Westduitsers zien niet veel heil in „Big lift" WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Ook Britten begonnen in 1940 onder de voet te met luchtbrug Westduitse militaire deskundigen vinden de operatie „big lift" een af schrikwekkende manoeuvre in de stijl van de „Blitzkrieg" maar zien er niet veel heil in wanneer er wer kelijk een oorlog zou komen. Een hoge officier bij de Westduit se generale staf noemde het een nieuwe methode van „Blitzvervoer" om een potentiële agressor duidelijk te maken dat het westen zijn man netje staat, maar hij zag er niet veel nut in wanneer er in Europa reeds een oorlog zou woeden. In dit verband wees hij er op dat de Sowjets 20 ervaren divisies in Oost-Duitsland klaar hebben staan plus zes divisies van het Oostduitse leger. „Hun gecombineerde sterkte omvat meer dan 10.000 tanks", zei hij, „en bedenk dat nazi-Duitsland niet meer dan 2.500 tanks nodig had om Zonder tussenlanding „Gezien in zijn juiste verhoudin gen is het een oefening van histo risch belang", zei een andere officier van het leger. Inmiddels is het eerste vliegtuig van de operatie „big lift" gistermiddag om 17.26 uur precies op op het vliegveld bij Frankfort geland. Het toestel had de meter lange oversteek zonder tus senlandingen in tien en een half uur gemaakt. Tankvliegtuigen voorzien de transporttoestellen in de lucht van brandstof. Driehonderd Amerikaanse verslaggevers maken de oefening mee. Ook Engeland is begonnen met een luchtbrug. Toestellen van de Britse luchtmacht zijn gisteren uit Ber lijn vertrokken met aan boord de eerste eenheden van een der drie in Berlijn gelegerde Britse bataljons dat wordt afgelost. Deze operatie zal te gen vrijdag zijn voltooid. 12.000.000 IJ ET BEREIKEN van de „mijlpaal" met de komst van de twaalf mil joenste inwoner van ons land kan tot velerlei beschouwingen aanleiding geven. Tot sombere, zoals sommigen ze plegen te houden met het oog ge richt op de door hen veel te klein geachte leefruimte binnen onze enge landsgrenzen. Of, kijkend naar de niet meer zo verre toekomst, waarin men wellicht glimlachend zal terug zien naar degenen, die zich thans zorgen maken over de problemen welke de 12.000.000 Nederlanders voor elkaar scheppen. De prognoses, die men immers de zer dagen kan horen verluiden, ge wagen voor het jaar 2010 al van een inwonertal van niet minder dan het dubbele van thans; wil men nog ver der in de toekomst schouwen, dan worden cijfers van 48 miljoen op ta fel gelegd voor het jaar 2050. De directeur van de afdeling we tenschappelijk onderzoek en planning van de departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. Krui- singa heeft deze prognoses juist gis terochtend in een rede voor het Groe ne Kruis ten beste gegeven. Ze mo gen dus wetenschappelijk verant woord en actueel worden geacht, al is het goed by zulke verre toekomst- berekeningen altijd een slag om de arm te houden. NAAST zwartgallige bespiegelingen over het nu en straks zijn na tuurlijk ook andere overpeinzingen mogelijk en de beste, die men zou kunnen houden zijn uiteraard wel de nuchtere. Het is buiten kijf, dat een maatschappelijke en natuurlijke samenleving van 12.000.000 mensen tal van problemen schept, die door een nog verdere aanwas van de be volking slechts kunnen worden ver groot. Het zijn vraagstukken van eco nomisch en sociale aard, werkgele genheid en materiële voorzieningen, op het terrein van verkeersmogelijk- heden en reoreatie, niet in de laatste plaats voor ruimtelijke ordening en woningvoorziening. Met kan bij het zien van cijfers en problematiek de handen aan het hoofd slaan en twijfelen aan de mo gelijkheid de verdere groei voldoen de op te vangen; men zou echter ook de positieve kanten