Nationale herdenkings tentoonstelling 1813-1963 DE BURGEMEESTER VAN ,SWIEBERTJE' WOONT IN HILLEGOM Jtf iPMF WEER TOENADERING VERWACHT IN STICHTING VAN DE ARBEID Wonderlijke bric a brac van 150 jaar Nederland ZATERDAC^2^^KTOBER19W DE LEIDSE COURANT PAGINA l» IN RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM: Opening 3 december Verhoging der percentages? Het voortbestaan van de Stichting van de Arbeid kan weer met enig optimisme tegemoet worden gezien. De voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties hebben de hoofden bij elkaar gestoken en het gevolg hiervan schijnt toch wel een toenadering van de standpunten te zijn. Beide partijen zijn echter zeer gesloten over de bereikte resultaten. Het directe gevolg van dit overleg waartoe de vorige week vrijdag in de Stichting van de Arbeid reeds werd besloten, is dat de voor vandaag vast gestelde vergadering van deze atich- „De Katholieke Bakker" is tegen zegelactie Bond niet op handelsterrein „Wij kunnen niet erg enthousiast zijn over de plannen van de midden standscentrales, omdat wij een zegel actie uit den boze achten. Meer nog wijzen wij de plannen van de mid denstandscentrales af, omdat 't niet te pas komt, dat sociale organisaties zich op het commerciële terrein be geven. Een stelregel overigens, die de bij haar aangesloten vakorganisa ties steeds is voorgehouden." Aldus „De Katholieke Bakker", 't orgaan varn de Nederlandse Katho- Advertentie) lieke Bakkerspatroonsbond. Het wijst de plannen van de middenstandsbon den om tot een eigen zegelactie te komen met kracht van de hand. Bij de katholieke middenstands bond is men het trouwens over de oprichting van een zegelmaatschap pij ook nog niet eens. Bepaald voor stander van een dergelijke collectie ve reclame-actie is de Christelijke Middenstandsbond, die echter de steun van de katholieke bond niet kan ontberen. ting is uitgesteld tot dinsdag. De voor zitters willen namelijk eerst maan dag met hun besturen praten. De heer J. A. Middelhuis, de voor zitter van de KAB zei tegen een re dacteur van het „Alg. Dagbl." gister avond „Ik geloof dat er nu wel reden is voor enig optimisme. We zijn er echter beducht voor dat de verbe tering in de toestand van de patiënt (de Stichting van de Arbeid) zou kunnen worden tegengegaan door voortijdige publikaties. Alles is ove rigens nog lang niet in kannen en kruiken. In elk geval heb ik morgen eindelijk weer eens een vrije zater dag." Het uitstel van de vergadering van de Stichting is op verzoek van de werkgevers en van de werknemers. Beide partijen willen eerst nog on derling beraad. Hieruit is af te lei den dat er van" weerskanten een be reidheid voor concessies bestaat, waarvoor echter eerst toestemming van de besturen moet worden ver kregen. Gesproken wordt over het verho gen van de 2 x 4 procent met 2 x lVt procent. Reserve-officieren bij de Kon. Marine mogen nadienen Evenals dat bij Land- en Lucht macht al het geval is, zullen reserve officieren van de Marine voortaan na de normale diensttijd vrijwillig kunnen nadienen. Zij die „bijteke nen", krijgen als ze dat voor twee jaar doen ,voor iedere maand dat ze nadienen een premie van 21% van hun maand bezoldiging. Reservisten dde viér jaar langer dienen krijgen voor iedere maand een premie van 25% van de maandbezoldiging. De regeling om marine-reservisten in de gelegenheid te stellen vrijwil lig na te dienen verkreeg in juli van dit jaar de instemming van de minis terraad. Ze is nu vastgelegd in een K.B. Dat K.B. zegt onder meer dat de premie eerst wordt uitbetaald na de beëindiging van de vrijwillige diensttijd. Ook is vastgelegd dat niet iedere reserveofficier van de marine kan „bijtekenen". De regeling geldt slechts voor bepaalde categorieën, voornamelijk technici. Regeling Kerst- en N ieuivjaarsverlof voor militairen Binnenkort zal er een beslissing genomen worden over een speciale verlofregeling voor de kerstdagen en voor oud en nieuw voor de militairen die in Hohne en Seedorf in Duits land dienst doen. Die regeling is op dit moment - zo vernemen we in ant woord op vragen van de Legervoor- lichtingsdienst - nog in studie. De re geling van vorig jaar, die bepaalde dat het gehuwde beroepspersoneel echtgenote en een aantal van de kinderen op rijkskosten kon laten overkomen, zal dit jaar niet gelden. Voor de Nederland gelegerde pa rate troepen zal weer de bekende fifty-fifty-regeling gelden. Deze houdt in dat de helft van die troepen met Kerstmis en de andere helft met oud en nieuw thuis zal zijn. Zij die met Kerstmis thuis zijn heb ben verlof van 13 december na 13.00 uur tot 27 december voor 12.00 uur. De anderen krijgen verlof van 27 december na 13.00 uur tot 10 januari voor 12.00 uur. Voor depots en bepaaldie opleidings- eenheden (in het algemeen dus voor de ni et-para te troepen) is een verlof vastgesteld dat loopt van 20 december na 18.00 uur tot 2 januari voor 12.00 uur. Speciale regelingen gelden ver der voor bepaald categorieën militai ren, zoals bijvoorbeeld gehiiwd be roepspersoneel, dat woont in zijn standplaats of daar dagelijks naar toe reist. Een aparte regeling geldt ook voor bepaalde instituten zoals Koninklijke Militaire Akademie, Ho gere Krijgsschool, Koninklijke Mili taire School enz. De altzangeres Aafje Heynis heeft gisteravond met haar auto bij de oude herberg in Teuge, onder Apel doorn, een aanrijding gehad, nadat een tegenligger plotseling op de lin ker helft van de weg was geraakt. De gevolgen van de aanrijding wa ren niet ernstig en de zangeres, die geen letsel had opgelopen, kon vrij spoedig in haar eigen auto de reis naar Almelo, waar zij een repetitie aou bijwonen, voortzetten. De be stuurder van de tegenligger, J. N. V. uit Apeldoorn, was korte tijd later in Apeldoorn opnieuw bij een aan rijding betrokken. De politie ver moedt dat hij onder invloed van ster ke drank verkeerde. Hefschroefvliegtuigen van 't Britse vldegdekschip „Ark Royal", dat een bezoek aan Kenia brengt, hebben 35 antilopen van een zeldzame soort op het nippertje gered uit de „klauwen" van stropers die in het noorden van het land actief zijn. De dieren zijn naar 'n natuurreservaat overgebracht. In het rijksmuseum te Amsterdam worden voorbereidingen getroffen voor de nationale herdenkingsten toonstelling „Leven en werken in Nederland 1813-1963", volgens de mu seumstaf een der wonderbaarlijkste tentoonstellingen, die ooit in dit mu seum zijn gehouden. Deze 150 jaar omvatte expositie zal niet aan de knnst zijn gewijd (deze werd reeds in het stedelijk museum gehouden, „150 jaar Nederlandse kunst"), maar juist aan het leven en werken. Als uitgangspunt voor deze her denkingstentoonstelling, die tien za len omvat, is genomen: vijf genera ties Nederlanders, wier leven en wer ken niet in een ononderbroken chro nologisch verhaal, maar in flitsen en tegenstellingen worden vertoond op de wijze van: zo was het toen en zo is het nu nog. Rondom vooraanstaande landgeno ten uit deze generaties zullen de on derwerpen gegroepeerd worden. Zo zal de natuurkundige Buys Ballot uitgangspunt zijn om de ontwikkeling van de weerkunde en het KNMI te tonen, waaraan o.m. de ontwikkeling van de paraplu en de parasol worden gekoppeld. De staatkunde zal rondom Thorbecke, het verkeer rond Ples- man en de industrie rond dr. A. Phi lips worden gegroepeerd. De tijd van koning Willem I en die van koningin Juliana zullen naast elkander worden gesteld. Voorts worden behandeld wetenschap en onderwijs, parlement en kiezer, vrouwenemancipatie, so ciale verhoudingen, e.d. Ook de sport wordt niet vergeten. Het gelukskonijn van het Neder landse elftal zal gedurende de expo sitie een plaats in het rijksmuseum krijgen. Naast karikaturen, affiches en ander grafisch materiaal zullen er ook wel prenten en schilderijen te zien zijn, maar deze zullen toch de minderheid vormen in deze bonte r«vue van het leven van alledag. Onder de verscheidenheid van Geen Nederlands oorlogsmateriaal voor Portugal Vandaag heeft de Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties de secretaris-gene raal der Verenigde Naties er van in kennis gesteld, dat Nederland, over eenkomstig het in de veiligheids- raadsresolutie van 31 juli tot alle leden-staten gerichte verzoek, geen oorlogsmateriaal aan Portugal zal le veren, dat ten goede zou kunnen ko men aan het Portugese beleid in de overzeese gebiedsdelen van dat land. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde nog mede, dat het besluit van de rege ring zich bij de aanbeveling van de veiligheidsraad aan te sluiten, niet betekent dat Portugal niet op steun zal kunnen rekenen bij de uitvoe ring van de van haar als NAVO- bondgenoot verwachte defensietaak. voorwerpen op de expositie zal men toverlantaarns en fietsen van be roemde personen aantreffen, maar ook geannoteerde grondwetten en re- formkleding, de eerste automobiel van Nederlands fabrikaat en een schandbord met een plak. Van de tentoonstelling komt geen catalogus, maar er verschijnt in opdracht van de tentoonstellingscommissie een gids, samengesteld door de heer D. H. Cou- vée (bibliothecaris van de Neder landse persbibliotheek) met een in leiding door prof. dr. L. J. Rogier (hoogleraar aan de katholieke uni versiteit te Nijmegen in de vader landse en algemene geschiedenis der nieuwe tijden). Deze gids zal te zij ner tijd is de boekhandel verkrijg baar zijn. De tentoonstelling, die op 3 december voor het publiek geopend wordt, zal twee maanden duren. Oud-wethouders achten zich in eer en goede naam aangetast De Gedeputeerde Staten van Zee land hebben Provinciale Staten voor gesteld verweer te voeren in de door twee oud-wethouders van Goes, mr. H. B. Bouwman en de heer J. H. Roose, bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg aangespannen procedure. Beide heren hebben de gerechtelijke procedure tegen de pro vincie Zeeland aangespannen, onder meer op grond van aantasting van hun reputatie en terzake van -de im materiële schade, die als gevolg van een en ander aan hen en hun gezin nen zou zijn toegebracht. Zij richten zich speciaal tegen een op 17 augus tus 1960 verschenen memorandum, waarin Gedeputeerde Staten van Zeeland constateren, dat b. en w. van Goes zich mede schuldig hebben gemaakt aan ernstige verschrijvin gen. Beide oud-wethouders eisen on der meer volledige rehabilitatie en schadevergoeding. G.S. achten het om de procesvoe ring niet te beinvloeden gewenst pu- blikatie van stukken voorshands te voorkomen. Daarom wordt de leden Provinciale Staten voorlopig geheim houding omtrent de inhoud van de dagvaarding en van de conclusie van antwoord opgelegd. Op 7 juni 1963 deponeerde mr. F. W. Adriaanse de dagvaarding voor de enkelvoudige kamer voor burger lijke zaken van de rechtbank te Mid delburg. G.S. stelden de dagvaarding in handen van mr. C. R. C. Wijcker- held Bisdom, advocaat en procureur in Den Haag. SCHEVENINGEN-RADIO NAAR NIEUW GEBOUW Het Nederlandse Radiokuststation Scheveningen-radio, dat een van 's wereld6 drukste radiostations voor de scheepvaart is en dat gevestigd is in een gebouw op het tweede sluis- eiland te IJmuiden, zal in een nieuw groot gebouw te IJmuiden worden ondergebracht. Aan de Lange Nieuw- straat tegenover het Marktplein zal een 25 meter hoog gebouw verrij zen, dat zes verdiepingen telt en waarin naast Scheveningen-radio ook het hoofdpostkantoor van IJmuiden zal worden onder gebracht Staking bij Rotterdamse stuwadoor Een groot deel van het personeel 345 van de 450 man van Mul ler en Co's stuwadoorsbedrijf aan de St. Jobs- en Merwehaven in Rotter dam heeft gistermiddag het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan de eis tot een uitkering-ineens, zoals die bij enkele and,ere bedrijven in de Maasstad zou hebben plaats eghad. De staking brak uit op het (on juiste) gerucht dat collega's bij an dere ondernemingen in het havenge bied het werk zouden hebben neer gelegd. De kraanmachinisten op het terrein van de St. Jobshaven gin gen daarop de straat op, waar zij korte tijd later de meeste andere personeelsleden ontmoetten. De werknemers van de Merweha ven sloten zich bij hen aan. Er wordt vrijwel niet meer