S)e C^idieSoii^cmt Kennedy verzekert: geen verzwakking van gevechtssterkte van Navo in Europa „Big Lift" verloopt vlot Wilde acties in Rotterdamse haven De Concilievaders worden moe Westduitse post voor Cuba wordt gecontroleerd Amerikaans maanschot valt begin 1964 De Gaulle zoekt toenadering tot Peking Algerijnen en Marokkanen bereiden zich voor op zware strijd Ben Bella zendt gezant naar Tunis Franse regering geeft geringe loonsverhoging DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 54e JAARGANG No. 16.061 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Moskou slaat Peking om de oren Telel. 2093 5 - Red. 20015, 25594 - Advert 20826 - Klachten beaorgir>3839 Itnssen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w„ 2,80 P mnd., 8.25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 11,50 MAAR DE ONGERUSTHEID BLIJFT De Westduitse minister van de fensie, Von Hassel, heeft gisteren in Frankfort verklaard, dat presi dent Kennedy hem de verzeke ring heeft gegeven, dat de ge vechtssterkte van de Navo in Europa niet zal worden verzwakt. Hij wilde echter niet zeggen of dit de mogelijkheid uitsluit van een vermindering van het aantal Amerikaanse militairen in Euro pa. Volgens het Amerikaanse blad „Baltimore Sun" kan er echter niet langer aan worden getwijfeld, dat de VS overwegen het aantal van hun in het buitenland gelegerde militairen te verminderen. Het blad stelde even wel voor, dat de Amerikaanse rege ring, voordat zij haar troepen in West-Duitsland vermindert „van de Sowjet-Unie een akkoord moet zien los te krijgen, dat zij enige van haar 22 in Oost-Duitsland gelegerde di visies terugtrekt. „Als de VS anders zouden handelen, zouden zij een on derhandelingspunt verwaarlozen dat kan leiden tot de oplossing van één der kritiekste problemen van Euro pa," aldus de „Baltimore Sun". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk, zal vol gens welingelichte kringen in Was hington vandaag, wanneer hij in Bonn aankomt, de Westduitse regering <3e verzekering geven, dat de Ver. Staten niet van plan zijn het aantal Ameri kaanse soldaten in Europa, dat 250.000 man bedraagt, te verminderen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat wanneer Washington een militaire strijd in Europa tot conven- tionel* wapens wil beperken, een conflict tussen de Amerikaanse Stra tegie en de strategie van de Navo- landen zal ontstaan. De politiek van het voorkomen van oorlog door af schrikking zal dan voorbij zijn. schrijft de krant. „De Europese bondgenoten zullen nooit toegeven, dat luchttransporten zoals de „Big Lift" de voortdurende aanwezigheid van Amerikaanse divi sies op Duits gebied zou kunnen ver vangen. Bij een aanval tèlt slechts de soldaat, die onmiddellijk kan gaan vechten', divisies, die pas een paar dagen later aankomen, komen te laat. Waarschijnlijk komen ze dan hele maal niet, want als Washington re deneert, dat de Gaulles kernaanvals- macht waardeloos is omdat de aan vallers de vliegvelden zullen vernie- Iw tegenstelling tot eerdere berich ten blijkt de onrust in de Rotterdam se haven voort te duren. Bij het stu- wadoorsbedrijf Quick Despatch n.v. aan de Merwehaven hebben 30 kraan machinisten van de ochtendploeg ge weigerd aan het werk te gaan. Dit betekent dat met laadbomen moet worden gewerkt. Ook in het bedrijf aan de Waalhaven is het onrustig. Inmiddels worden besprekingen ge houden tussen afgevaardigden van de werknemers en de directie. Van de zijde van de werknemers wordt de eis gesteld, dat zij een uitkering in eens zouden krijgen, omdat dit ook in andere bedrijven zou zijn gebeurd. Het blijft in het bedrijf rommelig- Bij het transportbureau NTB aan de Waalhaven zijn vanmorgen 50 mensen weggelopen. De Scheepvaartvereniging Zuid is er nog niet in geslaagd tot overeen stemming te komen met de Spaanse arbeidskrachten die door deze orga nisatie naar Rotterdam waren