in ogenschouw kunnen nemen en daarop het nood zakelijk beleid baseren. WIJ GELOVEN, dat de overheid dat laatste in de afgelopen jaren in toenemende mate heeft gedaan, maar nog lang niet voldoende. Het vraagstuk van de woning- schaarste spreekt voor zich zelf, even als dat van de ruimtelijke ordening, dat tot nog toe weinig anders dan een stiefkind in het algemene beleid is geweest, enkele uitzonderingen daargelaten. Van de andere kant is wel veel vruchtbare aandacht besteed aan het scheppen en uitb elden van de werkgelegenheden aan de sociale voorzieningen e.d., maar weer on voldoende aan de mogelij kheden tot communicatie speciaal op het ge bied van de verkeersvoorzieningen en de recreatie. Deze vraagstukken worden natuur lijk moeilijker naarmate het bevol kingsaantal stijgt, maar hier klemt vooral de noodzaak, dat men de ont wikkeling dient bij te houden, om dat anders de eenmaal ontstane ach terstand nauwelijks of niet meer zou zijn in te halen. Een sterk groeiende bevolking be hoeft bepaald niet alleen tot zorge lijk voorhoofdfronsen aanleiding te geven. Vermaarde sociologen achten met name een talrijk jeugdig ele ment in de bevolkingspyramide een krachtige stimulans voor de economi sche welvaart van het land; voor beelden elders wijzen uit, dat het te genbeeld veel groter problemen op roept! ONS LAND met zijn 12.00p.000 in woners geniet op het ogenblik een redelijke mate van welvaart (al thans over het geheel genomen), waarin voor iedere welwillende zo veel werkgelegenheid voorhanden is, dat nog vrij gemakkelijk reserves kunnen worden gekweekt voor de na bije toekomst. Voor de overheid spruit daaruit de plicht voort, dat zij ten spoedigste werk gaat maken van de gebieden, die sterk achtergeble ven, teneinde de inhaal zo snel mo gelijk te voltooien. Ondanks groeien de Europese integratie zal Nederland een aanzienlijk deel van de bevol kingsproblematiek helemaal zelf moe ten klaren. Wanneer daaraan in het belang van ons nageslacht bepaalde offers te pas komen, zullen we daar voor ook voldoende oog moeten heb ben. Krachtige ontwikkeling van Europees toerisme Uit het jaarverslag van de commis sie voor toerisme van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (Oeso) blijkt, dat het toerisme in de aangesloten landen zich verleden jaar krachtig heeft ont wikkeld. Het aantal geregistreerde overnach tingen nam met gemiddeld 20 pro cent toe in vergelijking met 1961. De stijging bedroeg 20 procent in Oos tenrijk en Luxemburg, 17 procent in Zuid-Slavië en 15 procent in Italië, terwijl aan de grenzen van Turkije en Spanje resp. 34 en 16 procent meer toeristen werden geteld. Opmerkelijk is de toeneming met 13 procent van het aantal Amerikaanse toeristen dat naar Europa kwam, vergeleken met de vermindering van 1 procent die zich in 1961 voordeed. HAZERSWOUDE Katholieke middenstanders spraken over winkelcentrum „Rhynenburch'' van de zijde van onze plaatselijke mid denstand, maar geschrokken is men van de huurprijs en van het grootbedrijf, al lijkt het mij niet zo dreigend, dat het grootbedrijf in „zo'n plannetje" haar tenten zal willen opslaan. Spr. bepleitte in dezen de instelling van een midden standscommissie in Hazerswoude, die Vermindering van aantal Belgische café's? MOEILIJKHEDEN EN MOGELIJKHEDEN Rhynenburch, Hazerswoudes uitbrei dingsplan, waar in de toekomst vier- a m/A. vijfduizend personen zullen gehuisvest v"an'giriachtën zijn, is dinsdagavond in ruime mate ter kan wjsseien» sprake gekomen tijdens de ledenverga dering van de R.K. Middenstandsver- Waarschuwing eniging „De Hanze". Beter gezegd: de De heer Zwartjes kwam tot de con- bouw van de winkelgalerij aldaar werd conclusie, dat, nu deze galerij binnen kritisch