A VAN DAM Maatregelen tot verwezenlijking van het uitbreidingsplan Poelpolder te Lisse VOOR BONTMANTELS UR DE VAKMAN - 't Bonthuis Llflfcf WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Verordening voor particuliere bouwers moet worden vastgesteld Nu de tijd van voorbereiding van het uitbreidingsplan Poelpolder te Lis- se nagenoeg als afgesloten kan worden beschouwd en de gemeenteraad 30 oktober a.s. over de vaststelling van dat plan moet beslissen, is het ogenblik aangebroken, waarop enerzijds de geldelijke belangen van de gemeente in dit zeer kostbare plan moeten veilig stellen en anderzijds ten doel hebben een gelijkmatige ontwikkeling en verwezenlijking volgens plan te bevorderen. Aldus b. en w. van Lisse in een toelichting op een desbetrefend voorstel aan de raad. Wanneer alle gronden in het gebied, dat door het plan wordt bestreken, eigendom van de gemeente zouden zijn, waren de grote belangen vol doende gewaarborgd, maar dat is helaas niet het geval, doch pogingen, om de nog niet gekochte grond in bezit te krijgen, worden onvermoeid voortgezet en aangenomen mag worden, dat in bijna alle gevallen de grond alsnog in minnelijke schikking kan worden verworven. Teneinde echter op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn zal de raad binnenkort een onteigeningsplan ter vaststelling voorgelegd krijgen. OUD-ADE VOORLOPER. In zekere zin kan een en ander worden gezien als een voorloper van de bouwgrondbelasting, waar van de heffing mogelijk wordt ge maakt in het bij de Staten Gene raal reeds aanhangige ontwerp-over- gangswet ruimtelijke ordening en volkhuisvesting, met dien verstan de, dat het wetsontwerp op dit punt verder gaat dan de mogelijkheden welke de gemeentewet thans biedt met betrekking tot de baatbelasting. B. en w. menen echter reeds nu het genoemde voorstel te moeten doen, omdat zü het standpunt inne men, dat er van het begin af geen twijfel mag bestaan aan de ernstige wil van de gemeente om de abnor maal hoge kosten, welke aan de ontwikkeling van het Poelpolder- plan zijn verbonden, zo mogelijk tot het volle bedrag op de gronden Hoewel aan gemeentelijke exploi- bezit van de gemeente zijn en die, te verhalen. Eventuele grondspecu- tatie sterk de voorkeur moet wor- waarvoor reeds op andere wijze de lanten dienen er goed van door den gegeven en daarnaar ook zal kosten aan de gemeente zijn voldaan, drongen te zijn, dat er van gemeen- worden gestreefd, bestaat er op zich- b.v. doordat in de prijs van de gron- lelijke kant alles op gezet zal wor- zelf geen bezwaar tegen medewer- den, welke van de gemeente werden den aan oneerlijke concurrentie bij king van particuliere grondbezitters, gekocht, die kosten reeds zijn ver- uitgifte der gronden het hoofd te mits deze daarbij de gestelde voor- werkt. bieden, schriften in acht nemen. Zo mag er b.v. niet gebouwd worden dan aan door de gemeente aangelegde stra ten. De bouwers zullen bovendien aan een aantal geldelijke voorwaar den moeten voldoen. Daartoe zal door de raad een desbetreffende verorde ning moeten worden vastgesteld. VOORZIENINGEN NOODZAKELIJK Het Poelpolderplan maakt het door zijn ligging noodzakelijk voor zieningen te treffen, welke in andere uitbreidingsplannen niet voorkomen. Doordat het gebied aan drie zijden door water is omgeven en bovendien laag is gelegen, moeten bijzondere kosten worden gemaakt voor toe gangswegen, bruggen, dijkaanleg en verzwaring, enz. Alle eigendommen, binnen het gebied gelegen, zijn daar mee gebaat. Daarom ligt het voor de hand dat deze bijzondere kosten door middel van een z.g. baatbelas ting, welke zowel van de gebouwde als van de ongebouwde eigendom men geheven zal worden, van de grondeigenaren wordt terugontvan gen. Aangezien het echter slechts mogelijk is om een baatbelasting té