„LITTERIS SACRUM" SCHONK VEEL PLEZIER MET 30 SECONDEN LIEFDE BERS Weerbericht Leidse universiteit TINTELEND SPEL VAN LEIDSE STUDENTEN IN „LE CHANDELIER" AANTAL DODEN T.G.V. BOTSING OPGELOPEN TOT 8 Leidse Agenda Het weer in Europa 5 6 ,s 51 - 52 MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAG1 4 „LITTERIS SACRUM" heeft aan het begin van het nieuwe toneelsei zoen zaterdagavond in de Schouw burg van de première van Al do de Benedetti's blijspel „Dertig seconden liefde" een allergenoeglijkste voor stelling gemaakt. Het plezierig gege ven van het stuk werd met veel spontaneïteit en overtuiging door „Liitteris" uitgewerkt tot een ont spannende en toch boeiende affaire. Grazia, de vrouw van de tandarts Tullio Siriani te Rome en schoon dochter van generaal Cesare Siriani, wordt getroffen door de gramschap van de hele familie nadat zij door Paola, enige 's generaals dochter, gezien is met een jongeman in een auto. Zij wordt ter verantwoording geroepen, maar haar verklaring is heel verrassend: zij neemt namelijk rijlessen. Om meteen alle verden king van zich af te schudden, wiil zij ogenblikkelijk het bewijs leveren van haar reeds opgedane rijvaardigheid. Onder het oog van alle Siriani's en verdere aanhang start zij de wagen van haar man en zorgt voor de ouverture tot veel narigheid: de auto krijgt zware averij en het ergste is, dat een zekere Pieno Guarandi, een ogenschijnlijk onschuldige voetgan ger, wordt geschept en hierdoor zeer dure kwetsuren oploopt. De reactie van de heer Guarandi is niet mis. Hij eist 15 miljoen liire schadevergoe ding. Tijdens een gesprek tussen Grazia en haar slachtoffer blijkt deze laat ste genegen, de zaak in der minne te schikken. Zijn voorstel is bijzon der verrassend. Hij zal zijn eisen da delijk intrekken en geen enkele aan spraak op schadevergoeding meer doen gelden als Grazia op wie hij al een maand lang een oogje heeft gehad hem een kus toestaat. De tijdsduur van deze kus moet dertig seconden bedragen. Grote conster natie bij Gratia, niet minder op schudding bij de familie. Men wil eerst het onbeschaamde voorstel straffen met een flink pak slaag, maar. dan moet altijd nog die 15 mil joen lire worden betaald. Besloten wordt dan maar tot de afgeperste kus. Dat deze kus nog heel wat voe ten in de aarde heeft, kunt u tijdens de voorstellingen op woensdag en zaterdag a.s. zelf waarnemen. „Tinus de Tyran" door DOB goed over voetlicht gebracht De toneelvereniging „Door Oefening Beter" heeft zaterdagavond in „Den Burcht" een opvoering gegeven van „Tinus de Tyran" een blijspel geschre ven door de jonge auteur Jan de Beer van Belver, dat tot grondidee heeft: de grootste tyrannen worden soms op on begrijpelijke wijze zelf getyranniseerd. Het stuk is gesitueerd op een kapitale boerderij en rond boer Bart Dijkstra, die tot zijn schade en teleurstelling on dervindt, dat kinderen opvoeden en ■tieren fokken geen van tweeën mee valt. De kinderen krijgen hun toekomst door vaderlief voorgeschoteld, doch wensen geen gehoor te geven aan zijn verlangens. Zijn stierenfokkerij loopt helemaal mis, voorals als blijkt, dat hjj dich deerlijk heeft vergist in de kwali teiten van één van zijn stieren. Uiteraard ontbreekt het „happy end" niet. Alles komt op zijn pootjes terecht. De kinderen kiezen hun eigen toekomst, die niet eens zo gek blijkt te zijn en ook de stieren-fokkerij krijgt weer toe komst Hoewel het verhaal op geloofwaar digheid de toets van de kritiek niet overal glansrijk kan doorstaan, biedt het ruimschoots gelegenheid tot komi sche taferelen en vlotte dialogen, waar bij van de tonelisten veel wordt ge vergd. Onder de bekwame regie van Davis