onder de loep genomen en voor- niet al te lange tijd gereed is en er nog al dan de bestaansmogelijkheid die een pas enkele gegadigden zijn voor een van middenstander er heeft. Punt van be- de dertien winkels. Dat is een waarschu- spreking vormde dit onderwerp pas, na- wing voor een volgende keer. De heer dat de heer W. Vessies, hoofdbestuurslid Vessies betreurde het, dat de winkels van de Dioc. Kath. Middenstandsbond aanwezig zullen zijn, terwijl nog niet en wethouder van Beverwijk, zeer sum- het benodigde aantal personen, die er mier was ingegaan op het onderwerp hun inkopen kunnen doen, woonachtig „Woningbouw, winkel en bedrijfsruim- is in de nabije omgeving. Overigens gaf te". hij toe, dat, gezien de berekeningen van het Centraal Bureau van Statistiek en Voordat echter Rhynenburchs winkel- de door hem opgedane ondervindingen galerij onderwerp van discussie werd, in wijk waar vierduizend mensen bezag de heer Vessies de ontwikkeling zuuen wonen, bestaansmogelijkheden van de Randstad-Holland en van ons ge- aanwezig zjjn VOor zes a zeven winkels, hele land. Spr. ging in op het feit, dat daarbij er wel rekening mee houdende, pas dan een winkelcentrum dient te daj. bijvoorbeeld slager, kruidener en worden gesticht, wanneer het vereiste groenteboer op één lijn zijn te stellen, aantal woningen reeds in gebruik is. gezien de vaak zelfde produkten, die zij Daarnaast achtte hij het van groot be- aan de man trachten te brengen, lang, dat er in de onmiddellijke nabij- Met het siotWoord van de heer M. de heid van zo'n winkelcentrum parkeer- Boer die de spreker dank bracht na- ruimte aanwezig is. Vervolgens meende mens de leden voor zijn verhelderend hij, dat, niettegenstaande de aanwezig- betoog, daarbij opmerkend: „We nemen heid van een winkelcentrum, verspreid gemeentebestuur niets kwalijk. La- liggende winkels zeer zeker aanwezig ten onze bestuurders echter bedacht zijn moeten zijn, wanneer de afstand cliënt- voor een volgend fiasco", konden allen Prijsverhogingen ten behoeve van Cubaans vijfjarenplan Premier Fidel Castro van Cuba heeft voor de Cubaanse televisie meegedeeld, dat naar aanleiding van de orkaanramp waardoor het eiland twee weken geleden werd getroffen de suiker zal worden gerantsoeneerd en dat er voor verscheidene ver- bruiksartikelen prijsverhogingen zul len komen. Men heeft thans de stof felijke resten van 1159 slachtoffers van de ramp geborgen, zo zei hij, en enkele honderden mensen nog ver mist. De schade is zeer groot. „Wij moeten ons daar geen illusies over maken", zo zei de Cubaanse premier. Naar schatting dertig tot vijftig procent van de koffie-oogst in de pro vincie Oriente, die negentig procent van de Cubaanse koffie produceert, is verloren gegaan, terwijl ook de suikeroogst ernstig van de orkaan te lijden heeft gehad. De prijsverhogingen zullen volgens Castro de financiering van een nieuw vijfjarenplan mogelijk maken, dat ongeveer 200 miljoen dollar zal gaan kosten. De prijsverhogingen zullen onder meer worden ingevoerd voor bier, si garetten, vlees en pluimvee. De Cubaanse premier deelde voorts nog mee, dat de getroffen Cubanen van de regering nieuwe woningen, meubels en kleren zullen krijgen. Ook zijn 40.000 paar schoenen, die Cubanen door verwanten in de V.S. toegezonden hebben gekregen, maar die door de Cubaanse posterijen „in het algemeen belang zijn onteigend" voor hen bestemd. Plannen voor groot EEG-landbouwdebat De ministers van landbouw van de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap hebben dinsdag in Brussel voorgesteld in november een diepgaand debat tussen de „Zes" te houden over het gemeenschappe lijke landbouwbeleid van de EEG. Aanleiding daartoe zijn de Duitse verklaringen, die