„Hageveld" veertig jaar in Heemstede WEEKELYKSE CRONYCKE De Kort een „praatjesmaker", Luns' beleid „slecht", regeringsprogram „dom" Wordt Jos van Driel ook de man van het Aalsmeerse corso ZATERDAG X OKTOBER 196S DE LE1DSE COURANT PAGINA Zondag 27 en maandag 28 oktobergaat het kleinseminarie Hageveld te Heemstede zijn veertigjarig bestaan vieren. Daartoe is een heel feestprogramma opgezet, waarvoor op maandag alle priesters van het Haarlemse diocees zijn uitgenodigd. Uit het feit echter, dat die uitnodiging tot de priesters van het Haarlemse be perkt is gebleven, mag men afleiden, dat de jubileumviering een bescheiden, in ieder geval besloten karakter zal dragen. Want feitelijk zouden ook de priesters van het bisdom Rotterdam, die vrijwel allemaal op Hageveld gestudeerd hebben, op het feest present moeten zijn. Maar dat zal over een paar jaar gebeuren, wanneer, ook naar buiten, het 150-jarig bestaan van het seminarie als instituut met meer luister gevierd gaat worden. Daartoe is inmiddels een commissie-van-voorbereiding samengesteld. Niettemin is een achtste lustrum een vierenswaardig jubileum, dat on getwijfeld de gedachten terugvoert naar het eerste en tweede Hageveld. Het seminarie werd immers in 1817 te Velzen gesticht en werd in 1847 naar Voorhout overgeplaatst. Aan dat eerste Hageveld heeft niemand natuurlijk meer enige persoonlijke herinneringen, maar- het tweede leeft nog volop bij een groot deel van de priesterschap in het Haarlemse en Rotterdamse diocees. Vijf en zeventig jaar heeft de Hageveldse gemeen schap geleefd in Voorhout, onder de rook van Leiden. Daar werd een tra ditie gevormd, die onsterfelijk scheen te zijn. Hageveld en Voorhout waren in de loop der jaren één begrip ge worden. Maar omstreeks 1910 bleek reeds, dat het gebouw onvoldoende was geworden. Het voldeed niet meer aan die eisen van die tijd. Afdoende voorzieningen te treffen bleek niet helemaal mogelijk. Daarom zag het bisdom Haarlem naar andere mogelijkheden uit en het meest practisch bleek het over te gaan tot de stichting van een nieuw gebouw. Onder Heemstede werd een groot terrein aangekocht, waar vroe ger het Bernardijnerklooster „Porta Coeli" had gestaan. Bij de reforma tie was het verloren gegaan en se dertdien was het gebied in handen van verschillende regentenfamilies. Op die grond werd het derde Hage veld gebouwd naar een ontwerp van architect Jan Stuyt. In september 1923 was het gebouw in zovere klaar, dat de 21 leraren en 318 studenten onder dak gebracht konden worden. WEEMOED BIJ AFSCHEID Niet zonder weemoed had men, in aanwezigheid van de toenmalige bis schop van Haarlem, mgr. A. Callier, afscheid genomen van het Hageveld se Voorhout, waar vele generaties priesters hun eerste opleiding had den genoten. Het had er alle schijn van, dat het oude niet meer zou pas sen in het nieuwe. Maar ondanks de moderne entourage trok Voorhout zijn sporen door in Heemstede. Jan Stuyt had een illuster gebouw neer gezet, fraai van compositie. In 1923 was de kapel nog niet gebouwd. Wel legde mgr. Callier de eerste steen daarvan en twee jaar later kon hij de kapel, overhuifd door een impo sante koepel, constateren. Voor die dogen heette Hageveld zelfs veel te mooi, maar van mgr. Callier zijn de woorden: „Als het te mooi gevonden wordt, hoop ik, dat van allen, die hier opgevoed worden - wat zij later in de maatschappij ook mogen berei ken - steeds gezegd zal kunnen wor den: het mooiste, het rijkste en het schoonste van Hageveld is hetgeen daaruit is voortgekomen. ONDER DE OORLOG Onder regent Ebbinkhuizen werd het nieuwe Hageveld in gebruik ge