WELKE FILM DEZE WEEK? t f t. If OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN Fineer een rand aan elke kant met»™ SNELFIX^^ P v:- wereldmerk Leidse Agenda 26 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT -N I H.M. de Koningin heeft vrijdag op Huis ten Bosch in Den Haag de ministers van buitenlandse zaken ontvan gen, die deelnemen aan de conferentie van de West Europese Unie. Foto vlnr: de heren Schaus (Luxemburg), Spaak (België), Couve de Murville (Frankrijk), Piccioni (Italië), H. M. de Koningin, de heren Schroder (Duits land,), Butler (Engeland) en Luns. Jaarverslag Leidse Brandweer De Leidse brandweer heeft in het laar 1962 een totaal aantal van 167 branden moeten blussen. Het aantal alarmeringen voor brandgeruchten bedroeg 44, terwijl de brandweer ze ven maal uitrukte waarbij sprake was van een baldadige alarmering. Het aantal hulpverleningen, anders dan bij brand, bedroeg in het totaal 149. De bij de brandweer gestatio neerde EHD rukte 1073 maal uit ter wijl de Leidse brandweer tweemaal ter assistentie geroepen werd voor hulpverlening aan andere gemeenten. Het totaal aantal alarmeringen be droeg 1448. Deze Cijfers werden be kend gemaakt in het jaarverslag van de gemeentelijke brandweer van Lei den. Im het verslag werd voorts mel ding gesmaakt van de totale geschat te schade, veroorzaakt door brand in het afgelopen jaar. Het geheel loopt tegen een bedrag van 701.000,-. De indirecte brandschade wordt geschat op een bedrag van 3.000.000,-. De werkzaamheden ter voorko ming van brand nemen steedis meer toe, zo blijkt uit het jaarverslag. Dit is niet alleen te wijten aan het aan tal ingediende bouwplannen, maar ook aan de omvairug van de bouw werken, die van dien aard zijn, dat intensieve arbeid hiervoor noodzake lijk is geworden. Een goede samen werking met de andere gemeente diensten en bedrijven, aannemers en uitvoerders, heeft mede bevorderd, diait die brandveiligheid v in de gemeente op bevre digende wijze voortgang vindt. Het bedrijfsleven werd steeds in voorko mende gevallen op brand veiligheids gebied voorgedacht. De controle op de openbare ver- makelij toheden zijn niet in een zoda nige frequentie uitgevoerd alls in voorgaande jaren, zo blijkt uit het jaarverslag. Verder wordt melding gemaakt uitbreiding van het aantal brandikranen, apparatuur en andere materiël'en alsmede van de noodza kelijke werkzaamheden. In de tijd, dat Oud- Leiden het Leiden-van- nu was, stonden er op het strand van Noord- wijk de badkoetsjes. De dames, die een bad wensten te nemen en dat was affreus gezond namen in zo'n koetsje plaats, het paard trok het geval tot in de bran ding, keerde en aan de achterzijde betrad ma dame het zilte nat. Zulke badkoetsjes wa ren er nog in de twinti ger jaren, in de jaren dus, dat ook bijgaande foto van Noordwijks fri vole ontspanning werd gemaakt. De foto spreekt voor zich. Naar Noordwijk het zü terzijde gezegd ging men in vroeger dagen met het bootje, dat afvoer vanaf het be gin van de Haarlemmer trekvaart, tegenover de plaats waar nu de Elam gevestigd is. Bijgaande foto is van mevr. Van Schaik, Rodenburger straat 10 te Leiden. Van de heer C. P. Barendse ont vingen we de foto van Posthof, die tot nu toe, menen we, ongepubli ceerd bleef. Het was een bonds-café en de hulp- kist van de Algemene Nederlandse Wielrijdersbond ontbrak er niet. "Dassen haakjes," zijn er nog lezers die iets weten van de wielrijders- baan, die er eertijds aan de Haar lemmerstraat is geweest? Ongepubliceerd bleef ook de op merkelijke foto van het veel gefoto grafeerde Kort Rapenburg met uit zicht op de oude Blauwpoortsbrug én links de Paardensteeg. Over het Kort Rapenburg in het verlengde van het Galgewater lag voorheen een houten ophaalbrug, de z.g. Sluisbrug die in 1862 is afgebro ken. Ten behoeve van de exploitatie van de electrische tram vond over- wulving van het Kort Rapenburg plaats in 1910. De door WlHem Brou- wer ontworpen bank werd in 1920 geplaatst als hulde van .de burgerij aan jhr. De Gljselaar, burgemeester van Leiden in. de oor logsjaren, van wien ge zongen werder is maar ene goeie Leienaar en dat is De Gijselaar. Van hem wordt verteld, dat hij zich aansloot bij een picknick van stu denten midden op de Br eestraat. De Bostel- brug op deze foto leidde heel vroeger naar de landerijen buiten de stad. En dan 'n juweel van een foto van het oude pontje over het Galge water, dat voor een paar centen de burgerij een omweg bespaarde. Het voer in het verlengde van de