de vorige week in de EEG-ministerraad zijn afgelegd en waarin een aantal wensen van de bondsrepubliek over de werking en het karakter van de landbouwpolitiek van de gemeenschap zyn vervat. ZUIDVIETNAMEES SCHADUWKABINET Tran Van Tsjoeong, ex-ambassa deur van Zuid-Vietnam in de V.S. en vader van mevrouw Ngo Dinh Nhoe, heeft een schaduwkabinet ge vormd, zo meldft het Vietnamese persbureau. Dit kabinet zou bestaan uit drie man die al acht jaar in Parijs wonen en vijf die nog in Zuid-Vietnam zijn. Tran Van Tsjoeong zou zelf premier zijn. Zoals bekend is hij ont slagen als ambassadeur van Zuid- Vietnam omdat hij zioh in het open baar gekeerd had tegen de politiek van zijn regering tegenover de boed dhisten. Tran Van Tsjoeong staat in deze diametraal tegenover zijn dochter, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, die ge huwd is met Zuid-Vietnams „sterke Op een vergadering van de bond van caféhouders, hoteliers en restau rateurs in Brussel is gisteren de op heffing van het verbod tot het schen ken van sterke drank in openbare gelegenheden en een vermindering van het aantal café's in België be pleit. Het schenkverbod is vastgesteld in een wet van 1919 en op de vergade ring werd door het bestuur de aan passing ervan aan de „moderne le vensomstandigheden" voorgesteld. Daarbij werd aangevoerd, dat on danks het verbod overal heimelijk sterke drank wordt geserveerd. Evenals in andere landen zou in België een controlesysteem op basis van vergunningen moeten worden in gevoerd. Dit zou echter gepaard moe ten gaan met een vermindering van het aantal van 70.000 café's in Bel gië. Terwijl, zoals aan de leden van de bond werd medegedeeld, in Neder land 25.000 café's op 12 miljoen in woners voorkomen (1 op 480 inwo ners), is er in België één café op elke 120 inwoners. Met negen stemmen van de CPN en de PSP tegen en 44 stemmen voor, hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland gisteren besloten een krediet van f 700.000 beschikbaar te stellen voor de bouw en inrich ting van een bunker te Haarlem en een bedrag van f 556.000 voor de bouw van drie verdiepingen op deze bunker. Deze bouwwerken zullen tot stand komen in de tuin achter het provinciehuis aan de Dreef in Haarlem. In de bunker zal het Pro vinciaal Centrum voor de Civiele Verdediging worden gevestigd. De bunker zal in oorlogstijd dienst moeten doen als overleg-, verbin- aings-, informatie- en communicatie- centrum. Hij zal onder meer bevat ten een stafkamer, een vergader ruimte; een berichtencentrum, als mede een nacht- en ziekenverblijf Hij zal plaats moeten kunnen bieden aan 50 personen. Verwacht wordt, dat het Rijk bijna f 500.000 zal bij dragen in de kosten. Sowjet-Unie vraagt weer winkelcentrum te groot is. Gunstige toekomst „Gezien de toenemende bevolkings- zich verenigen. Voorzitter F. Kouwen- hoven sloot, na de later binnengekomen nieuwe geestelijk adviseur pastoor Al- dichtheid van ons land zie ik 'n gunstige berti "elko™ te hebben. geheten de toekomst voor de jonge middenstan ders", aldus de heer Vessies, die er on der andere op wees, dat in 1980 ongeveer achtieneneenhalf miljoen mensen ons landje zullen bevolken, hetgeen tot ge volg zal hebben, dat duizenden winkels zullen moeten worden gesticht ten einde vermindering VN-bijdrage Amerikaans schip bij Cuba beschoten Een Amerikaans, onder Liberiaan se vlag varend vrachtschip is gisteren ter hoogte van Cuba door een niet- geïdentificeerd vliegtuig beschoten, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Men vermoedt, dat het een Cubaans vliegtuig was. Het schip was met een lading bau xiet van Jamaica op weg naar Texas. Het bevond zich dertien mijl ten zuiden van Kaap Corrientes aan de uiterste zuidwestpunt van Cuba toen het door het vliegtuig met mitrail leurs werd beschoten. De aanvaller had eerst lichtkogels afgeschoten. Het schip liep schade op, mede door dat er brand uitbrak. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Radio Havanna meldde dat vlieg tuigen van de Cubaanse luchtmacht in de nacht van maandag op dinsdag twee sloepen, die door een uit Flo rida afkomstig en gewapend schip, te water waren gelaten en die poogden wapens en infiltranten op de zuid kust van Pinar del Rio aan land te zetten, hebben onderschept en aan gevallen. SCHIETPARTIJEN IN GUATEMALA De regering van Guatemala heeft mededeling gedaan van twee schiet partijen in het land, die aan een aan tal personen het leven hebben ge kost. Een regeringspatrouille is op een naar de hoofdstad leidende weg in botsing gekomen met acht opstande lingen, bij dit vuurgevecht hebben twee rebellen het leven verloren. De zes anderen zijn gevlucht. Zondag j.l. hebben elf rebellen op een autobus geschoten, die op weg was naar Puerto Barrios. Een poli tieman en verscheidene inzittenden van de bus verloren hierdoor het le ven. Een opstandeling werd bij het vuurgevecht, dat na de beschieting ontstond, gedood. De Sowjet-vertegenwoordiger in de begrotingscommissie der Ver. Na ties heeft gisteren om vermindering van het verplichte aandeel der Sow jet-Unie in de gewone begrotings uitgaven der volkerenorganisatie ge vraagd. Hij voerde daarbij o.m. aan, dat zijn land in economisch opzicht nog steeds te lijden heeft onder de gevolgen van de laatste wereldoor log, terwijl voorts naar zijn mening onvoldoende rekening is gehouden m«et de moeilijkheden die de Sowjet- Unie ondervindt bij het verkrijgen van buitenlandse valuta. Voor dit laatste stelde hij de handelsbelem meringen, die de westelijke landen toepassen, verantwoordelijk. De Sowjet-Unie moet thans on geveer een zevende deel van de jaar lijkse VN-uitgaven voor haar reke ning nemen. Deze zyn voor 1964 op 83 miljoen dollar begroot. Al enkele jaren lang heeft de Sowjet-Unie ver geefs om vermindering van deze ver plichte bijdrage gevraagd. De Sow jet-afgevaardigde beklaag de zich er over, dat de bijdragen van de Ver. Staten en andere westelijke landen waren verlaagd, terwijl de heffingen van de Sowjet-Unie en andere socialistische landen werden verhoogd. SCHEEPSBERICHTEN Acila (t.) 22 v. Acajuitla n. San José; Acteon (t.) 22 te Pta. Cardon; ALmkerk 22 v. Marseille n. Antwer pen; Ceres 22 v. Guayaquil n. Bahia de Caraquez; Oharis 23 te Port of Spain; Diemarddjk 22 dw. Sta. Maria (Az.) n. Cristobal; Doris 22 v. King ston n. Pto. Limon; Hermes 23 te Pi raeus; Kopionella (t.) p. 22 Fleres (Az.) n. Rotterdam; Koratia (t.) p. 22 Dondrahead n. Singapore; Medon 22 v. Georgetown n. Curasao; Meer kerk p. 22 Finisterre n. Rotterdam; Montferland 22 v. Buenos Aires n. Rio Grande; Naess Tiger (t.) 22 v. Pta. Palm as n. Paulsboro; Oranje Nassau 23 te Grenada verw.; Sten tor 23 te Kingston; Streefkerk 22 v. Lissabon n. Kaapstad; Triton 22 v. Laguaira n. Marcacaibo. Hanzekring, de vergadering. ZOETERMEER BEJAARDENSOCIETEIT OPGERICHT Op initiatief van pastoor P. J. de behoefte te kunnen voorzien. Wel van Steijn is men overgegaan tot achtte hij van groot belang, dat even- de oprichting van een bejaardenso- tuele gegadigden zich van te voren uit- cieteit in de parochie. Iedere woens- gebreid beraden omtrent de vragen als: dagmiddag is er gelegenheid voor Hoe zit de wijk sociologisch in elkaar? de bejaarden om bijeen te komen Hoe zijn de verbindingen eventueel met in de voorzaal van het parochiehuis, in de nabijheid gelegen grote steden? Er is dan gelegenheid om te con- Welke branche heeft levensvatbaarheid? verseren, oude herinneringen