S)e CokióeSouAci/nt Reddingswerk in rampmijn vordert slechts langzaam Atoombommen noodzakelijk voor Chinees prestige BEN BELLA WACHT NOG EVEN MET VERTREKKEN DINSDAG 29 OKTOBER 1963 54e JAARGANG BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2093 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80p mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Sansculottes van Peking Drie mijnwerkers in de ondergelopen ijzermijn bij Peine blijken nog in leven te zijn. Op de foto wordt een capsule met levensmiddelen door een buis omlaag gelaten voor de overlevenden, die zich op 90 meter diepte bevinden. Benarde economische toestand verandert Sowjet-ruimtevaartprogram WARME KIP EN VOETBALUITSLAGEN VOOR OVERLEVENDEN De drie Duitse mijnwerkers die sinds donderdag in de ondergelopen Ijzermijn zijn ingesloten, hebben maandag warme kip te eten gekre gen en zijn voorzien van gezelschap- spelen en de voetbaluitslagen van zondag. Twee dingen kwamen ze echter niet te weten, namelijk dat veertig kameraden zijn omgekomen en het nieuws dat ze nog wel en kele dagen op redding zullen moe ten wachten. De directeur van de mijn zei, dat uit Bentheim een ster kere boor gehaald wordt. Tot dus verre is nog slechts een derde van de afstand tot de ingesloten mannen afgelegd. De vierde mijnwerker, van wie men dacht, dat hij eveneens in de luchtzak zat, Eull, blijkt te zijn om gekomen doordat hij eerst zijn ka meraden is gaan waarschuwen in plaats van naar een nabijzijnde lift te vluchten. Maandagavond heeft men drie pompen aangezet, waardoor het wa ter in de mijn een centimeter per uur zakt. De mijnwerkers van Len- gede zijn gisteren begonnen met het schoonmaken van de mijn. Dr. ir. A. Vondeling geen prof. meer Prof. dr. ir. A. Vondeling heeft ont slag gevraagd als buitengewoon hoogleraar aan de universiteit in Groningen, omdat hij deze functie niet meer kon vervullen naast het voorzitterschap van de Tweede Ka merfractie van de P.vd.A. Dit ont slag is hem per 1 oktober verleend. HET GESPREK you werkelijk niemand in de gaten hebben, dat president Ben Bella van Algerië totaal niets voelt voor een gesprek met zijn buurman, ko ning Hassan II van Marokko? Er moe sl zo nodig gesproken worden om tot een oplossing van het Saha ra-conflict te komen. Het enige dat gebeurde was een aantal voorstel len, die een conferentieplaats sug gereerden. „Dat doen we", reageer den de partijen en telkens onttrok Ben Bella zich aan de afspraak. Nu boycot hy de Mali-besprekingen, eerst door zijn vertrek een dag uit te stellen en morgen - wie weet - door helemaal niet te komen. De Marokkanen zijn - de berich ten wijzen in die richting - aan het opdringen op het front, dat als een elastische band om de twee omstre den bronnen is gelegd. Reden ge noeg voor Ben Bella om tijdig de taal van het zwaard te laten ver vangen door mondeling overleg. Nu hij deze mogelijkheid kennelijk niet verkiest, mogen wij aannemen, dat hij veel verwacht van de militaire steun, die hem van buitenaf toe stroomt. Nasser zal hem niet in de steek laten en Rusland heeft van sympathie voor Al gerië gesproken. Het gesprek over een gesprek zou in Noord-Afrika wel eens tragisch kunnen verstommen. Uitzonderlijke redding Mijndeskundigen zeiden gister avond, dat de reddingsoperatie tech nisch uniek is. Aan het werk is reeds meer dan een miljoen Mark besteed. De ingesloten mannen heb ben maandagavond kalfsvlees gege ten. Om acht uur die avond, 96 uur na de ramp, was de reddingsschacht tot 24 meter diepte uitgeboord. On geveer dertig meter verder wordt een nieuwe boor opgericht boven de plaats waar zondag een mislukte po ging werd ondernomen een tweede brede schacht te boren. Een dode bij mijnongeluk Zuidafrikaanse mijnwerkers in veiligheid Alle 63 mijnwerkers die ruim der tien uur in een goudmijn bij Carleton- ville, in de Zuidafrikaanse provincie Transvaal, opgesloten zaten zijn maandag gezond en wel aan de op pervlakte gebracht. Vijftig van hen bevonden zich in een liftkooi en der tien in een tweede kooi toen een mijnlorrie tegen de hijsinstallatie