Valkensteeg naar een doorgang langs de Stadstimmerwerf, 't huis met de mooie rooie luikjes. „SHERLbCK" GEVEILDE PERCELEN Id het Vendiuhuis der notarissen werden gisteren de navolgende per celen geveild: Voor not. W. S. Joragsma: Bouw terrein Vrouwenweg, Zoeterwoude: inzet £166.000,-, toeslag £190.000,-, koper R. O. v. d. Pauvort q.q.; Oude Rijn 21: f25.800,-, f29.200,-, C. N. Th. v. Valideren q.q. Voor not. J. A. Post: Piet Heisnilaan 11, Ooegstgeest: inzet f 45.500,-, toe slag £45.800,-, koper dihr. Lancel q.q. Voor mot. F. K. Lagerwey: Papen gracht 28: inzet £31.200,-, toeslag f36.000,-, koper E. v. Starkenburg q.q.; Oude Singel 50: f 14.000,-, f 18.000,-, Leidise Stud. Huisv.; He rengracht 29: f 10.000,-, 10.008,-, J. C. G. Alikemade q.q.; Bloemsbraat 15: f 11.000,-, f 12.500,-, E. v. Starkenburg q.q.; Zuidsingel 16: f6.900,-, uit de hand; Kijfigraóht 8: f3.500,-, f3.620,-, H. D. v. Weizen q,q.; Joubertstraat 7/7ia: f4.100,-, f4.425,-, dhr. v. d. Berg; Kolfmakersteeg 24: f 2.600,-, id. 26/26a f 5.200,- oomb. 7957, f 7.959, K. A. v. Aller q.q.; Kolfmakersteeg 28/28a: f5.700,-, uit de hand ver kocht. Voor not. A. v. d. Veen Meerstadt: Mar Maan 23: inzet f 25.000,-, toeslag f25.000,-, koper J. C. G. Alikemade q.q. DE LEIDSE POSTZEGELSVERZAMELAARS De vierde woensdag van de maand is voor de leden van de Leidse Ver eniging van Postzegelverzamelaars een bijzondere dag. Dan houden zij in de bovenzaal van restaurant Zo- merzorg hun maandelijkse bijeen komst. echter was een kleine „technische storing" in de organisatie er oorzaak van, dat men met de kleinere zaal genoegen moest nemen. Op elegante wijze werd dit foutje door de voorzitter, de heer A. de Best, verontschuldigd. De notu len wierpen geen problemen op en werden met applaus ontvangen. De vereniging blijkt zich iedere maand uit te breiden. Ook nu weer kon den vijf nieuwe leden door de voor zitter worden verwelkomd. Inmid dels staan weer vijf nieuwe aan meldingen op de ballotagelij st. De heer Spijker wees de leden bij het filatelistische nieuws nog op de nieuweSurinaamse kinderzegels, die op 29 oktober a.s. zullen uitko men. Spreker was ook op de grote veiling te Den Haag geweest. Deze veiling zal ruim een week duren. De heer Spijker toonde ziah ver baasd over de prijzen, die daar be taald worden. Kavels, die getaxeerd waren op 350 en 480 gulden, gaan daar voor 600 en 940 gulden grif van de hand. De gdhele veiling-om zet, die was getaxeerd op 500.000 gulden, zal waarschijnlijk zelfs de miljoen halen. Hoewel de veiling op de bijeen komst van gisteravond niet bijzon- dar groot was, zag de heer Ouwe hand toch kans om 68 kavels de ha mer te laten passeren. Mooie, post- frisee en gave zegels kwamen ook hier goed aan de prijs en werden graag gekocht. Na de pauze sloot de heer De Best na een korte rondvraag met de be lofte de geplande quiz op de vol gende bijeenkomst te houden. Geslaagd. Aan de Technische Hoge te Delft Slaagden voor het exa men werktuigkundig ingenieur de heren P. G. Stokman en W. J. Stok man, beide te leiden. (Advertentie) ZATERDAG 26 OKTOBER Pers. Ver. Nekobu. Feestavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare. Aanvang 20.00 uur. ZONDAG 27 OKTOBER Leidse Schouwburg. Opvoering van „Oranje Hein" door het Amsterdams Volkstoneel t.g.v. het 50-jarig to neeljubileum van Bep Nooy sr. VKA-ï en KAJ Europese avond, zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 28 OKTOBER LAFV. Bijeenkomst in rest. De Doelen, Rapenburg. Aanvang 20 uur. NRKM. Lezing door Pastoor Vas ter in Rest. Van der Heijden. Aan vang 20 uur. Tuinders, kring Leiden. Vergade ring in Rest. Old Dutch. Aanvang 19.30 uur. DINSDAG 29 OKTOBER K. O. Filmlezing over „Suomi, het land der duizend meren" door Simon de Waard in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Aanvang 20 uur. Stadsgehoorzaal. Ontspannings avond van de Mil. Koksschool, op voering van „lm Weissen Rössl". Aanvang 20 uur. KAB. Vergadering wijkbesturen in Rest. „Central". Aanvang 20 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 25-31 okt. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: De wonderdoener, 14 j. Do.: Les jeux de 1'amour, vo-lw. Dagelijks: 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4 45, 7 00 en 9 15 uur Lido: Alle vrouwen van de wereld volw. prolongatie Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Luxor: De wrok van Achilles, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2 30. 4 45. 