Leidse-Leiderdorpse Jazz-sociëteit contracteerde beroemde trompettist lekker en gezond OPTIMISTISCHE GELUIDEN OP ARKA-VERGADERING TE LEIDEN Activiteit van enthousiaste groep Laatste Berichten JOEGOSLAVISCHE DIRIGENT OP CONCERT TE LEIDEN Leidse universiteit Reünie Lyceum St. Bonaventura WELKE FILM DEZE WEEK? AG 2 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT De jazz-sociëteit „the Beat" ontplooit aardig wat activiteiten de laatste tijd (de twee geslaagde vorige jazz-avon- den); nu heeft men niet minder dan de uit Detroit (USA) afkomstige en op het ogenblik in Parijs verblijvende trom pettist Donald Byrd gecontracteerd voor een optreden in Leiden (zondagmiddag 17 nov. 14.15). Behalve in Amsterdam (van waaruit een uitzending zal zijn voor Vara's Jazz-magasine van Michiel de Ruyter)Den Haag en Utrecht, komt hij dus ook in Leiden. Donald Byrd heeft vooral veel in de Amerikaanse platenstudio's gewerkt. Hij speelde samen met om de voornaam ste te noemen de tenorsaxofonist John Coltrane, de pianist Horace Silver, de bassist Oscar Pettiford, en hij was daar buiten nog vast lid van Art Blakey's Jazz-Messengers. Vooral daardoor heeft hü hier in Nederland bekendheid ge kregen. Donald Byrd zal tijdens zijn Ne derlandse tournee begeleid worden door Nederlandse musici, te weten Pim Ja- Leidse Universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het examen kand. Ned. Recht: de heren R. J. E. Stam (Haarlem) en J. G. Tielenius Kruyt- hoff (Den Haag). BURGERLIJKE STAND Geboren: Leonardus Theodorus z.v. L. F. v. d. Krogt en J. M. de Haas; Maud Emilie d.v. J. Nauta en H. M. T. Barge; Monique Maria Johanna d.v. M. P. J. Kallenberg en J. M. v. d. Kwartel; Martinus Theodorus Hendrikus z.v. H. Heijn en A. M. L. v. d. Sloot; Ans d.v. G. J. Vrage en M. Hoogersteger; Alan Everardus Theresia z.v. L. C. M. Vliet Vlieland en C. T. Thomasse. Gehuwd: C. M. Schmidt en C. M. Meerpoel; H. G. Koekkoek en C. W Barendse; P. J. Bouwman en C. Beek man; M. Grootjans en P. G. Martens; D. Jansen en C. J. C. Stikkelman; W. D. Ouwerkerk en van der Laan; A. Hasenoot en A. Koree; G. A- W. Scholtes en G. M. Blom; J. van den Berg en H. M. Scholten; T. Wol kersen en J. Mulder; A. A. de Jong en C. M. Schraa; A. J. Olijerhoek en J. M. Groenewolt; H. de Klerk en E. M. Thiel. Ovqr leden: C. Schenk, 86 jr, wed. van K. W. P. Krom; J. van der Klugt, 58 jaar, man; W. F. Kanbier, 75 jaar, man; A. P. Hopmans, 38 jaar, man. BIOSCOPEN De films in de week van 1 nov.- 7 nov. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: De dolle generaal, 14 jaar. Dagelijks; 2.30, 7 00 en 9.15 uur Zondag. 2.30, 4 45, 7.00 en 9 15 urn Lido: Mannequins voor Scotland Yard, 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur Lm or: Als mijn slaapkamer kon spreken, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7 00 en 9.15 uur Zondag: 2 30, 4.45, 7.00 en 9.15 urn Studio: La commare Secca, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7 00 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Trianon: Eerst de vrouwtjes, 14 jaar. Dagelijks: 2 30. 7 00 en 9.15 uur Zondag 2 15 4.30. 7 00 en 9 15 uur Rex: Het mooiste meisje van -de we reld (t/m dinsdag), alle leeftijden; wo. en do.: De onverzoenlijken, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7 15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. VROUW BLEEK GEWURGD Sectie heeft uitgewezen dat de 65- Jarige boerin F. Peénstra-Vellinga afgelopen donderdag niet om het le ven is gekomen als gevolg van de brand die in de familieboerderij te Oldeboorn, Friesland, heeft gewoed. De anatoom-patholoog dr. Zeldenrust heeft vastgesteld dat ze is gewurgd. cobs, piano; Ruud Jacobs, Bas; Cees See slagwerk, en als tweede solist naast Do nald Byrd treedt Herman Schoonder- walt, bartiton- en alt-saxofoon, op. Relatie* „The Beat" kon Donald Byrd contrac teren, doordat de impressario Jaap v. d. Klomp („Persepolis") zijn manager de heer D. Kuil de vroegere voorzitter van de LJC) kende. „Te Beat" krijgt, en dat vinden