ge haald. Van de 150 man zijn er ruim 10 aan het werk gegaan maar een kleine 140 menen nog altijd dat de voorwaarden waaronder zij zijn aan genomen niet integraal worden uit gevoerd en weigeren daarom aan het werk te gaan. Zeer vermoedelijk zul len zij vandaag of morgen naar Span je worden teruggestuurd. Hangende deze kwestie heeft men besloten het-overkomen van een vol gende plqeg Spaanse arbeiders even op te schorten, omdat men wil voor komen dat men over enkele weken met de nieuwe ploeg voor de zelfde moeilijkheden staat. De poging om door „import" van Spaanse arbeiders de arbeidsproblemen in de Rotter damse haven op te lossen, lijkt hier door mislukt. De overheid van de stad New York heeft de bevolking verzocht het verbruik van water met een kwart te verminderen, daar als ge volg van de langdurige droogte het peil van het water in de reservoir» daalt tigen, moet dat ook gelden voor vliegvelden die nodig zijn voor het overbrengen van hele Amerikaanse divisies naar Europa," aldus het blad. „Big Lift" gaat inmiddels onverdro ten door. De operatie verloopt glad, zei een Amerikaanse majoor, dde met een van de eerste vliegtuigen in Duitsland arriveerde. In totaal wa ren gisteravond 65 van de 196 vluch ten gemaakt. Ruim vierduizend man van de beroemde „hel op wielen" - divisie zijn al overgeheveld. Laatste vliegtuig steeg op Vanochtend omstreeks kwart voor zeven Nederlandse tijd is het laatste transportvliegtuig met Amerikaanse militairen die deelnemen aan de ope ratie „Big lift" van de Amerikaanse luchtmachtbasis Bergstrom in Texas opgestegen, met bestemming West- Duitsland. Met de aankomst van dit vliegtuig, vandaag in Duitsland, zullen 240 Amerikaanse straaltransportvliegtui- gen in enkele dagen een volledige tankdivisie, bestaande uit 14.500 man schappen en officieren, naar West- Europa hebben overgebracht. In de gisteren gehouden vergade ring van het Concilie is gebleken, dat de Vaders in toenemende mate ontevreden worden over de gang van zaken en de procedure van de be sprekingen. Een zekere vermoeidheid wordt merkbaar. Een paar maal is in het openbaar aangedrongen op wijzigingen van de behandeling. Gestemd is er over de laatste amendementen van het vierde De woordvoerder der Westduitse regering, Von Hase, heeft gisteren verklaard, dat de geallieerde veilig heidsdiensten in de bondsrepubliek voor Cuba bestemde postzendingen uit West-Duitsland hebben geopend en gecontroleerd. De geallieerden maakten daarbij gebruik van het door hen op dit punt zich voorbehouden recht, omdat hun veiligheidsbelan gen op het spel stonden, aldus Von Hase. Het weekblad „Der Spiegel" had maandag gemeld, dat de Amerikaanse militaire autoriteiten post uit Duits land naar Cuba controleerden en fo tografeerden, waarbij enkele foto- copieën, diie van hen afkomstig zou den zijn werden afgedrukt. Volgens „Der Spiegel" werd zowel de post naar als die uit Cuba geopend. De Verenigde Staten hebben het schot op de maan, dat eind van dit jaar zou plaatsvinden, uitgesteld tot begin volgend jaar. De reden hiervan is een technische fout in de elektro nische installatie van de maanraket Ranger 6, die alvorens op de maan te pletter te vallen gedurende tien minuten beelden van de planeet naar de aarde moet zenden. Twee eerdere lanceringen waren proefnemingen, twee andere Rangers misten de maan en een vijfde kwam wel goed terecht doch verzuimde bij zonderheden uit te zenden. hoofdstuk van het schema over de liturgie, die hervormingen in het bre viergebed voorstellen, o.a. over het gebruik van de volkstaal in bepaalde gevallen. Er zijn nog twee bisschoppen over leden. Meegedeeld is, dat het Concilie niet zal vergaderen op 1, 2, 3 en 4 novem ber, zodat pas dinsdag 5 november de besprekingen hervat worden. Intussen is het einde van de debat ten over het derde hoofdstuk van het schema over de Kerk, dat gaat over de plaats van