nomen, zijn opvolgers Wijtenburg en Ammerlaan zetten zijn werk voort, totdat in 1938 dr. C. J. Henning tot regent benoemd werd. De oorlog te kende zich reeds af, maar niemand kon vermoeden, dat binnen enkele jaren heel het leven een ander ge zicht zou krijgen. Ook de Hageveld se gemeenschap zou sneller van sfeer veranderen dan een normale ontwik keling had mogelijk gemaakt. De bezettingsjaren versnipperden de stu dentengemeenschap over het bisdom. Het seminarie zelf viel ten prooi aan de Duitsers. Dat betekende, dat na 1945 heel wat opgeknapt moest wor den, eer leerlaren en seminaristen weer volledig aan de slag konden gaan Nog steeds hebben de Duitsers met hun camouflageverf hun sporen op de daken van het seminarie achter gelaten. Het materiële herstel vlotte overigens wel.. De toeneming van het aantal studenten gaf vele proble men, doch behoorden spoedig tot het verleden, toen het bisdom Rotterdam werd opgericht en een eigen semina rie in Noord wij kerhout bouwde. TRADITIES VERDWENEN Anders was het met de sfeer. De jongelui brachten een andere menta liteit mee. Het leven kon niet meer besloten blijven binnen de seminarie muren. Er was een doorbraak naar buiten, een verrasend contact met andere jongelui, een veelvuldiger contact ook met de huiselijke kring Vele taboe's werden, afgeschaft en verschillende tradities, hoé gehèiligd ook door hun eerbiedwaardigheid, verdwenen als vanzelf. De oud-Hage veld er zal er dus niet meer terug vinden van wat hij als onaantast baar ooit heeft achtergelaten. Het feit bovendien, dat Hageveld een er kend gymnasium is geworden, heeft de zogenaamde vrije vorming in wat strakkere banen geleid. Dat is een eis van de tijd gebleken, waarbij men dankbaar mag zijn, dat het oude Ha geveld met behoud van een sfeer, die moeilijk te beschrijven is. maar er varen moet worden, volledig in de nieuwe tijd is opgegaan. VERNIEUWINGEN Ook het interieur is of wordt nu ingrijpend gewijzigd zonder dat de opzet van de oorspronkelijke archi tect geweld wordt aangedaan. De oude studiezalen bijvoorbeeld zijn verdwenen. Er zijn frisse en vooral lichte lokalen gekomen, waarin de jongelui zonder al te dwingende sur veillance aan studietafels hun werk kunnen doen. Te zijner tijd zullen de bestaande klaslokalen voor hob by's benut kunnen worden, want op de cour zal naar ontwerp van het ar chitectenbureau Ta en en Nix een nieuwe school en gymnastieklokaal elkaar verbinden. Aldus gaat het der de Hageveld onder regent E. Hupe- retz en met rector Th. Kramer als hoofd van de school via dit achtste' lustrum zijn 150-jarig bestaan tege moet. Er is inderdaad veel veran derd. Leke-lararen - 16 tegen 12 priesters - hebben hun intrede ge daan, veel van wat per traditie be staansrecht had verworven, behoort tot het verleden, maar toch proeft men bij een rondgang door het ge bouw, dat ergens het oude Hageveld is gebleven. Dat zal men op de laat ste zondag van oktober merken, meer nog in 1967. De commissie, die de viering van laatstgenoemd jubileum voorbereidt, heeft er hoge verwach tingen van. In die commissie hebben behalve de regent, zijn voorganger, mgr. Henning, en de leraren Th Straathof en J- Schut, zitting mevr. Woltering, moeder van een der semi naristen en voorts de heren C. Enke laar, J. Onstenk, dr. ir. H. J. A. de Goeü en dr. H. Beek. In een gekneusde stad (Hoe sou 't oock anders syn) daer staen soo veele kneusjens soo langhe langhs de lyn. De hoopen schroot en bliek staen daer maer te verroesten, ofschoon se, soo gekneusd, maer naer de belt heen moesten. In een gekneusde stad kan men soo iet verwachten, soo