Brief uit •- Onder onó gezeefd Laatste vijf jaren is kaalheid bij vrouwen sterk toegenomen „Prinseslijn"-de grote mode in Amerika 't Kaalworden voor doktoren nog steeds een raadsel Tips voor de huisvrouw Moeilijkheden als het kind tandjes gaat krijgen doon Ruiten erg populair Wat is de oorzaak van barsten in de handen? Wat medische rapporten uitwezen Volgens verschillende medische rapporten is kaalheid bij vrouwen de laatste vijf jaren sterk toegenomen. Amerikaanse rapporten melden zelfs, dat 25.000 vrouwen geheel kaal zijn en huidartsen hebben bekend gemaakt, dat een toename van 122% van haarverlies bij vrouwen is waargenomen sedert 1956. heid ophoudt. In zeldzame gevallen slagen de patiënten er dan echter in, hun haar weer te doen groeien. Paardestaart Er hebben zich altijd gevallen van kaalheid voorgedaan bij de vrouwen maar een normaal haarverlies, hoe ongenaam dit ook voor de betrokke ne mag zijn, vormt geen medisch probleem. Het kan worden veroor zaakt o.a. door ziekten, moeilijkheden met de schildklier en soms tijdelijk door zwangerschap. Een deskundige beweert, dat kaalheid veroorzaakt kan worden door 't haar telkens in 'n bepaalde vorm te trekken, bijvoor beeld de paardestaart-haardraeht. Ook heeft men de schuld gegeven aan bepaalde haarmiddelen. Maar hetgeen de geleerden hebben ontdekt, is iets heel anders. Namelijk dat de haaruitval net voor de absolute kaal- ELLEBOGEN Uw ellebogen mag u niet vergeten bij het toilet maken. Indien u ze alle dagen met puimsteen wrijft of met een stevige borstèl, zullen ze Zacht en soepel blijven. Zo nodig nabeham delen met een verzachtende creme. CONSERVEN Ingeblikte groenten kunnen gemak kelijk in het blik zelf verwarmd wor den. Maak 't blik open, trek er het etiket af opdat deze niet in brand vliegt en zet het daarna in de oven U heeft het voordeel dat op deze wij ze minder vitaminen verloren gaan en... u hoeft geen pan vuil te maken. VERF Verf is moeilijk te verwijderen van glas en deurknoppen. Plak op de ra men naast de lijsten cello-tape, dat u er zo weer af "kunt trekken wanneer u met verven klaar bent. Deurknop pen kunt u met petroleum insmeren indien u ze voor die tijd niet verwij derd heeft. Raadsel Evenals de eenvoudigste klacht van de mensheid - verkoudheid - is het kaalworden nog steeds een raad sel. Het verschijnsel wordt veroor zaakt door gemis aan bloed in de haar wortels - de huidcellen waarin de na ren groeien. Maar hoe die toestro ming van het bloed ophoudt is niet bekend. Geen bewijs Hoewel tachtig procent van mannen uiteindelijk aan haaruitval gaan lijden, wisten de vrouwen tot voor kort aan dit kwaaltje te ont snappen. Er is geen bewijs, dat haarverf, spoelingen en shampo's de schuldigen zijn. Wel kan een te roy- Wedstrijd tussen huisvrouw en afwasmachine In Engeland is zojuist een wedstrijd gehouden tussen een huisvrouw en een afwasmachine. Zij kregen geiyke hoeveelheden vaat te wassen, die door een jury werd beoordeeld helderheid en glans. Van te voren had de jury genoten van een diner, om de nodige vuile vaat te krggen: dikke soep, keuze tussen vis of eend, een dessert be staande uit compóte, kaas en vruch ten, elk geserveerd op een apart bord, koffie en likeur. Daarbg kwamen dan nog de wijnglazen en vuile borden, die overstonden van het ontbg't - waar spiegeleieren met spek gegeten wa ren. Er werden punten gegeven voor het glaswerk, de borden en het bestek. De huisvrouw waste haar deel, be staande uit vijf volledige couverts af in dertig minuten en vijfentwintig seconden. Het in- en uitnemen van de vaat in de afwasmachine vergde bijna tien minuten. De afwasmachine deed haar werk in twintig minuten. Hoewel op 'l oog de kwaliteit van het door de afwasmachine afgeleverde werk goed was, won de huisvrouw in alle drie groepen. Dit kwam mede, doordat de gebonden soep doffe spo ren op de glazen had nagelaten, die zonder nadrogen dus niet glansden. De afwasmachine heeft vier vijan den, zei de directeur van de fabriek: pureesoep, pap, caviaar en grote oog- naoglazen. De machine werkt echter hygiënischer dan het met de handen afwassen en drogen, daar er bacillen- dodende wasmiddelen