Voorlopig geen oplossing voor onbevredigende telefoonsituatie TWEEDE KAMER OVER AFLUISTEREN VAN TELEFOONGESPREKKEN BOGAERS GEPREZEN OM ZIJN BOUWBELEID WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT DIRECTEUR-GENERAAL P.T.T.t De directeur-generaal der PTT, prof. ir. G. H. Bast, heeft gis termiddag tijdens een lunchbijeenkomst van het departement 's-Gravenhage van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over wat hij zelf noemde „een voor hem niet erg ver heugend onderwerp: de onbevredigende situatie op hét gebied van de telefoon in ons land." Zijn onderwerp had tot titel perspectieven van de PTT in de periode 1960-1970, omdat hij ook in beschouwing wilde nemen hoe enige jaren geleden deze periode in perspectief is gezien. Hij zeide geschrokken te zijn van het verschil tussen de toenmalige prognose en de realiteit zoals die zich op dit moment laat voorzien of reeds heeft gemanifesteerd. Als er geen ernstige teruggangverschijnselen te wachten zijn, zullen de nieuwe prognose-cijfers voo$ 1970 meer kans lopen te worden over schreden dan te hoog te blijken. Het ziet er thans naar uit, dat in het midden van dit decennium de gemiddelden van deze prognoselijn 1960- 1970 bereikt of reeds overschreden zullen worden. De vraag naar aansluitingen bij toenemende welvaart, aldus prof. Èast, vertoont de laatste jaren een extra stijging boven hetgeen struc tureel werd verwacht. De meeste Westeuropese telefoonbedrijven heb ben na de tweede wereldoorlog te kampen gelhad met grote herstelpro gramma's, toen het economische her stel de vraag naar de telefoon reeds weer sterk deed toenemen. Vele PTT-diensten kampen daardoor nog met achterstand. In ons land is deze situatie blijven aanhouden. De rege ring heeft gemeend bij het afrem men van de hoogconjunctuur in de afgelopen jaren de investeringsbe dragen ook in deze sector te moeten bevriezen op ongeveer het in 1961 bereikte niveau.. GEVOLGEN. Tweeërlei gevolgen heeft zij des tijds mijns inziens niet of niet in volle omvang overzien, aldus prof. Bast. Kritiek achteraf is gemakkelijk, zo- zeide hij. Maar in de eerste plaats is er tot dusver geen teruggang van enige betekenis gevolgd en zeker niet in een vorm, die ook maar enigszins afbreuk heeft gedaan aan de vraag naar telefoonaansluitingen. Een pe riode, waarin weer gemakkelijk kon worden ingehaald, heeft zich tot nu toe niet voorgedaan. In de tweede plaats heeft de regering zich niet voldoende gerealiseerd, zo meende spreker, dat de gevolgen van een be perking in de investeringen voor de telefonie eerst enige jaren later merk baar worden. Prof. Bast zeide dg in druk te hebben, dat te veel het con juncturele effect en te weinig de structurele groei in de aandacht is geweest, evenals dat bij de eerdere prognose het geval is geweest. Een sterke stimulans voor de groei van de vraag naar telefoon ligt voorts in het feit, dat de kos ten voor de gebruiker relatief aan zienlijk lager liggen dan voor de oorlog. BEHOEFTE. Voor de huidige situatie en de eerstkomende jaren is het pobleem van de realisatiemogelijkheden prak tisch van veel meer belang dan de exactheid van prognoses op het ge bied van de vraag. De verwachte be hoefte omstreeks 1970 wordt thans, onder bepaalde premisses, geschat op 2.400.000 aansluitingen (thans zijn er 1.3 miljoen aansluitingen). Hoeveel aansluitingen werkelijk realiseer baar zullen blijken, moet worden af gewacht. Het vraagstuk van het inhalen van de achterstand is nu een probleem geworden, dat pas over enige jaren aan de orde kan komen. VOORZIENINGEN. Het opvoeren van de produktie voor de uitbreiding van de telefoon uitrusting vraagt voorzieningen in gebouwen, verhoogde produktie van de industrie, verhoogde installatie capaciteit van de apparatuur, alle maal processen, die tijd vergen. Het vraagstuk is bovendien com plex. Naast de uitbreiding van de aansluitcapaciteit moet als grotere urgentie worden voorzien in de uit breiding van de verkeerscapaciteit der bestaande uitrusting. Daarom moet van de beschikbare investerings bedragen een jaarlijks toenemend bedrag worden geresereverd voor deze verkeersuitbreiding. ACHTERSTAND. Bij een onvoldoende jaarlijks stij gen van de investeringsbedragen kan het niet anders dan dat er toe nemende achterstanden ontstaan in het bijzonder in de sectie