ir. E. R. Schultz. Hij zal met ingang van 1 april 1964 de heer Kapteijn, die dan met pensioen gaat, opvolgen. Om zich op zijn nieuwe werkkring voor te bereidden zal ir. Schultz enkele oriëntatiebezoeken brengen aan enige zusterbedrijven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7