Vijlbrief gaven alle DOB-tonelis- ten zonder uitzondering ervan blijk, dat zij zich uitstekend in de hun toebedeel de rol hadden ingeleefd, al kwam het spel aanvankelijk enigszins traag over 't voetlicht Het geheel werd geschraagd door gastspeler Carel Wijdeveld (van de Roodenburg-toneelgroep)die 'n uit stekende typering van de in wezen goed hartige, doch aan een kampioenstieren- fok-complex lijdende Bart Dijkstra gaf. Hij werd hierbij zeer goed bijgestaan door DOB's „oudgedienden" en beproef de krachten Rie Winter (vi;ouw Dijk stra), Aafje Coster (Leentje), Sam Fuchs (Toon), Wim de Graaf (Dries), Chris de Graaf sr. (Dirk Vos) en Nico de Graaf (Veearts Herman Donker). De butante Nel Vink (dienstmeisje Els) ontpopte zich als een veelbelovende aanwinst met talent Rest nog een compliment aan de au teur, die er - enkele onvolkomendheden daargelaten - in slaagde om naast de reeks van dusver verschenen - veelal vrij ongenietbare - .boerendrama's" eens een vlot en geestig getint „boerenblij- spel" te creëren. RECTIFICATIE Op 30 okt. LI. werd abusievelijk vermeldt, dat mej. A. M. van der Poel cum laude geslaagd zou zijn voor het doctoraal-examen biologie. Dit moet zijn: geslaagd voor doet. westerse sociologie: mej. A. M. van der Poel (Den Haag), cum laude. Aa/n de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de examens: Semi-arts- examen: de heren F. J. M. v. Alphen (Leiden), P. v. Arke-1 (Wassenaar), I. Hidayat (Leiden), H. Solleveld ('s-Gravenhage) en de heer R. W. Zaadnoordijk (Oegstgeest)Artsexa men: de heren P. J. C. vam Breda Vriesman (Terneuzen), G. B. Snow (Huizen N.H.) en J. J. v. Zanten ('s-Gravenhage). EEN KUS ter waarde van 15 mil joen lire zaïl slechts weinige schuld eisers kunnen bevredigen. De Bene- detti heeft deze onwaarschijnlijkheid evenwel aangedurfd en aan 't einde van zijn verhaal zal men de gerijmd- heid van zijn vondst wel inzien. Het drukke Italiaanse stuk stelt hoge eisen aan de speelsters en spelers. Vooral Bram Harteveld had het als de lichtgeraakte generaal Siriani niet gemakkelijk. Door al die levendig heid was de generaal iets te gechar geerd. Het was ditmaal de jeugd van „Lit- teris" die de dingen kalmer zag en het meest overtuigend was. Bewon derenswaardig waren Lieke Mutal- Vermeulen en Albert Labordus als resp. Grazia en Guarandi. Kostelijk, beheerst acteren, bijzonder in het tweede bedrijf met een heerlijk woor denspel in de dialoog. Jan v. Rooyen, als gast, had als de tandarts-in-een- moeilijk-parket een groot aandeel in het succes van zaterdagavond. De minder dankbare rol van de intrigerende Paola was toebedeeld aan Anneke Zwartjes. Zij deed het met veel routine en talentvol. Anny Beerbaum-Meyer en Riekje Cool-v. Stek mengden zich als mevr. Siria ni en schoonzus Eleonora iets te to neelmatig in het gelamenteer rond Grazia; maar het waren respectabele Italiaanse dames. Jan Bartelsman had kennelijk pret in de amusante rol van zwager Aguszi, die meer belang stelde in Romeinse monumenten dan in de familieverwikkelingen. Hein Mol was 'n excellent advocaat, prach tig droog, maar nu en dan moeilijk te verstaan. De kleinere rollen van de assistente en de beide dienstmeis jes werden prima verzorgd door resp. Liesbeth Fockema Andreas en Joke van Zijl en Annet Pieters-v. d. Staak. Peter v. Nun en zat als een kermen de patiënt onder de boor. De goede regie berustte bij Bob Hageman. Bij de uitstekende, stijlvolle decors vie len enkele schilderstukken op van Margot Cardlhouse. T. P. HET LEEDS STUDENTENTONEEL heeft donderdagavond in de Leidse Schouwburg een voorstelling gege ven van „Le Chandelier" van Alfred de Musset. Aan het eigenlijke stuk ging