Veertig duizend jonge mensen uit 44 landen hielpen mensen in nood 69.75 MOEILIJKHEDEN VEEHOUDERIJ DOOR VASTSTELUNC PRIJZEN DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 TIEN JAAR BOUWORDE schap tussen bouwgezellen en vluchtelingen, meestal uit Qost- „Bruin gebrand en met blaren op de handen reisden we naar huis. Duitsland en Hongarije, op hoog Het afscheid van de vluchtelingen en de bouwgezellen, met wie we drie plan staat. „We zijn enkele malen weken lang waren opgetrokken, viel de meesten van ons nogal zwaar: bij hen op bezoek geweest en heb- in deze korte tijd immers waren we vrienden geworden.. Bij het ver- ken met eM»en ogen de primitieve trek zag je elkaar nog louter en alleen als bouwgezellen, als kameraden, en vaak veel te kleine woningen als collega's op het werk Sezl™- toonden zich ontzaglijk Hoe dichter je de Nederlandse grens naderde, des te meer besefte je, te help^ bouwend" een dat je met hen, van wie je afscheid had genomen, samen had gewerkt, eigen thuis, een thuis, dat zij, na al samen geleefd, samen gepraat, gebeden, gezongen, gedronken en de vaat die doorstane ellende, zo hard en afgewassen. De stemming was altijd „uit de kunst". Vindt u het gek, hard nodig hebben". at ik vind, dat deze weken veel te snel voorbijvlogen?" En de Hazerswoudse groot-semi narist besluit: „We waren blij, dat cvzcvi cit we deze 1116,15611 ie*s konden geven; hesrheiden de bereidheid om hen te helpen deed de vermoeidheid van het zwa re werk vergeten. Na drie weken ontdekte je. dat je meer ontving Dat zei ons ,een dezer dagen een mensen, die vakantie tijd, gebed en groot-seminarist-bouwgezel uit Ha- geld willen geven als bescheiden zerswoude, die in zijn vakantie te- antwoord op de verschrikkelijke zamen met andere jongelui voor de woningnood, waaronder vele mede- Internationale Bouworde werkzaam mensen nog steeds gebukt gaan. is geweest in het nabij de Duitse Dank zij het enthousiasme van de dan ^af: o1111?106™11!. ervaring en Oostgrens gelegen Erlangen-Bruck. bouwgezellen groeide de Bouworde, vooral vriendschap. Kun je je Doel van hun activiteiten: huizen die vooral in het begin met zoveel °P e611 va^ntie iets mooiers voor bouwen voor de vluchtelingen. De moeilijkheden kampte, tot een ge- stellen?" werkzaamheden, die door hen wer- weldige organisatie uit. den verricht bestonden uit: stenen sjouwen, beton maken, stukadoren, stenen en cement lossen, enzovoort. „Drie weken lang werken in je vakantietijd, geen rooie cent ver- FLINKE BOOM Plan-Mariahoeve gewijzigd Het plantje van 1953 is uitgedijd t een flinke boom. Ongeveer dienen, hoe halen jullie het in je 40.000 vrijwilligers van 44 nationa- hoofd?" zo brachten wij naar voren. Uteiten hebben het geheim van de Voor het plan van de Landbank Goed, we hadden wel eens van de Bouworde nu 10 jaar lang in daden NV om een winkelcentrum in de Bouworde gehoord, maar dat Was omgezet. Nederland leverde in dit nieuwe Haagse woonwijk Mariahoeve dan ook bijna alles „Wat is de decennium 6200 helpers, zowel man- te bouwen zal het uitbreidingsplan Bouworde precies. Hoe is ze ont- nelijke als vrouwelijke. In totaal moeten worden gewijzigd. B. en w. staan? Wat moeten jullie daar in werden er 668 objecten in 17 Euro- van Den Haag hebben de gemeente- zon kamp zoal doen? En hier pese landen voltooid, terwijl sinds raad voorgesteld in principe met de 'erie vra- kort ook in Afrika, Azie en Brazi- herziening van het uitbreidingsplan lie met man en macht wordt ge- akkoord te gaan. De