aansluitin gen, hetgeen lange wachttijden ten gevolge heeft. Overigens achtte spreker het on juist alle achterstanden te wijten aan een tekort aan geld. EXPANSIE. Het streven naar vergrote expan sie kan voor het PTT-bedrijf eerst goed mogelijk zijn, aldus spreker, als men voor een aantal jaren voor uit kan plannen. De onzekerheid over de middelen waarover men in de komende jaren zal kunnen be schikken maakt een zorgvuldig wer ken aan een groeiende expansie onmogelijk. Een groot nadeel ligt in de noodzaak tot versnipperen der uitbreidingen bij onvoldoende mid delen, nu wij in de situatie van gro te achterstand verkeren. Hierdoor wordt zowel in geld als in mankracht minder efficiënt gewerkt. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is dinsdagochtend in ver gadering bijeengekomen in het gebouw van de SER in Den Haag. Foto: overleg tussen vlnr de heren v.d. Gun, Van Mastrigt (CNV) en Middelhuls (KAB) De minister-president Marijnen heeft gistermiddag In de Tweede Kamer geantwoord op vragen over het aftappen van telefoons voor de Binnen landse Veiligheidsdienst. Hij verklaarde o.m.: „Een van de belangrijkste verworvenheden van ons volk is de erkenning, dat de privé-sfeer van de burger moet worden ge ëerbiedigd. Dit geldt ook voor de algemeen toegankelijke communicatie middelen, zoals de post, telegraaf en telefonie. Menselijke rechten en vrijheden zijn echter niet absoluut. Het kan wezen, dat in uitzonderlijke gevallen een groter goed bijvoorbeeld de veiligheid van de staat dwingt tot begrenzing van de persoonlijke vrijheid. zeggen afluisteren voor strafrechtelij ke doeleinden vindt niet plaats. VERDERE CONTROLE Op deze verklaring volgde een dis cussie. De Kamer twijfelde nog. Prof. Vondeling (PvdA) voelde ervoor een speciale commissie-„telefoon" in het leven te roepen die ook een onder zoek zal instellen naar het afluiste ren van gesprekken buiten de PTT om. Er zijn thans griezelige apparaat jes in de handel, die het gemakkelijk maken telefoongesprekken af te luis teren. Er zijn Japanse toestellen die alleen maar aan (of in) een toestel bevestigd behoeven te worden om meeluisteren op grote afstand moge lijk te maken. De minister-president zegde toe de mogelijkheid van zo'n speciale oommissie te zullen overwe gen. In een antwoord op een vraag van de heer Beernink (CHU) beloof- diat de premier alsnog te onderzoeken of er in de wet verandering moet worden gebracht. Wettelijk zijn tele foongesprekken nl. niet geheim. Er is geen telefoongeheim, zoals wel een briefgeheim is. Er zijn wel andere waarborgen. De minister wees op de ambtseed en de ambtelijke voorschriften bij de PTT. MEELUISTEREN Een minister kan nooit toestem ming tot afluisteren van een gesprek geven zonder medeleten van min stens één andere minister. De heer Koekoek (Boerenpartij) wilde nog weten of ook toestemming wordrt verleend voor het afluisteren van gesprekken van zijn Boerenpar tij. Men zal zich herinneren, dat de heer Koekoek dit met veel fanfare een vorige maal heeft gezegd. Hij zou al vijf jaar afgeluisterd zijn. Minister Marijnen zei, „hardop denkend": „er zijn mensen die me nen belangrijker te worden als al gemeen wordrt aangenomen, dait men ze afluistert". Zuidslaviërs kwamen iliigaal de grens over Gistermiddag om half drie zijn drie Joegoslaven aangetroffen in een Joe goslavische goederenwagon uit Vin- kovce. Het waren drie jongemannen die verklaarden, dat zij naar het bui tenland wilden gaan werken, maar geen paspoort konden krijgen. Een van hen was in het bezit van een brief van een Duitse arbeidsbureau waarin stond, dat hij in Duitsland werk zou kunnen krijgen. De spoor wegen hebben de mannen gisteren direct toevertrouwd aan die Konink lijke marechaussee in Nijmegen en binnen een uur passeerden zij de Duitse grens, waar de Duitse grens bewaking geen bezwaar maakte te gen toelating. Minister tot Koekoek: interessant schijnen Indien uit overwegingen van staats veiligheid het noodzakelijk is tele foongesprekken af te luisteren, ver leent de PTT alleen daaraan mede werking krachtens een reeds vele ja ren bestaande en vroeger aan de des- betref ende Kamercommissie medege deelde regeling. Hij verwees voor verdere bijzon derheden naar behandeling in de bij zondere Kamercommissie. Een dergelijke opdracht als bedoeld wordt