DRUM 75 ct. SUCCESSEN EN MOEILIJKHEDEN WISSELDEN ELKANDER AF 17 tabakken geven half zware Drum die bijzondere, pittig zachte smaak! Brand bij Oostdam bracht twee maal gevaar voor de molen CENTRALE POLDERBEMALING VOOR POLDERS OMGEVING BENTHUIZEN STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN I DINSDAG 22 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT Heerlijke Hollandse ERWTENSOEP Grote portie met SPEK Grote portie met ROOKWORST INCIDENT BIJ ISRAËLISCHE GRENS Een Israëlische grenspatrouille heetf maandagavond ten zuiden van Tiberias het. vuur geopend op twee infiltranten uit Jordanië, aldus een Israëlische legerwoordvoerder. Een der infiltranten werd doodgeschoten, de ander ontkwam. Na een telegramwisseling tussen de rederij en de gezagvoerder van 't m.s. „Willem Ruys" is gebleken, dat weliswaar gisteren, toen het schip zich ten noord-oosten van Algiers be vond, een man overboord is geslagen, maar dat men er onmiddellijk in is geslaagd de ongelukkige weer uit zee op te vissen. Amerikaanse en Mexicaanse dou anebeambten hebben aan de grens tussen Mexico en Texas zes perso nen, onder wie twee Amerikanen, ge arresteerd die munitie voor lichte wapens Mexico trachtten binnen te smokkelen. In Australië worden vijf officieren van de Australische marine vermist, die een oefentocht maakten met een zeilsloep. De sloep is zonder mast en vol water teruggevonden. De Indonesische procureur-gene raal heeft gezegd, dat de Indonesi sche regering overweegt de doodstraf in te stellen voor het smokkelen van goederen van en naar de Maleisische federatie. Amerika is van plan volgend jaar een satelliet te lanceren die is in gericht voor het opvangen van stof van de maan op 80 km. afstand van de aarde. Men hoopt daardoor meer te weten te komen van de samen- KATWIJK AAN DEN RUN Vannacht om pl.m. half 3 brak brand uit in de schuur van fournagehandel Oostdam bij de molen. In korte tijd stond de schuur, waarin een grote voorraad hooi, stro en gedroogd gras was opgeslagen, in lichter laaie. De brandweer was vrij spoedig met groot materieel 2 motorspuiten en ma- gyrusladder aanwezig en pakte de brand met een flink aantal stralen aan. Ook een wiek van de molen vatte vlam, maar dat vuur was di- rekt geblust. Enige tijd later ontstond als gevolg van de grote vonkenre gen een begin van brand onder de kap van de molen, maar toen enige spuitgasten zich naar binnen begaven was ook dit gevaar spoedig afgewend. De schuur brandde echter geheel uit. Voor deze nachtelijke brand bestond uitteraard grote belangstelling. Bur gemeester, gem. secretaris en weth. Bloot waren aanwezig. Naar wij ver namen was reeds 's middags een be gin van brand t.g.v. broei in het ge droogd gras ontdekt. Dit had men met eigen middelen geblust. Men ver moedt nu, dat hierbij een vuurhaard is achtergebleven, die zich in de avond en de nacht verder heeft ont wikkeld. Het nablussingswerk nam nog de gehele naoht in beslag. Gevaar voor de molen. Brandweer lieden klimmen langs de magyruslad- der naar boven om een begin van brand aan kap en wieken te blussen. Grote vlokken brandend hooi en ge droogd gras vlogen in het rond. De uitgebrande schuur (beneden) is la ter omgetrokken. Foto: Van Duyn, Katwijk a. Zee. (Advertentie) stelling van het maanoppervlak. Het Plan om in midden-Zuid-Hol land een centrale polderbemaling in te voeren voor een reeks van polders is thans in een stadium, dat het bin nenkort definitief kan worden vast gesteld. Volgende maand wordt hier over een besluit verwacht van de verenigde vergadering van de Om- ringdijk van de drooggemaakte Noor derpias in Hazerswoude. Dit water schap behartigt de voorbereiding, uit voering, stichting, instandhouding en exploitatie van de gemeenschappe lijke afwatering, bemaling en inla ting van water voor de polders. TWEE BEMALINGSGEBIEDEN De centrale polderbemaling