landbank wilde werkt aan woningen, scholen en gr0nd voor het centrum kopen en kerken. betaalt de gemeente Den Haag ook de kosten van wijziging van uitge- 0OK MEISJES voerde en noodzakelijke nieuwe ge meentewerken. Daarvoor is een prijs Ook dit jaar zijn weer vele dui- van zes miljoen gulden overeenge- zenden jonge mensen, studenten en komen, arbeiders, boerenzoons en semina- 1 pers. DIVANBED 1 pers. MATRAS 1 pers. DEKMATRAS 1 pers. MOLTON DEKEN 1 pers. KUSSEN TOTAAL NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 (Alleen voor textiel) MIDZA |i omprcnmm 1 si^lP cni*31* begin volgend jaar een rapport van BdlIlCllUIIlUUMlC ajjldh een hiervoor ingestelde commissie zal ontvangen. Adviezen van enkele over onderscheidingen ministère en enige organen worden afgewacht. Vraagstukken rond het verlenen van koninklijke onderscheidingen werden gistermiddag door de heer Scheps (Soc.) in de vaste commissie van de Tweede Kamer ruim uitge meten. Hij dacht, dat met het ver lenen van onderscheidingen nogal slordig wordt omgesprongen. Hü wees daarbij op het toekennen van deco raties aan twee personen die zich tij dens de oorlog laakbaar hebben ge dragen. De heer Scheps wil alleen maar uiterst verdienstelijke perso nen laten decoreren. Daarnaast zou bijv. een „Orde van de arbeid" kun nen worden ingesteld. Op deze suggestie ging minister Toxopeus niet in. Hij verklaarde het beslist verkeerd te vinden hen die in de oorlog fout zijn geweest te on derscheiden. Een decoratie is geen promotie, zo zei hij, ook al heeft zo ie mand zich maatschappelijk gereha biliteerd. De minister zei voorts, dat op dit gebied stringente bindende, afspraken bestaan tussen de minis ters. Hij zei, dat hij inzake decoraties Ombudsman in de gemeente Minister Toxopeus was het in de oommissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer eens met de heren Beernink (CH), Scheps (Soc.) en andieren, die vinden dat het aan stellen van een raadcommissaris (Ombudsman) door de gemeenten 'n zuiver gemeentelijke zaak is. Wel kan een dergelijk figuur de idee voor een, nationale ombudsman doorkrui sen. De heer Smallenbroek (AR) vond dat gemeenten geen ombudslieden moeten hebben. Het rechtstreekse contact van burgemeesters en wet houders met de burgerij zou in demo cratisch opzicht in waardie verminde ren, indien een ombudsman zou wor den aangesteld. Minister- Toxopeus zag ook wel bezwaren, doch onder streepte het autonome recht van de gemeenten om een ombudsman aan te stellen. 3 "KEIZtRS" (Advertentie) voegden we nog een hele i gen aan toe. TIEN JAAR BOUWORDE De welbekende pater Werenfried van Straaten, bekend van Oostpries- terhulp, meestal aangeduid met „Spekpater", is de stichter van de Bouworde. In zijn boekje „Ze noe- „„ir dlUCiUCIi, «JVCiCILLUUIia CJ1 ÖCIIlLMcl- men mij Spekpater zegt hrj er zelf risten) uit verschillende landen naar B. en w. van Den Haag zeggen van. „De werkelijkheid zien en het een bouwkamp getrokken. Meestal voorts, dat de Landbank vanzelfspre. noodzakelijke durven dat heel hpitaat 7n'n Ifamn uit viit'timn hnuw- kend alle andere voorzieningen votv het geheim van de Bouworde. Een beetje Godsvertrouwen .en een beetje Heilige Geest. én natuur lijk ook een beetje roekeloosheid. meer is er niet nodig om te helpen". Dit nu is het geen-woorden-maar- bestaat zo'n kamp uit vijftien bouw- kend alle andere voorzieningen gezellen, een aalmoezenier en twee eigen rekening moet uitvoeren, die meisjes, die voor het eten zorgen, voor het project