gaan heffen, nadat de werken zijn uitgevoerd en die uitvoering in ge deelten zal plaats vinden, zien b. en w. ook de heffing van de baatbelas ting -naarmate de werkzaamheden vorderen. Wel ligt het daarbij voor de hand, aldus b. en w., dat van deze belasting zullen moeten worden vrij gesteld de eigendommen, welke in S. Menken sprak voor de K.V.P. over het regeringsbeleid Op de jaarvergadering van de afd. Oud-Ade van de kath. Volkspartij kon de voorzitter een hartelijk welkom toe spreken tot de vrijwel voltallig opge komen leden van de Jongeren-KVP en de trouwe senior-leden. Na beknopt zijn visie gegeven te hebben op de huidige situatie mocht hij de spreker van deze avond inleiden, nl. de heer S. Menken, wethouder van Leiden en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Wat bepaalt onze status? Deze begon met te constateren dat het moeilijker is de welvaart te verdelen dan de armoede. Bij de huidige span ningen moeten we niet onbillijk zijn. Regeren is nu zeer moeilijk. Europees loon- en prijsbeleid eist dat lonen en prijzen in de hand gehouden worden. Wat bepaalt onze status? Het bezitten of het zijn? Vervolgens ging spr. dieper in op de huidige loon- en prijspolitiek, de loonvorming, die openheid eist van het bedrijfsleven en de cao; de woning bouw met de daarvoor vereiste „aan pak". Groot vertrouwen mogen we heb ben in het beleid van minister Bogaers. Onze welvaart is echter broos. Voorzich tigheid blijft geboden. Gesprek Hierna ontwikkelde zich een prettig gesprek tussen de inleider en verschil lende aanwezigen. Na de pauze werd vlot de huishoude lijke agenda afgewerkt. Veel dank aan de secretaris en de penningmeester. De verkiezing van een bestuur bracht in ae plaats van de heer Jac. v. d. Hulst, die zich niet meer herkiesbaar gesteld had, de heer H. Pennings achter de groene tafel. De overige heren zagen hun man daat weer voor vier jaar vernieuwd. Verjonging had plaats door uitbrei ding van het bestuur met twee jongeren- kvp'ers nl. de heren B. van Seggelen en P. Velzeboer. Als afgevaardigden ter kringvergaderingen werden aangewezen de heren C. v. d. Geest en J. v. d. Ploeg. Het was weer een nuttige en prettige bijeenkomst. Uit de vergadering kwam zelfs nog het verlangen naar voren in het komende seizoen meer bijeenkom sten, als nuttige gespreksavond te orga- De rechtbank in de Belgische plaats Vervieirs heeft dinsdag twee Belgen en een Nederlander veroordeeld tot gevangenisstraffen en een boete van ruim 3.3 miljoen Belgische frank we gens het smokkelen van Nederlandse boter. De Nederlander, de 27-jarige J. D. uit Heerlen, werd wegens medeplich tigheid tot vier maanden veroordeeld. De twee Belgen kregen acht en vier maanden. In twaalf keer hadden zij ruim 13.000 kg Nederlandse boter over de Belgische grens gebracht. Zij werden betrapt toen zij door de Belgische politie bij hun defecte bestelwagen werden aangetroffen. Ambtenaren ook een verlanglijst In het georganiseerd overleg inza ke ambtenaren zijn gisteren de on derhandelingen begonnen over de salarissen en andere arbeidsvoor waarden die het overheidsperso neel per 1 januari 1964 verbeterd wil zien. De ambetenaren hebben een verlang lijstje op tafel gelegd, dat onder an dere 't volgende vermeldt: toekenning van een jaarlijkse uitkering ineens als compensatie voor hetgeen als ex tra-voorzieningen wordt toegekend, zoals winstdeling, tantièmes, z.g. der tiende maandsalaris, afschaffing ge meenteclassificatie, het laten verval len van de salarisgrens waarboven geen vergoeding wordt gegeven voor arbeid in ploegendienst en onregel matige dienst, een salarisbeleid waar bij de trend van de loonontwikke ling in het particuliere bedrijf wordt gevolgd, verdere verkorting van de arbeidstijd, spoedige invoering van een definitieve