7 00 en 9 15 uur Studio: Het proces (The Trial) volw. (prolongatie) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Trianon: De slag om Napels, 14 j. Dagelijks: 2 30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Nachtleven van Pigaile, stir, volw., t.m. dinsdag. Wo. en do.: Carmen Jones, volw. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7,15 en 9.15 uur. „De wrok van Achilles" is een van de boeiendste onderwerpen uit 't hel dendicht, dat Homerus wijdde aan de Trojaanse oorlog. De filmer be hoeft niet veel verbeeldingskracht op te brengen om met de hedendaagse beschikbare middelen een rolprent te maiken, die bij voorbaat zeker is van een bepaald succes. Degenen, die via de literatuur kennis namen van Adhilles en die Trojaanse oorlog, zal deze film niet veel zeggen, misschien zelfs» teleurstellen, maar we geloven wed, diart de „leek" met de film „De wrok van Achilles" enige spannende umrtjes kan doorbrengen. Op bijzon der ihoog peil staat het evenwel niet. Zoals met zoveel „klassieke" films is de aanpak ook in dit geval wat doorzichtig en bombastisch. De toe schouwer wordt overdonderd met ge weldige décors, geweldige strijdto nelen en geweldige spierbundels, maar de acteurs slagen er maar moedilij'k in meeslepende figüren te creëren. Gordon Mitchell, een ver vaarlijk uitziend heerschap, speelt de rol van Adhilles, de halfgod, die aan de zijde van de Grieken tegen de Trojanen vecht. Achilles is de kracht van het Griekse leger, maar de held wendt zich verbitterd af als de Griekse opperbevelhebber Aga memnon, de slavin, Briseis voor zich opeist. Zonder Achilles lijden de Grieken nederlaag op nederlaag, maar de halfgod werpt zich weder om in de strijd om de dood te wre ken van zijn vriend Patroclos, die door de Trojanen is gedood. Door de KFC werd deze film goedgekeurd voor 14 jaar. TRIANON: HARDE REALITEIT De oorlog is altijd voor filmpro ducenten een onuitputtelijk onder werp geweest, maar in deze grote hoeveelheid zijn er slechts weinigen de moeite waard om te zien. Daar toe behoort ongetwijfeld „De slag om Napels" die deze week in Trianon wordt vertoont. Over het verhaal kan men kort zijn. Wanneer in Napels bekend wordt, dat de Italiaanse regering besloten heeft een wapenstilstand met de ge allieerden te 9luiten, breekt 'n vreug deroes uit die, nadat de Duitse be zetting de macht in handen heeft genomen omslaat in hardnekkig en onverzettelijk verzet. De ondergrond se weet na een harde en moeizame strijd, waarbij vele slachtoffers val len, de Duitsers te dwingen uit Na pels weg te trekken. In deze film nu eens geen valse romantiek en naïeve sentimentali teit, maar keiharde realiteit, die het drama van de oorlog in al haar menselijke facetten naar voren brengt. „De slag om Napels" behoort zeker tot een van de beste, die ooit in het „oorlogsigenre" gemaakt zijn. Zoals in alle oorlogsfilms, ontbreekt het hier ook niet aan de nodige spanning, die het geheel tot een zeer bezienswaardig werk maken. De lief hebbers van dit genre hoeven dan ook zeker niet te aarzelen. De KFC keurde dit brok geschiedenis goed voor 14-jarigen. REX Een goed verhaal matig gefilmd moet gezegd worden van de film, die deze week tot en met dins dag in Rex draai: „Nachtvlinders van Pigaile". Het is een misdaadfilm waarin spel en tegenspel elkaar af wisselen, een intrige, die alls deed verwachten, maar slechts een rom melig geval tot gevolg had. Een revuemeisje uit de Parijse vermaakbuurt wordt uit de gevan genis ontslagen, na een detentie we gens medeplichtigheid aan een ju- welendiefstal door haar vriend. Zij weet echter waar de buit verborgen is en op deze buit jagen zowel de politie, de onderwereld als de ver zekeringsmaatschappij. Bijna zou de buit nog bij een vierde gegadigde zijn terechtgekomen, maar dat kon aan het slot toch nog juist worden verhinderd. Natuurlijk komt er een moord op de hoofdpersoon bij te pas en verder meende de regisseur ex- maar veel revuesenes met al te veel vrouwelijk schoon te moeten inlas sen, echter als geheel overbodig voor bet verhaal. Men kan overigens niet zeggen dat het aan spanning ont breekt, maar door te veel franje, die bovendien de film op het randje van toelaatbaarheid brengt (Wij me nen dat de KFC zelfs iets te tole rant was), wordt de spanning voor een groot deel teniet gedaan. PROLONGATIES In STUDIO worden de film „Het Proces" en in LIDO de rolprent „Al le vrouwen van de wereld" gepro longeerd. Beide films geschikt voor I8-jarigen en ouderen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3