de bestuursleden erg fijn, alle medewerking van overheidswege (politie etc.), alhoewel zij zonder sub sidie werken. De mannen hebben voor het seizoen een goed programma. Van avond zal er in het .Padvindershuis" Bestuur: vlnr. D. Kuil, manager, H. Schimmel, secretaris, E. Faber, voor zitter, R. Faber, penningmeester. (Dr. van Rhijnstraat, Leiderdorp) weer een jazzavond zijn, waar o.m. Henk van Buul and his Rhythm aan meewerkt. Een hartewens, aldus de voorzitter, de heer E. Faber, blijft het hebben van een eigen zaal, welke men zelf zou kunnen inrichten, waar „the Beat" vast gehuis vest zou zijn, met een eigen geluids installatie; desnoods zou zo'n zaal ge huurd kunnen worden; 't liefst zal men hem zelf willen exploiteren, zodat men er zelf altijd over zou kunnen be schikken, wat gunstig zou zijn voor het vaststellen van de data van de jazz avonden. Het bestuur is in ieder geval nu al blij om Donald Byrd te hebben kunnen contracteren. 't Was donderdagavond in de Stads- de Finale. Larado is de viooltechniek gehoorzaal voor de eerste keer, dat natuurlijk algeheel meester. De toon, de jonge JoeigosLaviscihe_ dirigent Lui- die hij op z'n instrumten ontwikkelt gi Sagrestano het Residentie-orkest is echter wat glasachtig. Zijn voor op zijn toemee door ons land diiri- dracht is knap, verstandelijk enigs- geerde. Op diit concert verleende de zins droog, zodat wij de poësie, en Spaanse violist Jaime Laredo zijn bewogen ontroering misten naast het medewerking. Deze was op 18-jarige sprankelend leven dat Mozart's werk Leeftijd prijswinnaar van het Con- doortrilt, cours Le Reine Elisabeth te Brussel. Men ving aan met het Concerto gros- Het orkest secundeerde uitstekend so in G, aan Pergolesi toegeschreven, en ving de voortvarende violist voor- Pergolese (17101736) is een van treffelijk op. Na de pauze bracht de de meest sprekende voorbeelden van dirigent een aan Leiden onbekend de Napelse sahooll. werk ten uitvoer n.l. de Symphonie De dirigent ging vóór, vol toewij- in D gr.t. van de op 20-jarige leeftijd ding en begrip voor de eigenschap- gestorven Spaanse componist Arria- pen van de barok, geïnterpreteerd S3 (1806-1826). Toen deze zijn sym- met volledige contrastwerking tussen fonie componeerde was hij nog maar de verschillende delen en een vaar- kee* ï°nS- Een veelbelovend jeugd- dig en beheerst antifoneren tussen wei"k, waarin de emotionele drijfve- de soliërende groep, het tutti en con- ren leidend principe zijn, en "tie tinuo; en fraaie opbouw van de fuga Seest ordenend werkzaam is geweest, in het laatste deel. Hierna speelde de hoorden van Sagrestano een In- solist Jaime Larado uit Columbia het nerlijk bewogen vertolking, met ver vioolconcert in G K.V. 216 van Mo- zadigde orkestklank in dit eenvoudige zart met z'n verrukkelijk Adagio; voorname muziekstuk. Tot besluit de een werk uit Salzburgsche tijd. Naar ouverture-fantaisie Romeo et Juliette vorm en inhoud draagt dit concert Tschaikowsky (daterend van weer z'n eigen merkteken, zonder iööyL orkestraal naspel van deel II en na In restaurant Van der Heijden hield de afdeling Leiden van de R.K. Amb- tenarenvereniging (ARKA) haar eerste ledenvergadering van dit seizoen. Bij de opening betreurde de voorzitter, de heer J. A. Detmers, het teleurstel lende bezoek van de leden. Hij wilde, hoewel hij ook de voetbalwedstrijd een factor van betekenis achtte, dit dan maar wijten aan het vertrouwen van de afwezigen in het bestuur. Vervolgens memoreerde spr. de resultaten van het overleg van het bedrijfsleven in de Stichting van de Arbeid, welke onge twijfeld een gunstige weerslag zal vin den in de besprekingen van het „Geor ganiseerde Overleg", dit is een soort Stichting van de Arbeid voor de amb tenaren, De drie centrales van de over- heidswerknemers zijn reeds gehoord door de minister en gelukkig hebben Succesvolle avond „Ende Dispereert Niet" Ter opening van het seizoen 1963- '64 belegde het Bestuur van „Ende Dispereert niet", de schoolvereniging van de Meisjes HBS „Louise de