gewerkt. Bij Muller en Co. liggen op het ogenblik tien schepen, acht in de St. Jobshaven en twee in de Merweha ven. Zo goed en kwaad als dat gaat wordt met behulp van laadbomen geprobeerd nog enkele schepen te la den of te lossen. Ook de uit een kleine 100 man be staande avondploeg, die om half zes bij Müller en Co. moest opkomen, is niet aan het werk gegaan. Bij de andere bedrijven wordt wel ge werkt. KOLENDAMP DOODDE ECHTPAAR Gisteren is het echtpaar Diepen horstBokhorst levenloos in hun woning te Ermelo aangetroffen. De man, oud-burgemeester van Giessen Nieuwkerk was 82 jaar oud, zijn echtgenote 72 jaar. Hun dochter, mevrouw Hamstra— Diepenhorst uit Amsterdam, die in Ermelo logeerde is in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis Salem vervoerd. De oorzaak is vermoedelijk kolendampvergiftiging. Aannemersbedrijf buiten vervolging Het aannemersbedrijf B. de K. te Rhenen dat door de officier van jus titie bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem, mr. J. J. R. Bakker, we gens het uitbetalen van zwarte lo nen was gedagvaard, is bij beschik king van de rechtbank buiten ver volging gesteld. De officier van justitie zal hoger beroep aantekenen. Tegen de dagvaarding was een be zwaarschrift ingediend, waarin het aannemersbedrijf o.m. had aange voerd dat geen enkele bedrijf sge- noot vooral diegenen die betrek kelijk dicht bq de grens zijn geves tigd personeel kan aantrekken tegen de CAO-lonen en dat vooral bedrijven in het oosten van het land hun personeel dreigen te verliezen aan West-Duitsland, waar hogere lonen worden uitbetaald. Het be zwaarschrift werd veertien dagen ge leden behandeld. Eerst gisteren is de beschikking afgekomen, waarin het bedrijf bui ten vervolging werd gesteld. Naar het oordeel van de rechtbank was de dagvaarding niet zo gesteld dat het bedrijf kon worden veroordeeld. AAN DE PARALLELWEG IN HILLEGOM woont een burgemeester Rien van Nunen, de burgemeester van „Swiebertje", Neerlands populairste TV-programma voor de kinderen. Dezelfde man, die bekend is bij vrijwel alle kinderen van Nederland, ziet zijn TV-ster nu opmerkelijk snel stijgen sinds de geestige strip Stiefbeen Zoon op de vaderlandse beeldbuizen komt. Het succes is hem niet naar het hoofd gestegen. „Ik blijf zo maar een gekloft je jongen, en maar liever mezelf," zo zegt Rien van Nunen. En men ziet hem in Hillegom dan ook bij voorkeur op zijn pantoffels rond stappen. Ook als hij naar het postkantoor gaat om zijn chèque van de Televisie Stichting te innen. DE FAM. VAN NUi WEN - man, vrouw, drie kinderen plus een stief dochter - is vier jaar geleden naar HiLlegom gekomen. Waarom? Wed, zegt mevrouw Van Nunen, we woon den in Amsterdam en wilden dol graag buiten zijn. We plaatsten een advertentie, we kregen een aanbod en accepteerden. De Van Nunen's vonden Hilliegom een leuk dorp. "De men sen zijn aardig en je kimt alle kanten op: de zee en het strand zijn vlakbij, evenals het grote duingebied bij De Zilk. En als we naar Haarlem of Leiden willen, is dat ook maar een wipje". RIEN VAN NUNEN begon al met acteren toen hij veertien jaar was. Op zijn achttiende jaar ging hij naar de rjjën der beroepsspelers over. Dat was in de dertiger jaren toen er nergens een behoorlijk belegde boter ham te verdienen viel - ook in de amusementssector niet. Hij werkte toen in tenten op kermissen of zo maar in een dorpscafé waar ze een paar planken op kisten legden, een gordijn ophingen en dat tot toneel verhieven. Het was heel hard wer ken en weinig verdienen. De acteurs hadden vrijwel allemaal een dubbel rol en moesten bovendien affiches ophangen, strooibiljetten in de bus sen gaan stoppen en alle mogelijke andere klusjes opknappen. „Jonge", zegt Rien van Nunen, „als ik daar nog aan denk. Als je een gulden per dag verdiende, was het best. En ik wil rustig bekennen dat ik die tijd heel vaak in een hooiberg heb ge slapen, doodgewoon omdat er geen geld was een kamer in een hotel letje te nemen." Na de oorlog stichtte Van Nunen een eigen toneelgezelschap: De Am sterdamse