dienstbaar en nood- boodsohappen doen en voorts zo zakelijk zijn: aanleg van parkeerge- goed en zo kwaad als dat gaat een legenheid. verlichting en dergelijke, gezellige sfeer in de woonbarak In het Wibex-plan is nog een flat- uit nu is net geen-wooraen-maar- scheppeni >tja> onze barak liet nogal gebouw van veertien verdiepingen daden-parool, dat hem ertoe bracht tg wensen wer", aldus de Hazer- opgenomen, waarvan de eerste twee ae tsouworae te stxcnten. ten en swoudse bouwgezel, die drie weken voor winkels en kantoren zijn be- ander geschiedde in 1953, tien jaar Erlangen-Bruck erop had zitten, stemd, de overige voor woningen. Er geleden dus. Pater Werenfried durf- Het was er nogai primitief en we komt voorts een, gedeeltelijk in twee de de verschrikkelijke ellende, schrokken wel een beetje, toen we lagen uitgevoerd, parkeerterrein voor waarin vele mensen sinds wereld- er ,g nachts aankwamen. Met tien 800 auto's en 400 motoren en 1500 oorlog nummer twee m Europaver- man sllepen w£ op de „kamer"; er bromfietsen. keerden, onder ogen te zien. Hij liet ^nden precies tien bedden in. Van het plan zeggen b. en w. dat het met al|,eei1 vij toekijken, hij toilet en zo moest je buiten gaan het in zijn bouwtrant, zijn functio- voegde de daad bij het woord. „De zoekenVoor drie weken is dat nele indeling en in zijn marktbereik k waan# vele families, vooral ZQ erg Kijk, je gaat er nog an--meer op de moderne koopgewoon- vluchtelmgen, leven, verm<x>rdt de ders tegenover staan, wanneer je ten en -behoeften van het publiek, en zielen en bezoedelt de reinheid. De boort, dat in diezelfde barak, waar dus ook op een groter koperspoten- ellendige barakken, stallen, schuren, de wjnd vrjj spel had, eens een ge- tieel, is gericht dan volgens de op- kelders, bunkers zijn broeinesten zin woonde met negen kinderen, zet in het plan-Mariahoeve mogelijk van twist en leed. Rampzalige mas- £n je dan wee+ dat er nog zo- zou zijn. Totde motieven die voor sakwartieren, waarboven men zou veel mensen bi deze „kamers" moe- aanvaarding va ndit particuliere plan moeten schrijven: Hier kunnen de ten buizen, dan heb je maar een gelden, rekenen b. en w. dat vorm- tien geboden Gods niet meer w.or- djng voor ogen: zo snel mogelijk geving van het project stedebouw den onderhouden. Jonge echtparen, zorgen dat soortgelijke krotbewo- kundig en architectonisch op hoog stervende ouden van dagen, zieke „^*1™ na;i otaa« kinderen, bijeengedreven en samen geperst. Zo gaan de gezinnen te gronde. Maar de ondergang van de gezinnen is de ondergang van de Kerk dat is een kwestie van twee generaties". VLAMINGEN BEGONNEN De verschrikkelijke toestand riep om uitkomst en hulp. En die hulp kwam.. In 1953 gingen honderd Vlaamse studenten naar Münster, waar zij in hun vakantietijd het studentenpakje verwisselden voor het plunje van de bouwvakarbeider. Er werd gegraven, beton gestort, gemetseld en er werden daken ge legd: het begin van de bouw van woningen, die primitieve krotwo ningen moesten vervangen, was er. Met deze werkzaamheden was de Bouworde in het leven geroepen, een arbeidsgemeenschap van jonge Boekbespreking Wedloop naar de Maan, door Hugh Walters - Prisma-Ju niores nr. 238. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Een nieuw verhaal over de beleve nissen van de jonge Amerikaanse astronaut Chris Godfrey. Spannend tot de laatste regel. Goede, verant woorde lectuur voor jongens van 12 tot 16 jaar. Vlot door Uw Rijexamen, door H. J. Peppink. Uitg. Uitgeversmij. Kosmos, Am sterdam/Antwerpen. Dit door H. J. Peppink, oud-hoofd redacteur van de Autokampioen en examinator CBR, verzorgde werkje is de dertiende, geheel gemoderni seerde uitgave van „Hoe krijg ik mijn rijbewijs?". Behoeft nauwelijks enige aanbeveling. Tweeling zegen!, door Patri cia Ledward, vertaald door G. A. Daalmeyer-Boer. Uitg. Zuidhollandse Uitge vers Maatschappij, Den Haag. Een heerlijk ontspannend verhaal over de belevenissen van een moeder en haar tweeling-zoons. Speels en hartverwarmend, uitstekend vertaald door G. A. Daalmeyer-Boer. Licht over het groene land, door Jane Oliver, vertaald door M. L. Ohl. Cultuur serie van de Zuidhollandse Uitgeversmaatschappij, Den Haag. Een lijvig boekwerk, dat op roman tische wijze een romantische periode uit de eerste geschiedenis van Ier land beschrijft, voorzien van bijpas sende tekeningen van Anton Pieck. Uitsluitend voor de liefhebbers. ners worden geholpen DE BELANGRIJKHEID VD EUROPESE VLIEGVELDEN In onze kaart geven wij een over zicht van de belangrijkheid van de vliegvelden in Europa gemeten naar het aantal passagiers in 1962 (in af geronde cijfers). Europa telt 19 vliegvelden die thans jaarlijks meer dan 1 miljoen passa giers verwerken. Londen is verre weg het belangrijkste vliegveld van Europa. Jaarlijks verwerkt men hier bijna 8 miljoen passagiers, bijna het dubbele van Parijs. Kopenhagen is met zijn 2,1 miljoen passagiers be langrijker dan Amsterdam (Schip hol) dat 1,6 miljoen passagiers ver werkt. Opmerkelijk is het hoge cij fer voor Palma, dat jaarlijks ruim 1 miljoen passagiers verwerkt. Dit aantal komt bijna geheel voor reke ning van de vakantiegangers die steeds meer gebruik zijn gaan maken van de vakantievliegtochten naar dit Spaanse eiland. Personeel solidair met haar directie Het totale personeel van Marko N.V. en Van der Mark N.V. te Veen- dam heeft bij het vernemen van de boetes die door de economische poli tierechter in Groningen de vorige week aan deze twee bedrijven aajn opgelegd wegens betaling van hogere lonen dan de CAO toestaat, spontaan aangeboden een uur over te werken zonder betaling. Het personeel wil daarmee zijn so lidariteit met de directie tot uitdruk king brengen. De directie heeft de ondernemingsraden meegedeeld, dat zij dit anbod, dat de goede sfeer in beidie bedrijven tekent, gaarne als geste aanvaardt. Nieuw provinciehuis in Zuid-Holland Ambtenaren nemen hun intrek Deze week nemen de eerste ambte naren hun intrek.in het nieuwe pro vinciehuis voor Zuid-Holland waar aan op het dierentuinterrein in Den Haag sinds 1958 gewerkt is. Een deel is thans gereed gekomen, maar het zal nog tot 1968 duren v.oor het hele bouwwerk, een ontwerp van archi tect ir. F. P. J. Peutz uit Heerlen, klaar is. Het ontwerp, dat na een prijs vraag gekozen werd, voorziet in drie gedeelten: een negen verdiepingen hoog werkgedeelte voor provinciale Waterstaat en griffie wordt thans in gebruik genomen. Het tweede werk gedeelte is nog in aanbouw. Hierin komen onder meer de werkkamers voor de Commissaris der koningin en de leden van gedeputeerde sta ten. Men streeft ernaar dit deel in het voorjaar van 1964 te betrekken. Voor het derde representatieve deel, is onlangs begonnen met de paalfun- dering en de kelderverdieping. Als jde rijksgoedikeuxing voor de bouw van de ruimten voor de vergaderin gen van Provinciale Staten afkomt, zal deze bouw vijf jaar in beslag nemen. De kosten van de twee werkge- deelten zullen 21 miljoen bedragen. Het provinciehuis