de leek in de Kerk, in zicht. Van vele zijden is officieel en niet-officieel aangedron gen op beëindiging van de bespre king. De Concilievaders die over het vierde en laatste hoofdstuk het woord wensen te voeren, kunnen zich nu reeds laten inschrijven. De Franse president De Gaulle overweegt betrekkingen aan te kno pen met communistisch China. Diplo matieke waarnemers baseren deze verwachting op een bezoek dat de vroegere Frans premier, Faure, aan Peking brengt. Faure heeft gisteren een vriend schappelijk gesprek gevoerd met de rood-Chinese premier Tsjoe En-Lai. De ontmoeting werd bijgewoond door Tsjang Hsi-jo, de president van het voilksimstituut voor buitenlandse be trekkingen. Faure zou voelhorens uit steken met het doel aan de weet te komen of het mogelijk is formele diplomatieke betrekkingen tussen China en Frankrijk aan te knopen. Frankrijk zou echter naast deze nieu we betrekkingen de banden met na tionalistisch-China willen handhaven. REISPLANNEN VAN ERHARD De nieuwe Westduitse bondskanse lier, prof. Erhard, gaat volgende maand een reeks bezoeken afsteken. Op 21 en 22 november gaat hij van gedachten wisselen met presi dent De Gaulle van Frankrijk. Op 24 november vliegt hij naar Was hington voor een overleg van twee dagen met president Kennedy. Ook heeft de Westduitse regeringsleider een uitnodiging van lord Douglas Home aanvaard voor een bezoek aan Londen. Z.H. Paus Paulus VI heeft woensdag 150 marinemannen - opvarenden van het opleidingssmaldeel I - in audiëntie ontvangen. Op de foto ontvangt de commandant van het smaldeel, commandeur A. J. Marcus, uit handen van de Paus een aandenken; in het midden kardinaal Alfrink. Ondanks bemiddelingspogingen Vandaag is te Algiers van welingelichte zijde vernomen, dat president Ben Bella heeft besloten een speciale afgevaardigde naar Tunis te zenden, waar deze zich in verbinding moet stellen met president Bourguiba. Ben Bella is hiertoe overgegaan omdat het Marokkaans-Algerijnse grensgeschil vandaag, ondanks de bemid delingspogingen van tenminste zeven staatshoofden, nog steeds in een impasse verkeerde. Van Algerijnse zijde wordt vernomen, dat de Algerijnse regering het voorstel van keizer Haile Selassie van Ethiopië voor een bijeenkomst tussen president Ben Bella en koning Hassan II van Marokko, waarbij de keizer als voorzitter zou optreden, aanvaard baar acht. De Marokkaanse minister van voorlichtingszaken heeft te Marra- kesj verklaard, dat ook zijn land instemt met het voorstel van keizer Haile Selassi. „Koning Hassan is nog steeds bereid tot een samenkomst met president Ben Bella, onverschillig waar of wan neer," aldus de minister. „Show" van Egyptenaren Het hoofd van die Marokkaanse staatsveiligheidsdienst, generaal Ouk- fir, heeft gisteren journalisten de vier Egyptische legerofficieren laten zien, die zondag met een Algerijnse helikopter in oost-Marokko terecht waren gekomen. De persvertegen woordigers mochten niet met de Egyptenaren spreken, maar wel fo to's maken. Pauselijke boodschap aan bisschoppen van Algiers en Rabat De Vaitikaanse staatssecretaris, kar dinaal Amleto Cicognani, heeft na mens paus Paulus boodschappen ge richt tot de bisschoppen van Algiers en Rabat, waarin wordt opgeroepen tot herstel van de vrede in Noord- Afrika. Dit is gisteren in Vatikaanse kringen vernomen. Het Marokkaanse persbureau heeft gemeld, dat Algerijnse strijdkrach ten een aanval hebben gedaan op de grenspost Ain Tannezzara in noord- oost-Marokko. Het uit hulptroepen bestaande garnizoen van deze plaats, die 60 km ten westen van Figuig ligt, had echter de aanval afgeslagen. De Marokkaanse legerleiding schat te de sterkte van de Algerijnse strijdkrachten op drie bataljons, be wapend met machinegeweren en zware mortieren. Volgens journalis ten hebben vijf- tot zesduizend Ma rokkaanse militairen zich ingegra ven op het hooggelegen gebied dat uitziet