een speelse eenacter „Un Ca price" vooraf, om, zoals regisseuse Anne Marie Prins in de programma toelichting schrijft, het publiek al vast wat op temperatuur te brengen. Om van het geheel een echte „Fran se avond" te maken werden tussen de bedrijven door coupletten uit Franse balladen gezongen. „Un Caprice", het eerste toneel- stuik van De Musset, dat opgevoerd werd na het échec van „La nuit Ve- nitiènne", waarbij De Musset werd uitgefloten, geeft onmiddellijk een beeld van de scherpe ironie en de verstandige geestigheid van De Mus set. Van een verhaal is nauwelijks sprake, er is geen „plot", er zijn al leen situaties, die met een beproefd talent, nu eens wat meer dan weer wat minder door de schrijver wor den uitgebuit. Fonteinen van woor den, die wel overvloedig vloeien en ook wal verfrissend ziijn, geven kleur aan een opzettelijk schraal thema. Het is wel duidelijk, dat een stuk als dit het helemaal moet hebben van de wijze, waarop de acteurs er iets van weten te maken. Het sobere dé cor kon sfeer en toon niet beïnvloe den en het is aan het voortreffelijke spel der spelers te danken, waarbij Saskia Nóordhoek Heigt uitblonk, dat de grote "Subtiliteit en het genuan ceerde gevoel voor humor goed uit de verf kwam. „LE CHANDELIER" stelde mis schien minder grote eisen aan de spe lers. De luchtige visie van De Mus set wordt hier vermengd met een iets zwaarder aspect, dat aan het st.uk 'n eigen karakter geeft. De Musset heeft zijn bedoelingen zo absoluut vorm willen geven, dat het tlhema wat dra kerig aandoet, want „L'enfamt ter rible vain het Romantisme" zoals hij wel eens genoemd wordt laat met zijn vooropgezette bedoelingen de werkelijkheid zo overheersen, dat zij onwaarschijnlijk wordt. De gratievol le en tintelende intrige maken het stuk echter van het begin af veelbe lovend. Als het stuk begint zien we Maitre André de kamer van zijn veel jonge re echtgenote Jacqueline binnen ren nen en opgewonden zijn vrouw be tichten van ontrouw. Op charmante wijze weet deze haar man van het tegendeel te overtuigen, waarna hij tevreden en zich excuserend zijn ka mer weer opzoekt. Uit de kast ver schijnt dan de „ament" een ho vaardig militair. Samen met Jacque line vat hij het plan op om, om ver dere aahterdoebt te vermijden, een „Ohandelder" te omschrijven met 'n „cavalier servant", voor Jacqueline te zoeken, waartegen maitre André geen bezwaar kan hebben. Als slacht offer wordt Fortunio, de derde klerk van maitre André, gevonden. Fortu nio vat echter helemaal vlam voor zijn schone meesteres en hij slaagt er al gauw in niet na de nodige verwikkelingen kapitein Ghavro- che van zijn voetstuk te stoten. Een nieuwe romantische illusie? Dat laat de schrijver in het midden, en dat kunnen wij, sceptisch of niet, ook doen wanneer het doek gevallen is. HET PRESENTEREN van het stuk JAZZ-AVOND VAN „THE BEAT" Zaterdagavond organiseerde jazz- sociëteit „The Beat" een jazz-avond, waaraan enkele combo's hun mede werking verleenden; ditmaal in het gezellige en goed gevulde „Padvin dershuis". Allereerst was er het huisorkest: het trio Koos Crama; hun kwalitei ten zijn ons al bekend van vorige ke ren. Vervolgens trad het huisorkest van de Dordtse jazz-sociëteit „Henk Buul and his Rhythm" op. Dit kwar tet o.l.v. Henk v. Buul bleek, zoals de naam reeds deed vermoeden sterk ritmisch te zijn ingesteld en vormde een hechte eenheid. De altsaxofonist heeft een felle, maar vaak rauwe stijl welke niet zo goed paste in een lang zaam nummer als „Over the rain bow", waarin men toch een iets mil dere toon verwacht. Him optreden werd besloten met een origineel ar rangement van de ,St. Louis Blues". Vervolgens trad