zal worden ingevoerd voor de polders „De Hazerswoudse Droogmakerij", „Achterhof en De Putte", „De Kleine Droogmakerij", de Benthuizerpolder en de Palensteinse polder. Deze pol ders worden in twee bemalingsgebie- den ingedeeld. Met dit bemalingsplan zijn de polders akkoord gegaan. De hieruit voortvloeiende polderlast zal gedurende vijfentwintig jaar f 28,- per hectare per jaar bedragen. Dit bedrag is drie gulden hoger dan aanvankelijk was becijferd. Op een vergadering van de Palensteinse polder werd hiervan gezegd, dat de ZOETERWOUDE Vluchtelingenhulp De bliksem actie ten bate v.an de Vluchtelingen hulp heeft na de radio- en tv-uitzen- ding een bedrag opgeleverd van 2187,15. extra-kosten mede veroorzaakt zijn door van hogerhand opgelegde eisen. VERBINDING MET LEIDEN Naar aanleiding hiervan werd nog gewezen op de voorgenomen nieuwe scheepvaartverbinding in Leiden, waarbij alle scheepvaart om de stad Leiden heen zal worden geleid. Voorts zal de vaarroute van Leiden naar het Amsterdam-Rijnkanaal zo worden verbeterd, dat er schepen tot 2.000 ton gebruik van kunnen maken. Wat lezers schrijven HET EDELHERT Voorschoten, 19 okt '63 Mijne heren. Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Ik heb het voortvluchtige edelhert te eten gegeven" in uw blad van 15 okt jl„ deel ik u mee, dat zoals het in uw blad gepubliceerd is, het een verkeerde voorstelling van de zaak geeft De inzender van dat stuk beweert dat hij alleen, en niemand anders op de hoog. te was van de verblijfplaats. Dat is niet waar. Verschillende personen, waaronder be voegden die zich daar mochten bevin den, waren al dagen bekend met de ver blijfplaats, hadden al gezien dat-er brood lag en dat het dier wat kreupel was. Niet donderdags maar vrijdag 11 okt. hebben 2 mensen het hert gezien en heeft men kontakt gezocht met een be voegd iemand hierover. Hierna is de jacht op het dier niet opnieuw begonnen, maar louter toeval lig heeft het dier 's middags zijn schuil- Gerben Karstens wint in Koblenz Gerben Karstens heeft de klassie ker „Koblenz Internationaal", een wegwedstrijd om de Grote Prijs van Moesel en Rijn, op zijn naam ge bracht. Na 85 kilometer wisten vier Duit se renners samen met de Belg d'Hont en Karstens te ontsnappen; maar twintig kilometer voor het einde werden ze weer door het peloton in gelopen. Kort voordat de aansluiting met het peloton plaats vond, demar reerde Karstens met een felle sprint. Bij Koblenz had hij 45 sec. voor sprong. In de straten van Koblenz wisten drie renners bjj Karstens te komen, de Fransman Vincent, de oudwereldkampioen Maij en de Lu xemburger Alberti. In de sprint ver sloeg Karstens zijn rivalen met tien tallen lengtes. Uitslag: 1. Gerben Karstens; 2. Maij (Duitsl.); 3. Vincent (Frankr.); 4. Alberti (Lux.); 5. Viehofer (Did.); 6. Hen tg ens Lux.). Gerrit van Lith kwam ten val. plaats verlaten om naar een plaats te gaan waar het vermoedelijk al meer ge weest was: een naburige boerderij waar bij een stukje boomgaard is. Het is daar overlopen door ook toe vallig aankomende mensen waarna het gevlucht is in de richting Veurseweg. Het verdere verloop is naar ik aanneem u bekend. Genoemde werkman vindt, dat door dit ingezonden stuk, met de opmerking: „Tientallen malen waren ze daar al langs geweest" (in dit geval dan de eerder ge noemde 2 mensen) hun persoon in een verkeerd licht komt Er is door genoem de werkman nooit naar het dier ge zocht en in bedoeld stuk wordt gesug gereerd dat deze mensen niefc in hun omgeving zouden opmerken. Gaarne zou ik zien dat ook dit een plaatsje in uw blad kon hebben waar door genoemde werkman niet als de persoon bekend blijft die eventueel schuld zou hebben aan de jacht met naar ik hoorde de dood van het dier als gevolg. Hoogachtend, P. A. VAN DONSELAAR Prof. Lorentzlaan 5, Voorschoten VALLENDE BALK DOODT BEWAKER De 72-jarige