3)e ftzidóeSouAa/iiT SPANNING TE LENGEDE STIJGT MET HET UUR Nieuwe „klopsignalen" deden hoop herleven Giftige gassen boven Vlaardingen NIEUWE ZUID VIETNAMESE REGERING STUIT NU AL OP LICHT VERZET Mevrouw Nhoe wil haar kinderen gaan ophalen Mijndirectie krijgt de klappen Directie door mijnwerker fel beschuldigd Hulptroepen uit verre omgeving Lyndon Johnson in ons land V.S. lanceerden ruimtelaboratorium ZACHT WEER DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.070 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5. 255 9 4 - Advert. 2 0 8 3 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn, 0.73 p.w„ 3.15 p. mnd., 9.45 p. kW. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 Het ziet er naar uit, dat men te vroeg heeft gejuicht na het vernemen van „duidelijke klopsignalen", die zouden duiden op de aanwezigheid van verdere overlevenden van de mijnramp in Len- gede. Reddingsarbeiders, die een nieuw gat hadden geboord boven de plaats waar sommigen nog een vijftal mijnwerkers vermoedden, hadden gisteravond verklaard, dat men vijf snelle slagen had gehoord nadat men tien minuten lang op de boorschacht had ge- amerd. Na verdere pogingen om met de eventuele overlevenden in contact te komen werd echter geen verder teken van leven vernomen. Een specialist, die via een zeer gevoelige ontvanger luisterde, ver klaarde na een nauwkeurig onderzoek, dat de waargenomen ge luiden afkomstig waren van steenstortingen. Men zou echter een microfoon en een televisiecamera neerlaten om zekerheid te ver krijgen. De vreugde heeft inmiddels plaats gemaakt voor versla genheid. om beurten twee uur aan de ver sterking van hun zoldering werken, terwijl de andere ploeg slaapt of spel letjes doet. NIEUWE POGINGEN Het geduld van de elf mijnwer kers, die op ongeveer zestig meter diepte in de ijzerertsmijn nu reeds twaalf dagen lang op bevrijding wachten, wordt hard op de proef ge steld. In de loop van de afgelopen nacht was men nog niet tot hervat ting kunnen overgaan van het boren van de reddingsschacht waarmee men gisteravond tegen zeven uur, op 41 meter diepte gekomen, tijdelijk moest stoppen om eerst beveiligingsmaat regelen te kunnen nemen. Het op onthoud werd langduriger dan ver wacht was doordat de reddingsbuis van een halve meter breedte bij het inbrengen in het verse boorgat op twaalf meter diepte onverwachts bleef steken. De buis moest er toen weer uit getrokken worden om de hindernis met behulp van de boor op te ruimen. Naar het zich van ochtend liet aanzien zou het toen nog Vanochtend werd op een andere plaats, waar men in de nacht Mop- tekens had menen te horen, opnieuw getracht antwoord te krijigen. Op 150 meter hier vandaan is bij een tweede proefboring naar 'n mo gelijke luchtzak een diepte vam 60 meter bereikt en hen hoopt daar van middag tot 83 meter diepte door te dringen. Besloten is tenslotte nog 'n proef boring te doen op een andere plaats, Waarmee dan alle mogelijkheden zou- mannen. Zij schijnen zeer opgewon- den zijn uitgeput, den te zijn door het vooruitzicht op titivtttt t redding, wat in hun huidige licha- meUjke toestand nadelig is. De elf Een gistermiddag gehouden perscon- hebben twee ploegen gevormd, die ferentie eindigde in een volledige het zeer giftige gas opstijgt. Uit de brandende massa, waaronder chloornitraten, ko men zeer giftige nitreuze gas sen vrij, die door de wind over de zogenaamde Zuidbuurt en de westelijke omgeving van Vlaardingen worden gedreven. De in dit agrarische bedrijf wo nende boeren zijn gewaar schuwd, hun is aangeraden hun woningen te ontruimen. De be volking van Maassluis, Maas land en W.