het trio Leo We- nink met gast-altsaxofonist Jaap Lü- deke op. Jaap Lüdeke was weer „in vorm" en zorgde voor enige fraaie opgebouwde soli. Tijdens de pauze werden enige platen van de Am. trompettist Do nald Byard, die zoals men weet op 17 november in de Stadsgehoorzaal optreedt, gedraaid. is een daad van moed, cLie de ver wachtingen met onbeantwoord liet. Misschien werd er wat te opgelegd kluchtig gespeeld maar dat mocht 't geheel niet de charmante indruk ont nemen, die het van het begin al in genomen had. De regisseuse Anne Marie Prins is er in geslaagd om, af gezien van de vergefelijke slordighe den, het stuk volkomen tot zijn recht te laten komen. De décors, die de noodzakelijke soberheid hadden, en de goedgekozen fragmenten uit Fran se balladen waren voortreffelijke middelen om het stuk te begeleiden. Het dient gezegd te worden, dat de regisseuse een feilloos vermogen heeft getoond om de sensibiliteit van een zo gevoelig schrijver als De Mus set aan te voelen. Het succes vam de opvoering was niet in geringe mate te danken aan het voortreffelijke spel van P. P. de Reuver als Fortunio, die vooral in de laatste twee scènes een opmerkelijk sterke rol speelde. DE BEWEGELIJKE en charmante Hanneke Berg-Hengeveld speelde 'n uitzonderlijk goede rol. Met 'n veel heid van kleine accenten in gezicht, stem en gebaar wist zij de ontwapen de spontaniteit van Jacqueline toege wijd te vertolken. De overige rollen werden over het algemeen goed ge speeld. De décors die veel variatie mogelijkheden boden voor de opstel ling van de spelers, waren zoals het behoort zeer sober en suggestief. De Musset zelf bleef de grote figuur van de avond, omdat hij kans heeft ge zien van een min of meer afgezaagd gegeven een blijspel te maken, dat geen moment in het flauwe of plat vloerse verzeild raakte. Het Leids Studenten Toneel heeft hiermede be wezen verre verheven te zijn boven het gewone amateurtoneel en dit ligt zeker niet in de laatste paats aan de voortreffelijke regie, waarmee Anne Marie Prins de voorstelling heeft be- Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Mooi succes Leidsch Politie Muziekgezelschap Het Leidse- Politie Muziekgezel schap heeft zaterdag in Aalsmeer een bijzonder mooie prestatie geleverd door op het concours van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen de eerste prijs in de Vaandelafdeling (dit is de hoog ste afdeling) in de wacht te slepen met 105 punten. Een blijde dirigent Dick Anderson kon daarop het Fede ratievaandel in ontvangst nemen, een trofee, die tot nu toe door slechts drie van de 24 politiemuziekgezel- schappen van ons land werd veroverd. Het blijde gerucht was de musice rende Leidse politiemannen al voor uit gesneld en toen het korps onder vrolijke klanken binnenkwam werd het bij de stadsgehoorzaal opgewacht door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en commissaris J. Dreeuw's, die hun gelukwensen aanboden met dit mooie succes. BRIDGECLUB „SANS ATOUT" De standen na de 5e zitting van de onderlinge parencompetitie van de bridgeclub ,Sans Atout" luiden: (tussen - - de uitslag van de 5e zit ting): Groep A: 1. Echtp. Aenmeij 810 p. -158-2. mej. v. d. Zeeuw-v. d. Zeeuw 807 p. -141-3. Goutierv. d. Star 786 p. -155-4. mevr. Tielkemeijer v. Rhijn 783 -158-5. echtp. Vissers 776 p. -147-; 6. echtp. Brakel 758 -168- 7. echtp. Bernard 740 -156-; 8. dms. v. d. Zeeuw 718 -151-; 9. Cramav. d. Mark 707 p. -168-; 10. Ooijendijkde Jong 670 p. -112-; 11. Elingv. d. Drift 667 p. .145-; 12. JonkersDub- belaar 624 p. -126-; 13. La Lauv. Es 614 p. -119-; 14. dms. Bikv. d. Drift 609 p. -112-. Groep B: 1. Scheffersv. Kins 1015 p. -198-; 2. Huijsde