ziektenkostenrege- ling, ook voor het gepensioneerde overheidspersoneel, verbetering van de vakantietoeslage voor het invoe ren van een minimum van f 250 per jaar, vermeerderd met f 25 voor ieder kind waarvoor kindertoelage wordt genoten, stimulering vakbekwaam heid en spoedige bespreking van de voorgenomen reorganisatie van het georganiseerde overleg. Koppelbaas van Turken nog steeds onvindbaar De 63-jarige Turkse „dokter-koppel- baas", Hayri Esen, die de Turken enige honderden guldens per per soon heeft laten betalen om met hem de reis naar Nederland per bus te ondernemen, is sinds gisteren nadat hij het internationaal jeugd- en stu dentenhotel ook had verlaten, spoor loos. De dokter was de riskante on derneming begonnen, toen hij van zijn neef, die bij de Ford Automo bielfabrieken wefkt, in een brief wisseling had vernomen, dat dit be drijf „zat te springen om nieuwe arbeidskrachten". De vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie had vanmiddag om half twaalf nog geen idee waar de „arbeidsbemiddelaar" zich op hield. Zij maakt zich echter niet on gerust, want het paspoort van de verdwenen „dokter" is op het ogen blik in het bezit van de Turkse am bassade. Het juiste tijdstip van vertrek kon, de vreemdelingendienst nog niet noe men, omdat nog enige noodzakelijke formaliteiten voor de Turken ver vuld moesten worden. Het is de be doeling hen met een collectief pas poort naar huis te laten reizen, zodat zij gedwongen zijn bij elkaar te blij ven en niet de kans hebben in andere landen hun geluk te beproeven. Spaans schip bij Engelse kust vergaan In Zuid-Engeland is vanmorgen een grootscheepse opsporingsactie begon nen naar het uit Valencia afkomstige, 682 ton grote Spaanse schip „Juan Ferrer", dat in het zuidwesten van Engeland op de rotsen is gelopen, waarna de reddingboten in de ruwe zee zouden zijn verpletterd. Omstreeks kwart over zeven meld de de reddingboot van Penlee ten westen van Lamor wrakstukken te hebben waargenomen en een lijk uit zee te hebben opgehaald. Bij de kreek van Lamorna zijn eveneens wrak stukken waargenomen. De kustwacht meldde later, dat de reddingboten van Sennen en Penlee ieder een overlevende uit zee hebben gered. De Juan Ferrer zou met 15 man aan boord gestrand zijn. Drie opvarenden slaagden erin de kust te bereiken, de kapitein werd uit zee gered. Een hefschroefvliegtuig van de Britse marine heeft een man levend en een lijk uit zee gehaald, een Nederlands schip heeft vijf lijken geborgen. Vakheffing bollen- export gehalveerd In verband met slechte oogst De bollenkwekers en -exporteurs zullen dit jaar 50% minder vakheffing betalen. De Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren hadden zij het wel wat laat het Produktschap voor Siergewassen attent gemaakt op de zeer slechte bedrijfsresultaten van het afgelopen seizoen. Beide organi saties verzochten het PVS de vak- heffingspercentages voor één jaar te halveren. De gelden voor de vakhef fing worden gebruikt voor de finan ciering van het Wetenschappelijk Onderzoek, de reclame, enz. Er is een belangrijke reserve gekweekt, nl. 11.160.000.en door de heffing te halveren, spaart men het bollenvak een uitgave van f 4.000.000.-. Het ver zoek van de Bond en de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur werd in de gister (dinsdag) middag gehouden ver gadering van alle kanten belicht. Er waren diverse leden die nu niet di rect met veel enthousiasme hun stem gaven, maar het voorstel ging er toch met algemene stemmen door. Desgevraagd deelde de voorzitter van het PVS, dr. A. J. Verhage ver der mede, dat de export, voor zo ver nu bekend, in guldens niet noemens waard is teruggelopen, maar in kilo's zeer aanzienlijk. Dat laatste is echter geen betrouwbare maatstaf omdat men kleinere maten heeft geëxpor teerd