bo ven de mijnschacht botste. Met een luide knal knapten vier kabels van het hijstuig. Een man die de bedie ning van de mijnliften regelde werd door de opzwiepende kabels getrof fen en stierf later aan zijn verwon dingen. Dank zy de noodremmen waarmee de liften waren uitgerust maakten de mijnwerkers geen dodelijke val in de schacht van de goudmijn die als een van de diepste ter wereld bekend staat. De liftkooien bleven onderweg steken, de een op driehon derd meter en de andere op ruim veertienhonderd meter onder de grond. De ziekenauto's die bij de schacht gereed werden gehouden behoefden geen dienst te doen. De mannen mankeerden niets en werden met vreugde door hun verwanten be groet, die de lange uren in angstige spanning bij de mijn hadden door gebracht. Tot directeur van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen is met ingang van 1 januari 1964 benoemd, mr. M. G. de Bruin. Hij volgt in deze functie drs. D. J. Wans ink op, aan wie per 1 december eervol ontslag is verleend. Na 1 januari wordt de directie van de N S. gevoerd door ir. J. Lohmann, ir. J. P. Koster BEGINT CONFERENTIE PAS MORGEN? Vanochtend zou te Bamako in Mali het topgesprek beginnen tussen de leiders van Marokko, Algerië, Ethiopië en de republiek Mali. Waarom nu president Ben Bella van Algerië zijn reis naar het conferentiecentrum een dag heeft uitgesteld, is volkomen on duidelijk. De conferentie zal nu - als er tenminste niets tussen komt - waarschijnlijk pas morgen kunnen beginnen. De gevechten in de woestijn gaan voort. Marokko heeft meegedeeld tot 12 kilometer voor Tindouf te zijn op gerukt. Tinhouf ligt in een gebied OOSTDUITSER OP VLUCHT NAAR WESTEN OMGEKOMEN Op weg naar het ziekenhuis is maandag een 18-jarige Oostduitser overleden die met zijn oudere broer in het noorden van Neder-Saksen naar het westen was gevlucht Bij zijn vlucht trapte de 18-jarige jonigeman op een landmijn, waardoor zijn rechterbeen tot vlak onder zijn lichaam werd afgerukt. Zijn broei sleepte hem naar Westduits gebied, waar men de zwaargewonde jongen naar het ziekenhuis bracht. Onder weg bezweek hij echter. Een chirurg was hem tegemoetgetreden om hen al onderweg te kunnen behandelen. dat waarschijnlijk de rijkste ijzer - ertsvoorraad van de wereld bevat. „Wij willen Tindouf hebben, zij hef door onderhandelingen", zo heeft de Marokkaanse voorlichtingsminister Bontaleb verklaard. Hieruit wordt afgeleid dat het bezit van Tindouf de voornaamste Marokkaanse eis ter conferentie zal zijn. Oe Thant heeft gisteren vertegen woordigers van de strijdende partijen in het VN-gebouw ontvangen. Na af loop zei de Algerijnse vertegenwoor diger dat Algerije vrij is wapens te kopen waar het wil. Dit in antwoord op kritiek over oorlogsmateriaal dat Algerije uit Cuba en Rusland zou ont vangen. Inmiddels heeft Marokko nog geen steun uit het Westen ontvangen. Franse hulp aan zijden draadje Premier Pompidou heeft gisteren tijdens de behandeling van de begro ting van Algerijnse zaken in de Franse nationale vergadering gezegd dat „wanneer wij bereid zijn de Al gerijnse staat te helpen, wij die hulp zullen afmeten aan de manier waarop hij zich ten opzichte van ons ge draagt". „Ik wens, dat de Algerijnse leiders mij begrijpen en zullen in zien dat elk geduld grenzen heeft en dat het uitsluitend van hen afhangt of de samenwerking zal worden voortgezet". Kiespijn ging niet weg na buikoperatie Artsen opereerden verkeerde patiënte In Brussel is gisteren een proces begonnen tegen drie artsen, die in maart van dit jaar in een ziekenhuis in Brussel een verkeerde patiënte opereerden. Zij was opgenomen voor het laten trekken van een aantal tan den onder narcose. De vrouw onder ging echter een ingrijpende buikope ratie, doordat haar naam was ver wisseld met die van een andere pa tiënte. De officier van justitie noemde de vergissing een gevolg van een' onge lukkige samenloop van omstandig heden en eiste een principiële straf tegen de chirurg en de narcositeur. Vrijspraak werd gevraagd voor de derde arts, een assistent. De verdediging