gebruikt kun nen worden. Zojuist is een rapport ge publiceerd, waarin staat dat de ba cillen van verkoudheden vaak wor den overgebracht via natte, besmet te droogdoeken. aal gebruik hiervan het haar hard maken. Hierdoor kan het haar ver zwakken en kan de haarwortel aan getast worden. Bij een matig gebruik haarlak echter volkomen onschade lijk. Ook schijnt de klacht niets te ma ken te hebben iet hormoon- of schild kliercondities, die soms de haargroei beïnvloeden. Ook de leeftijd is geen oorzaak. Een beklemmende mogelijk heid is wel de schadelijke werking radio-actieve afvalstoffen. De toe neming van kaalheid bij vrouwen is namelijk begonnen in de eerste tijd van de atoombom In Duitsland Iedere vierde vrouw verft het haar Een enquete heeft uitgewezen, dat iedere vierde vrouw in Duitsland het haar verft en bleekt. Het bleek, dat 24 pet. van alle vrouwen in de leeftijd van 16 tot 79 hun haar een verf- behandeling hadden laten onder gaan. Bg de jongere dames tus sen 16 en 24 jaar was het per centage...31 pet. maar bij de oudere dames (over de zestig jaar) slechts 10 pet. Recept voor lamsvlees Lardeer een lamspoot van ongeveer 2,5 pond met vet spek, na eerst het been eruitgenomen te hebben. Maak een vleesvulsel van 250 gr. gehakt, 250 gr. gehakte worst, 250 gr. broodkx-uimels, 2 fgn gesneden sjalot jes, gehakte peterselie, zout en peper. Bevochtig het mengsel met drie eetlepels melk en 1 ei. Giet daarna 100 gr. gesmolten boter in het meng sel. Vul de gaten in het stuk lams vlees ermee en bindt het geheel dicht. Braad de poot bruin en giet het vet er af. Bedek de bodem van een vuur vaste schaal met plakken wortel en ui en leg de poot er boven op. Giet er ongeveer een kwart liter water op. Zet de schaal twee uur in een ma tig verwarmde oven. Na vijf kwar tier 6 niet te grote wortelen in plak ken gesneden toevoegen en 6 kleine rapen in de helft of in vieren gesne den. Heeft U nog wat ham in voorraad snijd U die dan in stukjes en strooi ze over de groente. Daarna weer in oven plaatsen met deksel op de schaal. Opdienen op een schaal, het vlees in het midden cn de groenten er heen. Strooi er wat gehakte peterse lie overheen. Wat tomatensaus apart opdienen. Adviezen van de tandarts „De eerste tand is er door bij kaak in een onnatuurlijke positie kim- Het is moeilijk de handen er ver- nen dringen. Fopspenen met suiker zorgd uit te laten zien indden men er zijn helemaal uit de boze." de hele dag mee werkt. Bescherm De eerste tanden beginnen meestal de handen door rubberhandschoenen te komen na zes maanden en zijn be- te dragen en 'n beschermende crème Van top tot teen Laat Uw handen spreken mgn kindje," juichte mevrouw Jan sen opgewonden. „Mooi zo," antwoord de ik, „inaar komt u binnenkort niet by me voor iets tegen de pijn. Daar is nameiyk geen middel tegen". Mondspoelingen kunnen niet toege past worden en het behandelen van het tandvlees met medicijnen is te vaariyk, aangezien het kind waar- schynlijk het grootste deel van de vloeistoffen zai doorslikken. Fopspenen. „Hoe denkt u over fopspenen?" vroeg mevrouw Jansen. „Zij nemen de pijn niet weg," antwoordde ik. „Zg leiden hoogstens de aandacht van het kind af. Ze zijn waarschijnlijk nuttig voor kinderen beneden de achttien maanden maar op latere leeftijd zou den zij de voortanden van de boven- Mantels met hoge bontkragen Er is één straat in New l'ork waar men sneller op de hoogte kan konien van de mode dan waar dan ook. Het betreft hier de straat met twee namen - de Avenue van de Americas of Seventh Avenue. Iedereen, die de moeite neemt een wandeling in Seventh Avenue te ma ken, weet al wat nieuw is nog voor dat de mode-artikelen in de winkels te verkrijgen zijn. De gehele dag door worden rijdende rekken met kle- diitg door de Avenue van de toonka- mers naar de .vervoercentra ge bracht. Ik heb ook een bezoek gebracht aan deze grote modestraat van New York en ik ontdekte, dat de japonnen in de Prinses-lijn met bijpassende mantels de grote mode zullen zijn in Amerika. Er waren vooral veel rui ten en veel mantels hadden hoogslui- tende bontkragen. Cocktail japonnen zijn. zoals de Newyorkse mode algemeen