en die wegen minder. De voorgestelde prijzen voor Ame rika en Canada hadden in de Com missie van Bijstand tweedracht ge zaaid. Besloten werd mede n.a.v. een brief van de voorzitter van de Amerikaanse groep, de heer H. Hyl- kema, de verhoging van de prijzen der dikke hyacinthen en van de goed koopste klasse tulpen terug te nemen. Nagekomen familiebericht Voorzien van het H. Sacrament van de zieken, overleed onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Petronella Johanna Steenvoorden Weduwe van Wilhelmus van Schie in de ouderdom van 83 jaar. Fam. VAN SCHIE Noordwijk, 2 oktober 1963 Condol. adres: M. Spruyt, Zoutmanstraat 36, Noordwijk a. Zee De gezongen H. Mis van Requiem zal zaterdag 26 oktober a.s. om 9.30 uur worden opgedragen in de kerk van St. Jeroen te Noordwijk waarna be grafenis op het r.k. kerkhof aldaar. Rozenkransbidden des avonds 8 uur aan het sterf huis, Zoutmanstraat 36. Ook voor repareren en moderniseren Tot onze diepe droefheid is na een langdurig en geduldig gedragen ziekbed, gesterkt door de gena demiddelen van onze Moeder de H. Kerk, te Leiden in het St. Elisabeth ziekenhuis overleden, onze lieve en zorgzame vader en opa Jacobus van der Pijl Weduwnaar van Agatha Cornelia Ubink in de leeftijd van 76 jaar. Zevenhoven: M. C. M. Aartman-v. d. Pijl C. Aartman Den Haag: H. G. v. d. Pijl C. v. d. Pijl-van Kints Langeraar: C. M. van Zaal-v. d. Pijl J. H. van Zaal Woerden: M. C. Berends-v. d. Pijl M. J. Berends Langeraar: J. W. Mank-v. d. Pijl C. J. Mank J. H. v. d. Pijl C. J. v. d. Pijl-v. d. Hoorn Weesp: G. M. v. 't Klooster-v. d. Pijl W. v. 't Klooster Lobith: C. G. v. d. Pijl C. v. d. Pijl-Otto Nieuwveen: G. A. v. d. Pijl A. M. C.'v. d. Pijl-Schoorl en kleinkinderen. Langeraar: J. M. van Veen Langeraar, 23 oktober 1963 De Plechtige Requiemmis zal worden opgedragen op zaterdag 26 oktober in de kapel van het St. An- tonius Rustoord te Langeraar, v.m. 10 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden vanuit de R.K. Kerk. Rozenkransgebed: woensdag-, donderdag- en vrij dagavond om 8 uur te Langeraar, Langeraarse- weg 4. HET WAPEN VAN ALKEMADE Telefoontjes worden elke dag geplaatst Op zondag 6 oktober ben ik mijn zondagsmissaal kwijtgeraakt in de kerk te Voorhout. Vermoedelijk op mijn plaats laten liggen, bank 2 van voren. Er in bidprentjes van mijn over leden ouders C. Prins en Ch. Prins-v. d. Kroft en nog een ander bidplaatje. De vinder of vindster kan op beloning rekenen. Mej. C. Prins, Huize „St. Agnes, Voorhout. EFEL KOLENKONVEKTOR Te koop gevraagd STUKJE GROND 500 tot 15.000 m2, liefst omg. Haagse Schouw, Voorschoten. Br. onder no. 2421 Brouwers adv. bur., Wassenaar. GEVRAAGD EEN MEISJE voor halve of enige hele dagen per week. Mevr. Meijer, Rijndijk 68, Voor schoten (bij de Vink). Te koop gevraagd HUIS van 25.000 a 30.000, liefst omg. Voorschoten, Haagse Schouw, niet di rect leeg te aanvaarden geen bezwaar. Br. onder no. 2421 Brouwers adv. bur. Wassenaar. Aangeboden goed on derhouden heel huis, be staande uit voorkamer, woonkamer, keuken, schuur met tuintje, boven twee kamers, lage huur. Gevraagd 4 kamerflat. Br. onder no. 673 bur. van dit blad. Gevraagd voor Ruteck's Lunchroom en Cafetaria, Sta tionsweg 7-17, Leiden: SERVEERSTER JONGE KELNER VERKOOPSTER Prettige werkkring. Goede verdiensten. Voor inlichtin gen kan men zich dagelijks wenden tot de géfant op bovenstaand adres. VLEESWARENFABRIEK TE DEN HAAG vraagt voor haar Produktie-afdeling EENERVAREN WORSTMAKER eventueel DEEGBEREIDER Schriftelijke sollicitaties met opgave van opleiding vorige werkkringen en verl. salaris worden gaar ne ingewacht onder no. 3236 bureau van dit blad, waarna een oproep volgt tot een persoonlijk onder houd. Banketbakkerij M. A. M. van Noort DE KEMPENAERSTRAAT 14 OEGSTGEEST vraagt