hoogst zelden gegeven. „Het zal de Kamer duidelijk zijn", aldus premier Marijnen, „dat ik om redenen van staatsveiligheid in een openbare Kamervergadering geen mededelingen kan doen naar aanlei ding van de vraag of wordt meege luisterd, in hoeveel gevallen toe stemming tot afluisteren is gegeven, en bij hoeveel abonné's dan zou wor den meegeluisterd. Dit kan ik wel Verduistering kwam aan het licht Oplichter in de boot Maandag is de 40-jarige J. L. K. uit Oudeschild voor de officier van ju stitie in Alkmaar geleid, wegens ver duisteringen ten nadele van de her vormde Kerk te Oudeschild (waar van hij diaken was) en van de N.V. Texel's Eigen Stoomboot Onderne ming, die hij als conducteur zau heb ben benadeeld. De Kerk zou hij voor 1600 gulden 'hebben opgelicht, de stoombootonderneming voor vele duizenden guldens. De man werd enkele maanden ge leden reeds door de politie verhoord. De toen ontdekte tekorten zouden door K. worden aangezuiverd, waar op hij weer werde vrijgelaten. De stoombootdienst onthief K. van zijn functie als conducteur en gaf hem een baan als dekknecht. Daar nader hand kwam vast te staan dat K. slechts een klein deel van de verduis tering had bekend, ging de politie op nieuw tot arrestatie over. Zij acht het niet onmogelijk dat de stoombooton derneming voor enkele tienduizenden guldens is opgelicht. INSCHIJVING OP STAATSLENING TEN VOLLE TOEGEWEZEN Het ministerie van Financiën deedit mee, dat de insdhrijvinjg op de 4J4 lening 1963 ten laste van de staat der Nederlanden, welke op 29 oktober 1963 open sbond, tot resultaat heeft gehad, dat de inschrijvingen ten vol le worden toegewezen. De deelne ming van de rijiksfondsen en -instel lingen in het ter openbare inschrij ving aangeboden bedrag van 400 miljoen bedraagt 95,7 miljoen. Bij een ongeluk in een kolen mijn in het Ruihrgebied bij Essen zijn dinsdag twee mijnwerkiers om het leven gekomen en drie ernstig ge wond. NEDERLANDER KRIJGT POST BIJ V.N. De Nederlander dr. Jan Paul Ban nier heeft dinsdag een van de vier vrijgekomen functies gekregen inde adviescommissie van de V.N. voor administratieve en begrotingszaken. Deze commissie fungeert als „waak hond" bij de uitvoering van het fi nanciële beleid in die volkerenorga nisatie. Dr. Bannier treedt na 31 de cember in functie. Dode maand lang in huis bij broer en zus Toen de pastoor ln Geertruiden- berg een huisbezoek bracht aan een vrouw van 83 en haar broer van 81 jaar, deed hij daar een lugubere ont dekking. De oude mensen klaagden, dat hun 84-jarige zuster zo ziek was. De pastoor ging eens kijken hij de zieke, en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat de vrouw niet ziek doch reeds enige tijd geleden over leden was. In allerijl werd de genees kundige dienst gewaarschuwd, die constateerde, dat de vrouw reeds een maand of langer geleden is overle den. Al die tijd heeft de overledene by haar broer en zuster, die in de ver onderstelling verkeerden, dat zij ern stig ziek was, in huis gelegen. De twee oude mensen zijn uit hun - zeer vervuilde - woning overge bracht naar het Theresia-ziekenhuis te Raamsdonkveer, waar zij aanvan kelijk weigerden zich aan iedere dok tersbehandeling te onderwerpen. De twee bejaarden hadden de laat ste jaren zeer teruggetrokken ge leefd en hadden nauwelijks enig con tact met de buitenwereld. Oostenrijkse politiemaninen hebben dinsdag het stoffelijk overschot ge vonden van de Westduitse geleerde Eduard von Winterfeld, die al sinds 14 september vermist werd. Naar de politie meedeelde schijnt Winterfeld het slachtofer van een ongeluk te zijn geworden. Er zijn verder nog geen bijzonderheden voorhanden. Winter feld, een vooraanstaand deskundige op het gebied van de elektrondka, was destijds niet teruggekeerd van een bergtocht in het gebied van Eppzirl. Hij bracht zijn vakantie door in Gar- misch. Een broer van de Hamburgse ge leerde had een beloning van duizend mark uitgeloofd voor ieder, die aan wijzingen over de verblijfplaats van de vermiste kon geven. Hij vreesde dait zijn broer ontvoerd was. Winter feld zou op het punt hebben gestaan, een belangrijk elektronenonderzoek te voltooien, waarvan de resultaten ook voor militaire doeleinden hadden kunnen worden gebruikt Voorzitter K.A.B. tevreden Voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middelhuis, is