S)e &2idóeSoti/fccmt JhM &r-- Tito prijst vreedzame coëxistentie aan in algemene V.li.-vergadering Nadat president Tito zijn rede had WIL NASSER INGRIJPEN IN MAROKKO? Lord Home doet vandaag afstand van adellijke titels WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 54e JAARGANG N< Directeur J. P. 3. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LUISTER-RIJK DEN HAAG Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25S94 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p mud., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes I 1.50 "W T "]*T 1 blijkbaar communistisch China be- O O O beëindigd, trachtten tegenstanders van hem, merendeels jongelui, de po- Klflrllt nvpr 9pWlIn'(rp cale verandering van ons inzicht in litie-afzetting buiten het VN-gebouw JYldLIll UVCI gemCKKlge de internationale betrekkingen en de te doorbreken, gepaard met uitroe- oplossing van de huidige wereldpro- pen „Tito-moordenaar" en „weg met politiebescherming blemen", aldus Tito. Hy vond het Tlto'- essentieel, onderscheid te maken tus- De demonstranten werden door be- In de algemene vergadering van de sen ideologische tegenstrijdigheden reden politie verspreid en vervolgens Verenigde Naties heeft de Zuidsla- en de betrekkingen tussen de landen onder politiegeleide uit de omgeving vische president Tito een rede ge- en achrie belangrijk elke inmen- van het gebouw weggevoerd. De houden, waarin hij zei, dat de poli- de binnenlandse aangelegen- Zuidslavische minister van buiten- tiek van niet gebonden zijn vervan- heden van andere landen te vermij- landse zaken, Popovic, heeft zich bij gen is door een meer positieve ont- deP- jijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Hij zei het niet eens te kunnen zijn Rusk beklaagd over onvoldoende be- met hen „die denken, dat de koude scherming van de president door de oorlog in hun belang is", waarmee hij politie van New York. wikkeling in de internationale be trekkingen. Tito zei, dat het kern- stopverdrag en andere onlangs geno men maatregelen duidelijke tekenen zijn van een neiging tot het opheffen van de verdeeldheid, die de wereld in militaire en politieke groeperingen heeft gespleten. De landen nemen nu steeds meer een standpunt in van vreedzaam naast elkaar bestaan, al dus Tito. De 71-jarige Zuidslavische presi dent sprak voor de tweede maal voor de V.N. Bij zijn binnentreden brach ten de afgevaardigden hem staande een ovatie. „Het atoomtijdperk eist een radi- Thant herinnert Indonesië aan plicht De sekretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, heeft Indonesië gisteren herinnerd aan de plicht het volk van West-Irian voor het eind van 1969 het recht van zelfbeschikking te la ten uitoefenen. De Ver. Naties, zo zei Oe Thant, staan klaar om de Indone sische regering bij te staan bij de uitvoering van het overblijvende deel van het Nederland-Indonesische ver drag, het deel dat handelt over de vrije keus van de Papoea's. De sekretaris-generaal kondigde ook aan dat het ontwikkelingsfonds De bemiddelingspogingen van keizer Haile Selassie van Ethiopië zijn uitgelopen in een voorstel voor een „topconferentie" tussen de staats hoofden van Marokko, Algerië en Ethiopië. Dit werd gisteren meegedeeld door de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Boeteflika. Algerië zou deze conferentie willen houden in een Afrikaanse hoofdstad of in een neutraal land, zoals Zwitserland of een van de Scandinavische landen. Inmiddels ziet het er naar uit, dat president Nasser van Egypte, die dui delijk in het geschil tussen Marokko en Algerië aan de kant van Ben Bella staat, van plan is in Marokko in te grijpen, zoals hij dit al eerder in Jemen heeft gedaan. Reeds enige tijd bevinden zich drie Egyptische oorlogsschepen op de rede van Oran. De vijf Egyptische officieren, die gearresteerd werden bij het aanhouden van een Algerijns hefschroef- vliegtuig door de Marokkanen, kwamen zich zo menen de Marokkaan se autoriteiten ten behoeve van Egypte op de hoogte stellen van de toestand aan het front. het goed recht van elke natie die wordt