Amsterdammer T. Blij- leven is gistermiddag op het gemeen telijk sportterrein aan de Troelstra- laan in Amsterdam getroffen door een vallende balk. In het Wilhel- mina-gasthuis is de man, die op het terrein dienst deed als bewaker, aan zijn verwondingen overleden. Tijdens sloopwerkzaamheden viel de balk plotseling naar beneden en kwam op het hoofd van de man terecht. Geesteszieken instrument van Russische oplichters Het orgaan van de Sowjet-regering Izwestja, heeft melding gemaakt v^i een reusachtige oplichtersorganisatie, die kans had gezien de staat voor 3 miljoen roebel (ongeveer 1.200-000 gulden) te benadelen. De schuldigen hadden gebruik ge maakt van een werkplaats van een psycho-neurologische kliniek waar men door geestelijk gestoorden brei werk liet verrichten. De leiders van de groep waren een zekere Roifman en een zekere Sha kerman. Het blad merkte op, dat het deze „Joodse namen" noemde, om dat „wjj geen aandacht schenken aan de kwaadaardige laster die de wes telijke pers van tijd tot tijd uit. Er zullen geen Joden, Russen, Oekraie- ners of Tartaren terechtstaan, maar misdadigers". Naar verluidt is het de eerste maal, dat een Russische blad over „Joodse namen" schrijft in verband met eco nomische misdrijven. Wel hebben SoWj et-organen herhaaldelijk de be schuldigingen tegengesproken, dat men het speciaal op Joden zou heb ben voorzien. Izwestja meldde nog, dat de staats politie geld en kostbaarheden ter waarde van 2,5 miljoen roebel en enige tientallen kilo's goud had ge vonden, welke aan de twee leiders van de groep behoorden. ZESTIG JAAR ST. JANS FANFARE Gistëren herdacht de St. Jans Fanfare haar oprichtingsdatum, 19 okto ber 1903, nu zestig jaar geleden. In die jaren is veel gebeurd. De hoogte punten waren o.a. de concoursen. Het eerste concours, waaraan werd deelgenomen was dat van Delft. In 1935 organiseerde het gezelschap zelf een concours en op dat van 1947 te Schipluiden promoveerde men van de derde naar de tweede afdeling. In 1951, te Berkel en Rodenrijs, kwam men in de eerste afdeling. Op dit concours werden 374 punten behaald en zo kreeg de fanfare de burgemeester Keijzer-wisselbeker. In 1949 trad het muziekkorps op in een rechtstreekse uitzending van de KRO, maar helaas was men hierbij vergeten zich van de medewerking van de lichtfabrieken te verzekeren, waardoor een groot gedeelte van het Zoeterwoudse publiek niet kon meegenieten; de stroom hier ^Vas uitgevallen. Aan de andere kant waren er natuurlijk ook moeilijkheden, soms zelfs zó groot, dat de fanfare een noodgedwongen rustperiode in moest gaan, maar tot een definitieve opheffing is het nooit gekomen. den. Helaas bereikte deze dag de ver eniging ook het bericht, dat haar ere-voorzitter en mede-oprichter in de nacht van zaterdag op zondag be diend werd. „Bezetting" beter dan instrumentarium Heeft men het over de huidige fanfare, dan zijn er over twee pun ten ook twee verschillende menin gen. Het ene punt hiervan is de per soneelsbezetting en deze is zeer goed. De bezetting van de fanfare is wel iets teruggelopen, maar dat kan vol gens verschillende sprekers geweten worden aan het besluit niet aan het concours deel te nemen. De drum band heeft zelfs zo'n grote toevloed dat deze afdeling zich de rijke be zitter van een wachtlijst kan noemen. De andere mening betreft dus het andere punt, de instrumen ten. Deze bevinden zich in een deer niswekkende toestand en deze toe stand was ook naar zeggen van de voorzitter de heer N. van Velzen, het motief van het besluit, niet aan het concours deel te nemen. BELANGSTELLING Zondagmorgen begon de viering met een plechtige H. Mis, waarna het gezelschap naar het Don Bosco-huis ging, waar een feestelijk ontbijt klaar stond. Aan dit ontbijt zaten behalve het bestuur en de ongeveer vijfenvijftig leden met de dames ook dekeiV Van der Boog en burgemees