aangeeft, na zessen zwart, zwart en nog eens zwart maar er is wel iets nieuws op het gebied van de stofkeuze. Alle zwarte japonnen, die ik heb gezien, warért gemaakt van gebobbelde of glinsterende stof. LANGE LAPELLEN Omdat ik toch in de West Side was ging ik ook even naar de elegante salon van Newyorks best bekende ontwerper John. Men kent hem van kust tot kust als mode-ontwerper van hoeden, bontmantels en mantelpak ken. Bij de hoeden ligt het accent nog steeds op opvallende brede randen en diepe clóches. Gevlekte bontsoorten rijn nog steeds favoriet en de nieuw ste variatie op dit thema is luipaard. Pakjes hebben lange lapellen en ja ponnen 'in het oog vallende décolle- tésk die opgevuld worden met vele snoeren en parels. Om nog even terug te komen op Fifth Avenue, de straat waar de meeste modezaken zijn.... Yves Saint Laurent, de briljante jonge Franse ontwerper, heeft een enorme invloed gehad, te oordelen naar de modellen, die in de etalage te zien zijn. Hij opende zijn laatste collectie met een serie Robin Hood-uitrustingen - plus fourachtige broeken, die in tot bo ven de knie reikende laarzen worden gedragen, tweed buizen en grote hoe den met diepe bollen. Hij zei, dat de ze uitrustingen bestemd waren voor jachtpartijen tijdens de weekends. In dezelfde stijl ongeveer zag ik ook huisjaponnen met buisachtige blouses. Japonnen hebben vaak ge breide mouwen en in ribsteek gebreide befjes en er zijn massa's cape's dit jaar, meestal voorzien van capuchons Kousen en sokken zijn nog nooit zo op de voorgrond getreden. Er zijn tal loze nieuwe vormen in de felste tin ten en vaak heel dik. Veel van de knie kousen, speciaal gefabriceerd om ge dragen te worden bij de plusfourachti ge broeken, zijn zo dik als een echte visserstrui! Ik weet niet of de meisjes, die zo'n haast hebben deze dingen te kopen, wel beseffen dat hun voeten twee ma ten groter 2ullen lijken deze winter. Ze kunnen deze sokken alleen in gro tere schoenen dragen. In de hoedenzaken is er slechts één grote rivaal voor de Sherwood-look, namelijk de Sherlock Holmes-hoed, compleet met oorbeschermers, die met strikjes aan de bol bevestigd zijn. Ze zijn er in bont en in gewone stof... stoffen als Schotse ruiten en tweeds voor bol en rand, bont en in ruiten en tweeds voor bol en rand, bont als voering voor de oorbescher mers. Newyorkse look in de herfst. y lange lapellen heeft een aiep y y. décolleté. Rechtsluipaardbont y. is gebruikt voor de cloche met rand en voor de stola gedragen y y op een beige wollen japon met y „portret-halslijn". kend als melktanden. De laatste tan den komen als het kind twee jaar is en de eerste blijvende tanden komen niet eerder dan op ongeveer zesja rige leeftijd. Gedurende die tijd groeien de ka ken nog regelmatig en de melktanden houden de plaatsen open voor de blij vende tanden. Prikkelbaar en rusteloos. Het proces van tanden krijgen gaat dikwijls gepaard met pijn. De kinde ren worden vaak prikkelbaar, ruste loos en weigeren te eten. 't geregelde kwijlen veroorzaakt som een irritatie van de huid bij de mondhoeken. Soms worden ook de weefsels in de onmid dellijke omgeving van de tand of kies geïnfecteerd. Dit is zeer pijnlijk en gaat altijd gepaard met een tempe- ratuursverhoging. Onbelangrijk ongemak. Soms ontstaat er een zweertje bij de tand. Het neemt de vorm aan van een donkerblauwe buil, die niet pijn lijk is indien deze ongemoeid gelaten wordt. Deze buil moet operatief weg genomen worden. „Maakt u zich maar niet teveel zorg over uw kind," zed ik tot me vrouw. „Opgroeien is dikwijls een beet je moeilijk. Het krggen van tanden is waarschijnlijk één van de onbelang rijkste moeilijkheden." Nieuwe bekleding voor keukenwand De gemiddelde Hollandse keuken is betegeld. Dat is hygiënisch, maar niet altijd praktisch. Want de tegen woordige kleine keukens bieden vaak onvoldoende ruimte voor de moderne hulpmiddelen, 'ie de huisvrouw no dig heeft om haar taak te verrichten. Geperforeerd hardboard biedt de mo gelijkheid, iedere centimeter van de wand te gebruiken. Dat betekent na tuurlijk wel geregeld afstoffen van daar hangende keukengerei als dat niet dagelijks gebruikt