Co- ldgny", een culturele avond in de aula van de school, waarop leerlingen op een breed cultureel terrein naar vo ren traden. In haar welkomstwoord sprak de presidente, Yone van Gruting, haar vreugde er over uit, dat vele ouders op deze avond van hun belangstelling blijk gaven. Gedurende enkele uren hebben de leerlingen op soms uitmuntende wij ze hun kunnen getoond op het ge- lied van toneel, zang, ballet, caba ret en declamatie. De muziekleraar van de school, de heer H. Buurman, die met de Engelse lerares, mejuf frouw Evenblij de regie verzorgde, zei bij de aanvang, dat er naar ge streefd wordt de meisjes zoveel mo gelijk hun eigen ideeën te laten uit werken. Daar, waar nodig is geven de beide regisseurs hun adviezen, maar verder dienen de leerlingen zelf aan hun eigen denkbeelden vorm te ge ven. Deze avond, welke o.m. werd bijgewoond door Ge directrice, docen ten, oud-docenten, leden van het ou dercomité en bestuursleden van zus terverenigingen was een alleszins ge slaagd begin. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examen: doet. Engels: de heer W. N. de Jonig, Lei derdorp; doet. natuurkunde: de heer R. J. S. Harry, Scheveningen; doet. Scheikunde: de heren J. L. Strate- nus en J. W. A. v. d. Berg, beiden te Leiden; doet. geologie: de heer P. Maaskant, eveneens te Leiden. deze drie centrales een eensluidend standpunt ingenomen. Spr. hoopte dan ook op een spoedig resultaat, waardoor de wrange nasmaak van het eindeloos overleg en traineren van vroegere on derhandelingen spoedig verdwijnen zou. De notulen van de jaarvergadering van 14 juni jl.l brachten de secretaris, de heer G. J. M. Montanus, een dank baar applaus van de leden en 'n woord van dank van de voorzitter voor het acurate verslag. De secretaris wees er op, dat hij reeds contact had opgenomen met enkele personeelsleden van de uni versiteit om te trachten te komen tot een zelfstandige groep in de ARKA. De heer Detmers prees de secretaris voor zijn initiatief en hoopte dat dit spoedig resultaat zou hebben evenals de vorming van een landelijke groep in de ARKA. De grote actie welke in de ARKA lan delijk is ondernomen, heeft ook in de afdeling Leiden goede resultaten afge worpen. Het ledenaantal is door deze actie tot 316 gestegen. Na het bespreken van de beschrij vingsbrief voor het ARKA-congres van 12 en 13 nov. te Maastricht werden als plaatsvervangende afgevaardigden voor dit congres de heren G. L. le Rutte en H. W. Mom aangewezen. Bij de hespreking over het aanstaande winterprogramma stelde de heer J. Breuring voor om door deelneming met andere organisaties een goede avond in Schouwburg of Stadsgehoorzaal te orga niseren of zonodig naar een goede avond buiten de stad te gaan. De voorzitter haakte hierop gaarne in en na enige dis cussie kreeg het bestuur de opdracht eens te informeren naar de mogelijk heid om met belangstellende leden naar de musical „Oliver" te gaan. Bij de rondvraag verklaarde de heer Pley zich bereid op een volgende leden vergadering te spreken over zijn reis door Amerika en Canada, verlucht met een grote collectie dia's. Zondag 10 november wordt weer de reuniedag van oud-leerlingen van het St. Bonaventura-lyceum gehou den. Herdacht worden het 60-jarig kloosterjubilea van de paters Van Sasse van Ysselt en Jesse en het ko peren jubileum van pa ter-rector Geurts als rector van het gymnasium. De heer W. van Ommen treedt na ne gen jaar of als voorzitter van de reünie. Tijdiens het ontbijt zal het be stuur zijn candidaat voor het voor zitterschap bekend maken. De dag begint met de H. Mis om 10 uur in de kapel aan de Mariënipoelstraat, daarna 11 uur feestontbijt in de can- tine van het lyceum, daarna om half een algmene ledenvergadering. Om vier uur begint het „groot feest" in de cantine van het lyceum. In Leidse Pieterskerk Kath. priester sprak op „Hervormingsdag" In de Pieterskerk te Leiden is donderdagavond de „Hervorimngs dag" herdacht met een kerkdiens. ,waarin behalve ds. D. J. Vossers ah spreker optrad dr. L. van