PER 1 JANUARI GAAT MELKPRIJS OMHOOG DE SISSENDE SAMPAM! de geluidsmuur DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Produktschap Zuivel: coördinatie gewenst De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, wil van een verdere verhoging van de melkprijs niet eerder weten dan m.i.v. 1 januari 1964. Hij heeft dit gisteren medegedeeld aan het bestuur van het Produktschap voor Zuivel, dat een audiëntie had aangevraagd. Noch van de kant van het Produktschap noch van de zijde van het ministerie van economische zaken kon men nu reeds voorspellen, hoe groot de verhoging van de melkprijs per 1 januari zal zijn. Het Produktschap voor Zuivel heeft dit medegedeeld in een communiqué dat als volgt luidt: „Het bestuur van 't Produktschap- voor Zuivel is vanmorgen door de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen in audiën tie ontvangen. Tijdens dit geïprek is onder de aandacht van de minister gebracht, dat een aantal kostenfac toren in de consumptiemelksector aanzienlijk is gestegen. Dit maakt per 3 november a.s. een grotere ver hoging van de eonsumenten-priizen voor consumptiemelk noodzakelijk, dan de twee cent per liter, die door de centrale overheid is toegestaan i.v.m. de verhoging van de verreken- prijs. De minster erkent de noodzaak om op grond van bedoelde kosten stijgingen de consumentenprijs te herzien. Hij geeft er echter de voor keur aan de uit dien hoofde ver hoogde prijs eerst per 1 januari 1964 in te voeren. Bij de vaststelling van deze prijs zal dan tevens rekening kunnen worden gehouden met de door dit uitstel verkregen financiële achterstand voor de consumptie- melkbedriiven vanaf 3 nov. 1963. Van de zijde van het Produktschap van Zuivel is er in dit verband nog op geattendeerd, dat per 1 januari dan tevens rekening zal moeten wor den gehouden met de mogelijkheid, dat de te verwachten loonmaatre gelen een verdere verhoging van de melkprijs noodzakelijk zullen ma ken". Meer coördinatie In zijn gistermiddag gehouden ver gadering heeft het bestuur van het produktschap besloten in brieven aan de ministers van Landbouw en Economische Zaken aan te dringen op meer coördinatie als in de toe komst weer sprake is van verhogin- Prijzenbeschikking voor brood De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben een prijzenbeschikking voor brood afgekondigd, omdat voor ver schillende broodsoorten prijzen wor den berekend, die uitgaan boven het niveau, dat tussen het ministerie van Economische Zaken en de Neder landse Bakkerij Stichting is over eengekomen, zo heeft het ministerie van Economische Zaken bekendge maakt. Volgens de beschikking mag met ingang van vandaag, 31 oktober, brood niet tegen hogere prijzen wor den verkocht dan die welke golden op 10 juli 1963; vermeerderd met de beide verhogingen van 1 cent per hoeveelheid van 800 gram, die resp. op 30 augustus en 14 oktober werden toegestaan. De beschikking is niet van toepas sing op kleinbrood, roggebrood, ro zijnenbrood en krentenbrood, Het besluit van de ministers is opgeno men in de staatscourant van giste ren. gen van de consumentenprijs voor melk op grond van verhoging van de verrekenprijs voor de boer dan wel op andere gronden. Kort na el kaar komende verhogingen van de consumentenprijs veroorzaken reac ties bij het publiek en komen de melkafzet niet ten goede, zo meent het produktschapbestuur. Veilig gebruik Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten (Advertentie). Hulshoff breedtetapijten Spui 56 's-Gravenhage if RADIO TELEVISIE GANGETJE 12 Advti ivntie) Familiefeestje Het Noordlimburgse dorpje a Broekhuizervorst staat een flinke invasie te wachten. Za- x terdag 20 november komen daar namelijk rond 150 leden