denckt U. Maer waerom het oud schoon te verachten door saem te rotten met dat twintigh-eeuwse vuyl? Als er een strootjen leyt in Leydens schoone straeten, van wie komt dan 't luydruchtigste gehuyl? In een gekneusde stad woonen gekneusde borghers, die met hun kneusen weeten goeden raed. Welck fraey gesicht langhs meen'ge Leydsche straet. De vreemdelingh, die langhs 't gekneusde schoon heen gaet, die mompelt (in syn spraeck): ,,'k Heb al gedroncken en gegeeten!" DE HOOGGELEERDE VONDELING: de vakbonden en de PvdA. „Bij een chaos hebben we geen belang, zeker de werknemers niet, want er moet weer een klimaat komen voor orde lijk overleg," zo meende prof. Vonde ling. Verplicht onderwijs in verkeer op ULO Een apart leervak wordt straks op de scholen voor ULO en VGLO, het verkeer. Het onderwijs hierin zal minstens twintig uur per jaar wor den gegeven. Dat wordt het gevolg van een wets wijziging, die staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Een goede en de gehele schooltijd volgehouden verkeersopvoeding acht de bewinds man noodzakelijk voor een betere verkeersmeataliteit. Het verkeersonderwijs is al sinds 1958 een onderdeel van het vak aard rijkskunde op de lagere scholen en de kweekscholen. Hiermee is nog geen regelmatige verkeersop voed ing ge waarborgd, aldus staatsescretaris Grosheide. Uit de statistieken blijkt dat juist bij tenderen veel dodelijke verkeersongevallen voorkomen. Van de in de jaren 1959, 1960 en 1961 overleden tenderen in de leeftijd van 5 tot 14 jaar, resp. 1096, 909 en 948, kwamen er achtereenvolgens 237, 218 en 215 door verkeersongevallen om het leven. De 62-jarige bromfietser A. J. Prosman uit JLeckdriel is vrijdag middag bij het oversteken van de weg in botsing gekomen met een personenauto. Hij sloeg over de auto heen. De man overleed vrijwel onmiddellijk. De leider van de KVP Tweede Ka merfractie dr. J. de Kort, heeft vol gens prof. dr. A. Vondeling bij de kabinetsformatie „smoesjes verkocht" toen hij verhoging van de AOW-uit- kering te financieren uit de algeme ne middelen niet mogelijk verklaar de. „Het is nu iedereen wel duidelijk dat dit het woord was van een praat jesmaker", zei de voorzitter van de socialistische Tweede Kamerfractie tijdens een gisteravond in Amsterdam gehouden kadervergadering van de federatie Amsterdam van de PvdA. Prof. Vondeling koos uitdrukkelijk „praatjesmaker" naar zijn zeggen op zettelijk en nadrukkelijk. Hij gaf voorts te kennen dat het hem niet zou verwonderen als debeloften van de WD-prominenten over belasting verlaging ook afkomstig zouden blij ken te zijn van „politieke praatjes makers". „Van de heer Toxopeus wisten we dat al, maar van prof. Witte veem hadden we dat toch niet verwacht," zo zei de heer Vondeling, die ook mi nister Luns op de korrel nam. „Een actieve minister die overal achteraan draagt, maar zijn beleid is op een groot aantal punten slecht," zo be oordeelde de oppositieleider de mi nister van buitenlandse zaken. Prof. Vondeling noemde het rege ringsprogram van lastenverzwarin gen „bijzonder onitaktisch en heel dom," want deze plannen hebben vol gens spr. bijgedragen tot verslechte ring van het arbeidsklimaat. „Het is een kind dat gelooft dat de vakbe weging daardoor in haar eisen zal worden geremd," aldus spreker. Hij noemde het „complex van bestedings- beperkende maatregelen" volstrekt onaanvaardbaar. Hij waarschuwde tegen „liefdesbe tuigingen" van de communisten aan (CORSO-CONSUL VAN DE BLOEMENKUST) Gaat Jos van Driel, de man die in niet geringe mate bijdroeg aan het succes van het bloemencorso in de bollenstreek straks ook het