Noort Kruisheer, pastoor van de Leidse Studentenparochie. De bijeenkomst werd door onge veer 400 personen bijgewoond. Ds. Vossers zette uiteen wat de centrale kerkeraad aan de Hervorm de Gemeente bewogen had om op Hervormingsdag een katholiek pries ter als spreker uit te nodigen. Ieder, die thuis is in kerkelijk Ne derland weet, dat in beide Kerken veranderingen bezig zijn zich te vol trekken. Onze Kerk doet mee aan het gesprek in de Wereldraad en in de R.K. kerk is er een herwaarde ring van de reformatie. Waar dat zich openstelen voor el kaar op zal uitlopen, weet God al leen, aldus ds. Vossers. Het moet ons er niet in de eerste plaats om te doen zijn een betere verstandhouding te bereiken, maar ons te onderwerpen aan Jezus Christus, die de weg, de waarheid en het leven is. Dan groeien wij in elk opzicht naar Hem toe, Die het Hoofd is, en hoe dichter naar Hem, des te dichter naar elkander. Pastoor Van Noort begon zijn toe spraak aldus: „Al behoren wij niet tot dezelfde Kerk, wij behoren wèl tot de gemeen schap van in Christus gedoopten", „Dit heeft gemaakt, dat ik hier als gast in uw midden mag zijn. De pastoor herinnerde aan de vele misverstanden, die in de loop der eeuwen zijn ontstaan in de christen heid. „Wij zullen moeten afrekenen met de karikaturen die we van el kaar hebben gemaakt; zullen als christenen elkaar weer moeten gaan verstaan: de liefde tot ieder mens die in geloof en doop onze naaste is". Het verslag van het Leids Stu dententoneel moet wegens plaats gebrek op de krant van maandag aanstaande wachten. OEGSTGEEST Zwaargewonde man moest half uur wachten op vervoer Een half uur heeft gistermiddag een ernstig gewonde en hevig bloe dende man op het wegdek van de Dorpsstraat te Oegstgeest moeten wachten tot een ambulance hem naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden zou vervoeren. De twee ambulance auto's van Oegstgeest bleken toen de melding van het ongeval binnen kwam niet beschikbaar. Voordat de Leidse GGD opgeroepen en gearri veerd was. was inmiddels een half uur verstreken. Omstreeks 12 uur slipte de 44-ja- rige heer J. H. uit Rijnsburg met zijn bromfiets op het kruispunt Almonde- weg-Dorpsstraat. De man viel op zij/» achterhoofd, bekwam een hevig bloedende hoofdwonde en bleef be wusteloos Liggen. Mert een zware hersenschudding, vermoedelijk ook een schedelbasisfractuur, is het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht. TER AAR In verband met het verminderen van de aanvoer van de tomaten, wordt in de komende week, alleen op maandag en vrijdag exportveiling J. KORTMANN van dit produkt gehouden. LUXOR KLEURIG FAMILIE VERHAAL Hoewel Frank Sinatra zo langzamerhand te oud wordt voor lady-killersrollen, kan de toeschou wer nog plezier beleven aan zijn laatst füm „Come blow your horn", in het Nederlandse vertaald als „als mijn slaapkamer eens kon ver tellen. De titel is wel toepasselijk, al dekt zjj de inhoud van de film be paald niet geheel. Intrigerende titels zijn er al sinds de Romeinen (en lang daarvoor) dat „het volk bedrogen wü worden". Frank Sinatra speelt hier de rol van de losbol, de jongen die tot verdriet van zijn vader maar geen geregeld leven wil gaan leiden. Hij heeft een jongere broer, drie dezelfde kant op gaat, maar als Franky dat merkt, ziet hij zichzelf in zijn ware gedaante; hij valt het meisje waar hij het meest van hield in de armen en is weer de goede zoon voor zijn kunstfruit pro ducerende vader en zijn bedisselen de moeder. Van beide ziet men leuk spej. Als goede concurrent voor de televisie is deze film in volle kleur en op breed scherm uitgevoerd. De KFC wees in haar beoordeling de landelijke keuring, die „alle leeftij den" noemde van de hand. Het werd achttien jaar wegens de aard van enige slaapkamerscènes. Feitelijk zouden alle films, waarin de pokdalige en voor velen impo sante Eddie Constantine opereert, wel „Eerst de vrouwtjes" mogen heten. We mogen van Eddie niet anders verwachten. Het heeft nooit iets met een „grote liefde" te maken, daar