tevreden over de resultaten van de besprekingen. On ze verlangens zijn voor 90 procent gerealiseerd, zegt hij. Hij hoopte, dat er ook goede resultaten uit de bus zullen komen bij de nadere bespre kingen in de bedrijfstakken. Hij be greep echter wel, dat aan enige prijs stijging niet ontkomen kan worden. Maar het zad niet zó zijn, dat de ge hele prijsstijging al opgegeten is nog voor men er van kan profiteren. De Amerikaanse oud-senator Tom Connally, die tijdens de tweede oor log en daarna voorzitter was van de senaatscommissie voor buiten landse aangelegenheden, is maandag in de ouderdom van 86 te Washing ton aan longontsteking overleden. Hij was reeds enige tijd ziek. WONINGBOUW HEEFT PRIORITEIT Gisteravond heeft minister Bogaers van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in een openbare commissievergadering van de Tweede Kamer een toelichting gegeven op zijn bouwnota. De bouwnota, zo betoogde hij, is gericht op een realisatie van de doelstelling van de regering: het in 1970 bereikt hebben van een bevredigend evenwicht op de woningmarkt. Hij gaf toe, dat de bouwnota enkele lacunes vertoont, maar tekende hierbij onmiddellijk aan, dat men deze leemtes met opzet had aangebracht. Het belangrijkste in de bouwnota is namelijk het strukturele probleem van het tekort aan bouwcapaciteit, welk tekort naar hij zei ernstiger is dan bij in juli jl. dacht. „Harde cijfers'' Hij wees de verwijten van de hand dat de woningbouw slechts in naam, doch niet in werkelijkheid prioriteit had verkregen. „Voor 1964 mogen wij niet uitgaan van het programma van dit jaar. De praktijk is gedurende de bouwjaren 1962 en 1963 achterge bleven bij de opgestelde program ma's", zo betoogde hij. Volgens minister Bogaers moet uit gegaan worden van „harde cijfers", met andere woorden: van de reali satiecijfers van 1962. Hieruit alleen reeds blijkt pfdoende, dat de woning bouw de beloofde prioriteit heeft verkregen, gezien de stijging van 27,7 ten opzichte van de verho ging voor andere sektoren, die 17,3 procent bedraagt. Bovendien, aldus de bewindsman, gaat het bij de woningbouw om een minimum, en bij de andere sektoren om een maximum. Elan doorbreekt fatalisme Alle sprekers roemden eensgezind het élan, waarmee de bewindsman het „fatalisme" wil doorbreken, maar er waren nog wel enkele bedenkin gen wat betreft de uitwerking in de praktijk. Bovendien bestaat er nogal enige ontevredenheid over het feit, dat in de nota de financiële kant van de zaak nauwelijks aan de orde komt. De heer Bommer (PvdA) vroeg zich af, waaruit moet blijken, dat de woningbouw werkelijk prioriteit heeft, nu de regering de woning- produktie met elf procent doet stij gen, terwijl voor de gehele bouw capaciteit een stijging van veertien procent is becijferd. Twee arrestanten in de „horloge-zaak" weer op vrije voeten De 28-jarige pianist A A. M. J. uit Tilburg en de 19-jarige Austra lische mejuffrouw M. W. die bij een inval van de Amsterdamse recherche zijn gearresteerd zijn gisterochtend na verhoor, waarbij bleek dat zij niets met de diefstal van de partij bij V en D gestolen horloges te maken had den, in vrijheid gesteld. Zij waren toevallig in het huis op de Oude Schans aanwezig toen de recherche daar maandagavond de inval deed en •de partij horloges vond alsmede in de kleding van de hoofdbewoner een half ons marihuana. Het tweetal be hoorde tot de totaal zes personen, die gearresteerd werden. Een beeld uit het televisieprogramma „Jan en Alleman", een show rondom Jan Blaaser, welke dinsdagavond door de KRO is uitgezonden, onder regie van Fred Rombouts. We zien Tonny Huurdemans in een persiflage op Mariene Dietrich. De Deense minister van verkeer verwacht komend voorjaar een rap port te ontvangen van een speciale regeringscommissie die de mogelijk heid nagaat van aanleg van een on dergronds* spoornet in Kopenhagen en de kosten daarvan moet begroten. Men heeft al een ruwe schatting van stadhuis Schoneberg in West-Berlijn is dinsdag een ontvangst gehouden ter ere van het bezoek van de ongeveer een miljard kronen (half nieuwe Duitse bondskanselier, dr. Ludwig Erhard. De foto toont Erhard (links) die een dronk uitbrengt met mifcerd gulden) gemaakt BeriJJnee notabelen. Rechts burgemeester Willy Brandt

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7