voor zo spoedig mogelijk een WINKELJUFFROUW 5-daagse werkweek. Aanmelden voor 6 uur. telefoon 52735. Bij het Academisch ziekenhuis te Leiden kun nen worden geplaatst ASSISTENTEN voor de melkkeuken van de kinderkliniek. Diploma Huishoudschool strekt tot aanbeveling Salaris voor 18-jarigen en ouder van min. 209,09 tot max. 439,30 bruto per maand, als mede toeslag voor diensten verricht op zaterdag en zondag, benevens 4% vakantietoeslag. Van af 23 jaar toekenning huurcompensatie ad 27,20. Schriftelijke sollicitatie te richten aan de Ad junct-Directrice van het Academisch Zieken huis. De Raiffeisenbank „Oudewetering" vraagt voor spoedige indiensttreding een vrouwelijke ADMINISTRATIEVE KRACHT (1618 jaar). Mulo en typen strekt tot aan beveling. Aanmelden op het kantoor van de bank. (g Batavus, Berini, Puch, Solex, Rap, Gazelle, Mo- narscoot, Magneet, Loco motief, Avaros bromfiet sen. De grootste keuze. Van Zijp, Haarlemmerstr. 295, Korevaarstraat 6. Behangweik. Wilt U uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813 en wij komen kijken en prijs opgeven Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel Pelikaan, Pelikaanstr. 27. 3? Elec. gitaren, Spaanse gitaren, accordeons, trom petten, klarinetten en sa xofoons. Inruil oude instru ment. Gem. betalingsvoor. waarde. Korevaarstr. 5, Showroom le etage. Gevr. een nette win keljuffrouw. liefst met het vak bekend, 5 daagse werkweek. Bakkerij Boo nekamp, Adm. de Ruyter- laan 2, Katwijk a. Zee. tel 01718-2208. 3T Gevraagd welpenkle- ding voor jongen van 9 jaar, smal postuur. J. v. d. Meer, Noordeinde 12, Lei- muiden. Tel. 01721-324. Te koop aangeboden lange witte bruidsjapon met toebehoren. Achter weg 52, Lisse. tel. 02530 4620. 'g Te koop Volkswagen de Luxe, bouwjaar 1955, in goede staat bij W. v. d. Slot, Zeestraat 105, Noord wij kerhout. Wegens einde dienst plicht (21 nov.), biedt zich aan graafmachine machi nist ook genegen ander me chanisch werk te verrich ten. tevens in bezit van rij bewijs B.E. Dr. Schenkel- weg 105, Zoeterwoude. *3? Gevraagd een heren kapper of aankomend he renkapper in le klas salon. Br. onder no. 3257 bureau van dit blad. "R B.z.a. jongeman, 24 jaar met rijbewijs voor de mid dag, voor alle voorkomen de werkzaamheden. Br. onder no. 675 bur. van dit blad. 3? Gevraagd leerling- of aankomend monteur bij motorhandel Piet v. Schie. NiP'iwstr. 40. Leiden, tel. 21077. Net meisje 21 jaar zag zich gaarne geplaatst in textielbranche. 4 jaar win kelervaring. Br. onder no. 668 bur. van dit blad. De Twentsche Bank N.V. OEGSTGEEST vraagt een EMPLOYé(E) met middelbare schoolopleiding of Mulo-di ploma, kunnende typen. Leeftijd tot 25 jaar. Sollicitaties schriftelijk. TE KOOP GEVRAAGD MIDDENSTANDSWONING in Leiden of omgeving, welke uiterlijk december geheel of gedeeltelijk leeg komt. Brieven onder no. 3274 bureau van dit blad. GEVRAAGD: nette 2e of 3e banketbakkers- bediende 5-daagse werkweek. Aanmelden na 6.30 uur Banketbakkerij J. C. HOGEN- BOOM, Hoge Rijndijk 102, Leiden, tel. 22024. BOTERMARKT 10 LEIDEN Wij vragen een: leerling-verkoopster en aankomend-verkoopster Prettige werkkring, goede salariëring, 5-daag se werkweek, 12 vakantiedagen, 4% jaar- gratificatie. Persoonlijke sollicitaties bij de cheffin van bovenge noemd filiaal. Dc Sleutelkoning. Bij maken van alle sleutels, repareren, veranderen en leveren van elk slot Haar lemmerstraat 273 (bij de Overdekte), tel. 33958 Le vering aan rijk en ge meente. Zaterdagsmiddags en maandagmorgen geslo ten. Biedt zich aan net r.k. meisje, 22 jaar voor kan toorwerkzaamheden. In bezit van middenstand- en typediploma, goed kun nen rekenen en enige kan toorervaring. Brieven aan K. Zandbergen, Schenkel- weg, Zoeterwoude of tel. 01715-294.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5