op te Spr. ging zeer diep in op de problemen halen, een kaartje te leggen en al- waarop men stoot, alvorens men tot het les wat kan bijdragen om een gezel- in gebruik nemen van een bedrijf dient lige middag te hebben. Natuurlijk over te gaan in een nieuwe woonwijk, wordt er gezorgd voor een kopje Daarbij haalde hij frequente voorbeel- thee, kortom er wordt van alles ge- den aan uit de praktijk, waarmee hij o.a. daan om het de bejaarden zo pret- als middenstander en als wethouder in tig mogelijk te maken. Vanaf twee Beverwijk werd en wordt geconfron- uur is men dus elke middag van teerd. Voorzitter F. Kouwenhoven was harte welkom in het parochiehuis, dan ook aller tolk, toen hij de inleider zowel de dames als de heren. De dank bracht en de aanwezige midden- eerste middag is reeds gehouden, standers, vergezeld van hun echtgenote, De belangstelling was goedte noe- tot discussie uitnodigde. men, maar men weet zeker, dat er Te duur' veel meer bejaarden zijn, die aan deze bijeenkomsten kunnen deelne- Tijdens deze discussie kwamen ver- men. Hoe groter de belangstelling schillende gezichtspunten om de hoek js, des te prettiger is het. De pas- kijken, die er niet om liegen. De heer toor hoopt van harte, dat velen de Joh. Zwartjes leidde een en ander in: weg naar het parochiehuis zullen „Ik neem aan, dat Het gemeentebestuur vinden. Men kan er van verzekerd her en der zijn licht heeft opgestoken zijn, dat men van harte welkom is. omtrent de bouw van een winkelgalerij Iedere woensdagmiddag dus vanaf in Rhynenburch dertien winkels) ten twee uur tot ongeveer half vijf in behoeve van ongeveer vierduizend in- de voorzaal van het parochiehuis, woners, die daar in de toekomst zullen komen. Is het nu veranwoord", zo vroeg hij, „dat de huren van de winkels op zo'n hoog peil worden gesteld (honderd veertig gulden in de week, inclusief wo ning)? Voorts: hoe kan de gemeente dit toestaan?" Voorzitter F. Kouwenhoven, zelf ge meenteraadslid, antwoordde hierop, dat rige H. J. uit Wassenaar dodelijk ver- het gemeentebestuur rekening heeft ge- ongelukt. Hij reed met twee vrien- houden met de plaatselijke middenstand, den op brommers en bij het inhalen Eenieder van de plaatselijke midden- van een vriend, die vóór hem reed, stand heeft gelegenheid gekregen zich kwam hij met het achterste gedeelte als gegadigde van een van de dertien van diens brommer in aanraking, het- winkels te melden. De gemeenteraad geen tot gevolg had, dat hij van de heeft geen bezwaren gemaakt tegen het brommer afslingerde, over de weg plan, waarin de bouw van de winkel- rolde en tegen een boom terecht galerij is opgenomen. Van de huur wa- kwam, De jongeman is ten gevolge ren de raadsleden niet op de hoogte; uit- van de botsing ter plaatse overleden. eindelijk bouwt een particuliere onder- neming dit centrum van winkels. Er was U 1 **1 inderdaad van de aanvang af interesse Het geeStelljK Dodelijk ongeval te Lisse Op de Delfweg te Lisse is de 20-ja- DE CHARISMATA IN DE KERK In de Concilie-vergadering van gis teren heeft kardinaal Suenens de stelling aangevallen van kardinaal Ruffini omtrent het zelden voorko men van de charismata in de kerk. De geschiedenis van de Kerk is de tijd van de H. Geest. Wat zou de Kerk zijn zonder de charismata? Zon der de gaven van de wetenschap, van de profetie, van de prediking? Zonder de herders kan de Kerk niet leven, zonder charismata zou zij dor en steriel zijn. Naast de eerbied voor het gezag moet staan de eerbied voor de charismata, ook van de leken. De vrijheid van de Kinderen Gods in de Kerk moet uitdrukkelijk erkend wor den. Zeer indringend vroeg hij tenslot te, dat het aantal leken toehoorders zouden worden vermeerderd. En ten tweede dat ook