aangevallen. Algerië heeft een nieuw, dringend beroep op het secretariaat-generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid gedaan om de ministers van buitenlandse zaken in buitengewone Egypte heef t^tegen arrestatie vergadering bijeen te De commissie van goede diensten van de Arabische liga is dinsdag- Haile Selassie stelt topconferentie voor geprotesteerd. Rabat heeft dit pro evenwel verontwaardigd van de voor West-Irian, waarin Nederland hand gewezem «™4 i»™ a^ekomem Z« drie jaar lang tien miljoen dollar van vijf buitenlandse oHioerenlbelast on<Jer van AMe] cha_ zal storten, binnen een paar maan- met de hulp aan een aanvallend - - den zijn werk zal beginnen. land, in het operationele gebied, is STAKING HAVENARBEIDERS EINDIGT VANAVOND OM HALF ZES EISEN BLIJVEN GEHANDHAAFD lek Hassoena, algemeen secretaris van de liga. Het Marokkaanse persbureau meldt, dat de Algerijnen gisteren een zware aanval hebben gedaan in de sector Hassi Beida, die door het Ma rokkaanse leger is afgeslagen. gereed gehouden detachement niet in actie behoefden te komen. Toen tegen vier uur het hele plein voor 't koninklijk paleis vol stakers stond, deelde stakingsleider Nelis Heyt mee dat de demonstratie beëindigd was, waarop de betogers zonder inciden ten de Dam ontruimden. De eisen van een uitkering ineens van honderd gulden en de doorbre king van de CAO-lonen, bleven ge handhaafd, „want", zo deelde de hr. Heyt mee, „wij komen per week 40 tot 50 gulden te kort. De enige kans voor de vakbonden om alsnog een goede beurt te maken is het steunen van onze actie". OOK DE NACHTPLOEGEN WERKTEN NIET De avond- en nachtploegen van de grote scheepvaartbedrijven zijn gisteravond niet gekomen. Daardoor lag het werk in de Amsterdamse ha ven de afgelopen nacht volledig stil, met uitzondering van de werkzaam heden, die verricht moesten worden om het m.s. „Teano" te lossen. Dit schip had een levende lading, be staande uit 125 runderen en 11 paar- Levenslang voor Britse aanrander De moordenaar van het 16-jarige Engelse meisje Barbara Herron uit Liverpool, Edward Webb is tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. Zijn helper, de 27 jaar oude Douglas Blunt, kreeg vier jaar. Webb kreeg bovendien nog veertien jaar gevangenisstraf voor poging tot dood slag op de 17-jarige vriendin van het slachtoffer. De 23 jaar oude vracht autochauffeur en zijn vriend hadden de twee meisjes, die stonden te liften, meegenomen. Bij een worsteling doodde Webb een van de meisjes met een bijl en verwondde de ander. Beide verdach ten ontkenden schuld doch op de zit ting van gisteren gaf Webb zijn da den toe. den, die al vier dagen in de ruimen van dit uit Dublin afkomstige schip gestaan hadden. Twee havenarbei der en twee leden van het kantoor personeel van een havenbedrijf heb ben deze dieren belangeloos gelost, waartegen de stakers geen bezwaar hebben gemaakt. GEEN NEGERAGENTEN IN KORPS VAN BIRMINGHAM Het gemeentebestuur van Birming ham, de hoofdstad van de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama, heeft het ultimatum afgewezen waarin de negerleiders eisten, dat negers in het politiekorps zullen worden opgeno men. De leiders van de organisaties die strijden tegen rassenscheiding hebben het dreigement geuit, dat zij hun betogingen zullen hervatten wanneer deze eis zou worden afge wezen. Spoorwegstaking van een dag in Frankrijk Bij de spoorwegen in Frankrijk wordt vandaag vierentwintig uur ge staakt. Men verwachtte, dat enkele internationale treinen, waaronder die naar Nederland, zouden blijven rij den. Driehonderd militaire trucks zullen het. vervoer naar de Parijse voorsteden onderhouden. De vak bonden hebben verklaard, dat de re gering haar beloften, die zij begin van dit jaar deed, niet is nagekomen en dat de reële waarde van de spoor wegionen met twaalf procent is ge daald. Ook de klerken van de Parijse ef- fektenbeurs hebben bekendgemaakt dat zij vandaag wilden staken voor hoger loon. Viskotter was smokkelschip In IJmuiden heeft de Velsense po litie vannacht een omvangrijke siga rettensmokkel aan het licht