heeft een zeer ge perfectioneerde schuilkelder van zware constructie waarin in tijden van gevaar geruime tijd geleefd kan worden zonder contact met de bui tenwereld. Een korte, maar felle brand heeft gisteravond gewoed in de le- derwarenfabriek „Duo" in Gronin gen. Het vuur vond gretig voedsel in de voorraad leer en kunstleer. De Groninger brandweer bestreed de vuurzee met drie miststralen en drie gewone stralen. Gevaar voor uitbrei ding was in dit oude, dicht bebouw de stadsgedeelte groot. Door de ster ke rookontwikkeling moest gebruik worden gemaakt van persluchtmas kers. De zolderverdieping en de tweede verdieping van het pand brandden uit. Vier brandweerlieden werden licht gewond door glasscher ven. HEB MERCEDES-600(P) ROILS ROYCE r#l 1 IN CADILLAC liBaanM -,'j Motor allemaal V8 "en^versnell 6329 cc H 6230cc 6393cc. Lengte Breedte Hoogte 6,24m l'tf 6,05 m 2,01 1,75 6,15 m 2,03 jpÜMl 1,50 Gewicht- tin kilo) 2620 p 2035 jh"| 242° pXX\ Snelheid (in kmfui.) 205 200 190 Brandstof verbruik ca 15 ca i ca. 15 IBBBB Van de grootste en duurste auto's ter wereld kan men alleen maar dromen want van kopen is geen sprake gezien de prijzen die ca. 60.000 tot ongeveer 70.000 gulden bedragen. De mensen die zulke auto's kopen praten echter niet over geld ze hebben het! Voor hun overdadig ver toon van kapitaalkracht krijgen zij echter een auto die te vergelijken is met een klein huis wat het komfort en de uitrusting betreft. Van een „huisbar" en een complete toilettafel in de auto kijkt men helemaal niet met verbazing op. Natuurlijk hebben de „Keizers" ondér de auto's geen trillingen meer terwijl ze praktisch geruisloos zijn. Bekend is in dit ver band het verhaaltje over de directie van de Rolls Royce. Toen iemand op merkte dat de auto voortreffelijk was en het enige geluid slechts het tik ken van de klok, kreeg hij als ant woord dat men de klok zou onder zoeken! Wat krijgt men nu voor het fortuin dat men moet betalen om een van de duurste auto's van de wereld te be zitten? In ons schema geven wij een vergelijking van drie „Keizers" in de autowereld, de Rolls Royce, de Ca dillac en de Mercedes 600. Dit sche ma spreekt geheel voor zich. Wij merken slechts op dat men voor het kapitaal dat men neer moet tellen, ongeveer 6 meter auto krijgt, dat is dan ca. 10.000 gulden per meter auto! Enfin ze zeggen dat de fabrieken op een vraag naar de levensduur van deze kostbare auto's antwoorden: „Niet bekend, de eerste is nog steeds niet versleten WAT LEZERS SCHRIJVEN VoUjgens schrijver P. is de misera bele toestand in die veehouderijbe drijven eigen schuld! Te veel melk vee aangehouden, te kort aan ruw- voeder en maar aankoop van duur krachtvoer! Eigen schuld. Waarom heeft de Rijksvoorhcbtingsdienst de boeren wakker gemaakt met 'n leuze als deze: méér en goedkoper produ ceren! Aan wie de schuld? Alleen aan de melkveehouders? Na de oor log hebben zelfs de kleine bedrijven hulp en steun gekregen om tot gro tere prodiuktie te kunnen komen. Waarom heeft de Lamdibouwvoor- liahtingsdienst toen niet gezegd: Vraag en aanbod regelt de markt; niet te veel vee houden; niet te veel investerenstraks gaan alle melkers naar andere bedrijven en industrie- en; pas op dat je zelf geen slaaf wordt van je eigen bedrijf. Maar de eerste jaren na de oorlog was het mooi handeldrijven met de veehou- derijprodukiten. De industrie is er mee opgebouwd. Maar als er dan op een gegeven moment geen uitvoer - mogel ij kheid is voor de overproduk- tie, waarom dan aan