voerde aan, dat niet de artsen, maar de verpleegsters verantwoordelijk dienen te worden gesteld voor de vergissing. Het ziekenhuis had de patiënte, die in de rechtszaal aanwezig was, na haar gedwongen veertiendaags verblijf in de kliniek voor herstel en een drieweekse vakantie aan zee een schadeloosstelling uitgekeerd. RUSSEN VERLIEZEN VOORSPRONG OP V.S. De opmerkingen die premier Chroes- jtsjow heeft gemaakt over vluchten naar de maan vormen de eerste offi ciële bevestiging van een verandering in het Russische ruimtevaartprogram ma. Naar bekend zei de Russische premier in een rede tot journalisten in het Kremlin, dat de Sowjet-Unie op het ogenlbik geen plannen heeft voor het zenden van ruimtevaarders naar de maan, al wordt de kwestie bestudeerd. Op 30 december 1962 maakte een van de leiders van het Russische ruimtevaartprogramma, professor Anatole Blagonravov, in Izvestia de balans op van het „ruimtejaar 1962" en verklaarde bij die gelegenheid, dat „1962 een jaar was geweest van voorbereidingen voor langere en ver dere vluchten in de kosmos" en dat de gelijktijdige ruimtevlucht van de kosmonauten Nikolajev en Popowitsj „aantoonde, dat uit medisch oogpunt bezien de vlucht van een mens naar de maan van heden af mogelijk is" Hij achtte de voorwaarden voor een dergelijke vlucht bijzonder gunstig in de periode van de „rustige zon" (een periode die omstreeks 1964-1965 valt), waarin er op de zon veel min der uitbarstingen voorkomen dan ge woonlijk, hetgeen de gevaarlijke straling doet afnemen. Sinds juni van dit jaar hebben Russische geleerden herhaaldelijk la ten doorschemeren, dat het nog wel enige tijd kan duren voor er een Rus op de maan zal landen. Daarbij werd in het bijzonder gewezen op het gevaar van kosmische straling. Besparing Wat de mogelijke wetenschappe lijke reden van de wijziging in de Russische houding betreft valt op te merken, dat de Russen op het gebied van het onderzoek van de „nabije ruimte", de onmiddellijke omgeving van de aarde, op de Amerikanen ten achter zijn. Laatstgenoemden hebben minstens driemaal zoveel weten schappelijke satellieten in de ruimte gebracht als de Russen. Voorts is de „nabije ruimte" voor eventuele mili taire doeleinden zeer belangrijk. Een vlucht naar de maan levert verder nog tal van technische problemen op die nog niet zijn opgelost, terwijl al meermalen is gebleken, dat de Rus sen nogal tegen de kosten van een dergelijke reis opzien. Het geld, dat de Sowjet-Unie mo gelijk door de inkrimping van het ruimtevaartprogramma zal besparen zal volgens waarnemers is Moskou waarschijnlijk de economie van het land ten goede komen. De slechte oogsten van dit jaar hebben hierbij wellicht de doorslag gegeven. Door de wervelstorm „Helena" zijn in het weekeinde op het Franse antilleneiland Guadeloupe vijf men sen om het leven gekomen en veer tien gewond. Vijfhonderd gezinneii werden dakloos. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Weinig verandering De Bilt, dinsdag 10 uur Boven het Europese vasteland handhaaft zich een groot gebied van hoge luchtdruk. Het neemt maar heel langzaam in betekenis af. In het wes telijk deel van het hogedrukegbied komt op uitgebreide schaal mist en Lage bewolking voor. Vanochtend was mist aanwezig in het grootste deel van Nederland, België en Frankrijk. Grote gebieden in Duitsland hadden daarentegen helder weer. Op de oce aan bevinden zich enkele kleine de pressies. De invloed ervan reikt tot in het westen van Engeland, maar verder komt ze niet. In verband hier mee is er het eerstkomende etmaal in het weer in" Nederland nog maar weinig verandering te verwachten. Het blijft overwegend droog met vooral in de nacht en ochtend mist en lage wolken. ZON. EN MAANSTANDEN 30 Okt.: zon op 07.29, onder 17.18: maan op 16.55, onder 04.02. H oogwaterstanden 30 Ok-t.: v^m. 0.56, nam. 13.20. KORRELTJE De deugd Leeft voort tot over het „Om broeken malen we niet Maarschalk Sjen Yi, de vice- voorzitter van de Chinese com munistische partij, heeft maan dag tijdens een interview met Ja panse journalisten