-Vlaardingen heeft de raad gekregen ramen en deuren zoveel en zo goed mo- Als gevolg van een brand,, gelijk gesloten te houden, enkele uren duren voor men dieper die hedenmorgen vroeg (vóór Voor nadere gegevens zie pa- zou kunnen gaan boreni 6 uur) is uitgebroken in een gina vijf. Gisteravond had men een Wem- grote loods van de Delta Che- beeldcamera door de verzorgingshuis Vlaardinoen waarin laten aakken, waarmee de eli inge- mi® le viaarmngen, waarin sloten mijnwerkers ongeveer vijftig natrium was opgeslagen, IS n opnamen gemaakt hebben. Zij heb- hoeveelheid (rifHo oa* ben iedere vierkante meter vam hun ST°le noeveeineia girtlg gas verblijf zorgvuldig gefotografeerd, vrijgekomen, die zich thans De vice-president van de Verenig- dhaos, nadat een mijnwerker de mijn- directie ervam beschuldigd had geen adht te hebben gesilagen op waar schuwingen van mijnwerkers, die zioh in de galerij, waar nu elf inge sloten mijnwerkers blijken te zitten, mogelijk noig overlevenden van de ramp zouden kunnen bevinden. De herrie ontstond toen directeur Stein verklaarde geschrokken te zijn van berichten in de pers als zou de maatschappij eerst na aandrang van de kant van de mijnwerkers hebben besloten over te gaan tot de boring welke tenslotte tot het ontdekken van de elf mannen heeft geleid. De heer Stein zei eerst zaterdagavond van de mogelijkheid in kennis te zijn gesteld, dat zich op de bewuste plaats nog overlevenden zouden kun nen bevinden, waarop hij zich on middellijk derwaarts had begeven. De plaats van de boring werd in overleg met de bedrijfsraad vastge steld, zo zei hij, daaraan toevoegend, dat de directie heeft bewezen elke kans, zelfs de allerMeinete, op 't vin den van overlevenden te hebben aangegrepen. Hierna schreeuwde de betrokken mijnwerker de directeur toe, dat de directie eerder waarschuwingen in de wind had geslagen. Bij een dier gelegenheden zou een directielid heb ben geantwoord, dat er beneden maar veertig kubieke meter lucht zou zijn en dat daar niemand 't leven zou kunnen afbrengen. Op een vraag aan de mijnwerker waarom hij zijn beschuldigingen niet eerder had geuit, antwoordde hij, dat hij en zijn collega's bang waren uit hun maatschappijwoning te worden gezet. Nu hadden enkelen van zijn collega's hem gevraagd tijdens de persconferentie zijn hart te luchten. De mijniraad, die de mijnwerkers vertegenwoordigt, maakte later be kend, diat de beschuldigingen vam de mijnwerker Manfred ZoelMmger, die de directie van nalatigheid betichtte, ongegrond zijn. De raad was van oor- v. deel, dat de mijndirectie alles heeft van de mijnwerkers onderhoudt, laat de katholieke bisschop Janssen zich gedaan wat in haar vermogen lag om voorlichten door direkteur Stein (rechts). Foto onder: bisschop Janssen overlevenden van de ramp op te spo- spreekt een bemoedigend woord tot de dames Sitar (links) en Moog, wier ren en te redden. mannen worden vermist. Foto boven; terwijl de Evangelische bisschop Lilje (links) zich met een ^S^zljThi^tt «ver de wijde omgeving van f Statentan Amerika enme^w overzioht. van de toestand ter plaatse Vlaardingen verspreidt. Lyndon B. Johnson, zijn vanochtend versohaffen en vaststellen waar het r. °P de vhegbams Ypenbimg geland doorbreken van de reddmg'sboor mo- De brand, wo,edl in een ze«r v.°°* e,en da-«laags bezoek aan Ne" gelijk gevaar kan opleveren. grote opslagplaats van fosfa- de™e6r John!ion vanavolld ln Een woordvoerder van de mijn zei, ten, gerede produkten, zoge- het Rotterdamse Hiltonhotel een bij - dat de dokters zich enigszins bezorgd r |n]n.iTnHt wnrdt eenkomst van het instituut „Neder- maken over de toestand van de elf "aamaje Kunstmest, en wordt land_Amerifca" toespreken, en mor- bestreden door de bedrijfs- genochtend een bezoek brengen aan ZOEKEN NAAR VERTROUWEN IN ZUID-VIETNAM brandweer, de brandweer van n™jfea van buitenlandse zaken, -n c i mi"- J- M. A. H. Luns. Vlaardingen, bchiedam en twee Donderdagochtend opent de heer blusboten uit Rotterdam. Het Johnson de Amerikaanse-voedsel- en landbouwtentoonstelling „Amerika IS echter moeilijk de brandhaard brengt u het goede der aarde" in het et bewind van Ngo Dinih Diem te benaderen door de dikke raeiuwe H en zijn familie is ten einde, maar wnlk-on waarin burgeroorlog in Zuid-Vietnam oranjekleurige wolken, waarin Schiphol naar Belgie. de burgeroorlog moet nog gewonnen worden. De voorlopige regering die in Saigon 't heft in