de boeren de schuld? Toen in het najaar van 1962 veel vee opgeruimd moest worden en de eigen markt ruimschoots was voorzien, kwam er nog steeds buiten lands vlees binnen. Afgesloten con tracten! Toen er een groot boter - overschot was, is er voor zeer lage prijzen geëxporteerd; toen er een te veel aan suiker was, zijn de prijzen lager gestold voor de bietenbouwers. Nu moet er boter worden ingevoerd en ook suiker. Hiermede wordt aan getoond hoe moeilijk het is om alles te regelen. En de natuur laat zich wiet regelen. Maar de prijs voor de melk was vastgesteld, althans voor de comsumiptiemelk; niet voor de we reldmarkt. Ik vind het een schan daal wat zioh afspeelt met de melk. Waarom? Omdat aan de ondernemer voor alle risico, lonen, pachten, ren te, onderhoud en investering de helft wordt uitbetaald van datgene wat de consument betaalt. Als schrijver P. voorbeelden gaat aanhalen van kennissen, o.a. een ker misreiziger en een aannemer, dan is mijn mening deze: dat heeft er niets, maar dan ook niets mee te maken. Wel ondervinden ook deze mensen de tegenslag van de natuur; maar tegen de natuur gaan wij geen actie voeren. Wij voeren wel actie tegen het te schriele prijsbeleid aan de hand van de LEI-berekeningen, te gen het vaststellen van een prijs, en tot 1962 voor een bepaald en afgeme ten kwantum. Als ik het goed heb. dan behoort schrijver P. niet direct bij de boerenstand, maar aan de hand van zijn berekeningen zou je zeggen: hij heeft er wel iets mee te maken. En dam gaat schrijver ook eens kijken hoeveel auto's er op de Schen- kelweg staan. Waarom wordt er op gewezen, dat de boeren en ook de jonge boeren hun tijd moeten ver staan? Ontwikkeling en voorlichting, vergader ingbezoekliefst in de avonduren, want op de dag is er geen tijd. Komt schrijver P. mij ook eens halen als ik vanuit deze uit- heok naar onze vergaderingen moet, of van de voorlichtingsdienst of van CMC e.d.?? Ik heb nog geen auto, dus de auto kan er bij mij geen schuld aan hebben, als ik met mijn berekeningen kom aandragen. Maar dit is nu een pracht gelegenheid om mijn vrienden en kennissen, die wel een auto hebben, eens hartelijk te bedanken, dat zij er de moeite en kosten voor over hebben om mij des avonds uit deze uithoek te komen halen en thuis te brengen. En nu weer terug naar schrijver P. over het zonder meer stellen: „Het Landbouwschap doet niets, en weg er mee"! Dit zijn de eind conclusies van grote betogen, waar in op alle mogelijke manieren door ons, ongeletterde boeren, is gepro beerd om aan te tonen, dat het niet goed gaat. Als U eens weten wil wat daarover al is gezegd, schrijver P., kom daarvoor alleen dan eens naar mij toe. Dan kunt U eens horen hoe een onontwikkelde en ongeletterde boer warm kan lopen als het gaat over het „Landbouwschap", al is het alleen maar de parathetische samen stelling of de verantwoordelijkheid van haar doen en laten. Ik ben niet tegen een organisatie, waarin wij ge zamenlijk moeten optrekken tegen allle mogelijke moeilijkheden. Maar daarvoor hebben wij niet een Schap nodig, waarvan het bestuur gevormd is, ook door mensen uit kringen, die de veehouderij en landbouw verla ten hebben, omdat het overal beter is dan in de boerenstand. Schrijver P., houdt U er ook deze mening nog op na: het eerste en noodzakelijkste voor het levenson derhoud is het voedsel. Met hartelijke dank voor de op name. P. A. v.d. HULST. Hogedijk 25, Zevenhoven, tel. 02976-245.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 18