verklaard, dat elke grote mogendheid voor haar prestige kernwapens en raketten dient te hebben. Dat is dan ook de reden, dat China in de nabije toekomst zijn kernproeven zal hervatten. Het land kan zich niet veroorloven een mogendheid van de tweede of de derde rang te worden, aldus de maarschalk. Ook voor de defensie moet China kernwapens hebben, zo vervolgde maarschalk Sjen Yi. Hij kon echter niet precies zeg gen wanneer het kernwapens zal bezitten. De produktie ervan op grote schaal vergt nog enige tijd, doch China zal de proeven in de komende jaren zonder ophouden voortzetten. Chroesjtsjov heeft eens gezegd, dat de vervaardiging kernwapens een kostbare aangelegenheid is, zo dat het China weieens aan geld zou kunnen gaan ontbreken om bijvoor beeld voor broeken te zorgen. Maar schalk Sjen Yi zei, naar aanleiding daarvan dat China over de modern ste wapens moet beschikken, „dan maar zonder broeken". China heeft op het ogenblik geen belangstelling voor het lidmaat schap van de Verenigde Naties. On der huidige omstandigheden heeft het land er geen behoefte aan, een rol in die Volkerenorganisatie te spelen, zo zei de maarschalk voorts. De Chinese economie verkeert thans in een reorganisatiestadium na de „grote sprong voorwaarts". Deze reorganisatie is voor een deel te wij ten aan natuurrampen, het verdwij nen van Russische technici en de economische blokkade van de Ver. Staten tegen China, zo zei Sjen Yi volgens het Japanse persbureau Kyo- do. Hartig woordje ligt weer klaar De Chinese minister kondigde voorts nog een vijfde artikel in het partijcongres aan in antwoord op de open brief van het Russische centrale partijcomité. Dit artikel zal naar zijn zeggen spoedig worden gepubliceerd. PARTIJ HORLOGES T.W.V. 35.000.- GEVONDEN BIJ OVERVAL Gisteren heeft de Amtserdamse recherche bij een onderzoek in don ker Amsterdam een opzienbarende vondst gedaan. Bij een inval in een perceel aan de Oudeschans trof men Britse marine in Zuidoost-Azië wordt versterkt Engeland zal zijn marine in Zuid oost-Azië verder versterken, zo heeft vioe-admiraal sir Desmond Dreyer in Sydney meegedeeld. Volgend jaar worden nieuwe torpedoboot jagers met raketten aan de vloot toegevoegd. Het marinepersoneel, dat de afgelo- De 19-jarige A. J. O. - zelf niet in het bezit van een rijbewijs - die maandagmorgen met een auto op de Rijks- pen drie jaar van 8.500 op 13.000 man weg WinterswijkAalten reed, terwijl zijn 41-jarige vader, die wel een rijbewijs heeft, naast hem zat, is tegen ia gebracht, zal verder toenemen- een boom gebotst toen hij met grote snelheid een inhaal manoeuvre uitvoerde. De jongeman werd zó ernstig ge- Britse vloot Zuidoost-Azië wond, dat hij kort na het ongeval in het Algemeen Ziekenhuis In Winterswijk overleed. Zijn vader werd niet omvat nu twee vliegdekschepen, een ernstig gewond. De auto brak in twee stukken (foto). Op de voorgrond de boom, waaruit een groot stuk Is kruiser en een dozijn torpedobootje- geslagen. gera, duikboten en mijnenvegere. daar een gezelschap van zes perso nen aan, maar ook een partij horloges ter waarde van ruim 35.000 gulden, die de nacht tevoren waren gestolen uit een magazijn van Vroom en Dreesmann in Amsterdam. Hoe zeer het zestal werd verrast door de overval, moge blijken uit het feit, dat de In het perceel aangetroffen mari huana niet eens was verborgen, maar open en bloot op een kastje lag. De overval was door de Amster damse politie op touw gezet in ver band met de vondst van een partij juwelen ter waarde van ettelijke duizenden guldens, vorige week dinsdag. De politie heeft ontdekt, dat de juwelen eigendom zijn van een juwelier te Wiesbaden, maar dat nog juwelen ter waarde van ruim dertig duizend gulden worden ver mist De huiszoekingen van giste ren vonden plaats in het raaim van het politieonderzoek naar de nog vermiste juwelen. Het zestal kreeg nauwelijks gele genheid zioh te verweren of te ont snappen. Zij zijn door de recherche in arrest genomen. De gestolen ju welen werden eohter niet gevonden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1