gebracht, nadat zij zes personen had aangehou den, die zich op verdachte wijze met auto's in het IJmuidense havenge bied ophielden. Hierbij was de schipper van de kotter Hm. 3, de „Ria". Deze werd vorige week op de Noordzee vermist, maar bleek later in Helgoland te liggen. De verklaringen van de zes man nen leiden tot een onderzoek op de IJmuidense haven liggende kotter IJm. 3. Daarbij bleek dat het schip als smokke.lvaartuig was gebruikt. Aan boord werdeil in een geheime bergplaats twaalf jute zakken met in totaal 551.600 sigaretten aange troffen. Men was van plan geweest deze grote partij, die door de be manning van de IJm. 3 vermoede lijk op Helgoland is gekocht, op de ze avond te transporteren. Bij aankomst van de IJm. 3 had de schipper, R. D. uit IJmuiden, twintigduizend sigaretten aangege ven bij de douane. De Velsense politie heeft de zes mannen in arrest gesteld. Bij' het zes tal zijn schipper R. E., vier inwoners van IJmuiden en een Amsterdam mer. Koningin Fabiola van België heeft in Brussel een vergadering bijgewoond van het tweede congres van het Internationaal Verbond van Verenigingen voor hulp aan geestelijk gehandicapten. Bij haar aankomst werd de koningin begroet en bloemen aangeboden door welpen, beschermelingen van het verbond. Tijdens dit tafereeltje liet de koningin wel heel duidelijk haar hart spreken. Co krijgt MacMillan weer terug Oud-premier MacMillan zal zich na zijn herstel weer gaan wijden aan de uitgeverij. Hij zal weer de funktie van mede- direkteur van het uitgevers huis MacMillan en Co aan vaarden, die hij prijs gaf toen hij zich in 1951 volledig aan de politiek ging wijden. Zijn zoon Maurice MacMillan, die in het nieuwe kabinet on der lord Home onderminister van financiën is geworden, heeft thans zijn óntslag geno men als direkteur van het uit geversbedrijf. Ongeveer drieduizend stakende ha ven- en veemarbeiders zijn vanoch tend op de Oude Hemweg naast de houthaven in een openbare vergade ring bijeengekomen. Het actiecomité deelde mede dat het de bedoeling is vanavond om half zes het werk te hervatten, maar dat men alle werk zaamheden tijdens de weekeinden zal weigeren tot de lonen zijn ver hoogd. Na het overleg door de erkende vak bonden zal men zich opnieuw over de situatie beraden. Stakingsleider Nelis Heyt noemde het een unicum voor de arbeidersklasse, dat de ge hele Amsterdamse haven plat ligt. De drieduizend stakers brachten een eresaluut aan hun zesduizend sta kende collega's in Londen. Gistermiddag hielden de Amster damse havenarbeiders op het terrein voor de markthallen een protestver gadering, omdat de aanvankelijk ge huurde zaal van Bellevue veel te klein bleek voor de ongeveer 3000 stakers die de vergadering bijwoon den. Er werd besloten de staking voorlopig voort te zetten tot van avond half zes, terwijl men in de weekeinden niet meer zal werken. Na de bijeenkomst hielden de sta kers een protestmars naar de Dam. De stakers hadden voor deze demon stratie geen toestemming van de po litie, maar zij kregen opdracht bot singen met de politie te vermijden. De tocht naar de Dam verliep orde lijk, zodat de politie te paard en het ALLEEN MAAR COèXISTENTIE Het enig opvallende resultaat, dait president Ti to van Zuid-Stlavië met zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten tot nu toe bereikt heeft is het ontlokken van schreeuwe rige relletjes van opgeschoten jeugd en Zuidslavische uitge wekenen. Wat ear eventueel achter de schermen van 't Wit te Huis is voorgevallen is voor alsnog een raadsel, maar wat er in een officieel communiqué van bekend werd gemaakt is oude koek, die ail geruime tijd igeleden aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn is voor-gek aiuwd. Zou het bekende refrein van de vreedzame coëxistentie het enige liedje zijn geweest, dat Ghroesjtsjov aan zijn koerier heeft meegegeven? Of zou de Sowjetleidex teleurgesteld zijn f de mending van de Na een protestvergadering op het terrein voor de Markthallen in Amsterdam hebben ongeveer 3.000 haven- naar* huisF Misschien dat daar- arbeiders een mars door de stad gemaakt naar