van de familie Hermkens, van wie het vaderhuis in Broek huizen vorst stond, bijeen. De drie dochters en de zes nog in leven zijnde zonen evenals alle kleinkinderen met hun echt genoten en verloofden van het inmiddels overleden echtpaar Hermkens-Pauwers staat een uitgebreid programma te wachten. Zaterdagmiddag om 14 uur begint- de repetitie van de eigen fanfare die ruim der tig man sterk is en op een vol ledige bezetting van instru menten kan bogen. Om 15 uur volgt de voetbalwedstrijd Bra bant-Limburg. In het Brabant se familieteam komen de spe lers uit Eindhoven en Handel; de Limburgse spelers komen uit Broekhuizen, Venlo, Velde en Broekhuizervorst. De reu- nisten komen verder uit plaat sen als Amsterdam, Maastricht Vught, Nijmegen en Vierlings beek. Na de voetbalwedstrijd verzorgt de familiefanfare een concert, 's Avonds om zes uur wordt. in. de parochiekerk een Heilige Mis opgedragen voor de overleden familieleden, waarbij de reünisten voor de gezangen zorgen. Na een kof fietafel begint een grote feest avond die door een jazzorkest- je, uiteraard geformeerd uit familieleden, wordt opgeluis terd. V oorschotuitkeringen zuivelfonds Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft het besluit geno men, uit het voor de periode 3 no^ vember 1963 t.m. 4 april 1964 inge stelde zuivelfonds een voorschotuit kering te doen verlenen van 3.- per 100 kg melk met 3,7 pet. vet. De voorschotuitkering uit het zuivel fonds voor het jaar 1962-1963, dat per 2 november wordt afgesloten, be droeg circa 2-60 per 100 kg melk met 3,7 procent vet. Bovendien heeft het bestuur aan de minister van landbouw en visserij geadviseerd, over de periode 3 no vember 1963 t.m, 4 april 1964 een voorschotuitkering op de melkprijs toeslag uit het lapdbouwegalisatie- fonds te verlenen van circa 4,50 per 10 kg melk met 3,7 pet vet. De voorschotuitkering uit het landbouw- egalisatiefonds voor het aflopende melkprijsjaar bedroeg 4.- per 100 kg melk met 3,7 pet vet. Voorts is besloten, zo spoedig mo gelijk de sluituitkering uit zuivel fonds XIV te laten uitbetalen. B.S.A. KLOP, HOOFD BELASTuC TE LEIDEN, GEPENSIONEERD Grote waardering voor deskundigheid en belangstelling Vanochtend vond in het belas tinggebouw aan de Breestraat 40 het afscheid plaats van de heer B. S. A. Klop, hoofd der inspectie belastin gen, le afd. te Leiden, die vandaag deze dienst met pensioen verlaat. Voorafgegaan door de ruitersport vereniging „Ros-Fiscaal", o.l.v. de heer P. J. Swaak gevormd uit de Personeelsvereniging der Belasting dienst, werd de heer Klop met z'n echtgenote van zijn woonhuis aan het Van Vollenhovenplein afgehaald, waarna de stoet te omstreeks 10 uur aan de Breestraat arriveerde. De eerste spreker op de afscheids bijeenkomst was de heer J. Lubbers, inspecteur-titulair, voorzitter van het personeelsfonds en waarnemend hoofd der Inspectie. De heer Lubbers roemde de grote deskundigheid waar mede de heer Klop vele jaren 's Rijks Belastingen gediend heeft. Een groot aandeel heeft de heer Klop ook ge had in de voorbereidingen voor het belastingkantoor aan het Stations plein. Menselijke relatie. Mr. H. J. Dirks, hoofdinspecteur rtiulair, dankte de heer Klop voor zijn warme belangstelling voor het personeel, wier persoonlijke zorgen hij altijd wilde kennen en zo moge lijk verlichten. „U zocht altijd naai de zuiver menselijke relatie, aldus mr. Dirks, Achtereenvolgens spraken nog woorden van waardering en dank de heer Ham, namens het con trolerend personeel, de heer H. J Devilee. namens het administratief personeel en de Kohierencentrale, de heer J. S. Bongers, namens het per soneel van de buitendienst en de heer W. F. ter Schiphorst, voorzitter van de personeelsvereniging „De Sleutelring". De heer G. J. Gans, hoofdontvan ger. dankte de heer Klop voor de goede samenwerking, die er steeds is geweest tussen deze twee diensten in Leiden. Deze goede samenwerking was in niet geringe mate toe te schrij ven aan de heer Klop, die ook voor de ontvangende instantie een groot autoriteit is. (De heer Klop is onder meer auteur van het boek „De in vordering", een handleiding voor de ambtenaren, die de Wet op de Invor dering moeten uitvoeren.) Van de directie uit Utrecht, waar onder Leiden resorteert, waren aan- wzgi de heer P. T. Both, hoofdcontro leur en de heer J. Stegeman, hoofd commies-secretaris. Door de dienst werd aan de schei dende hoofdinspecteur een fotoalbum gezand geschenk? 'n lists! (Advertentie) Paardrijdende belastingmensen, verenigd in het „Ros Fiscaal" haal den hedenmorgen het echtpaar Klop af bij hun woning aan het Van Vol lenhovenplein voor een rijtoer naar het Belastingkantoor op de Bree* straat, waar de afscheidsbijeenkomst werd gehouden. lW@i9C> L *aniWg Behoud van Uw tanden. 75ct-fIr (Advertentie) aangeboden, dat werd samengesteld door de heer L. Oostenbrug. Dankwoord. De heer Klop zeide in zijn dank woord. getroffen door de hulde, dat deze dag niet onverwacht voor hem was. Hoewel hij zijn afscheid lang heeft zien aankomen, was het wel een zwaarwichtige dag. Hij was dankbaar dat hij de dienst in goede gezond heid, in welstand en op eervolle wij ze kon verlaten. Alvorens aan een nieuwe levensfase te beginnen blikte de heer Klop nog eens terug in het verleden en op zijn loopbaan. De scheidende hoofdinspecteur besloot met zijn grote dank en waardering uit te spreken vxoor de. medewerking in de afgelopen jaren en de waardering die hij deze dag had mogen onder vinden. Hierna kreeg het personeel nog de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de heer Klop. Een druk bezochte receptie o.m, ook burge meester F H. van Kinschot was aanwezig, bewees, dat de heer B. S. A. Klop in zijn 13-jarige Leidse ambtsperiode de achting en vriend' schap van velen verworven heeft. Leidse universiteit Gisteren is gepromoveerd tot doc tor in de Geneeskunde op proef schrift getiteld„Het endometrium van de muis" (een enzym'histoche- misch onderzoek) de heer F. B, Lam mes, geboren te Amsterdam in 1934 en thams wonende te Leiden. Pro motor was prof. dr. A. Schaberg. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de Wiskunde en Natuurweten schappen op proefschrift getiteld: „The absorption of ammonium and nitrate by perennial rye-grass", de heer J. C. Lyclama, geboren te Hil- legom in 1926 en thans wonende te Oegstgeest. Promotor was prof dr. A. Quispel. Geslaagd voor het examen: doet. Bioilogie: mej. A. M. v. d. Poel (Den Haag), eum Lande. Vakraad Metaal over nieuwe CAO Na afloop van de gisterochtend gehou den vergadering van de Vakraad voor de metaalindustrie is het volgende com muniqué uitgegeven: „De Vakraad voor de Metaalindustrie heeft zich in zijn heden gehouden ver gadering opnieuw beraden over een nieuwe cao ingaande 1 januari 1964. Bij de besprekingen is uitgegaan van de door de werkgevers- en werknemers* organisaties ingediende wijzigingsvoor» stellen, alsmede van het in de Stichting van den Arbeid bereikte akkoord. De besprekingen hebben goede voort gang gemaakt en zullen worden voort gezet op 12, 18 en 25 november a.s." Carel Briels wegens kaakslag veroordeeld Carel Briels is gistermorgen door d-e politierechter te Arnhem veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van zeven dag en 'n boete van 100 gulden, omdat hij tijdens 't W aiterloo - festij n in het Goffertsta- dion in Nijmegen de Nijmeegse arts W. Nuver een kaakslag heeft gege ven. Pe raadsman van Carel Briels, mr. Benno Stokvis uit Amsterdam, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S RKK: 18.00-19.15 Plechtige Hoog mis uit de kerk van de H. Bavo te Harmeien. AVRO: 19.30 Roos-ter, progr. v. d. rijpere jeugd. NTS: 20.00 -20.20 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 In Avro's Televizier. 