handen neemt, krijgt daartoe de vermoedelijk laatste kans. Veel levende woorden zijn er aan het heengaan van Diem en vooral zijn broer Nhoe niet besteed en dat kon ook haast niet anders. Dat be tekent overigens niet dat zijn be wind in allle opzichten zo slecht is geweest. Integendeel: hij heeft er voor gezorgd dat de rijstoogst ver dubbelde en ondanks het feit dat meer dan de helft van het rgerings- budget aan de burgeroorlog werd besteed is het leven in Zuid-Vietnam die negen jaren materieel gezien be slist aantrekkelijker geworden en in vergeüjknig met andere Aziatische landen is het er met' de welvaart niet zo slecht gesteld. Waartoe uiter aard de enorme Amerikaanse gelde lijke steun zeer veel bijdroeg. De grote fout van de verwoede anti communist is geweest dat hij van zijn regering een familieMiek maakte en het feit dat hij haast met opzet ziioh nieuwe binnenlandse vijanden ver schafte, b.v. de boeddhistische mon niken en in het algemeen de aanhan gers van die religie. De militaire junta en de burgers die nu het land te besturen krijgen zullen nog met vele moeilijkheden te maken krijigen. Diem die vooral ook omdat hij niemand anders dorst te vertrouwen zoveel banen onder zijn familie verdeelde, heeft vooral in het leger gezorgd dat zoveel mo gelijk groepen tegenover elkaar kwa men te staan in een enigszins jaloer se geest. Die sfeer van jaloersheid garandeerde hem diat er bij boze plannen een zeer grote kans was dat iemand de zaak wel zou verraden. Die sfeer van wantrouwen moet ver anderd worden in een van eensge zindheid voor men met volle kracht kan werken aan het oplossen van 't Vietoong-probleem. Uit het verzette- gen Diem is ook een groep van eer lijke en onomkoopbare lieden voort- fekomen zoals b.v. Tran Van 'sjoeng, de vader van de beruchte mevr. Nhoe, die zijn post als ambas sadeur in Washington uit protest neerlegde en van hen moet men hopen, dat zij hun land weer kun nen brengen tot de eensgezindheid die nodig is om aan de burgeroorlog een eind te maken. Het officiële Zuidvietnamese persbureau heeft vandaag de sa menstelling van de nieuwe voorlopige regering bekendgemaakt. Premier is Ngoeyen Ngoc Tho, die tevens de portefeuille van eco nomie en financiën beheert. Generaal-majoor Tran Van Don is benoemd tot minister van nationale defensie, minister van buiten landse zaken is Pham Dang Lam Het nieuwe kabinet onder de 55- jarige voormalige vice-president Ngoeyen Ngoc Tho bestaat voor namelijk uit leden afkomstig uit het zuiden van het land, de rege ring van Ngo Dinh Diem werd voornamelijk gevormd door leden uit midden-Vietnam. Veel jongere officieren zouden teleurgesteld zijn nu de generaals de macht in handen hebben genomen, nadat zij zelf de revolutie maanden lang hadden voorbereid. Bovendien zouden er tekenen van onenigheid zijn tussen de „zuidelijke" generaals en die uit midden-Vietnam. Hoewel de staatsgreep door het volk met vreugde is begroet, schijnen niet alle maatregelen van de nieuwe leiding góed te worden ontvangen. Onder de studenten zou ontevredenheid heersen over de vrijlating van de minister van binnenlandse zaken van de regering-Diem, Boei Van Loeong, wiens politie duizenden studenten had gearresteerd. De nieuwe regering is pro- noch anti-Amerikaans. De werkelijke macht ligt in handen van het revolutionaire comité en voorname lijk in de leider van dit comité, generaal majoor Doeong Van Minh, in feite het staatshoofd. medeleven betuigd met de rouw die zijn familie heeft getroffen. Mgr. Ngo Dinh Thuc die het oecu menisch Concilie in Rome bijwoont keerde gisteren in die stad terug van een kort bezoek aan Frankrijk. Met behulp van een Atlasraket hebben de Amerikanen gistermor gen een miniatuur ruimtelaborato rium gelanceerd ter bestudering van de vraagstukken die samenhangen met de terugkeer van ruimtevaartui gen in de dampkring. Het toestel, dat vervaardigd is door de ruimtevaart- afdeling van de automobielfabriek Chrysler, heeft reeds gegevens naar de aarde gezonden. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe Op de kaart boven is bij punt 1 de plaats aangegeven, waar vorige week drie mijnwerkers zijn gered. Bij punt 2 de plek, waar zich de elf mijn werkers bevinden om wie een nieuwe reddingsaktie wordt ondernomen. Bij de pijl is het waterbassin aangegeven, waar de instorting heeft plaats gevonden. Op de doorsneetekening onder is te zien hoe hoog de waterstand in de mijn is. In het midden (boven het water) bevinden zich de elf gevonden mijnwerkers, die nog in leven zijn. Hierboven is de voedselbuis aangegeven. Linksonder een mijngang op zeventig meter diepte. De voormalige „sterke vrouw" van Zuid-Vietnam, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, heeft gisteren in een telegram de Amerikaanse regering verzocht, haar een vrijgeleide te geven voor het regelen van de begrafenis van haar vermoorde echtgenoot en voor het ophalen van drie van haar kin deren die zich tijdens de staatsgreep in Zuid-Vietnam bevonden. Het tele gram was gericht tot minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. „Ik begrijp, dat de zogenaamde Vietnamse regering de zegen van de V.S. heeft. Daarom zou ik het op prijs stellen, als u die Amerikaanse ambassade in Saigon zoudt willen vragen mijn veiligheid te garande ren, zodat ik naar mijn land kan te rugkeren om voor mijn echtgenoot en mijn kindleren te zorgen, en mij alle faciliteiten gedurende mijn verblijf in Vietnam en zo nodig daarna te verlenen. Indien u dit normale ver zoek buitensporig vindt, aanvaard ik uw voorstel alle faciliteiten te verle nen om mijn drie kinderen zo spoedig mogelijk via Los Angeles naar Rome te zendien", aldus mevrouw Ngo Dinh Nhoe. STAKING IN BELGISCHE KOLENMIJN. In de Belgische kolenmijn te Houthalen is maandag een staking uitgebroken. Aanleiding is de voor genomen fusie met een andere mijn, waardoor een honderdtal administra tieve krachten overbodig zouden worden. Mevrouw Nhoe had gistermiddag een ontmoeting met haar vader, de voormalige ambassadeur in Washing ton Tran Van Tsjoeong, die tot dus ver zijn dochter niet had willen zien. Op de vraag of er van een „verzoe ning" kon worden gesproken, zei de oud-ambassadeur, dat een verzoening niet nodig was. „Zodra ik hoorde van het tragische nieuws - van de dood van de echtgenoot van zijn dochter - was mijn hart bij mijn dochter". Mevrouw Nhoe vertrekt vandaag naar Rome waar zij zich bij haar jongste drie kinderen zal voegen" dit uit Saigon op weg zijn naar Ro me. JONGSTE BROER VAN DIEM GEARRESTEERD De jongste broer van de omgeko men president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Can, is vol gens berichten in de Vietnamese pers gearresteerd toen hij zat te vissen in een vijver bij Hue. De gearres teerde zal zich volgens deze berich ten moesten verantwoorden voor „misdaden", die hij zou hebben be gaan in de afgelopen negen jaar in zijn kwaliteit van officieus vertegen woordiger van Ngo Dinh Diem in het noorden van Zuid-Vietnam. PAUSELIJK MEDELEVEN Paus Paulus heeft mgr. Ngo Dinh Thuc de aartsbischop van de Zuid vietnamese stad Hue en broer van wijlen president Ngo Dinh Diem, zijn (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Bilt, dinsdag 10.00 uur. Het KNMI deelt mee: In de omgeving van Ierland en de Golf van Biscaye bevindt zich nog steeds een lagedrukgebied. Aan de voorzijde ervan stroomt voortdurend zachte lucht over Frankrijk naar onze omgeving. In deze situatie i3 voor morgen maar weinig verande ring te verwachten. Randstoringen van het lagedrukgebied doen de kans op regen af en toe toenemen. De af gelopen nacht bracht een dergelijke storing op enkele plaatsen wat re gen. Veel regen viel er aan de zuid zijde van de Alpen. In Locarno werd 80 mm afgetapt. ZON- EN MAANSTANDEN 6 Nov.: zon op 7.42, onder 17.05; maan op 21.29, onder 13.20. Hoogwaterstanden 6 Nov.: vjm. 6.05; n.(m. 18.29. KORRELTJE De ware manier om bedrogen te worden is te denken, dat men slim mer is dam anderen. (La Rochefoucauld)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1