voor heeft het te weinig om het lijf. Ook nu zijn het weer de „vrouwtjes", die nergens „vrouwen" worden. Een Parijse zakenman heeft zijn compag non gedood. Een auto-ongeluk moet de misdaad camoufleren, maar de jonge weduwe van de vermoorde slaagt erin, zich meester te maken van bewijsstukken. Samen met Eddie gaat zij zakenman Griffin ontmaske ren. Die gebeurt (gelukkig) niet in alle stilte en voor de politie zich over de moordenaad en zijn makkers kan ontfermen Wordt er in de overtref fende trap gevochten. Niets blijft er heel. Hiervoor staat Eddie garant. Deze film met weinig gezichtspunten kan gezien worden door liefhebbers boven de veertien. Er is spanning genoeg en daar is het toch maar om te doen. STUDIO: HET GEBEURDE AAN DE TIBER Aan de Tiber wordt 't lichaam van een ongunstig bekend staande vrouw gevonden. De politie staat aanvanke lijk voor een raadsel, maar na enkele dagen kan de politie een serie men sen gaan verhoren, die op de be wuste avond van de moord zich op gehouden hebben in een nabij gele gen park. Uit de vele getuigenissen lukt het de politie de identiteit vast te stellen van de moordenaar en kan men tot arrestatie overgaan. De film van Bernardo Bertolucci laat achter eenvolgens de getuigen en hun be levenissen op de dag van de moord, zien. Een boeiend filmwerk is het niet ge worden. Van enige spanning is nau welijks sprake, omdat het geheel in afzonderlijke stukken is gehakt, de verschillende personen niets met el kaar hebben uit te staan en een enigszins verrasende pointe totaal ontbreekt. De KFC achtte deze lang dradige en saaie rolprent toelaatbaar voor personen boven 18 jaar. Op de van haar bekende charman te en dikwijls ontwapende wijze ver tolkt Doris Day de hoofdrol in de circusfilm „Het mooiste meisje van de wereld". Als dochter van een cir cusdirecteur werkt zij samen met haar vader hard om van het circus Wonder een der mooiste shows van de wereld te maken, met als grootste atraotie de olifant Jumbo, die een fantastisch muzikaal nummer uitvoert waarvan Kitty Wonder (Doris Day) de dompteuse is. Een concurrerend circus wil de oli fant kopen en stelt daartoe alle po gingen in het werk. Als dat niet vreedzaam lukt neemt men minder oirbare middelen te baat door te pro beren de financiële moeilijkheden van Pa Wonder uit te buiten. Edoch, die zoon van de intrigerende circusdi recteur wordt verliefd op Kitty en wil zijn vader van het plan, het cir cus Wonder op te kopen afbrengen. Circus Wonder gaat ten onder; al leen de vader, Kitty en een oude ge trouwe gaan nu op eigen houtje met een circusattractie het land door. Na tuurlijk komt het tussen Kitty en Sam, de zoon van de concurrent, in orde en dat kan iedereen gaan zien. LIDO: PSEUDO-AGENTEN Het gebeurt niet vaak, dat politie en onderwereld eendrachtig samen werken. .Mannequins voor Scotland Yard" laat zien, dat iets dergelijks misschien wel ietwat vreemd, maar toch wel degelijk mogeilijk is. Het doel, waarnaar beide partijen stre ven is het onschadelijk maken van een groepje bandieten, dat misbruik maakt van het ontzag, dat een poli- tie-uniform zelfs bij onderwereldfi guren pleegt te wekken. Met een air van „Julie zijn er gloeiend bij" ma ken de pseudo-agenten. hun collega boeven de buit van een kraak afhan dig. Dat een dergelijke geschiedenis slechts aan een Engels brein kan ont spruiten is zonder meer duidelijk, 't Is een kolderieke rolprent geworden, waarin het Engelse politie-apparaat enkele fikse vegen uit de pan krijgt. Liefhebbers kunnen mits zij ouder zijn dan 14 jaar, deze week voor een voortreffelijk staaltje van Engelse humor terecht in het Lido-theater. Onder regie van Vittorio de Sica zijn in Milaan de opnamen begonnen voor de film „Gisteren, vandaag, morgen". De hoofdrollen worden ver tolkt door Sophia Loren en Mercello Mastroianni. Op de foto hoven Sophia en Marcello tijdens de opnamen in een Rolls Royce. De foto onder legt de nadruk op het hoedje van de filmaktrice.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3