ter Deftners aan. Iets later kwamen ook namens de bond van R.K. Mu ziekgezelschappen in Zuid-Holland de heer T. H. M. van den Ham en de heer J. L. Weijers, vergezeld van echtgenote hun gelukwensen aanbie- „LEVEN MAKEN" Deken Van der Boog achtte het noodzakelijk, dat er, omdat het ge wone leven zo eentonig is, af en toe leven gemaakt wordt. Hij dankte <le vereniging voor het door haar ge- bodene, vooral bij kerkelijke gele genheden, maar hij was ervan over tuigd, dat zij ook in het burgerlijke leven een grote rol speelt. Burge meester Detmers, beschermheer van het gezelschap sprak ook zijn dank en grote waardering uit. Namens het gemeentebestuur bood hij een enve loppe aan en om zijn eigen waar dering uit te drukken, voegde hij hier nog een enveloppe van zichzelf aan toe. Ook vond gisteren de huldiging plaats van de heren R. de Boer, B. Roessen, L. van den Akker en N. v. Velzen, die in volgorde reeds 35, 30, 30, en 25 jaar lid zijn van de fanfare. De heer Weijers speldde hun namens de Zudhollandse bond een fraai her inneringsspeldje op en de dames kregen door de vereniging bloemen aangeboden. Bij het gouden huwelijksfeest van de heer L. van den Akker, had de gebruikelijke serenade geen door gang kunnen vinden, wegens ziekte van de bruidegom, maar ook hier was St. Jan aanwezig toen het be stuur, vergezeld van bloemen een minder geluidrijke hulde bracht. De heer Van den Ham sprak ver volgens over de grote waardering, die een fanfare moet hebben. In deze tijd van televisie, die een perfektie weet te bieden, die een amateur niet kan benaderen, zit naast het grote goed, dat dit medium brengt ook het grote gevaar van een passieve recreatie. Het is juist de beoefening van de muziek in groepsverband, die tot zelfdiscipline dwingt en een gro te teamgeest kweekt. Hierna ver klaarde de heer Weijers, dat hij eens zeer verbaasd was geweest van de fanfare bericht te hebben gekregen, dat het haar onmogelijk was aan een bondsconcours deel te nemen, terwijl hij enige tijd later vernam, dat de St. Jans Fanfare op een nationaal concours als eerste uit de bus was gekomen, maar de heer Van Veen, dirigent van de fanfare wist hier aan te tonen, dat het één toevallig niet en het ander toevallig wel kon. Ook kon de heer Weijers de gelukwensen aanbieden van de toneelvereniging „St. Matthias" te Warmond, die vele avonden voor de donateurs met haar spel verzorgd heeft. De leider van de drumband, de heer W. van Bohemen bood de voor zitter - hij maakte zijn eigen gezegde „een goed voorzitter laat het werk doen" niet waar - een prachtige vulpen-set aan, dit namens de hele vereniging voor het vele werk dat hij verrichtte. Mevrouw Olijerhoek en mej. C. van der Helm, dankte vervolgens voor het vele werk, dat zij vooral in de afgelopen feestweek verzetten. Dit moest echter ook voor veel leden een reden zijn zich te schamen, want zij hebben juist het tegendeel van deze werklust getoond. Voorzitter N. van Velzen bracht dank aan allen die het bestaan van de fanfare mogelijk hebben gemaakt en dit nog doen. De viering van dit feest door middel van grote recep ties en alles wat daarmee samen hangt had het bestuur niet verant woord geacht, want al het geld moet besteed worden aan de zo noodza kelijke instrumentariumvernieuwing, iets, waarmee een bedrag van tien duizend gulden gemoeid zal zijn. Spreker besloot met de wens, dat de St. Jans Fanfare ook buiten de gren zen van Zoeterwoude haar naam mag weten te handhaven. Drum is een veelzijdige mélange uit liefst 17 soorten tabak van de beste plantages ter wereld. Pittige, donkere uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Van goudgeel tot rijpbruin. Prachtige tabakken. Lang gerijpt. «|i Met zorg geselecteerd, kundig gemengd, voorzichtig ly gesneden ensnel verpakt in de handige tabakszak!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4