de Dam, alwaar Willem,Hdjt, de voorzitter van het aktie-comité, ma blijkt, dat er nog meer in een praatpaal van de taxi'f als spreekgestoelte gebruikte. De leider hield de handen als een megafoon bij de mond de (reis)>bus heeft gezeten. om de massa te kannen overschreeuwen. u* V - I r iij~jg£ 1 «SSl 1 p Sr--- Twijfel aan zijn kandidatuur voor het Lagerhuis De Londense Evening Standard heeft gisteren geschreven, dat de se cretaris van de Schotse Labourpartij, William Marshall, beweert, dat lord Home in de gedeeltelijke verkiezin gen in Schotland niet kandidaat kan staan voor het Lagerhuis. Waarom diens kandidaatstelling niet geldig zou zijn, zou hij maandag bekend maken, „een half uur nadat de in schrijving is gesloten", zei hij. De plaatselijk liberale ledder, Ar thur Pur dom, zei, dat er twijfel aan bestaat of lord Home bij de tussen tijdse verkiezingen volgens de grond wet kandidaat kaïn staian, omdat hij reeds een betaalde functie onder de kroon bezit, nl. die van premier. Bo vendien is men er niet zeker van of de eed van trouw, die in het Hoger huis is afgelegd, zonder vorm van proces ongedaan gemaakt kan wor den. Lord Home will zijn titels prijsge ven om gekozen te kunnen worden in het Lagerhuis bij de tussentijdse verkiezingen, die in Kinross en W.- Perthshire warden gehouden. Lord Home zal vandaag het docu ment ondertekenen waarmee hij af stand doet van de vier adellijke ti tels die hij bezit. Drie daarvan zijn Schots: de 19de baron Home (deze baronie werd in 1474 verleend), de 14de graaf van Home en de 14de ba ron Dunglass, toegekend aan de zes de baron Home. In 1875, onder ko ningin Victoria, werd de elfde graaf Drs. Van de Laar staatssecretaris O.K.W. Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. L. J. M. van de Laar (KVP) tot staatssecretaris van Onderwijs Kansten en Wetenschap pen. Drs. Van de Laar, die 24 september 1921 in Den Bosch werd geboren, is momenteel rector van het Lodewijk Makeblijde college in Rijswijk (Z.H.) van Home toegelaten tot de adel stand met de titel baron Douglas. Labour loopt in Bij een tussentijdse verkiezing in Z.- Belfast, Noord-Ienland, heeft de con servatieve kandidaat gisteren mot 'n meerderheid van 10.780 stemmen op Labour de overwinning behaald. In 1959 bedroeg deze meerderheid 20.846 stemmen. Dinsdag bracht eefhter silechts 48 procent van het kiezerskorps zijn stem uit, tegen 72,1 pot. in 1959. Van het stemmemtotaial kreeg de conser vatieve kandidaat 64.3 pet. (in 1959 69,9), tegen die van de Labourparty 25,8 (1959: 21,6). zoekt u een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor 70 en 100 of 300 en 800 Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Advertentie L Katholieke Volkspartij AFDELING LEIDEN MORGENAVOND belangrijke ledenvergadering Drs. A. E. M. Duynstee zal spreken over „Partij en Parlement" (Zie el- der* in dit blad). (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Tamelijk zacht In de afgelopen nacht passeerde een hogedrukgebied ons land, het geen aanleiding gaf tot weinig be wolking en weinig wind. De tempera tuur daalde daardoor sterk en in het binnenland kwam hier en daar nacht vorst voor. Op de oceaan bleef de de- pressie-aktdviteit aanhouden. Een in betekenis toenemende depressie trekt over het midden van de oce aan naar IJsland. Een kleinere de pressie trok vanmorgen langs de westkust van Ierland in de richting van Schotland. Het bijbehorende warmtefront deed de bewolking in ons land tijdelijk toenemen. Het er- opvolgende koufront kan in de ko mende nacht ons land bereiken. Het vertoont niet veel aktiviteit en zal daarom waarschijnlijk slechts op en kele plaatsen wat regen brengen. Na het passeren ervan volgen weer op klaringen. De lucht achter het kou front zal geen afkoeling van beteke nis brengen, zodat het tamelijk zacht weer blijft. ZON. EN MAANSTANDEN 23 Otot.: zon op 07.17, onder 17.31; maan op 13.04, onder 21.01. Hoogwaterstanden 24 Okt: van. 6.41; n.m. 18.54. KORRELTJE De zon noch de dood kan men strak aanzien. (La Rochefoucauld)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1