wordt. Het is dé ideale plaats voor de pannen lepels, die iedere dag gebruikt wor den. te gebruiken alvorens men deze aan trekt. Probeer eens nadat U Uw han den met crème hebt ingesmeerd er ka toenen handschoenen over aan te trek en en zo een week te slapen. Korte, dikke vingers? Amandelvor mige nagels geven een illusie' van lengte, maar gebruik geen donkerro de nagellak want daardoor lijken de vingers juist korter. Draag geen gro te ringen. Een ring met verschillende steentjes staat veel leuker. Afbrokkelende nagels kunnen veroor zaakt worden door een verkeerd dieet. Ga na wat U dagelijks eet en contro leer of U de juiste hoeveelheden calo rieën krijgt. Masseer de nagels met olijfolie en gebruik een oe- schermende lak onder de nagellak. Nerveuze handbewegingen verra den niet alleen wat er in u omgaat maar irriteren anderen, die zwijgen en toekijken. Als u de handen niet nodig hebt, laat ze dan rusten op een vlak oppervlak, bg voorbeeld de schoot of de stoelleuning en laat ze daar tot U iets moet pakken. Voor transpirerende handen kunt U een astringerend lotion inplaats van 'n handcrème gebruiken. En als de transpiratie niet te wjjten is aan hitte probeer dan de reden tot de spannin gen in U be vinden, waardoor de han den vochtig worden. Tiara voor elke beurs Wie tiara zegt, denkt direct aan vorstinnen en prinsessen, in fraaie avondtoiletten met een sierstuk van glinsterende diamanten in het haar. Toch is de tiara in feite een manne lijke hoofdtooi, een kroon, die uitslui tend wordt gebruikt bij de kroning van de paus. De glinsterende haar tooi voor de vrouw hoort eigenlijk di adeem te heten. Toch komt juist uit Parijs het bericht, dat de tiara dit sei zoen veel gedragen zal worden, bij de nieuwe lange avondtoiletten. De prgs is geen bezwaar, want deze glinste rende hoofdtooi is al vanaf f 12,50 te krijgen. De meeste patiënten die last hebben van barst jes in de vingers zgn vrouwen en in 't alge meen is het zo, dat zy een abnormaal droge huid hebben. De hoofd zaak van dit kwaad is wel gelegen in het ge bruik van synthetische wasmiddelen. Grootmoeder deed de afwas met veel heet water en veel kracht inspanning. Thans ge- oruiken de huisvrouwen wasmiddelen, die het /uil zo eenvoudig ver- wyderen, dat ze er bg- na geen werk meer mee hebben. Helaas echter heeft deze moderne wij ze van afwassen ook 'n keerzijde. Alle zeepmid- delen die vet opnemen, nemen nameiyk ook vet uit de ruid op. De enige manier waarop dit kan worden tegengegaan, ls tydens de afwas huis- houdhandschoenen te dragen! Mannen hebben geen af was te doen, tenmin ste... Toch zgn er ook veel mannen met bars ten en kloven in de huid van hun handen. Dit komt omdat ook in de industrie veel syntheti sche middelen worden gebruikt, byvoorbeeld voor het reinigen van machine-onderdelen. Een arbeider vindt het meestal lastig hand schoenen te dragen bij 't reinigen van kleine on derdeeltjes. De barsten veroorzaken meestal veel pgn en last WA. I)E DOKTER KR VAN /ELI WHWWWHVim Wat kan men er tegen doen? Beschermende handschoenen kopen. U mag deze handschoenen nooit langer dragen dan strikt noodzakelgk is, want dan beletten ze de huid normaal te ade men. Droog uw handen altya zorgvuldig af en ver geet vooral de plekjes tussen de vingers niet. Ge bi-uik elke avond een goede handcrème. Wan neer uw handen erg veel barstjes vertonen is het aanbevelenswaardig ze 's avonds in te wry ven met glycerine en in bed katoenen handschoenen te dragen. Veel patiënten zyn van mening, dat het goed is een vet dieet te houden. Dit is evenwel niet zo. Het enige resultaat is waarschgniyk een ste vige vetrok om uw maag maar uw handen hebben er niets aan. Vi taminen geven ook geen resultaat, behalve mis schien voor die ongeluk- kigen, die chronisch on dervoed zyn. Een ieder die normaal eet, krygt zyn portie vitaminen wel. Er zyn mensen die kio ven in hun handen kry- gen al komen ze nooit in heet water. Zy kunnen hun handen beschermen met een soort collodi- am. De barsten worden dan met een bescher mende laag bedekt en vuil en bacteriën kun nen niet binnendringen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7