20.45 Pro gramma over Richard Boone. 21.35 Voor de. vuist weg, amus. progr. NTS: 22.35-22.40 Journ. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 15,00 Pastorale, een uitvoe ring in zwart en wit van het gedeel te uit de muzikale tekenfilm Fanta sia. 15.25 Onder de loep: filetalis- tisoh allerlei. 15.45 Muziek voor de teenagers. 10.00 Alles draai om moe der: Rijles, tv-feuilleton 16.26 Haba- tales, tekenfilm. 16.30 Dier in 't vi zier, progr, over dieren. 17.00-17.45 V d. kinderen. 19 30 Lassie: Storm, tv-fikn. 19.55 Het Manneke. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20,20 Memo, act. 20.35 Er valt een ster, televisie-musical. 21.35 Hoe be staat het, populair wetenschappelijk progr. 22.05 De Beverly Hillbillies: De Clampetts in hun nieuwe huis, tv-film. 22.30 Morgen is het zondag. NTS: 22.40-22 45 Journ. naar de film „the sound barrier" „Dag Factor", hoorde ik Tony naast mij mompelen, „goeid ouwe Factor, nog steeds dezelfde vrolijke paljas." Ik wenste in stilte dat hij zou ophouden, want ik voorzag dat ik in de houding verre de mindere zou zijn van Factor. We werden met gepaste vreugde door hem ontvan gen en hij ging ons voor door het huis. „Jij lóópt, sufferd", fluisterde Tony achter me, „je moet schrij den." Ik werd een beetje kwaad om dat ik er niets voor voelde een fi guur te slaan. „Doe niet zo stombur- gelijk", snauwdé ik achterom. „Neem me niet kwalijk hoogheid", deed Tony gekwetst. „Ik zal jou nóg eens meevragen. Je loopt meteen over naar het groot-kapitaal. „Met myn zakdoek voor mijn gezicht, een niesbui simulerend, kwam ik voorbij de uitgestreken Factor. De kamer was groot, en smaakvol ingericht. De hand van Susan, dacht ik. In een diepe fauteuil lag ver onderuit ge schoven een tengere, donkere jon gen. Hij las een boek, dat hij echter snel weglegde toen hij ons zag. Hij kwam ons tegemoet met een ver wonderde en verheugde uitdrukking op zijn scherpgesneden, meisjesach tig blank gezicht met de donkere ogen. „Sue, ik wist niet dat je ko men zou. We dachten hier allemaal dat jullie wel geen verlof zouden kunnen krijgen." „Een paar dagen maar Chris, in ieder geval lang genoeg om je nieu we zwager aan je voor te stellen. En dit is een goede vriend van Tony en my, David Burnside." De jongen keek ons onderzoekend aan, toen hij Tony en mij een hand gaf. „Gaan jullie er bij zitten", hij wuifde in de richting van een paar fauteuils. „Willen jullie wat drinken?" „Waar is vader?" vroeg Susan. „Zit daar al een uur te kletsen met een vent van het departement". Chris' vinger wees over zijn schou der naar een gesloten deur, waar achter gedempt stemmengeluid klonk. „Ik moet hem ook even spre ken, maar die vent wil niet opkras sen." „Waarom ga je nop tóch bij de R.A.F., Chris?" vroeg Susan bezorgd Ik merkte dat zij in haar optreden tegenover haar jongere broer iets moederlijks had. Van Tony had ik al eerder gehoord dat Susans moe der een paar jaar geleden overleden was. „Waarom ga je nu tóch bij de R.A.F.? Je wilde immers veel liever op de vloot?" Chris trok een minachtend gezicht. „Ik ken iemand die zich een Ridge- field op een schip gewoon niet kan voorstellen." „Hij heeft je tooh niet gedwon gen", vroeg Susan verontwaardigd. „Welnee", schamperde de jongen, „hoe kom je daarbij. Hij heeft het me gewoon voorgesteld, zoals hij al tijd alles aan iedereen voorstelt, je kent dat. Ik