Comedie. Met veel succes trad men op voor de leden van de land-, de lucht- en de Zeemacht, voor departementen van het Nut enz. Daar naast bespeelde men nog drie maan den per jaar het Centraal Theater m Amsterdam. Later werd Rien verbonden aan het Amsterdams Volkstoneel en speelde de hoofdrollen in De Jantjes" en „Op Hoop van Zegen". Toen „De Jantjes" op het beeldscherm werd gebracht, werd Van Nunen door de TV-mensen ontdekt. Men bood hem verschillende rollen aan en later oogstte hij veel succes als „burgemees ter van Swiebertje". Zo'n kinder programma lijkt misschien eenvoudig maar het is het bepaald niet", zegt v. Nunen. Kinderen zien veel scher per dan volwassenen. DE EERSTE STRIPS van Stiefbeen Zoon zijn bijzonder goed aange slagen. Een heerlijk brok volkstoneel. De serie had in Engeland veel suc ces, maar dat was voor de NCRV geen garantie dat dit in Holland ook het geval zou zijn. Eén ding viel heel sterk op: studiopersoneel, dat ver schillende scènes de vorige dag had „getelevisioneerd" kwam later naar de studio's om het nog eens te zien Dat was nog nooit gebeurd. Toen de eerste strip de lucht was ingegaan, wist men al gauw dat men raak had geschoten. Rien van Nunen speelt va der Stiefbeen. „Deze rol behoef ik nauwelijks te leren", zo zegt hen ik speel hem niet, ik bèn het." Van Nunen is een natuurtalent. Op een toneelschool is hij nooit geweest, al wil hij het nut van een goede op leiding niet ontkennen. „Maar men vergist zich als men denkt ook ac teren te kunnen leren. Dat héb je of je hèbt het niet. Een toneelschool kan alleen bijschaven', zegt hij. Van Stiefbeen Zoon komen acht tien afleveringen. De laatste was op woensdag 23 oktober. „Damesbezoek" heette deze aflevering. Ook mevrouw Van Nunen speelde hierin mee onder haar meisjesnaam Hella Faassen. Op 3 januari komt „De Badkuip" op het beeldscherm. Behalve de heer en me vrouw Van Nunen komt dan ook pleegdochter Rita Schipper ten to nele. Achttien afleveringen komen er dus van Stiefbeen Zoon en elf zijn er al opgenomen. De afgelopen maanden hebben de Van Nunens het dan ook heel druk gehad. Voor de TV-camera's staan is een vermoeiend en secuur werk. De ca mera's registreren onverbiddelijk elke fout en als aan het slot van een stuk iets fout gaat. moet alles over gespeeld worden. Want op de Ampex- band worden beeld en geluid tegelijk opgenomen. Een foutief stukje er uit knippen en een nieuw monteren gaat niet. Dat kan alleen bij telere- cording. Maar die methode geeft een veel minder goed beeld en wordt alleen toegepast bij haastwerk en ac tueel nieuws. „Life"-uitzendingen zijn er maar heel weinig, aldus Rien van Nunen. MEVROUW VAN NUNEN stamt uit een acteursfamilie. Haar over grootvader was directeur van de Rot terdamse Schouwburg, haar groot vader speelde destijds met Esther de Boer van Rijk in Heiermans' onster felijke creatie „Op Hoop van Zegen" de rol van Barendje, haar vader ac teert nog steeds hij speelt ook in een van de volgende afleveringen van Stiefbeen Zoon - haar broer werkt regelmatig mee aan radiohoorspelen en zij zelf stond ook jarenlang op het toeneel. Onder andere bij Johan Kaart, bij het Nederlands Volkstoneel van Ben Groeneveld, bij de Neder landse Comedie en bij het Amster dams Volkstoneel. Ook na haar huwelijk bleef ze ac teren, maai* toen het gezin zich ging uitbreiden, moest zij steeds meer „neen" gaan zeggen. Waar de heer Van Nunen zich over verwondert is de steeds weerkerende vraag: „En wat doet U nu overdag". De mensen beseffen niet dat een beroepsacteur heel weinig vrije tijd heeft. Hij maakt veel meer uren dan wie ook, maar de goegemeente denkt dat je rol je maar even komt aanwaaien. Rien van Nunen kan zijn liefheb berij - het zeevissen - dan ook maar sporadisch beoefenen. Maar af en toe néémt hij hier een diagje voor, maar kunnen doet het eigenlijk nooit. Bij de foto: Rien van Nunen neemt met zijn vrouw Hella van Nunen- Faassen in zijn woning aan de Paral lelweg te Hillegom zijn rol nog eena dooa.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10