vrouwen die als hij zich niet vergiste de helft van de Kerk uitmaken en ook de al gemeen oversten van de grote vrou welijke kloosters tot het Concilie zouden worden toegelaten. Gestemd is over 5 amendementen in het liturgisch schema. Met grote meerderheid werd aangenomen het amendement over de vernieuwing van de metten. De afschaffing van de prime behaalde wel een ruime tweederde meerderheid, maar telde 509 tegenstanders. De vrije keuze uit een van de drie kleine uren vond minder oppositie. Het amendement over de verbetering van de psalmvertaling in overeen stemming met het oudchristelijk La tijn en het liturgisch gebruik in de gezangen en de hele traditie van de Latijnse Kerk werd met slechts 20 tegenstemmen aangenomen. LEIDERDORP KATH. EHBO „MEERBURG" REIKTE DIPLOMA'S UIT Maaindagavond heeft de uitreiking van de diploma's plaats gehad aan de nieuw geslaagde leden van de afd. „Meerburg" van de kath. vereniging voor EHBO. De voorzitster, mevr. De Winter, heette allle aanwezigen van harte welkom, waarna een over zicht volgde van het wel en wee der afdeling in het afgelopen verenigings- jaar. Door de geestelijk adviseur, pas toor Kouwenhoven, werd in 'n korte toespraak de nadruk gelegd op het gloeiend besef van daadwerkelijke hulpverlening aan de medemens, dat niet alleen tot uitdrukking moet ko men in de grotere belangstelling voor het volgen van een EHBO-cursus, maar ook in het naar buiten uitdra gen van zijn verantwoordelijkheid voor het welzijn van zijn naaste om geving. Daar de docent, dr. v. d. Linde in middels naar Bolsward is vertrokken, werden door dr. De Bruyne, die eveneens met zijn echtgenote aanwe zig was, de vijftien geslaagden ge feliciteerd met het behaalde succes en de diploma's uitgereikt, waarbij de voorzitster aan ieder van hen 'n EHBO reis- en verbandtrommel over handigde. Uit naam van alle cursisten werd een woord van dank uitgesproken voor de genoten lessen en werd me vrouw v. Dam een bloemstuk je aan geboden. Tenslotte ricihtte mevr. De Winter een woord van dank tot dr. De Bruy ne en mevr. v, Dam voor hun toe zegging, ook vocvr de komende aan- vangs- en vervolgcursus hun tijd be schikbaar te willen stellen en nadat aan beiden een attentie was aange boden, werd de avond besloten met een gezellig samenzijn. gehandicapte kind Voor de vijfde keer zal in Neder land de Nationale Interkerkelijke col lecte ten bate van het geestelijk ge handicapte kind gehouden worden en wel van 28 oktober t.m. 2 november a.s. Gelukkig kunnen we constateren dat er in Nederland veel gedaan wordt voor minder-valide mensen, maar helaas moeten we constateren, dat er nog vele plannen zijn om het leven van „Zorgenkinderen" drage lijker en aangenamer te maken. Om deze plannen te kunnen verwezenlij ken is er geld nodig. De Overheids subsidies zijn niet toereikend. Geluk kig is er voor ons een gelegenheid gelaten oip de naastenliefde metter daad te beoefenen. Er wordt op vertrouwd, dat ieder een eraan meewerkt deze lustrum collecte te maken tot een record collecte. „De brief voor de koning" kinderboek 1963 Ter gelegenheid van de kinder boekenweek is als kinderboek 1963 gekozen „De brief voor de koning" van mej. Tonke Dragt, lerares teke nen in Den Haag. Zij verzorgde ook de illustraties in dit boek. De jury die het boek aanwees voor de kinderboekenweek bestond uit de dames Harriet Laurey, C. J. H. van Reenen en Miep Diekmann en de heren A. Lens en Th. Vesseur. De prijs zal aan Tonke Dragt wor den uitgereikt tijdens de openings avond van de negende kinderboeken week op vrijdag 25 oktober in mu seum Het Prinsenhof te Delft door mr. L. B. van Ommen, hoofd van de afdeling volksontwikkeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4