op de twee omstreden oasen. Gisteravond werden de oasen van Hassi Beida en Tinjoéb met regel matige tussenpozen bestookt met he vig Algerijns mortiervuur. De bron nen zijn waarschijnlijk onbruikbaar geworden. Na de aanval van Algerijnse strijdkrachten op de posten Has si Bedda en Tinjoeb is aan het zuidoostelijke front een felle strijd ontbrand, zo hebben Ma rokkaanse militaire kringen in Zagora vanmorgen gezegd. Het Marokkaanse leger voert van daag versterkingen aan en beide zijden bereiden zich voor op 'n zware strijd, zo werd er aan toe gevoegd. Terwijl het personeel der spoor wegen in Frankrijk een „waarschu wingsstaking" van vierentwintig uur hield, waardoor o.m. duizenden Pa- rij zenaars te voert naar hun werk moesten gaan, heeft de Franse rege ring thans besloten aan al haar amb tenaren en de werknemers in de ge nationaliseerde industrieën een loons verhoging van 1 procent toe te ken nen. De regering heeft met de vak bonden overeenstemming bereikt om de loonsverhoging van drie procent waartoe in het afgelopen jaar in over leg met de vakbonden was beslo ten voor de duur van het prijsstabili- saitieplan, uit te breiden tot vier pro cent. Naar de minister van financiën in een gisteren gehouden kabinetszitting meedeelde, zouden de eerste resulta ten van dit stabilisatieplan bemoedi gend zijn. Zo zouden de vleesprijzen thans lager zijn dan de door de re gering vastgestelde plafond-prijzen. Het spoorwegpersoneel heeft van morgen het werk hervat. VEERBOOT IN ZUID-KOREA OMGESLAGEN. Op 80 km. ten zuidwesten van de Zuidkoreaanse hoofdstad, Seoel, is gisteren een veerboot met 142 opva renden omgeslagen. Van hen zijn 49, voornamelijk kinderen, verdronken. Negen personen zijn gered, velen worden vermist en zijn vermoedelijk B« de Parijse spoorwegen is woensdagochtend om vier uur een waarschuwingsstaking van 24 uur uitgebroken. d^oDvarenden waren kin De spoorwegvakbonden beweren, dat de regering haar toezeggingen van dit voorjaar niet is nagekomen en dat deren yan een sohool hun onderwij- de koopkracht van de lonen met 12 procent is gedaald. Foto: bij het vervoer in Parijs zijn soldaten met vracht- zers en hun oucjers> 'die een bezoek wagens van het Frans» leger ingeschakeld en deze Parisiennes vonden dat kennelijk een aardig verzetje hadden gebracht aan een boeddhis- in het leven van alledag. tische tempel in de heuvel». Venezolaanse terroristen hebben in Caracas een politie-agent met vijf kogels neergeschoten en zijn pistool afgenomen. De laatste 12 maanden zijn in Caracas 53 politiemannen ge dood door terroristen. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie). Dit nummer bestaat oit 20 pagina's Rustig tv eer De Bilit, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een uitgestrekt gebied van hoge- druik bedekt nu het vaste land van Europa. De kern ervan ligt boven Oost-Duitsland. Een in betekenis af nemende storing drong nog tot de Noordzee door, maar verliest nu ge heel zijn betekenis. Een bijbehorend front, dat vergezeld ging van een hoeveelheid zeer vochtige lucht, kwam ons land binnen en bracht op vele plaatsen mist. Achter dit front is boven Engeland een nieuwe uit loper van het hogedrukigebied ont staan. De luchtbeweging in ons land is door dit alles zwak geworden. De lucht blijft tamelijk zacht en voch tig. Naast wolkenvelden komen er ook enkele opklaringen voor. Des nachts kan plaatselijk mist ontstaan. De regenkansen zijn gering en in de temperatuur komt weinig verande ring. Een zeer diepe depressie trok gisteravond over IJsland naar het Noorden. Aan' de zuidkust bereikte de wind orkaamkracht. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Okt.: zon op 07.18, onder 17.29; maan op 13.55, onder 21.53. Hoogwaterstanden 25 Okt.: vm. 7.26; n.m. 19.52. KORRELTJE Geen uur, dat niet goed gebruikt is, kan men terughalen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1