Nie 953 p. -180-; 3. echtp. Schippers 944 p. -216-; 4. echtp. De Jong 925 p. -141; 5. Rijns burgerv. d. Oever 889 p. -193-; 6. v. Zwietenv. Zanten Sr. 888 p. -125- 7. Kopv. eBrge Henegouwen 884 p. -176-; 8. mevr. Cramav. d. Heu vel 880 p. -155-; 9. mevr. Altinkvan Zanten Jr. 884 p. -194-10. H. Ooijen dijkOoms 843 p. -153-; 11. Huls Sijpesteyn 805 p. -1551-12. echtp. lyiollema 795 p. -181-; 13. Bousie Stol 774 p. -175-; 14. mevr. PaesAl- tink 757 p. -180-; 15. dames Verkerk Hermans 688 p. -136-; 16. dames v. EgmondGroenewegen 556 p. -130-. OEGSTGEEST Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen electrotech- niek de heer H. W. de Haan. Het aantal doden tengevolge van de botsing tussen de vrachtauto en twee busjes, waarin leerlingen van een kweekschool te Groningen wa ren gezeten, hedenmorgen op de Rijksweg tussen Emmen en Gronin gen is inmiddels opgelopen tot acht. Van de vier zwaargewonden zijn hedenmiddag bezweken de meisjes Lies Everts en H. Switer, beiden uit Groningen. De namen van de andere zes om gekomen kweekschoolleerlingen zijn: de meisjes A. de Vries (Winscho ten) en C. Reeskamp (Groningen); de jongens P. Holtman (Thesinge), A. Rus, R. Leegsma en B. van der Velde, allen uit Groningen. Bij een instorting in een kolenmijn te Herbede in het Ruhrgebied zijn vandaag twee mijnwerkers om het leven gekomen. Volgens de directie van de betrokken „Lothringen"-mijn werden de twee mannen, 31 en 35 jaar en beiden gehuwd, op een diepte van 620 meter bij een instorting be dolven. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De mijnraad in Dortmund stelt een onderzoek in. in FEEST VAN DE LEIDSE KLEUTER In het kader van de festiviteiten rondom de herdenking van het 25- jarig bestaan van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen hebben zater dag ook de kleuters van de onder scheidene speeltuinverenigingen (in de leeftijd van 4 t/m 6 jaar) een wel iswaar wat verlaat doch niettemin geslaagd feestprogramma toebedeeld gekregen. Verdeeld over vier voor stellingen hebben ruim 600 kleuters in de grote zaal van „Den Burcht" zichtbaar en hoorbaar genoten van een kostelijke amusementsprogram ma, dat werd verzorgd door de be kende Leidse goochelaar „Anverdi", die met assistentie van tante Tonmy veel succes oogste als de goochelende clown „Toto" almede door de „Rile Brothers", twee komische cascadeurs in de rol van gooi- en smijt-maar- raak behangers. Na afloop van de voorstellingen ontvingen de kleine feestgangertjes een plastic herinne ringsbeker gevuld met snoepjes. Geslaagd Aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam is geslaagd" voor het examen kandidaats politieke en sociale wetenschappen mevrouw F. J. Post-van der Willigen te Leiden. Morgenmiddag, 5 november, tussen 2 en 4 uur is er weer een bijeenkomst voor de dames van de Vereniging „Sancta Veronica". Er ligt voldoende materiaal gereed bij de zusters Car- melitessen, die haar kamer voor dit werk beschikbaar stellen. Het adres is: Oude Vest 45, ingang Hazewind- steeg, 2e deur rechts. Tijdens een voetbalwedstrijd tus sen V.S.B. 2 en Quick Boys 5 op het sportveld van de firma Van Wijk aan de Kanaalweg, heeft de 30-jarige opperman P. Visser, wonende in Lei den, zijn linker onderbeen gebroken toen hij tijdens het spel gelijktijdig iet een andore speler naar de bal lapte. De E.H.D. vervoerde de heer Visser naar het Academisch Zieken huis. De huis-aan huiskolilekte voor het gehandicapte kind heeft 2800 opge bracht; de straatkollekte 1800. In het totaal is dus een bedrag van 4600 bijeengebracht. NIEUWE DIRIGENT BIJ „DE STEM DES VOLKS" Met ingang van 1 november j.l. is benoemd tot dirigent