heb al een tijd vliegles sen." „Heb je al solo gevlogen?" infor meerde Tony belangstellend. „Morgen. Van die mijlpaal in de geschiedenis van de luchtvaart kun nen jullie dus getuige zijn." „Hoeveel uur heb je nou gelest?" vroeg Tony verder. „Nou, heel wat", de jongen kreeg een lichte kleur. „Veertien uur Ti ger Moth et Fletcher. Dat is een van vaders testpiloten". „Veertien uur, dat valt nogal mee", zei Tony hartelijk. „Ik ken verschillende kerels, die er wel twintig over gedaan hebben voor ze solo mochten", „Dan waren het beslist geen Rid- gefields. Vader had jaren geleden maar twee en een half uur nodig". „Ja. goeie morgen", deed Tony achteloos alsof dat niet de minste indruk op hem maakte. „Op wat ze vroeger vliegtuigen noemden was je met een paar uur uitgeleerd." „Misschien heb je wel gelijk", aar zelde Chris. Er was twijfel en hul peloosheid op zijn gezicht. „Maar als je je niet zeker voelt, moet je het morgen niet doen", zei Susan drin gend. Vrouwelij k-impulsief sprak zij uit wat Tony en ik ook reeds ont dekt hadden maar wat wij beter vonden te verzwijgen. „Ik kan toch niet eeuwig blijven lessen", zei de jongen moedeloos. „Maar het is zo gek, weet je, ik word steeds luohitziek." Hij kreeg weer een kleur alsof hij zich voor deze bekentenis schaamde. „Als dat alles is," loog Tony lucht hartig, „dat had ik na honderd vlieg uren nog." Susan keek hem aan. Ze wist dat hij loog en ze begreep dat hij bezig was Chris een riem onder het hart te steken. Met haar recht lijnige logica zag ze niet in, waarom iemand aangemoedigd moest worden tot een daad, die hij eigenlijk niet durfde te doen. En even logisch was het voor haar om te zeggen: „Ik zal er met vader over spreken, dat hij je morgen niet solo moet laten vlie gen". „Als je dat maar uit je hoofd Laat", stoof Chris op. „Hij zou denken, dat ik bang was. En dat is hef niet, waar achtig niet, Sue. Ik heb er al eens over gedaahl om hem te vragen of ik dienst mag nemen bij de comman dotroepen bijvoorbeeld. Alleen al om te laten zien dat het geen kwestie van lef is. Dat is juist de moeilijk heid, lef hebben is niet van zo'n giroot belang; het gaat er om of je voor het vliegen geboren bent of niet. En vadfr kan zich niet voorstel* len, dat een Ridgefiel'd daar w©l eens niet voor geboren zou kunnen zijn. En jij kent vader, Sue, ik zou hem voor geen geld ter wereld die des illusie willen bezorgen." Hij keek Tony aam alsof hij bij hem 't meeste begrip verwachtte. Tony kuchte om tijd te winnen. „Is dat niet allemaal een beetje erg, hoe zal ik het ne men?"; hij zocht voorzichtig naar zijn woorden: „een beetje erg nobel, een beetje te veel zelfopofferend. Als ik nou eens met je vader praat. Hij zal het van mij misschien beter kun nen hebben omdat ik tenslotte zelf ook vlieg. Ik geloof dat hij even trots op zijn zoon kan zijn als die zijn prestaties op de grond en niet in de lucht verricht", Chris antwoordde niet. Hoofdschud dend keek* hij voor zich uit. „Stil", zei Susan, „hij gaat weg." Uit de andere kamer kwam het geluid van een dichtslaande deur. Het stemmengegons was opgehou- houden. Zwijgend zaten we daar en keken naar die gesloten deur waar door hij straks zou binnenkomen. Ik kreeg bij voorbaat een hekel aan John Ridgefield. Alles wat ik tot nu toe over hem had horen vertellen, was niet bepaald vleiend geweest. Chris, een kind nog, hulpeloos en ten ger weggedoken in de grote fauteuil, vormde al geen levend bewijs van Johns paedagogische gaven. En ver der deze hele sfeer van bijna vrees achtig afwachten; ik begon te gelo ven dat Eddy er tooh niet zo ver naast was geweest: een lamstraal, een eigenzinnige dwarskop.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2