Aalsmeerse corso diri geren? De ontwerper uit Amstelveen zwijgt in alle talen, het Aalsmeerse cor socomité trouwens ook, maar niettemin staat er binnenkort wat te gebeuren. De artistiek adviseur van het Aalsmeerse bloemenfestyn, de heer A. Noyons, heeft nl. zijn ontslag aangeboden en het heet dat dit is gebeurd na hooglopende me ningsverschillen met het Aalsmeerse co mité. De meningen hebben daar trou wens veel gebotst, omdat Noyons naar de mening van de organisatoren te veel op eigen houtje handelde. Tijdens de laatste werknacht kwam het comité tot de ontdekking dat Noyons contracten voor publiciteit had gesloten, waar men niets vanaf wist en men gelastte de heer Noyons de overeenkomsten te annule ren. De ontwerper vóelde zich daar door zeer gekrenkt en hoewel het er eerst op leek, dat hij in 1964 nog een corso zou gaan maken hij was reeds in onderhandeling met de havenautori teiten van Amsterdam schijnt hij nu definitief een punt achter zijn corso- carrière gezet te hebben. De naam van Van Driel wordt nu overal achter de coulissen flusterend genoemd en ook die van Georg Kiersch, die tussen haak jes ook al in Amstelveen woonachtig is en de laatste jaren het Rijnsburgse corso onder zijn hoede had. Het heet verder dat wanneer men Van Driel tot artiestiek adviseur wil benoemen, men hem eerst voor de keus zal stellen: óf Aalsmeer óf de bollen streek. Uit Aalsmeer komen althans stemmen die zeggen, dat twee van de meest befaamde corso's van het land niet door één ontwerper gemaakt kun nen worden. Men meent dat dit de gang in het streven naar het mooiste en het beste zou afremmen. Zoals gezegd wilde Van Driel zich over een eventuele benoeming niet uit laten. Hij liet echter wel doorschemeren dat hij zich niet voor een keus zal laten stellen. Het Aalsmeerse en het bollen streekcorso zijn helemaal geen concur renten en bovendien zo volkomen ver schillend van karakter dat men, zonder te overdrijven, van twee aparte groot heden kan spreken. Daar komt nog bij dat de betrokken corso's op geheel ver schillende tijdstippen rijden. Het corso dat jaarlijk door de bollenstreek trekt kan nauwelijks door anderen geïmiteerd worden omdat alleen het bollenvak en dan nog maar een paar weken per jaar de benodigde grondstoffen (dui zenden manden met hyacinten) kan leveren. Inmiddels heeft er al een wagen van Van Driel meegereden in het corso van Zundert en vertrekt de Amstelvener be gin volgende maand naar Parijs, waar hij besprekingen gaat voeren met organi satoren van corso's en andere bloemen- festijnen in de Lichtstad. Hij vertelde ons dat hij druk bezig is met de ontwer pen van het bollencorso 1964. Over twee, hoogstens drie weken zal het corso comité in de bollenstreek de ontwerpen ter inzage krijgen. En dan duurt het niet lang meer of men zal de geheimen van voorjaar 1964 aan de openbaarheid prijs geven. Minister Toxopeus heeft in een brief laten weten, dat het afscheid van de Commissaris van de Konin gin in Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben, omstreeks de jaarwisseling kan plaatsvinden. Een juiste datum kon echter nog niet worden vastge steld. Reeds nu heeft men een huldigings comité samengesteld, dat tijdens een buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van Limburg in de St.-Janskerk te Maastricht een huldeblijk aan de scheidende gouver neur zal aanbieden. Vrijdagavond is in het Prinsenhof in Delft de Kinderboekenweek geopend. Op de foto Tonke Dragt uit Den Haag tijdens haar dankwoord, nadat haar de prijs van het Kinderboek 1963 is overhandigd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6