bij de Arbeiders Zangvereniging „De Stem des Volks" te Leiden de heer H. Briër. MAANDAG 4 NOVEMBER Adoptie Actie Lezing door mevr. Barthélemy voor de Bedrijfstechni- sche School, aanvang 20 uur. KI. zaal Stadsgehoorzaal. Iedereen is welkom. Leidse Schouwburg „The lady of larkspur lotion" en „Huis Clos" door Toneelgroep Centrum, aanvang 20 uur. KAB Wijk St. Joseph. Prijskla ver jas sen in de Maria Gijzensteeg. Aanvang 20 uur. DINSDAG 5 NOVEMBER Leidse Schouwburg „The lady of larkspur lotion" en „Huis Clos" door Toneelgroep Centrum, aanvang 20 uur. Peerke Donders. Aanvangscursus 19.45 uur in gebouw G.G. en G.D. aan de Mare. WOENSDAG 6 NOVEMBER Leidse Schouwburg „Dertig se conden liefde" door „Litteris Sa crum", aanvang 20 uur. Rozenkranskruistoeht 7 u. n.m. St. Petruskerk. St. Eloy Advieszitting 7.30-8 uur Chr. Sociale Belangen. VRIJDAG 8 NOVEMBER Nederlands Madrigaalkoor „Mes- se Solennelle" (Rossini) en opera „Die Kluge" (Carl Orff) in de Stads gehoorzaal, aanvang 19.45 uur. ZATERDAG 9 NOVEMBER Leidse Schouwburg „Dertig se conden liefde" door „Litteris Sa crum", aanvang 20 uur. Stadsgehoorzaal Muziekcon cours van 12-23 uur. De Lakenhal. Voorpremière van „Por tret van Andersen", literaire one-man- show van Albert Vogel voor K O. Aanvang 20.00 uur. LEIDERDORP De toneelveren. „Ons Genoegen" heeft in de loop der jaren in Leider dorp een bekende klank gekregen als de veren., die de feestavonden van de Oranjeveren, met haar to neelspel opluisterde. Niet altijd ech ter heeft ze de naam „Ons Genoe gen" gedragen. De veren, die dezer dagen haar 5e lustrum herdenkt, heeft haar ont staan te danken aan de oude Chr. Oranjeveren. Voor de feestavonden van de C.O.V. zorgden destijds een aantal leden die gezamenlijk een to neelstukje opvoerden. Uit deze groep is de gedachte gekomen een „Reci- teerclub" op te richten als onderaf deling van de C.O.V. De oprichtings vergadering was in mei 1939 en de eerste voorzitter was de heer Jac. de Jong. 24 Personen gaven zich op als lid. Na de oorlog werd de vereniging zelfstandig en wijzigde de naam in „Ons Genoegen". Ook trad zij toen meer naar bui ten op en speelden o.a. in Warns- veld, Arnhem, Sommelsdijk, Rotter dam en omliggende gemeenten.' Een succesnummer was „Voor één jaar butler", dat llx werd opgevoerd, „Het Witte Legioen" ging 7x. In die tijd sloot de vereniging zich ook aan bij de NATU, de Nederlandse Amateur Unie. Van de oprichters der vereniging is alleen de heer D. van Teylingen nog actief lid. Op vrijdag 8 november herdenkt de vereniging haar jubileum, waar overigens geen aandacht meer aan zal worden besteed, met een jubi leumuitvoering in het Dorpshuis van het Franse toneelstuk „Liefdes Duel" van Eugène Scribe en Ernest Legouvé. KETTINGBOTSING OP RIJKSWEG 4A Omstreeks tien uur gisteravond vond op Rijksweg 4A, ter hoogte van het Shelipompsbation een kettingbot sing plaats. De bestuurder van een kleine personenauto reed, na getankt te hebben bij het tankstation, de rij baan op, maar vergiste zich in de breedte van de rijbaan. Hij stopte en wilde kort daarop weer verder rij den, maar stuurde zijn auto te veel naar rechts, waar hij werd aangere den door een achteropkomende auto. Een tweede auto kon het wagentje ook niet meer ontwijken. De mate riële sohade was groot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Sportvereniging Meerburg, Eer ste algemene ledenvergadering van de RKSV „Meerburg" op 5 nov. a.s. om 8 uur in „De Drie Eendjes" voor alle bestuursleden en leden van de afde lingen gymnastiek, voetbal, wandel sport „Zwieten" en de zaalsporten (badminton en volleybal). Het bestuur rekent op een grote opkomst. Winkel- en woonruimte badcentruni Katwijk Gegadigden gevraagd voor koop of huur van winkel/woonruimte in een event, te bouwen winkel centrum in het badcentrum Katwijk. Br. onder no. 1498 Adv.bur. „Rijnland", Leiden, J. de Witt- straat 35. (Medegedeeld dooi nel KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT Aanhoudend zacht weer met af en toe wolkenvelden en hier en daar enige regen en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Overwegend ma tige wind tussen zuid en oost. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON geh. bew. onbew. motregen regen motregen regen mist half bew. mist zwaar. bew. zwaar bewolkt zw. bew. regen geheel bew. geh. bew. geheel bew. regen zw. bew. zwaar bew. zw. bew. half bew. licht bew. zwaar bew. zw. bew. half bew. PAUZE Heden: Karei Borromeus, geb. 2 okt. 1538 te Arona, t 3 november 1584 te Milaan. EEN KAMEEL DIE HET KLAAR SPEELDE. Uit het hoog-adellijk en nog altijd bulkend rijk geslacht van de Borro- mei stamt onze Karei van vandaag. Hij is een van die rijke kamelen die door „het oog van de naald" gingen. Op 21-jarige leeftijd werd hij door zijn oom, de paus, benoemd tot kar dinaal-staatssekretaris te Rome en tegelijkertijd tot aartsbisschop van Milaan (ofschoon hij nog geen pries ter was). Zijn inkomsten waren reusachtig. Zijn hofhouding weelde rig (150 man in fluweel!) H(j was bovendien knap van verstjand en ge zond van lijf. en leden. Gewoon ideaal! Het ging met hem echter geleidelijk glad de verkeerde kant uit, kapitalistisch bekeken. Hij leefde hoe langer hoe verstorvener, gooide zijn onmetelijke rijkdommen overboord, werkte zich practisch dood voor zijn mede-mensen. Op 46-jarige leeftijd was het met hem al bekeken. Toen was hij opeens weer de koning te rijk. PUZZEL 2 3 1 8~ 9 '0 12 13 14 18 19 20 1 21 24 25 "L 28 29 31 r (Advertentie) Marktberichten LEIDEN, 4-11. Groente Andijvie 22-31, kroten, gekookt 40, boerenkool 17-27, rode kool 11-18, groene kool 18-28, prei 20-33, spinazie 80-103, spruiten 30-71, tomaten 30-121, uien picklers 1630, id. drielingen 1930, id. middelfijn 1470-1480, witlof 60-103 p. 100 kg, bloemkool 35-92, knolselderij 15-32. sla 5-13 p. 100 skuks, boepeen 25-42 p. 100 bos. R'DAM, 4 nov. Vee. Totale aan voer 1821; vette koeien en ossen 1487. varkens 334; vette koeien prijzen: le 310-340, 2e 265-300, 3e 230-260; var- kens (lev. gewicht) 234, 232, 230; vette koeien: aanvoer, handel, prij zen: groter, kalm, 1ste kwaliteit prijs houdend, 2de en 3de kwaliteit ge drukt, prima's boven notering; var kens (lev. gew.): korter, vlug, hoger, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen van f 1.95-f 2.05 per kilogram. Nr. 532 Hor.: 1 stap, 4 stuk bouwland, 9 bedrijf van een toneelstuk, 11 plaats in Zeeland, 12 vuuraanbidders, 13 boom, 14 wijze waarop iets, inz. een kleiding- stuk, gesneden is, 15 trustee (afk.), 17 voorzetsel, 18 voorzetsel, 21 voornaamw., 23 de oudste profeet van Israël, 25 voor voegsel, 27 gem. in Limb., 28 interval van negen tonen, 30 zonder (Lat.), 31 duurzaam, 32 troefkaart. Vert.: 1 vader, 2 doornachtige plant, 3 streep over de huid, 5 graafschap in Engeland, 6 katholieke encyclopedie (afk.), 7 gem. in Gelderland, 8 over schot, 10 Europeaan, 16 gewoon letter type van de staande drukletter, 19 straf (Lat.), 20 de fijnste vederen, 22 zijtak Elbe, 23 voegwoord, 24 vlug, 26 ontkenning (Eng.), 9 scheik. element (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT Pardon juffrouw A'DAM, 4 nov. Vee. Aanvoer: 246 runderen. Prijzen: le kw. 3.40- 3.55; 2e kw. 3.20-3.30; 3e kw. 2.70- 3.10. Aanvoer varkens: 102. Prijzen: le kw. 2.75-2.95.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4